Zamanın Ilk Öncesi Ya Da Mutlak Ilk Başlangıcı Var Mıdır?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Soruyor! kategorisinde "ictenlik" tarafından oluşturulan Zamanın Ilk Öncesi Ya Da Mutlak Ilk Başlangıcı Var Mıdır? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 701 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Soruyor!
Konu Başlığı Zamanın Ilk Öncesi Ya Da Mutlak Ilk Başlangıcı Var Mıdır?
Konbuyu başlatan "ictenlik"
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan DemoKratos

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Varlıksal zamanın ilk öncesi ya da mutlak ilk başlangıcı var mıdır?

ya da

Varlıksal oluş, oluşamlar ve zamanın ilk öncesi ya da mutlak ilk başlangıcı var mıdır?

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Evet, ilk sebepten sonrası var olanlar ile birlikte zaman vardır, ayrıca ilk sebepten sonraki var olumlar ilk başlangıçtır, ayrıca ilk sebebin var etmesi ile birlikte ilk sebep için Tanrısal yani ona özgü zaman da başlamış oldu, işte zamanın başlangıcı ilk sebebin ilk var etmesi ile başlamıştır.

xmatrix

Yeni üye
Yeni Üye
Zaman salt gerçek değildir... Zaman başka bir gerçeğin görüntüsüdür..
Zaman görecedir.. Yani varlıklar göreceli olarak zamana dahil olurlar gerçek anlamda zaman geçmez.. Uzayın mekaniği sonucu ortaya çıkan bir görecedir..

İlk gerçekte ve uzayda aslında zaman hüküm sürmez.. Maddenin özünde olduğu gibi gerçekler başka temel kurallara dayanır..

DemoKratos

Üye
Yeni Üye
Olamayacağı için yoktur. Zamana başlangıç tayin etmenin hiç bir yolu yoktur. Tıpkı uzaya sınır tayin etmek olanaksız olduğu gibi.

Bilindiği gibi Einstein uzay/zamanın aynı olduğunu kanıtladı. Zaten antik Yunan felsefesi bu konuyu halletmiştir. Bir filozof diyelim bana uzayın sınırını gösterdiniz. Ben de bastonumu uzatıp o sınırın dışına çıkardım. Ne olacak? diye sormuş ve konuyu halletmiştir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç