Yeni Yıldan Beklentiler

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Objectivity tarafından oluşturulan Yeni Yıldan Beklentiler başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,410 kez görüntülenmiş, 28 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Yeni Yıldan Beklentiler
Konbuyu başlatan Objectivity
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Yeni bir yılın gelişi ile insanların hayalleri de çeşitleniyor. Beklenti içinde olmayı aslında çok doğru bulmuyorum çünkü gerçekleşmediği takdirde hayal kırıklığı yaratabiliyor. İyi dileklerde bulunmak fakat çok da hayallere kapılmamak en doğrusu gibi geliyor.

Yeni yılın gelmesi ile kendi adıma bazı radikal kararlar aldım ve uygulama aşamasına geçtim. Geçen yıllarda yaptığım bazı hatalardan edindiğim tecrübeleri, önümüzdeki yıllarda fırsata çevirmeye çalışacağım. Gereksiz bulduğum her insanı hayatımdan uzak tutmaya başlamakla çok rahatladım diyebilirim çünkü isteyerek ya da istemeyerek bana ciddi zararlar veriyorlardı.

Hedeflerim arasında önce sağlık ve sonrasında dostlarımla, ailemle paylaşacağım güzel zamanlar yer alıyor. Hayat çok kısa ve aşırı beklenti ile tüketmek insana sadece zaman kaybettiriyor diye düşünüyorum.

Güzellikler ile dolu bir yıl olması dileğiyle, tüm insanlığa hayırlı gelir inşallah.

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Kendimizi değiştirmedikçe yeni gelen yıllar bir şey değiştirmeyecek maalesef..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Kendimizi değiştirmedikçe yeni gelen yıllar bir şey değiştirmeyecek maalesef..

İnsan kendini değiştirebilirse, etrafındaki olaylar ve kişiler de değişmeye başlar. Her insanın kendine göre bir yaşam hikayesi ve doğal olarak o yaşanmışlıkların yarattığı, iyi ya da kötü etkiler var. Kişi ne yaşarsa yaşasın, bugüne ve geleceğe taşımaya kalkarsa asla yol alamaz.

Dünyayı değiştiremeyiz fakat kendi yaşamımızda yarattığımız farklar ile hem kendi hayatımızı hem de başkalarının yaşamını iyi yönde etkileyebiliriz. Bu konularda genel bir yol haritası sunmak mümkün değil, herkes kendi yaşam analizini kendi yapmalı ya da işin içinden çıkamıyorsa mutlaka uzman yardımı almalıdır.

Yeni yıl sembolik bir ifade tabii ki, sonuçta sorunlar yeni bir yıla girildi diye kendiliğinden çözülmez. Koşulları tüm gerçekliği ile kabullenip, daha sonra ona göre çözüm bulmak gerekiyor.

Yıllar geçiyor, kendi adıma eskiye oranla daha rahat düşünen ve hareket eden birisi oldum. Çok fazla şeyi kafaya takmamaya özen gösteriyorum çünkü sağlık açısından bu detay çok önemli. Bazı insanlar gerçekten mutsuzluk yaymak için varlar ve bu insanlar ile zaman kaybetmeye hiç gerek yok. Bu kişilerin iletişim dili; sürekli olarak kavga, kendi gibi düşünmeyeni aşağılama ya da haksız yere olumsuz eleştiride bulunmak şeklinde karşımıza çıktığı için, ayıklamak ya da hayatımızdan uzak tutmak çok da zor olmuyor.

Sanırsam bilmediği emin olmadığı şeyi ,kesin biliyormuş, bilimsel bilgiymiş gibi savunanlardan.

Bilimsel bilgi bile olsa her an değişebilir, yerine yenisi gelir. Sorun şu aslında, bazı insanlar çok dar bir bakış açısına sahip olduğu için yeniliklere kapalı bir hayat sürüyor. Bunca yıldır savunduklarının birçoğunun gerçek olmadığını öğrendiği an, büyük yıkım yaşayacağının farkında ve mümkün olduğu kadar bu olasılıktan kaçmaya çalışıyor.

Başkalarının açtığı yolu takip etmek bir noktaya kadar faydalı ancak sonuçta her insan kendi yolunu kendisi çizmelidir. Her kesimde son dönem sürü psikolojisi hakim ve çoğu araştırmadan başkalarının lafları ile yol almaya çalışıyor, oysa ya o çoğunluk yanılıyorsa ne olacak? Bu sebeple herkes kendi araştırmasını kendisi yapmalı ve içine sinmeyen hiçbir görüşe, birilerine yaranmak ya da kabul görmek için boyun eğmemelidir.

Son düzenleme:

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
"İki günü aynı olan ziyandadır." Güzel bir söz. Yeni yılın bana olgunluk getirmesini istiyorum.

Melodim

Felsefe.net
Yeni Üye
Nişanlımla tekrar barışmayı çok isterdim.

Ay

Meraklı Üye
Yeni Üye
Asıl yeni yıl benden ne bekliyor o daha önemli? :p

hem artık zaman makinasını bulsunlar kaç yıl oldu :/

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
İnsan kendini değiştirebilirse, etrafındaki olaylar ve kişiler de değişmeye başlar. Her insanın kendine göre bir yaşam hikayesi ve doğal olarak o yaşanmışlıkların yarattığı, iyi ya da kötü etkiler var. Kişi ne yaşarsa yaşasın, bugüne ve geleceğe taşımaya kalkarsa asla yol alamaz.

Dünyayı değiştiremeyiz fakat kendi yaşamımızda yarattığımız farklar ile hem kendi hayatımızı hem de başkalarının yaşamını iyi yönde etkileyebiliriz. Bu konularda genel bir yol haritası sunmak mümkün değil, herkes kendi yaşam analizini kendi yapmalı ya da işin içinden çıkamıyorsa mutlaka uzman yardımı almalıdır.

Yeni yıl sembolik bir ifade tabii ki, sonuçta sorunlar yeni bir yıla girildi diye kendiliğinden çözülmez. Koşulları tüm gerçekliği ile kabullenip, daha sonra ona göre çözüm bulmak gerekiyor.

Yıllar geçiyor, kendi adıma eskiye oranla daha rahat düşünen ve hareket eden birisi oldum. Çok fazla şeyi kafaya takmamaya özen gösteriyorum çünkü sağlık açısından bu detay çok önemli. Bazı insanlar gerçekten mutsuzluk yaymak için varlar ve bu insanlar ile zaman kaybetmeye hiç gerek yok. Bu kişilerin iletişim dili; sürekli olarak kavga, kendi gibi düşünmeyeni aşağılama ya da haksız yere olumsuz eleştiride bulunmak şeklinde karşımıza çıktığı için, ayıklamak ya da hayatımızdan uzak tutmak çok da zor olmuyor.

Bilimsel bilgi bile olsa her an değişebilir, yerine yenisi gelir. Sorun şu aslında, bazı insanlar çok dar bir bakış açısına sahip olduğu için yeniliklere kapalı bir hayat sürüyor. Bunca yıldır savunduklarının birçoğunun gerçek olmadığını öğrendiği an, büyük yıkım yaşayacağının farkında ve mümkün olduğu kadar bu olasılıktan kaçmaya çalışıyor.

Başkalarının açtığı yolu takip etmek bir noktaya kadar faydalı ancak sonuçta her insan kendi yolunu kendisi çizmelidir. Her kesimde son dönem sürü psikolojisi hakim ve çoğu araştırmadan başkalarının lafları ile yol almaya çalışıyor, oysa ya o çoğunluk yanılıyorsa ne olacak? Bu sebeple herkes kendi araştırmasını kendisi yapmalı ve içine sinmeyen hiçbir görüşe, birilerine yaranmak ya da kabul görmek için boyun eğmemelidir.

Dücane Cündioğlu diyorki "Zayıf insanların insanların hayatlarını sürdürürebilmesi için kindar duygulara ihtiyaç vardır"

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Geçen yılın birazcık daha değişiği olacağını düşünüyorum. Beklentim yok.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Dücane Cündioğlu diyorki "Zayıf insanların insanların hayatlarını sürdürürebilmesi için kindar duygulara ihtiyaç vardır"

Bu sözünü ben de okumuştum hatta altına yorumlar gelmiş ve detaylandırmasını istemişlerdi fakat cevaplamadı.

Kendi adıma tabii ki bu görüşe katılmıyorum çünkü zayıf karakterli insanlar kin tutmaya kalkarlarsa çok tehlikeli olabilirler, ne yapacakları hiç belli olmaz. Örneğin; ayrılmak isteyen tarafı öldürmeye kalkanlar, hem zayıf karakterli hem de ayrılık için karşısındaki kişiye kin duyan insanlardır.

Son düzenleme:

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Bu sözünü ben de okumuştum hatta altına yorumlar gelmiş ve detaylandırmasını istemişlerdi fakat cevaplamadı.

Kendi adıma tabii ki bu görüşe katılmıyorum çünkü zayıf karakterli insanlar kin tutmaya kalkarlarsa çok tehlikeli olabilirler, ne yapacakları hiç belli olmaz. Örneğin; ayrılmak isteyen tarafı öldürmeye kalkanlar, hem zayıf karakterli hem de ayrılık için karşısındaki kişiye kin duyan insanlardır.

Bence demek istediği;kişi bulunduğu ortamda diğer kişilerden eksiklik hissederse,güvenlik hissi gereği diğerini aşağı çekmek ister ki eşitlensin, çünkü kendini geliştirmeyi düşünmez,hep başkalarından beslenir.
İnsanın ilk ihtiyacı güvende olmaktır bildiğiniz gibi..
Özgüven eşitliği=kıskançlık denilebilir kısmen

Ay

Meraklı Üye
Yeni Üye
Bi saniye, istek listeme göz atiyorum... hiim, tek beklentim beklenti içine girmemekmiş.

İnsanlar! Ben de dahil, lutfen bi kendinize gelin.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Dücane Cündioğlu diyorki "Zayıf insanların hayatlarını sürdürürebilmesi için kindar duygulara ihtiyaç vardır"

Bence demek istediği;kişi bulunduğu ortamda diğer kişilerden eksiklik hissederse,güvenlik hissi gereği diğerini aşağı çekmek ister ki eşitlensin, çünkü kendini geliştirmeyi düşünmez,hep başkalarından beslenir.
İnsanın ilk ihtiyacı güvende olmaktır bildiğiniz gibi..
Özgüven eşitliği=kıskançlık denilebilir kısmen

Öz güven eksikliği = kıskançlık

Bu cümle ile zayıf insanların davranışlarını açıklamaya çalışıyor, diyorsun. Olabilir tabii fakat biraz daha detay verseydi çok daha net anlaşılacaktı.

Yazdıklarına katılıyorum ve bu kişilere mutluluk vampirleri diyorum.:) Sürekli karşı tarafı da mutsuz etmeye çalışırlar ki kendilerini iyi hissedebilsinler.

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Artık herkes eski çağlara dönmeli. Ben de bir taş bulup yontmaya başlıyorum.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Genel olarak yorumlara baktığımız zaman karamsar bir tablo ile karşılaşıyoruz fakat yine de geçmişte olanlar için, bugünleri ya da geleceği feda etmeyi doğru bulmuyorum.

Yeni yılın herkese hayal bile edemeyeceği güzellikler getirmesi dileğiyle, mutlu yıllar!

Son düzenleme:

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Kendim memurum, ama yeni yılda beklentim daha çok işçiler üzerinden:

İşçilere her yıl verilen zamlarda enflasyon+ refah payı verilsin, ve bu uygulama kanunlaştırılsın. Ayrıca devlet, memuruna verdiği gibi özel sektör çalışanlarına da aile yardımı versin.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Kendim memurum, ama yeni yılda beklentim daha çok işçiler üzerinden:

İşçilere her yıl verilen zamlarda enflasyon+ refah payı verilsin, ve bu uygulama kanunlaştırılsın. Ayrıca devlet, memuruna verdiği gibi özel sektör çalışanlarına da aile yardımı versin.

Memurlar bir ara işçilerden az kazanıyor hatta işçiler ciddi anlamda fark atıyordu, bu durum değişti mi şimdi?

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Memurlar bir ara işçilerden az kazanıyor hatta işçiler ciddi anlamda fark atıyordu, bu durum değişti mi şimdi?

Evet hocam öyleydi, bayağı bir eskilerden bahsediyorsunuz, günümüzdeki memur ve işçi arasındaki gelir dağılımı adaletsizliğinin de mimarı da Erbakan'dır.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç