Kader hakkında

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde mavimor tarafından oluşturulan Kader hakkında başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 29,018 kez görüntülenmiş, 153 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Kader hakkında
Konbuyu başlatan mavimor
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan DeepVision

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Kader hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Kader sorumluluğu ortadan kaldırır mı?.

"Öyle zamanlar vardır ki insan hayat ırmağının akış yönünü değiştiremez. Bu kişisel mekibedir. Tanrı herkesin izlemesi gereken yolu yeryüzüne çizmiştir, yazmıştır. İnsanın yapması gereken şey yazıları okumaktır.. Ancak bu
şekilde yaşam huzuruna erecek yaradılış amacına ulaşacaktır".. (Simyaci'dan)

Kader gerçekten Simyacı'nın açıkladığı gibi bir şey midir?

Varun

Felsefe.net
Yeni Üye
Ynt: Kader hakkında

Bu konu üzerinde bayağı düşündüm bir zaman önce.
Hala düşüncelerim netlik kazanabilmiş değil aslında.
Kader vardır ve "insanlar kaderlerini çizer"sözü saçmacadır. Bu yalnızca basit ya da küçük eylemler için geçerlidir. Yani insan hayatını,hayatının yönünü değiştirmeyecek,etkilemeyecek nitelikte ki olaylar için. Misal uçakta bir yolcu iseniz uçak düşerken uçağın düşmesini engelleyemezsiniz fakat bir odada arkadaşınızla tartışma yaşadığınızda odadan çıkıp çıkmamak sizin elinizdedir .

I

ikra

Ziyaretçi

Kader`e inanmak imanin 6 sartindan birisidir.Kader,kullarinin neler yasayacagini ALLAH`in onceden bilmesidir.Kaza ise bu olaylarin basimiza gelmesi demektir.Yani ALLAH ilerde neler ve nasil tercihler yapacagimizi bizim bunlari eyleme gecirmemizden once bilmesidir.Her insan kendi kaderinden sorumludur!

Varun

Felsefe.net
Yeni Üye

ikra ' Alıntı:
Kader`e inanmak imanin 6 sartindan birisidir.Kader,kullarinin neler yasayacagini ALLAH`in onceden bilmesidir.Kaza ise bu olaylarin basimiza gelmesi demektir.Yani ALLAH ilerde neler ve nasil tercihler yapacagimizi bizim bunlari eyleme gecirmemizden once bilmesidir.Her insan kendi kaderinden sorumludur!

Fakat büyük bir çelişki hakim burada. Bu çelişkileri sorular ve cevaplarla göz önüne serelim,ya da yokedelim ..
Kaderi Tanrı çiziyor ise her insan kaderinden nasıl sorumlu tutulabiliyor ?
Eğer kişi kendi kaderini yine kendisi çiziyor ise Tanrı yaşanan büyük felaketlerde v.s kaderin neden önüne geçmiyor.
Tanrı'nın bu felaketleri bildiği halde müdahale etmemesi onu ne derece memnun ediyor ?

I

ikra

Ziyaretçi
Şans kavramı

Bizim yapacagimiz tercihleri ALLAH bizden once biliyor,mesela biz bir iyilik yapiyorsak su an,bu bizim tercihimizdir,ALLAH bizim bu tercihi yapicagimizi bildigi icin yaziliyor bu kaderimize.Tabi hersey insanin elinde degil,felaketlerden kacamamasi gibi mesela.Ama felaketler de ALLAH`in bize verdigi bir sinavdir,bu yuzuden ALLAH`in felaketlerin onune gecememe gibi bir sorunu yoktur,cunku ALLAH bunu Kendisi istemistir.ALLAH bir seye sadece ''Ol'' der o da hemen oluverir.Felaketler insanlarin ibret almalari icin gonderilir.Bagzi insanlari Rabbimiz felaketle cezandirir.Bir Hadis-i Serif te ise Peygamber efendimiz(S.A.V) soyle der:“Ümmetim, merhamete uğramış bir ümmettir. Ahirette azap görmeyecektir. Onun azabı/cezası, dünyada başına gelen fitneler/ağır imtihanlar, depremler, masum yere öldürülmeler gibi felaketler şeklinde verilir”(Ebu Davud, Fiten)

mahsun

Yeni üye
Yeni Üye

Ben kaderin var olup olmamasında çelişkiliyim ve herkesle konuşup tartışmamıza rağmen bir çözüm getiremedim. Örnegin bir kişi adam öldürmüş katil olmuş ve ölenin eceli de öldüren kişiye yazılmış öldüren de kader demiş bu demekse kader öldürenin bir günahı yok demek ki kaderi buymuş. Dinimizce adam öldürmek cok günah ve cennet de yeri yoktur ama allah bu kaderi yazmış. Dedigim gibi eğer kader varsa katilin bir günahı yok demektir diye düşünüyorum.

est

Felsefe.net
Yeni Üye

Bence kader simyacidaki gibi degil.

Kaderin olup olmadigi, kaderi kimin belirledigi,kader sorumlulugu ortadan kaldirir mi vs.. gibi sorulari sormadan once, 'kader' kelimesinin neyi ifade ettigini acikliga kavusturmamiz gerektigini dusunuyorum. Ne hakkinda konustugumuzu bilmeden konusmak sacma olurdu..

Kader kelimesi tdk.org.tr 'nin resmi sozlugune gore:

1 . Yazgı:
"Ölmek kaderde var, bize ürküntü vermiyor / Lakin vatandan ayrılışın ızdırabı zor"- Y. K. Beyatlı.
2 . mecaz Genellikle kaçınılmaz kötü talih.

Eh bu konuda dusunmeye devam edebilmek icin ikinci mecaz anlamini dikkate almadan dogrudan ilk anlamini ele almamiz gerek. Kader = Yazgı.

Peki yazgı ne demek?
Yine ayni kaynakta aciklandigi sekliyle,

Tanrı'nın uygun görmesi, Tanrı'nın isteği, kader, ezelî takdir, yazı, alın yazısı, hayat, mukadderat, takdiriilahî:
"Benden iş çıkaramayacağını anlayan çocuk, yazgısına razı olarak mukavva tezgâhının başına dönüyor."- A. Ümit.

Burada acikca goruldugu uzere 'kader' dinsel bir kavramdir. Eger dindar isek, halihazirda yapilmis olan aciklamalarin disina cikacak bir gorus belirtemeyiz, dogal olarak bu konuda tartisamayiz. He eger kutsal ad edilen kaynaklarin getirdikleri yorumlari veya kutsal ad edilen kisilerin getirdikleri yorumlari anlamakta zorlaniyor isek, bu durumda da yapacagimiz sey,
boyle olmamali/ soyle olmali / o dusunce bana mantikli gelmiyor seklinde veya daha ustaca olarak icerisine kendi goruslerimizi katip kendi kafamiza gore bir kader anlami cikartmaya calismak olmamali. Dogru duzgun bir sekilde inandigimiz dinin kaynak kitaplarini daha iyi arastirmaliyiz ve o aciklamadan tatmin olmak zorundayiz. En azindan,kaderin ne oldugunu anlamaya calisirken gunaha girmemek icin boyle yapmali=)

Ote yandan, dindar degilsek, anlasildigi sekliyle olan tanri kavramiyla aramiz pek iyi degilse veya kendi getirdigi aciklamalar disindaki aciklamalari kabul etmeyip dinden sapmak saymayan bir dine mensupsak(var mi oyle bir din?) , durum daha basit bir hal aliyor.

Kader, hayattir.

Hayatta basimiza gelen hersey. Kisaca, kader yoktur hayat vardir da diyebiliriz.

Gelelim sorumluluklari kaldirir mi sorusuna.. Yapacagin hersey biliniyor, cennette veya cehennemde yerin simdiden ayirtilmis durumda zaten, ne diye hala biz boyle ugrasiyoruz ki vs gibi mantik yurutmelerini direk olarak geciyorum cunku bu durum Allah'in sisteminde bir bug, bir acik yakalamaya calismak demek. Ehh varsa oyle bir acik, sistem mukemmel degil ve isin aslinin bize anlatildigi gibi Allah'in herseyin en mukemmelini 'ol' demesiyle yarattigi seklinde olmadigini,bunun kocaman bir yalan oldugunu gosterir, ki bu durumda kaderden cok daha onemli konularda dusunmek gerekir. Eger oyle bir acik yoksa, Allah'in yarattigi sistemin mukemmelliginden ve dolayisi ile Allah'tan suphe ederek, yeteri kadar buyuk bir gunah islemis oluyorsun zaten. '' Ama anlamaya calisiyordum '' seklinde de bir bahane bulamazsin cunku bilindigi uzere ne onun hikmetinden sual olunur ne de sen onun yarattigi sistemi anlayabilecek kadar akla sahipsindir.

Ve ozetle, bazi arkadaslarin soyledigi gibi pek cok kez-kisi ile tartisalacak, kafa patlatilacak o kadar da buyuk bir sorun degil kader kavrami. Iki cozum noktasi var:

- Bir dine inanansan eger, soylenene inanirsin ve anlamiyorsan bu konu uzerinde kendi dusuncelerinden hareketle tartismak yerine arastirma yaparsin. Arastirmalarindan sonra hala tatmin olmadiysan eger, dinin icin tehlike canlari calmaya baslamis demektir.. [ veya senin icin?=) ]

- Dindar degilsindir, dogal olarak kader kavrami gibi bir kavrama da ihtiyac duymaz,aciklamaya calismazsin.

layosia

Felsefe.net
Yeni Üye

Kaderin çok iyi düşündüğümüzde 2 ihtimalli bir husus olduğunu anlayabiliriz.Seçilen her ihtimalinde yine 2 ihtimali vardır.Bu durumda seçilen her ihtimal seçenin kaderidir.Kader seçilen ihtimallerdir.Yani kendi kaderimizi kendimiz belirleyebiliriz.

DideiSehhare

Felsefe.net
Yeni Üye

Kader sorumluluğu ortadan kaldırır mı?.

"Öyle zamanlar vardır ki insan hayat ırmağının akış yönünü değiştiremez. Bu kişisel mekibedir. Tanrı herkesin izlemesi gereken yolu yeryüzüne çizmiştir, yazmıştır. İnsanın yapması gereken şey yazıları okumaktır.. Ancak bu
şekilde yaşam huzuruna erecek yaradılış amacına ulaşacaktır".. (Simyaci'dan)

MT PAYLAŞIMIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM EMEKLERİNE SAĞLIK.

Simyacı nın bu sözleri hakkında bir şeyler yazmak istiyorum..

Bir cetvel düşünün...

0 dan başlasın 100 e kadar devam etsin.. ve bu bizim yaşadığımız süre olsun doğumdan ölüme 100 sene gibi düşünün...

doğdum 0----------------50--------------------100 öldüm

Normalde her insan 100 yasına kadar yaşayabilir (misal)... ama oyunları kuralına göre oynarsa!!

10 yasında okuldan çıkıp eve dönüyorum...kırmızı ışıkta beklemediğim için araba çarptı öldüm!!!

0-------10 yaş kırmızı ışıkta ölüm--------------50---------------------------100

Kırmızı ışıkta beklersem hayatıma devam edeceğim ve devam ediyorum...

sigara içmeye devam edersem 50 yasında kanser olup öleceğim...

0----------------------50 yaş kanserden ölüm--------------------------------100

cetvel bize şunu anlatmak istiyor.İnsanın ömrü 100 sene ise100 yasına kadar bi çok engel çıkacak,onları kendi aklımızı kullanarak aşarsak kaderi m/miz böyleymiş demeyiz

DideiSehhare

Felsefe.net
Yeni Üye

???

hassas_denge paylaşımınız için teşekkür ederiz.Kendi görüşlerinizi deekleseydiniz daha güzel olurdu sanki... emeğinize sağlık

esra_1994

Felsefe.net
Yeni Üye

Çok klişe olucak ama insan kendi kaderini kendi yaratır bence.En azından büyük bir kısmını.Hayatımızın ve geleceğimizin oluşmasında rol oynayan şeyler 'karakterimiz,yaptığımız seçimler,yaşam koşulları ve irademiz' bana kalırsa.Tabi bunlar çoğaltılabilir ancak geleceğimizin oluşmasında kesinlikle rol oynuyorlar.Ve biz toplum olarak çoğunlukla yanlış kader inancı içindeyiz.Dinimizdeki kader inancına göre kader;'Allah'ın bizim yapacaklarımızı önceden bilmesi ve oldurması'dır.Yani sonuçta geleceğimiz burada yine bize ve özgür irademize bırakılıyor.Allah'ta bizi yaptığımız seçimlere göre yargılıyor.

oguz8891

Yeni üye
Yeni Üye

Burada kilit soru Tanrı'nın bilgisi sonsuz mudur?

Eğer sonsuzsa bütün gelecek bastan asagı bellidir.. Burada ikinci soru geliyor.. İnsan iradesi özgür mü?.. Özgür ama ne yapacağı da sürpriz değil, her kararı biliniyor.. Burada celiski gören de var görmeyen de...

Eğer Tanrı'nın bilgisi sonsuz değilse, İnsan iradesi de tümden özgürse burada da sanki bir adalet söz konusu...

Eğer Tanrının gücü her seye yetiyorsa deyip, bin bir türlü cümle oyunu yapılabilir.. Eğer Tanrının gücü her seye yetiyorsa, bazı seyleri bilememeyi denesin, bir günlüğüne beni Tanrı yapsın... utanmasam daha cok saçmalarım, nasıl abartılı tiyatrolar düsünmemizi kolaylastırıyorsa belli mi olur benim böyle saçmalamam da düsündürücü olabilir..

Her neyse konumuza dönecek olursak... İrademin özgür olduguna kendimi inandırmak istiyorum, yoksa yasamam mantıksız hale geliyor.

Kader konusu ise insanda bulunan kapasite acıklarını gözler önüne seren bir konu.. Samimi olarak düsünen bir insanın bir yargıya varması mümkün değil gözüküyor..İnanclar devreye giriyor...

laberesa

Felsefe.net
Yeni Üye

Bence kader insanı kısıtlayan bir çizgi değildir.Onu seçimlerimizle değiştiribileceğimize doğrusunu söylemek gerekirse inanmıyorum.İnsan kendini kaderin kolları arasına bırakması da yanlış olabilir.İnsan kaderi kendinin üstünde tutmamalıdır,tutması halinde kendinden üstün oldugu için bir nefret duygusu ortaya çıkabilir ki bu da oldukça tehlikelidir.Bu nefret duygusu en başta sitem olarak ortaya çıkar.Bunu önlemenin yolu bana göre kaderi küçümsemekten geçer.İnsan ancak küçük gördüğü şeyleri sevebilir.Buna dayanarak şu sonuca varanlar olabilir kader küçük bir şeydir,derinliği olmayan bir konudur onun üzerine düşünmek yersizdir onu sadece sevmek yeterlidir.Fakat doğru olan bu değildir.Üzerinde konuşulmayan konular her zaman değersiz değildirler bazı büyük konular üzerinde ya düşünmemek ya da detaylı inceleme yapmak gerekir.İşte bu noktada ayrımı iyi yapmak gerekir kader için bence birincisi geçerlidir.

tepkisiz

Felsefe.net
Yeni Üye

Kader:İnsanın Doğumu ve Ölümüdür.Doğmak bir kaderdir,ölmekte...Ancak doğumdan ölüme kadar olan sürede yaşananlar kişiler ne tesadüftür ne şanstır nede kaderdir.Örn: Bir kişinin annesinin babasının doğum tarihinin doğacağı yerin belli olması kaderdir ve 43 yaşında öleceğide kaderdir.Nerede ve ne şekilde olduğu kader değildir.Şans kavramı kesinlikle insanın kendi zihninde açıklayamadığı bazı olayları bir sebebe bağlamsıdır.Tesadüf ise kesinlikle mümkün değildir.Çünkü yaşanan olaylar bir zincirlemedir.Zaman göreceli bir kavramdır,insanların yaratmış olduğu bir kavramdır.Bu yüzden şans,tesadüf ve kader zaman kavramıyla açıklanamaz.Geçmiş geçmiştir ve asla geri dönülemez.Yaşanan herşey o anda yaşanır ve biter,bu yüzden geleceğin gelebilmesi için o anki yaşama bağlıdır.Bir insan öldüğü zaman onun için bütün kavramlar durur.Ne gelecek,ne geçmiş,nede o an yaşanır.Ölüm ve sonrası kişilerin inançlarına göre değişir.Kader hiç kimse tarafından değiştirilemez.
İslam dininde kader, ezelden ebede kadar hayır ve şer (iyi ve kötü) meydana gelecek bütün hadiselerin (olaylar)Allah katında bilinmesi ve yaradılmasıdır.

İslam dininde kadere inanmak imanın şartlarındandır, amentünün bir parçasıdır. Buna göre İslam anlayışındaki kadere inanmayan kişi İslam'dan çıkmış olur.
Kader, Allah'ın insanların yapacaklarını önceden belirlemesi midir?

Yaygın kanaatin aksine Kur'an'da insanların davranışlarının önceden "belirlendiğini" ifade eden bir öğreti yoktur. Bu konuda en mutedil yolu Maturidi mezhebi ortaya koymuştur. Buna göre Allah her şeyi ezelde "bilmekte" ve bu levh-i mahfuzda yer almaktadır. Burada Allah'ın "ilim" sıfatına dayanan "bilme" ye dikkat çekmek isterim. "Belirleme" değil, "bilme"!. Ancak Allah, dilediği zaman kulun hayatına müdahale eder. Bu müdahale de, Kur'an'ın bize bildirdiğine göre, kişinin sergilediği davranışlara göre şekil almaktadır. Yani Allah bu konuda da (haşa) keyfi davranmamaktadır. Bununla birlikte, "ecel", "musibet", "rızık" gibi konulara tatmin edici bir açıklama getirilememiştir. Bunun sebebi de, ayetlerin bir bütün olarak, Kur'an'ın dil ve üslûbunu da dikkate alarak yorumlanmamış olmasıdır. Aslında bu konular da yukarıda açıklanan "bilme"nin içerisinde düşünülmelidir. Örneğin "ecel": Allah kimin nerede, nasıl öldürüleceğini (öleceğini) biliyor. Yoksa birisi şurada, filanca tarafından öldürülsün gibi bir tayin sözkonusu değildir. Ya da şu insan az yaşasın, şu çok. Allah'ın koyduğu "sünnetullah" denilen yasa bu konuda da işlemektedir. Yani, "sağlığına dikkat edersen daha uzun yaşarsın" gibi. Ancak Allah'ın müdahale hakkı her zaman saklıdır. Dilediği kişinin canını, dilediği zaman alır. Ama bunu kullarına fatura etmez. Aynı şey "musibet" için de geçerlidir. Kul ister, Allah verir. Ya da kul istemez, Allah verir ve bununla onu sınar. Ama asıl olan birincisidir..

Kader yanlış bilinen ve bilindiği de şekliyle insan hayatını belirleyen kavramların başında gelmektedir.Kader ilahi takdir anlamında manasında kullanılsa da aslında bu kaza kavramının karşılığıdır.Kader önceden bilmek manasında insanın ancak sınırlı bir alanda kazanabileceği ve buradaki kullanımıyla bir zaman üstü niteliğe sahip Tanrı niteliğidir.Kader olacakları bilmek ,kaza ise takdir etmektir.İnsan şartlarla çevrili ve şartlarla beraber günlük hayatını yaşarken ve geleceğini de yönlendirme gayreti içindeyken kaza kavramı insan hayatındaki önemi inansın ya da inanmasın hayatı biçimlendiren tartışmasız bir noktadadır.Bu kavram öyle birşeydir ki yok denilirse olduğu ve var denilirse yokluğu dile gelir.Bu kavram kendisini ne tam serbestlikte ne tam bağlılıkta gösterir.Şu olay kaderdir dediğimizde alttan alta öyle olmadığını da hissedebiliriz.Hayatın hem insana hem de yaratıcısına açık bir oluşumlar dünyası olduğu ve yer yer kiminde ilahi izlerin kiminde de kendi ayak izlerimizin bulunduğu kabul edilirse hem beşeri sorumluluk - sorumsuzluk dengesi sağlanabilir,hem de iki aşırı ucun sorumsuzluğundan kurtulunabilir.

Fairy

Üye
Yeni Üye

Kaderin esas anlamı Allah’ın, olmuş olacak her şeyi bilmesi demektir. Dikkat edersek insan iradesini yok saymıyor. Bilmek ayrı yapmak ayrıdır. Bilen Allah’tır, yapan kuldur. Bu konuya bir misal verelim;

Peygamberimiz İstanbulun fethini ve komutanını yüz yıllar önce müjdelemiş ve haber vermiştir. Zamanı gelince de dediği gibi çıkmış. Şimdi, İstanbul Peygamberimiz dediği için mi fethedildi, yoksa fethedileceğini bildiği için mi söyledi. O zaman Fatih Sultan yatsaydı, çalışmasaydı, ordular hazırlatıp savaşmasaydı yine olacak mıydı. Demek ki Allah Fatihin çalışıp İstanbul’u fethedeceğini biliyordu ve bunu elçisi Hz. Peygambere bildirdi.

Buradaki ince nokta: Allah bildiği için yapmıyoruz. Biz yapacağımız için Allah biliyor. Zaten Allah’ın geleceği bilmemesi düşünülemez. Bilmese veya bilemese yaratıcı olamaz.

Buna bir örnek verelim; Allah dostu evliyadan bir öğretmen düşünelim. Öğrencilerinden birisine “yarın seni şu kitaptan imtihan edeceğim.” diyor. Fakat öğretmen Allah’ın izniyle onun filim, maç, oyun, eğlence, derken sabah okula çalışmadan geleceğini bilerek, akşamdan karnesine “0” yazıyor. Ertesi sabah öğrenci sorulan sorulara cevap veremiyor ve sıfırı hak ettiğini bildiği anda, öğretmen cebinden not defterini çıkarıp “senin çalışmayıp sıfır alacağını bildiğim için önceden deftere sıfır yazmıştım” diyor. Buna karşı öğrenci “Hocam sen sıfır yazdığın için ben sıfır aldım. Yoksa geçer puan yazsaydın geçerdim.” diyebilir mi?

Demek ki Allah yazdığı için biz yapmıyoruz, bizim yapacağımız şeyleri bilerek Allah yazıyor. İşte buna kader diyoruz.

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Çaresizliğin son noktası olmuş kader.Yaşamımızda bir çok konuda işin içinden çıkamayınca kadare havale etmek.Kendi hatalarımız eksikliklerimize toplumsal düşüncenin verdiği bir rahatlama yöntemi.Gerçekten çok uzak.Tabi bir çok arkadaşımız,buna dini yorumlar getirmiş.Buda kolay nasıl olsa örneklemek mümkün.Kadere inanmıyorsakta tanrıya inanmıyoruz.Kader diye birşey yoktur.Her canlı geçmişini ve geleceğini kendi iradesiyle karar verir ve yaşar,ama doğru yaşar ama yanlış.Lütfen söylediklerime dini argümanlar eşliğinde cevap vermeyin.Soyut kavramlar içinde sıkışanlar somutta var olamazlar.Var olduğunu sanmak,öyle olduğunu göstermez.

Liberator

Felsefe.net
Yeni Üye

Fikrimce kader diye bir şey yoktur. Herşey kişinin kendi seçimlerinden ibarettir. Tanrı tüm olasılıkları bilmekte. Ancak hangisini seçeceğimizi kesin olarak bilmiyor. Sadece Tanrı'nın hangi olasılığın gerçekleşeceği yönündeki tahmini şaşmıyor o kadar. Bu durumda bir zorunluluk. Çünkü gerçek varlığımız ondaysa bizi en iyi tanıyan o olmalı.

Liberator

Felsefe.net
Yeni Üye

Eklemek istediğim bir şey daha var. ''Tanrı biliyor ama kişinin yapacağı şeyleri seçmiyor'' diyenler ayrı bir çelişki içerisindeler. Kesinlikle bilinipte yazılmamış olması imkansız. Çünkü bilinen, belirlenmiştir. Böyle bir durumun olmasıda kabul edilemeyeceğinden, kader yoktur.

Ancak kaderin yokluğu sorumlulukları üzerimizden kaldırmaz. Objektif açıdan bir evrensel ahlak yasasının varlığı ve en azından ödevlerimizin olması yine yükümlülükleri doğurur. Ama bunları yapmak ya da yapmamak serbesttir ve karşılığıda -yapılanlara göre iyi yahut kötü- bulunduğumuz maddesel boyutta alınır.

Nasıl bir biliş durumunun olduğunuda yukarıdaki iletimde açıkladım. Bunlar sadece eklemek istediklerimdi.

Adem

Düşünür Üye
Moderatör

Kader kavramı hakkında söyleyecek çok şey var.Ama kaderi açıklayabilmek ancak " VAHDETİ VÜCUD" felsefesini çok iyi anlamak la mümkündür.
Arkadaşlar kaderi anlamak isteyen vahdeti vücud ' u çok iyi kavramalıdır.....

sümeyra

Üye
Yeni Üye

kaderin iki boyutu olduğuna inanıyorum..birincisi insanlar eşit doğdukları halde adalet üzerine kurulmamış bir dünyaya doğdukları için adil şartlarda yaşamıyorlar,bu yönüyle kader bizim yaşam şartlarımızı belirliyor..ikinci boyutu ise yaşamımıza nasıl yön verdiğimizle ilgili ki bu durumun da iki yönü var;yaşamımıza yön verirken sadece irademizi kullanmıyoruz bizi biz yapan yani az önce bahsettiğim sunulan ya da sunulmayan şartlar da etkiliyor.Yetişme tarzımız,genetik yapımız,gözlerimizi açtığımız ailemiz evimiz ülkemiz vs...hepsi tercihlerimizin temelini oluşturuyor.İşte burada şöyle bir soru doğuyor;insan iradesini hayatının neresinde kullanıyor?az önce bahsettiğim,kendisi için dünyada ayrılmış olan payı gördüğünde,değerlendirmesini yaptığında farkındalık düzeyine çıkıyor ve kendi kaderini çiziyor.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar