dinler ve kalkınma/gelişme sorunu...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bilimsel Araştırmalar kategorisinde birazdahaderinmavi tarafından oluşturulan dinler ve kalkınma\/gelişme sorunu... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 16,640 kez görüntülenmiş, 145 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bilimsel Araştırmalar
Konu Başlığı dinler ve kalkınma\/gelişme sorunu...
Konbuyu başlatan birazdahaderinmavi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan sakal
F

Fetâ

Ziyaretçi
Kalkınma ve gelişmenin dinle doğrudan bağlantısı yoktur. Dinlerin kötüye kullanılmasıdır toplumların kalkınamamasının nedeni.

Hristiyanlık, baskısını sürdürürken, Avrupa en karanlık çağını yaşamıştır. Din baskısı ortadan kalkınça yeni bir çağ başlatmışlardır. Hristiyanlık bugün de var. Ama, batı toplumları doğudan kat be kat ileride.

Yahudiler binlerce yıl, darmadağın dünyaya saçılmışken, bu gün dünyaya hükmediyor. Bunu da sağlayan Ayrupa'da başlayan bilinçlenme/aydınlanma olmuştur.

İslam dünyasında da Emevilerle başlayan yozlaşma, zaman içinde doruğa ulaşmış ve sonunda bugünkü acıklı duruma varmıştır. Müslümanlık karanlık çağını şimdi yaşıyor. Çağımızda İslam, tamamen bir hegemonya vasıtası olmuş, toplumlar Din'le uyutulur hale gelmiştir. Ülkemizin de, tüm İslam aleminin de içinde bulunduğu vahim durumun sebebi budur.

sakal

Kahin
Yeni Üye
Sadece dinle uyutsalar iyi teknolojiyle de uyutuyorlar ve çağdaşlaşma adına modernleşme adına tüketim makinesi haline gelmiş köle bir toplum yaratmaya çalışıyorlar..ve başardılar da aslında..Din bu sahnede en etkisiz şey..

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Bizim tekelimizde olan şey bir mal değildir..bu sözü yazarken bile haya ederim..Bizim herkesin inancına saygımız var..İnsanı motive eden bize göre bu imandır zaten,ya değilse vatan millet devlet toprak bunlar Allah'ın bize savunmamızı istediği değerlerdir.

Allah bize yardım etti vs bunlar kusura bakmayın çok ilkel düşünceler..Eski medeniyetlerin her birinin de ayrı bir tanrısı vardır ve hepsi o tanrıdan yardım bekler , uğuruna, desteğine herneyse ona inanırlar..Burada da aynı durum var..Ancak tanrı ne ona ne şuna ne de buna yardım etmez..Eğer edecekse garibana da yardım etsin derim..şu garibana etmiş ise eğer, bu garibana neden etmemiş diye sorarım ki haklı sorulardır..
Her ne ise konumuz dinler ve kalkınma/gelişmedir ve dinler günümüzün koşullarına hitap etmemektedirler..Bu sebeple de mümkün olduğu kadar insanın iç dünyasına taşınmışlar, toplumsal alanı düzenlemekten uzaklaşmışlardır.Tarihin bize gösterdiği gerçek budur.Ancak mesele bir inanç meselesi olduğundan ve inaç, akıl, mantık arasında çizilmiş bir sınır olmadığından; geçmişte kalan bir aklın ürününü temsil eden inanç ile günümüz aklı ve mantığı vs. arasında bir çekişme gerçekleşmektedir..Bu çekişmede kişinin bulunduğu bilimsel bilgi düzeyi arttıkça, inanç gerilerken, aksi halde inanç kuvvetlenmektedir..Küçük bir örnek verilirse, şu meşhur ve sürekli bahsi geçen ayetlerden biri olan ve dağların yerinde durduğunu mu sanırsınız şeklinde ifade edilen ayet okunduğunda hayret edilmekte ve işte dünyanın döndüğü ifade ediliyor taa o zamandan denilmektedir..Halbuki insanoğlu Helenistik zamandan beri bunu bilmektedir..Yine o zamanlarda dünyanın , güneşin boyutları ve bunların birbirlerine olan uzaklıkları çok az hata ile hesaplanmıştır..Helenistik dönem mö 300lere denk gelir..Kuran 600lü yıllarda tamamlanmış ise 600+300 kabaca 900 yıl önceden zaten bilinen bir şeydir dünyanın dönme mevzusu..Şimdi siz Helenistik devirde bunların olduğunu bilmezseniz (ki bilmeniz için okumanız gerekir) , bu ayet karşısında hayretlere düşersiniz..Yani kişiyi hayrete düşüren bu konudaki cehaleti olmaktadır kitabın mucizesi değil..Bunu sırf cehaletin ne kadar etkili olduğunu belirtmek ve bilginin herhangi bir dinin içerdiklerini nasıl sıradanlaştırdığını göstermek için örnekledim.Bilim de sistemli bilgi edinme eylemi olduğundan, hep söylendiği gibi din ile bilim arasındaki çekişmenin pratikte ana unsuru budur bence...Bu sebeple dini eğitim şu ya da bu şekilde cehaleti korumak gibi bir amaç taşıyacaktır aksi halde kendi kendini dışlamak mecburiyetinde kalacaktır. Elbette buna karşılık inanan yahut din bilgisi olan bilim insanları gösterilebilir ancak unutulmamalıdır ki bu bilim insanları uzmanlaşırken dini eğitim veren bir okuldan uzmanlaşmamışlardır..Uğraştıkları dalların bilimsel eğitimlerini almışlardır ve bu sebeple bilim insanı olmuşlardır..Geçmişte bilimin emeklediği zamanlarda onu emekleten din adamlarıdır, din adamlarının bilime hizmetleri olmuştur fakat artık o dönem geçmiştir ve biz geçmişte yaşamıyoruz ,din misyonunu bu anlamda tamamladığı gibi artık köstek olmaya başlamıştır.Avrupa bu kösteği aşmıştır ancak İslam dünyası tam anlamı ile aşamamıştır.Bu aşamamışlığın neticelerini günümüzde görmekteyiz..İslam coğrafyası batı dünyasının yarı sömürgesi haline gelmiştir.Bu gelişin nedeni ise bana göre dinin gereklerinin doğru şekilde gerçekleştirilmemesi, uygulanmaması değil , doğru yahut yanlış dinin gereklerinin uygulanması/uygulanmaya çalışılmasıdır..İslam dünyası içerisinde ayrı bir yeri olan bizim ülkemizin ise bu son değişiklikler ile girdiği yol, yukarıda da belirttiğim gibi nasıl cahil olunurun öğretildiği yoldur..Uzun vadede sonucun ne olacağı açıktır.İnançlı kaybedenler kulübü…

sakal

Kahin
Yeni Üye
Bakıyorum Kur'an ayetlerini benden iyi biliyorsun,senin adına korkarım yakında imana da gelirsin devam et..Helenistik dönemmiş...yok ben akşama kadar elimde tesbih dizimde kur'an zikrediyorum..Bana sataşmayı boş verin,inanan insanların inançlarıyla uğraşmayı da..Bu bizi ilgilendirir..Yanlış giden şeyleri ortaya koyup zaten dillendiriyoruz..Sosyal bir varlık olarak aynı ülkenin bir bireyi olarak çözüme dair konuşacağın bir şey varsa buyur..Din devleti olmadığımızı da unutma..

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
izninizle...

garip ve alakasız bir giriş yaparak konuya bir başka bakış açısı sağlamaya çalışacağım,
konuyu dağıtmadan götürebilirsek, "dinler ve kalkınma/gelişme sorunu..." başlığı belki bir işye yarar diye düşünüyorum...

öncelikle,din denileni müdafaa gibi bir amacım olmadığı gibi dinleri sorun olarak görenlere de bir karşı duruşum olmayacağını bildirmek istiyorum.
niyetim "sorun" olarak nitelenen için biraz irdeleme yapabilmek...

kalkınma/gelişme=medeniyet için engel olan "din"ler midir? yoksa dinlere tabi olduğunu söyleyen ve dindar olarak nitelenen insanlar mı?
sonrasında şu soru ile devam edelim: dindar kimdir? dindar olabilmenin şartları nelerdir?
dindar denilen kişinin dindar olabilmek için gereken şartları yerine getirdiğine kim karar verecek?

herhangi bir dini metinde (orjinali ile yazarak...) kalkınma/gelişme=medeniyet için engel olan herhangi bir örnek üzerinden de başlayabiliriz konuşmaya...

sakal

Kahin
Yeni Üye
Diğer kutsal metinleri okumadım..Ve bu ülkede yaşıyorum..Kur'anın hiç bir metninin de ne gelişmeye ne medeniyete karşı bir duruşu olduğunu görmedim..

İddia eden varsa buyursun..Sözde İslamı yaşayan insanların yaptığı hataları bu kitaba yükleme girişiminde bulunmadan varsa eleştirisi olan şu uygulama gelişime ters desin tartışalım..

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Bakıyorum Kur'an ayetlerini benden iyi biliyorsun,senin adına korkarım yakında imana da gelirsin devam et..Helenistik dönemmiş...yok ben akşama kadar elimde tesbih dizimde kur'an zikrediyorum..Bana sataşmayı boş verin,inanan insanların inançlarıyla uğraşmayı da..Bu bizi ilgilendirir..Yanlış giden şeyleri ortaya koyup zaten dillendiriyoruz..Sosyal bir varlık olarak aynı ülkenin bir bireyi olarak çözüme dair konuşacağın bir şey varsa buyur..Din devleti olmadığımızı da unutma..

Sizden iyi ya da değil Kuran ayetlerini bilirim zira bir Kuranı Kerim sahibiyim ..Şunu bunu bırak da çözüme gel kısmı tipik bir söylemdir ve genellikle kişiler işlerine gelmeyen kısmlarda bu cümleye atıf yaparlar, öfff dedirten cümlelerden biri yani...Bu konuda çözüm yazın şartı mı var? İster çözüm yazarım
ister yazmam..Ayrıca nasıl çözüleceğini de bilmek zorunda değilim, bilmemek gibi bir hakkım da var.Nasıl çözeceğini bilmiyorsan eleştirme gibi bir yaklaşım da sağlıksızdır.İnancınızın sadece sizi ilgilendirmiyor.Bunun olabilmesi için toplumsal hayatın din tarafından düzenlemesinin engellenmiş olması gerekir..Ülkenin başbakanı ve yönetici kadroları imam hatip mezunları ile dolu ancak bu beni ilgilendirmezmişmiş.Adamların doğru yahut yanlış aldığı eğitimin içeriği bellidir..Sizi elalemin etek boyundan, saçına, kimle yattığından kimle kalktığına kadar herşey ilgilendirirken ve kutsal kitap bu alanlara müdahil olurken ve bunu da yayılması gereken bir sistem olarak görürken, bu inanca mensup bir kimsenin bana şu seni ilgilendirmez demesi mizahidir..

sakal

Kahin
Yeni Üye
Çözüm getirmek bizim sorun çıkarmak sizin işiniz.bunu şu yukarıdaki yazınızla da ıspatladınız.Madem işiniz eleştirmek bırakın başbakanı İslamiyetteki her hangi bir uygulamayı yada öğretiyi eleştirin ve alın cevabınızı..Ayrıca her zaman söylediğim bir şeyi bir daha tekrarlayım dini insanlar yaşar kurumlar devletler değil..Sıkıldıysanız toplum içinde yaşamaktan ve yobaz yöneticilerden tebdili mekanda hayır vardır,benim gibi kaçın dağlara çiçek böcek fotoğrafları filan çekin yalnız yaşayın..zira ben öyle yapıyorum..

Şunu bunu bırak da çözüme gel kısmı tipik bir söylemdir ve genellikle kişiler işlerine gelmeyen kısmlarda bu cümleye atıf yaparlar, öfff dedirten cümlelerden biri yani...Bu konuda çözüm yazın şartı mı var? İster çözüm yazarım
ister yazmam

tam bir mızıkçılık örneği..ister yaz ister yazma çokta umurumdaydı..

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Çözüm getirmek bizim sorun çıkarmak sizin işiniz.bunu şu yukarıdaki yazınızla da ıspatladınız.Madem işiniz eleştirmek bırakın başbakanı İslamiyetteki her hangi bir uygulamayı yada öğretiyi eleştirin ve alın cevabınızı..Ayrıca her zaman söylediğim bir şeyi bir daha tekrarlayım dini insanlar yaşar kurumlar devletler değil..Sıkıldıysanız toplum içinde yaşamaktan ve yobaz yöneticilerden tebdili mekanda hayır vardır,benim gibi kaçın dağlara çiçek böcek fotoğrafları filan çekin yalnız yaşayın..zira ben öyle yapıyorum..

tam bir mızıkçılık örneği..ister yaz ister yazma çokta umurumdaydı..

Tamam serçe parmağımı uzattım küstüm al topunu git ...

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Kalkınma yahut gelişimden söz edebilmemiz için bireylerin aldıkları eğitimin önemli olduğunu düşünüyorum o halde forumumuzun din alimleri şu sorulara Kurandan ayetler ile cevap versinler

çocuk eğitimi kaç yaşında başlamalıdır?

İdeal eğitim genel çerçevesi ile nasıl olmalıdır ve eğitim kimler tarafından verilmelidir?

farklı yaştaki çocuklara verilen eğitimler ne şekilde farklı olmalıdır?

Derslik kapasiteleri ne olmalıdır ve kullanılması gereken araç gereçler farklı yaşlar göz önone alındığında neler olmalıdır? vs...

Bu sorulara Kurandan ayet yazarak cevap vermenizi rica ediyorum , verebilirseniz tabi.. Zira ben bunların yazdığını görmedim.Tabi siz daha iyi bildiğinizden eminim ki pat diye cevaplayacaksınızdır sevgili arkadaşlar...

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Kalkınma yahut gelişimden söz edebilmemiz için bireylerin aldıkları eğitimin önemli olduğunu düşünüyorum o halde forumumuzun din alimleri şu sorulara Kurandan ayetler ile cevap versinler

çocuk eğitimi kaç yaşında başlamalıdır?

İdeal eğitim genel çerçevesi ile nasıl olmalıdır ve eğitim kimler tarafından verilmelidir?

farklı yaştaki çocuklara verilen eğitimler ne şekilde farklı olmalıdır?

Derslik kapasiteleri ne olmalıdır ve kullanılması gereken araç gereçler farklı yaşlar göz önone alındığında neler olmalıdır? vs...

Bu sorulara Kurandan ayet yazarak cevap verin verebiliyorsanız tabi.. Zira ben bunların yazdığını görmedim..Tabi siz daha iyi bildiğinizden eminim ki pat diye cevaplayacaksınızdır sevgili arkadaşlar...

çok hoş...

kuran ayetleri üzerinden konuşmak ile konu daha anlaşılır hale gelecekse "ikra-oku" ayetinden itibaren tüm ayetleri arapçalarını yazarak ve kök kelimelerin tüm açılımlarını da değerlendirerek islam dininin ne kadar gerici ve yobaz bir din olduğunu göstermeye ne dersin?

اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ
buradan başlayabiliriz...

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
çok hoş...

kuran ayetleri üzerinden konuşmak ile konu daha anlaşılır hale gelecekse "ikra-oku" ayetinden itibaren tüm ayetleri arapçalarını yazarak ve kök kelimelerin tüm açılımlarını da değerlendirerek islam dininin ne kadar gerici ve yobaz bir din olduğunu göstermeye ne dersin?

اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ
buradan başlayabiliriz...

Konuyla ne ilgisi var Arapça kök vesaire incelemenin konumuz Arapça dilbilgisi midir? Yahut kelime kökü müdür?..Kuranı okumak için Arapça bilmek mi gerekir? Eğer gerekirse siz madem biliyorsunuz şu yukarıdaki soruları cevaplarsanız sevinirim, zira ben Arapça bilmiyorum .Rica edeceğim ayetler ile örnekleyerek Kuran'ın bu sorulara verdiği yanıtları paylaşın...

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Konuyla ne ilgisi var Arapça kök vesaire incelemenin konumuz Arapça dilbilgisi midir? Yahut kelime kökü müdür?..Kuranı okumak için Arapça bilmek mi gerekir? Eğer gerekirse siz madem biliyorsunuz şu yukarıdaki soruları cevaplarsanız sevinirim, zira ben Arapça bilmiyorum .Rica edeceğim ayetler ile örnekleyerek Kuran'ın bu sorulara verdiği yanıtları paylaşın...

yaw ben sana yardımcı olmaya çalışıyorum,hani birisi arapça bilmeden nasıl kuran okuyup islam dininin medeniyete engel olduğunu anladın konusunda sorarlarsa şaşırmayasın diye...

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
İkra/ bi-ismi rabbike-lleżî ḣalak(e)
diye başlayan kitabın kızlarınızı okutmayın dediği ayetlerin hangisi olduğunu konuşacaktık ama dostumuz arapça bilmiyormuş...

sakal

Kahin
Yeni Üye
Okumayınca öyle oluyor işte,bilmeden atıp tutmak gibi...hoş atıyorlar da tutturamıyorlar..sözüm size değildi feta..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar