"Haberdar olma" Felsefesi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan \"Haberdar olma\" Felsefesi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 21,199 kez görüntülenmiş, 182 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı \"Haberdar olma\" Felsefesi
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bilimin sorunu ben bilim inceleyicisi değilim;
bunu öyle derleyip-toparlayıp terminoljileyip-(inceleyip-anlayıp buna uğraşıp didinip felan bi de) kavramlayıp allayıp pullayıp eli yüzü düzgün anlatamam
ama rahatsızlığımı ve iletkenlilik iletiyorum ve belirtiyorum
burada yanlış giden bi şeyler var
benim anlatabileceğim görünceki-gördüğümdeki rahatsızlığım ve bu açık ben görüyorum;

verdiğim her şey meseller olur ve eksik kalır; mide bulantısı kesindir değil mi?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
bilimin sorunu ben bilim inceleyicisi değilim;
bunu öyle derleyip-toparlayıp terminoljileyip-(inceleyip-anlayıp buna uğraşıp didinip felan bi de) kavramlayıp allayıp pullayıp eli yüzü düzgün anlatamam
ama rahatsızlığımı ve iletkenlilik iletiyorum ve belirtiyorum
burada yanlış giden bi şeyler var
benim anlatabileceğim görünceki-gördüğümdeki rahatsızlığım ve bu açık ben görüyorum;

verdiğim her şey meseller olur ve eksik kalır; mide bulantısı kesindir değil mi?

Bilim inceleyicisi diye bir sey yok.

Bilimsellik bir niteliktir ve bu niteligin farkindaligina ve bilincine varmak icin de illa bilim kisisi olmak gerekmez.

O zaman algiladigin kadari ile bilimden duydugun rahastsizligi acikla.

Bakalim bilimsel mi?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Onemli olan ortada olan bir bilginin niteliginin bilimsel olup olmadigidir.

Bu da bilimsel yontem ve bilimsel verilere dayanir ve bunlar daimi olarak ta cagdaslasir.

Bilim kisaca bilimsel yontem ve veriler ile bilmek ve bildirmektir.

Bilginin Bilimselligi ve Bilisselligi

Bilginin bilimsel ve bilissel olani olgu. Iste bilimsellik ve bilissellik, diger bilgilerden ve sinirlama ve sonlamalardan GECERLILIK, YANLISLANABILIRLIK, YENILENEBILIRLIK VE DEGISIM olarak farklilasiyor.

Buradaki GECERLILIK OLGUSAL, YANLISLANABILIRLIK GOZLEMSEL YENILENEBILIRLIK HEM OLGUSAL HEM GOZLEMSEL DEGISIM ISE; DONUSUMSEL, BASKALASIMSAL VE OLUSUMSALDIR. BU DURUM DAIMI YANI SUREKLI SUREGELEN BIR SURECTIR.

Iste bu farklilasma, fenomeni sinirsiz, sonsuz ve daimi kildigi gibi; gozlemi, bilgiyi ve algiyi da sinirsiz ve sonsuz ve de daimi kiliyor.

Tek fark fenomenin bu sinirsizligi, sonsuzlugu ve daimiligi KESINTISIZ, gozlemin, alginin ve bilginin sinirsizligi, sonsuzlugu ve daimiligi KESINTILI. Iste bu kesintiyi veren de bilimsel ve bilissel olarak olgu ve gecerlilik; kesintiyi kaldiran da bunun gozlem ile yanlislanabilirligi.

Iste bilgideki bilimsel ve bilissel fark bu KESINTININ GECERLILIGI dir. Diger her turlu bilgi de, bu KESINTI KALICIDIR. Yani mutlaktir, sonludur, kesindir, degismezdir, tektir, ilktir baslangici ve sonu vardir v.s. kisaca zamansaldir.

Metafizik temelli, yani varliksal, ontolojik materyalistler/nesnel gercekciler ile, metafizik temelli, varliksal, ontolojik idealistler/oznel gercekciler ve pozitivistler/isimciler; ayni sekilde metafizik temelli yaraticilar, fizik oteciler, teolojik ideoloji ve inanc sahipleri ve hatta etik formel ve diyalektik mantik savunuculari ve de klasik bilimciler, yani bilimin temelini varlikta ontolojide arayanlar mesela materyalist diyalektik "bilimciler" kesintinin gecerliligini algilayamazlar. Cunku kesintiyi kalici kilarlar. Iste epistemolojinin (bilgi ve her turlu ve de bilimsel/bilissel bilim ve felsefesinin) bil kokeni ve insanoglu yapilandirilmisligi ile, metafizigin var, ol ve inan kokenli yapilandirilmisligi farki,tam da budur.

Nedir burda seni rahatsiz eden?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bununla ilgili tek verebileceğim örnek şu daha önce de bunu yaptım aynını
beni anlayın ya da anlamayın beni anlamınızı istiyorum kavramlarla savaşmaycağım ve boğuşmaycağım

şimdi siyasetini izliyorsunuz ve seviyorsunuz;

A siyasetçisini kafanızdaki B siyasetçileri ile değiştirin ve yeni bir dünya kurun
ama o değil ben beş genç vereyim size ama genç-gep genç ; dünya yıkcak cinsten
ve alsın size yeni kuramlar anayasalar toplum sistemleri ve ekonomik düzen altyapısı ve ekonomi çoklu çözümleri ve bilim sistemleri yazsın
üç yıl sonra dünyada aç işsiz vb. bırakmasın

A bilim adamı için aynısını yapın;
bu dünya nasıl işiliyor

şimdi tamam hukuk iyidir-anayasa iyidir o iyidir bu iyidir ekonomi de iyidir her şey iyidir kavramsal olarak

benim bunların hiçbiriyle karşıtlığım yok ama örneğin ben sınırsızlık isterim dünyada sınır vatandaşlık vb. kalmasın özgür göç başlasın isteyen istediği yerde yaşasın ve mülkiyete barışçıl toplum karar versin ve geleni yanına onu da içsellesin doyursun felan
BEn örneğin seçeceğim bir kişi ile bile toplum yetki verirse bunu yaparım hemen yarın bir günde yaparım kimse bulamazsam çıkar kendim yaparım toplum yetki verirse; bi anda ve hemen yaparım değil mi?

şimdi yukardaki cümlede benim anayasayla mı zorum var; toplumla mı? ben hukuk karşıtı mıyım neyim ben ve kimim?
ben niye bilimi karşıma alayım canım; hem alsam gelir oturur konuşur benle gelse karşıma da keşke ben anlatsam ona bi de

Bilim anayasasını ve hukukunu cartını curtunu anlayışını herşeyden baştan aşşa gözden geçirsin- son sözümüz budur; bıktık biz bu tartışmadan;

kendilerini gözden geçirsinler ben görmüyorum onların eksiğini neyi eksik ama eksikler

kavramsal olarka yeterli veri sunamıyoruz ancak görümüz açıktır; çöken bir toplum kadar ve çürüyen bir yapı görüyoruz ve dar anlayış ve bilimsizlik başka şeylerin peşindelik-saçmalık;
yalanlar uydurup duruyorlar; saçma sapan şeylere sarılmışlar;adı ve metodolijisi temizmişmiş bana ne ya

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
herkes karşısına emperyalizm diye bi düşman alıyor kavramdan yapılma
böyle bi düşman mı var?
şimdi ben neyin karşıtı

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
bununla ilgili tek verebileceğim örnek şu daha önce de bunu yaptım aynını
beni anlayın ya da anlamayın beni anlamınızı istiyorum kavramlarla savaşmaycağım ve boğuşmaycağım

şimdi siyasetini izliyorsunuz ve seviyorsunuz;

A siyasetçisini kafanızdaki B siyasetçileri ile değiştirin ve yeni bir dünya kurun
ama o değil ben beş genç vereyim size ama genç-gep genç ; dünya yıkcak cinsten
ve alsın size yeni kuramlar anayasalar toplum sistemleri ve ekonomik düzen altyapısı ve ekonomi çoklu çözümleri ve bilim sistemleri yazsın
üç yıl sonra dünyada aç işsiz vb. bırakmasın

A bilim adamı için aynısını yapın;
bu dünya nasıl işiliyor

şimdi tamam hukuk iyidir-anayasa iyidir o iyidir bu iyidir ekonomi de iyidir her şey iyidir kavramsal olarak

benim bunların hiçbiriyle karşıtlığım yok ama örneğin ben sınırsızlık isterim dünyada sınır vatandaşlık vb. kalmasın özgür göç başlasın isteyen istediği yerde yaşasın ve mülkiyete barışçıl toplum karar versin ve geleni yanına onu da içsellesin doyursun felan
BEn örneğin seçeceğim bir kişi ile bile toplum yetki verirse bunu yaparım hemen yarın bir günde yaparım kimse bulamazsam çıkar kendim yaparım toplum yetki verirse; bi anda ve hemen yaparım değil mi?

şimdi yukardaki cümlede benim anayasayla mı zorum var; toplumla mı? ben hukuk karşıtı mıyım neyim ben ve kimim?
ben niye bilimi karşıma alayım canım; hem alsam gelir oturur konuşur benle gelse karşıma da keşke ben anlatsam ona bi de

Bilim anayasasını ve hukukunu cartını curtunu anlayışını herşeyden baştan aşşa gözden geçirsin- son sözümüz budur; bıktık biz bu tartışmadan;

kendilerini gözden geçirsinler ben görmüyorum onların eksiğini neyi eksik ama eksikler

kavramsal olarka yeterli veri sunamıyoruz ancak görümüz açıktır; çöken bir toplum kadar ve çürüyen bir yapı görüyoruz ve dar anlayış ve bilimsizlik başka şeylerin peşindelik-saçmalık;
yalanlar uydurup duruyorlar; saçma sapan şeylere sarılmışlar;adı ve metodolijisi temizmişmiş bana ne ya

Bana sinirsiz olan bir sey soyle.

Ya da bunun sinirsizliginin ne oldugunu soyle.

Ayrica bilim degisimi yenilenimi ve gelisimi temelinde zaten sinirsizdir.

Sinirli olsa idi, inanc gibi ideoloji gibi ayni kalirdi.

Yalniz unutma insanoglunun zihninin siniri onun kavramsal bilgisidir.

Kavramsal bilghinin otesi yoktur.

Yalniz bu kavramsal bilgi de daimi degisir yenilenir ve gelisir.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
çıkıp ben eğitim sistemini karşıma alayım insan yetiştirmyor diye;
ben insanı mı karşıma aldım
eğitimi mi?
eğitim karşıtı mıyım ben
ben ne demek bilimi karşıma alıyorum

bilim adamı ve bilgi yetiştirmiyor; kuramları kalıpları yetersiz ve bakışı dardır;
bu bizim açığımızda açıktır ve ilerisi de

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
karşı veri sunacak güçte değiliz; iyiyi güzeli bilirsiniz değil mi? bu iyi değil

dinleyince kulağa hoş gelmeeycek şeyler yapıyolarsa örneğin bi yerlerde ayarları akortları bozuktur değil mi? ya da hiç yoktur akortları

bilim çalgışından ses çıkmıyor bozuk sesler çıkıyor biz buna karar verdik-toplum batağı ;hepsi

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
çıkıp ben eğitim sistemini karşıma alayım insan yetiştirmyor diye;
ben insanı mı karşıma aldım
eğitimi mi?
eğitim karşıtı mıyım ben
ben ne demek bilimi karşıma alıyorum

bilim adamı ve bilgi yetiştirmiyor; kuramları kalıpları yetersiz ve bakışı dardır;
bu bizim açığımızda açıktır ve ilerisi de

Koyulastirdigim ithamini iftira olarak almadan once, elinde bu konuda ne belge varsa dok.

Cunku bu bilime yapilmis en buyuk saygisizlik ve haksizl;iktir.

Sen bilim ve teknik sayesinde elindeki aleti kullaniyorsun.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
karşı veri sunacak güçte değiliz; iyiyi güzeli bilirsiniz değil mi? bu iyi değil

dinleyince kulağa hoş gelmeeycek şeyler yapıyolarsa örneğin bi yerlerde ayarları akortları bozuktur değil mi? ya da hiç yoktur akortları

bilim çalgışından ses çıkmıyor bozuk sesler çıkıyor biz buna karar verdik-toplum batağı ;hepsi

Bilimi suclamak gayet kolaydir. Sen bilim icin ne yaptin, kendini sorgula once.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
kendi kavramsal literatürleriyle onlara ders verecek değiliz
gelsin bizden alsınlar-bizi dinlesinler bi de

siz bilimden fazlasını biliyorsunuz; fizik adına sarılmış kağıtlarda fizik mi var? onca yazı yazdılar diye yazı mı oldu?

varsayımlar üzerine bilim oturmaz;
tarihten karşı veri toplayıp bilim yıkacak değiliz biz görüyoruz-görüyoruz yazdık

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
şimdi biz adama gel senin ekonomik sisitemin işlemiyor/değiştirelim dersek o da bize dönüp bu para sisteminin neresi işlemiyor gel anlat derse biz o adamla anlaşamayız

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
suçlama bir suç failine yapılır ne zamandır gözlemin adı suçlamak ve gözlemi gösterge için delil aramak
bu sistemin işlemdiğini gören gözlerimiz var; herkes rahatında diyarında muhabbetinde ise

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
yoksul ve gelir dengesizliği üretiyorsa bu yeterli gözlemdir
ders verecek değiliz

Senin sorunun bilim ile ideolojik ve inancsal cikarin somurusunu bir birine karistirmak.

Boyle yapmakla da tam olarak emperyalist somuiruye destek cikmis oluyorsun.

Cunku onlarin da tek tutanagi dusunmeyen beyinler yetistirmek ve bilimi her turlu cikar Adina onemsiz gostermeye calismak.

Dedigim gibi bilimin ne oldugunu bilmiyorsun.

Cunku onu her turlu tartismali ideoloji inanc ve ayrimci degerler ile bir tutuyorsun.

Yani felsefe ile bilimi degerlendiriyorsun.

Zaten bugunun sorunu da bu.

Felsefi cikar Adina bilimi geri plana itmek.

Cunku bilim her turlu felsefi cikarin ipligini pazara cikarandir.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
suçlama bir suç failine yapılır ne zamandır gözlemin adı suçlamak ve gözlemi gösterge için delil aramak
bu sistemin işlemdiğini gören gözlerimiz var; herkes rahatında diyarında muhabbetinde ise

Hadi koy bilimin seni rahatsiz eden gozlemini ortaya.

Yalniz tartismasiz olsun ve herkes icin gecerli olsun.

Aksi taktirde bilimselolmaz.

Sen, bilimsel niteligi bilmiyorsun. Inancsal varliksal ideolojik degerler ile bilimi bir tutuyorsun.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bu saatten sonra size söyleyebileceğimiz şudur
din ayetleri koyup rahatsızlığınızı ve görmemeyi nasıl dayatıyorsanız başkalarına aynı görmemeyi
ve eşit rahatsızlığı bilim adına ve karşısına da biz koyuyoruz

ve bilim kuramları ya da kelimeleri-cümeleri koyup/getirip karşıtlığını ve açıklamasını mı yapalım

bilim adı altında yapılan işleri inceliyoruz ve gözlüyoruz biz
herhangi dogma kadar rahatsızız ondan ve kafanızda din neyse evet bizim için bilim o ve onu temsil edenler ve hala tutunanlar bakmayanlar görmeyneler eşit yangın ve körler bizim için o halde;

bir insana tanrı sorgusu için ben tanrı görmüyorum inanmıyorum -sorguladım- demek yeterlidir bin ayette açıklansa kanıt-görü değildir
biz eşit rahatsızlığımızı açık cümleler ve puntolarla koyduk bunu görün
bilim adamı adı altına yapılan işleri ve sunulanları gördük ve hala görüyoruz ki göremiyoruz yürek bulantısına ve tiksintisien okuyamıyor ya da bakamıyoruz bile onlara artık
bilimi sorgulayın
çünkü biz bilim görmüyoruz
karşı ayet getirecek değiliz
sizin biliminiz o halde;
ben karşı veri getirmek için de ayet incelemem; bilimin ayetleri şeytan ayetleri

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç