Doğa Cani mi?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Pyramos tarafından oluşturulan Doğa Cani mi? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,320 kez görüntülenmiş, 73 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Doğa Cani mi?
Konbuyu başlatan Pyramos
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Herhangibir fenomenin "cani" kavram algisi ve bilgisi verebilmesi icin, numenal yetisi ve bu yetinin yasam ve iliskilerden algiladigi bir anlam ve icerik olmasi gerekir. Doga "cani" olamaz, cunku boyle bir yetisi yoktur. Doga ve evrende insanoglunca bilinen ve bildirilen ve cani kavrami gozlemi veren tek canli turu epistemolojik olarak insanoglu turu ve onun birinin dusunce ve davranisidir. Insanoglunca insanoglu disinda baska bir tur ve canli da boyle bir dusunce ve davranis yoktur ve "canilik" insanoglu turu birinin dusunce ve davranis olarak egosal ve bireyci akilciliginin uyguladigi bir dusunce ve davranistir. Bu da dogumdan degil; yasam ve iliskiden gozlemlenir ve uygulanir. Cunku numenal yeti dusunce ve davranisi gerektirir. Numenal yetinin vicdansal bir degerlendirmesidir.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Bu baslikta mi tam hatirlamiyorum ama, sana evrensel-insan zihniyetinin vucutsuzve oznesizligi farki ile bireyin yasam ve iliskideki hak ve ozgurluk saygi ve vicdan farkini aciklamistim. Sana soyle sorayim. Hic seni ilgilendirmeyen bir konu var mi?, ya da onemsemedigin ve etkilenmedigin/tepki vermedigin?

Iste bu konuda ya da kavramda senin aksine iki farkli dusunce birbiri ile savasirken, senin tavrin ne olur? Birini digerine doogru/hakli v.s. mi kilarsin, yoksa disaridan savasimi gozlemler ve savasanlarin savasimina taraf almadan mudahele etmeden, bu savasimi mi degerlendirirsin?, ya da bu gozlemin sana yansiyan ve algiladigin sorununu mu dile getirirsin?
Beni hiç ilgilendirmeyen bir konuya/tartışmaya müdahil olmam sözkonusu değil.Evli çiftlerin tartışmaları, kimin alışverişte hangi mağazayı tercih ettiği...Bunları eğer sosyal bir olguyla bir arada düşünmek gibi algım yoksa-bazan olabilir- gözlemem bile..Buradaki nötrlük de , zorunlu bir nötrlüktür.Bir seçenek olamaz.Eğer beni de ilgilendiren, ya da benim de ilgilendiğim bir konuda tartışılıyor ise, tartışmayı değerlendirir ve fikrimi paylaşırım.Buna taraf olmak da diyebiliriz.Fikrim, savunulardan biriyle örtüşüyor ise, taraf olurum.Her ikisi dışında bir önerim var ise, onu da paylaşırım.İnsan "kendi" olma mücadelesini sadece kendi kendine karşı veremez.Çünkü tek başına bir "kendi" si yoktur.İnsanın "biri" ve "türü" ister istemez içiçe geçer.Taraf da olursunuz, karşı da..Bu tavır alma ille de şiddet/saygısızlık içermek zorunda değil.Bazen de susarak taraf/karşı taraf olursunuz.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Bu baslikta mi tam hatirlamiyorum ama, sana evrensel-insan zihniyetinin vucutsuzve oznesizligi farki ile bireyin yasam ve iliskideki hak ve ozgurluk saygi ve vicdan farkini aciklamistim. Sana soyle sorayim. Hic seni ilgilendirmeyen bir konu var mi?, ya da onemsemedigin ve etkilenmedigin/tepki vermedigin?

Iste bu konuda ya da kavramda senin aksine iki farkli dusunce birbiri ile savasirken, senin tavrin ne olur? Birini digerine doogru/hakli v.s. mi kilarsin, yoksa disaridan savasimi gozlemler ve savasanlarin savasimina taraf almadan mudahele etmeden, bu savasimi mi degerlendirirsin?, ya da bu gozlemin sana yansiyan ve algiladigin sorununu mu dile getirirsin?
Beni hiç ilgilendirmeyen bir konuya/tartışmaya müdahil olmam sözkonusu değil.Evli çiftlerin tartışmaları, kimin alışverişte hangi mağazayı tercih ettiği...Bunları eğer sosyal bir olguyla bir arada düşünmek gibi algım yoksa-bazan olabilir- gözlemem bile..Buradaki nötrlük de , zorunlu bir nötrlüktür.Bir seçenek olamaz.Eğer beni de ilgilendiren, ya da benim de ilgilendiğim bir konuda tartışılıyor ise, tartışmayı değerlendirir ve fikrimi paylaşırım.Buna taraf olmak da diyebiliriz.Fikrim, savunulardan biriyle örtüşüyor ise, taraf olurum.Her ikisi dışında bir önerim var ise, onu da paylaşırım.İnsan "kendi" olma mücadelesini sadece kendi kendine karşı veremez.Çünkü tek başına bir "kendi" si yoktur.İnsanın "biri" ve "türü" ister istemez içiçe geçer.Taraf da olursunuz, karşı da..Bu tavır alma ille de şiddet/saygısızlık içermek zorunda değil.Bazen de susarak taraf/karşı taraf olursunuz.

Boks ornegini okudun mu? Notrluk bir yerde icsellestirilebilmis konu ve kavramin o konu ve kavrami icsellestiremeyenlerin getirdiklerine yorum getirmek yerine, icsellestirilebilmis kavram ya da konunun dogal zihniyet sorunnu dile getirmektir. Bu temelde notr luk kisiye ve onun kisilik kimlik degerlerine yonelmek degil; sadece kavram ve konunun sorunsal resmini dile getirmektir. Boks ornegi bunu yeteri kadar acikliyor, zannediyorum.

Kisaca notrluk konu ve kavramin ifadesine savunu/karsi cikis, kabul/red ligine yani karsitli ifadelesinedir. Yoksa konu vekavram zaten dogal zihniyetin bir urunu olarak sorunsal temelde dile gelir. Kavrama notrluk mumkun degildir, ya kavrami ifade edersin (karsitlardan biri olarak) ya da kavramin sorununu ortaya koyarsin. Notrluk ikincisidir. Yani qua felsefesi gozlemi ile kavramin ifadesini olumlu/olumsuz sahiplenmemek ve icsellestirebilmek. Bu da kavrami tartismak yerine, kavram kontrollu kavramin bilinc ve farkindaligi ve kavramin dogal zihniyet ifadesindeki sorununun dile gelmesidir.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Boks ornegini okudun mu? Notrluk bir yerde icsellestirilebilmis konu ve kavramin o konu ve kavrami icsellestiremeyenlerin getirdiklerine yorum getirmek yerine, icsellestirilebilmis kavram ya da konunun dogal zihniyet sorunnu dile getirmektir. Bu temelde notr luk kisiye ve onun kisilik kimlik degerlerine yonelmek degil; sadece kavram ve konunun sorunsal resmini dile getirmektir. Boks ornegi bunu yeteri kadar acikliyor, zannediyorum.

Okudum.Boks zararlı bir spordur çıkarımı hem görecedir, hem de sporun zararlı olmaması gerektiği yönünden çelişiktir.Üstelik bu çıkarımı ortaya koymamız ne boksu, ne de taraftarları ortadan kaldırır.Boks maçına gitmemek ve izlememek bu durumda en iyi seçimdir böyle düşünürsek..Yani kişisel tercihimizi yaşamak.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Okudum.Boks zararlı bir spordur çıkarımı hem görecedir, hem de sporun zararlı olmaması gerektiği yönünden çelişiktir.Üstelik bu çıkarımı ortaya koymamız ne boksu, ne de taraftarları ortadan kaldırır.Boks maçına gitmemek ve izlememek bu durumda en iyi seçimdir böyle düşünürsek..Yani kişisel tercihimizi yaşamak.

O sadece bir ornekti. Yani notr algiyi, disaridan bakis acisini, qua felsefesini, dogal zihniyeti ve onun numenal sorununu ortaya koyan evrensel-insan zihniyetini, kisiye degil de dusunceye yonelmeyi, konu ve kavramda taraf olmak yerine onlari algilamayi, kontrol edebilmeyi, icsellestirebilmeyi ve arinabilmeyi v.s. gosterebilmek icin bir ornekti.

Baska bir suru ornek verilebilir, hatta her konu ve kavramdan da ornek verilebilir. Ayrica sence insanoglu mantigiyla boks yapan baska bir canli turu ya da insanoglu disi bir guc var mi?

Varsa hangisi, yoksa neden yok?

Mesela gergedanlarin, geyiklerin, bogalarin v.s. kafa kafaya dovusu, bir boks mu?, bokstaki amaci tasiyor mu? Ayrica ben tam aksine boksu icsellestirmekten ve algilamaktan bahsediyorum, yani bokstan "kaacmaktan/gale almamaktan" degil. Notrluk ile bananecilik/tarafsizlik farkini da aciklamistim. Biri bilincli ve farkinda olandir, digeri kisisel tercehtir.

P

Pyramos

Ziyaretçi
Burnumu sokmuş olmayayım ama nasıl olsa sn.evrensel-insan da yanıtını verir.Sadece cansızlar "nötr" olabilir..Buradaki nötrlük bana göre, kendini herhangi bir görüşün, inancın ve özellikle kendi egomuzun müptelası, tutsağı kılmadan, mümkün olabildiğince çok yönlü bakabilmektır hayata/insana/kendine..Bakışla bitmez, eylemsellik de önemli.Eylem varsa, nötrlük yerini bir "duruş"a, bir "karar ve davranış"a bırakır.Biz aynada olup biteni izleyen ve sadece kayıt tutan, gözlemi dillendiren seyirciler değiliz-olmamalıyız-Aynayı berraklaştırmak olmalı derdimiz..Çünkü ayna ve "ben" ayrı düşemez..Ne yaşıyor, ne yapıyor-yapmıyorsak hepsi biziz..

ne demek üstadım her zaman bekleriz:)

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Mesela gergedanlarin, geyiklerin, bogalarin v.s. kafa kafaya dovusu, bir boks mu?, bokstaki amaci tasiyor mu? Ayrica ben tam aksine boksu icsellestirmekten ve algilamaktan bahsediyorum, yani bokstan "kaacmaktan/gale almamaktan" degil. Notrluk ile bananecilik/tarafsizlik farkini da aciklamistim. Biri bilincli ve farkinda olandir, digeri kisisel tercehtir.

Anlıyorum.Yaşamı yalnızca kavramlar üzerine/üzerinden götüremeyiz.Her insan, kendi varoluşunun eylemi kılar kavram içeriğini..Kafa kullanımına, arınmaya yönelmiş bireyin motivasyonu neyse, kazanmaya kilitlenmiş bir boksörün motivasyonu da aynıdır temelde.İhale kapmaya çalışan işadamlarının kapışmasıyla, boks maçının ne farkı var?Ya da üniversite sınavında ipi göğüslemeye çalışan öğrencilerin? ortak hedef "kazanmak ve rakibini alanın dışına çıkarmak"tır.Evrensel-insan zihniyeti, rekabeti insanca bulmaz. Epistemolojik olarak "ideal" i benimsediğinden, eylemsel/somut/görünür olanda daima insan/insanlık dışılık bulmaya ve işaret etmeye devam edecektir .Çünkü numenal yetinin arıtma ve sorgulama eylemi sonsuzdur.Fenomense yerkürede var olma savaşı veren somut "beden"dir.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
.Çünkü numenal yetinin arıtma ve sorgulama eylemi sonsuzdur.Fenomense yerkürede var olma savaşı veren somut "beden"dir.

Fenomene bu savasimin nasil verilecegini, neden verilecegini, neyle verilecegini v.s. soyleyen de numenal yetidir. Yani fenomeni yonlendiren, yoneten onun dusunsel ve davranissal hareketini saglayan. Evrensel-insan zihniyetinin rekabeti, bireyin kendi kendi ile olan dogal zihniyet/evrensel-insan zihniyeti temelli numenal rekabetidir. Yani beyninin ic rekabeti.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Kem küm ..Şıkır şıkır yeni bir yıl geliyor..Biz burada klavyenin başında çözümsüz problemlere dolayıp kendimizi, ağlar örüyoruz..Örümcek olmuşuz daha ne olsun:)

Ne o, sen simdi "pacayi kurtarmak" icin, dinazor=orumcek mi, diyorsun? :)

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
"doğa" ve "cani" kavramlar hiç örtüşmüyor...

"havanda su dövmek" derler

P

Pyramos

Ziyaretçi
"doğa" ve "cani" kavramlar hiç örtüşmüyor...

"havanda su dövmek" derler

Batman filminde kötü karakter Jokerin bir sözü geldi aklıma; yapılan ne kadar korkunç olursa olsun işler plana uygun gittiğinde kimse panik yapmıyor:)

doğa kavramı aklımızda silip olanlara baktımızda helede biraz duygu kattığımızda bu yorumumun çokta havanda su dövmek olmadığını düşünüyorum..

ayrıca hiçbir Cennet tanımında doğa ve yasaları yoktur..

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Batman filminde kötü karakter Jokerin bir sözü geldi aklıma; yapılan ne kadar korkunç olursa olsun işler plana uygun gittiğinde kimse panik yapmıyor:)

doğa kavramı aklımızda silip olanlara baktımızda helede biraz duygu kattığımızda bu yorumumun çokta havanda su dövmek olmadığını düşünüyorum..

ayrıca hiçbir Cennet tanımında doğa ve yasaları yoktur..

Ilk cumlen dogal zihniyet olarak gayet mantikli. Cunku sorunun duzen ve sistemidir islerlikte olan. O yuzden ya bunu algilarsin, ya da bunyesinde kendi kendinle celisirsin, ya da celiski/iliski, kaos/kozmoz temelinde bir uyumlulugun varligina kendini inandirirsin.

P

Pyramos

Ziyaretçi
Ilk cumlen dogal zihniyet olarak gayet mantikli. Cunku sorunun duzen ve sistemidir islerlikte olan. O yuzden ya bunu algilarsin, ya da bunyesinde kendi kendinle celisirsin, ya da celiski/iliski, kaos/kozmoz temelinde bir uyumlulugun varligina kendini inandirirsin.

ya çelişmiyorsam ya caniyse:) şaka şaka Sevgili Evrensen İnsan.. anladım efenim.. Üstad sözünü kaldırdım artık napim çok tepki var:)

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
"şiddet" tanımını yaparken onun yönelimini izlemek gerektiği kanısındayım. vahşi olarak tanımlanan doğada şiddet sadece bilinçli türlerin bir edimidir; bu nedenle doğa ve şiddet kavramlarını örtüştüremedim.

P

Pyramos

Ziyaretçi
"şiddet" tanımını yaparken onun yönelimini izlemek gerektiği kanısındayım. vahşi olarak tanımlanan doğada şiddet sadece bilinçli türlerin bir edimidir; bu nedenle doğa ve şiddet kavramlarını örtüştüremedim.
haklısınız..aslında bende tam olarak örtüştürebilmiş degilim..Cani sıfatını bakış açımın daha iyi algılanması açısından kullanmıştım birazda..

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
ya çelişmiyorsam ya caniyse:) şaka şaka Sevgili Evrensen İnsan.. anladım efenim.. Üstad sözünü kaldırdım artık napim çok tepki var:)

Ben tepki vermedim ki! Ayrica bu konuda hic karismam, isteyen istedigi unvani v.s. verebilir. Zaten alisigim, cevremde dilegetirdiklerimden dolayi, bana verilen bir suru unvan var. Herkeskendi algisinin degerince bir unvan veriyor.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar