Etkili iletişim kazanımları ve kayıpları..

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Etkili iletişim kazanımları ve kayıpları.. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 580 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Etkili iletişim kazanımları ve kayıpları..
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Bld-3-Iletisim-1032015101254950.jpg

Hepimiz gün içerisinde bir çok iletişim ve etkileşim içerisinde oluyoruz kimi zaman farkında olarak kimi zaman ise farkında olmadan iletişim temasları kuruyoruz etkili iletişim değince genellikle ilk aklımıza birebir kurulan diyaloglar geliyor değil mi ? Aslında öyle fakat etkili iletişim sadece birebir diyaloglar ile değil yazılarla da olabiliyor...

Esasında etkili iletişim için insanların çoğu özel yazılar hazırlar ve seçici olurlar yada birebir etkileşimler için vücut dili kullanırlar aslında bunların hepsi bana göre yapmacık olduğudur bir insanın özüde sözüde doğal olması oldukça önemlidir doğal olduğunuzda zaten hertürlü mimik hareketleriniz ve vücut dilinizde doğal olacaktır Yazıları yazarken objektıf olduğumuz gibi doğal samimi şeffaf ve en önemlisi ise doğruculuk üzere olmamız gerektiğidir..

Fakat işin esası keşke benim söylediğim gibi ilerlese ne yazık ki süreç böyle işlemiyor :) Etkili iletişim karşı tarafla kurabilmeniz için karşı tarafı iyice süzmeniz gerekiyor yani diyaloga girmeden evvel geçen kısa süre zarfında onu iyice süzmeeniz gerekiyor yada etkili iletişim yapacağınız yer topluluk içerisinde bir sunum olacaksa konuşmaya başlamadan evvel elinizdeki evraklarla 1-2 dakika oynayın sonrasında önünüzdeki bardaktan da 2 yudum su için böylelikle size 2.5 dakika zaman kazandırmış olacağız ...

Hiç dikkat ettiniz mi konuşmacılar konuşma yapmadan evvel bunları bir kaç kere yaparlar bunun esas temel sebebi zaman kazanmak değil hitap edeceği kitleyi süzmesi ve hedef kitleye göre vücut ve söylem dili ifade edecek olmasıdır...

Aklınız karşımasın hemen örnek vereyim...

Ben diyelim konuşmaya çıkacağım hedef kitleye sesleneceğim böyle durumda elimdeki kagıtlarla biraz oynayıp önumdeki suyu yavaş yavaş içeceğim sonrasında podyumda konuşma yapmadan evvel ufak bir gülücük tebessümü kitleye atacağım böylelikle ortama pozitif enerji yayacağım kazandığım zamanla etrafımdaki insanların giyimlerine kuşamlarına yüz ve mimik hareketlerine göre yapmam gerektiği olacak şurada yanlış anlamayın insanları giyimine göre ayırmıyoruz aksine etkin iletişim için anlaşılır bir dilin ve ifadenin kitlenin tamamına ulaşması için yaptığımız kısa bir envanter diyelim...

Hitap edeceğimiz dil zengin bir elit kısım ise bu kısım biraz nasıl desem affınıza sığınırım şımarık ve beğenmişlik hissinde olurlar böyle bir ortamda kullanacağınız dil onların savaşçı diline yakın olması gerekiyor çünkü elit insanlar savaşçı insanlardır ve sizde savaşçı olmanız gerekiyor herneyse bana kalırsa doğal olmanız her kitleye eşit mesafede durmanız daha önemli olur diyebilirim..

İnsanların anatomisini ve yapısallıklarını çıkarabilmeniz gerekiyor birebir etkileşimde olduğunuz ikili diyaloglara dönelim ileetişim kurmaya başladığınızda ilk yapacağınız işlem karşı tarafın elini sıkmak olur bu otoritenin ve kontrolün sizde olduğunu karşı tarafa yansıtır fakat el sıkmanında bir yöntemi vardır eger elinizi sıkarken eliniz altta kalırsa sizin kontrolü kaybettiğiniz karşı tarafın kontrolünde olduğunuz anlamına gelir eğer eliniz yukarı gelecek şekilde tokalaşma yaparsanız karşı tarafa güçlü olduğunuzu ve kontrolün bende olduğunu söylersiniz sadeece el sıkma ile kalsa olmuyor devamında yüz ve mimiklerinizde sert bakıştan ziyade güven veren bir pozisyon ama kararlı ve güçlü bir portföy çizmeniz gerekiyor..bana kalırsa doğal olmak bence daha değerli :)

Mimik hareketlerinden sonra iletişim için ilk merhaba diyen siz olmalısınız çünkü burada ilk konuşma sizin kontrolünüzde olması gerekiyor eğer kontrol sizde ise ikili iletişimde kontrol sizde olur anlamına gelir...

Bunların kazanımları olduğu kadar kayıp yanları da vardır iletişimde önde olmak ve oto kontrolü sağlamak güzeldir fakat karşı tarafa samimi olmadığınız ve sahte gülüşler sunduğunuz anlamına gelir buda karşı tarafın size puanlaması anlamına gelir...Bu kayıp zamanla kendini hissettir ama sadece 1 kere görüyorsanız sorun teşkil etmez...

Networking-1030x684.jpg

Hadi birlikte bir etkili iletişim yapalım..
Kurgumuz şu olsun..
Fabrikanın satış danışmanıyız ve fabrikamızdan ürün ve hizmet almak isteyen çinli grup şirketimize gelmiş olsun bunun için etkili iletişim dili sergileyelim bakalım nasıl olacak devamında sizlerde okuduktan sonra puanlamasını siz verin ama buraya yazmayın..

Etkili iletişim sadeece diyaloglar değildir bir çok nesne ve objelerde etkili iletişim için kullanılan araç ve gereçlerdir...neyse konuya dönelim..

Şirketimizin satış sorumlusuyum...fakat çinli bir grup geliyor onları ofisimde agırlayacak halim yok değil mi neticede yüklü ticarette yapabilirler düşük ticarette bu tamamen benim satıştaki performansıma bağlı...

Öncelikle şu prensipleri unutmamak gerekiyor
Satış için ülkenize gelen misafirleri havalimanından almanız oldukça önemli bu şirketinizin güçlü ve güvenilir olduğunu gösterir devamında havalimanına göndereceğiniz araç otomobil olmaması gerekir tamamiyle panelvan tipi içi konforlu bir araç olması gerekiyor kiralayabilirsinizde size kalmış..

Bu aşamaları sağladıktan sonra gelelim ben ne tür hazırlıklar yaptım ona birlikte bakalım....

Hazırlık aşamalarımı 3 basamaklı kurmak isterim..
1-
Konum ve Oturum hazırlıkları
2-Görsel sunumum
3-Son kapanış merasimleri..

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
okan2-900x400.jpg

Bu aşamaları bildikten sonra işim daha kolaydır ilk aşamada olan konum ve oturum hazırlıklarım aslında toplantıyı seçeceğim odadan tutunda toplantıda benle birlikte olacak olan insanlarıda seçiyor olmam olacaktır beni güçlü değil şirketi güçlü gösterecek insanları seçebilmem etkili iletişim için çok önemli sonrasında toplantı salonunun sade olmasını istemeyen biriyim toplantı salonunda fabrikayı güçlü gösterecek objeler resimler ve tercüme kulaklıkları devamında masanın oval olması sunum için iyi bir konum perdenin ayarlanması oturum için dökümanların eksiksiz ve noksansız hazırlanması gibi..

Devamında şirketimize gelen misafirlerimizi geldi ilk anda aşağıda misafir giriş kapısında karşılamak bu davranış size karşı tarafa hörmet :) ettiğinizi gösterir söylediğim üzere burada el sıkma oldukça önemli ve yüz yüze mimik ve tavır hareketleri tebessümler önemli..

Devamında ufak bir şirket turu yaptırırım nezaket açısından oldukça önemli...Sonrasında toplantı salonuna geçeriz burada ufak bir hoşgeldiniz konuşması yapar sonrasında rica ve izinde bulunarak sunuma geçmek istediğimizi söyleriz...

Kabul gördüğünde genellikle kabul görür sunuma başlarız bu sunumda tercümanınız çok önemlidir....bu sunumda sizin anlatmak istediklerinizi tercümanınız sizin dilinizde iyi aktarması kulaklıklara iyi bir ses tonuyla söylemesi oldukça önemli sunum için zaman kazanma metodlarını uygularsınız böylelikle karşı taraf hakkında fikir elde edebiliyor olacaksınız etkin ve etkili bir ses tonu ve vücut dili ile sunumu tamamlıyorsunuz sunum esnasında masalarda kurabıyeler ve sular zaten var bu aklınızda olsun oturum hazırlıkları dediğim nokta bu..

Sunu kapattıktan sonra kendilerini zamanları ve vakitleri var ise istanbulda bir gün misafir etmek istediğinizi söyleyeeceksiniz kabul ederler etmezler onlara kalmış bu nezaket dilidir...Sunumdan sonra iş görüşmesine başlıyor olacaksınız zaten gelen ekip belli satış anlaşması yapmak için geliyor önemli olan etkili bir süreç ile alacakları bu ürün 5 ise sizin 10 satabilmenizdir ...

Bingo ekip istanbulda bir gün kalacak işte bu esnada sizin iyi bir ekip i görevlendirmeniz ve programı yapıp onlara eşlik edeecek insanları iyi seçmeniz gerekiyor ...

sonrasında havalimanına kadar ugurlamanız gerekiyor bitti mi hayır misafirler ülkelerine gittikten sonra misafirlerinize hoş anın güzel çekilmiş anların fotograflarını mail adreslerine gönderip yine kendilerini agırlamaktan mutluluk duyacağınızı ifade ediyorsunuz...

Bu güzel iletişimden sonra Çinli grup 1000 adet sipariş vermek isterken şirketin hedefleri ve vizyonları ve güvenirliliği iyi lanse ederek bize 10000 adet sızdırmazlık ürünü siparişi verdiler BİNGO!!!...

Gelelim yazılarımızın devamına ufak bir örnek verdim fakat burada esas anlamanız gereken husus konusu şu olsun etkili iletişim sadece ifadelerle yada vucut diliyle olmuyor elbette bunlarda önemli fakat kullanacağınız objeden tutunda karşılama ve ugurlama merasimine hatta görevlendireceğiniz eleman ve tercümanlara kadar hatta giyecekleri kıyafetlere kadar bir çok seçenek etkili iletişimin olmazsa olmazları arasında yer alıyor o yüzden etkili iletişim için sadece ifade diline yada vücut diline bakmayın burada masada kullanacağımız objelerden tutunda masa uzerındeki ıkramlarda buyuk önem kazanıyor...

Büyük kazanımları için şirketinizi büyük ve güçlü göstermeniz oldukça önemli Bazen MARKA şirketiniz olsa bile bu detaylar aslında olmazsa olmazlardır...

images

Buraya kadar bir süreç işlettim ve anlattım fakat bakın güzel insanlar yapmacık rol değil sadeece iletişim teknikleri diyebiliriz fakat bir markayı bir değeri değer yapan o marka ve bünye içerisinde bulunan ve sorumlu olan kişinin samimiyeti duruşu rolu pozisyonu karakteristik özellikleri daha önemli bugün steve jobs hayatta olsaydı bir çok firmanın sahip olması gerektiği bir değerdi çünkü STEVE JOBS kendi başına bir markaydı

Çünkü bu insanın bir duruşu markaya yön verişi markaya katma degeri hayata bakışı hayat yaşantı tarzı ve degerleri gibi bir çok envanteri vardı....

Yukarıda anlattıklarım belki size kısa vadede kazanımlar sağlayacak ama uzun vadede etkin olmayacak yapmacık olan herşey bir gün mutlaka kayıplarla karşılaşır boyutları süreci algılamasına baglıdır diyebilirim..

İnsanın doğal olabilmesi ve gerçekten şirket için birşeyler katabilmesi ve katmak istemeye çalışması oldukça önemli Şirket içi dinamiklerin iyi kurgulanması sorun çözme ve problemleri analiz edip gidermede de oldukça insanın etken ve başarılı olabilmesi gerekiyor...

İnsanın ileriyi okuyabilmesi ve ufkuna yön verip hayatını iyi şekillendirmesi gerekiyor Takım ekibinin karakteristik özeliklerinin iyi tanınması yada tanıyabilmesi de oldukça önemli diyebilirim...Kısa vadeli kazanımlar bazen büyük kayıplara neden olabiliyor o yüzden günü kurtarmak için değil gerçekten de uzun vade de şirkete önemli katkılar sağlayabilmek oldukça önemlidir diyebilirim..Neden sen dediklerinde seni sen değil seni etrafındakiler anlatmaya başladığında işte o zaman etkili iletişimin iç dinamiklerini iyi kullanmış olacaksıın...

Eğer kendini sen anlatmaya başlarsan inan bana bir yerlerde birşeyler eksik ve hata yapıyorsun düzelmezsen zaman içerisinde bazı bir takım sorunlarla karşılaşabilirsin süreci iyi okuyabilmek iyi analiz eden edebilmek oldukça önemli diyebilirim.....Seni sen değil seni başkaları anlattıgından neden sen cevabını bir çok insan vermiş olacak zaten o yüzden etkili iletişim için kazanayım derken kaybetmemek oldukça önemli.

Gelelim ikili diyaloglara ufak düzeyde bir insanız ve karşı taraf ile iletişim kuracağız değil mi önceden tanıdığınız bir insan ise bu insanın artılarını ve eksilerini biliyorsunuz bu yüzden onunla iletişim kurmak çok zor değil fakat yeni tanışacağınız bir insan ise etkili iletişimde ağır olmanız ve karşı tarafı iyice süüzmeniz oldukça önemli diyebilirim...

Genelde ben yeni tanışacağım bir insanla çok fazla iletişim kurmam sadece hoşgeldin der bir kaç soru sorar bırakırım onun bana karşı tavırlarına ve bana yaklaşmasına bakarım bana yaklaşan bir adım atarsa bende yaklaştıgı kadar bir adım daha atarım bana gelmek istediği kadar bende ona gelirim...

Neşeli bir insanım ve oldukça samimi ve dürüst bir insanım...bak bu hata işte acaba öylemiyiz bilemeyiz eğer kendimizi biz anlatmaya başlarsak hatalar zincirine başlamış oluruz ne demiştik yukarıda sizi siz değil sizi başkası anlatsın o zaman etkili iletişim de önemli aşama kaydetmiş olacaksınız dedim..

Yani neden sen dediklerin de sen kendini anlatmayacaksın anlatırsan hata olur bencil banaz kendini beğenmiş gibi olursun..İnsanlar seni gerçekten seviyorlarsa onlar söyler yada söylemez onlara kalmış bir durum sen çok çalışacaksın çok çabalayacaksın işine ve görevine bakacaksın görev için çalışacaksın fabrika şirket vss neresiyse oraya kazanımlar katmak hedef ve vizyonları gerçekleştirmek için çabalayacaksın görevin bu olacak gerisi senin biyografin de olmuş olacak olmasıdır sadece bundan ibaret olacak o yüzden güzel insanlar gerçekten bir işi severek yapmalısınız görev yer makam ne olursa olsun gerçekten de hizmet için üretmelisiniz ve gerçekten de varlığınızla insanlar size saygı duymalıdır...

kurumsall-e1507139175581.jpg

Hertürlü göreve açık olmalısınız hiçbir işten kaçmamalısınız şirket sizee ne görev verdiyse alnınızın akıyla çıkmasını bilebilmeli sorunları ve problemleri çözebilen ilerisini gören analiz ve ikna yetenek kabiliyetleri yönünde kendini yetiştirmiş ve geliştirmiş insanlar olabilmelisiniz...

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Aslında biliyormusunuz?

Bu yazıları sizlere yazarken de ben etkin iletişimin yazılara dayalı esasına göre yazdım aslında yazılarda önemlidir yazılar için esas olan nedir biliyormusunuz süreci iyi işletmek ve akıcılığın olmuş olmasıdır...

Ben ne kadar süreci iyi işleyebildim yada ne kadar akıcı olabildim bilemem ama bildiğim güzel birşey var o da şu kalıplar ve bünyeler hatta envanterler içerisine girmeye gerek yok karşı tarafın nabzını iyi tutmak ve en önemlisi ise ne istediklerini iyi bilmeye çalışarak uygun bir reçete sunabilmek olduğudur...

Bugünlerin sanal dünyası da bana göre yaşayan SANAL ŞEHİR lerdir bu şehirler de bir çok insan var en düşük rütbeden tutunda en yüksek rütbeye kadar bir çok insan var böyle bir kitle içerisinde farklı kalıplara farklı deyimlere girmeye gerek yok doğal olun kazanmak için değil gerçekten de birşeyler sunabilmek için çaba sarfedin sohbet insanın ruhun ilacı ve gıdasıdır sohbet için alayışı saygıyı görgüyü ve efendiliği elden bırakmayın bu size iç dünyanıza güzellikler katar...

WhatWeDo_CorpComms_1060x460.jpg

İnsanları anlayabilmek için şunu iyi bilmek gerekir..
Her insanın mutlaka söyleyeceği birşeyler olduğunu iyi bilmek gerekir Her insan birşeyler söylemek ister her insan birşeyler anlatmak ister o yüzden bazen iyi bir dinleyici bazen ise süreci iyi işleyebilen insanlar olabilmeliyiz..

Farklı kimliklere ve farklı yapısallıklara bürünmeye gerek yok paylaşımcılık ruhunu ve pozitif bakış açısını kaybetmemek ve gerçekten de ben varsam katkıda sunarım diyebilmek gerekir..

Sosyal platformlarda sosyal paylaşımlar ve içerikler yapmanın yanı sıra katılımcı ve iştirakcı bireylerde olabiliriz sosyal platformlarda canlandırdığınız nıcklerınız öznenizi ve özdeşliğinizi iyi tanımlayan olabilmeesi oldukça önemli..

İşin esasında bu konu üzerinde bir çok şey yazmak istiyorum fakat sizleeride çok sıkmak istemiyorum ne demişler az olsun ama öz olsun diye...

Hayatlarınızda ve yaşamınızda sizlere kucak dolusu selamlarımı iletirim hayatınızda gerçek öz ve nesnel olun inanın kaybettiklerinizin yanı sıra daha çok şeyler kazanacaksınız ve en çok kazanacağınız değer ise İNSANLIĞINIZ olacak ben bu en büyük en değerli ve en özel hazine diyebilirim...

Böyle.

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
En uzak mesafe,
Ne Afrika’dır,
Ne Çin,
Ne Hindistan,
Ne seyyareler,
Ne de yıldızlar geceleri ışıldayan…
En uzak mesafe,
İki kafa arasındaki mesafedir.
Birbirini anlamayan…

Herman Amato’ya mı yoksa Can Yücel’e mi ait olduğu tam bilinmeyen bu dizeler, her şeyi özetliyor aslında.

Etkili iletişim kurabilmek büyük bir başarı olup, Plato'un da ifade ettiği gibi: “Konuşma, insanın aklını kullanma sanatıdır.”

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Etkili iletişim kurabilmek büyük bir başarı olup, Plato'un da ifade ettiği gibi: “Konuşma, insanın aklını kullanma sanatıdır.”

Burası çok hoşuma gitti gerçek manasıyla etkili iletişim bu kadar güzel tarif edilebilirdi...Etkili iletişim aslında tam analmıyla insanın karşı taraf ile kurduğu diyaloglar betimlemesinin ve yüz mimik ve vucut dılının birlikte konvansiyon yaparak yansıttığı akıl sanatının yansımalarıdır diyebiliriz..

Konuya katkıların için Teşekkürler.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç