Yok Olan Aranır Mı?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Efruz tarafından oluşturulan Yok Olan Aranır Mı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,098 kez görüntülenmiş, 202 yorum ve 2 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Yok Olan Aranır Mı?
Konbuyu başlatan Efruz
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

Efruz

Üye
Yeni Üye
Alalade bir yazı olacak biliyorum . Çünkü hiçbir hazırlığım yok ,cümlelerimi süsleyecek öyle yabancı ya da elit diye nitelenen kelimelerimde yok.
Gündelik hayatımızda kullandığımız bir eşyayı bulamadığımızda arıyoruz. Tanıdıklarımıza eşyanın nerede olduğunu ,görüp görmediğini soruyoruz.
Tanıdıklarımıza tepkileri ; -öyle bir eşya yok olamaz .
-Ben onu görmedim ,öyleyse yok.
.....gibi tepkileri çoğaltabiliriz.
__
Aramak ihtiyacı , niçin oluşur?
Olmayan bir şeyi arama ihtiyacını insan hissetmez.
Sevgiyi arar,aşkı arar, mutluluğu arar . Soyut olan varlıkları görmeden arar .
_
Allah yok deniyor ya !
Yok olan nasıl aranılır ?
Kainat ,uzay... Bildiğimiz bilmediğimiz, gördüğümüz görmediğimiz yığınlarca güzellik , O tek bir yaradanı işaret ettiği için değil midir ki bu arayış içerisinde olmak ?!

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Allah yok deniyor ya !
Yok olan nasıl aranılır ?
Kainat ,uzay... Bildiğimiz bilmediğimiz, gördüğümüz görmediğimiz yığınlarca güzellik , O tek bir yaradanı işaret ettiği için değil midir ki bu arayış içerisinde olmak ?!

Birincisi kozmoloji de politeistik (çoktanrılı) tanrı figürleri varolabilir
Bunlar evrimleşmiş olümlü geçici tanrılardır. Gnostisizmde buna demiurge/demiurgos denir.
İnsan; robotları, yapay zekayı ve metaversi canlı klonlamayı, laboratuvarda canlı üretmeyi tartışıyor ve sürekli evriliyor
Avatar projesi düşünce nakli ölümsüzlük gibi arayışları var
Yan ileri ki aşama biyogenetik sibergenetik canlılar yaratmak olacaktır daha ilerisi tam bir biyo türü geliştirmek kopyalamak düzenlemek olacaktır
Bunu yaptığında gider ilkel bir gezegen keşfeder kolonize ederse orada tanrı bile olabilirdi

Yani dış uzayda senin domates geniyle oynaman gibi insanla oynayabilecek güçlü varlıklar olabilir ve emin ol bunu yaparken senin ruhun duymazdı ve tarihinde iki din bulur ve karmaşık bir mitoloji sahibi olur ve bu ne diye sorgulardın

İkincisi de kuantum vb denen biçimde herşey herkes birbirini yaratıyoır vb olabilir ya da tanrıyla tam aynı şey tanrıın parçaları ve bölümlemleri gibi olabiliriz

Tanrı yok/olamaz derken verilen söylenen monoteist (tektanrılı) dinlerin bireysel tekilci şımarık yobaz zorba seçen yakıan kızan küfreden tehdit eden ilahıdır.

Böyle bir varlık ilk-aşkın-üstün varlık olarak tüm varoluşu yaratmış ve kurgulamış kuşatmış donatmış olamaz ancak yukarıda denen gibi göksel politeist bir figür olarak namümkün değil yani gerçek fizik bir varlık olarak evet varolabilir

Şunu söyleriz. Ontolojik bir başlama (yoktan varolma) olamayacağı için bir başlatıcı bulunamaz çünkü varolan yo kdğeildi ve hiçbir şey vardan yok ve yokta nvarolamz o halde bi ilaha gerek yoktur

ve arayın bakalım bulabilecek misiniz ve ne bulacaksınız?

ve sahi sordun mu senden önce arayanlar ne buldu?

Bizim aramadığımızı mı düşünüyorsun?

Son düzenleme:

Mert.A

Yeni üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Radyo Tv
Biraz kafanız karışık gibi görünüyor. Her sabah çorap aranabiliyor. İhtiyacın varsa ararsın. Yoksa aramazsın. Bu kadar basit. Bir insanda akıl mantık varsa kullanabiliyorsa sağlıklıdır. Kullanamıyorsa aranır durur.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
ettiği için değil midir ki bu arayış içerisinde olmak ?!

Sizin arayış içinde olmak dediğiniz dürüst değil

Tarnıyı arayıp -hem de dürüst biçimde arayıp- -hem de ön-inanarak arayıp- bulamadığımızı söylediğimizde kulak tıkıyorsunuz
Ötekileştirme dışında sizden önce arayanlarla empati bağı kurulmalı ve bu olmadığıı sürece arayışınızda ne yazık ki dürüst değilsiniz ve olmayacaksınız

Tanrıyı arayışı içinde olma eğer o yoksa yokluğunu bulmayı yani onu hiçbir zaman bulamamayı da hesaba katmalı.

Tersi inançta diretme ve onun doğrulaması peşinde sonsuza dek bocalamadır
Karşı bilgiyi almayı reddetme ve görmezden gelme -inkardır-

Yani kişi ,her iki sonuca açık olana dek ,her iki sonuca açık olarak gerçeği arayana dek gerçeği aramıyor olurdu
ve bir tanrı yoksa hiç bir zaman bulamayacağınız ve bunu da asla görüp kabullenmeyceğiniz için tersiyle bocalar dururdunuz

Tarnıyı değil gerçeği hakikati arayın derim böylece bocalamzsınız ve aradığınız hedefe ulaşacaksınız
yolunuza ne çıkarsa

Serçe

Üye
Yeni Üye
Sevgili @Efruz ben hiç bu kadar net ve tüm gerçeği ile ortaya konulan bir yazı görmedim. Az ve öz okumaktan keyf aldım. Yüreğine sağlık.

Aslında herkes Allah İn var olduğuna ve onun kudret ve gücüne vakıf ama gel gör ki sihirsel olağan dışı bişeyler bekliyorlar tastik etmek için.
Oysa biraz etraflarına baksalar herşeyin ne kadar da mucizevi oldugunu görecekler.

Sürekli sosyal medyada yankı bulan ve bu son yıllar da tamamen açıkca konuşulan üst akıl dünyayı yöneten grup diye nitelendirilen güruhun bile Allah tan haberdar oldugunu ve planların da biz insanları nereden vuracaklarını bile hedeflemiş durumdalar.

Mesela Deccal çıkacak ve kendine inandıracak denir kuranda neden.?
Çünkü dini kullanıp Bi kaç mucizeler gerçekleştirecek sürekli bir arayış içinde olan kendini Allah a ait hissetmeyen insanlar deccale inanacaklar çünkü Allah ı sadece bu dünyada yapabilecekleri ile kısıtlı sanıyorlar.

İmanları bu kadar zayıf olacak hemen kapılacaklar oysa Deccal şeytandan başkası değildir..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Dürüstçe kabul etmelisiniz ki bugün size öğretilen biçimiyle -zorlamayla- dinsiz ,inançsız dedirtildikleriniz neredeyse hepsi ama emin olun çoğu eski dindarlardı ya da tanrıya inaınyorlardı ve bir kısmı emin olun çok içten ve dürüst bir biçimde tanrı/bilgi/hakikat aradılar ve bulamadıklarını söylediler

Siz onlara dinsiz ve inançsız ,itikatsiz demeyi seçtiniz ama şunu yapabilridiniz

Tanrıyı arayıp bulamamış insanlar

Bunu demeyi seçebilirdiniz

Kutsal yüce gerçeğinizin açılacağı pencere

Hatırlatmış olalım ya da sorulduğu için söylüyorum

Bunun dışında sahi kim buldu?
Tanrıyı birinci elden deneyimleyip duyduğunu söylyenlere ise peygamber dediniz
Peygamber demedikleriniz sahte anti peygambre oldular

Bunun dışında Mansur, Yunus, Arabi, Nesimi, Rumi hep bunlar tanrı aradı
Bazıları ben kendimi buldum dedi tanrı benden ayrı ya da gayrı değilmiş dedi.
Mansur neden yakıldı parçalandı dövüldü bakın
Yunus'un yazdıklarını iyice inceleyin. Rumi'nin anekdotlarına bakın Tanrı ile valrığın/varolanın birliğini kabul eden açıkalmaları var bugün iktidarınız onları duysa anlasa bir haftadır twitter da ki Sezen Aksu tartışmasına döner aforoz eder dinden çıkarırdı. Arabi'ye alim diyen çoğu küserdi arkasından bir Bestami icad edip ne ddiğini yeniden icad ettiler ve toparladılar

Anadolu tasavvuf tarikatları tanrı ile birliği sır olarak sakladı. Halka ayan edilemez bilgi çünkü ya anlayamazlardı ya da iktidarları tehdit ediyordu.

Tanrıyı bulmanın tek yolu var. Peygamber olmalısın. Bunun dışında google ile şimdi beraber tarayalım mı ?
İngilizce tanrı ile konuştuğunu, aradığını bulduğunu düşünen insanlar ve meleklerle görüştüğünü yazıştığını düşünen insanlar. Sence ne kadar buluruz? Kaç tanedir.?

Hepsinin yalan attığını bana ilk sen söylerdin değil mi?

Yoktur sanıyorsan bir bak. Onlarca yüzlerce değil binlerce bulurdun...

Basit bir kaç hristiynalık misyonerlik sitesi incele lütfen.. Ne düşündüğünü bilzere yaz...
Tanrıyı bulduğuna ve sana nasıl bulduracağına çok emin kararlı hristiyanlara bir bak. Sence bulmuşlar mıdır? Öğretebilirler mi?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Aşağıdaki alıntılar bir hristiyan misyonerlik sitesinden. google da her yere reklam koyduğu için ona ulaşıp bir gün tıkladım ve burada bir başlıkta bir şeyler yazdım

"Beni arayacaksınız, bütün yüreğinizle arayınca beni bulacaksınız. Kendimi size buldurtacağım" diyor RAB."

Tanrı'nın varlığını destekleyen sebeplere bakmadan önce kendinize şu soruyu yöneltmenizi tavsiye ederim:

Eğer Tanrı var ise, ben onu bilmeyi istiyor muyum?

sanırım yazdıklarımdan biri de şuydu...

Eğer Tanrı yok ise, ben bunu bilmeyi gerçekten istiyor muyum?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bipolar ya da şizofreni tanısı alan insaların büyük çoğu hayatında en az bir kere tanryı duymuş ve bulmuştur ve hayatında bir kez olsun içsel olarak peygamberlik vb çelişkisi duyduran bir ses duyma deneyimi yaşamıştır.
İşin aslı hepsi hepsi de peygamber olunamayacağını o işin bittiğini bildiği için özellikle inançlı müslümanlar vs bu sesi susturmaya durdurmaya çalışır

Gelişmiş ülkelerde Bipolar tanısının tüm nüfusa yaklaşı koraın % 2,5 tur. Denilenle bir çelişki yaşanıyorsa adında Bİpolar olan bir sosyal medya grubuna gidip bir gönderi ve başlık açıp deneyin sorun. Emin olun çoğu size bir mani ve piskoz evresinde bu deneyimi yaşadığını kötü ve istemediği/katlanamadığı, başedemediği susturmak istediği bir deneyim olduğunu söyleyecektir

Hristiyanlar için daha kolay. Kişinin sağlıklı bir iş yaşamı kariyeri var ve kişisel blogunda tanrıyla konuştuğunu bir ankedot olarak açıklıyor. Genelde yukarıdaki kadar nahoş algılanmıyor çünkü tanrının kişiyle irtibata geçmesinde birinci durumdaki kadar yani müslüman olunan durumdaki kadar bir çelişki yok, kişiye özel deneyim atfediyor, tek kişilik.... Yani ben tanrıyı duyuyorsam bir şeyler bildirmesi gerekenim diye düşünmediği için, lkişiye özel atfettiği için, bir çatışkı yok ve genelde bir pasifist sevgi peygamberinin uzantısı daha yargılamayan yumuşak bir eril tanrı inancı var.
Yani içsel olarak daha hoş zorlantısız aksine belki mutlu edici bir deneyim.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Aslında herkes Allah İn var olduğuna ve onun kudret ve gücüne vakıf ama gel gör ki sihirsel olağan dışı bişeyler bekliyorlar tastik etmek için.

Hekes adına düşünemmelisin ve diğerleri adına karar vermemelisin

Felsefe tanrıyı ve dini sorgulama, bu anlamda istenmeyen şeyleri duyma ve buna maruz kalma anlamında biraz geçmiş bir yorumda :"önümde inek dana kesimişler" denen/dediğin gibi olabilir.

Maruz kalmak istemiyorsan hatırlatma kistedim.. Sen bilirsin çünk üaşağüıda yazdığın gibi değil..

Öyle düşünmüyoruz, bilmelisin

O zaman ben herkesten değilim, o zaman ben kimim?

Hiçkimseyim

Ötekileştiremez ya da kimliksizleştiremezsin

Ne hiçkismeyim ne inançsızım ne de dinsizim ben

Mesela bunu diyene dönüp benim dinimin onun dinine benim inancımın onun inancına beş basacağını söylerim ve bir tanrısı yok. Buda'nın da yoktu peygamber değildi ama saygı gördü insanlar onu takip etti. Bunu tanrı istiyor demedi onu takip etmeyi insanlar canı gönülden seve seve kendi istedi ve seçti

Felsefe adının anlamını bir kez daha hatırlatma ihtiyac ıduyuyorum. Bilgi sevgisi anlamına gelir. Burada tanrı başkan değil, açık dürüst objektif sorgulanır da yargılanır da

Bunu derseniz şunu derim

Aslında herkes Tanrının olmadığına gerçeğin ne olduğuna ve birleşirsek kudret güç sahibi olacağımıza da vakıf ama gel gör ki sihirsel olağan dışı bişeyler bekliyorlar tastik etmek için.

Efruz

Üye
Yeni Üye
Biraz kafanız karışık gibi görünüyor. Her sabah çorap aranabiliyor. İhtiyacın varsa ararsın. Yoksa aramazsın. Bu kadar basit. Bir insanda akıl mantık varsa kullanabiliyorsa sağlıklıdır. Kullanamıyorsa aranır du

Efruz

Üye
Yeni Üye
Kafam karışık değil .

Efruz

Üye
Yeni Üye
Sevgili @Efruz ben hiç bu kadar net ve tüm gerçeği ile ortaya konulan bir yazı görmedim. Az ve öz okumaktan keyf aldım. Yüreğine sağlık.

Oysa biraz etraflarına baksalar herşeyin ne kadar da mucizevi oldugunu görecekler.

Sürekli sosyal medyada yankı bulan ve bu son yıllar da tamamen açıkca konuşulan üst akıl dünyayı yöneten grup diye nitelendirilen güruhun bile Allah tan haberdar oldugunu ve planların da biz insanları nereden vuracaklarını bile hedeflemiş durumdalar.

Mesela Deccal çıkacak ve kendine inandıracak denir kuranda neden.?
Çünkü dini kullanıp Bi kaç mucizeler gerçekleştirecek sürekli bir arayış içinde olan kendini Allah a ait hissetmeyen insanlar deccale inanacaklar çünkü Allah ı sadece bu dünyada yapabilecekleri ile kısıtlı sanıyorlar.

İmanları bu kadar zayıf olacak hemen kapılacaklar oysa Deccal şeytandan başkası değildir..
Çok teşekkür ediyorum
Selamlar

Efruz

Üye
Yeni Üye
Dürüstçe kabul etmelisiniz ki bugün size öğretilen biçimiyle -zorlamayla- dinsiz ,inançsız dedirtildikleriniz neredeyse hepsi ama emin olun çoğu eski dindarlardı ya da tanrıya inaınyorlardı ve bir kısmı emin olun çok içten ve dürüst bir biçimde tanrı/bilgi/hakikat aradılar ve bulamadıklarını söylediler

Siz onlara dinsiz ve inançsız ,itikatsiz demeyi seçtiniz ama şunu yapabilridiniz

Tanrıyı arayıp bulamamış insanlar

Bunu demeyi seçebilirdiniz

Kutsal yüce gerçeğinizin açılacağı pencere

Hatırlatmış olalım ya da sorulduğu için söylüyorum

Bunun dışında sahi kim buldu?
Tanrıyı birinci elden deneyimleyip duyduğunu söylyenlere ise peygamber dediniz
Peygamber demedikleriniz sahte anti peygambre oldular

Bunun dışında Mansur, Yunus, Arabi, Nesimi, Rumi hep bunlar tanrı aradı
Bazıları ben kendimi buldum dedi tanrı benden ayrı ya da gayrı değilmiş dedi.
Mansur neden yakıldı parçalandı dövüldü bakın
Yunus'un yazdıklarını iyice inceleyin. Rumi'nin anekdotlarına bakın Tanrı ile valrığın/varolanın birliğini kabul eden açıkalmaları var bugün iktidarınız onları duysa anlasa bir haftadır twitter da ki Sezen Aksu tartışmasına döner aforoz eder dinden çıkarırdı. Arabi'ye alim diyen çoğu küserdi arkasından bir Bestami icad edip ne ddiğini yeniden icad ettiler ve toparladılar

Anadolu tasavvuf tarikatları tanrı ile birliği sır olarak sakladı. Halka ayan edilemez bilgi çünkü ya anlayamazlardı ya da iktidarları tehdit ediyordu.

Tanrıyı bulmanın tek yolu var. Peygamber olmalısın. Bunun dışında google ile şimdi beraber tarayalım mı ?
İngilizce tanrı ile konuştuğunu, aradığını bulduğunu düşünen insanlar ve meleklerle görüştüğünü yazıştığını düşünen insanlar. Sence ne kadar buluruz? Kaç tanedir.?

Hepsinin yalan attığını bana ilk sen söylerdin değil mi?

Yoktur sanıyorsan bir bak. Onlarca yüzlerce değil binlerce bulurdun...

Basit bir kaç hristiynalık misyonerlik sitesi incele lütfen.. Ne düşündüğünü bilzere yaz...
Tanrıyı bulduğuna ve sana nasıl bulduracağına çok emin kararlı hristiyanlara bir bak. Sence bulmuşlar mıdır? Öğretebilirler mi?
Söze nereden başlamak gerektiğini bilemedim . Çünkü karşımda dolu dolu güzel bir insan var. Düşünen, sorgulayan .
Kuranı Kerim de yaradan, kulunun düşünmesini ,sorgulamasını, anlamasını ister. Hepimiz fıtraten inanç üzre yaratılmış olmamıza rağmen , sorgulayan ,soran ,düşünen ve bu sayede inanç yolunu seçen ya da sevmeyen kullar olduk.
Arayışta olmak kadar güzel olan ne vardır? Arayan nihayetinde bulacak ya da bulamasa bile hep bu arayışla beynini ve azalarını dolduracaktır.

Bazen küfrün en dibine vurmak gerektir,yükseklere çıkmak için . Gökyüzünün sesini duyarlar da , gökkuşağını görmezler.
Öyle değil midir?

Bu siteye gelirken siyasi fikirlerimi bir kenara bıraktım . Günün konusu ya da günümün konusu Sezen Aksu değil ki. Birileri günün konusu yaptı diye ,günümü meşgul mu etmem lazım !
Benim günümün konusu gencecik güzel yüzlü bir gencimizin , hayatının en güzel en verimli olacağı zamanda intiharı seçmiş olması.
Arayışta olan biri ,intihar yolunu seçmemeli.
Sadece dünya hayatından ibaret saydiginizdandir belki de görmemeniz sonsuz bir hayatın olduğunu.
Evet görmemenizden dedim. Çünkü zulümlere ,haksızlıklarla .... dolmuş bir dünya hayatında adalet kavramının bulunmayışı, sonsuz adaletli bir hayatın olduğunu göstermez mi ?
Toprağa ne ekilirse gün yüzüne o çıkmaz mı?
Dünya hayatı ekme yeriyse , sonsuz ahiret hayatı da biçme günüdür.

Efruz

Üye
Yeni Üye
Sizin arayış içinde olmak dediğiniz dürüst değil

Tarnıyı arayıp -hem de dürüst biçimde arayıp- -hem de ön-inanarak arayıp- bulamadığımızı söylediğimizde kulak tıkıyorsunuz
Ötekileştirme dışında sizden önce arayanlarla empati bağı kurulmalı ve bu olmadığıı sürece arayışınızda ne yazık ki dürüst değilsiniz ve olmayacaksınız

Tanrıyı arayışı içinde olma eğer o yoksa yokluğunu bulmayı yani onu hiçbir zaman bulamamayı da hesaba katmalı.

Tersi inançta diretme ve onun doğrulaması peşinde sonsuza dek bocalamadır
Karşı bilgiyi almayı reddetme ve görmezden gelme -inkardır-

Yani kişi ,her iki sonuca açık olana dek ,her iki sonuca açık olarak gerçeği arayana dek gerçeği aramıyor olurdu
ve bir tanrı yoksa hiç bir zaman bulamayacağınız ve bunu da asla görüp kabullenmeyceğiniz için tersiyle bocalar dururdunuz

Tarnıyı değil gerçeği hakikati arayın derim böylece bocalamzsınız ve aradığınız hedefe ulaşacaksınız
yolunuza ne çıkarsa
Çocukken bir şeyimiz kaybolduğunda şöyle üstün körü bir yerlere bakar ,sonra -anne bulamadım sen bulsana
Deyip ,arama işini annemize yıktığımız çok görülmüştür.
Sahiden aradın mı?
Ya da benim yerine siz sorun kendinize
Sahiden aradım mı?
Üstün körü bakmakla , her yeri köşe bucak aramak arasında fark var.
Köşe bucak arayipta , bulamıyana hiç rastlamadım.
Ama bulupta bir tarafa saklayıp ,bulamadım diyene çok rastladım.

T

TENTEN

Ziyaretçi
Aradığım şey hakkında bilgim yoksa neyi arayacağımı bilemem.
Yok olan aranmaz. :)

M

Mantıksız2022

Ziyaretçi
Allah var evet ama insanın kendini ikna edebilmesi önemli. Yıllardır bilimsel konularda araştırmalar yapıyorum ve çıkardığım en önemli sonuç "Ateistler" denen yaratıkların(Evet kural kanun tanımaz yaratıklar) bilimi kendi işlerine geldiği şekilde manipüle edecek kadar alçak olmalarıydı.
Taş devri benzeri kanunsuz bir dünyada yaşıyorsak sebebi bu yaratıklardır. En yaygın türlerine ekşi sözlük denen yerde rastlayabilirsiniz.
Benim günümün konusu gencecik güzel yüzlü bir gencimizin , hayatının en güzel en verimli olacağı zamanda intiharı seçmiş olması.
Arayışta olan biri ,intihar yolunu seçmemeli.
Sadece dünya hayatından ibaret saydiginizdandir belki de görmemeniz sonsuz bir hayatın olduğunu.
Evet görmemenizden dedim. Çünkü zulümlere ,haksızlıklarla .... dolmuş bir dünya hayatında adalet kavramının bulunmayışı, sonsuz adaletli bir hayatın olduğunu göstermez mi ?
Burada bahsedilen intihar etmiş kişi tıp öğrencisi olan mı?
Babası hakkında ekşi sözlük te yazılanları açın okuyun biraz "ateist ahlakı" görün.

Dünya adaletsizse, gerçek Müslümanlar kendilerini suçlamamalı. Suçlu psikolojisini bilirsiniz, hep başkalarına bok atarlar.
Asıl suçlunun kim olduğunu bulmak için ekşi sözlüğe 5-6 saat göz gezdirmek yeterli. Ummadığınız kadar hayvanlaşmış insanlarla karşılaşacaksınız.

Biraz dağınık oldu ama anlaşılır yazmışım gibi. Elimden bu kadarı geldi.

T

TENTEN

Ziyaretçi
Onun için mi bu sitede kim ne yazsa diye okusam diyorsunuz . Var olmasa bu denli kafa yorar miydiniz 🙃
Bilgi yoksa kafa yoramam.
Yazılanlara günlük hayatımda işime yarayan bilgi varmı diye bakıyorum.
Yaramıyorsa benim için o iletilerin yeri çöp tenekesi. :)

Efruz

Üye
Yeni Üye
Bakışınıza göre yazı da bilginin var olup olmaması bile. Ya da işinize gelirse .
Bakın size gündelik hayatta kullanabileceğiniz bir yemek tarifi bırakayım. Sonuç itibariyle bir bilgi. Yemeğe ihtiyacı olan birisi olduğunuza göre işinize yarar 🙃

Köftesi için malzemeler:
Yaklaşık 250 gr kıyma
1 çay bardağı ince bulgur
1 yumurta
3 yemek kaşığı un ( eğer ihtiyaç olursa biraz daha un eklenebilir . Kıvamı çok cıvık olursa dağılır köfteler sert bir harç- hamur olacak )
Sulu köfte
Tuz karabiber pulbiber nane
Bütün malzemeler iyice yogurulur ve unlanmis tepsiye yuvarlanir .
Suyu icin :
Biraz siviyag tencereye alinir. 1 adet ince dogranmis sogan ilave edilerek kavrulur. 3-4 patates kup kup dogranarak eklenir ve 2 yemek kasigi salca ilave edilerek bir iki tur karistirilir. En son biraz tuz ve patatesleri gececek kadar su eklenerek patateslerin biraz yumusamasi beklenir. Tam pismeyecek. En son koftelerde kaynayan suya ilave edilir ve kofte ve patates pisene kadar ocakta kaynatilir. Sicak sicak tuketilir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar