Zümrüdü anka kuşu

rainbow64

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Simurg veya bir diğer ismiyle Zümrüdü Anka efsanevi bir kuştur. Pers mitolojisi kaynaklı olsa da zamanla diğer Doğu mitoloji ve efsanelerinde de yer edinmiştir. Sênmurw (Pehlevi) ve Sîna-Mrû (Pâzand) diğer isimlerindendir. Ayrıca zaman zaman sadece Anka kuşu olarak da anıldığı olmuştur.
Rivayet olunur ki, kuşların hükümdarı olan Simurg...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

glsezinrs

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Benzer bir söylence de Batı kültüründeki "Phoneix", kendi küllerinden kendini doğuran bilge kuş.

fides

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.felsefe.net

Anka Kuşuyla ilgili bazı sevdiğim yazılar:

Can Dündar

"Felsefe Taşı"nın peşindeki Harry Potter’a benzeyen 16 yaşındaki Umut’un, Avustralya yerlileriyle tanışmak ve onlarla özgürlüğü yaşamak üzere evinden kaçtığını okuyunca "İnşallah gidip hayal kırıklığına uğramaz" demiştim...

Süreyya Önal

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Bir Anka Kuşu

Yüzlerce soğuk namlu üzerime çevrildi,
Yüzlerce demir tetik aynı anda gerildi!
Anne, beni söğüdün gölgesinde vurdular,
Öpmeye kıyamadığın oğlun yere serildi.
Üşüştü birer birer çakallar üzerime,
Üşüştü her bir yandan göğsüme, ciğerime.
Anne, beni leş gibi yiyip talan ettiler,
Teşhis edilmek için savurdular önüne...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
"Kargaya yavrusu anka gorunur" atasozu, kus turlerini estetik olarak guzellestiriyor mu, cirkinlestiriyor mu?, ya da guzel/cirkin algisinin degiskenligi ve goreliligine mi vurgu yapiyor?

glsezinrs

Yeni üye
Kayıtlı Üye
"Kargaya yavrusu anka gorunur" atasozu, kus turlerini estetik olarak guzellestiriyor mu, cirkinlestiriyor mu?, ya da guzel/cirkin algisinin degiskenligi ve goreliligine mi vurgu yapiyor?
Burada bir estetik algıdan söz edilemez "karga-anne" için..Annelik iç güdüsü herşeyin üstündedir...genel anlamda...

fides

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.felsefe.net
Evrensel,güzellik konusu forumda çeşitli başlıklar altında tartışılmış. Linkleri verdim. Kargaya yavrusunun Anka...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Evrensel,güzellik konusu forumda çeşitli başlıklar altında tartışılmış. Linkleri verdim. Kargaya yavrusunun Anka görülmesinin nedeni içgüdü ve duygusal bağlılık.Ankanın güzelliğinin tasviri ise mert/cesur/iyi /dürüst gibi kavramlar genelde güzele yakıştırılır...

fides

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.felsefe.net
Ben, karga dilinden anlamadigim ve karga ile dialog kuramadigim icin, bir sey diyemeyecegim. Karga adina da konusamam.

Benim icin goruntunun guzelligi, cirkinligi yoktur. Goruntu ne ise o. Sesi de kendi sesi. Neyapsin kargacik yani, her gun cig yumurta mi icsin?:)
Benim yorumum karganın dilinden...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Benim yorumum karganın dilinden söylenmiş değildi ki ama siz sanırım kargayla muhattap olup öğrendiniz yavrusunun ona anka göründüğünü :)
Bak, orada "atasozu" yaziyor, karga sozu degil.:)

Bu arada benim icin yaptigin birlestirmeler icin de tesekkurler, ne yaparsin "her guzellik bir arada...

fides

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.felsefe.net
Ben, karga dilinden anlamadigim ve karga ile dialog kuramadigim icin, bir sey diyemeyecegim. Karga adina da konusamam.

Benim icin goruntunun guzelligi, cirkinligi yoktur. Goruntu ne ise o. Sesi de kendi sesi. Neyapsin kargacik yani, her gun cig yumurta mi icsin?:)

"Ben, karga dilinden anlamadigim...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
"Ben, karga dilinden anlamadigim ve karga ile dialog kuramadigim icin, bir sey diyemeyecegim. Karga adina da konusamam."
Bu açıklamayı atasözü olduğunu bildiğiniz bir cümle için mi yaptınız?
Benim algimda ortaya atilmis hersey, insanoglu yapilandirilmisligidir. Atasozleri de insanogluna aittir. Yani karga...

glsezinrs

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Yani kisaca herseye anlam ve icerik veren epistemolojik ve alternatifsiz olarak insanoglu turu ve biridir. Bizler de bu turun birer birleriyiz.
"Ne mutlu adı sanı bilinmeyene;
İpeklere, kürklere bürünmeyene,
Anka gibi iki dünyadan da geçip
Bu viranede baykuşa dönmeyene." (Hayyam)

glsezinrs

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Sizce gerçeğin peşindeki bu 30 kuş, aradıklarını bulduktan sonra ne olmuştur? Bilgisini paylaşmak için geri dönen-dönmek isteyen-olmuş mudur?Ya da hayal kırıklığına uğrayan?Diğer kuşlar aralarından 30 kuşun eksildiğini farketmişler midir?Efsaneyi geri dönen kuşlar mı kurgulamıştır?....
"Hakikatın çölüne hoşgeldiniz" (Matrix ve felsefe alıntı)...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Sizce gerçeğin peşindeki bu 30 kuş, aradıklarını bulduktan sonra ne olmuştur? Bilgisini paylaşmak için geri dönen-dönmek isteyen-olmuş mudur?Ya da hayal kırıklığına uğrayan?Diğer kuşlar aralarından 30 kuşun eksildiğini farketmişler midir?Efsaneyi geri dönen kuşlar mı kurgulamıştır?....
"Hakikatın çölüne hoşgeldiniz"...

nefha

Yeni üye
Kayıtlı Üye
"Hakikatın çölüne hoşgeldiniz"...

nefha

Yeni üye
Kayıtlı Üye
"Ne mutlu adı sanı bilinmeyene;
İpeklere, kürklere bürünmeyene,
Anka gibi iki dünyadan da geçip
Bu viranede baykuşa dönmeyene." (Hayyam)
süper.
adı sanı bilinmemek,yani mahviyyet,ne güzel
kendisini kıyafetleriyle,dış görünüşüyle,maddiyatla ifade etmeyene ne mutlu,(çünkü bunlarla adam olunmaz.Eşeğe...