ZAMAN

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde Adem tarafından oluşturulan ZAMAN başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,973 kez görüntülenmiş, 101 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı ZAMAN
Konbuyu başlatan Adem
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Bir "ŞEY" bir yerde başlayıp bir yerde bitmek zorundadır, aksi halde "ŞEY" olamaz, tanımsız, sonsuz ve bilinemez durumda kalacağından onun sonlu bir varlık olan "BİZİM" tarafımızdan algılanması "İMKAN" dışıdır. Aslında varlık "SONSUZ" dur, bilinemez, senin de söylediğin "BAŞLANGICI" ve "SONU" olmamak "O" nun için geçerlidir.

Sonsuz olmanın bir yönü de sonsuz sayıda "SONLU" varlık içermesidir.

Sonlu yani bilinebilen bir canlı varlık "ZAMAN" olmadan var olabilir mi ? Hayır...Geçmişten geleceğe akıp giden bir "ZAMAN" yoksa bu sonlu varlık için "ZAMAN" ne demektir peki ?

Canlılık daima "DEĞİŞİM" ve hareket demektir. Canlı varlık daima değişim halindedir. Bu değişim ancak bir sonlu varlık için mümkündür ve değişebilecek bir SONLU ilk varlığının olması gerekir. Bizim için sonlu bu ilk varlığımız, yani BAŞLANGIÇ ımız bebekliğimizdir. İşte bizim "ZAMAN" dediğimiz "DEĞİŞİM" in diğer adıdır. Bu değişimde hiçbir zaman hiçbir değişen kaybolmaz, değişenin yerine kendisiyle beraber "YENİ" bir varlık var olur. Anlatımdaki zorluk nedeniyle var olur diyorum çünkü var olmuş ya da olacak dediğimiz her şey zaten sonsuzlukta "VAR" dır. Var olmak değimini belki de sonsuzluk içerisinde sonsuzluğun bilinmezliğinde "KAYIP" bir halde iken sonsuz varlıkta bu halini de koruyarak yine sonsuz varlıktaki sonlu varlık tarafından bilinip görülebilir hale geçmesini kastediyoruz.

Olup biten her şey, yani HER ŞEY i sonsuz varlıkta ve sonsuz varlıkla biliyor ve görüyoruz.

Birsey bir yerde baslayip bir yerde bitmek zorunda degil.
Sonsuzluk zamanin icindedir==zaman sonsuzlugun icinde olsaydi.
Evren goreceli ve gizlemlenebilir olamazdi.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Birsey bir yerde baslayip bir yerde bitmek zorunda degil.
Sonsuzluk zamanin icindedir==zaman sonsuzlugun icinde olsaydi.
Evren goreceli ve gizlemlenebilir olamazdi.

Lutfen azicik meta ve astrofizik oku yahu.
Gorece kavrami zaten sonsuzdur.
Bu durumda bilimsel olarak
Zaten
Zaman kavramivarolusa gore; sonsuzdur.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Lutfen azicik meta ve astrofizik oku yahu.
Gorece kavrami zaten sonsuzdur.
Bu durumda bilimsel olarak
Zaten
Zaman kavramivarolusa gore; sonsuzdur.

Ama basi ve sonu olmadigi anlamina gelmez.
Aksi olsaydi.bu gozlemin aksi kanitlanirdi.

Senin en ciddi sorunun bu iste metafizigu yeterince anliyamiyorsun.evren sonsuza dek varolabilir.zaman kavrami yuzunden.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Zamanin basi ve sonu goreceli degil.bu.yuzden kuantuma gore.
Ve fizik yasalarina gore gozlem.disidir.
Basitçe insan. Algisina gore.
Zaman kavrami sonsuzdan gelipvsonsuz.v.giden termodinamik yasalara uyumlu bir kuraldir diyebiliriz.
Simdilik zamam kavraminin en net tamini bu olsa gerek.ama gelecekte ne olur bilemeyiz..
Einsteinin zaman izafiyet teorisi.
Bir nesne isuk hizini gecerse gozlem disi olur yani isinlanir.

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Zamanin basi ve sonu goreceli degil.bu.yuzden kuantuma gore.
Ve fizik yasalarina gore gozlem.disidir.
Basitçe insan. Algisina gore.
Zaman kavrami sonsuzdan gelipvsonsuz.v.giden termodinamik yasalara uyumlu bir kuraldir diyebiliriz.
Simdilik zamam kavraminin en net tamini bu olsa gerek.ama gelecekte ne olur bilemeyiz..
Einsteinin zaman izafiyet teorisi.
Bir nesne isuk hizini gecerse gozlem disi olur yani isinlanir.

İgnostik sen ŞAKA mısın ? Bundan sonra mantıklı bir şeyler yazmadığın sürece cevap yazmak yerine sadece güleceğim :)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bir "ŞEY" bir yerde başlayıp bir yerde bitmek zorundadır, aksi halde "ŞEY" olamaz, tanımsız, sonsuz ve bilinemez durumda kalacağından onun sonlu bir varlık olan "BİZİM" tarafımızdan algılanması "İMKAN" dışıdır.

S.....
Bu bence içten ve tanımlı bir cevap değil
Bu kanıya nasıl vardığını bence açımlamıyor
Cevap sorudan kaçınıyor o halde kişi tartışmadan ve görüşmeden kaçınıyor ve konuyu başka yöne demagojiye /bildirime sürüklemeye çalışıyor olarak ele alıyorum

bak çok basit ,tartışma sonu

Bir "ŞEY" bir yerde başlayıp bir yerde bitmek zorundadır, aksi halde "ŞEY" olamaz, tanımsız, sonsuz ve bilinemez durumda kalacağından onun sonlu bir varlık olan "BİZİM" tarafımızdan algılanması "İMKAN" dışıdır.
Bir şey bir yerde başlayıp bitmek zorunda değildir aksi halde sonlu olacağından yani yitip gitmiş olacağından ve bu yitip gitme zaman cinsinden ölçülmeyeceğinden ve bilinmeyeceğinden yani öncesi sonrası bulunamayacağından yani olmayan bulunamayacağından, bizim tarafımızdan algılanması bilinmesi tartışılması söyleşilmesi imkan dışıdır.

Yargını değilledim ki doğrusu da odur. Değillenen ikinci yargı.

Benim kişisel rica şu olacak

Diğer yazdıklarını okuyamıyorum bana zor geliyor zorlama olarak kişiye yanlış bir bilgi tabanının referansıyla adeta ıkınarak ürettirilmiş gibi hissediyorum ve okunmasını okunmaya çalışılmasını bile rahatsızlık verici buluyorum

Bunu anlamanı rica ediyorum

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Gelecekte sonu (mutlak sonu ya da mutlak yokluğu) olan bir şey geçmişte de yoktur bulunamaz Adem

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Gelecekte sonu (mutlak sonu ya da mutlak yokluğu) olan bir şey geçmişte de yoktur bulunamaz Adem
Geçmişte de başlangıcı ve öncesinde olmayışı (bulunmayışı) ve bu anlamda sonu (yani öncesinde mutlak yokluğu ya da varolmayışı) bulunan şeyler geleceğin konusu olamazlar.

Bulunmayıştan bile bulunamayışın bulunuşu olarak ve olmayıştan bile olmayışın var ve hazır oluşu olarak sözedebiliyoruz

Bu yüzden bize birileri mutlak özne, ilk özne, başlangıcın süper öznesi süper tanrı, diğerleri de başlangıcın ilk atomu maddesi ya da hal ve durumu olarak süper hiçi dayattı..
ve bu dayatma bir felsefe sitesinde çoğunun ağzında sakız olarak sürüyor hala ve bilgi özgürlüğü yok.
Benim tarafımda tartışma böyle gözüküyor.

Tanrıya mı inanıyorsun? Tanrı mı ezeli? Ezeli olan öncesi olmayan bir şeyler var mı?

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Evet içtenlik , anlaşıldı bundan sonra aklı ve mantığı anlamsız İNADI uğruna çöpe atan SÜPER ötesi egonla seni başbaşa bırakıyorum... Aklı ve Mantığı hiçe sayan hiçbir mesajınla ilgilenmiyorum....

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Öncelikle TEK VARLIK sonsuzdur ve sonsuz sıfata sahiptir. Bu sıfatlardan biri de İLAH olmaktır.

Tek varlığın İLAH olma sıfatı KULLAR ının olmasını zorunlu kılmıştır. Peki kul ne demektir ? Sınırlanmış , muhtaç , İLAH ına her halinde bağımlı varlık. İşte O tek varlık EVREN in İLAH ıdır ve onu düzenlemiş , onda herşeyi yerli yerine koymuştur.
Felsefe kavramı hakkında fikrin nedir, kendince bir felsefe tanımı yapmayı dener misin? Olabildiğine geniş olursa sevinirim
Lütfen, bu soruya net bir cevap rica ediyorum

Tam anlamamış hissediyorum ama bir ilahtan, tek varlıktan sözettin ve kul kavramını ele aldın. Kendini kul olarak mı görüyorsun nasıl açımlar mısın?
Örneğin sınırlanmış muhtaç vb.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Evet içtenlik , anlaşıldı bundan sonra aklı ve mantığı anlamsız İNADI uğruna çöpe atan SÜPER ötesi egonla seni başbaşa bırakıyorum... Aklı ve Mantığı hiçe sayan hiçbir mesajınla ilgilenmiyorum....
Bence kendini süper cevapsızlıklarla ama

Sen şimdi az önce sanırım kendini sınırlanmış muhtaç ve ve bağımlı bir kul oluş kabulüyle birlikte akıl ve mantığın yegane temsilcisi olarak tanımladın öyle mi?

Siteyi incele,
Buraya gelip gidiyorsunuz ve hiç bir şey almadan vermeye (ya da bilinmeyen olağana) gelmiş amaçlarla Yunus hikayesi gibi köye buğday mı himmet mi gerek karmaşasında felsefe denen tekke ya da dergahın daha önce sandırıldığınız şey olmadığını görüp yıllar sonra bu yazılanlarla ancak yüzleşebilecek, mücadele/müşahede edebilecek olmakla başbaşa kalıyorsunuz.

Ben zaten başbaşayım kendimle:...Adem arkadaşım. güle güle. Yolun açık olsun.

Yazılanlarım çürümeyecek çaltı kütüğü gibi. Asıyorum onları orada duruyor.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Evet Adem

Benim gibilere göre bu başlığın yeri "Genel Tartışmalar"/"Felsefe Tartışmaları" değil de özel de spesifik olarak "Teoloji Tartışmaları/Görüşmeleri" bölümüdür.

Yine bana göre bu tartışma "Teoloji Tartışmaları" alt forumundan yürütülmelidir ve yalnız Teoloji tartışanlarca tartışılmalıdır çünkü kişi Teoloji verisi bilgisi dışında bilgi veri almaya ve görüşme yapmaya isteksizdir/kayıtsızdır kendi donesini dayatmaktadır.

Böylece şu an karışıklık olarak yaşanan bu durumun tekrarın önüne geçilebilir

Teoloji felsefe değildir. Forumun ana tıkanma nedenlerinden biri bu.

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
İçtenlik, gerçekler ACI dır. Biraz da acıtır. İçinde bulunduğun şüphe buhranları biliyorum sana ACI veriyor.... Aklı da kabul etmiyorsun, mantığı da... Yolunu kaybetmiş bir AMA gibisin, yolunu ışıtacak her şeyi elinin tersiyle itiyorsun çünkü BEN diyorsun. Neredeyse bir TANRI sanıyorsun kendini. İşte kendine yaptığın eziyetin en büyük sebebi bu. Aklın ve mantığın yok sayıldığı bir düzlemde tartışılacak hiç bir şey yok....

Akıl ve mantık düzleminde oldukça her zaman tartışmaya hazırım....

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
İçtenlik, gerçekler ACI dır. Biraz da acıtır. İçinde bulunduğun şüphe buhranları biliyorum sana ACI veriyor.... Aklı da kabul etmiyorsun, mantığı da... Yolunu kaybetmiş bir AMA gibisin, yolunu ışıtacak her şeyi elinin tersiyle itiyorsun çünkü BEN diyorsun. Neredeyse bir TANRI sanıyorsun kendini. İşte kendine yaptığın eziyetin en büyük sebebi bu. Aklın ve mantığın yok sayıldığı bir düzlemde tartışılacak hiç bir şey yok....

Akıl ve mantık düzleminde oldukça her zaman tartışmaya hazırım....
Buraya Adem diye bir "Işık" geldi dediler. Aydınlatıcı bilgilerle dolu... Geldik gördük sevindik. Aydınlana aydınlana bir ettik.
Yolun açık olsun hoşçakal... Işıklarla dolu olsun yolun arkadaşım...

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Yazdıklarım anlamsız , teolojik , itici vs gibi geliyorsa sana OKUMAMA özgürlüne ve hatta cevap yazmama yetisine sahipsin...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Yazdıklarım anlamsız , teolojik , itici vs gibi geliyorsa sana OKUMAMA özgürlüne ve hatta cevap yazmama yetisine sahipsin...

gg.png

Yani tabi ki benim gönderime o alıntıyı tutmaksızın "Zaman" adlı bir başlıkta ya da başka bir kişisel gönderi de; tek varlık, zaman, ilah, kul, sınırlı varlıkların muhtaçlığı ve bağımlılığı gibi şeyler yazsaydın bu noktaya gelir miydik kestiremedim

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Aynı mantıklamayla yukarıda yazdıklarımı okumama yanıtlamama yetkisine ve özgürlüğüne sahipsin
Kendi bildiğini okuyacaksan. ışıklarla ve aydınlıklarla dolu... her anlamda...

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Seni anlamakta zorluk çekiyorum içtenlik.... Bazen çok net ve mantıklı şeyler yazıyosun,anlayıp cevap yazabiliyorum... Ama bazan söylediklerin dalga gecer mahiyette.

Bence sorun birbirimizi anlamakta zorluk çekiyoruz...

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Ekli dosyayı görüntüle 368

Yani tabi ki benim gönderime o alıntıyı tutmaksızın "Zaman" adlı bir başlıkta ya da başka bir kişisel gönderi de; tek varlık, zaman, ilah, kul, sınırlı varlıkların muhtaçlığı ve bağımlılığı gibi şeyler yazsaydın bu noktaya gelir miydik kestiremedim

Ben bu başlığı açarken kendi düşüncelerimi ortaya koyarken gelecek karşıt düşüncelerle eksiklerimin ne olduğunu ya da yanlışımı görebilmeyi umuyordum...

Doğru düzgüb tartışabilseydik belki olurdu...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar