Doğa Cani mi?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Pyramos tarafından oluşturulan Doğa Cani mi? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,323 kez görüntülenmiş, 73 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Doğa Cani mi?
Konbuyu başlatan Pyramos
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
"şiddet" tanımını yaparken onun yönelimini izlemek gerektiği kanısındayım. vahşi olarak tanımlanan doğada şiddet sadece bilinçli türlerin bir edimidir; bu nedenle doğa ve şiddet kavramlarını örtüştüremedim.

Doğada şiddet yoktur.Ama güçlünün zayıfı avlaması benim içimi burkmuştur hep.Belki insanlarda da bu böyle olduğu için..Hayvan doymak ve yavrularını doyurmak için "beslenir".Kendisi de av olmaktan kurtulamaz çoğu kez..İnsan doğaya/doğala aykırıdır ve bununla da övünür.Hastalıklı bir tür vesselam.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
"şiddet" tanımını yaparken onun yönelimini izlemek gerektiği kanısındayım. vahşi olarak tanımlanan doğada şiddet sadece bilinçli türlerin bir edimidir; bu nedenle doğa ve şiddet kavramlarını örtüştüremedim.

Doga algi olarak notrdur. Kisi dogayi gozleminden kendi bilinci, birikimi, bilgisi, inanci, ideolojisi, bilimselligi v.s. temelinde dogaya anlam ve icerik yukler.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Doğada şiddet yoktur.Ama güçlünün zayıfı avlaması benim içimi burkmuştur hep.Belki insanlarda da bu böyle olduğu için..Hayvan doymak ve yavrularını doyurmak için "beslenir".Kendisi de av olmaktan kurtulamaz çoğu kez..İnsan doğaya/doğala aykırıdır ve bununla da övünür.Hastalıklı bir tür vesselam.

"Guclunun zayifi avlamasi/buyuk baligin kucuk baligi yutmasi/guclunun ayakta kalmasi" v.s. dogaya ait degildir. Insanogluna ait soylemlerdir ve ayrica gozlem veren canli turlerinden gelen yansinin algisidir. Aslan'in ceylani "parcalamasi" bir insanoglu ifadesi ve algisidir. Bunun uzantisinda da insanoglu akli tasir "guc, siddet, vahset v.s." Bundan hem doganin, hem de aslan/ceylanin bu konuda sadece gozlem vermekten baska bir rolleri olmadigi aciga cikar.

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
Doğa bize bir kapı açar.Nasıl bir yolda ilerlememiz gerektiğini gösterir.Cani midir ? Elbette canidir.Kendimizden sonra seveceğimiz ikincil varlıktır doğa.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Doğa bize bir kapı açar.Nasıl bir yolda ilerlememiz gerektiğini gösterir.Cani midir ? Elbette canidir.Kendimizden sonra seveceğimiz ikincil varlıktır doğa.

Nasil yapiyormus doga bunu?, hangi dialogla ve hangi teleoloji ile? Bence "kendimizden" yanlis kullanim, cunku bireyci akilcilik insan turunu kapsamaz, o yuzden "kendimden" diyebilirsin ancak. Cunku bireyci akilciulikta, turu yoktur.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
bilerek, isteyerek yapılan ile bilinçsizce yapılan aynı kefede değerlendirilemez.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
insana dair olanın gözlemlenmesi, değerlendirilmesi ile...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
insana dair olanın gözlemlenmesi, değerlendirilmesi ile...

Tamam da degerlendirenin kendi bilinc duzeyi ne olacak? Soyle sorayim, bir tore sonucu kan davasi isleyen, ya da namus temizleme ugruna katil olan bir kisi, bunu bilincli mi, yoksa bilincsiz mi yapiyor? Buradaki bilinc suur anlaminda degildir, yapilan bir seyin neden ve nasil yapildiginin bilerek ve sadece kendi yetkisi ve karari ile yapilmasidir. Dolayisiyle "tore baskisini/zorlamasini/korkusunu" v.s. icermez.

Ya da soyle diyeyim. Bebek aciktiginin ve doydugunun bilincindedir, ama ne yediginin, newden yediginin ve nasil yediginin, ne kadar yediginin, ne zaman yediginin bilincinde degildir. Cunku henuz bunlarin bilgisine varmamistir. Yani sorgulamamistir. Sorgulanmayan hic bir sey bilincli degildir.

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
Nasil yapiyormus doga bunu?, hangi dialogla ve hangi teleoloji ile? Bence "kendimizden" yanlis kullanim, cunku bireyci akilcilik insan turunu kapsamaz, o yuzden "kendimden" diyebilirsin ancak. Cunku bireyci akilciulikta, turu yoktur.

Bireyler hayvansal iç güdüleriyle birbirlerinin aynısıdır(merhametsizlik,istem vb).Doğanın cani işleyişi bunu görmemize yardımcı olur,kapı açar bunu söylemek istedim türle ilgili bir yaklaşım yok burada.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Bireyler hayvansal iç güdüleriyle birbirlerinin aynısıdır(merhametsizlik,istem vb).Doğanın cani işleyişi bunu görmemize yardımcı olur,kapı açar bunu söylemek istedim türle ilgili bir yaklaşım yok burada.

Dogru dogal zihniyetin insanoglunu birer emir eri ve robot olarak birakabilmesi ve bireyci akilciliginin her turlu insanlikdisini uygulayabilmesi icin, son duraginin son caresi "insanoglunun dogasi budur, elden ne gelir" i oynamaktir.

Bu oyuna bilim de alet olmaktadir. Ne diyelim, alet olanlar/teslim olanlar dusunsun, kendi dusen aglamaz. Benim gibi beyinlerde insanoglunu numenal insanlastirmak icin, numenal devrimi ve de insanoglu disinda ve ustunde baska bir guc olmadigini bunun bir insanoglu yapilandirmaciligi oldugunu dile getirmeye devam eder.

P

Pyramos

Ziyaretçi
Ben tepki vermedim ki! Ayrica bu konuda hic karismam, isteyen istedigi unvani v.s. verebilir. Zaten alisigim, cevremde dilegetirdiklerimden dolayi, bana verilen bir suru unvan var. Herkeskendi algisinin degerince bir unvan veriyor.

anlaşıldı efenim.. duruma göre hitap çeşitliliğine gideyim o zaman üstadım:)

P

Pyramos

Ziyaretçi

Sn. Faşist; sadece bu başlıkla ilgili yazdıklarınızla ilgili değil rasgeldiğim düşüncelerinizden anladığım kadarıyla size şunu sormak istiyorum;

Siz gerçek yaşamda bu düşüncelerinizle ne kadar yaşabiliyorsunuz? yada yaşıyor musunuz?diğer türlü sorarsam bu çizdiğiniz profill sadece ''sanal bir benlik mi?'' yoksa tüm benliğiniz mi?

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
Sn. Faşist; sadece bu başlıkla ilgili yazdıklarınızla ilgili değil rasgeldiğim düşüncelerinizden anladığım kadarıyla size şunu sormak istiyorum;

Siz gerçek yaşamda bu düşüncelerinizle ne kadar yaşabiliyorsunuz? yada yaşıyor musunuz?diğer türlü sorarsam bu çizdiğiniz profill sadece ''sanal bir benlik mi?'' yoksa tüm benliğiniz mi?

Bu mesajı yazdığınıza göre beni doğru anlamışsınız.Benim yazdıklarım(düşüncelerim) sanal bir dünya yada ütopya yada hastalıklı bir ruhun uydurmaları kesinlikle değildir.Yazdıklarım kadarı değilim evet ama yolum bu.Ben olduğumu değil olmam gerekeni yazıyorum.Henüz yolun başımdayım bir gün yazdıklarıma(düşündüklerime)erişeceğime inanıyorum.Bu inançtır işte benim değerlerim ve tanrım.

P

Pyramos

Ziyaretçi
Bu mesajı yazdığınıza göre beni doğru anlamışsınız.Benim yazdıklarım(düşüncelerim) sanal bir dünya yada ütopya yada hastalıklı bir ruhun uydurmaları kesinlikle değildir.Yazdıklarım kadarı değilim evet ama yolum bu.Ben olduğumu değil olmam gerekeni yazıyorum.Henüz yolun başımdayım bir gün yazdıklarıma(düşündüklerime)erişeceğime inanıyorum.Bu inançtır işte benim değerlerim ve tanrım.

Testere filminde bir replikte şöyle diyordu; - işte ! yaşarken kalbini sökmeye en çok yaklaşan adam bu !.. (filmdeki karakter gerçek manasında elindeki neşterle kalbini sökmeye çalışırken ölmüştü) o en çok yaklaşandı..yaklaştı ama başaramadı...ama birgün biri bunu başarabilir.. size mecazi yoldan göndermem budur :) başarılar dilememi beklemeyin ama:)

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
Testere filminde bir replikte şöyle diyordu; - işte ! yaşarken kalbini sökmeye en çok yaklaşan adam bu !.. (filmdeki karakter gerçek manasında elindeki neşterle kalbini sökmeye çalışırken ölmüştü) o en çok yaklaşandı..yaklaştı ama başaramadı...ama birgün biri bunu başarabilir.. size mecazi yoldan göndermem budur :) başarılar dilememi beklemeyin ama:)

Ben testereyle değil aklımla sökeceğim kalbimi.Başarı dileklerinizi değil nefretinizi bekliyorum sizlerden.

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
:) :) ehehe :) ama benim gibi sürüden birinin nefretine ihtiyaç/istek duymanız gücünüze gölge etmez mi? :)

Tam tersi kalbimi sökene kadar sürünün nefretine ihtiyacım var.Bu nefrettir beni güçlü kılan.Ama henüz güçlü değilim,güçlenene kadar sizlere ihtiyacım var.

P

Pyramos

Ziyaretçi
Tam tersi kalbimi sökene kadar sürünün nefretine ihtiyacım var.Bu nefrettir beni güçlü kılan.Ama henüz güçlü değilim,güçlenene kadar sizlere ihtiyacım var.

insanı akıllı yapan tek şey nefrettir..A.Camus öyleyse sizden nefret edersek sanırım bizde karlı çıkacağız :) öyleyse hep beraber zafere:)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar