İslamiyet

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Din Bilimleri kategorisinde fides tarafından oluşturulan İslamiyet başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 15,383 kez görüntülenmiş, 66 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Din Bilimleri
Konu Başlığı İslamiyet
Konbuyu başlatan fides
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

fides

Kahin
Yeni Üye
Birebir, benim sorum ile senin cevabın aynı doğrultuda değil!Okuyup mu cevap veriyorsun yoksa sorulan soruya cevap değilde kendi kendinize soru sorup ona mı cevap veriyorsunuz?Ne alaka yani?!

birebir

Üye
Yeni Üye
Merhaba Fides,

Sorularınızı maddeler halinde ve net olarak verirseniz bende o doğrultuda yanıtlar vermeye çalışacağım.

M

monaliza

Ziyaretçi
Çok çelişkilisiniz birebir. Öyle bir çelişki ki;girdapşarın dibinde kalmış kördüğümler gibi..Hak olan bir dinden,yetersiz görününen aklınızla yeni bir din yaratma çabası ile. Kur'an-ı Kerimin bir ayetini inkar etmek bile tümünü inkar etmek anlamına gelirken;siz önünüze gelen ayete kendinizce hükümler kesiyorsunuz. Bu "İMAN" ın hangi şeklidir?

birebir

Üye
Yeni Üye
Sevgili Monaliza,

Beni çelişkili bir yapı olarak görüyorsunuz hemde girdapların dibinde kalmış kördüğümler olarak.Teşekkür ediyorum.
Yetersiz akıllı ifadesini de ayrıca teşekkür ederim ve bu arada ben hiçbir ayeti red etmiyorum yani Kuran inkarcısı değilim,ben vaziyete bakıyorum ve şunu görüyorum;İslamız diyenler yani müslümanız diyenler Kurandan gayri ne varsa onun ardına düşmüşler ve asıl kitaplarını unutmuşlar.Benim reddettiğim akla mantığa uymayan yorumlardır.

M

monaliza

Ziyaretçi
Amacım kesinlikle size haaret etmek değil sevgili birbir.
İslamız diyenler yani müslümanız diyenler Kurandan gayri ne varsa onun ardına düşmüşler ve asıl kitaplarını unutmuşlar.Benim reddettiğim akla mantığa uymayan yorumlardır.
İşte bu görüşünüze katıldım. Takıldığım nokta sanırım bunu eleştirme tarzınızdı. Benim de kendi beynimde irdelediğim bir konu bu. Fakat konuya sizin gibi yaklaşmadım hiç.Tarz farklılığı olsa gerek.
Dünya bir sınav alemi olduğuna göre;bunları da sınavın düğüm noktaları kabul etmek gerekir.
Namaz;Allah'ın huzuruna,kulluk ve şükür amacıyla duruş olduğuna göre,belirli bir sistemi olmalı.Bunu eleştirisel bulmuyorum örneğin.
Oruç;açların halini anlayabilmek ve Allah'ın rızasını kazanma amacı ile,belirli sürelerde aç kalma eylemi;ayetleri isimleri ile bilemiyorum;düşünce ve bakış yeteneğimi geliştiriciler.Bir ayette;"Dağlarda taşlarda yaşayan kuşları,kurtları böcekleri doyuran Allah,aranızdaki açlara rızık vermekten aciz değildir,nimet verdiklerimizi denemektir" mealinde bir ayet okumuştum. Tamamen "PAYLAŞAM"I teşvik eden ve yardımlaşmanın önemini vurgulayan,sosyal yaşama son derece katkılı bir öneri. Daha güzel ne olabilir? Bir hadis;Komşusu aç iken,tok yatan bizden değildir..Sosyal yaşamı ve yardımlaşmayı nasıl da teşvik eden bir söz..Ben,Kur'an-ı Kerim'e tümüyle,eleştirisiz inanıyorum.Eleştirmiyorum.Yorum esnasında yozlaştıranları da cahil addediyorum.

Kişi iyi niyetli ve pozitif bakışa sahip olduğunda,sanırım inanış da farklı oluyor,eleştiri de. Sevgiler..

birebir

Üye
Yeni Üye
Monaliza yazdı;

Namaz;Allah'ın huzuruna,kulluk ve şükür amacıyla duruş olduğuna göre,belirli bir sistemi olmalı.Bunu eleştirisel bulmuyorum.
Oruç;açların halini anlayabilmek ve Allah'ın rızası.
Ben,Kur'an-ı Kerim'e tümüyle,eleştirisiz inanıyorum.Eleştirmiyorum.Yorum esnasında yozlaştıranları da cahil addediyorum.

Merhaba Monaliza,

Namaz kötülükten alıkoyar..ancak alıkoymuyor..alıkoyduğunu Allah söylüyor..ama Allah ''namaz kötülükten alıkoyar dediği halde alıkoymuyor?? Haşa Allah yalan söylemeyeceğine göre o zaman bizim bu namaz algısında problem var..Oruç inanın açların halini anlamak için değildir,uzak yakın ilgisi bile yoktur oruçta aslolan sahurda çoık yemektir ki gündüz erkenden acıkmaya..İnanın bu açların halinden falan anlamak yalan..yani bana birazda bu söylem komedi geliyor..gündüz kişi oruçlu ve aç ve açların halinden anlayacak güya akşam eve gittiğinde envayi çeşit yemek yiyecek,şimdi düşünüyorum acaba açların da böyle lüksleri var mı?Yani onların açlığının süresi yok sevgili Monaliza,ne zaman karınları doyar ne zaman ne bulurlar?..açlık ev aç olan insanları en son anlayacak birileri varsa o da müslümanlardır.
''Tok yatan bizden değildir aç yatamayanı bildiği halde'' vs..sosyal paylaşım dediniz ya,işte sizin sosyal paylaşım dediğiniz kelime NAMAZ 'dır..Namaz kelimesi sosyal paylaşım,yardımlaşma,destek olma,koruma kollama,adaleti tesis için çabalama vs dir..Ancak İnsanlar bunu göremiyorlar..şimdi ben şunu kabuıl edemiyorum..iyilik kavramı nedir?bir insan sabahtan akşama kadar namaz kılsın oruç tutsun ibadet yapsın...şimdi bu insan iyi midir?iyilik yapmış mıdır?

Hayır insanın iyiliği bu değildir,insanın iyiliği o ki diğerlerine dokunan faydalardır,işte bizde bu hem kendineciliktir..kişi sanırki günde 500 rekat namaz kılsa daha iyi olacak..alakası yok,,kişi diğerlerine ne kadar fayda sağladı ise o kadar iyidir..hani kandil geceleri vardır,o gecede dua edin 100 rekat namaz kılın çünkü bu iyiliktir derler..buna kahkahayla gülmek gerek ama acı acı bakıyoruz sadece..

İşte Kıymetli Monaliza,görüyorsunuz...iyilik kavramını namaza bağladığınıza iyilikler camilerden dışarı çıkamıyor,iyilikler camilerde hapsoluyor..

Namaz kelimesi gerçek anlamda bir şekiller bütünü değildir,Zihnen secde etmemişlerin fiziksel secdeleri sadece dümendir Allah kandırmaya yönelik..elbet kendileri yanılırlar,velhasılı Namaz adındaki ibadet Allahı9n emrettiği değil,insanın insana emrettiğidir,Allahın emrettiğinde iyilik kavramı ''başkasına maddi manevi yardım''dır..ve bizim namazcılar tam burada bir cimrilik sergilemiş durumdadırlar,bir sürü iyi adam ve cimriler..aslında şu olmalıydı..Komşusu açken namaz kılan müslüman değildir...cümle bu olmalıydı..

Tarzımla alakalı sıkıntı elbet olması doğal ama ben çoğu zaman esprili neşeli de yazarım,sanırım o tarzın nedeni o konuda ızdırap çekmiş olmamdan dolayıdır.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Oruç inanın açların halini anlamak için değildir,uzak yakın ilgisi bile yoktur oruçta aslolan sahurda çoık yemektir ki gündüz erkenden acıkmaya..İnanın bu açların halinden falan anlamak yalan..yani bana birazda bu söylem komedi geliyor..gündüz kişi oruçlu ve aç ve açların halinden anlayacak güya akşam eve gittiğinde envayi çeşit yemek yiyecek,şimdi düşünüyorum acaba açların da böyle lüksleri var mı?Yani onların açlığının süresi yok sevgili Monaliza,ne zaman karınları doyar ne zaman ne bulurlar?..açlık ev aç olan insanları en son anlayacak birileri varsa o da müslümanlardır.
''Tok yatan bizden değildir aç yatamayanı bildiği halde'' vs..sosyal paylaşım dediniz ya,işte sizin sosyal paylaşım dediğiniz kelime NAMAZ 'dır..Namaz kelimesi sosyal paylaşım,yardımlaşma,destek olma,koruma kollama,adaleti tesis için çabalama vs dir..Ancak İnsanlar bunu göremiyorlar..şimdi ben şunu kabuıl edemiyorum..iyilik kavramı nedir?bir insan sabahtan akşama kadar namaz kılsın oruç tutsun ibadet yapsın...şimdi bu insan iyi midir?iyilik yapmış mıdır?

Oruc ac kalmak demek degildir. Oruc tum ilahi dinlerde vardir ve bunun asil sebebi nefsi terbiyedir. Oruc aclik-tokluk kavramini bize ogretmek icin farz kilinmamistir. Oruc insanin ruhani ve ahlaki butun kaideleri bozan seylerden uzak durma olayidir. Oruc dili ve nefsi zincirler. Ramazan ayinda insanlar birbirlerine daha cok yardim ederler, zikir ederler, guzel seyler paylasmaya ozen gosterirler. Oruc insana sabir etmeyi ogretir. Oruc insanin bedenini zinde tutar, ahlaki acidan daha bir baskalasiriz o zaman. Kotu seyler dusunmekten uzaklasiriz. Insanin zihnini mesgul edecek seylerden arindirir ve insani inceltir, asaletli kilar, merhamet duygusunu guclendirir.

birebir

Üye
Yeni Üye
Oruc ac kalmak demek degildir. Oruc tum ilahi dinlerde vardir ve bunun asil sebebi nefsi terbiyedir. Oruc aclik-tokluk kavramini bize ogretmek icin farz kilinmamistir. Oruc insanin ruhani ve ahlaki butun kaideleri bozan seylerden uzak durma olayidir. Oruc dili ve nefsi zincirler. Ramazan ayinda insanlar birbirlerine daha cok yardim ederler, zikir ederler, guzel seyler paylasmaya ozen gosterirler. Oruc insana sabir etmeyi ogretir. Oruc insanin bedenini zinde tutar, ahlaki acidan daha bir baskalasiriz o zaman. Kotu seyler dusunmekten uzaklasiriz. Insanin zihnini mesgul edecek seylerden arindirir ve insani inceltir, asaletli kilar, merhamet duygusunu guclendirir.Major yazdı.

Merhaba Major,demek ki 1400 yıldır insanların merhamet duyguları güçlenemedi.

Endonezya da hristiyanlar Allah diyebilirler mi diyemezler mi tartışmasını yapıyor müslümanlar..şimdi bu nedir?

Benim yazımın ta ilk başından beri dediğim şudur;İnsanlar İslamı dogma birikim kültürden öğrenemezler,insanlar dinlerini saf haliyle,akıl ve mantık ile salt Kurandan öğrenebilirler.Kurandan öğrenebilirin anlamı ise şudur;Ayetlerin ne anlattığını salt kendi aklınızla anlamaya kavramaya çalışmak ve bir değil onlarca meal ile karşılaştırmak ve üzerinde düşünmek düşünmek ve böylece başkalarının yorumlarının kutsamamak..Bu olmadığında İranda zina yapana vahşet uygulanır ve bunu yapanlar biz müslümanız diyenlerdir ve sivasta çorumda maraşta kapı komşunu vahşice linç ederler ve bunu yapanlar müslümandırlar.Ama bunlar,bu çoğunluk asıl itibarıyla,ne dinle nede insanlıkla alakasız yığınlardır.

Bunlardan birinin kapı komşunuz olmasını inanın asla istemezsiniz,sizi gözler evinize girene çıkana ve sizin giyiminize başınızın örtülü olup olmadığına bakar dedikodunuzu yapar ve bunu yaparken desteği dinden alır ama bir ateist bunu yapmaz yapsa da kaynağını dinden değil kendi iblisliğinden alır.

İnsanlar cami yapıyorlar ama camilerden insan çıkmıyor.

Cumaya 4x4 ile gelen abdestli kapitalist olduğunun bile farkında olmayan bu din vicdan sömürücüleri suratlarından da sakalı eksik etmezler ama onlar insanlıktan nasibini almamış akıl yoksunlarıdır.

Bakınız,beni boş verin..Kurana bakınız.Elçi o hesap gününde ne söylüyor?Siz hiç elçinin,ümmetini ahrette Allaha şikayet edeceğini düşündünüz mü?Kurana bakalım.

Furkan suresi 30.Ayet..

Ve elçi dedi ki: "Rabbim gerçekten benim kavmim, bu Kuran'ı terkedilmiş olarak bıraktılar."

Kelime mehcur;önemsiz saymak,dışlamak,gözden çıkarılacak şey,değersiz..

Bunu söyleyen kim Peygamber,peygamber burada ne yapıyor?şikayet ediyor..kimi?ümmetini..ümmeti kim?Biz müslümanız diyenler yani bizler..

M

monaliza

Ziyaretçi
Size inanamıyorum birebir. Ne yazık ki;hakkınızdaki tespitim doğruymuş. Girdapların en derininde,kördüğümlerin en karmaşığındasınız."ANLAMAK"için değil,"ANLAMAMAK,KARMAKARIŞIK ETMEK" için bakmaktasınız her şeye. Bu konuda sizinle daha fazla söyleşmek istemiyorum. Düpedüz garipsiniz. Sizi sizinle bırakmalı sadece. Saçma sapan düşünceleriniz ve traji komedya yorumlarınızla..
Major'ün orucun amacı ile ilgili yorumu ise gerçeğin kendisi ve huzur verdi bana.Teşekkür ediyorum.Saygılar.

birebir

Üye
Yeni Üye
Sevgili Monaliza,

sizi anlıyorum,esen kalınız.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Furkan suresi 30.Ayet..

Ve elçi dedi ki: "Rabbim gerçekten benim kavmim, bu Kuran'ı terkedilmiş olarak bıraktılar."

Kelime mehcur;önemsiz saymak,dışlamak,gözden çıkarılacak şey,değersiz..

Bunu söyleyen kim Peygamber,peygamber burada ne yapıyor?şikayet ediyor..kimi?ümmetini..ümmeti kim?Biz müslümanız diyenler yani bizler..

Ayetleri tek tek alip incelemeniz sizi gucsuz dusuncelere sokacaktir. Onceki yazimda da bir ayette Allah kafirleri oldurun derken, diger ayetinde oldurmeyin, bagislayici olan Allah'tir diyor. Simdi bu iki ayeti alip biri size dese ki bak inandigin Allah kendi ile celisiyor bir yandan oldurme derken diger yandan olduruyor diyor der. Nitekim o kisi ile suan sizin aranizda fark yok. Furkan Allah'i batildan ayirt etmek demektir. Ve su sekilde devam eder;

. O gün, cennet halkının kalacakları yer daha hayırlı, dinlenecekleri yer çok daha güzeldir.

.Göğün bulutlarla parçalanacağı ve meleklerin bir indirilme ile indirileceği gün;
İşte o gün, gerçek mülk, Rahman (olan Allah)ındır. İnkar edenler için oldukça zorlu bir gündür.

O gün, zulmeden, ellerini (hınçla) ısırarak (şöyle) der: "Ah keşke, elçiyle birlikte bir yol edinmiş olsaydım,"

."Vah yazıklar bana, ne olurdu da filanı dost edinmeseydim."

."Çünkü o, gerçekten bana geldikten sonra beni zikirden (Kur'an'dan) saptırmış oldu. Şeytan da insanı 'yapayalnız ve yardımsız" bırakandır."

Ve elçi dedi ki: "Rabbim gerçekten benim kavmim, bu Kur'an'ı terk edilmiş (bir Kitap) olarak bıraktılar."

.İşte böyle; Biz, her peygambere suçlu-günahkarlardan bir düşman kıldık. Yol gösterici ve yardımcı olarak Rabbin yeter.

.İnkar edenler dediler ki: "Kur'an Ona tek bir defada, toplu olarak indirilmeli değil miydi?" Biz onunla kalbini sağlamlaştırıp-pekiştirmek için böylece (ayet ayet indirdik) ve onu 'belli bir okuma düzeniyle (tertil üzere) düzene koyup' okuduk.

Onların sana getirdikleri hiçbir örnek yoktur ki, Biz (ona karşı) sana hakkı ve en güzel açıklama tarzını getirmiş olmayalım.

Simdi sizin gibi tek ayeti alip okuyan biri ile suan yazdiklarimla butunlestirerek okuyan biri farkli anlamlar cikartacaktir o cumleden.

birebir

Üye
Yeni Üye
Sevgili Major 24.ayetten 30.ayete kadar geçen surelere bakınız..ne görüyorsunuz,dünya hayatını mı yoksa öte tarafı mı?

ve elbette kişiler akılları mantıkları ölçüsünde kavrarlar ama ben burada ayeti verirken o ayetin genelini zaten gözden geçirmiş olarak veriyorum.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye

Bu ayetten anladiginizi yazmissiniz, bende bunun boyle olmadigini gosterdim.

birebir

Üye
Yeni Üye
Bu ayetten anladiginizi yazmissiniz, bende bunun boyle olmadigini gosterdim.Major yazdı:

Sevgili Major saygı duyarım,lakin bir fark var sanırım,sanırım diyorum çünkü ben yorumumu kendi anlayışıma göre verdim,siz geleneğin anlayışına göre vermemişseniz fark yoktur.

birebir

Üye
Yeni Üye
Neden varım?

Bu soruyu çok uzun zamandır kendime soruyorum,kendine sormayan yığınların arasında..

Bana reva görülen bir kültür yüklemesine razı mı olmalıyım?Boyun eğmeli ve iyi vatandaş mı olmalıyım?

Karşıma çıkan ilklerden biri okullarda verilen ırk üstünlüğü söylemiydi,sonraları iyi öğrenci,iyi vatandaş iyi inanan kavramlarını gördüm ve bunların arasında en dehşeti ise iyi inanır olma kavramıydı,bunun içinde neler yoktu ki,vatan millet sakarya..sonraları askerlik çağı geldi,ölürsen şehit yaralanırsan gazi,bunların hiçbiri olmaz ise vatani görevini tamam etmiş kabul gören bir birey..elbet yetmedi bunlar çünkü kavramların ardı arkası kesilmiyordu ki..Kutsallar sarmıştı her tarafımı,kutsalla uzak yakın alakası olmayan,aslında bir gece gökyüzüne bakarak uykuya dalmaya çalışan ben, az sonra geçirmek üzere olacağım kalp krizinden habersiz ve yıldızlardan da habersizdim.

Sonra işte öldüm ölüyorum derken,benim isteğim dışındaki tüm dikta öğren-istek kavramlarının da ölmeye başladığını ve bir bir yok olduklarını gördüm.Mal sahibi olmak bir değerdi,öyle belletilmişti ama o değerde ölüp gitti,sonra sevmek ve sevilmek isteği de.Sevmek derken,genelin sevdiği ne varsa ve sevilmek derken benliğin istediği ne varsa,hepsi birer birer öldüler.Sonra içimde başka ama kendi isteğimle bir sevgi hasıl oldu.Öyle ki asla şu biraz evvel ölmüşlere de benzemiyordu,neden varım sorusunun cevabını bulma sevgisi.Bu kimi yerde öyle radikal ve kimi yerde öyle gaddar ve bazı yerde de dehşet yufka yürekli bir istemdi.Neden varım?

Önüme konan değerlerden biri,toplumsal yaşam idi ve bu yaşam tarzının önüme sergilediği tablonun sahibinin adı YIKIM idi.Adı yıkım olan bir ressamın çizdiği çizgilerden ne beklene bilirdi ki?Beklenen ne idi o halde?Beklenen,düşünen kafalar ve birbirini düşünen insanlar.Ama o tablo sahibi bunları çizmekten yoksun mu yoksun,tek boyutta yaşayan bir zevat,bir fikir.

Dürüst ol,çalma çırpma!ne kadar da güzel bunlar,peki o halde bir dürüst neden ballandıra ballandıra anlatılır köşelerde ve hele kayıp bir metayı sahibine iade edenler,neden övülürler de yerlere ve göklere sığdırılamazlar?Mahallenin delikanlısı,mahallesindeki kızları kötülükten zarardan korurken neden az ötede diğer mahallenin kızları sebebiyle oranın koruyucuları tarafından def edilmeye çalışılır?ve neden yatalak hasta ana ve babasına bakan kişi için çok hayırlı evlat denir?
Düzen içerisinde,genelin tavrı ve anlayışı dışında olgun hareket edenler erdemli sayılıyorlar,bu kişileri seçip ayıklayan ve erdemli damgasını hayranlıkla vuran bu kafa yapısının varlığı sizce de bir saçmalığın,bir düzensizliğin olduğunun en bariz işareti değil mi?
Üzerinde bilmem Allah bilir,belki 60 yıl yaşayacağım şu yeryüzünün geçmiş kültürünün,bir kutsallık adına kabulü?İşte ölen bu.
Önüme din adında, dayattığınız mezheplerin bile,birer yorum olduğundan habersiz bir seçim hakkımın bile bulunmayışı..ölen bu.Suyun kaynama noktası 100 C imiş,toplumsal bilgi..bana göre tüpüm olduğu müddetçe su kaynar.Olmadığında kaynamaz.Hani işte bunun gibi beni bir sistem içinde yaşamaya mecbur bırakış aslında tam bir zalimlik ve zulüm değil mi?Yaz geceleri dışarıda yıldızlara bakarak uyurum ve onunla sizin dayatmalarınızın zekasız yönlerini kavrarım.Ta yunandan kalan bir kavramı yönetim adı koyarak etiketlemek,ölü sevicilikten başka nedir ki..dünyada 1.5 milyar insan aç ama gurubunuz size ne kadarda iyi adam deyiverir.1.5 milyar insan,dile kolay..ve onların karşısında erdemlerle ileri çağdaş medeniyetler?Trilyon dolarları savaşmak için ayıran çağdaş insanlar.Siz,size çizilen bu tablonun içinde oynaşıp durun sonra aranızdan kıymetlileri seçin.Ne fark eder ki bana göre,hepiniz o resmin içindeyken.
Doğuda kız çocuğu, sırf karşı cinse yaradılış gereği bir göz attı diye diri diri gömülürken,siz çağdaş ve iyi insanlar,övgülerle başınızı daha bir yukarı kaldırın.Öyle ki gözünüzün önünü göremeyecek kadar ve sonrada bu halde kalmasından rant elde ettiğiniz adamların oyuyla başta durun.
Elbet birde hayırseverlik vardır ya,hani eski ve gözden çıkmışı verirken dolapta yer aç veya ondalık sadakalarla milyarlık kazalardan ve hastalıklardan korun ve hatta o sadakayı vermeden evvel başının üzerinde bir kaç tur attır ki,etkisi kalıcı olsun.Arabanın bir yerine de o hiç okumayacağın ayetlerden as,belki 50 km lik yerde 120 km ile giderken kaza yaparsan seni korusun yada trafik polisinin gözüne o astığın ayet hatırına perde insin de ceza yemekten kurtul.Hatta hayır yapıyorum de ve camiye 4x4 cipinle gel kurbanını keste fukara sana birde Allah razı olsun desin.Bu arada sakalları da parlatmayı unutma..ve şu mu?o mahallenin ateisti,vay dinsiz ve imansız diyerek çekiştir ki sevabına da tam eresin.Neden varım?

Anlamak adına kurduğunuz tüm üniversiteler ve yetiştirdiğiniz tüm adamlar ne yapıyorlar?Uzayda hayat mı arıyorlar milyar dolarlık bütçelerle..acaba Afrika'da hayat var mı diye bakmak istediler mi acaba?Orada yaşam var mı?Orada canlı var mı?Amaç ne?
Elçiler işte bu soruyu kendine sormayan, adamların ettiği zulümlerden dolayı Allah tarafından gönderildiler.Gelen her elçiye toplum kültür değerleriyle yaklaşıldı.Malın bizden çok değilken,boyunda bizden uzun değilken,hatta ayaklarında bizim gibi yere basarken ve hatta sen zamanında aramızda beslediğimiz biri iken bu yıkımcılığın neden?ve Elçi dedi ki;sizler yıkım sahiplerisiniz biz sizi onarım sahipleri yapmaya geldik ama eğer kabul etmez iseniz işte o zaman size hak ettiğiniz ulaşacak ve yıkımınızdan razı olmayan Allah,sizi yıkıp yerle bir edecek..
Güneşi pay edememiş iktidar sahipleri nede öfkeliler ve madem güneşi pay edemediler,hiç olmazsa o bedavaya soluduğunuz havaya sahip olsalardı ya..demek ona da sahip değiller,o zaman bir şey onların değilse başka kimindir ki?Yıkın yıkıcılar gökyüzünü,delin tabakalarını hırslarınız adına,yıkın buz dağlarını da gücünüzü alem görsün,yıkın ormanları da temiz havayı sayaca bağlayın..
Hayvanlar kısmi otistiktirler,bir yanlarıyla kendi dünyalarında ve bir yanlarıyla da sizin itkilerinize çok kısıtlı yanıt verirler,işte insanın aşağısında olan hayvandan daha aşağı olan insanın hali..o yıkım sahibi tamamen otistiktir ve diğerlerine asla yanıt veremez.

efefel

Üye
Yeni Üye
İslamiyet ve ben

İslamiyet'e inanan bir toplumda yetişen olarak ve inandığı dini tarafsız olarak değerlendirip irdelemeden inanan insanların hangi dine mensup olursa olsun aralarında bir fark olmadığını düşünen ben gerekeni yaparak İslamiyet'e dışarıdan tarafsız olarak bakmaya çalıştım.
ARAF SURESİ
11- Andolsun, Biz sizi yarattık, sonra size suret (biçim-şekil) verdik, sonra meleklere: "Adem'e secde edin" dedik. Onlar da İblis'in dışında secde ettiler; o, secde edenlerden olmadı.
12- (Allah) Dedi: "Sana emrettiğimde, seni secde etmekten alıkoyan neydi?" (İblis) Dedi ki: "Ben ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın."
13- (Allah "Öyleyse oradan in, orda büyüklenmen senin (hakkın) olmaz. Hemen çık. Gerçekten sen, küçük düşenlerdensin."
14- O da: "(İnsanların) dirilecekleri güne kadar beni gözle(yip ertele.)" dedi.
15- (Allah "Sen gözlenip-ertelenenlerdensin" dedi.
16- Dedi ki: "Madem öyle, beni azdırdığından dolayı onlar(ı insanları saptırmak) için mutlaka Senin dosdoğru yolunda (pusu kurup) oturacağım."
17- "Sonra muhakkak önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım. Onların çoğunu şükredici bulmayacaksın."
18- (Allah) Dedi: "Kınanıp alçaltılmış ve kovulmuş olarak oradan çık. Andolsun, onlardan kim seni izlerse, cehennemi sizlerle dolduracağım."
19- Ve ey Adem, sen ve eşin cennete yerleş. İkiniz dilediğiniz yerden yiyin; ama şu ağaca yaklaşmayın. Yoksa zalimlerden olursunuz.
20- Şeytan, kendilerinden 'örtülüp gizlenen çirkin yerlerini' açığa çıkarmak için onlara vesvese verdi ve dedi ki: "Rabbinizin size bu ağacı yasaklaması, yalnızca, sizin iki melek olmamanız veya ebedi yaşayanlardan kılınmamanız içindir."
21- Ve: "Gerçekten ben size öğüt verenlerdenim" diye yemin de etti.
22- Böylece onları aldatarak düşürdü. Ağacı tattıkları anda ise, ayıp yerleri kendilerine beliriverdi ve üzerlerini cennet yapraklarından örtmeye başladılar. (O zaman) Rableri kendilerine seslendi: "Ben sizi bu ağaçtan menetmemiş miydim? Ve şeytanın sizin gerçekten apaçık bir düşmanınız olduğunu söylememiş miydim?"
23- Dediler ki: "Rabbimiz, biz nefislerimize zulmettik, eğer bizi bağışlamazsan ve esirgemezsen, gerçekten hüsrana uğrayanlardan olacağız."
24- (Allah) Dedi ki: "Kiminiz kiminize düşman olarak inin. Yeryüzünde belli bir vakte kadar sizin için bir yerleşim ve meta (geçim) vardır."
25- Dedi ki: "Orda yaşayacak, orda ölecek ve oradan çıkarılacaksınız."

Bu Ayetlerden yola çıkarak düşündüğümde mantığımın almadığı şeylerle karşılaştım.
Örneğin;*Allah en geçmişten beri şeytan ı yaratacağını ve şeytanın tutumunu biliyordu
insanları yaratacağınıda biliyordu ve yarattığı insanların birçoğunun cehennemde yanacağınıda
azap çekeceğini bildiği acı çekecek olan topluluk yarattı.
*Şeytan o kadar ilim sahibi bir cin olarak Rabbine karşı çıktı neden;Rabbinin ona vermiş olduğu yüksek kibir duygusu yüzünden.
*Yine bu ilimli İblis ki amacını çok merak ediyorum insanları yoldan çıkaracağını belirtiyor.
o neden insanların yanmasını istiyor?
*İnsanların üreme organları çirkin yer olarak tabir ediliyor.
*sağlıklı bir insan kendi merhamet duygusuyla bir insanın yanmasına sebep olmak istemez ama merhameti sonsuz olan bunu yapabiliyor.
*Şeytan karşı çıkmasaydı insan cennette kalıcaktı(Adem-Havva)

M

monaliza

Ziyaretçi
Benim İslamiyet inancıma ve inancıma verdiğim değere göre de;Allah lafzının yanına smiley değil (C.C.) yakışır. Gerçekten bu konular gayri ciddi konular değildir. Bu şekilde tartışılmasını hoş bulmuyorum. Her şeyin bir usulü ve adabı olduğu gibi,hatta daha fazlası ile felsefenin de usulü ve adabı olmalı. Sınırsız özgürlük ruhlara keder getirir. Tarafımdan yaşayarak öğrenilmiştir. Önermiyorum,çünkü sizleri seviyorum...

birebir

Üye
Yeni Üye
Sorularınıza anladığım ve bildiğim ölçüde cevap vereceğim yalnız yazınızdaki şu gülümseme işaretlerini kaldırın,doğru yerde değiller.

efefel

Üye
Yeni Üye
arkadaşlar gülümsemeler istem dışı olmuştur admin den gereken bilgiyi aldım ve uygulayacağım

birebir

Üye
Yeni Üye
''''''''arkadaşlar gülümsemeler istem dışı olmuştur admin den gereken bilgiyi aldım ve uygulayacağım.'''''''''''Efefel yazdı..

Sevgili Efefel ben zaten öyle tahmin etmiştim..şimdi sorularınızın bana yansıttığı ana düşünceye gelmek istiyorum,isterseniz sonra devam edebiliriz..

İnsanların dine bakışlarını şöyle değerlendiriyorum..

Eğer bir yurda bir elçi gelmişse ve o zamanın insanları ona inanmamışlarsa,orada olan ana sebep şudur;İnsanlar atalarından gördükleri yaşam şeklini ve tarzını bırakmak niyetinde değillerdir ancak elçilerin çok öncelerde gelip geçtiği geride sadece bıraktıkları mesaj var ise ve insanların o mesajı takip etmeleriyle düzeni sağlayacakları inanılıyorsa bu inanış yine isabetlidir ancak tek bir şartla;insanlar o mesajın insanlığa sunduğu değerleri çarpıtılmadı iseler...

yani bir kimse ateist olmuşsa ben ona pekte haksızsın diyemem..agnostik veya deist olmuşsa onuda tamamiyle haksız göremem..çünkü;mesajın içeriğini çarpıtan zihniyet;işte Allah budur,işte din budur diyerek,size kendi çarpık anlayışlarını din diye önünüze sürerler..elbet aklı başında olan bir adamda bunlara bakarak resti çeker ve der ki ulan size de dininize de...sözüm meclisten dışarı bu arada..

bu elbet tam hayırlı yol değildir yani kısmen hayırlıdır...hayrı şuradadır;kişi o mesajın değişime uğratılmış zihniyetini kabullenmez bu güzeldir ama kişi şurada BÜYÜK BİR HATA yapar..hatası şudur;Kişi mesajın içeriği işte budur diyenlere bakarak,mesajı da aynı onlar gibi algılar yani mesajın içeriğine bakmaz,baksa bile diğerlerinin baktığı noktadan bakar ve onları eleştirir ve eleştirirken aslında ASLOLAN GERÇEĞİ görmez...

Aslolan gerçek nedir?

şimdi çevrenize bakın,bırakın çevrenizi kendinize bir bakın...bir insana günde 5 vakit bir namazı..(.ki kuranda olmamasına rağmen)dayatmalarına..bunun sonucu nedir?bunun sonucu şudur;insan bir yapar iki yapar ama sonra bıkar yapamaz ve en sonunda ''yav zaten dinin direğinide ifa edemedim bundan sonra düzelmemde zaten, en iyisi boş vermek'' der ve GERÇEKTEN UZAKLAŞIR...bunun sorumlusu kimdir?öncelikle din budur diyerek dinin özünde olmayan yükleri insanlara yükleyenler ve sonrasında ise kendisidir..çünkü o da kitaba onların zihniyetiyle bakmaktadırı..

bir örnek daha vereyim...bir insan sıcak bir yaz günü buz gibi bir birayı ayda yılda canı çeker..şimdi bu dinci gurup,şöyle der;eğer içki içersen 40 gün cenabetsin..şimdi bu kuranda yok..ama zihniyette var ve o zihniyete inananan adam dayanamaz bir birayı içer sonra ne olur?o adam 40 gün duaya kitaba yanaşmaz..işte sevgili efefel,insanlara bu yüzden bu din çekilmez gelir...

şimdi size önerim şu olacak..bana o zihniyete olan düşmanlıkla sorular sormayın,gerçekten anlamak için sorun(bu arada sizi yanlış değerlendirdiysem özür dilerim)....selamlar..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç