Cennet Ve Cehennem Varmı?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde AndroNova tarafından oluşturulan Cennet Ve Cehennem Varmı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 37,528 kez görüntülenmiş, 260 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Cennet Ve Cehennem Varmı?
Konbuyu başlatan AndroNova
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan AlperCADIROGLU

AndroNova

Üye
Yeni Üye
Bu Bakara Suresi'nin kacinci ayetidir?

Hz Osman kimdir?

Bakara 191;
Onlari (size harp acanlari) nerede yakalarsaniz oldurun, onları sizi cikartiklari yerden(mekke'den) cikartin.Fitne katiden(oldurmekten) kotudur. Onlar Mescid-i Haram yaninda, orada sizinle dovusunceye kadar(yani dovusmedikce) siz de orada kendileriyle dovusmeyin.Fakat orada sizi oldururlerse, siz de onları oldurun.Kafirlerin cezası boyledir.

Hangi kelime kin ve nefret icermektedir?

Siz kibar kuran okuyorsunuz sanırım. :)

Onları yakaladığınız yerde öldürün; onların sizi çıkardıkları yerden siz de onları çıkarın. Fitne/baskı ve bozgunculuk, öldürmekten daha kötüdür. Mescid-i Haram'da, onlar sizinle çarpışmaya girinceye kadar siz de onlarla çarpışmaya girmeyin. Eğer sizinle çarpışmaya girerlerse siz de onları öldürün. İşte böyle verilir küfre sapanların cezası!

Size ileti olarak linki de atarım.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
aşk ile inancın ayrımında zaten bu "geçicilik" ve "değişim" yatıyor diye düşünüyorum. yani aşık olunan kişi değişen bir varlıktır. fakat inanılan şeyin değişmemesi gibi bir durum söz konusudur. sadece aşık olan değişiyor. aşık olanın değişmesi ise daha önce de bahsettiğim gibi şüphe ve sorgulamada başlıyor.
şöyle örnekleyeyim. eğer aşık olduysanız (ki olmuşsunuzdur muhakkak) kendinizi ne kadar zorlarsanız zorlayın, kesinlikle kurtulamazsınız bu duygudan. hele ki, terk edilirseniz hayatınız boyunca unutamazsınız. sebebi ise artık aşkın orada sabitlenmesidir. yani aşık olduğunuz artık değişmeyecektir. doğal olarak aşk bitmeyecektir.

Adı değişmese de inanılan şey değişebilir. Şöyle anlatayım; her insan önce birşeylere inanarak başlar, sonra daha başka şeylere, sonra daha daha başka şeylere inanır... Yani inanan değişmez, inanç değişir. Aşkta da böyledir. Aşkın adı değişmez ama aşık olanlar, olunanlar değişir. Sizin bahsettiğiniz obsesifliği düşündürüyor sadece.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
aşık olanın değişmesi ise daha önce de bahsettiğim gibi şüphe ve sorgulamada başlıyor.

Sizin de söyledğiniz gibi, bahsettiğim noktaya geri dönüyoruz. Siz sorgunun başta olmadığını, başlayınca şüphenin yok edeceğini söylüyorsunuz. Bnse hala söylediklerimi savunuyorum ve tekrarlama gereği duymuyorum.

Dinlerin baskıcılığı da zaten bu sebeptendir. Şüphe, sorgu, şartların değişmesine sebep olur, bu da inancı değiştirir.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
inanılan şeyin değişmediğini düşünüyorum (en azından özünde). inanan kişi ise değişiyor.
yani yer hep çeker ama canlı olan her zaman düşmez,, sonunda uçmaya başlar. ama canlının uçmaya başlaması, yer çekiminin değişip yer itimi haline geldiğini göstermez.
siz karşılıksız aşka ya da ayrılıktan sonra devam eden tek taraflı aşka takıntı diyorsunuz,,, ben de bunu yaşamadığınız içindir diye düşünmeden edemiyorum.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Siz kibar kuran okuyorsunuz sanırım. :)
Onları yakaladığınız yerde öldürün; onların sizi çıkardıkları yerden siz de onları çıkarın. Fitne/baskı ve bozgunculuk, öldürmekten daha kötüdür. Mescid-i Haram'da, onlar sizinle çarpışmaya girinceye kadar siz de onlarla çarpışmaya girmeyin. Eğer sizinle çarpışmaya girerlerse siz de onları öldürün. İşte böyle verilir küfre sapanların cezası!
Size ileti olarak linki de atarım.

Sizin okudugunuz gibi okumadigim kesin.
Allah inkar edenleri kin ve ofkeleriyle geri cevirdi, onlar hic bir hayra varamadilar. (Ahzap Suresi 25. ayet)
Sen o ayette kin ve ofke var dersin bu sebeple.

Ayrica Kuran'da gecen bir sureden ayet alinti yaparken yada aktarim yaparken cikarma, ekleme, degistirme, duzenleme gibi islemler yapmamani tavsiye ederim. Olmayan ayeti varmis gibi gostermek, varolan ayette degisiklik yapmak inanca saygisizliktir.

Ayrica harp emrinin ne zaman ve nasil geldigini islami kaynaklardan iyice arastirmani ve iyi bellemeni oneririm.

Ayetleri okudugunuz gibi yorumlamamalisiniz. Parca parca ayetler alinip sentezlenmez. Bunun icin islam tarihi hakkinda bilginizin olmasi gerekir. Hz. Osman Kuran'i degistirmistir derken Hz. Osman'in kim oldugunu bilmek gerekir.
Ayrica 191. ayeti 192 takip eder ve orada da derki;
Bununla birlikte (muharebeden) kacarlarsa (sizde birakin) suphesiz ki Allah cok yargilayici hakkiyla esirgeyicidir.
Kin nefret yoktur dolayisi ile. Kuran'in hic bir ayetinde kin ve nefret gecmez. Aksine kin ve nefretin kotu seyler oldugundan bahsedilir.(ahzab suresi,furkan suresi,neml suresi,zumer suresi,al-i imran suresi gibi)

Sunu bilmeni isterim ayetler Allah'in melekler yoluyla Hz. Muhammed'e gonderdigi cumlelerdir kaba tabiri ile. Ve sen kin ve nefret nasilmis ogren derken aslinda Allah'in kin ve nefret dolu oldugunu soylemek istedin. Aslinda istemedin de nereye gittigini lafinin bilmedigin icin oyle oldu. Yukarda da demek istedigim bu idi;

Allah'in sifatlarini bilseydin kin ve nefret sifatinin olmadigini bilirdin. Tipki Hz.Osman'i bilseydin gibi. Tipki Bakara Suresi'ni bilseydin gibi. Tipki islam tarihini bilseydin gibi.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
siz karşılıksız aşka ya da ayrılıktan sonra devam eden tek taraflı aşka takıntı diyorsunuz,,, ben de bunu yaşamadığınız içindir diye düşünmeden edemiyorum.

Hakkında düşünmek, fikir sahibi olmak için deneyimlemek gerekmez diye düşünüyorum. Tanrıyı deneyimleyebilir miyiz? Hayır... Ama hakkında düşünürüz... Ve inancımız şekillenir... Olay bundan ibaret...

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
deneyimlemeden aşkı anlamak eksik kalır gibi geliyor bana.
ayrıca ibadet etmek deneyimlemektir derim ben.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
inanan biri her şeyin tanrıdan geldiğini kabul eder. bu kabul de bir çeşit ibadettir. deneyimlemedir. ayrıca inanmayan birinin bu deneyimlemeyi anlayabilmesi çok zordur. tıpkı obsesif yakıştırmanız gibi buna da benzer bir yakıştırma bulmanızı bekleyebiliyorum şuan.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
inanan biri her şeyin tanrıdan geldiğini kabul eder. bu kabul de bir çeşit ibadettir. deneyimlemedir. ayrıca inanmayan birinin bu deneyimlemeyi anlayabilmesi çok zordur. tıpkı obsesif yakıştırmanız gibi buna da benzer bir yakıştırma bulmanızı bekleyebiliyorum şuan.

Deneyimleme konusunda hala fikrimi savunuyorum. Ve sözlerimi burada bitiriyorum. Yeterli olanı söyledim. Teşekkürler... Sevgiler...

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Deneyimleme konusunda hala fikrimi savunuyorum. Ve sözlerimi burada bitiriyorum. Yeterli olanı söyledim. Teşekkürler... Sevgiler...
ben teşekkür ederim. iyi geceler.

Nietzsche

Yeni üye
Yeni Üye
diyelim ki var değişecek misin?
diyelim ki yok aynı mı kalacaksın?

Nietzsche

Yeni üye
Yeni Üye
o senin cümlelerimi konuyla ilgilendiremediğinden olmasın? mesela a kişisi gelip konuyla tamamiyle alakalı dese?

Bilinmez

Felsefe.net
Yeni Üye
Evrendeki mükemmel ve senkronize (insanoglunun var gücüyle bozmaya ugrastigi) düzene bakin. Sizce tesadüfmüdür?

Herseyin basina dönelim, büyük patlama diyoruz (eger böyle birsey olduysa), kendi kendinemi gerceklesti?

Kitaplar konusuna gelince. Benim bildigim kadariyla hepsi insan eliyle yazilmis olsada aralarinda tek degistirilemeyen Kur'an kalmistir, onuda hurafeler, yalanci hocalar, kukla din düsünürleri "kasitli yada kasitsiz" yalan yanlis yorumlarla yozlastirmaya calisiyorlar.

AndroNova arkadasimiz Bakara 191. ayetten bölüm göstermis, ama sanirim bu bölüm ondan bir önceki bölümün devami, cünkü 190. ayette diyorki:

Sanirim durumu biraz daha netlestiriyor.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
o senin cümlelerimi konuyla ilgilendiremediğinden olmasın? mesela a kişisi gelip konuyla tamamiyle alakalı dese?

Öyleyse konuyla alakalandır.. Genel bir değişimden söz ettim. Olması ya da olmaması farketmez dedim. Peki sen değişir misin varsa ya da yoksa?

Nietzsche

Yeni üye
Yeni Üye
konunun başlığı cennet ve cehennem var mı? konuya yazdığım sorulara karşılık verdiğin cevap olasada olmasada değişeceğiz. korkarım konu başlığı ile verdiğin cevap doğrudan ilgili hatta açık ve net bir cevap dolayısı ile konuyla ilgisiz kısmı ağır bir itham.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
konunun başlığı cennet ve cehennem var mı? konuya yazdığım sorulara karşılık verdiğin cevap olasada olmasada değişeceğiz. korkarım konu başlığı ile verdiğin cevap doğrudan ilgili hatta açık ve net bir cevap dolayısı ile konuyla ilgisiz kısmı ağır bir itham.

İlgisiz buldum çünkü varsa değişir misin yoksa değişir misin gibi bi soru geldi Cennet ve Cehennem Varmı konu başlığı altında.. Eğer açarsan , bunu da tartışabiliriz. Güzel tatlar yakalanabilir..

Bilinmez

Felsefe.net
Yeni Üye
diyelim ki var değişecek misin?
diyelim ki yok aynı mı kalacaksın?

Bu 2 enteresan soru, konuyu baz aliyor ama kisisel tercihleri ortaya cikarmaya yönelik.

Kendi adima 2 soruyuda cevaplamak istiyorum:

Varsa degismeyecegim.

Yoksa ayni kalacagim.

Sorunun sahibi nasil cevaplar verirdi merak icerisindeyim.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç