Alevilik hakkında İsmet Özel'in düşünceleri

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde seyduna tarafından oluşturulan Alevilik hakkında İsmet Özel'in düşünceleri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 13,434 kez görüntülenmiş, 82 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Alevilik hakkında İsmet Özel'in düşünceleri
Konbuyu başlatan seyduna
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

cogito

Üye
Yeni Üye
Sayın Enkaz, evet herkes hata yapabilir de İsmet Özel hata mı yaptı gerçek düşüncesi miydi? Evet İsmet Özel iyi bir şair(ironi yapıyorum tabiki). ben de mesela Kaygusuz Abdal 'ı çok severim. Bir şiirini de sizinle paylaşmak isterim.
BUNDAN SANANE
Ademi balçıktan yoğurdun yaptın,
Yapıp ta neylersin bundan sanane
Halk ettin insanı saldın cihana
Salıp da neylersin bundan sanane

Bakkalmısın teraziyi neylersin
İşin gücün yoktur gönül eylersin
Kulun günahını tartıp neylersin
Geçiver suçundan bundan sanane

Katran kazanını döküver gitsin
Mümin olan kullar didara yetsin
Emreyle yılana tamuyu yutsun
Söndür şu ateşi bundan sanane

Sefil düştüm bu alemde naçarım
Kıldan köprü yaratmışsın geçerim
Sol köprüden geçemezsem uçarım
Geçir kullarını bundan sanane

Kaygusuz Abdal der cennet yarattın
Cehenneme nice kulları attın
Nicesin ateş-i aşk ile yaktın
Yakıp ta neylersin bundan sanane
Kaygusuz Abdal

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
enkaz´isimli üyeden Alıntı
din düşmanı olarak baktığınızda zaten ilkelliktir alevilik. bunu bir çok kişi söylüyor zaten
ismet özel iyi şair,,, herkes hata yapabilir.

seyduna,
ya bunu söylerken başında "din düşmanı olarak baktığınızda" demişim... bu bir çok kişi de "din düşmanları" şimdi ben din düşmanı olmadığıma göre ? eee? ne mutlu sana yok aklın!

sorumu hala cevaplayan biri olmadı?

aynı soruyu tekrar soruyorum:

bu forumda olsun, başka forumlarda olsun, basında, edebi eserlerde.... dine karşı o kadar ağır hakaretler var ki,,, şimdi çok basit bir soru; bu hakaretler aleviliği aşağılarken neredeydi bu kadar millet? yani neden birden bire alevi taraftarı olunur?

cogito

Üye
Yeni Üye
Sayın Enkaz, alevi taraftarı ne demek açıklar mısınız?

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
-10 derecede yasan bir insana 5 derecelik su sicak gelir.
5 derecede yasayan bir insana -10 derecelik su soguk gelir.
10 derecede yasayan bir insana 20 derecelik su sicak gelir.
10 derecede yasayan bir insana 5 derecelik su soguk gelir.

Bu sebeple karsimizdaki insanla tartisirken onun kac derecede yasadigini iyi bilmemiz gerekir, ona gore suyun sicak yada soguk tespitini yapabilelim. Tabii bu sicak-soguk goreceligide bizi hakarete suruklememeli.

cogito

Üye
Yeni Üye
Sayın Enkaz, şimdi sizin sorununuz neden daha önce sesinizi çıkarmadınız mı? Diyelimki çıkarmadık daha sesizimizi çıkaramazmıyız yani? Burada tartışılan konu aleviler haklarını ne kadar arıyorlar ya da bugüne kadar neler yapmışlar değil.

seyduna

Yeni üye
Yeni Üye
enkaz, sen önce haddini bil!!!26 yıla sığdıramadığın çok şeylerin olduğu belli!!!Edebini,üslubunu, yerini bil!!!Mahalle ağzıyla da konuşma!Burası forum düşünceler üzerine yoğrulmuş peki senin yaptığın bu saygısızlık da ne?
Sen söyleyip söyleyip ısrarla bu saçmalıkları "bunu bir çok kişi söylüyor ,böyle düşünüyor" vs. laflarını kullanarak sonradan ben öyle düşünmüyorum falan gibi çarklarınla(ne dediğinin farkında olmayan sen itiraz ediyorsan kendini ifade eksikliğinden kaynaklı bunu kabul edip ona göre düzeltme yap) ve İ.Özel'in çarklarının "masumluğuyla" cümleler oluşturursan herkesin kabul ettiği gibi tepkiler sana gelir!
Soruna gelince, sen tepkilerini bahsettiğin konu başlıklarında verme sus, sonra da bu konuda aslan kesil!!!Sen kendin tepki vermiş misin ki milletten hesap soruyorsun? Bu forumda eğer bir dine hakaret edilmişse hani senin tepkin?Ne yazdın, ne dedin, hangi şeye yanlış dedin?Peki şimdi neden nara atıyorsun burada?
Sorunun cevabı: "Dinime küfür eden müslüman olsa bari"!!!

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye
enkaz; bu kadar şeyden sonra ben senin yerin de olsam, ( ki bu duruma düşmezdim var sayalım düştüm,ama varsayımları da sevmem.):) hata yaptım ,yanlış anlaşıldım sözlerimi geri alıyor ve özür dilerdim. ama bizim gibi toplumlarda bu zordur. neden? çünkü kolay kolay kimse hata yaptıığnı kabul etmez.sanki hata yapmak o insan için namustur asla ben egosu hata yapmaz. inan bunu yapınca küçülmeyeceksin.itibarın zedelenmeyecek. sorun insanın hata yapması değil, o hata dan ders almamasıdır.

Mühendis

Meraklı Üye
Yeni Üye
Değerli dostlar,

Bir süredir karşılıklı kişisel sataşma ve hakaretlerin yapıldığı düşük seviyeli tartışma ortamı maalesef bu güne de taşınmış olduğunu üzülerek gördüm.
Karşımızdakinin fikirlerini beğenmesek bile onun fikirlerini söyleyebilmesi için ona zemin hazırlamalıyız.Aksi halde yel değirmenleriyle mücadele etmiş oluruz.

Elbette ki özellikle kendine aydınım ve aydınlanmaya çalışıyorum diyen insanlar arasında fikirsel ve düşünsel düzeyde kalmak şartıyla, kişilik haklarına saygı çerçevesinde sert tartışmalar olabilir ve olmalıdır da...

Söyleyecek sözü olan herkesin, içinde şiddet ve hakaretin olmadığı özgürce üretip yazmalı ki farklı fikirler birbirlerinin ne savunduğunu böylelikle öğrenebilir ve anlayabilir.
Bu sayede öğrenmenin ve gelişmenin de kapıları açılmış olur. Aynı ya da benzer fikirlerin sentezi ya da yakınlaşması, kimi düşüncelerle de ayrımların, uzlaşmazlıkların net olarak görünmesi de gerçekleşir.

Bu bağlamda;

Söyleyecek sözü olan herkesin, şiddet ve hakaret içermedikçe düşüncelerini özgürce sunabileceği , düzeylerin korunacağı bu forumda,kimse şiddet ve hakaret içeren ifade tarzını kullanma hakkına ve serbestliğine sahip olamaz.Yok eğer bu hakkım var ve kullanıyorum’u kendinde görenler , yiğitlik! adı altında ucuz mahalle lümpenliği yapmış olurlar ki buna izin vermeyiz.

Bildiğimiz; Sizler yoksanız , bizler de yokuz.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
sayın cogito, alevi taraftarı derken şunu anlatmak istiyorum. Alevi değilsinizdir ancak ne hikmetse aleviliğe taraf belki de içgüdüsel bir tavırla savunmaya geçersiniz... tabi alevi de olabilirsiniz bu savunmada. benim sorunum ve sinirlerimi bozan asıl mesele şu: alevilik bir inançtır. sünnilik de bir inançtır. islamiyet de bir inançtır. hıristiyanlık da bir inançtır. din de bir inançtır.
şimdi bazıları çıkıp inançları yerle bir eden kitaplar yazarlar, inançların ne kadar dogma olduklarından bahsederler.... onlara göre din zaten ilkel bir anlayıştır, gelişimi engeller, ..... vs. vs. vs. sorum da tam bu noktada, ve onuncu kezdir aynı soruyu soruyorum. neden şimdiye kadar din düşmanlığı yapan bu kişilere tepki bu şekilde konulmamıştır.
ismet özel sadece aleviliğe karşı bir hakarette bulunmuştur ancak günümüzde ve geçmişte dinleri ilkel bulan diğer kişiler tüm inançları aşağılamışlardır. sizce bir gariplik yok mudur? alevi dernekler ya da vatandaşlar dava açacaklarsa eğer ilk olarak dinlere hakaret edenlerden başlamalıdırlar. bu konuda en son dava açılacak kişi ismet özel dir.

seyduna, haddimi bilirim ben merak etme. dolu dolu bir hayat yaşamamış olabilirim ancak bir şeye düşmanlık besleyecek kadar boştan bir 26 yaş da geçmedi... senin yaptığın saygısızlıklar konuşulmuyor bile ne mutlu sana?

sayın şehrin yabancısı, hata yaptığımı düşünmüyorum. beni hatalı görüyorsanız eğer bu olaya bakış açınızla ve bakışınızla alakalıdır. ki bence olaya bakmıyorsunuz bile, şuan direk bana bakıyorsunuz...

Sayın mühendis, seviyeyi kim düşürdü diye sormadan edemeyeceğim? madem bu kadar mantıklı konuştunuz, kişileri de gösterin.

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye
muhterem güzel insan enkaz; savunduğunuz fikir tepki topladı.şimdi ise söylediklerinizin farklı olarak başka bir şey söylüyorsunuz. önce savunduğunuz düşüncenin temelinde yatan fikri ,düşüncenizi oluşturan temelleri anlatınız.burda dikkat etmemiz gereken, belli bir seviye çerçevesinde.şu ana kadar yazılmış olanları tekrar bir okuyup değerlendiriniz.sorunuza cevaplar var ara satırlarda. aslında size burda cevap yazmaya bilirdim ama ben insanları kazanmaktan yanayım. belki bu karşı duruşu değiştiremiyeceğiz.ama bilmek istediğimiz bu bakış açınızın altında yatanları anlatırsanız çok sevinirim. sadece yazdıklarınızla ilgileniyorum.size bakmaya nail belki bir gün Allah'ın izniyle oluruz. konuyu lütfen kişiselleştirmeden..! çok basit bir şey istiyoruz. kısmet olurda ileriki zamanlarda kafanızdaki bu bakış yıkarsanız sizinle beraber böyle iftiralar olduğunda emin olun aynı kulvarda oluruz

bu forumda olsun, başka forumlarda olsun, basında, edebi eserlerde.... dine karşı o kadar ağır hakaretler var ki,,, şimdi çok basit bir soru; bu hakaretler aleviliği aşağılarken neredeydi bu kadar millet? yani neden birden bire alevi taraftarı olunur? diye bir sorun var değilmi? muhterem enkaz;

belki takip etmediniz,görmemiş olabilrsiniz. bu tepki hep vardı.sorun alevi taraftarlığı değil,haksız bir bakışı yere seriyoruz.bunu savunmak için sadece insani bir bakışa, biraz birikime,konu analizlerinini yaparken objektif olmak yeterli. sizi neden rahatsız etti, bu alevilik? 26 yılınıza sığan geçmişinizde olan hatıralarınızı anlatsanız bizde anlayalım.burda yazılanları kabul etmeyebilirsiniz. sabit bir bakışnız olduğu düşünülecektir. bu felsefeye aykırı değilmi? .yazımı HACI BEKTAŞİ VELİNİN çok sevdiğim bir özdeyişi ile kapatıyorum;

eline,beline,diline hakim ol.

M

monaliza

Ziyaretçi
Ben şunu anladım arkadaşlar; enkaz arkadaşımızın sorusunda garip bir şey yok bence. Sadece şu var sevgili enkaz; her dine karşı değişik saldırılar var, bu bir gerçek. Ancak kanımca,sizin sorunuzun muhatabı bu form değil. Bir arkadaşımız,aleviliğe hakaretten rahatszılığını dile getirmiş. Bir sunni,sunniliğe saldırıdan muzdarip olabilir yada bir hristiyan. Hakarete karşı bir tepkisizlik varsa eğer;bu , o inanç zümresindeki kişilerin basiretsizliği olabilir ancak.

cogito

Üye
Yeni Üye
Her ne hikmetse?? sorusunun cevabı:Bir şeyleri savunmak için o şeye dahil olmak gerekmez. Özgür bi bakış açısı yeterlidir bunun için.Bu dediğiniz gibi ( içgüdüsel) bir tavır değil oldukça bilinçli bir tavırdır.

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye
işte buna fitne deniyor, fesat deniyor.en az 100 site de bu yazı var. adam almış kopyalamış. gelmiş buraya da yazıyor. konumuzla ilgisi de yok. ne cehalet .ne gaflet. sanıyorum bunu buraya netten kopyalayıp bir şey yaptığını sanıyor. meczup namaz klımasını da bilmiyor. veya sorarsınız, islamın şartlarını da bilmez.bunlar işte din düşmanı dini basitleştiren yobazlaştıran cehennem de bile yerleri olmayan canlı türleri .neden bu kadar yazdım biliyormusunuz? örnek olsun diye islam dini bunlar yüzünden çok çekiyor ve çekmeye devam edecek. konumuzla alakası olmayan bu yazının derhal kaldırılmasını sayın admin,medaratör ve site yönetminden talep ediyorum. aksi taktir de bu aymazlığa ortak olacaklar. bu canlı türünün siteye girmesi engellenilmesini ve sadece bu yazıyı yazmak için girmiş olmasından dolayı üyeliğinin iptal edilmesini istiyorum. sakın birileri çıkıpta herkes özgürdür, demesin .bunun adını enlem boylamıyla siz koyun. terbiyem o cümleyi kurmaya müsade etmiyor.

birebir

Üye
Yeni Üye
''işte buna fitne deniyor, fesat deniyor.en az 100 sirtede bu yazı var adam almış kopyalamış. gelmiş burayada yazıyor. konumuzla ilgisi de yok. nu cehalet .ne gaflet. sanıyorum bunu buraya netten kopyalayıp bir şey yaptığını sanıyor. meczup namaz klımasınıda bilmiyor. veya sorasınız, islamın şartlarınıda bilmez.bunlar işte din düşmanı dini basitleştiren yobazlaştıran cehennem de bile yerleri olmayan canlı türleri .neden bu kadar yazdım biliyormusunuz örnek olsun diye islam dini bunlar yüzünden çok çekiyor ve çekmeye devam edecek. konumuzla alakası olmayan bu yazının derhal kaldırılmasını sayın admin,medaratör ve site yönetminden talep ediyorum aksi taktirde bu aymazlığa ortak olacaklar. bu canlı türünün siteye girmesi engellenilmesini ve sadece bu yazıyı yazmak için girmiş olmasından dolayı üyeliğinin iptal edilmesini istiyorum sakın birilerti çıkıpta herkez özgürdür demesin .bunun adını enlem boylamıyla siz koyun. terbiyem o cümleyi kurmaya müsade etmiyor.''

Konu ile alakası yok demişsiniz,konu ile alakalı..ben sadece yazı asmak için üye olmadım,felsefe yani;bilgiyi sevmek ve aramak benim yapımdır.Ayrıca,islamın şartları gibi söylemlerde bulunmuşsunuz..sizde bu konular tartışma dışı mıdır?ve nihayetinde imzanız çok anlamlı bir cümle,kıymetini bilin.Selamlar

M

monaliza

Ziyaretçi
birebir isimli arkadaş, bir müslüman olarak sizi kınıyorum. Kur'ana ve namaza saygınız olmayabilir,fakat bu şekilde alaya alamazsınız.Ayrıca evet,yazdığınız konunun form başlığı ile hiç ilgisi yok. Şehrin yabancısı arkadaşıma katılıyorum. Huzurla nazicaneze paylaşımlarda bulunarak mutlu olduğumuz şu ortamı, kutsal inançlara saygısızlık yaparak kirletemezsiniz...

birebir

Üye
Yeni Üye
''birebir isimli arkadaş, bir müslüman olarak sizi kınıyorum. Kur'ana ve namaza saygınız olmayabilir,fakat bu şekilde alaya alamazsınız.Ayrıca evet,yazdığınız konunun form başlığı ile hiç ilgisi yok. Şehrin yabancısı arkadaşıma katılıyorum. Huzurla nazicaneze paylaşımlarda bulunarak mutlu olduğumuz şu ortamı, kutsal inançlara saygısızlık yaparak kirletemezsiniz...''

Kurana ve namaza ve kutsal inançlara saygım sonsuzdur ve yazıdaki üslup alaylı ve alay eder nitelikte değildir,sizin bakış açınızla alakalı sanırım problem ve ayrıca Alevilik İlkelliktir gibi bir sözü sarf edenin içinde bulunduğu halin saçmalığı adına bu yazı buraya asılmıştır.Forumdan bana gelen ilk mesajın içeriği ''düşünce ve paylaşım''üzerinedir.Anlamadığınızın düşmanı olmayınız lütfen,sadece anlama çalışınız.Selamlar.

M

monaliza

Ziyaretçi
Bu konu ile ilgili, hiç bir şekilde haklı bir yönünüzü göremedim. İslamiyet "Alevilik İlkelliktir" sözünü sarf eden kişiye münhasır değildir,umarım bilginiz dahilindedir. Yani İslamiyete dair yayınladığınız yazınızın konu ile hiç bir ilgisi bulunmadığı açıkça görüldüğünden, olsa olsa kast içeriyor olabilir. Anlamadığımın değil,anlamsızlığın düşmanı olabilirim belki,sizden farklı olarak..

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye
Birebir,evet herkes herşeye katılmak zorunda değil ama bu yargıyı 'kötülemek'le ne katılana nede diğerine bir katkı sağlanamaz.Forumda tartışmalar olmalıdır ama saygı çerçevesinde ve mantık çerçevesinde gelişmeli bu süreç.Bu yaptığını katkısız katkı olarak görüyorum.

birebir

Üye
Yeni Üye
Peki o zaman şöyle diyelim,insanlar diğerlerini şu veya bu nedenle ötelerler ancak din konusunda,aynı dinin mensupları nasıl olur da,din adına birbirini ötelerler?bu anlaşılır değil.Alevilik İlkelliktir diyen kişiye sözüm asla olamaz,ancak o zihniyetine sözüm olabilir.İçinde bulunduğu cehaletin farkında olmadan ve birde erdemli taraftaymışçasına din hakkında öteleme yapmış olması kabul edilemez..Irakta aynı din mensupları işte bu cehalet ile,birbirlerinin ibadethanelerine saldırmaktadırlar ve bende istedim ki kişiler bu öteleme içinde olmasınlar,birleştirici dini,parçalanma sebebi yapmasınlar..Yazının ana teması;dinde ayrılık yoktur,öteleme yoktur idi lakin sanırım kişiler yazı üslubuna takılmaktan çok kendi ÖN YARGI'larına yenilmiş durumdalar. Yönetimden rica ediniz,silsinler yazılarımı çünkü ben gereken katkıyı ve doğruyu söylediğime inanarak bu silme işini yapamam.Selam ediyorum ve esenlikler diliyorum.

Mühendis

Meraklı Üye
Yeni Üye
Sevgili Monaliza ve Şehrin yabancısı,

Birebir arkadaşımız bir sürü sitede yayımlanmış olan bir yazıyı forumumuza yorum yapmadan kopyala/yapıştır mantığı ile aktarmış.
Bunda çok haklısınız.
Yeni bir üyemiz.
Sanırım ileriki dönemlerde kendi özgün paylaşımlarını ortaya dökecektir.

Konuyla alakası yok,cehalet,İslam’ı bilmez,din düşmanı,yobaz … yazıyı kaldıralım,üyelik iptali,….vb
gibi diğer eleştirilerinize gelince;

Arkadaşlar,
Lütfen paylaşımların sentezlerini iyi yapalım.
Yapamadığımız için ;
Seyduna’nın ‘’Alevilik, ilkelliktir (İsmet Özel)’’ başlığı ile açtığı bu forum hala yerine oturmadı.(ki forma katılan hiç kimse ’Alevilik, ilkelliktir dememiştir)

Birebir arkadaşın kopyala/yapıştır yazısı için ;

1.Alevi inancına sahip(benim yorumum) arkadaşımız doğal olarak Alev’liğin ilkel olmadığını salat ve namaz yorumlarıyla göstermeye çalışmıştır.
Bu yüzden konuyla dolaylı yoldan ilgili olduğunu düşünüyorum.

Bu nedenden ötürü bu yazıyı ve birebir arkadaşın üyeliğini moderatör olarak silmeyeceğimi belirtirim

2.Mezheplerin bu ayrımda ortaya çıktığını yine kendi inanç çerçevesinde yorum getirmeye çalışmaktadır.

3.Bunları yaparken de kendisinin de eleştirdiği ve karşı çıktığı ‘ötekileştirme’yi farkın da veya olmadan yine kendisi yapmaktadır.

4.Yazı diyalog! şeklinde yazılmaya çalışıldığı içinde sanki din ile alay edildiği izlenimini uyarmakta.Gerçekte ise benim inanç ve yorumum sizinkilerden iyi, üstün ..vs şeklinde.Bu nedenle ,Alevi’liği ilkel! bulan diğer inanç-mezhep(ten) hangisi olursa olsun onlarla örtüştüğü izlenimini veriyor.

Birebir arkadaşa gelirsem;

Bizler genel olarak özgün düşünce / fikir/yorumların kişiye özgün olmasını istiyoruz.
Bu amaçla gerekirse(arasıra) alıntılarda(kaynağını belirterek) yapıyoruz.Daha anlaşılır olması için.

Sizin yazınıza karşı yorumumu kısaca yukarıda açıkladığıma inanıyorum.

Bu yorumlarımın ışığı altında ;hata yapanların(Alevilik ilkellik diyenler) hatalarına düşmeyeceğinizi umuyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar