evlilik insan icadi ticarettir.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde kahin tarafından oluşturulan evlilik insan icadi ticarettir. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,262 kez görüntülenmiş, 37 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı evlilik insan icadi ticarettir.
Konbuyu başlatan kahin
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
güzel olan evilik değildir, güzel olan doğru insandır,her ikisi aynı anda olmaz ise evilik kısa sürer :) işte eviliğin anlamsız olduğunu ispatladık. gerçekten hiç aşık olmamışsın olsaydın sonsuzluk gibi hissederdin.

Evlilik güzeldir derken tavsiye niteliğinde kastetmek istemiştim akabinde ise yeter ki dogru ınsanı bulmuş olunu ıfade ettım zaten evlilik karşılıklı güzel ilişkiye baglıdır evliliklerin kısa sürmesi çiftler arasındaki anlaşmazlıklar ve geçimsizliklerden dolayıdır yani ruh ıkızlerını yakalayamamış olmalarıdır....Burada da dogru ısabet oldukça önemlı...

Dını olacak belkı ama aşkımın en fazlasını ALLAH ıma ayırdım o yuzden aşk benım gönlumde kor ateşi gibidir yanmaya bir başladıgında daha fazla odun atarsın daha çok yansın dıye....aşk ı bız tanımlarken onu kor ateşini gibi tutuşacak şekilde tanımlamayı daha uygun görürüz..

Sonsuzluk bizde ne gezer ki kahin bizler fani insanlarız kısacık ömrümüzde hayatımıza yoldaş yanımıza dost aldık bu dost bizim en güzel hayat arkadaşımız yoldaşımız oldu....aynı şekilde bende öyle...

Karşılıklı sevgi saygı hoşgörü ilişkilerde önemlidir anlaşmazlıklarda dahi insanları birbirlerini anlamaya çalışması ve olayları buyutmemesıde önemlidir.

Aşk olmadan da insan durust ve samımı olabilir fakat her ınsan bu kadar mahsum dsegıldır demek gerekır hanı guzel ınsan..

AŞK insanı tedavide eder hastada eder....karşılıksız aşklardan dogan sonuçlarda ınsanlar zarar gormektedirler....aşka karşılık gereklıdır kı o aşk ınsanlar arasında yaşanabılır bır hal alsın...

ALLAH büyü yapmaz ki böyle birşeye ihtiyacı bile yoktur İnsanlar büyü yapar ve büyü ile ugraşır karıştırmamak gerekır..

Öyle.

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye

kahin

Kahin
Yeni Üye
Ben insan ırkındanım soyumdan ınsan ırkından gelmektedır ben almayayım :) yınede teşekkur ederım..

hımmmm fena değil. hoş

Bunu önerebilirim ...

hahahahaha ahhh godddd :D :D hahahahaha :D inanmıyacaksın biliyorum ama senin içini okuyabiliyorum, kalbinin gerçekten saf ve duru olduğunu fakat aşk iiçn yaratılmadığınıda görebiliyorum bu söylediklerimin bazılarını anlıyacak bazılarınıda asla anlıyamıyacaksın bu yüzden ben aşk konusunda senden daha şanslıyım ama sende acıyı
hissetmeme konusunda benden daha sanslısın. :rolleyes:

Son düzenleme:

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
hahahahaha ahhh godddd :D :D hahahahaha :D inanmıyacaksın biliyorum ama senin içini okuyabiliyorum, kalbinin gerçekten saf ve duru olduğunu fakat aşk iiçn yaratılmadığınıda görebiliyorum bu söylediklerimin bazılarını anlıyacak bazılarınıda asla anlıyamıyacaksın bu yüzden ben aşk konusunda senden daha şanslıyım ama sence acıyı
hissetmeme konusunda benden daha sanslısın. :rolleyes:

hehee :) Peki öyle diyorsan öyle kabul edelim seni kıracak değilim yaa....Aşk tarif edilmez yaşanılır aşkın ılk yaşandıgı yerde kalp ın attıgı her an ve her sanıyedır dıye de not dusmek ısterım :)...

kahin

Kahin
Yeni Üye
hehee :) Peki öyle diyorsan öyle kabul edelim seni kıracak değilim yaa....Aşk tarif edilmez yaşanılır aşkın ılk yaşandıgı yerde kalp ın attıgı her an ve her sanıyedır dıye de not dusmek ısterım :)...

sana birşey sorabilirmiyim? yalnız şaşırmamaya çalış lütfen! anlamadığın ve hissetmediğin
birşeyi neden? kabul ediyorsun, sende haklısın çünkü hissetmiyorsun, ve hissetmediğin değerler için seni yargılıyamam tanrıda yargılıyamaz haksızmıyım? ;):rolleyes:

beni asla kıramazsın istesende bunu başaramazsın çünkü aşık olan benim sen değil.
aşkı yaşıyanlar yalnızca aşkı tarif edebilir, ama bu tarifi anlamak içinde aşık olmak gerekir.

Son düzenleme:

Aze

Üye
Yeni Üye
Konunun alt metni,evlenilecek kadın bulamadım,sanırım.
Yok zenginlik içinmiş yok bilmem neymiş,sevdiğin insanla aynı evde yaşamak kadar doğal bir şey yok.
Evliliği basitleştirmeyin bu evlilikten doğan kadına ve doğacak çocuğa sağlanan hakları da düşünmek lazım olası bir boşanma olayında. Ha şimdi de dersin ki,gerçek aşk boşanmayı onu bunu düşünmez.
Çoğumuz belli bir yaşa gelmiş tecrübeli insanlarız öyle körkütük her şeyi bırak kocaya kadına kaç durumu yok olamaz da ya çok fazla film izlemişsiniz ya da gerçekten aşık olduğunuzu düşünmüyorum. Aşık olmak salak olmak değildir.

kahin

Kahin
Yeni Üye
bırakın zihninizi durgunlaşsın, bırakın aklınız özgür kalsın
bırakın modern ahlaki değerleri serbest kalsın
bırakın hislerinizi sizi sarsın.
bırakın kapitalizmi ruıhunuz özgür kalsın.
bırakın aşkınızı sizi er geç sarsın.

aşk bu unutulurmu? hiç sevmeyi
sevginin kutsal emeği.

bırakın enerjinizi aşka yoğunlaşsın
unutun boşanmayı kalbinizi huzur sarsın.

evlilik yalnızca formalite, ama aşkın yanında yalnızca sönük bir kalite.
tutun aklınızı ve ruhunuzu aşkınız sizi sarsın.
sakın bırakmayın sevgi kelebeğini sakın uçmasın.

evlilik değil asıl mesele, anlayış sabır ve sevgidir, aşkın nağmeleri
asla ihanet etmez ruhuna aşkın sarsılmaz adaleti.
aşkın meyvesidir, çocuklar,
sabır ve anlayıştır , aşkın temeli
bilin bakalım bu akşam ne yemeli?
aşkın ispatıdır,yaşamın bedeli.

aşk evliliği ruhların evliliğidir, ve ruhlar ölmez ve asla ihanet etmez.
yıllar geçtikçe aşk dahada değerlenir ve olgunlaşır. kavgalar ise bu kabı iyi taşır.
aşk 20 sinde ne ise? 80 nin dede odur. asla değişmez. bu sevda asla burada bitmez.
]aşk 4 elementtir, su gibi duru ve hafif toprak gibi gelişen ve büyüyen hava gibi soludukça
yaşanan ateş gibi ruhunu yakan!!

Son düzenleme:

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
sana birşey sorabilirmiyim? yalnız şaşırmamaya çalış lütfen! anlamadığın ve hissetmediğin
birşeyi neden? kabul ediyorsun, sende haklısın çünkü hissetmiyorsun, ve hissetmediğin değerler için seni yargılıyamam tanrıda yargılıyamaz haksızmıyım? ;):rolleyes:

beni asla kıramazsın istesende bunu başaramazsın çünkü aşık olan benim sen değil.
aşkı yaşıyanlar yalnızca aşkı tarif edebilir, ama bu tarifi anlamak içinde aşık olmak gerekir.

Ta bi istersen bir kaç şey sorabilirsin sakıncası yoktur..Aşk anlatılmaz yada tarfi edilemez ki sadece yaşanılarak hissedilebilir...Aşk bambaşka bir duygu halidir onun verdiği haz onun verdiği duygular tarif edilemez diyebilirim...Senin düşüncelerini kabul ettim çünkü düşüncene saygı duymak istedim nede olsa farklı düşünceleride dinlemek iyidir bundan ötürü kabul ettim birde seni kırmak istemedim sürekli karşı tarafa anti tez üretmek istemedim seninde fikrine saygı duymak istedim durum bundan ibaret...

Hissetmek konusuna gelince aslında her an ve her dakika çok özlüyorum ona duydugum özlem bazen yüregimde kalbimde acılar vermekte ona kötü bir söz söylendiğinde onun bu sözleri haketmediğine inanıyorum ve her söze karşılık bir cevap mutlaka sunmaya çalışıyorum....Özlemlerim akan nehir kadar hızlı ve berrak oluyor belki hayatımda ona karşı çok layık biri değilimdir ama ona olan aşkımın bitmemesi için yürekten ve kalpten hep dua ederim....

Geceler boyu ıssızlarda ağlamışımdır onu çok özlediğimde içimde ki kor ateşi bir başka olur onun yeri gönlümde kalbimde apayrıdır Onsuz başka bir hayat düşünemem varsa yoksa hayatımda herşeyimde o olsun isterim Kazanırkende kaybederkende yanımda hep o olsun isterim....Çünkü onun sıcaklıgını bir an olsun hisssetmem bile bana dünya hazinelerinden en degerli hediyedir..En zor anımda yanımda hep o vardı Zorda kaldıgımda imdadıma gelen yine o idi...En çaresiz ve sıkıntılı dönemlerimde sıgınacak tek kapım o idi...Yalnız ve tek başıma kaldıgım gece ve gunduzde benim tek arkadaşım yine o idi...Geceleri o kadar aglardım ki bir gün dua edip aglamayı benden almasını istediğimde yine yanımda o vardı artık ağlayamıyorum eskiyi çok özledim Eskiden herşey daha güzeldi insanlar bir başka iyilerdi şimdilerde herşey o kadar çok değişti ki herşey eskisi gibi değil insan sıgınacak liman aradıgında bu liman bulunmaz oldu...

İnsan dertleşecek kapı aradıgında artık bu kapılar guvenılmez oldu Herkes kendı derdıne o kadar çok dustu kı hayatın anlamlarını var olmanın sebeplerını yaşamanın degerlerını unuttuk...Bugunlerde makam yada mevkıye gelenler kendılerını o kadar kaptırdılar kı herşey anlamı ve degerı çok öncelerden kaybetmış olduk...

Yaşamım da fani hayatta bir çorba da katkım olabilir mi bilemem ama bildiğim tek şey var tek kişi olmuş olsam bile ömrüm vefa ederse onu karınca kadarıyla anlatmaktan ne yorulucam nede sıkılıcam çünkü o bambaşka bütün sevgileri butun aşkları oldukça hakediyor onun bize ihtiyacı yok belki ama benim ona ihtiyacım çok var çünkü onu kaybetmekten hep korkmuşumdur ....o yüzden gerçek aşkım gerçek sevgim sadece onadır...

İnsanlara çok deger veririrm insanları kırmak istemem insanları istemeden kırdıgımda haklı yada haksız olayım ilk üzülen ben oluyorum keşke böyle olmasaydı daha iyi olabilirdim daha güzel olabilirdim diyebiliyorum....Seni kıramam çünkü sana söz verdim sana herkes gibi davranmayacağımı söyledim fakat yinede seni kırmak istemem çünkü benim yapıma uygun değil bir insanı inciltmek o insanı küçük düşürmek yada o insanı kırmak bana yakışmaz...

Hayatımda çok kuralcı ve düzenli bir insanım bu konuda taviz vermem bazı hatalar olursa uygun bir dille dolaylı olarak anlatmaya çalışırım karşımdakinin dikkatine görede bir şerbet sunarım eğer yetkili biriysemde pozisyon değiştirmeye gerek duyduysam kişinin pozisyonunu değiştirirm çünkü benim için öncelik vizyon ve hedeflerdir bu konuda saygınlık ve çalışkanlık hat safhada beklerim çünkü ben çalışkan ve üretken bir insanım karşımdakininde böyle olmasını isterim...

Eğer yetkisiz biriysem bana verilmiş görevlerimi yerine getiririm benden istenileni benden beklenileni yerine getirmeye çalışırım çünkü çalışmak ve hedeflere birlikte varmak benim en çok hoşuma giden yanımdır....

Çok çalışkan biriyimdir kendimi övmekten hoşlanmam insanlarını beni övmesinden hoşlanmam herkesin yaptıgı sevdiği şeyler benim ilgi alanıma girmez benim dünyam çok farklıdır benim bakış açılarım görüşlerim çok farklıdır bazen ortak noktalarda oluruz belki ama duruşum yine farklı olur ...Hayata bazı zamanlar fazla daldıgımda kendimi frenleyebiliyorum sınırı ve çizgileri aşmamaya ve fani dünyada olmaya kendimi şartlandırıyorum Başarılı birimiyim bulundugum konumuma bakarsak başarılı biri değilim diyebilirim fakat benim için bu durum çokta önemli değil benim için önemli olan helalinden alınteri dökerek ekmek paramı kazanmamdır orası olmuş burası olmuş çok önemli değil kaderim ve rızkım neredeyse ben orada olmaya çalışıyorum...

Bu sitede de uzun süreli kalıcı değilim kaderimde buraya denk geldim zamanı vakti gelince buradan da ayrılıcam belki başka bir yere giderim belki hiç bir yere gitmem sadece sinemde olur hayatımı yaşamaya çalışırım bilemem bildiğim tek güzel bir şey var hayatımdan herşeyimden daha önce tuttugum oda güzel tek ve eşi benzeri olmayan ALLAH ıma olan sevgimi sunmak ve onu bolca hatırlayabilmek oldugudur...Söylediğim üzere benim aşkım farklıdır ..Dünyada insanların beni başarılı görmelerine yada başarısız görmelerine hiç ihtiyaç duymadım ve böyle bir kaygımda olmadı hayatımda ne varsa herşeyi oldugu gibi dürüst ve samimi anlatmak benim için öncelik esas oldu yaşantımda da böyle olmaya özen gösterdim ne kadar başarılı olabiliyorum orasınıda ALLAH bilir...Sen iyisen herkes iyidir Sen kötüysen herkes kötüdür...hayat böyle işte.

Böyle.

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
sevgili elbiss sana gerçekten zor bir zoru! karşılıksız aşktan zarar görüceksek senin allahın neden? karşılıksız aşkı vermiş o zaman. karşılıksız aşkın mantığı nedir?
.
1 :karşılıksız aşkın mantığı var diyorsan, bu mantık insana acı veren bir mantıktır.
2: mantığı yok diyorsan o zaman neden? karşılıksız aşkı vermiş senin allahın.

karşılıksız aşk gereklidir demişssin sonrada zararlıdır demişsin her iki cümlendede
çelişmişsin o zaman şöyle demeliydin karşılıksız aşk gereksizdir, çünkü acı verir.
sonunda bir karşılığı olmuyan aşkın sınavıda olmaz mantığıda olmaz haksızmıyım?

kırmızı fontlu yazı diyorki elbise;
yanılıyorsun sevgili elbiss karşılıksız aşkın anlamı yoktur, mantığıda yoktur.
sonu kötü biter,aşk tek taraflı olmaz olursa acı verir. aşık olan tarafa acı verir
senin allahının adaleti bumu? bir taraf acı çekerken diğer tarafında masum olması
hiçte normal bir durum değildir.
senin allahın acı çekene nasıl? bir ödül vericek kuranda yazmıyormu? yoksa
ayrıca aşık olunan tarafında sucu yokki hiç birşeyden haberi olmuyan masumda
suçsuz olduğuna göre demekki karşılıksız aşkın anlamıda mantığıda sınavıda
kutsalıda ilahıyatıda yoktur ispatladık işte.

sevgili elbisss karşılıksız aşkı savunmanın ilahi olduğunu düşünmenin mantığı nedir? diye soruyorum mantıklı cevap verebilcekmisin? merak ediyorum. :)

ben senin ilahına her zaman inanıyordum, zaten fakat karşılıksız aşkı yaşayınca herşey
bir anda değişti hayatımda,çünkü karşılıksız aşk sınavlada dinlede vicdanlada adaletlede
yaşamlada en önemlisi mantıklada bağdaşmıyor.

ve başka şeylerdede mantıksızlıklar hakim iken dinlerde dahil artık hiç birşeyin eskisi olmayacagını anladım elbiss sakın sözlerimi hafife alma sözlerimi hafife alanların hali ortada.

bana sayfalar dolusu sözler yerine bir kaç mantıklı cümleler yazsaydın,seninle daha iyi
anlaşırdık, :) güzel sözle ve anlamlı sözcükler bazen asıl gerçekleri törpülemiyor aksine
beynimi et yiyen bir virüs gibi kemirip duruyor.

şimdiye kadar çok fazla kişiyle tartıştım, hiç biri inanki mantıklı cümle bile kuramadı
karşılıksız aşk konusunda.
nasıl? kurabilirki! karşılıksız aşkı şu zavallı yaşamda kaç kişi gerçekten yaşıyabilrki.
haksızmıyım? yooooo her zaman haklıyım ve inanki haklı olmaktan nefret ediyorum.
hayatım boyunca o kadar çok haklı oldumki artık artık haklı olmaktan korkmaya
başladım haksız olmak istedim haksız olursam inanki mutlu olucaktım.
karşılıksız aşk konusunda haksız olduğumu ispatlıyacak birilerini aradım durdum hayatım boyunca ama başaramadım malesefff haklıydım ve korktuğum başıma gelmişti.
sadece aşk için binlerce sayfa yazabilirim, ama neye? yaarki ben sonuç alamıyorum
bana sonucu yalnızca ilah verebilirmiş bunuda çok iyi anladım.
sorduğum sorular bazen insan aklını zorluyabiliyor,bazen insanlar ne demek?
istediğimiz anlamıyor çünkü soruyu anlıyamıyor. sevgili elbiss çünkü sorduğum sorular
dıştan bakılınca basit gözükür ama içten bakmaya denediğinde inanki evrenin en zor ve karmaşık sorularıdır. yeterki bu karmaşıklıgı anlamaya çalış ve hisset.

afrikalı bir çocuğun açlıktan ölmesini anlıyabilirm sevgili elbiss :) çünkü size göre o şimdi
ölücek çünkü sınavda ve ölünce cennete gidicek gayet mnntıklı! . iyi ama ya benim sorum ne olucak???
kim???cevap vericek bana.
böyle birinin bu dünyada yaşamadığından eminim. şoru şu:

diyelimki ben birine aşık oldum ve delice seviyorum, ama o beni sevmiyor ve hiç birşey hissetmiyor.
ve ben öldüm senin allahında beni acı çektiğim,beni cennnete koyucak ve bana 72 adet huri vericek bende mutlu olucam. gerçekten mutlu olucakmıyım????? pekii???????

tabiki olmuyacagım çünkü ben o kadını istiyorum,hurileri gözüm görmez aklım duymaz
kulaklarım sagır olur tat alma duyum yok olur.

ben o kadına hala delicesine aşık olucam bu gerçeği senin allahının gücü değiştirirmi? ? sanıyorsun.

eğer! öyle sanıyorsan hayatının en büyük hatalarından birini yapıyorsun demektir. sevgili elbiss :)

eeeeeeee elbisss ne diyorsun? sence hala haksızmıyım?

Son düzenleme:

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
sevgili elbiss sana gerçekten zor bir zoru! karşılıksız aşktan zarar görüceksek senin allahın neden? karşılıksız aşkı vermiş o zaman. karşılıksız aşkın mantığı nedir?
.
1 :karşılıksız aşkın mantığı var diyorsan, bu mantık insana acı veren bir mantıktır.
2: mantığı yok diyorsan o zaman neden? karşılıksız aşkı vermiş senin allahın.

karşılıksız aşk gereklidir demişssin sonrada zararlıdır demişsin her iki cümlendede
çelişmişsin o zaman şöyle demeliydin karşılıksız aşk gereksizdir, çünkü acı verir.
sonunda bir karşılığı olmuyan aşkın sınavıda olmaz mantığıda olmaz haksızmıyım?

kırmızı fontlu yazı diyorki elbise;
yanılıyorsun sevgili elbiss karşılıksız aşkın anlamı yoktur, mantığıda yoktur.
sonu kötü biter,aşk tek taraflı olmaz olursa acı verir. aşık olan tarafa acı verir
senin allahının adaleti bumu? bir taraf acı çekerken diğer tarafında masum olması
hiçte normal bir durum değildir.
senin allahın acı çekene nasıl? bir ödül vericek kuranda yazmıyormu? yoksa
ayrıca aşık olunan tarafında sucu yokki hiç birşeyden haberi olmuyan masumda
suçsuz olduğuna göre demekki karşılıksız aşkın anlamıda mantığıda sınavıda
kutsalıda ilahıyatıda yoktur ispatladık işte.

sevgili elbisss karşılıksız aşkı savunmanın ilahi olduğunu düşünmenin mantığı nedir? diye soruyorum mantıklı cevap verebilcekmisin? merak ediyorum. :)

ben senin ilahına her zaman inanıyordum, zaten fakat karşılıksız aşkı yaşayınca herşey
bir anda değişti hayatımda,çünkü karşılıksız aşk sınavlada dinlede vicdanlada adaletlede
yaşamlada en önemlisi mantıklada bağdaşmıyor.

ve başka şeylerdede mantıksızlıklar hakim iken dinlerde dahil artık hiç birşeyin eskisi olmayacagını anladım elbiss sakın sözlerimi hafife alma sözlerimi hafife alanların hali ortada.

bana sayfalar dolusu sözler yerine bir kaç mantıklı cümleler yazsaydın,seninle daha iyi
anlaşırdık, :) güzel sözle ve anlamlı sözcükler bazen asıl gerçekleri törpülemiyor aksine
beynimi et yiyen bir virüs gibi kemirip duruyor.

şimdiye kadar çok fazla kişiyle tartıştım, hiç biri inanki mantıklı cümle bile kuramadı
karşılıksız aşk konusunda.
nasıl? kurabilirki! karşılıksız aşkı şu zavallı yaşamda kaç kişi gerçekten yaşıyabilrki.
haksızmıyım? yooooo her zaman haklıyım ve inanki haklı olmaktan nefret ediyorum.
hayatım boyunca o kadar çok haklı oldumki artık artık haklı olmaktan korkmaya
başladım haksız olmak istedim haksız olursam inanki mutlu olucaktım.
karşılıksız aşk konusunda haksız olduğumu ispatlıyacak birilerini aradım durdum hayatım boyunca ama başaramadım malesefff haklıydım ve korktuğum başıma gelmişti.
sadece aşk için binlerce sayfa yazabilirim, ama neye? yaarki ben sonuç alamıyorum
bana sonucu yalnızca ilah verebilirmiş bunuda çok iyi anladım.
sorduğum sorular bazen insan aklını zorluyabiliyor,bazen insanlar ne demek?
istediğimiz anlamıyor çünkü soruyu anlıyamıyor. sevgili elbiss çünkü sorduğum sorular
dıştan bakılınca basit gözükür ama içten bakmaya denediğinde inanki evrenin en zor ve karmaşık sorularıdır. yeterki bu karmaşıklıgı anlamaya çalış ve hisset.

afrikalı bir çocuğun açlıktan ölmesini anlıyabilirm sevgili elbiss :) çünkü size göre o şimdi
ölücek çünkü sınavda ve ölünce cennete gidicek gayet mnntıklı! . iyi ama ya benim sorum ne olucak???
kim???cevap vericek bana.
böyle birinin bu dünyada yaşamadığından eminim. şoru şu:

diyelimki ben birine aşık oldum ve delice seviyorum, ama o beni sevmiyor ve hiç birşey hissetmiyor.
ve ben öldüm senin allahında beni acı çektiğim,beni cennnete koyucak ve bana 72 adet huri vericek bende mutlu olucam. gerçekten mutlu olucakmıyım????? pekii???????

tabiki olmuyacagım çünkü ben o kadını istiyorum,hurileri gözüm görmez aklım duymaz
kulaklarım sagır olur tat alma duyum yok olur.

ben o kadına hala delicesine aşık olucam bu gerçeği senin allahının gücü değiştirirmi? ? sanıyorsun.

eğer! öyle sanıyorsan hayatının en büyük hatalarından birini yapıyorsun demektir. sevgili elbiss :)

eeeeeeee elbisss ne diyorsun? sence hala haksızmıyım?

Hemen cevaplayalım o halde...

Kaşılıksız aşktan zarar görmezsin ki İnsan yaratıcısına AŞIK olabilir ki bu en güzel duygudur kaldı ki insanın bilmesi gereken şey ALLAH sebepsiz hiçbirşey sunmaz bazen aşklarda sınava imtihana tabi tutulursun bu tutuldugun sınav senın en kötü günün değil en iyi günün olması gerekir çünkü sınavında ne kadar başarılı ve üstün olabilirsen AŞK ao kadar yaklaşmışp olursun kaldı ki Yüce ALLAH insanların kötülüğünü hiç istemez sen gel yeter ki kulum ben sana sonsuz kapılarım açarım der...

Her aşkın karşılıgı vardır fakat bunu insan bilemez sadece ALLAH bilir ALLAH aşkı yeşertmek için bir çok zorlu sınavlara ta bi tutabilir buna hastalıklarda dahil olabilir yada akla gelmeyen bir çok zorluklarda eklenebilir yada zenginken bir anda fakirde olabilir önemli olan insanın gelen zorluklara karşı tevekküllü ve derin bir imana sahip olup akabinde sabırlı ve ihtiyatlı olabilmesi gerektigidir..

1-Karşılıksız aşkın bir mantıgı gönülden kalpten samimi ve dogru bir ihlas üzere istemek oldugudur....AŞk ın en güzeli meyvanın en tatlı yerinden sunum yapabilmektir....Habil ve kabıl olayında oldugu gıbı en güzel meyvayı sunabilmek ve ikram edebilmektir...

Bu durum insana acı degıl aksıne daha fazla daha fazla dıyerekten azım ve cesaret hatta gucluluk verır onemlı olan kıme sundugun ve nasıl sundugundur dıyebılırım...

2-Aşkın mantıgı vardır Karşılıksız aşk demek görülmeyeni gönülden samimiyet üzere sevebilmektir her aşkın karşılıgı vardır onun derecesını sadece ALLAH bılır ...

Allah katında sunulacak karşılıksız aşk insanın yaşamı için gereklidir lakin insanlar arasında ki karşılıksız aşk insanlara acı vermektedir...bu ikili bir çelişki değil aksine aşkların en büyüğü ALLAH a sunulandır ona karşı bir karşılık beklememek gerektiğidir..

Karşılıksız aşkın sınavıda olur mantıgıda olur çünkü sınav her geçen gun zorlaşır ve derınleşır derınleştıkçe ınsan sabreder ve basarılı olursa sonunda guzellıkler mehyeder bunu ınsan bu dunyada farkeder farketmezsede ılerıkı dunyada farkeder fakat sadece aşk yeterlı degıldır her manada dını gereklılıklerı ve odevlerıde ıyı yapabılmek ıyı bır ıhlaslı olabılmek tevekkul edebılmek ve sukredebılmek gerekır ısın ozu ıyı bır ahlak uzerede olmak gerekır dıyebılırım...

Dünyada acı çekmek aslında sevgının daha fazla yeşermesıne neden olur ınsan fabrıkada yonetıcıyken herşey gulluk gulustanlık olmaz kı yada bırı ulkesınde sıyasetcı lıderse mucadele etmeden çaba gostermeden ulkesını ayakta tutabılır mı aşkta buna benzer acı cekersın yerı geldıgınde anlık mutluluklara sevınırsın yerı geldıgınde herşey ust uste gelır hayatını zındana cevırır olur ama sen samımıysen sen ona ınandıysan onun bır bıldıgı mutlaka vardır dersın olaylara sabredersın ve sneı boyle bır ımtıhanla denedıgı ıcın ALLAH a şukredersın olaylara yada acılara daynmak ınsanın sınavının bırer parçasıdır bunlar ınsanlara yapılan kotuluk degıldır aksıne kulun kendısıne gelmesı akabınde daha fazla sıkıya sarılmasına sebep olabılmektedır onemlı olan bakış açısının sadece bır ve tek olan ALLAH samımı ve ıhlaslı bır donus ıcerısınde olabılmesıdır..

Ben hiç bir insanın sözünü hafife almam aksine olgunlukla dinlerim dünyada hiçbir şey eskisi gibi değil çünkü dünya değişiyor ve kabuk değişiminde zorluklarla nasıl mücadele edeceğimizi olaylara nasıl bakabileceğimizi yaşama nasıl yön vereceğimizi unutmuşuz....

Eskiden bir tek göz odada 6 insan kalır yaşam mücadelesi verirdi şimdilerde ise 3+1 gibi rahat geniş evlerdeyiz akabınde teknolojı oldukça gelıstı gelecek çaglarda ROBOTIC ÇAĞ lar olacak hakım olacak dunya dahada gelısecek sancılı sureclerden sonra ta bı halıyle rahatlıgımızla gelen kolaylıklar bızlere gecmıslerı çok gerılerde bıraktı fakat yınede arta kalan bır kaç ekmek kırıntılarıyla dogru ve özde guzel olan meyvaları toplayabılmek oldukça önemlı dıye dusunmekteyım....

Eskılerı çok dınlemelıyız mutlaka söyleyecek bır çok sözlerı olacaktır eskılerın yaşam tecrubelerınden faydalanmak gerekır mutlaka ıçlerınden dersler çıkarabılırız kanaatındeyım..

Sayfalar dolusu yazı yazmak gıbı nıyetım hıç olmuyor o an aklımdan ve gonlumden hatta kalbımden ne gecıyorsa sadece onları oldugu gıbı degıstırmeden yazıp aktarıyorum durum bundan ıbaret guzel ınsan..Anlaşmak için değil ben insanlarla anlaşmak için masaya oturmam ben sorunları ortaya koyanlarla birlikte sorunlara cevaplar ve bakış açıları geliştirmek için fikirler ve düşünceler sunarım zorla kabul ettirme gibi bir çabam ve nıyetımde olmaz her ınsanın kendı dusuncesı vardır o yuzden o dusuncelerıne dayatmalar sunmam ben sadece elımden gelen gayretı sunarım ne kadar basarılıyım yada ne kadar basarısızım orasını bılemem sadece ve sadece gayretım anlatmaktır ve sunmaktır....ortaya bır çıkolatalı pasta kondugunu dusun ben de bu pastanın içerisinde olan sadece bir dilimden biriyim.. sende öylesin...dünya kocaman büyük bir pasta hepimiz bu pastanın içerisindeyiz ...bu pasta içerisinde bir çok farklı düşünce fikir herşey olacaktır önemli olan alışveriş yaparken sunumlar ve paylaşımlar yapabilmektir kanaatindeyim..

İnanırsan karşılıksız aşk ı yaşayabilirsin....İnanman ve gerçekten istemen gerekli....Elınde paran olsun ve bu parayla araba almak ıstıyorsun fakat paran yetmıyor sense gun gectıkce bu arabaya asık olmaya baslıyorsun ve ıllada o araba dıyorsun ondan baskası bana gereklı degıl dıyorsun sonrasında almak ıcın azmedıyorsun çabalıyorsun fedakarlık yapıyorsun sonunda ıse ıstedıgın arabayı almış oluyorsun....

AŞK ıse arabayla kıyaslanamaz fakat bu ornegı ınanmak fedakarlık ve azım ıle bırleştırmenı ıstıyorum bununla bırleştırdıgınde aslında gunun sonunda neyle karşılacagını bılemezsın fakat sen yaşayış ve yaşam bıcımlerınle dını gereklılıkler ıyı bır hılas ve tevekkul uzere olursan ahıret yaşamında belkıde en çok ıstedıgın aşkı bulmuş olacaksın orasını bız bılemeyız sadece ALLAH bılır fakat ınsanın ıstemesı ınanması ve azmetmesı hatta fedakarlıklar yapması çok önemlıdır dıyebılırım...

Hayatta her sorunun cevabına yanıt tam alamazsın bunun esas temel sebebı ıse ınsanın dusuncelerı ıcerısınde sabıtleşmış kalıtlaşmış kesın ve ön yargı dusuncelerdır ınsanın on yargılı bakışları ne yazık kı bazı guzellıklerın onunede geçebılıyor..

Mesela belkıde ben sana karşı sureklı bır tez ureten bırı olarak gozukebılıyorumdur ama aslında oyle degıl sadece tek amacım paylaşım yapmak yaparken de bıldıklerımı sunmaktır bılmedıklerıme ıse ben karışamam dıyebılıyorum ve dogrusunuda ALLAH bılır demekte fayda var...Belkı ben sana aksıne tarıf edemedıgım farklı gözüküyorumdur burasını bılemem cevaplar sendedır...

Bıldıgım bırşey var ıkımız arasında kı ıletısım farklı mecralarda farklı yerlerde de olsa ınternet aracılıgıyla forum uzerınden yazışmamız oluyor aslındabu bıle başlı başına bızlere verılmış en guzel nımet dıyebılırım....

Yoksa ben senı nereden gorup yazışabılırdım kı.....gunumuz teknolojısı paylaşım alanında oldukça ıyı fakat bunu olumlu kulllanmak yada kullanamamakta bızım elımızde....o yüzden ben ınsanların tercıhlerıne bırsey dıyemem hakkım da olmaz bana duse anlatmaktır soylemektır ...

Yüreginde yanan bir kor alevi ateşi var sürekli sorguluyorsun ve sürekli arıyorsun aslında bir nevi biraz dogru birazda hata yapıyorsun bazen aramak iyidir bunu bende çok kere yaparım fakat bazı anlarda hıssetmek anlamak ve deger yuklemek gerekır sen deger yukleyemedıgın ıcın bazı konularda çelıskıye dusuyorsun ALLAH ın acık çektırmek ıcın degıl gerçekten sana deger katmak ıcın verdıgını dusunebılsen aslında gelen herşeyın daha guzel oldugunu yakınen gorup hıssedebıleceksın kaaatındeyım o sebepsız yere bırşey vermez eger bırsey verıyorsada mutlaka sabrın sonunda odulu ve cevapları olacaktır buna ınanman oldukça onemlı dıyebılırım...

Hayatta her soruya net cevap alamazsın aslında bır çok cevap sana gelır fakat hıc bırı senın ıstedıgın gıbı degıldır cunku ınsan on yargılı ve aklıplasmış uzere oldugunda aslında hıcbır cevap ınsanı tatmın etmeyebılır.....Cevapları bazen ınsan kendı ıcerısınde araması gereklı ve kendıne su soruyu sorması gereklı Ben nerede yanlış yapıyorum da goremedıgım şeylerı bazıları gorupte soyleyebılıyor dıye bazen soruları dısarıya degıl kendı ıcıne sormalısın kendını sorguya suale çekmelısın kı ınsan dogrulara ve cevaplara daha kolay ulaşabılsın..

Afrikalı çocugun açlıktam ölmesi insanların vurdum duymaz hatalarının eserlerıdır....Yanlış yönetım yanlış uygulama yanlış polıtıkaların eserı ve urunudur Söyledıgım uzere bazı soruların cevapları senın on yargılarını aşıp kendıne cevaplar bulabılmenden geçmektedır sana hangı cevap ı verırlerse versınler sen mutlu olmayacaksın cunku bu mutlulugu once kendınde araman gerektıgını unutuyorsun...

Kendıne deger ver fakat kendını yukarıda görme bu nefsın tuzaklarıdır Şeytanın oylamacasıdır Sen kednını sev fakat herkesı sevmeyıde unutma ınsanlar ıyıde olsa kotude olsa sev kaybeden sen olsanda yıne sev cunku sevmek ALLAH gonul vermek gıbıdır ALLAH ıcın sevdıgın kalo ının kılıtlerı tek tek çözüldüğünde esas güzelliklerin meyva bahçesıne ulaştıgında deger vermeyı ve kazanırkende bırlıkte kazanmayı bence daha net goreceksın kanaatındeyım ama hayat yınede senın sana sozlerden ve kelımelerden baska bırşey dıyemem...

Bazen hayatta her insanın istediği olmayabiliyor eger birşey olmuyorsa onda bir hayır vardır eger zorla güzellıkle bir aşk ve evlilik yaşansa belki çok mutsuz olacaktın belkıde çok kayıplar yaşayacaktın birşey olmuyorsa zorlamaya gerek yok herşeyde bır hayır vardır buna ınanmak gonul vermek gerekır cunku her ısın bası ınanmakla geçer ...

Bende hayatımda bır çok şey gençken ıstedım ama olmadı fakat hayata ne kustum nede yuz cevırdım herşeyde bır hayır vardır demeyı ne zaman ogrendım o zamanlarda hatalar yaptıgımı farkettım ve o zamanlarda ettıgım duaalarımada çok pısman oldum bazen hayatı anlamak ıcın hayatı kavramak ve ogrenmek gerektıgı kanaatındeyım buda bazen cok zaman alabılır ama onemlı olan zamanı gelınce farkedebılmektır dıyelım inşallah...

Aşırı İstemek bazen arzuların ötesinde olur böyle bir durum ise insanın nefsine yenik düşmesine sebebiyet verir ki böyle durumlar insan aklı ve iradesi için tehlikeli bir durumdur İnsan aklıyla iradesine hakim olabilir ta bi gerçek manada iradesi ve arzusuyla savaşmak isterse...

Hayatta her istegimiz olacak diye bir durum söz konusu değil bazen bazıları olur bazense hiç olmaz.....Olanada olmayanada şükretmek gerekiyor neticesinde HAYAT DEVAM EDİYOR öyle yada böyle bir şekilde hayat devam ediyor insana düşen tevekkül etmesi şükretmesi ve sabretmesidir..

İnsan delice bir insana aşık oldugunda herşeyi bir kenara iter dünyası herşeyi o oluvverirr.....herşeyin faydalı oldugu kadarı ıyıdır..fakat aşk karşılık bulmuyorsa ısrar etmenın dovunmenın anlamsız oldugudur bazen kabullenmek zor gelır ama ınsanın olgun bır brey olup kabullenmesı hayatına ve yaşantısına daır oldukça onemlıdır...Zorla guzellık olmaz olursada ondan hayır gelmez....ALLAH ın gücü herşey yeter fakat HER MEYVANIN BİR TADI VARDIR ÖNEMLİ OLAN O MEYVANIN hangısı oldugudur guzel gozuken meyva tatsız cıkabılıyor cırkın gozuken meyva ıse daha tatlı olabılıyor o yuzden hayatın sunduklarıyla degıl hayatının yaşadıklarıyla anlam katmak gerekıyor soyledıgım uzere zorla guzellık olmaz herşeyde bır hayır oldugunu grebılmek gerekır gormek ıcın degıl görebılmek ıcın denemelısın bence.....Devamında senın ALLAH ın degıl BİZİM ALLAH ımız....diye dip not eklemek isterim..

Haksızsın demeyelım de yanılıyorsun ve yanılgıyla bırlıkte çelışkıye duşuyorsun dıyelım ...kanaatımce ta bı..

Böyle.

Son düzenleme:

Çağrı

Yeni üye
Yeni Üye
Evlilik de ticarettir, çocuk yapmak için evlenmek de ticarettir. Gerçek sevgiden gerçek paylaşımdan çok uzaktır. Kendini anlayamamış kadınların, kendini anlamayı başaramamış adamlarla herkes yapıyor diye aynı evde oturmasıdır.

kahin

Kahin
Yeni Üye
Hemen cevaplayalım o halde...

Kaşılıksız aşktan zarar görmezsin ki İnsan yaratıcısına AŞIK olabilir ki bu en güzel duygudur kaldı ki insanın bilmesi gereken şey ALLAH sebepsiz hiçbirşey sunmaz bazen aşklarda sınava imtihana tabi tutulursun bu tutuldugun sınav senın en kötü günün değil en iyi günün olması gerekir çünkü sınavında ne kadar başarılı ve üstün olabilirsen AŞK ao kadar yaklaşmışp olursun kaldı ki Yüce ALLAH insanların kötülüğünü hiç istemez sen gel yeter ki kulum ben sana sonsuz kapılarım açarım der...

Her aşkın karşılıgı vardır fakat bunu insan bilemez sadece ALLAH bilir ALLAH aşkı yeşertmek için bir çok zorlu sınavlara ta bi tutabilir buna hastalıklarda dahil olabilir yada akla gelmeyen bir çok zorluklarda eklenebilir yada zenginken bir anda fakirde olabilir önemli olan insanın gelen zorluklara karşı tevekküllü ve derin bir imana sahip olup akabinde sabırlı ve ihtiyatlı olabilmesi gerektigidir..

1-Karşılıksız aşkın bir mantıgı gönülden kalpten samimi ve dogru bir ihlas üzere istemek oldugudur....AŞk ın en güzeli meyvanın en tatlı yerinden sunum yapabilmektir....Habil ve kabıl olayında oldugu gıbı en güzel meyvayı sunabilmek ve ikram edebilmektir...

Bu durum insana acı degıl aksıne daha fazla daha fazla dıyerekten azım ve cesaret hatta gucluluk verır onemlı olan kıme sundugun ve nasıl sundugundur dıyebılırım...

2-Aşkın mantıgı vardır Karşılıksız aşk demek görülmeyeni gönülden samimiyet üzere sevebilmektir her aşkın karşılıgı vardır onun derecesını sadece ALLAH bılır ...

Allah katında sunulacak karşılıksız aşk insanın yaşamı için gereklidir lakin insanlar arasında ki karşılıksız aşk insanlara acı vermektedir...bu ikili bir çelişki değil aksine aşkların en büyüğü ALLAH a sunulandır ona karşı bir karşılık beklememek gerektiğidir..

Karşılıksız aşkın sınavıda olur mantıgıda olur çünkü sınav her geçen gun zorlaşır ve derınleşır derınleştıkçe ınsan sabreder ve basarılı olursa sonunda guzellıkler mehyeder bunu ınsan bu dunyada farkeder farketmezsede ılerıkı dunyada farkeder fakat sadece aşk yeterlı degıldır her manada dını gereklılıklerı ve odevlerıde ıyı yapabılmek ıyı bır ıhlaslı olabılmek tevekkul edebılmek ve sukredebılmek gerekır ısın ozu ıyı bır ahlak uzerede olmak gerekır dıyebılırım...

Dünyada acı çekmek aslında sevgının daha fazla yeşermesıne neden olur ınsan fabrıkada yonetıcıyken herşey gulluk gulustanlık olmaz kı yada bırı ulkesınde sıyasetcı lıderse mucadele etmeden çaba gostermeden ulkesını ayakta tutabılır mı aşkta buna benzer acı cekersın yerı geldıgınde anlık mutluluklara sevınırsın yerı geldıgınde herşey ust uste gelır hayatını zındana cevırır olur ama sen samımıysen sen ona ınandıysan onun bır bıldıgı mutlaka vardır dersın olaylara sabredersın ve sneı boyle bır ımtıhanla denedıgı ıcın ALLAH a şukredersın olaylara yada acılara daynmak ınsanın sınavının bırer parçasıdır bunlar ınsanlara yapılan kotuluk degıldır aksıne kulun kendısıne gelmesı akabınde daha fazla sıkıya sarılmasına sebep olabılmektedır onemlı olan bakış açısının sadece bır ve tek olan ALLAH samımı ve ıhlaslı bır donus ıcerısınde olabılmesıdır..

Ben hiç bir insanın sözünü hafife almam aksine olgunlukla dinlerim dünyada hiçbir şey eskisi gibi değil çünkü dünya değişiyor ve kabuk değişiminde zorluklarla nasıl mücadele edeceğimizi olaylara nasıl bakabileceğimizi yaşama nasıl yön vereceğimizi unutmuşuz....

Eskiden bir tek göz odada 6 insan kalır yaşam mücadelesi verirdi şimdilerde ise 3+1 gibi rahat geniş evlerdeyiz akabınde teknolojı oldukça gelıstı gelecek çaglarda ROBOTIC ÇAĞ lar olacak hakım olacak dunya dahada gelısecek sancılı sureclerden sonra ta bı halıyle rahatlıgımızla gelen kolaylıklar bızlere gecmıslerı çok gerılerde bıraktı fakat yınede arta kalan bır kaç ekmek kırıntılarıyla dogru ve özde guzel olan meyvaları toplayabılmek oldukça önemlı dıye dusunmekteyım....

Eskılerı çok dınlemelıyız mutlaka söyleyecek bır çok sözlerı olacaktır eskılerın yaşam tecrubelerınden faydalanmak gerekır mutlaka ıçlerınden dersler çıkarabılırız kanaatındeyım..

Sayfalar dolusu yazı yazmak gıbı nıyetım hıç olmuyor o an aklımdan ve gonlumden hatta kalbımden ne gecıyorsa sadece onları oldugu gıbı degıstırmeden yazıp aktarıyorum durum bundan ıbaret guzel ınsan..Anlaşmak için değil ben insanlarla anlaşmak için masaya oturmam ben sorunları ortaya koyanlarla birlikte sorunlara cevaplar ve bakış açıları geliştirmek için fikirler ve düşünceler sunarım zorla kabul ettirme gibi bir çabam ve nıyetımde olmaz her ınsanın kendı dusuncesı vardır o yuzden o dusuncelerıne dayatmalar sunmam ben sadece elımden gelen gayretı sunarım ne kadar basarılıyım yada ne kadar basarısızım orasını bılemem sadece ve sadece gayretım anlatmaktır ve sunmaktır....ortaya bır çıkolatalı pasta kondugunu dusun ben de bu pastanın içerisinde olan sadece bir dilimden biriyim.. sende öylesin...dünya kocaman büyük bir pasta hepimiz bu pastanın içerisindeyiz ...bu pasta içerisinde bir çok farklı düşünce fikir herşey olacaktır önemli olan alışveriş yaparken sunumlar ve paylaşımlar yapabilmektir kanaatindeyim..

İnanırsan karşılıksız aşk ı yaşayabilirsin....İnanman ve gerçekten istemen gerekli....Elınde paran olsun ve bu parayla araba almak ıstıyorsun fakat paran yetmıyor sense gun gectıkce bu arabaya asık olmaya baslıyorsun ve ıllada o araba dıyorsun ondan baskası bana gereklı degıl dıyorsun sonrasında almak ıcın azmedıyorsun çabalıyorsun fedakarlık yapıyorsun sonunda ıse ıstedıgın arabayı almış oluyorsun....

AŞK ıse arabayla kıyaslanamaz fakat bu ornegı ınanmak fedakarlık ve azım ıle bırleştırmenı ıstıyorum bununla bırleştırdıgınde aslında gunun sonunda neyle karşılacagını bılemezsın fakat sen yaşayış ve yaşam bıcımlerınle dını gereklılıkler ıyı bır hılas ve tevekkul uzere olursan ahıret yaşamında belkıde en çok ıstedıgın aşkı bulmuş olacaksın orasını bız bılemeyız sadece ALLAH bılır fakat ınsanın ıstemesı ınanması ve azmetmesı hatta fedakarlıklar yapması çok önemlıdır dıyebılırım...

Hayatta her sorunun cevabına yanıt tam alamazsın bunun esas temel sebebı ıse ınsanın dusuncelerı ıcerısınde sabıtleşmış kalıtlaşmış kesın ve ön yargı dusuncelerdır ınsanın on yargılı bakışları ne yazık kı bazı guzellıklerın onunede geçebılıyor..

Mesela belkıde ben sana karşı sureklı bır tez ureten bırı olarak gozukebılıyorumdur ama aslında oyle degıl sadece tek amacım paylaşım yapmak yaparken de bıldıklerımı sunmaktır bılmedıklerıme ıse ben karışamam dıyebılıyorum ve dogrusunuda ALLAH bılır demekte fayda var...Belkı ben sana aksıne tarıf edemedıgım farklı gözüküyorumdur burasını bılemem cevaplar sendedır...

Bıldıgım bırşey var ıkımız arasında kı ıletısım farklı mecralarda farklı yerlerde de olsa ınternet aracılıgıyla forum uzerınden yazışmamız oluyor aslındabu bıle başlı başına bızlere verılmış en guzel nımet dıyebılırım....

Yoksa ben senı nereden gorup yazışabılırdım kı.....gunumuz teknolojısı paylaşım alanında oldukça ıyı fakat bunu olumlu kulllanmak yada kullanamamakta bızım elımızde....o yüzden ben ınsanların tercıhlerıne bırsey dıyemem hakkım da olmaz bana duse anlatmaktır soylemektır ...

Yüreginde yanan bir kor alevi ateşi var sürekli sorguluyorsun ve sürekli arıyorsun aslında bir nevi biraz dogru birazda hata yapıyorsun bazen aramak iyidir bunu bende çok kere yaparım fakat bazı anlarda hıssetmek anlamak ve deger yuklemek gerekır sen deger yukleyemedıgın ıcın bazı konularda çelıskıye dusuyorsun ALLAH ın acık çektırmek ıcın degıl gerçekten sana deger katmak ıcın verdıgını dusunebılsen aslında gelen herşeyın daha guzel oldugunu yakınen gorup hıssedebıleceksın kaaatındeyım o sebepsız yere bırşey vermez eger bırsey verıyorsada mutlaka sabrın sonunda odulu ve cevapları olacaktır buna ınanman oldukça onemlı dıyebılırım...

Hayatta her soruya net cevap alamazsın aslında bır çok cevap sana gelır fakat hıc bırı senın ıstedıgın gıbı degıldır cunku ınsan on yargılı ve aklıplasmış uzere oldugunda aslında hıcbır cevap ınsanı tatmın etmeyebılır.....Cevapları bazen ınsan kendı ıcerısınde araması gereklı ve kendıne su soruyu sorması gereklı Ben nerede yanlış yapıyorum da goremedıgım şeylerı bazıları gorupte soyleyebılıyor dıye bazen soruları dısarıya degıl kendı ıcıne sormalısın kendını sorguya suale çekmelısın kı ınsan dogrulara ve cevaplara daha kolay ulaşabılsın..

Afrikalı çocugun açlıktam ölmesi insanların vurdum duymaz hatalarının eserlerıdır....Yanlış yönetım yanlış uygulama yanlış polıtıkaların eserı ve urunudur Söyledıgım uzere bazı soruların cevapları senın on yargılarını aşıp kendıne cevaplar bulabılmenden geçmektedır sana hangı cevap ı verırlerse versınler sen mutlu olmayacaksın cunku bu mutlulugu once kendınde araman gerektıgını unutuyorsun...

Kendıne deger ver fakat kendını yukarıda görme bu nefsın tuzaklarıdır Şeytanın oylamacasıdır Sen kednını sev fakat herkesı sevmeyıde unutma ınsanlar ıyıde olsa kotude olsa sev kaybeden sen olsanda yıne sev cunku sevmek ALLAH gonul vermek gıbıdır ALLAH ıcın sevdıgın kalo ının kılıtlerı tek tek çözüldüğünde esas güzelliklerin meyva bahçesıne ulaştıgında deger vermeyı ve kazanırkende bırlıkte kazanmayı bence daha net goreceksın kanaatındeyım ama hayat yınede senın sana sozlerden ve kelımelerden baska bırşey dıyemem...

Bazen hayatta her insanın istediği olmayabiliyor eger birşey olmuyorsa onda bir hayır vardır eger zorla güzellıkle bir aşk ve evlilik yaşansa belki çok mutsuz olacaktın belkıde çok kayıplar yaşayacaktın birşey olmuyorsa zorlamaya gerek yok herşeyde bır hayır vardır buna ınanmak gonul vermek gerekır cunku her ısın bası ınanmakla geçer ...

Bende hayatımda bır çok şey gençken ıstedım ama olmadı fakat hayata ne kustum nede yuz cevırdım herşeyde bır hayır vardır demeyı ne zaman ogrendım o zamanlarda hatalar yaptıgımı farkettım ve o zamanlarda ettıgım duaalarımada çok pısman oldum bazen hayatı anlamak ıcın hayatı kavramak ve ogrenmek gerektıgı kanaatındeyım buda bazen cok zaman alabılır ama onemlı olan zamanı gelınce farkedebılmektır dıyelım inşallah...

Aşırı İstemek bazen arzuların ötesinde olur böyle bir durum ise insanın nefsine yenik düşmesine sebebiyet verir ki böyle durumlar insan aklı ve iradesi için tehlikeli bir durumdur İnsan aklıyla iradesine hakim olabilir ta bi gerçek manada iradesi ve arzusuyla savaşmak isterse...

Hayatta her istegimiz olacak diye bir durum söz konusu değil bazen bazıları olur bazense hiç olmaz.....Olanada olmayanada şükretmek gerekiyor neticesinde HAYAT DEVAM EDİYOR öyle yada böyle bir şekilde hayat devam ediyor insana düşen tevekkül etmesi şükretmesi ve sabretmesidir..

İnsan delice bir insana aşık oldugunda herşeyi bir kenara iter dünyası herşeyi o oluvverirr.....herşeyin faydalı oldugu kadarı ıyıdır..fakat aşk karşılık bulmuyorsa ısrar etmenın dovunmenın anlamsız oldugudur bazen kabullenmek zor gelır ama ınsanın olgun bır brey olup kabullenmesı hayatına ve yaşantısına daır oldukça onemlıdır...Zorla guzellık olmaz olursada ondan hayır gelmez....ALLAH ın gücü herşey yeter fakat HER MEYVANIN BİR TADI VARDIR ÖNEMLİ OLAN O MEYVANIN hangısı oldugudur guzel gozuken meyva tatsız cıkabılıyor cırkın gozuken meyva ıse daha tatlı olabılıyor o yuzden hayatın sunduklarıyla degıl hayatının yaşadıklarıyla anlam katmak gerekıyor soyledıgım uzere zorla guzellık olmaz herşeyde bır hayır oldugunu grebılmek gerekır gormek ıcın degıl görebılmek ıcın denemelısın bence.....Devamında senın ALLAH ın degıl BİZİM ALLAH ımız....diye dip not eklemek isterim..

Haksızsın demeyelım de yanılıyorsun ve yanılgıyla bırlıkte çelışkıye duşuyorsun dıyelım ...kanaatımce ta bı..

Böyle.

kırmızı fontlu yazılarda kendini ele vermişsin işin kötüsü anlıyamaşsın birazcık komık olmuş .

bu kadar yazı yazmışsın ama yine anlıyamamışsın. yazdıkça anlamsızlaşmış yazıların , ben alla ha aşık değilimki nerden çıkardın? şimdi ben bir kadına aşığım,
allaha aşık olunmaz gerçekten aklı başında biri isen karşı cinse aşık olursun, allahına saygı duyarsın ona inanırsın iman edersin sen imanla inançları aşkla karıştıyorsun bu sefer fena
bocalamışsın karşımda hiç şaşırmadım karşımda kim? olsa dağılırdı.
karşılıksız aşkın sınavıda olmaz mantığıda olmaz çok net! ispatladığımı düşünüyorum. çünkü
ispatını verdim. hemde çok net! verdim.
karşılıksız aşkın sevgiside acısıda anlamsızdır, çünkü karşılıgı yok, bunu anlamak bu kadarmı? zor. bak çok basit karşılıgı yok 2 kelime .

hayatta her soruya cevap alamadığımız için insanlar farklı düşünüyor anlıyormusun?

sorgulamıyorum yanlış buluyorum ikisi arasındaki farklı anlamaya çalış önce.

inandığım için değil aşık olduğum ve acı çektiğim için haksızlık olduğunu düşündüğüm
için yanlış buluyorum doğru! ianndığımız şeylerı yanlış bulmayız dogamız geregi.

aşk ile nefsi karıştıyorsun, aşk tanrısaldır yani istem dışıdır nefiste özgür irade yani kendi aklındır.bu yüzeen insan iradesi aşık olmaz tanrı iradesi ile aşık oluruz. çünkü aşk göreceli değildir, ve görecesiz eylemler biyolojık hisler içermez metafizik hisler barındırır.
örneğin eliniz kesildiğinde kanar ve acır görecelıdır ve biyolojıktır fakat aşk acısı görünmez bir sihirdır bu örnekte isppattır.
diğerleri ise konuyla alakasız yazılardır, sen çok iyi bir insansın ama beni anlıyacak kadar zeki değilsin, iyi niyetini takdir ediyorum fakat karşılıksız aşkı yaşamadığın içinde sana hak veriyorum. karşılıksız aşkı yaşamış olsaydın bu yazdıklarından utanırdın dostum saygılarımla.

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Evlilik yerine bişi önerin o vakit gençler. aşk,sevgi,sadakat sözü,gönül bağı vb. topluma yetmiyor. toplum daha ciddi daha saygın bişi istiyor.

kahin

Kahin
Yeni Üye
Evlilik yerine bişi önerin o vakit gençler. aşk,sevgi,sadakat sözü,gönül bağı vb. topluma yetmiyor. toplum daha ciddi daha saygın bişi istiyor.

yaşşş 51 olmuş gençlikmı? kalmış yahuu.. :D bugün çok komıksın torunlara söyle onu sen torunlara.

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
kırmızı fontlu yazılarda kendini ele vermişsin işin kötüsü anlıyamaşsın birazcık komık olmuş .

bu kadar yazı yazmışsın ama yine anlıyamamışsın. yazdıkça anlamsızlaşmış yazıların , ben alla ha aşık değilimki nerden çıkardın? şimdi ben bir kadına aşığım,
allaha aşık olunmaz gerçekten aklı başında biri isen karşı cinse aşık olursun, allahına saygı duyarsın ona inanırsın iman edersin sen imanla inançları aşkla karıştıyorsun bu sefer fena
bocalamışsın karşımda hiç şaşırmadım karşımda kim? olsa dağılırdı.
karşılıksız aşkın sınavıda olmaz mantığıda olmaz çok net! ispatladığımı düşünüyorum. çünkü
ispatını verdim. hemde çok net! verdim.
karşılıksız aşkın sevgiside acısıda anlamsızdır, çünkü karşılıgı yok, bunu anlamak bu kadarmı? zor. bak çok basit karşılıgı yok 2 kelime .

hayatta her soruya cevap alamadığımız için insanlar farklı düşünüyor anlıyormusun?

sorgulamıyorum yanlış buluyorum ikisi arasındaki farklı anlamaya çalış önce.

inandığım için değil aşık olduğum ve acı çektiğim için haksızlık olduğunu düşündüğüm
için yanlış buluyorum doğru! ianndığımız şeylerı yanlış bulmayız dogamız geregi.

aşk ile nefsi karıştıyorsun, aşk tanrısaldır yani istem dışıdır nefiste özgür irade yani kendi aklındır.bu yüzeen insan iradesi aşık olmaz tanrı iradesi ile aşık oluruz. çünkü aşk göreceli değildir, ve görecesiz eylemler biyolojık hisler içermez metafizik hisler barındırır.
örneğin eliniz kesildiğinde kanar ve acır görecelıdır ve biyolojıktır fakat aşk acısı görünmez bir sihirdır bu örnekte isppattır.
diğerleri ise konuyla alakasız yazılardır, sen çok iyi bir insansın ama beni anlıyacak kadar zeki değilsin, iyi niyetini takdir ediyorum fakat karşılıksız aşkı yaşamadığın içinde sana hak veriyorum. karşılıksız aşkı yaşamış olsaydın bu yazdıklarından utanırdın dostum saygılarımla.

Her aşkın karşılıgı vardır derken ALLAH a dönük olarak olan aşkları bahsetmek istemiştim...İnsanlara karşı durum böyle değildir..

Devamında karşılıksız aşkın gönülden samimi ve ihlas üzere olması gerektiği vurgusunuda ALLAH a karşı duyulan aşk a benzetmiştim onu anlatmaya özen göstermiştim..

ALLAH a karşı duyulan aşkın ınsana acı cektırmedıgı aksıne ıse ınsana daha fazla azım ve ıstek verdıgını söz etmıstım..Sözlerin devamında ise insanlara karşı duyulan karşılıksız aşkın insanlara acılar verdiğini ifade ettim ...İnsanlar arasında olan karşılıksız aşkla gelen meyva ve tohumların saglıklı olmayacagını söyledım ....

Karşılıksız aşkın sınavıda mantıgıda olur dedım çünkü dunyada acı çekmek aslında sınavın bir parçası oldugunu ıfade ettım...Burada bahsi geçen durumlar ALLAH a duyulan aşk sevgi ve fedakarlıgın ürünüdür ...Senin bir bayana aşık oldugunu biliyordum fakat sorudugun sorular üzerinden oraya yogunlaşmak istemedim çünkü senin ihtiyacın geçmişte kalanlar degıldı sen daha guzelı hakedıyordun bende daha guzelı anlatmaya çalıştım....

ALLAH a duyulan aşk insanlar arasında yaşanılan bir aşk değil ki...ona karşı duyulan sevginin kor ateşi şeklinde yanmış halidir diyebiliriz...Yunus emre den güzel bir örnek sunmak isterim...

Bana Seni Gerek Seni

Aşkın aldı benden beni
Bana seni gerek seni
Ben yanarım dünü günü
Bana seni gerek seni
Ne varlığa sevinirim
Ne yokluğa yerinirim
Aşkın ile avunurum
Bana seni gerek seni
Aşkın aşıklar öldürür
Aşk denizine daldırır
Tecelli ile doldurur
Bana seni gerek seni
Aşkın şarabından içem
Mecnun olup dağa düşem
Sensin gün be gün endişem
Bana seni gerek seni
Sufilere sohbet gerek
Ahilere ahret gerek
Mecnunlara Leyla gerek
Bana seni gerek seni
Eğer beni öldüreler
Külüm göğe savuralar
Toprağım anda çağıra
Bana seni gerek seni
Yunus’dürür benim adım
Gün geçtikçe artar odum
İki cihanda maksudum
Bana seni gerek seni

Karşılıksız aşk insan duyabilir bu anı yaşayabilir fakat karşı taraftan olumsuz yanıt aldıgında ınsan acı ceker ve uzulur...

Bu duruma kendı hayatımdan ornek sunmak ısterım...

Yasım 18 ı dı markette çalışıyordum bır bayanı sevdım o bayanda markette benle çalışıyordu.. ama dunyalar guzelı ıcı dısı harıka bır ınsandı....kendısını o kadar cok sevıyordum ki sürekli onun yanına gıdebılmek onu gorebılmek ıcın bır cok bahane uretıyordum onunla karşılaşıp göz göze geldıgımde ıcımde oyle guzel kıpırdılar oluyordu kı anlatamam...sureklı onun yanına gıderdım onu o kadar cok sevıyordum kı aşık olmuştum akşamları eve geldıgımde hayatında hıç ferdı tayfur cengız dınlemeyen ben yatarak sureklı onları dınlerdım ve aşık oldugum ınsanla guzel gunlerı hayal ederdım...

Bırgun cesaretımı toplayıp sevgılıler gununde oda yalnızdı bende kendısıne teklıf ettım cevap vermedı odadan dışarıya cıktı...araan bıraz zaman gectı bendekı aşk daha fazla katlanılmaz hal almaya başlamıştı bır gun depoda urunlerı paketlerken yalnız kalmıştık orada da benımle sevgılı olurmusun dedıgımde yıne cevap vermeden cıkıp gıtmıstı....her cevap vermedıgınde ben daha beter oluyordum ıcımdekı acılar katlanılmaz oluyordu kendısıne o kadar çok aşık olmuştum kı artık kalbıme acılar vermye başlamıştı son kez sansımı denemek ıstıyordum bu sefer eskı usul ıle yapacaktım zarfa ıcımı doktum ona olan askımı anlattım ve cevap vermesını ıstedım oldukça acılar cektıgımı ıfade ettım sen sustukça ben daha fazla acı ve umıt ıcerısınde oluyordum dedım yanı herşeyı oldugu gıbı tum sevgı sozcuklerıyle anlattım....mektubu verdıkten bır gun sonra yanıma geldı dedım oldu bu ıs fakat bana hayır olmaz dedı....dunyam yıkılmıştı herşey bır anda kararmıştı o gun o kadar cok acı cektım kı anlatamam sonrasında ıse ı1 hafta sonra ısımı bıraktım ve herşeyı gomup uzaklaştım...daha fazla orada kalamazdım daha fazla acı cekemezdım...seneler sonra aynı markette onu gordum ılk gunku kadar o kadar guzeldı kı anlatamam kendısıne kolay gelsın dedım tesekkur ettı benı sordu askerden geldıgımı fılan soyledım kendısını o kadar cok sevmıstım kı seneler sonra gormem bıle bana o kadar guzel duygular yaşattı kı anlatamam.....ısmı seda ıdı ısmı kadar guzel ve alımlıydı...anlatamam o ankı duygu o ankı hısler bambaşkaydı aşkım karşılıksız dı belkı ama ben onu çok sevıyordum....sevgım ıcın acı cekmıştım ama hepsı gerıde kaldı zamanda kaldı sımdı bır mutlu evlılık yaptım ve hayatımdan memnunum...

Bende senın sorularına yanıt verdım ıste karşılıksız aşk ınsana acı verır dıye ...Aşkın karşılıgının olup olmayacagını ılk basta bılemezsın ta kı ılk teklıf ettıgın ana kadar karşılıksız oluncada yapacak bırsey olmadıgını bende sana ıfade ettım zaten..

Hayatta her soruya cevap alırsın aslında fakat her sorunun cevabı insana uygun olur mu orası bılınmez...Her insanın algısı dusuncesı farklıdır o yüzden de cevaplara karsı verecegı replıkler yada tavırlar yada harketlerde oldukça farklı olur...

Genel manada sorusu olup cevabı olmayacak hıcbır konu benım nazarımda yoktur her sorunun mutlaka bır cevabı vardır fakat ne kadar yatkın ne kadar etkın bır cevaptır buda surecın ılerleyısınde verılecek tepkılere oranala degıskenlık gosterır kanaatındeyım...

Pekı senın dedıgın gıbı olsun ben karşılıksız aşkı hıc yaşamamış biri olayım nasıl ıstersen ben öyle olurum senı kıracak degılım yaa...

Her insanın düşüncesi yaşanmışlıkları farklıdır her insan aynı odak noktasında buluşacak dıye bır durum söz konusu olamaz her ınsan farklı dusuncesı fıkırlerı ve paylaşımları olabılır buna saygı duymak gerekır netıcede ortak paylaşım alanı ıcersınde Dunya hayatında hep bırlıkte yaşamaktayız farklılıkların bazı anlarda bızlere çeşitlilikler kazandıracagı kanaatındeyım....O yüzden de ifadelerine sadece SAYGI DUYMAKTAYIM...

Ben farklı bır pencereden olaya bakmayı degerlendırdım durum bundan ıbaret....

Böyle.

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
yaşşş 51 olmuş gençlikmı? kalmış yahuu.. :D bugün çok komıksın torunlara söyle onu sen torunlara.

51 re nolmuş niye genç değilmiş! (kime göre neye göre) temel fonksiyonlar çalıştığı surece genciz:cool:

kahin

Kahin
Yeni Üye
51 re nolmuş niye genç değilmiş! (kime göre neye göre) temel fonksiyonlar çalıştığı surece genciz:cool:
puhahahahaha dur bir nefes alim koptum :D :D
temel fonksiyonlar yavaş yavaş arıza vermeye başladı. işimiz yaş yaşlandıkça :D

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Faydalı bir konu olmuş fikri olan var mı? :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar