İslamiyet

fides

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.felsefe.net

İSLAMİYET

Arapça "selem" kökünden alınmış olan islâm, lügatta, "itaat etmek, boyun eğmek, teslim olmak, kötülüklerden salim bulunmak, selamete ulaşmak" vb. anlamlara gelen bir mastardır. islâm Hz. Muhammed (s.a.v)'e Allah tarafından vahiyle bildirilen son ve kâmil dinin...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

Fairy

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Ynt: İslamiyet

Eğer müslümanlık , hristiyanlığı küçümsüyorsa bunu yapmakla binlerce kez haklıdır. Çünkü müslümanlık insana değer verir..
F.Nietzsche

chimera

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Ynt: İslamiyet

Kuşkusuzki Nietzsche burada bilimden-felsefeden uzaklaşmamış bir müslümanlıkdan bahsederken,bahsi statükocu kilise ideolojisine bir eleştirisidir.Übermensch ve İnsan-ı Kâmil olayı..

birebir

Yeni üye
Kayıtlı Üye
İslamiyet,parantez içinde sünnilik denmiş bu doğru bir yaklaşım değil..ayrıca

''Namaz, belirli vakitlerde yerine getirilen, kendine hâs hareket, okuyuş ve şartları bulunan bir ibadettir. Farz oluşu Kur'an, sünnet ve icma ile sabittir. ''denmiş ne yazık ki bu ifade eksik değil fakat yanlıştır.

Mühendis

Yeni üye
Kayıtlı Üye
''İslamiyet,parantez içinde sünnilik denmiş bu doğru bir yaklaşım değil..''

Hassasiyetiniz doğrultusunda düzeltme yapılmıştır.Teşekkür ederiz.

M

monaliza

Ziyaretçi
İslamiyet,parantez içinde sünnilik denmiş bu doğru bir yaklaşım değil..ayrıca

''Namaz, belirli vakitlerde yerine getirilen, kendine hâs hareket, okuyuş ve şartları bulunan bir ibadettir. Farz oluşu Kur'an, sünnet ve icma ile sabittir. ''denmiş ne yazık ki bu ifade eksik değil fakat yanlıştır.
"BİLİYORSAN...

birebir

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Monaliza yazdı;

''İslamiyeti kabulleniş; Kelime-i Şehadet ile gerçekleşir. Hz.Muhammed(S.A.V)'in Allah'ın elçisi ve son peygamberi olduğunu kabullenmektir. Bunu böyle kabul edenlere de "SÜNNİ" denir. Hz.Muhammed'i son peygamber kabul etmeyenb İslamiyeti kabul etmiyor demektir. Nasıl yanlış bir yaklaşım olduğunu anlayabilmiş değilim.''

Merhaba...

fides

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.felsefe.net
İslamiyet,parantez içinde sünnilik denmiş bu doğru bir yaklaşım değil..ayrıca ''Namaz, belirli vakitlerde yerine getirilen, kendine hâs hareket, okuyuş ve şartları bulunan bir ibadettir. Farz oluşu Kur'an, sünnet ve icma ile sabittir. ''denmiş ne yazık ki bu ifade eksik değil fakat yanlıştır.
Pardon ama eleştirini açıkladın da...

Mühendis

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Sevgili Fides ,

Paylaşıma sunduğunuz yazı, sizinde söylediğiniz üzere ( ‘’İslamiyet, Sünnilik esasına göre açıklanmış’’) şeklindedir.
Burada ,Birebir arkadaşın eleştirilerinden birisi ; paylaşıma sunduğunuz yazının başlığına (İslamiyet(Sünnilik) ) idi....

fides

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.felsefe.net
Mühendis açıklaman için teşekkür ederim.Ama eleştirim geçerliliğini koruyor.Bir şeye karşı çıkınca nedenleriyle açıklamak ve alternatifler geliştirmek daha sağlıklı bir iletişimi beraberinde getirir."Nedenler" ve "çünküler/sonuçlar"i özellikle belirtmeliyiz.Yoksa karşımızdakine kendimizi nasıl ifade edeceğiz?
Dinleri spesifik olarak ele...

birebir

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Merhaba Fides,

dediniz ki;!Ben de bir şeyler anlamak istiyorum!

Şimdi bir düşünün,bu islam alemi neden hala birçok alanda geri kalmışlar diye..neden insan haklarında neden özgürlüklerde neden bilim ve teknolojide geriyiz ve neden hala insanları toprağa gömerek öldürüyoruz Kuranda olmayan Hükümler gereğince ve neden bu kadar konumumuzdan...

Phi

Aktif üye
Onursal Üye
Web sitesi
www.felsefe.net
Birebir Kur-an'dan ayetler teker teker alinip burda bu denmis burda bu denmis seklinde yorumlar yapmak saglikli degildir. Ayetler hakkinda yorum yapabilmek icin o ayetin hangi donem ve neye binaen indigini bilmek gerekir. Islam tarihini iyi bilmek gerekir, hadisleri iyi bilmek gerekir. Cogu din alimleri ayetleri aciklarken hadisler ile...

birebir

Yeni üye
Kayıtlı Üye
''Cogu din alimleri ayetleri aciklarken hadisler ile destekler. Her ayetin indigi donem goz onunde bulundurulur.''

Merhaba Major,

siz tam olarak aslında şunu diyorsunuz..

Bu Kuranı tek başına anlamak olanaksızdır ve bunun için hadislere,tarihe ihtiyacımız vardır.

Söylenen bu yani Kuran tek başına bir klavuz olamaz,olabilmesi için ek...

Phi

Aktif üye
Onursal Üye
Web sitesi
www.felsefe.net
Benim tam olarak dedigim orada yaziyor. Sizin bana benim tam anlatmak istedigim aslinda su dediginiz sunlar sizin benim anlattigimdan anladiginiz. Burada Turkce yaziyoruz ve anlasmakta gucluk cekiyoruz. Kaldiki bundan kac sene once indirilen bir kitabi anlamak elbette zor olacaktir. Keza arapcadan turkceye ceviri yapilirken bile bir kelimenin...

birebir

Yeni üye
Kayıtlı Üye
''Ehrebe'nin ekonomisinin bozulup filleri collerde yurutup kabeyi yikmaya geldiginden bahsetmissiniz. Ve felsefe yapip dusunulunce fillerin col hayvani olmadigina kanaat getirip boyle birseyin yani fil suresinin yalan olduguna varmissiniz.'' Major yazdı.

Sayın Major asla ve asla Fil suresinin yalan olduğunu bu yaşıma kadar ne söyledim nede...

Phi

Aktif üye
Onursal Üye
Web sitesi
www.felsefe.net
Olayın milattan sonra cereyan ettiği kesindir. Ancak kaç tarihinde meydana geldiği hakkında farklı rivayetler vardır. Şöyle ki :
1-Hüseyin Heykel Paşa, M.S. 570 yılında meydana geldiğini kaydetmiştir. Bu zatın heyetşinas (astronomi bilgini) olduğunu ve bu dalda iyi bir uzman...

birebir

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Teşekkürler,şimdi verdiğiniz alıntıdaki bazı noktalara değinmek istiyorum.

Hüseyin Heykel paşa M.S 570 yılını işaret etmiştir.Tirmizi,İbn Kesir,Ebu Nuaym Fil olayının Elçi zamanında olduğu söylerlerken dikkatimi çekti şu ifade,İbn Cerir'in bu konuda bir görüşü yoktur ve kaldı ki alıntıda İbn Cerir için ''Tefsirde rivayet yolunu açan''olarak...

Phi

Aktif üye
Onursal Üye
Web sitesi
www.felsefe.net
Ben neyi savunup, ne anlatmak istediginizi kavrayamadim. Hadislerin ve rivayetlerin kesinligi tartisilabilinir. Zayif hadisler vardir, uydurma hadisler vardir. Hadisler bile sahit gosterilerek cogu yerde alintilanir. Ben din alimi degilim. Sizin girmis oldugunuz arastirma, yapilmasi gereken bir arastirmadir, dogrudur hadislerin yalan oldugu...

birebir

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Merhaba,

Şimdi sayın Mühendisin bir tespiti vardı,şöyleydi;

''Paylaşımların sentezini doğru yapmıyoruz''

Aynen yapılanda budur,bu olmadığı için iki tarafta birbirini anlamıyor,peki ama neden insanlar paylaşımın sentezini doğru yapmazlar?

Şimdi şunu düşünüyorum,sizler felsefecileri seversiniz eserlerini okursunuz ki bende buna dahilim,peki...

birebir

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Arabistan Yarımadası’nın kuzeyinde, Ürdün’de, kayalıklara oyulmuş antik bir kent bulunmaktadır. Tarih öncesi dönemlerde gözde bir yerleşim alanı olan bu şehir, günümüzde dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilmektedir. Petra Antik Kenti... Petra Antik Kenti, dünyanın en ünlü destinasyonlarından biri olarak tarih ve kültür turlarından...