Ekonomi ve Sosyal Yaşantı Üzerine Notlar Değerlendirmeler ve Gözlemler

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Ekonomi kategorisinde "ictenlik" tarafından oluşturulan Ekonomi ve Sosyal Yaşantı Üzerine Notlar Değerlendirmeler ve Gözlemler başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,838 kez görüntülenmiş, 83 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Ekonomi
Konu Başlığı Ekonomi ve Sosyal Yaşantı Üzerine Notlar Değerlendirmeler ve Gözlemler
Konbuyu başlatan "ictenlik"
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"
T

TENTEN

Ziyaretçi
Para sadece kağıttır/kağıt parçası bunu unutmayın.

Öyle görülüyor ki yakında ekonomi/ler alabora olmak üzere (üzülmeyin endişelenmeyin)

Panik yapmayın ve endişe etmeyin, hiçbir histerikliğe gerek yok, dağlar boş duruyor...

Tarım arazileri alın ve üretin, toprağa dönün üretmek için yemek için kağıda ihtiyaç yok

Para mal meta emtia'ya kayabilir çünkü hızla güven kaybedecek bunu gözleyin ve bu olduğunda deneni düşünün

Bir iç üretim tüketim döngüsü kurmak için emek/takas asıl değerdir ve emek varsa gerisi çözülecek

Kağıt sadece kağıttır...
Tarım toprağı nasıl alabilirim? :)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Para ya da paranın çapraz kur değeri emek altın gibi bir şeyle sabitlenmeli yakında denetleyemezler

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bu gidişle para sadece üzerinde sayılar yazan bir kağıt parçası olacak

Amerika da % 8 enflasyon demek halkın gelirinde 10 da 1 erime demek bu tüm herkesin gelirinde. Bu sermayedarın da gelirinde ki buna tepki veremezler yani gelirleri artıramazlar. En azından bu hızda artıramazlar ki yakıt enflasyonu daha yansımamış olmalı. Avrupa buna hazır değil stabil enflasyonla yaşıyorlar yakında tüm herkes alamadığını ve tüm ekonomiler en az bu kadar daraldığını keşfedecek. Diğer taraftan zorunlu harcamalar savaş stresi, psikolojik tepkiler, yaşamsal tepkiler her şey

Her neyse küresel bir dalga geliyor ,ilk kırılma, bakacağız

"Bana kalırsa ülke tarım hayvancılık yatırım üretim seferberliği gibi bir şey yapmalı." tam şu an...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Çapraz kurlar muhtemelen tüm dünyada dolar takasına (ya da dolar euro alımgücü) vb'ye -birincil- endeksli/ayarlı olmalı ve bunun saçma bir şey olup olmadığını yakında hepberaber gözlemliyor olabilirdik

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bütün dünya savaşı bırakıp ara verip ekonomiyi okumalı/konuşmalı!

Gıda, tarım, hayvancılık bu üç sektör tüm dünyada korunmalı. Üretim krizlere gebe.
Bunun nakliye ayağı var. (Fiyat artışları ve dolaylı fiyat artışları)

Gıda tarım hayvancılık sektöründe en ufak üretim krizi ve olası daralma -ki buna olası tedarik nakliye sorunları dahil- açlık kıtlık demek ve bu oldukça gerçek yakın

Ne olacak/olabilir?
Artan akaryakıt fiyatı, artan nakliye gideri, artan yem, artan gıda fiyatı, sevkiyat ve üretim krizi
Enerji krizi, uluslarası kur dengesizlikleri, uluslarası sevkiyat krizleri ve aksamaları

Sonuçta; gerçek takas enerji iş emek ekonominin bel kemiği...

Dolar ve Biden dünyayı bunlar yönetmiyor..

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Her yerde insanların nüfusu artıyor, insanlar çoğalıyor. Bunlara ilk etapta aş, iş, kılık kıyafet ve yaşayabilecekleri sıcak bir mekan gerekli. Yaşadığınız memleketin iklimi sıcak ve ılımansa, bir hayli şanslı sayılırsınız. Öyle ya kışın soğuğunda ısıtacak bir eve veya kalın kazaklara ihtiyacınız olmaz en azından.

Buna rağmen mesela arabanız ve evinizdeki ışık ve her türlü elektrikli aygıt(bulaşık ve çamaşır makinası, televizyon, bilgisayar, telefon vs) için enerjiye ihtiyacınız var. Yani hemen her şey için enerjiye ihtiyacınız var. Bu nedenle enerji tedariği öncelikli olmalı ve bu noktada mümkün olduğunca dış ülkelere olan bağımlılık asgariye indirilmeye çalışılmalı.

Fabrikalara, üretime de enerji lazım. Bunun için güneş ve rüzgar enerjilerine yatırımlar yapılmalı, çünkü bu ikisine dünyanın her yerinde ulaşmak mümkün. Gaz ve petrolde olduğu gibi, başka ülkelere bağımlı olmak zorunda olmazsınız.

Bilhassa enerjide bağımsızlık çok önemli, çünkü bugün dost olduğunuz ülke, bir bakmışınız yarın düşmanınız olmuş ve size karşı ambargo koymuş. Bir de şu var; uluslararası arenada duygusallığın hiçbir anlamı yok. Önce kendin bağımsız olacaksın, diğer ülkelerle sorunlar yaşandığında onun bunun eline bakmak zorunda kalmazsın.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Her yerde insanların nüfusu artıyor, insanlar çoğalıyor. Bunlara ilk etapta aş, iş, kılık kıyafet ve yaşayabilecekleri sıcak bir mekan gerekli. Yaşadığınız memleketin iklimi sıcak ve ılımansa, bir hayli şanslı sayılırsınız. Öyle ya kışın soğuğunda ısıtacak bir eve veya kalın kazaklara ihtiyacınız olmaz en azından.

Buna rağmen mesela arabanız ve evinizdeki ışık ve her türlü elektrikli aygıt(bulaşık ve çamaşır makinası, televizyon, bilgisayar, telefon vs) için enerjiye ihtiyacınız var. Yani hemen her şey için enerjiye ihtiyacınız var. Bu nedenle enerji tedariği öncelikli olmalı ve bu noktada mümkün olduğunca dış ülkelere olan bağımlılık asgariye indirilmeye çalışılmalı.

Fabrikalara, üretime de enerji lazım. Bunun için güneş ve rüzgar enerjilerine yatırımlar yapılmalı, çünkü bu ikisine dünyanın her yerinde ulaşmak mümkün. Gaz ve petrolde olduğu gibi, başka ülkelere bağımlı olmak zorunda olmazsınız.

Bilhassa enerjide bağımsızlık çok önemli, çünkü bugün dost olduğunuz ülke, bir bakmışınız yarın düşmanınız olmuş ve size karşı ambargo koymuş. Bir de şu var; uluslararası arenada duygusallığın hiçbir anlamı yok. Önce kendin bağımsız olacaksın, diğer ülkelerle sorunlar yaşandığında onun bunun eline bakmak zorunda kalmazsın.

Bunları az çok biliyoruz .Dediğim o değil. Mazot 25 lira. Yarın 40 lira olabilir. Mazot hala vardır yani ham petrol çıktığı yerde hala vardır. Mazot 40 lirayken gıdayı da taşıyamazsın

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Bunları az çok biliyoruz .Dediğim o değil. Mazot 25 lira. Yarın 40 lira olabilir. Mazot hala vardır yani ham petrol çıktığı yerde hala vardır. Mazot 40 lirayken gıdayı da taşıyamazsın
40 lira olsun. O mazotu o kadar paraya alan olmazsa, o fiyata satmaya yeltenen olmaz. Ayrıca o petrol kaynakları da birgün elbette tükenecek.
İşte bu nedenle ne diyoruz biz? Dış ülkelerden kaynaklı enerji ihtiyacın her türlüsü asgariye indirilmeli. Bunun 1 günde olamayacağının da farkındayım. Ancak çözüm bu noktada yatıyor. Güneş ve rüzgar enerjisi tam bu nedenle çok önemli hale gelecek.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
40 lira olsun. O mazotu o kadar paraya alan olmazsa, o fiyata satmaya yeltenen olmaz. Ayrıca o petrol kaynakları da birgün elbette tükenecek.
İşte bu nedenle ne diyoruz biz? Dış ülkelerden kaynaklı enerji ihtiyacın her türlüsü asgariye indirilmeli. Bunun 1 günde olamayacağının da farkındayım. Ancak çözüm bu noktada yatıyor. Güneş ve rüzgar enerjisi tam bu nedenle çok önemli hale gelecek.

Paranın değeri, (çapraz kurlar) ya da alımgücü emtia (altın gibi şeylere) hizalı ya da bunun dışında Amerikan paraısnın gücü ya da takas değeri gibi şeylere. Bunun nelere yolaçabileceği (hatta savaş durdurulmazsa zaten neye yolaçacağı) üzerine çok derinlemesine olmasa da çok açık bir kaç yorum sundum .Bunun üzerinde durup durmamak (düşünüp düşünmemek) nasıl ele alınacağı (ve ya da onun dışında kişisel bildirimler vermek) size kalmış.

Şimdi savaş heryere geliyor. İlk etapta ekonomik.

Ekonomistleriniz sizi uyarmamış olabilir. Sanırım politik ve askeri stratejistlerinizde bugün için ve dün için uyarmamıştı. Aralık ayında Putin Ukrayna sınırında asker yığdığında kimse bugünü konuşmuyordu oysa bu açıktı. Şu an üzgünüm ama zavallı bir avuç politik elit ve teknokrat ya da diğer elitle birlikte aynı habersizlikle birlikte yuvarlanıyorsunuz. Çok açık göstergeler var. Bu sınırınıza asker yığılması kadar açık bir şeyi gösteren ekonomik göstergeler ve tüm dünya çapında ilgilileri bunu okumaktan habersiz.

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Paranın değeri, (çapraz kurlar) ya da alımgücü emtia (altın gibi şeylere) hizalı ya da bunun dışında Amerikan paraısnın gücü ya da takas değeri gibi şeylere. Bunun nelere yolaçabileceği (hatta savaş durdurulmazsa zaten neye yolaçacağı) üzerine çok derinlemesine olmasa da çok açık bir kaç yorum sundum .Bunun üzerinde durup durmamak (düşünüp düşünmemek) nasıl ele alınacağı (ve ya da onun dışında kişisel bildirimler vermek) size kalmış.
Düşünmediğimi nereden biliyorsunuz?
Düşündüklerim yukarıda. Orta ve uzun vadede dışa endeksli enerji bağımlılıktan kurtulmak şart. Bilhassa Türkiye gibi ülkeler elini çabuk tutmalı, yoksa daha da bağımlı olacaklar.
Şimdi savaş heryere geliyor. İlk etapta ekonomik.

Ekonomistleriniz sizi uyarmamış olabilir. Sanırım politik ve askeri stratejistlerinizde bugün için ve dün için uyarmamıştı. Aralık ayında Putin Ukrayna sınırında asker yığdığında kimse bugünü konuşmuyordu oysa bu açıktı. Şu an üzgünüm ama zavallı bir avuç politik elit ve teknokrat ya da diğer elitle birlikte aynı habersizlikle birlikte yuvarlanıyorsunuz. Çok açık göstergeler var. Bu sınırınıza asker yığılması kadar açık bir şeyi gösteren ekonomik göstergeler ve tüm dünya çapında ilgilileri bunu okumaktan habersiz.
??????????????????

T

TENTEN

Ziyaretçi
Bir günde ortalama kaç kilowatt saat enerji harcıyorsun?
Rüzgar güneş ile bu enerjiyi üretecek sistemi kurabilecek kaç kişi var? :)
Ayrıca Türkiye de yarıiletken üreten fabrika da yok. Dışa bağımlıyız.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Düşündüklerim yukarıda. Orta ve uzun vadede dışa endeksli enerji bağımlılıktan kurtulmak şart. Bilhassa Türkiye gibi ülkeler elini çabuk tutmalı, yoksa daha da bağımlı olacaklar.

??????????????????

Bilmiyorum görüyorum

Savaşa bakmaya devam edin soru işaretleri kendini tanımlar

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Müneccim olduğunu bilmiyordum.

Bu benim ifadem değil (müneccim olmaya gerek yok. belli bir zaman sonraki gazete içeriklerini ve haber içeriklerini düşün. onların bugün şu an varolması gerekirdi. savaş yerine ekonomi içeriği diyelim .sayfalarca. ana gündem. yani o zaman konuşualckaları nşimdi konuşuluyor olması gerekirdi.)

Söylenen açık. Zaten ifade ettim. Artan enerji fiyatları artan nakliyat ve sevkiyat giderleri artan gıda fiyatları, üretim sevkiyat aksamaları, .. Yaptırımlar durdurulmazsa paranın çok hızlı emtiaya kaçışı dahil olası krizler ama en gerçekçisi gıda krizi ve paranın güç kaybı alımgücü değişimi ve enflasyon oranında eşzamanlı ücret gelirleri de düzenlenmeli ve hiç bir piyasa buna uyumlu değil kaldı ki kimse bunun bilincinde değil. Bugün Avrupa ve ABD de yakıt fiyatı çekip yayınlayanlar yarın gıda ve market rafından reyon fiyatı yayınlayacak . Özellikle gıda üretim, sevkiyat hatta tüketim dahil süreçlerinde her aksama tıkanıklık ya da daralma sizi felakete sürükleyebilir.

Bir kaç çözümünüz var
Olası en hızlı barış
Yaptırımlardan vazgeçme
Çapraz kurları emek değeri gibi şeylerle sabitleme
Enflasyon uyumlu şekilde çok hızlı ve sürekli şekilde ücret gelirlerini revize etme

ama muhtemelen yapacağınız

cepheye silah taşıma
yangına körükle gitme
savaş hesapları
rusyayı suçlama

ve muhtemelen yukarıda denilenleri ekonomi içinden çıkılamaz bir buhran halini aldığında anlayacaksınız ve muhtemelen tek yapacağınız (çoğunluğun yapacağı) rusyayı suçlayıp böbürlenmek olurdu çünkü Soros ve dğerleri böyle emrediyıor o yüzden çokta önemli değil

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Bu benim ifadem değil (müneccim olmaya gerek yok. belli bir zaman sonraki gazete içeriklerini ve haber içeriklerini düşün. onların bugün şu an varolması gerekirdi. savaş yerine ekonomi içeriği diyelim .sayfalarca. ana gündem. yani o zaman konuşualckaları nşimdi konuşuluyor olması gerekirdi.)

Söylenen açık. Zaten ifade ettim. Artan enerji fiyatları artan nakliyat ve sevkiyat giderleri artan gıda fiyatları, üretim sevkiyat aksamaları, .. Yaptırımlar durdurulmazsa paranın çok hızlı emtiaya kaçışı dahil olası krizler ama en gerçekçisi gıda krizi ve paranın güç kaybı alımgücü değişimi ve enflasyon oranında eşzamanlı ücret gelirleri de düzenlenmeli ve hiç bir piyasa buna uyumlu değil kaldı ki kimse bunun bilincinde değil. Bugün Avrupa ve ABD de yakıt fiyatı çekip yayınlayanlar yarın gıda ve market rafından reyon fiyatı yayınlayacak . Özellikle gıda üretim, sevkiyat hatta tüketim dahil süreçlerinde her aksama tıkanıklık ya da daralma sizi felakete sürükleyebilir.

Bir kaç çözümünüz var
Olası en hızlı barış
Yaptırımlardan vazgeçme
Çapraz kurları emek değeri gibi şeylerle sabitleme
Enflasyon uyumlu şekilde çok hızlı ve sürekli şekilde ücret gelirlerini revize etme

ama muhtemelen yapacağınız

cepheye silah taşıma
yangına körükle gitme
savaş hesapları
rusyayı suçlama

ve muhtemelen yukarıda denilenleri ekonomi içinden çıkılamaz bir buhran halini aldığında anlayacaksınız ve muhtemelen tek yapacağınız (çoğunluğun yapacağı) rusyayı suçlayıp böbürlenmek olurdu çünkü Soros ve dğerleri böyle emrediyıor o yüzden çokta önemli değil
Ben de söyleyeceklerimi söyledim.
İste beğen, ister begenme. Yine müneccimlik yapmaya devam ediyorsun.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Ben de söyleyeceklerimi söyledim.
İste beğen, ister begenme.

Sorun beğenme değil
Kişisel olarak endişemi dile getirdim ve hatta imkanı olanlara kent yaşamından açık göç vb değerlendirmeyi önerdim

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Sorun beğenme değil
Kişisel olarak endişemi dile getirdim ve hatta imkanı olanlara kent yaşamından açık göç vb değerlendirmeyi önerdim
Senin yaptığın işine gelmeyince, müneccimlik yapmak.
Tıpkı demin yaptığın gibi, kusura bakma.
İki ileti yazdım diye, beni neredeyse döveceksin.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

??????????????????

Bu arada bunu düşünmediğimi değil de -ilgilileri kastederek -düşünediğini diye okudum.. Bunlar seni kastederek yazılmadı.

Enerji sorunu önemli ve acil evet ama şu an savaş ekonomisinin gelen bir dalgasından sözediyorum ve bu aralıkta o çözülmez ve ekonomini ana temelinin takas olabileceği bir düzleme ilerlliyoruz. Para geçmeyebilir ama patatesle buğday ya da gıdayla enerji takası gibi şeyler olası: Benim dediğim bambaşka

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç