Genel Sohbet

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Forum Oyunları kategorisinde Mara tarafından oluşturulan Genel Sohbet başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 21,794 kez görüntülenmiş, 279 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Forum Oyunları
Konu Başlığı Genel Sohbet
Konbuyu başlatan Mara
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Kayıp değil, aksine okumakta, öğrenmekte notlar almayı ve üstlerinde belki sesli düşünmeyi ya da belki üst düzey saçmalamayı gerektirir.
Beyin fırtınası her noktada iyidir.Tabi ki konfor alanından çıkmak istiyorum. Zor olduğu nokta bilinmezlik ve düğümlü bir yol olmasının farkında olmam zaten. Ama belki de öyle değildiri sorguluyorum ilk sanırım. Herkes için böyle mi ? Ya da tecrübelisiniz bilirsiniz, gerçekten böyle mi düşünmeliyiz ?

Aslında tek sorun erteleyen bri kafam var bu zamana kadar da hep böyle oldu. Belli psikolojik süreçlerden geçtim. İntihardan tutun kendimi kesmeye kadar, bir süre saçma şeyler yaptım. Çok ince düşündüğümü sanarken çok manipule edildiğimi kavradım. Kesinlikle bulunduğum ortamdaki insanların yobaz olması ya da ne bilim eğitimsiz olmaları, vizyonları, misyonları, yaşadıkları şeyler beni delirtiyordu. O yüzdendir millet internette oyun oynar, film izler, chat yapar, yayın yapar ben ise hep araştırma peşindeyim. Ama bulunduğum ortamdan çıkamayınca bazı şeyler hep ertelendi. O yüzden kafa geç kalmış hissediyor ve çok çok uzun bir yolda olduğumu veya karmaşa içerisinde boğulduğumu bastırıp bastırıp duruyor. Çok fazla kendimle yalnız kaldığım için fazlasıyla kendimle yüzleşiyorum.

Allah izin verirse inşallah ekolojik yaşamı benimsemek istiyorum.
Parasız pulsuz, sadece yaptığım işe göre karşılığını alabileceğim bir hayat diliyorum kendim için. Şu an içinde bulunduğum durum, kafamın rahat olmaması beni resmen geriye götürüyor. O yüzden bir arayış içindeyim işte. Kendime bir kitap arşivi yaptım ama bir şeyler var, bir şeyler değişmesi lazım sanırım. O yüzden de anlamaya bir yerden başlamak isteme ihtiyacımdan doğan ihtiyacı burada sorgulama ihtiyacı hissediyorum ki buradayım. Dolayısıyla sizin de dediğiniz gibi müfredata bakmadan sadece kaybolacak bir ormana ihtiyacım var.

Ama o soruları soracak gün bugün değil sanırsam.
Demin felsefe ile alakalı bir denk geldim oradan önerilen bir kitabı da okumayı inşallah düşünüyorum ama bugün çok fazla kafam doldu. Belki bir kaç gün kitaba ara verebilirim. Ya da kafamı rahatlatacak soft bir olumlama kitabına dönüş yapabilirim.

Serbest kürsü alanını kullanacağım elbet. Lakin sizden başka sanırım forumda kimsecikler yok.
İsterim ki farklı fikirler ile uzunca karmaşık yoldan çıktıktan sonra önümü görebilmek.
Teşekkürler önerileriniz için.

Video:

Şu andaki yazma ifade ve algılama hızınıza, enerjinize bakarak söylüyorum hiç pesetmeyin. Nerdesiniz? Köy de felan mı? Fiziksel aktivite var mı?
İnsanlar yorgundur bezgindir bunun tersi bir enerji var sizde

Zamanla çözülür taşlar yerine oturur.
Bir yol haritası yok işte
Şurdan başlamalı diye. Şunu yapmalı diye de. Yuvarlanarak gideriz.
Yollar birbirini takip eder.

Ekoloji. Mesela "Fukuoka" yı tartışalım.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Serbest kürsü alanını kullanacağım elbet. Lakin sizden başka sanırım forumda kimsecikler yok.
Şim forumdaki insan sayısı önemli değil.
Forumlar databaselere, arşivlere dönüşüyor.
Aranan her şeyi bulabiliyorsunuz, 8 sene önce yazdığınızı hatırlayıp dönebiliyorsunuz.
Forumlar sıcaktır.
Şöyle bir şey var. Gidin mesela 10 bin kişilik felsefe grubuna facebookta bunları yazın. Kimse yok. Alacağınız cevapları toplayın. Kimse yok. Profilimi biri görür diye yazıyorlar. Lak lak grubu. Gözlemleyin.

Şimdi günlük tekil ziyaretçi sayfa görüntülenme oranları izlenebilir. Ya da sonra gelebilirler. Forumlar iyidir.
Alt alta bir şeyler yazabiliyorsunuz. Endeksleyebiliyorsunuz. Bir sosyal medya grubunu düşünün. Pop müzik ve fast food gibi. Bura ansiklopedi gibi. 3 sene sonra biri yazdığınız bir şeyi okuyup yazıyor..

CageMage

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Yok
Şim forumdaki insan sayısı önemli değil.
Forumlar databaselere, arşivlere dönüşüyor.
Aranan her şeyi bulabiliyorsunuz, 8 sene önce yazdığınızı hatırlayıp dönebiliyorsunuz.
Forumlar sıcaktır.
Şöyle bir şey var. Gidin mesela 10 bin kişilik felsefe grubuna facebookta bunları yazın. Kimse yok. Alacağınız cevapları toplayın. Kimse yok. Profilimi biri görür diye yazıyorlar. Lak lak grubu. Gözlemleyin.

Şimdi günlük tekil ziyaretçi sayfa görüntülenme oranları izlenebilir. Ya da sonra gelebilirler. Forumlar iyidir.
Alt alta bir şeyler yazabiliyorsunuz. Endeksleyebiliyorsunuz. Bir sosyal medya grubunu düşünün. Pop müzik ve fast food gibi. Bura ansiklopedi gibi. 3 sene sonra biri yazdığınız bir şeyi okuyup yazıyor..

Çok doğru. Ama şöyle bir şey de var. Şu an ki motivasyonum ya da enerjim varken isterim ki beyin fırtınası olsun, bu kafadayken konuşalım. Git gelleri olan bir insan olarak bazen bir geliyorlar bana çekip gidiyorum. Hiç belli olmaz. Cesaretim bir kırılır basar giderim. Kendimi meşgul edecek bir şeyler bulurum. Tabi kafamda benimle beraber gelir :) Yine döner dolaşır yine geri gelirim :) Çünkü cevapsız sorular cevaplanmadığı için bu acı bu ertelemeler :)

CageMage

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Yok
Şu andaki yazma ifade ve algılama hızınıza, enerjinize bakarak söylüyorum hiç pes etmeyin. Neredesiniz? Köy de felan mı? Fiziksel aktivite var mı?
İnsanlar yorgundur bezgindir bunun tersi bir enerji var sizde

Zamanla çözülür taşlar yerine oturur.
Bir yol haritası yok işte
Şuradan başlamalı diye. Şunu yapmalı diye de. Yuvarlanarak gideriz.
Yollar birbirini takip eder.

Ekoloji. Mesela "Fukuoka" yı tartışalım.

Köy sayılır, Karadeniz bölgesi - Karadeniz'in İncisi Samsun'dayım. İlçesinde yaşıyorum. Daha fazla detay gerekmeyebilir :)
Ekolojik çiftlikleri yine kafamın bozulmasından dolayı parasız ve huzurlu yaşama ihtiyacımdan araştırırken keşfettim.
Aslında hep içindeyiz, köylü sayılırım ama ailedekiler gibi tam içinde yaşamadık belki onların gördüğü yokluğu görmedik. Burada bana inek bak deseniz hayatta yapmam :) Ama bir Ege'ye bir Antalya'ya gidip oranın kültürü ve geleneğiyle yaşamak hayvanlarla ve doğayla iç içe yaşamak tabi ki çok içimize tanımlı bir şey gibi aslında arayışımın bu gibi yerler ve samimi insanlar olduğu gerçeğine bağlanmak ihtiyaç oldu bu kafaya gelene kadar. Tatuta diye gönüllü çiftlik sistemi kurmuşlar. Samimiyet ve doğaya katkı açısından çok güzel bir oluşum. Tabi bu işi çıkarı için yapanlar da var. Çok az kaldı kafayı bozup gideceğim belki Allah izin verirse geri bile gelmem dolaşır dururum :)

'' Fukuoka'' ilk defa duydum belki paylaşmak istersin, dinlerim.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Çok doğru. Ama şöyle bir şey de var. Şu an ki motivasyonum ya da enerjim varken isterim ki beyin fırtınası olsun, bu kafadayken konuşalım. Git gelleri olan bir insan olarak bazen bir geliyorlar bana çekip gidiyorum. Hiç belli olmaz. Cesaretim bir kırılır basar giderim. Kendimi meşgul edecek bir şeyler bulurum. Tabi kafamda benimle beraber gelir :) Yine döner dolaşır yine geri gelirim :) Çünkü cevapsız sorular cevaplanmadığı için bu acı bu ertelemeler :)
Şimdi bakın bu kişisel gelişim, özgelişim masalı var. Kişi kendini toplumsal alanda önemli ve değerli hissetme, sınıf atlama ve ya da değersiz hissetmekten kurtulma başkaları karşısında önemli biri oluşunu ispatlama ve gösterme istiyor. Bu nedenle okuma var. Cinsel sosyal buhranlar var altında çoğunun.
Kişi roman oluyor. Roman okumuyor tüketiyor o. Tüketim bilinci. Felsefeyi de aynı. Kendini değerli hissetmek için okuyor. Bu alışveriş mağazasına gitmek gibi toplumsal bir moda.

Bilgi istenci (öğrenme isteği) dediğimiz bir şey var. o felsefe. Yani bir çocuğun ben uçurtma yapmayı öğrenmek ve uçurtma uçurmak istiyorum dediğini düşünün. Bunun için can attığını. Bu felsefe. Ama bir de uçurtma uçurmak ve yapmak iyi bir boş zaman geçirme uğraşı olabileceği için, havalı hissettireceği için bunu yapan var.
Şimdi diğer türlü felsefe arayışı az. Felsefenin içimde de değil çünkü felsefe heryerde her şeyde.

Felsefeye mesela, dinsel buhran, otoritesel buhran, kişisel buhran, varlık anlamı arama, ontolojik arayışlar, hakikat arayışı, buralardan da sarabiliyoruz.

Az kişi çok kişidir ona takılmayın derim yeniden.

Bura bir bekleme salonu. Forum bu. Gelip otururuz yıllar içinde gelenler olur. Gelenler giderse?
Şimdi beyin fırtınası denediniz fırtına oluşmadı mı? Fırtına mı oluşmadı?

Ben 6 yıldır burayı bırakmıyorum. Bıraksaydım sizinle yazışamazdım. Eğer gelenler bırakmasaydı ya da katılımcı olsaydı bura aktif olurdu.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Köy sayılır, Karadeniz bölgesi - Karadeniz'in İncisi Samsun'dayım. İlçesinde yaşıyorum. Daha fazla detay gerekmeyebilir :)
Ekolojik çiftlikleri yine kafamın bozulmasından dolayı parasız ve huzurlu yaşama ihtiyacımdan araştırırken keşfettim.
Aslında hep içindeyiz, köylü sayılırım ama ailedekiler gibi tam içinde yaşamadık belki onların gördüğü yokluğu görmedik. Burada bana inek bak deseniz hayatta yapmam :) Ama bir Ege'ye bir Antalya'ya gidip oranın kültürü ve geleneğiyle yaşamak hayvanlarla ve doğayla iç içe yaşamak tabi ki çok içimize tanımlı bir şey gibi aslında arayışımın bu gibi yerler ve samimi insanlar olduğu gerçeğine bağlanmak ihtiyaç oldu bu kafaya gelene kadar. Tatuta diye gönüllü çiftlik sistemi kurmuşlar. Samimiyet ve doğaya katkı açısından çok güzel bir oluşum. Tabi bu işi çıkarı için yapanlar da var. Çok az kaldı kafayı bozup gideceğim belki Allah izin verirse geri bile gelmem dolaşır dururum :)

'' Fukuoka'' ilk defa duydum belki paylaşmak istersin, dinlerim.
Karadenizin incisi Samsun mu yahu?
Bizimkilere sorsak bura der

Tatutayı bilmiyorum bir araştırayım neymiş.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Geçerken uğradım....

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
adı "din.net" olan/olacak bir yer de nasıl Tanrı (ya da ne deniyorsa o) en geçerli ve güçlü kavramsa adı "felsefe.net" olacak yer de "Varlık" ve özgür düşünce, bilgi, öğrenme, serbest düşünme gibi kavramlar ön geçerli olmalıdır.
Kişiler inanç, kabul ve benimsemelerinin tüm kitlenin genel b-uyruğu gibi ele almamalı, özellikle burada

Mesela ben gidip "din.net", "ilahi.net", "ilahimasal.net", "bencilik dini" olan bir yer de özgür irade bizi klonlamış ve oluşturmuştur'u genelin buyruğu gibi rahatça dillendiremiyorsam tersi burada geçerli olmayacaksa ismiyle müsemma bir yer olamayacağımızı tekrar hatırlatıyorum.

Teolojinin Teo'su Tanrı. Felsefenin başatı Bilgi.. Bilgi değil Teonun başatlandığı yer de felsefe olur mu? Bu şunun gibi. Balıkçı dükkanında sebze sattığımı düşünelim.

Hecate

Felsefe.net
Yeni Üye
Balıkçı dükkanında sebze satmak nahoşsa, balıkçı dükkanında aynı zamanda sebzelere domates fırlatmakta çok abes.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Balıkçı dükkanında sebze satmak nahoşsa, balıkçı dükkanında aynı zamanda sebzelere domates fırlatmakta çok abes.
Hecate, om mani padme hum ve abrakadabra ... Sanırım o bir maji ya da Pagan büyü terimi gibi bir şey olmalı...
Nahoştan ziyade şöyle. Bugün medeniyet tartışıyor asıl yemeğimiz et mi, ot mu? Eğer asıl yemeğimiz etse ve ot yersek ve ot'a yemek dersek ya doyamayız, ya metabolizma düşük ve bozuk çalışır... Yani felsefe olmayana felsefe dememeliyiz. Tabi ki felsefe bilgi, düşünce, üretim bunlarla ilgili ve tabi ki Tanrı kavramı verili bir düşünce ve felsefe tarafından da sorgulanabilir ancak felsefe katı vakit kaybı (bu anlamda sınırlanması ve kavramın felsefeye dayatımı) uygun değil ve bu sorgulanma özgürce, çok özgürce yapılmalı bunu anlattım...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Ben bir kalp istiyorum, çünkü dünyada ki en önemli şey mutlu olmaktır...

“Bence kalp istemen yanlış bir şey. Kalp çoğu insanı mutsuz eder. Bir kalbin olmadığı için ne kadar şanslısın bir bilsen...”

Oz Büyücüsü, L. Frank Baum

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Aşağıdaki yazı büyük oranda bir alıntı, onu (aslına uygun biçimde) biraz değiştirdim

Dini inançlarım hakkında yazılanlar, sürekli tekrar edilenler uydurmadan başkası değil. Tanrı’ya inanmıyorum; bunu hiç inkar etmedim, her zaman açık açık söyledim. Eğer içimde bir yerlerde dini olduğu söylenebilecek bir şey varsa, o da bilimimizin ortaya koyduğu kadarıyla dünyanın yapısına duyduğum sonsuz hayranlıktır.

Tanrı meselesi açıldığında, kendimi bir 'ignostik' olarak gördüğümü söyleyebilirim.

Ignostein

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Piyasadaki tüm forumlar (dindar, dinsiz, felsefik, gavur vs.) aktif üye açısından büyük bir erozyona uğramış vaziyette. Aktif üye sayısı az olan yerde yazışmak veya fikir belirtmek, bana göre bir hayli bayatlamış hissi veriyor açıkçası. Ben şahsen forumlardan kopmuş sayılmam ancak son 10 senedeki gidişat, forumlar açısından pek iç açıcı değil.

Ben sadece eski üyelerin eski mesajlarını da okumak istemiyorum; gönül isterdi ki her forum dolup taşsın. Kimbilir, şu Twitter veya Facebook furyası/modası belki birgün biter. Bir umut iste....

Coldman

C.technical analyst fancier
FS - Yönetici
Onursal Üye
Üniversite Bölümü
https://www.Felsefe.net
Piyasadaki tüm forumlar (dindar, dinsiz, felsefik, gavur vs.) aktif üye açısından büyük bir erozyona uğramış vaziyette. Aktif üye sayısı az olan yerde yazışmak veya fikir belirtmek, bana göre bir hayli bayatlamış hissi veriyor açıkçası. Ben şahsen forumlardan kopmuş sayılmam ancak son 10 senedeki gidişat, forumlar açısından pek iç açıcı değil.

Ben sadece eski üyelerin eski mesajlarını da okumak istemiyorum; gönül isterdi ki her forum dolup taşsın. Kimbilir, şu Twitter veya Facebook furyası/modası belki birgün biter. Bir umut iste....
zor onlar artık kemik kitlelerini elde ettiler.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç