Alevilik hakkında İsmet Özel'in düşünceleri

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde seyduna tarafından oluşturulan Alevilik hakkında İsmet Özel'in düşünceleri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 13,389 kez görüntülenmiş, 82 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Alevilik hakkında İsmet Özel'in düşünceleri
Konbuyu başlatan seyduna
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

seyduna

Yeni üye
Yeni Üye

GAZETECİLER.COM

Habertürk'te Karşıt Görüş programında bu hafta, Patrik Bartholomeos'un açıklamlarının ardından yeniden gündeme gelen azınlık hakları konuşuldu.

Şair İsmet Özel ve Yazar Ahmet Turan Alkan'ın karşı karşıya geldiği programda İsmet özel çok tartışılacak açıklamalar yaptı.

İşte Özel'in sözleri:

PATRİKHANE BİLE MİLLİ DEVLETE AYKIRI

"Ruhban Okulu kapalı kalsın" dersem, ben kimden aferin alacağım; "Açılsın" dersem kimden aferin alacağım, mesele budur. Lozan'da Patrikhanenin Türkiye sınırları dışına çıkması için gayret ettik. Ama başaramadık. Türkiye sınırları içinde değil Ruhban Okulu, Patrikhanenin bulunması bile milli devletimizin işine gelen bir şey değil. Atinalılar hala istanbul'dakinden büyük kilise yapmıyor, hala İstanbul'u kendilerinin sanıyorlar.

"Çarmıha gerilmiş hissediyorum" sözü, Türkiye Cumhuriyeti aleyhine yürütülen işlerin bir safhaya geldiğinin göstergesidir.

Bizim demokrat olmak gibi bir derdimiz yok. Vatanımızın hangi tehlikeler altında olduğu konusunda kimse ikazda bulunmuyor.

MÜSLÜMAN OLMAYAN TÜRK OLAMAZ

1918 yılında Türk Bayrağı'nın altı en emniyetsiz yerdi. İstiklal Harbi verdik, bu topraklarda Türk Bayrağı'nın altı en emniyetli yer haline geldi. 13. asırdan sonra ikinci defa vatanımız oldu. "Burada sadece Müslümanın sözü geçer, Müslümandan başkasına söz hakkı tanımıyoruz" diyerek ikinci defa vatanı elde ettik.

Mustafa Kemal 1921'de diyor ki: "Biz demokrat değiliz, biz sosyalist değiliz. Biz bize benzeriz." Bu Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Atatürk biyografisinde var.

Müslüman değilseniz Türk olamıyorsunuz. Türk demek Müslüman demektir. Her Müslüman Türk değildir ama her Türk Müslümandır. Bir insan bunun aksini söylüyorsa niyetini keşfetmek lazım.

Türkiye Cumhuriyeti bir İslam Cumhuriyeti olarak kuruldu. Türk Bayrağı'nın altının emin bir yer olması için Türk devletinin İslam devleti olması zarureti vardı. "Tehlike atlatıldı" düşüncesi hakim oldu sonra. 1921 yılında açılan Meclis 1923'te neden yenilendi? Vazifede olan Meclis, Lozan Anlaşmasını kabule yanaşmayacaktı. Onlar Lozan'ı kabul edecek bir Meclis elde ettiler. İstiklal Marşımızın şairi ikinci Meclis'te yok.

Türkiye Cumhuriyeti'nin şu anda İslam cumhuriyeti olması gerekiyordu, 86 yılımızı feda ettik. 1928 yılında İslam harflerinin değiştiği sene "devletin dini İslamdır" hükmü anayasadan çıkarıldı. "Türkiye Cumhuriyeti'nin dini İslamdır" yazacak olduğu halde "Neden İslam harflerini kaldırdınız?" sorusuna cevap verilemezdi.

KİME "GAVUR" DENİR?

Türk olmayana gavur denir. Gavurda akıl olsa Müslüman olurdu.

NASIL TÜRK OLUNUR?

Namaz kılarak.

ALEVİLER İLKELLİKTİR!

Bunu herkes kolaylıkla gözlemleyebilir. Dağda kalan Alevi kalmıştır, gelip yerleşen sunnileşmiştir. Toroslara gidin görün. Alevilik Müslüman baskısından kurtulmak isteyen gayri müslimlerin sığındıkları bir şeydir. Aleviler, Haçlı Seferleri başarısızlıkla sonuçlandıktan sonra burayı terk etmek istemeyen Avrupalılardır. Şunun da bilinmesi lazım, benim Alevilere karşı bir husumetim asla yok.

MÜSLÜMAN KOMÜNİST OLMAYACAK DA NE OLACAK!

"Önce komünistti, sonra şeriatçı oldu, şimdi Türkçü oldu" diyorlar benim için! Ben hala komünistim. Müslüman, komünist olmayacak da ne olacak! "Bizi aldatan bizden değildir" diyor hadiste. Bundan daha komünistçe ne olabilir.

ANADOLU SADECE TÜRKLER'İN VATANI

"Ben bir ırka mensubum" diyen insanlar var. Ben ırkçılığın neyini kabul edeyim. Ben ırkçı değilim. Çünkü Türk ırkı yok. Türkiye diye bir ülke var ve bu ülkenin varlığını koruyabilmesi büyük atılımlar yapmasına bağlıdır. Birtakım insanlar bu atılımları imkansızlaştıracak bir yola girmişlerse asla saygıyı hak etmezler. Bu topraklar birilerinin hakimiyet alanı oldu. Greklerin oldu, Romalılar'ın oldu ama bu topraklar sadece Türkler'in vatanı oldu.

Haver Türk

İsmet Özel: Ben Üstünüm, çünkü Türk'üm
"Müslüman olmayan Türk değildir" sözleriyle şimşekleri üzerine çeken ünlü şair İsmet Özel, dün geceki 32. Gün'de "Ben üstünüm, çünkü Türk'üm" çıkışı yaptı... Özel bununla da yetinmedi: "Benim milletim ayrımı şöyle koymuştur. Türk mü, gavur mu? Benim milletimin koyduğu ayrım budur. Türk müdür, gavur mudur? Mesele bundan ibarettir..."
Tartışmanın bir noktasında, Özel'in karşısındakileri zavallılıkla suçlaması gerilimi tırmandırdı.
İsmet Özel'in "Ben burada konuşmayı kabul edecek kadara buraya gelmişim. Ben adı sanı bilinmeyen salak bir herif miyim. Onun için bu mesele 'bunlar yeni şeyler değil' falan gibi karşımda zavallı insanların konuşmasına izin verecek zihniyette bir insan değilim" sözleri üzerine araya giren Araştırmacı - Yazar Faik Bulut ile aralarında şöyle bir diyalog gelişti:
F.B: İnsanlara hakaret etme hakkına sahip değilsiniz
İ.Ö.: İnsanlar kendilerine hakaret edildiğini düşünüyorlarsa ona müstehaktırlar.
F.B: Zavallaysanız, siz de zavallısınız. Edep erkanı koruyalım. Kendinizi kimseden üstün görme hakkınız yok.
İ.Ö: Ben üstünüm, çünkü Türküm. Allah beni diğer milletlerden üstün yarattı. Çünkü Türküm.
F.B: O sizin görüşünüz. Ama kimseye hakaret etmeye ne fırsat veririm, ne imkan tanırım.
"Türkler nasıl Müslüman oldu" kitabının yazarı Erdoğan Aydın ise Özel'in bu çıkışına 'Kendini Türk hisseden, Türkçeyi anadili olarak konuşan herkes Türk'tür.' şeklinde yanıt verdi.
'ALLAH BİZE TÜRKÇEYİ İSLAM DİLİ OLARAK VERDİ'
İsmet Özel'in çarpıcı açıklamalarından biri Türkçe üzerine söylediği sözler oldu: "Allah Milletleri dilleri üzerinden yaratır. Allah bize Türkçe'yi bir islam dili olarak verdi. Biz Araplardan daha çok
itikadi esaslara dayalı bir dile sahibiz."

Kaynak: Milliyet

seyduna

Yeni üye
Yeni Üye
İsmet Özel'in bu programlarını izlediniz mi bilmem. Ama genel olarak yansıttım buraya. Benim için bir fiyaskoydu... Bir yazar böyle absürt cümleleri nasıl kurabilir?
Balçiçek Pamir, İsmet Özel'i döver zannediyordum ama gerçekten çok zor dayandı bence:D

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
din düşmanı olarak baktığınızda zaten ilkelliktir alevilik. bunu bir çok kişi söylüyor zaten :D
ismet özel iyi şair,,, herkes hata yapabilir.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Başka inançlara saygısı olmayanların kendi inancına böylesine saygı beklemesine çok şaşırırım. İnsan kendini nasıl da kandırıyor..
Kişi hakkında bir bilgim yoktu okuduğum kadarıyla kayda değer de değilmiş :)

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye
İnsanların en alçağı haksız yere başkalarına hakaret edendir.

Seviyesiz insanların bana cahilce sözlerine karşılık vermekten tiksinti duyarım.

hz ALİ

Sen sofusun, hep dinden dem vurursun;
Bana da sapık, dinsiz der durursun.
Peki, ben ne görünüyorsam oyum:
Ya sen? Ne görünüyorsan o musun?

ÖMER HAYYAM.

nietzsche...

Felsefe.net
Yeni Üye
Eğer Alevi lik ilkellikse
inançların tümü ilkelliktir çünki hepsi aynı yere dayanır ve inançtır matematik değil
birşeye ilkel diyen birini önce ilkel olmayan şeyi söylemesi lazım
ayrıca ilkellik nedir? geçmişde kalmaktır değilmi
şöyle bir baksınlar bir inanışa ilkellik diyenler hayatımızda ne ilkel değilki
örneğin aşk
aşk duygumuzda gayet ilkellik yaşayan bir duygudur
kadınların genelinin neden kaslı ve güçlü erkeklerden hoşlandığını zannederler?
tabiki geçmişte insanların yaşam tarzları farklıydı ve bedensel güç çoook önem taşırdı
ya şimdi ne gerek var adeleye şimdi önemsediğimiz akıl ve yeteneklerdir
örnek olarak aşk duygusunu verdim örnekler çoğaltılabilir tabi
ama duygusal olan hiçbirşeye kendi mantığımızla yaklaşıp ilkellik deme hakkına sahip değiliz
çünki işin içine doğa kanunlarının mantığı giriyor ki
anlayabilmemiz için çok sistematik ve geniş bakabilmeliyiz

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye
İsmet Özel'in bu programlarını izlediniz mi bilmem. Ama genel olarak yansıttım buraya. Benim için bir fiyaskoydu... Bir yazar böyle absürt cümleleri nasıl kurabilir?
Balçiçek Pamir, İsmet Özel'i döver zannediyordum ama gerçekten çok zor dayandı bence:D
İzledim,saçmalıktı normalde beğeniyorum programı ama bu kez istenilen olmadı ,sabrından dolayı Balçiçek Pamir'e burdan tebrikler :)

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
programı ben de seyrettim. ikinci program da "alevilik ilkelliktir" dediğini inkar etmişti. ancak öyle söylediği konusunda uyarılınca biraz utanır gibi olmuştu. bir nevi hatasını anlamıştı.
yapmayın etmeyin, ismet özel basit biri değildir,,, bu kadar kolay yargılamamak lazım.
hiç anlamıyorum hem burada hem de çevremde "din düşmanlığı" yapan yüzlerce kişi zaten bütün inançları ilkel bulduklarını söylüyorlar, hatta daha ağır hakaretlerde bulunuyorlar,,, bu kişilere neden tepki gösterilmiyor?!!!
belki burada bir ayrımcılık yapıldığı için ya da küçümseme olduğu için herkes bu durumu yadırgamıştır fakat bence farketmez, sonuçta hakaretler almış başını gidiyor,,, bazı alevi arkadaşlarım bile inançlarını saçma bulurlarken, ismet özel böyle bir şey söylediğinde celallenmeye başlıyorlar... madem sünnilik de alevilik de saçma diyorsun da birinin daha saçma olması niye zoruna gidiyor. bir şey saçma ise saçmadır... yalansa yalandır,,, daha yalan diye bir şey mi çıktı.... ????

seyduna

Yeni üye
Yeni Üye
din düşmanı olarak baktığınızda zaten ilkelliktir alevilik. bunu bir çok kişi söylüyor zaten :D

"Alevilik ilkelliktir." denilen bir çok boş beleş zihniyeti savunuyor musun sen?Hangi bir çok kişi söylüyor?Deşifre et de İsmet Özel gibi biz de kınayalım ucuz insanları ucuz zihniyetleri. İçinde özellikle hümanizmi benimseyen kültürel inanış, ilkel yoz inanışların yanında postmodern kaldığı için bazı boş zihniyetler anlayamıyor sanırım enginliğini.
İsmet Özel'in bu kadar fütursuz konuşmalarını bilmezdim özellikle şiirlerindeki özgün üslubu gören bir çok kişi gibi."Herkes hata yapabilir " de bu hata kelimesi İsmet Özel'in yanında çok masum kalır. Hata istemeden bilmeyerek yapılır, ki bu kişi ısrarla bunu söyleyip utanmadan savunuyor bile!!! Bu kadar da affedici bağışkan toplum olmayalım!
Enkaz, seni bilmem ama ben küçük çocuk değilim ki akranım olan 5 yaşındaki İsmet ile topumu patlattığı için küsüp ertesi gün unutup tekrar oyun oynayayım. Bu kadar basite almayalım her şeyi özellikle bu konuyu!

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
ben inanan biriyim ve kimseye de bir düşmanlık beslediğim yok. isteyen istediği gibi düşünsün, inansın. inana biri olduğum için zaten "alevilik ilkelliktir" diyemem ki bunu daha önce de belirttim, ismet özelin bu konuda bir hataya düştüğünü de söyledim,, ve umarım bu hatasını ilerleyen zamanlarda düzeltir. ve hatasını düzeltirse ki bundan eminim düzeltecektir,, affederim şahsen
allah aşkına görmüyor musunuz hem burada de diğer bir çok sitelerde,,, sokakta, tvde yüzlerce insan din düşmanı kesilmiş durumda. siz farkına varamıyor musunuz,, "din düşmalığı" ya da dini ilkellik olarak görmek dolaylı yoldan aleviliği de ilkellik olarak görmek olmuyor mu????

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye
enkaz; aleviliğe ilkellik diyenler diyorsunuz var çevrenizde. sizde buna katulıyorsunuz gibi bir bakışınız var ortada. ve sanıyorum bir şey ilkellik diyorsanız o konuda fikir bilgi sahibisinizidir. merak ettim aleviliği neden ilkel buluyorsunuz? veya hangi ksımlarını?anlatırsanız açıklarsanız bizi aydınlatırdanız sevinirim.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
sayın şehrin yabancısı, yapmayın rica ederim dediklerimden nasıl böyle bir sonuç çıkarıyorsunuz... ben alevilik ilkelliktir demiyorum hatta üstüne basa basa bunun yanlış bir söz olduğunu söyledim... dediğim çok basit sanal alemde olsun, televizyonda olsun, ne bileyim bazen de çevremizde,,, "din düşmanlığı" yapan, kişiler var... sürekli din kötüdür, tanrı yoktur, din dogmadır...vs,vs,vs............. diye tutturulan bir türkü var. ve söyledikleri şeyler dolaylı yoldan aleviliğe de geliyor... ilkellik ne demek, bana kalırsa çok daha kötü hakaretler de yapılıyor aleviliğe karşı... kimseden çıt yok bu kişilere karşı. ismet özel çıkıp da böyle bir şey söyleyince mi bu kadar göze batıyor ....

ToruN

Felsefe.net
Yeni Üye
Hem bir faşist gibi konuşuyor hemde komünistim diyor! Pes doğrusu..

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
benim soyum; rus, rum, laz, gürcü ve türk. ben şimdi ne ırkına mensubum? beni bu coğrafyada diğer insanlarla birarada tutacak olan çimento nedir?
ismet özel çok haklı. bu coğrafyayı bir arada tutacak tek çimento müslüman olmaktır. gerisi hikaye.
ayrıca bir allahın kulu da çıkıp ismet özeli savunsa şu sitede...
"a" adamı islamiyete kötü der.... din düşmanları alkışlar... türlü hakaretler yağdırılır dine bu sayede...
"b" adamı aleviliğe yanlış-ilkellik der.... din düşmanları dini bile savunur olur....

a adamı: dinsizdir.
b adamı: dinlidir. ve sebep budur.

bu ucuzluktur.

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye
ismet özel hazretlerini bu kadar dolaylı yoldan olsa bile savunmanız gerçekten garip..! herhangi bir dine inanmamak din düşmalığı anlamına gelmez.hristiyanlık olsun ,müslümanlık olsun din gereklidir diyoruz. inanıp inanmamak o farklı bir şey.nedense dine inanmayanı din düşmanı ilan etmek biraz cahillikten olsa gerek.bir kişi temelsiz bir kavram ortaya koymadan ben inanmıyorum diyorsa bu da ataizmden geçinmektir.ben gerçi bu ateizm kavramında reddediyorum. çünkü anlamı dine inanmayandır.ne demek bu. var ama inanmıyor. bu inanların kullandığı bir kelimedir.dinlere inanmıyorum farklı birşeydir. sorunun kaynağı dinin bir reklam propaganda aracı olarak kullanılmasıdır.bazı insanlar vardır atatürkçü değildir ama atatürkçülükten geçinir. solcu değildir solculuktan ve bazılarıda gerçekten dinini inandığı gibi yaşar.onlar zaten bilirlerki islam temelleri bunun üzerine kurulmuştur.bunu propaganda aracı yapıp kendince popoliterliği artıranlar her konuda olduğu gibi gerçek anlamda islam veya alevi düşmanıdırlar.bu ayırımları iyi yapmak gerekir. karanlık kuyuya bir taş atıpta ses nasıl olsa gelir demek, bir gün güneşin orayıda aydınlatacağını görememektir.şimdi burda alevi açılımıda yapacaktım ama konumuza biraz uzak kalıyor.sorunumuz bir yazar cenahıınn cehaletleri..

ToruN

Felsefe.net
Yeni Üye
benim soyum; rus, rum, laz, gürcü ve türk. ben şimdi ne ırkına mensubum? beni bu coğrafyada diğer insanlarla birarada tutacak olan çimento nedir?
ismet özel çok haklı. bu coğrafyayı bir arada tutacak tek çimento müslüman olmaktır. gerisi hikaye.
ayrıca bir allahın kulu da çıkıp ismet özeli savunsa şu sitede...
"a" adamı islamiyete kötü der.... din düşmanları alkışlar... türlü hakaretler yağdırılır dine bu sayede...
"b" adamı aleviliğe yanlış-ilkellik der.... din düşmanları dini bile savunur olur....

a adamı: dinsizdir.
b adamı: dinlidir. ve sebep budur.

bu ucuzluktur.

Ne diyorsunuz yav? Ayrı ırklardan mensup insanlar bir arada yaşayamaz mı ? Bir arada gülüp bir arada ağlayamaz mı ? İlla dostluk için,yaşam için din kardeşliğimi lazım ? Din üstünlüğü (Nasyonal faşizm) olmasaydı (İsmet özel'in yaptığı gibi) işte o zaman bir arada olmak için insan olmak yeter derdik. Nedir bu sınıf ayrımcılığı yahu! Benim için müslüman TÜRK ile ateist yada alevi bir TÜRK'ün hiç bir farkı yok! İnanç kişi ile yaradan arasındadır bunu bir ayrım olarak görmek son derece ilkel bir yoldur.İsmet bey ilkellikten bahsederken kafasının içini örümcek bağlamış olduğunu kanıtladı.At gözlüklerini çıkartmasını tavsiye ederim. Ayrıca bu millet "din,din,Allah Allah" diyerek yeterince sömürüldü! TÜRK'ü TÜRK'e inançları farklı diye düşman etmeyiniz,edenlerede çanak tutmayınız rica ederim!

Mühendis

Meraklı Üye
Yeni Üye
‘’Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine.’’

Nazım Hikmet

1980

Felsefe.net
Yeni Üye
"Yapan kadar bilip de susan da günahkar. görmediniz, bilmediniz, konuşmadınız. dili olmazsa insan neyler? yapan kadar, yapan kadar bilip de susan da zalim. yapan kadar bilip de susan da....."
Bu kişinin yorumlarını okuyup akıl mantık ve vicdan süzgecinden geçirdikten sonra hala arkasında duranlar için..

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
"‘’Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine.’’
biz zaten benim bildiğim zamanlarda ve daha öncelerinde kardeşçe yaşamışız. kardeşliği kim bozdu?

ayrıca alamadığım bir cevap var hala....
bu forumda olsun, başak forumlarda olsun, basında edebi eserlerde.... dine karşı o kadar ağır hakaretler var ki,,, şimdi çok basit bir soru; bu hakaretler aleviliği aşağılarken neredeydi bu kadar millet? yani neden birden bire alevi taraftarı olunur?

Not: ben aleviliğin ilkellik olduğunu düşünmüyorum-tam tersi bence çok ileri bir anlayış, rica ederim cevabınızı buna göre verin.

seyduna

Yeni üye
Yeni Üye
din düşmanı olarak baktığınızda zaten ilkelliktir alevilik. bunu bir çok kişi söylüyor zaten

Bunu sen söylemedin mi? "zaten" kelimesi ile de bu yargıyı ne kadar düşünerek ve inanarak söylediğin belli!
Pes doğrusu sen İsmet Özel'in yaptığı fütursuzluğu basit bir olay gibi görüp "hata" kelimesi ile "bizim yaramaz oğlan yapmış bir haytalık" gibi tavırlar takınırsan elbette sana da tepki verilir.
Ya enkaz sen ne kadar yuvarlak cümleler kuruyorsun! Diyecek net bir şeylerin olmayınca: "herkes böyle düşünüyor, orda, burda, şurda, bunlar yapılıyor" sen millete sığınmadan, kendine güvenerek cümleler kuramaz mısın?"Bu forumda da yapılıyor" diyeceğine git konu başlıklarının altına tepkini yaz ne yapmışlarsa!Neden o başlıkların altına bir şeyler yazmadan susuyorsun?!

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar