Alevilik hakkında İsmet Özel'in düşünceleri

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde seyduna tarafından oluşturulan Alevilik hakkında İsmet Özel'in düşünceleri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 13,419 kez görüntülenmiş, 82 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Alevilik hakkında İsmet Özel'in düşünceleri
Konbuyu başlatan seyduna
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye
öncelikle sevgili monoliza ve aksiyon arkadaşımızın bu konuda aldıkları tavır dik duruşları için tbr ediyorum.gerçeği görmek sadece göze alanlarındır.ve ilkeli olmak yanlışa, yanlış demekte..diğer form sakinlerinin buna seyirci kalmalarını da anlamış değilim...yazı yazmaya gelince çok iyi mantıklı ,anlaşılır olmak güzel.ama yaşama uyarlanmayan sadece yazılmış olarak kalması da korkunç bir çelişki değil mi..bütün yazılarımda buna dem vurmaya çalıştım bakış açımızı nasıl ifade ediyorsak aynı paralelde olmalı diye.işte teori ile pratik arasındaki fark bu iki kelimenin arasında saklı.şimdi diğer yazan arkadaşlarımızın yazdıkları artık ne anlam taşır ve gerçekliği olabilir. örnek alalım sayın moderator;yazdıklarınız güzel anlaşılır düşünceye yaşama uygun. ama görüyorum ki en basit bir konuda bile karar alma yetisinden oldukça uzaksınız. geçen bir yazımda yine ,en son ne zaman radikal bir karar aldınız diye sordum.doğruluğu ve yanlışlığından bahsetmiyorum.sizin bu konuda bile bocalamnız. var olanı görmezden gelip ucundan azıcık şurdan bağlantı kurmanız,anlaşılır gibi değil. ben sizin yerinizde olsam şunu yapardım.bu yazıyı başka bir başlık altında neyi anlatmak istiyorsanız açın derdim .madem olan biteni bir kefeye sığdırmak istiyorsunuz.
evet sayın mühendis; bugüne kadar yazdıklarınız havada kaldı uçup gitti. çünkü yaptığınız şu an olanla büyük bir çelişki içersinde.insanları tanımak istiyorsanız ya savaşta yada barışta olmalı.yani zor zamanlarda. normal zamanlarda konuşmak kolay.bu yazan arkadaşımızın enkaz olduğunu da düşünüyorum tabiki sayın moderator arkadaş lütfedip bakmışmıdır, acaba ıp numarasına.bir yanlışa ortak oldunuz.okyanus fikir denilerinde yüzmek isteyenlerin küçük bir derede boğulduğunu görmek sanal ortamda.üzgünüm ama gerçek yaşamı izleyenlerin burda sadece kendine varlığını ispatı bu olsa gerek.yaşam derslerle doludur. Ve yaşı yoktur.

Mühendis

Meraklı Üye
Yeni Üye
Sayın Şehrin yabancısı;

Evet ilkeli olmak doğruya doğru demektir.
Ama unutmayınız ki sizin doğrularınız başkalarının yanlışları olabilir,ya da tersi.
Siz benim yerimde hiçbir zaman olamazsınız,ben de sizin yerinizde.
Benim yerime ne yapılacağını da karar verme yetisine de sahip değilsiniz ve olamazsınız.
Benim de sizin yerinize.
Yazdıklarım havada kaldığını siz söylüyorsunuz.
Olsun.
Yere basıp basmamasıyla ilgili bir kaygım da yok.
Nasıl olsa bir yere konar.
Enkaz ile ilgili çelişkilerini,özelde çözmeni öneririm.Dik duruş budur.
Tribünlere oynamaya da hiç gerek yok.
Evet yaşamın her anı derslerle doludur.Önemi o dersleri kaçırmamaktır.

fides

Kahin
Yeni Üye
şehrin yabancısı, kim kimin arkadaşı dostudur bilemeyiz ama İP takibini siz burada belirtmeden önce bakıldığından emin olunuz!Ayrıca İP'ye pek güvenmeyin değiştirtirmek zor değil!

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
yahu ayıptır. birebir kimdir bilmem etmem. dediklerinden de bir şey anlamadım, benimle ne alakası var? eğer bunun cevabı verilmezse cidden seviyeyi düşürürüm!

buraya davet ettiğim arkdaşlarımdan yalnızca biri geldi ve sanırım herhangi bir yorum yapmadı...

o kadar şey yazdım, dediklerimi az çok monaliza anladı ve cevabı da bence yanlış oldu... neyse ona da şükür...

birebir

Üye
Yeni Üye
Enkaz takma isimli arkadaşla aynı kişi değiliz.

Alevi değilim,sünni hiç değilim..sadece müslümanım o kadar.

Yani mezhep taraftarlığım olmadığı gibi ayrımım da yok çünkü Kuranda geçen SALAT kelimesini farklı anlıyorum.Çoğunluğun salat kavramına yüklemiş oldukları anlamın yanlış olduğuna inanıyorum.Selamlar.

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
dini duyguları sağlam olmayan ve dini doğru bilmeyan (aynı zamanda tarihi) bir mantık aleviliğe ilkellik dese ne olur. bende böyle desem ne olur sünni kelimesi suniden türetme değilmi aleviler islamiyetin ilk başından beri islam dini içerisinde yer alıyor. sünni meshebi bu olaya sonradan İmam Caferi Sağdığın (Hz. Ali'nin torunudur.) yetiştirdiği elemanlar sayesinde tanışıyorsunuz öncesinde ise bir çoğu hristiyan olarak başldılar bu işe. ilkellik diyerek pek içinizi soğutamamışsınızdır çevrenizi bile çok ii anlıyorum bu kelimeden sonra. aslında bunlar daha neler der boş bıraksan. ama emin ol artık dağa kovalaya bileceğiniz aleviler yok. al müslümanlık senin ve sizin olsun. ama kusurları bi söliym Şeriatı ii yorumlayamadınız. Kuranı iyi çeviremediniz. işinize geldiği gibi oldunuz. He ayrıca Aleviler Azınlık mertebesine girmiyorlar. bu arada enkaz efendi. kan konusunda bişi diyemem çok karmışlar o çocuğun kanını kontrol etmek lazım bu karmadan zaten ne çıkarki. Sözüm sadece bilmeyipte karalayanlara önce kendilerini bilsinler.

kelimeleri birleştirip cümleler kurmak insan olduğun anlamına gelir ancak adam olmak için düzgün kelimeler seçilmeli.

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
birebir enkaz olduğunuz doğru.
he şunuda söliym.
aleviler ülkenin başına geçip başkaları gibi etek öpüp peyganberlik yapmanın peşinde olmadığı için ilkel denmiş olabilir. insanları kandırmaktansa ilkel olmak daha insani duruyor olmayana olduğundan fazla değer vermiş bi durumunuz var sizler cennetten arazileri ölmeden kapatan mantık olsanız gerek. şimdi bu sözleri ettiğiniz için hocanız deniz gören manzaralı bi villa ayarlamıştır.

birebir

Üye
Yeni Üye
:) kaptanmiharbi,

şimdi tarz değiştirelim biraz lakin papaz olma ihtimalide var,olsun sorun o değilde sonra sakalları kesti haçı attı vs bir sürü ayrıntı,

Bu memlekette az biraz mürekkep yalayan halkı geri zekalı yerine koyuyor,aslen kendini geliştirememiş bu yükseğin adamları ki ben onlara genelde keşşe fireh derim,daha insani bir dünya görüşüne ulaşmadan ahkam kesip duruyorlar,

eğer bir memlekette alevilik ilkelliktir cümlesini mürekkep kolik sarf ettiyse o aynı zamanda yargılarının adamıdır,hem bana özgür olmaktan dem vuracak hemde kendi zincirlerine mahkum olacak.Manzara gerçekten veciz.

kaptancığım sen benim cennetten arazi kapma mantığımı hemen anladığına göre paralel evrenden bana haftaya oynanmış olan loto sonuçlarını da ver bir zahmet.

Dediğimi ve yazdıklarımı anlamadın hiç olmazsa anlamadığını açıkça söylesen?
Bak şimdi,ben ne sünniliğe ne aleviliğe ne iseviliğe ne yahudilğe vs karşı değilim,onlardan hiç kimseye düşman hiç değilim,benim en nefret ettiğim güruh:kendine din adamı payesini veren ve Allah adına insanları cennete yada cehenneme yollayanlardır.Açın din kitaplarını içinde pek akıllıca bir şeye rastlıyor musunuz?Fantastik ve matrixtik ne malzeme varsa bulabilirsiniz,hatta iyi bir gözlemciyseniz cem yılmazdan daha mantıklı ve eğlenceli bir senaryo üretebilirsiniz.Falan yerde diğer din sahiplerinin Allah demesini yasak eden ve beyninin %1,5 'unu kullanan müslümanlardan daha iyi malzememi olur?uçanı kaçanı suda yürüyeni aynı anda 35 yerde görüneni,Allah ile görüşeni meleklerle pazarlık edeni daha nerede bulacaksınız?

Şimdi yunusa demişler ki ey bey namaz hem Allahtan söz ediyorsun hemde camiye ceme uğramıyorsun..o da diyor ki:bana namaz kılmaz diyen ben kılarım namazımı. Kılarsam kılmazsam ol Hak bilir niyazımı.. yani din kimsenin tekelinde falan değildir,hele erkeklere huri kadınlara nuri özlemi içinde olanlara hiç değil.Dünyayı cennete çevirdiysen,cennete gidersin adın ister moiz dinin ister zerdüşt olsun,dünyayı cehenneme çevirdiysen ismin isterse muhammet isterse ebu kasım el talip vs vs fark etmez cehenneme gidersin,benim insanların ne dini ne de ırkları arasında bir ayrımım söz konusu olamaz,bana göre iki tür insan vardır sadece,biri din adamları diğerleri dışında kalanlar..dünya şu yüzyılda hala kanla boğuluyorsa,alimin uleman olsa ne yazar,olsa olsa z raporunu yazar,keseyi şişirir,çorumda sivasta maraşta din adına insanlığı katledenler insanlıktan uzaktırlar ve aynı şekilde mezhep yada soy sop ırk vs yani her tür ayrımla diğerlerine hücum edenler insanlıktan uzaktır.Buyur söz sende.

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
Birebir seni yalnış anlamışım senden özür dilerim. :)

valla ben siteye girdiğimde saat çok geçti ve konu 40 larda idi. hızlı ve seri bir şekilde okudum yani sonradan senle enkazı bir kişi olduğu falan yazılıydı. son okuduğumun aklımda kalmış olması etken olmuştur. uykusuzluk ve sinir halide etken tabi. yanlış anlamışım. kusur insan içindir.

:mad: enkazı doğru anladığımı düşünüyorum. ve onun için hala ona karşı aynı şeyleri söylemektende çekinmiyorum! ben aynı zamanda onun kaval içinde laf anlatma mantığına kızıyorum. hiç tasvip etmediğim bi iletişim mantığıdır.

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
he unutmadan mizahi bi açıdan bakmak kesinlikle batılları ve dindeki yanlışları aleni biçimde ortaya çıkarabilir. yalnız burası türkiye din radikalleri kendini dine verdiğini düşünen ama dinden hiç birşey anlamamış olan insanlarla dolu. en basitinden yakın tarihte ortaköyde barmen olupta Allah dövmesi yaptırdığı için vücuduna ödürülen adam var biliyosun. din üzerinden espiri yapmak. benim için zor olamsada gerçekten insanların hayatları ile mal edilebilen bişi kimse yanaşamaz. ama istersen sana bi fıkra anlattiym.

dört kardeş varmış bunların üçü dinine bağlı. çok dindar adamlarmış.
en küçük kardeş ise sürekli şarap içer ve dininin yaptırımlarına yanaşmazmış.
kardeşler ölür. ve büyük gün gelir.

ilk kardeş gider ve durumunu anlatır melekde derki bi huri al yukarı çık. ve alır huriyi yukarı çıkar
ikinci kardeşte gider ve melek aynen onuda yukarı gönderir.
üçüncü kardeşte aynışekilde.

en küçük kardeşe sıra gelir ve melek soruyu sorar buda cvbını verir sen aşağı iniyosun der.
küçük kardeşte ver bi şarap iniym der
melek kızar adamda verdin karıları gönderdin yukarı bi şarap ver bende aşağı iniymder.

birebir

Üye
Yeni Üye
:) Özrün kabul edildi,bu arada 'mizahi bi açıdan bakmak kesinlikle batılları ve dindeki yanlışları aleni biçimde ortaya çıkarabilir' demişsin,bu genellikle benim yazılarımda kullandığım bir tarzdır lakin tepkisi çoktur.Bu yüzden çok kereler islamdan aforoz edilmişliğim vardır.
sırtına o dövmeyi yapan adamı hatırlıyorum evet,onu Allah adına öldürmüşlerdi ve onu öldürerek direkt cehenneme yollamışlardı,buradaki direkt kelimesi bir yetkiyi anlatıyor,oysa yetki ve otorite tümden Allah'a aittir,o sınırı geçmek açıkça şirktir,kuranın dediği bu.
Ben şöyle bakıyorum,

eğer bir toplum ilahi emir gelmediği halde kendi içlerinde adaleti tesis etmişler,yoksuluna yetimine sahip çıkmışlar ve kan dökmüyorlarsa onlar müslümandır yani selam barış dairesinin ev halkıdırlar oysa bizde müslüman islamla tanışan bireylere verilen bir isimdir,bu görüşüme delili yine kurandan buluyorum,kuran der ki,hristiyanlardan yahudilerden sabiilerden ve müslümanlardan cennete girecekler vardır,burada bize verilen esas mesaj,ayrımın biz kullar gözünde işlediği ancak Allah katında bir müslüman tanımı bulunduğu ve bu tanıma uygun davrananların genel anlamda müslüman diye isimlendirildikleri..tabi biz bunu kavramadığımızdan önümüze geleni tekfir edebiliyoruz..hatta öldürürken Allahu ekber diyebiliyoruz,ne çelişki !

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
kesinlikle katılıyorum hümanizm çok önemli ama dediğin ve düşündüğüm gibi Kuranı anlamak konusunda müslüman alemi çok kusurlar işlemiştir. bunun arkasınada sığınma mantığı olarak akıl fikir vermiş kullan diyorlar ancak kullanamadıkları tek şey aklın yolu. bunlarda çürütülebilir bir mantık normalde ama şartlanma söz konusu aşırı derecede taraftarlık var. herkesin ortak yaptığı şeylere doğruluk aranıyor ve bi kılıf uyduruyorlar. yani işin özünde islamiyet birlik ve beraberlik dinidir. bunu her dinden ve düşünceden kanıtlaya bilirsin. sana kusur işlediğim için tekrar özür dilerim bu konuda açık ve kendimce doğru düşündüğün içinde tebriklerimi sunarım. saygılar...

birebir

Üye
Yeni Üye
''aşırı derecede taraftarlık var. herkesin ortak yaptığı şeylere doğruluk aranıyor ve bi kılıf uyduruyorlar. ''

evet esas mesele bu,düşünce yanlış olsa da,o düşüncenin taraftarlarının çok olması,onu doğruluyor..çok haklısın.İşte burada aklın devre dışı kaldığını görüyoruz yani bir nevi herkes birbirinden etkileşimle uyuşuyor ve bu halde bulunmaktan da gayet memnun oluyorlar..bize düşense bunun yanlışlığını dile getirmek,camiden çıkıp otel yakmaya gidenlere dur demek veya tersi.

Kuranı anlama konusunda islam alemi,acınacak durumdadır,
bugün sokağa çıkıp hangi mezheptensiniz diye sorsan,onlar mezheplerini söyler dururlar,aslında geçmişte kalmış bir yorumu neden takip ettiklerinide bilmemektedirler hatta takip nedir ondanda habersizdirler lakin şiilere ölüm veya sünnilere ölüm dendiğinde hemen saflarında yer alırlar.Aynı düşündüğümüz için bende sevindim ve kusur hepimiz için takma kafana ve belkide 2 yıldır tebrik eden olmamıştı sağolasın.

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
:) ben sırf siyaset sosoloji bizlere yansıyışı yüzünden kendime daha uygun bir hawai ülkesi bulup gitmeyi düşünüyoum. bu kadar insan geri dönüş yapmazlar yapamazlar bizim gibi insanlarda bundan daha çok feryatlar ederiz. o yüzden değiştiremiyorsan düzeltemiyorsan gitmek daha iidir diye düşünüyorum ve bunu ilk fırsatta yapıcam. :)

belkide kendim için tek yapacağım şey bu olacak.

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
sayın birebir,

Konuyla ilgili belirttiğiniz düşüncelerinize içtenlikle katılıyorum,paylaşımınıza teşekkürler.

İMANın ne olduğu/şartları, çoğunlukca ezber olduğuna göre tekrar etmeye gerek yok, ancak Kör inanç sadece fanatizmdir ve camiden çıkıp otel yakmaya kadar gider ne yazıkki.

bende konuya , Anton Pavloviç ÇEHOV'dan;başkalarının günahlarıyla aziz olamazsın özlü sözü ile katılayım

birebir

Üye
Yeni Üye
ben teşekkür ederim,

''başkalarının günahlarıyla aziz olamazsın''

kısa lakin çok özlü bir söz..

ve kaptanmiharbi,çoğu zaman gitmek için ilk fırsat asla doğmaz ancak bazen gitmek için artık ilk fırsata da gerek kalmaz,artık sadece gitmek zorundasındır..

geçenlerde bir kanalda ''severek ayrılalım'' sözlerine takılmışlardı konuşmacılar ve bir türlü mantığını çözememişlerdi,
sanırım bazı çözülmeyenleri çözmek için, ya çok düşünmek yada yaşamak gerekiyor..

ve kör inanç.. peygamberin amcası da peygambere karşı, Allah adına çok mücadele etti.Kör inanç bu olsa gerek,tüm islam aleminin çektiği sancının sebebi bu körlük olsa gerek.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
kaptanmiharbi, yazdıklarınızdan çok bir şey anlamıyorum (cahilliğime verin rica ederim).. hakkımda söylediklerinizi daha düzgün ifade ederseniz eğer,, sizi tatmin edebilecek cevaplar verebileceğimi düşünüyorum...

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
amaç tatmin karlık değil söylemek istediklerimi gayet de iyi anladığını düşünüyorum. ama sen geri vites yapıp bunları anlamaya bilirsin usta sen zaten bitmişsin. gerçek hayatındada bir enkaz olduğunu düşünüyorum desem daha kısa ve anlamlı olabilir herhalde senin için.
sabır ve zaman kaybından başka bi durumunun olduğunuda belrtmek isterim ayrıca aleviliğe sünni kafasıyla bakarsanız anlamaya bilirsiniz. ki insanlar yüzyıllardır bu düşünce ile bakmışlardır. varsın öyle bakılsın ama değiştirilmeye ve asimilasyona maruz bırakılmasın demek istiyorum. sen ve olduğun şey sadece senin engelin.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
kaptanmiharbi, yazdıklarımı nerenizle okuyup nernizle anlamaya çalıştığınızı anlayamadım. dediklerimden anladıklarınız eğer aleviliğe karşı tavırda olduğum ise pes derim başka bir şey demem.
evet bir enkazdan farksız değilim ama siz nesiniz? hala yazdıklarnızı anlamakta zorlanıyorum...
kanımın bozuk olduğu gibi bir şeyler yazmışsınız merak ediyorum da siz "safkan ....." nesiniz?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
ilkellik nedir? buna dair yazarın bir görüşü var mıdır?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar