Zaman değişmez, zaman değişimdir.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde NuriKara tarafından oluşturulan Zaman değişmez, zaman değişimdir. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,052 kez görüntülenmiş, 16 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Zaman değişmez, zaman değişimdir.
Konbuyu başlatan NuriKara
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan M3CSL

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Değişmeyen tek şey değişimdir veya değişmeyen tek şey zamanın akmasıdır. Hiçbir şey değişmeseydi zaman dururdu, her şey tersi yönünde değişseydi zaman geriye doğru akardı.

Saatler dünyanın kendi etrafında dönme süresine göre ayarlanmıştır.

Canlı varlıkların ölü olarak değişmeleri yıllar sürer. Daha yavaş hareket eden bir insan daha fazla yaşamaz ama farklı zaman diliminde* yaşamış olur.**

*(Evrenin andaki durumu) **(Kara deliklerin yakınında değişimin yavaşlaması, interstellar)

kahin

Kahin
Yeni Üye
zaman değişken bir boyuttur,zaman anlık boyutlara arası değişimdir,5 dakika önce farklı bir zaman
diliminde olmak 5 dakika sonrada farklı zaman diliminde olmak demektir,geçmiş ve gelecek zamanlar
geçmiş ve geleceğin boyutlarıdır,
şimdiki zaman scalası ise değişmeyen akıcı boyuttur,
karadelikler sadece evreni değil zamanıda yutarlar daha açık bir ifadeyle
karadelikler evrenin boyutlarını yutarken, zamansızlık boyutu başlar
bana göre karadelikler evren yok etmek için özel tasarlanmış
sistemlerdir.

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Zaman kavramı en zor ve karmaşık konulardan birisi.
Zaman sadece algılarımızda mı var, yoksa gerçekte zaman diye bir şey yok mu?
Hareket eden cisim için zaman daha yavaş akıyor ama gözlemleyen için zaman aynı şekilde ilerliyorsa, zaman gerçekte ne anlam ifade ediyor olabilir?
Işık hızında hareket edebilirsek zaman durur, geçersek peki?
İşte tüm bu sorular zamanda yolculuk mümkün müdür sorusunun da cevabını içeriyor.

Zamana karşı değişim ise kaçınılmazdır.
An zamanda olmaktan bahsedilir ya da kutsal kitaplardaki farklı zaman algılarından, işte tüm bunlar zamanı tam manası ile anlamayı zorlaştırmaktadır..

kahin

Kahin
Yeni Üye
einsteinin ışık hızı kuramına göre sentezlediği hipoteze göre;
ışık hızını geçmek imkansızdır.
evrendeki en hızlı kütlesiz fotonlara ışık denir. einstenin izafiyet teorisi şimdilik en güçlü teoridir.
bana göre zaman canlı varlıkların, gelişmesi ve ölmesinden başka çok işe yarar
örnegin evrenin sistemetik işleyişi zaman olmasaydı bir anlam ifade etmezdi. :)

Son düzenleme:

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
[MENTION=6517]Lefty[/MENTION]

Zamanın bir boyut olduğunu düşünmüyorum. Demek istediğim: Bir madde değişince zaman oldu diyebiliriz. Anda değişmeyen hiçbir madde yoktur.

Zaman yolculuğunun mümkün olduğunu düşünmüyorum. Çünkü: Zaman değişimse, geçmişteki bir zaman diliminin var olduğunu söyleyemeyiz.

Zamanla boyutların büyük bir ilişkisi var: Hareket olmasaydı zaman(değişim) olmazdı. Boyutlar olmasaydı hareket olmazdı.

Büyük şeyler küçük şeylerin birleşmesiyle oluşmuştur. Hiçbir şey yer değiştirmeden değişemez. (Büyük şeyler sabit gözükebilir.)

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Zaman hakkında dedikodu yapmayın, geçmiş ile gelecek arasında geçenler sadece kendilerini ilgilendirir.

kahin

Kahin
Yeni Üye
boyuttan kastım, kuantum motorlarını kullanarak fiziksel kuantum hipotezi sayesinde dev hızlara
ulaşan kuantum ışınlanması ile evredenki belirli solucan deliği noktalarından, solucan deliği
yaratarak zaman sıçraması yapabilmektir. bu esnada yine yardımımıza izafiyet teorisi çıkmaktadır.

:) einsteinin teoriside bunu doğrular zamanda geleceğe yolculuk yapmak mümkündür, bunun için zaman makınasına gerek yoktur, kuantum motorlar sayeinde ışık hızına ulaşarak zaman
sıçraması yapılabilir.

bu bildiğin ışınlanmadır ben birazcık genişlettim, kuantum reaktörler ile evreni bükerek zamanın diğer tarafına sıçramak mümkün gözüküyor dolayısiylede,
sıçrama noktaları oluşturmak gerekiyor.
sistemin işleyişi çok önemlidir, fiziksel kuantum motorlar itme gücüyle çalıştıgı anda
ışık hızına ulaştıkları için evreni bükmeye başlar, bu esnada deliklerin açılmasıyla;

evren bükülür ve büküldüğündede farklı bşir boyuta sıçrama yapılır .. işte o boyut gelecektir.
çünkü zamanın tanımsal izafiyet teoriside bunu dogrular zaman boyutlar arası değiiimdir. bunu istersenız hızlandırır .istersnız yavaşlatabilirsiniz.

örnegin kuantum sayesinde buyutlar arası geçiş hızlandıgında zamanda ileri sarmış olucagından bir kaç saniye sonra kendinizi 2341 yılında bulabilirsiniz. zaman tahmını
yapmak imkansızdır bulundugunuz sıçramaya baglı olarak boyutta değişkenlık gösterir.
örnegin bir gemiye binip marsa yolculuk yapabilirsiniz ses hızını geçerek yolculuk yaptıgınızda.
aradan 4 yıl geçer marsa vardıgınzda 4 yıl yaşlanmış olmazsınız 3 ay veya 4 ay yaşlanmış olursunuz .ama bu sürec dünyada saatte 5 km hızla yürüyen bir insan için çok daha yavaş olucagı için dünyadakı insan 4 yıl yaşlanıcak sizde hıza baglı olarak 3 ay veya 4 ay yaşlanıcaksınız.. :) :)

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
boyutlar arası zaman scalasında herşey hıza baglıdır. bu dünyada mümkün olmaz, istersniz dünyada saatte 2500. km hızla yürüyün bu sizi yavaş veya daha hızlı göstermez. bunun için mutlaka
çekimsel alandan yanı manyetik alanmdan kurtulmak gerekir. manyetik alanlar boyutları sabitler.
bu esnada boyutlarda zaman baglı olarak değişkenlık gösteririr ama uzayda zaman farklı işler.
manyetik alanların olmadıgı devasa boşuklarda hız değişkenlıgı,boyutları değiştirmeye
başlar bunu asla anlıyamazsınız örnegın bir astronot, burdan jüpitere ses hızını gecerek gitse ve 6 yıl sonra geri gelse, en fazla ses hizı satte 1235 km desek.. 600 milyon km jupiter uzaklıgı. demekkı uzay gemisinin içindekı adam sadece 1 yıl yaşlanmış olucaktır.

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
arkadaşlar :) bir takım söylentiler var ışık hızı geçildi,cerndekı deneyde sahte söylentiler ayyuka çıkmış durumda, ışık hızı aşılmış,ve sonrada durdurulmuş, böyle birşey akıl ve mantık dışıdır.bu tür haberlere lütfen itibar etmeyiniz. henüz ispatlanmamış her ter hipotez sadece zaman kaybıdır. :)

ışık hızı saniyede e 299.792.458 metre :)
ışık fotonları ışık hızını aşmak zaten evreni bükmeye yarar daha hızlı bir şeyin varlıgı
evreni paramparça edicektır.. böyle bir hipotez yaratmak bilime ciddi zararlar vericektir.

ışık hızından daha hızlı şeylerin olması ve gözlemlenmesi demek koskoca big bengi çöpe atmak
değilmidir?

e=mc², yani kütlesi olan bir cismin ışık hızını geçemeyeceği hatta aşamayacağı ispatlamıştır.

bir kere parcacık fiziğine terstir neymışş ışık hızından daha hızlı atom altı parcacıklar
bulunmuşmuş bulunduysa bunu gözlemlersin sentezlersın ve servis edersin.
sadece br iddia olması abste işgaldir iannmayın sakın..

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
,,

,ışık bildiğiniz
kütlesiz fotondur, kütlesiz bir ışıktan daha hızlı giden bir olgunun varlığı henüz ispatlanmadıgından gözlem dışıdır.

şu trajıkomık iddiaaya bakınız bakınz lütfen ne diyor.
takyonlar ışık hızın geçen atom altı parçacıgıdr amaaaaaa amaaaa diyor.
bu esnada zamanda yolculuk yapan diyor .. fizik kurallarını altust ediyor diyor. iyideeee zamanda yolculuk yapıcak kadar hızlı kütlesiz cismi nasıl? gözlemlendiniz ben bile merak ettim.. bunu gözlemlemek için big bengın ve cerndekı büyük hadron çarpıştırıcısının yeterlı olmadıgı çok açıktır..

yahuuu sen bunu gözlemlediysen tanrı olmuşsun demektir.. :D

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
[MENTION=6517]Lefty[/MENTION]

Zamanın bir boyut olduğunu düşünmüyorum. Demek istediğim: Bir madde değişince zaman oldu diyebiliriz. Anda değişmeyen hiçbir madde yoktur.

Zaman yolculuğunun mümkün olduğunu düşünmüyorum. Çünkü: Zaman değişimse, geçmişteki bir zaman diliminin var olduğunu söyleyemeyiz.

Zamanla boyutların büyük bir ilişkisi var: Hareket olmasaydı zaman(değişim) olmazdı. Boyutlar olmasaydı hareket olmazdı.

Büyük şeyler küçük şeylerin birleşmesiyle oluşmuştur. Hiçbir şey yer değiştirmeden değişemez. (Büyük şeyler sabit gözükebilir.)

Zaman, ikizler örneğinde olduğu gibi mekan ve hıza göre değişmiyor mu?
Işık hızına yakın hareket eden varlıklar veya ışık hızını aşanlar için zaman farklı işleyecektir ve ölümsüzlüğün sırrı budur belki de.
Işık hızına yakın hareket edebilseydik zaman çok daha ağır ilerleyecekti ve kutsal kitaplarda bahsi geçen farklı zaman algılarını da dikkate alırsak; an zamanda olan her şey, değişik boyutlarda farklı algılanıyor olabilir.

kahin

Kahin
Yeni Üye
bir gün ışık hızını aşsak bile, ölümsüz olucağımızdan oldukça şüpheliyim, ölümsüzlük aşk gibidir,
aşk ölümsüzdür, ölümsüzlük gibi göreceli olmuyan bir güç,ışık hızınıda geçsek evrenin içindeki
zaman kanunları ile doğduk bu kanunlarla ölmek zorundayız.....

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Zaman, ikizler örneğinde olduğu gibi mekan ve hıza göre değişmiyor mu?
Işık hızına yakın hareket eden varlıklar veya ışık hızını aşanlar için zaman farklı işleyecektir ve ölümsüzlüğün sırrı budur belki de.
Işık hızına yakın hareket edebilseydik zaman çok daha ağır ilerleyecekti ve kutsal kitaplarda bahsi geçen farklı zaman algılarını da dikkate alırsak; an zamanda olan her şey, değişik boyutlarda farklı algılanıyor olabilir.

Dediğiniz gibi mekan ve hıza göre değişiyor: Bir şeyi algılamamız için beynimizdeki nöronların bir yerden bir yere gitmesi gerekiyor. Bir örnek vereyim: Sizi dünyayı görecek bir konuma koyup bütün fiziksel hareketlerinizi yavaşlatalım. Öyle ki bir nöron bir bilgiyi bize göre bir yılda işlesin. Siz bizden daha fazla yaşamış olmazsınız. Siz bilgiyi daha yavaş işlediğiniz için bizden daha geç ölmüş olursunuz. Ama genele baktığımız zaman sizin milyon yıllarda işlediğiniz bilgiyi biz altmış yılda işlemiş oluruz. Yani aynı miktarda iş yapmış oluruz.

Algılama süremiz değişir ama yaşam süremiz aynı kalır. (Zaten ikizler örneğinde de öyle değil mi? Biri on yıl yaşlanmış biri bir yıl yaşlanmış olsa, biri otuz biri yirmi bir yaşında olurlar ama otuz yaşında olan otuz senelik iş yapmışken yirmi bir yaşında olan yirmi bir senelik iş yapmış olur.) Umarım anlatabilmişimdir.:(

Hız ve mekan fiziksel hareketlerimizi yavaşlatıyorlar. Bu da değişimi yavaşlatıyor. Yani zamanı.

Bir maddenin hareket veya değişme hızı bulunduğu ortama göre değişebiliyor. Bunun ismi görecelilik.

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
çok doğru bir tespitti gerçekten zaman değişmez değişen bizleriz yaşlanıyoruz, ama bu zamanın etkisiyle oluyor unutmayalım,yeni tezler üretmek yerine zamanı daha iyi anlıyalım, zaman niçin? verilmiştir,
bir anlamı olmalı oluyorsa önce doğuyoruz sonrada gelişiyoruz ve ölüyoruz bu süreçler zamanın
işlediğini ve değiştiğinin en belirgin ispatıdır.

zihnimiz bunu nasıl? algılıyor uyurkende zaman devam ediyor dikkat ettinizmi? zaman ileri gidiyor neden? geri gitmiyor zaman geri gidemez anlamsız olurdu, önce yaşlı halimiz olurdu sonrada yavaş yavaş gençleşirdik ve bebek oluncada meni dönemine kadar yok olup giderdik
herşey ters olurdu.. gelişim yerine daralım sürecine girerdik, tersten konuşur herşeyi
ters anlardık.. ama yinede bu mümkün tanrı için buda mantıklı olurdu tıpkı üçgen şeklinde bir daire yaratmak gibi. :)

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
tanrı için yaratmak söz konusu olunca herşey mümkünmüdür? örneğin tanrı zamansız ve mekansız bir evren yaratabilirmi??
tanrı evrensiz canlı yaratabilirmi?
tanrı big bengsiz insan yaratabilirmi?
tanrı yaratmaktan başka bir işe yaraıyabilirmi?
bu tarihin en kazık sorularıdır henüz çözmeyi bırak, bu cesareti bulan bile olmadı bu sorulara net cevap vermek için tanrı olmak bir zorunluluktur.

hani diyoruzya insan aklı özgür iradede bir yere kadar değil irede bir yere kadardır.
düşünmek insan aklını küçümsemek çok büyük hata olur.

ben insan aklının % 100 konrolünün tanrıda olduğunu düşünüyorum, tanrı bir kaynaktır
bizde o kaynaktan fışkıran sularız,..

eğer benim aklım bana ait olsaydı ben böyle sorular ve böyle düşüncelerle yaşamzdım.
örnegin aşık oluyorum, sankı aklımda bir karadelik var gittikçe derinleşiyor, bir puzzle gibi
sonsuz bir acı olmayabilir ama hayatımı alt üst ettiği kesindir.

biri israrla beynime giriyor bana derin acılar veriyor, bir insan benim beynime acı veremez.
aşık oldugum kadında öyle insanlar insanların beyinlerine acı vericek güçleri ve
kudretleri yoktur,

hislerimi duygularımı .iredemi ve beni kim? yarattıysa, bunun nedenini? en iyi o bilicektir. fakat ben kendini tanrının yaşama adadıgı bir kobaymış gibi hissediyorum. kendimi
platonık aşk yaşıyan bir aptalmış gibi hissediyorum.. bunun nedenini asla bilememek beni ürkütüyor tanrı benı en büyük korkumla yüzleştiriyor.. ama neden? ama neden? neden? nedennn???
son 32 yıldır her sanıye aklımda tanrı ve o kadın var ama neden???? nedennnnn??

:mad::mad::confused::confused::(:(:(

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
bu yüzden yaşadığım sürece tanrıyı asla affetmieyceğim isteseydi o kadınla ölüncede yedek mutlu olucagım mühteşem bir kader verebilirdi... asla affetmiyecegım ama asla affetmieycegım
en büyük düşmanlarımı bir gün affedicem ama tanrıyı asla affetmiyecegım asla aslaaa ...

:mad::mad::mad::mad::confused::confused::confused:

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Evrende herşeyin akış oluş hızı vardır, herşey olması gereken zamanda olur.Biz ancak kendi frekansımızı yükselterek zamanı daha hızlı geçirmemizi yardımcı olur.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç