Yaşayan Gezegen 2018 Raporu

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Hayvanseverler Kulübü kategorisinde Objectivity tarafından oluşturulan Yaşayan Gezegen 2018 Raporu başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,093 kez görüntülenmiş, 26 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Hayvanseverler Kulübü
Konu Başlığı Yaşayan Gezegen 2018 Raporu
Konbuyu başlatan Objectivity
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ÜstünKişi

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
İnsan, 44 Yılda Hayvanların %60'ını Yok Etti: Yaşayan Gezegen Endeksi Düşüyor, Ekolojik Ayak İzi Büyüyor!

s-189449f044a3ab030e8f8cf5b667f7dfc58d1a88.webp

Doğal Yaşamı Koruma Vakfı'nın (WWF) 59 bilim adamının katkısıyla hazırladığı raporda, insanların 1970-2014 yıllarında yerküre üzerinde memeliler, balıklar ve sürüngenler dahil hayvanların yüzde 60'ının yok olmasına neden olduğu belirtildi.
Türkiye de canlı türleri için cazip bir coğrafya olmaktan hızla uzaklaşıyor. Küresel düzeyde tehlike altında olan türlerin ülkemizdeki sayısı 2008 yılında 131’ken, bugün yaklaşık 400’e çıktı.

WWF (Doğal Yaşamı Koruma Vakfı) ve Londra Zooloji Derneği’nin Yaşayan Gezegen 2018 Raporu açıklandı.

Rapor:

1998 yılından bu yana, iki yılda bir hazırlanan, Yaşayan Gezegen Raporu, gezegenimizin sağlığını ve küresel biyolojik çeşitliliğin güncel durumunu ortaya koyuyor.

Son 44 yılda canlı popülasyonları yüzde 60 azaldı

Raporda, insanların 1970-2014 yıllarında yerküre üzerinde memeliler, balıklar ve sürüngenler dahil hayvanların yüzde 60'ının yok olmasına neden olduğu belirtildi. Rapor hazırlanırken 4 binden fazla türü temsil eden 16 bin 704 amfibi, sürüngen, balık, kuş ve memeli topluluğu incelendi ve 44 yıl içinde bu topluluklarda yaşayan hayvan sayısında ortalama yüzde 60 düşüş yaşandığı gözlendi.

Hızlı tüketim yaşamı ağır tahrip ediyor

Gıda ve kaynakların artan biçimde ve hızlı tüketiminin, milyarlarca yılda oluşan, insanlığın nihayetinde temiz hava, su ve diğer her şey için mecbur olduğu yaşam ağını tahrip ettiğine işaret edilen raporda, bu trajik kaybın medeniyetin bekasını tehdit ettiği belirtildi.

"Uçurumun kıyısına doğru ilerliyoruz"

WWF yetkilisi Mike Barrett, "Uyurgezer gibi bir uçurumun kıyısına doğru ilerliyoruz. İnsan nüfusunda yüzde 60'lık bir düşüş olsaydı bu Kuzey Amerika, Güney Amerika, Afrika, Avrupa, Çin ve Okyanusya'nın boşalması anlamına gelirdi. Yaptığımız bu ölçekte bir şey" ifadesini kullandı.

Türkiye küresel düzeyde önemli üç biyoçeşitlilik sıcak noktasının birleşim kümesi içinde

Türkiye coğrafyasının büyük bir bölümü, küresel düzeyde önemli üç biyoçeşitlilik sıcak noktasının birleşim kümesi içinde: Kafkasya, Akdeniz ve İran-Anadolu. Bu coğrafyayı, 160’ın üzerinde memeli, 460’dan fazla kuş, üçte biri endemik 10 bini aşkın bitki, 364 kelebek, 141 sürüngen ile çift yaşamlı ve 405 balık türü ile paylaşıyoruz.

Türkiye’nin Yaşayan Gezegen Endeksi de hızla düşüyor

Ancak dünyadaki genel eğilim doğrultusunda Türkiye’de de, Ekolojik Ayak İzi büyürken (1996’da 1,2 dünyaya eşit iken bugün 1,9 dünya seviyesinde) Yaşayan Gezegen Endeksi düşüyor. Kuruyan göl, kirlenen akarsu haberleri artıyor. Yani ülkemiz biyolojik çeşitlilik açısından cazip bir coğrafya olmaktan giderek uzaklaşıyor.

Doğanın kendini onarması 7 milyon yılı alacak

Birçok bilim adamı, dünyanın, ilki ilk insanların neden olduğu kitlesel yok oluşların altıncısını yaşamaya başladığına inanıyor. Bu yıkımın şu anda sona ermesi halinde bile doğanın kendini onarmasının 5 ila 7 milyon yıl alacağı ifade ediliyor.

Kaynak:

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Ne yazık ki insanlar olarak ne insanlığımıza sahip çıkabiliyoruz nede dogaya tabıata ve canlılara sahıp çıkıp degerlerını hakkıyla verebılıyoruz bızım çöpluklerımızı doga temızlemeye çalışıyor kendını onarmaya çalışıyor ama nereye kadar onunda bır lımıtı var onunda lımıtı bozuldugunda dunya cazıbelıgını neredeyse kaybeder nıtelıkte olacak...,

İnsanlar olarak sahıp oldugumuz hazınelerın kıymetını ne zaman bılebılecegımız hakkımızda hayırlısı olsun demekten başka aklımıza bırşey gelmıyor Keşke her insan duyarlı ve özverılı olsa ama nerede ....

Öylesi.

kahin

Kahin
Yeni Üye
bu gezegen insanın egosuna baglı bir program gibidir, günü ve saati gelice yok olmaya programlanmıştır.

kahin

Kahin
Yeni Üye
insan nesli yok olunca bu gezegenin ve tanrının bir anlamı kalmıyor ne yazıkki!?%&/(/)

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
60 yıl daha dayansa yeter, sonrası benim sorunum değil.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
60 yıl daha dayansa yeter, sonrası benim sorunum değil.

hahahaha aynı kafadayız demiştim, :D :D 30 yıl sonra evren umrumda değil..

İşte sizin gibi hatalı zihniyete sahip insanlar yüzünden bugün bu halde bu dünya ve asla düzelemeyecek gibi görünüyor.

Zürafaların zaten nesli tükenmek üzere iken bu kadın utanmadan zürafa öldürüp, sosyal medyada poz vermişti. Bu tip insanlar yüzünden çok sayıda hayvan yasak olduğu halde avlandı ve sonuçta yok olan bir dünya ile karşı karşıyayız.

IUCN, bugüne kadar korunma statüleri "asgari endişe" düzeyinde görülen zürafaları, dünya çapındaki tehdit altındaki ve nesli tükenmekte olan türlerin yer aldığı "Kırmızı Liste"de "yok olmaya açık" kategorisine aldı. Bu da zürafaların son üç nesilde nüfuslarının yüzde 30 oranında gerilediğini ortaya koyuyor.-Alıntı-

Amerikalı avcı nadir bulunan zürafayı avladı... Sosyal medyada büyük tepki!
Tess Thomson Talley ismindeki kadın da hatıra amaçlı avcılık yapanlardan. Güney Afrika’da safariye çıktığı esnada bir zürafayı avladı. Yanında çektirdiği fotoğraf sosyal medyada olay oldu.

amerikali-avci-nadir-bulunan-zurafayi-avladi-sosyal-medyada-buyuk-tepki.jpg

Kaynak:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Manifestoyu okudum ,Devrimci bakteriler iktidar olduğunda ilk iş olarak insan denen kene zararlısını yeryüzünden kazıyacaklarmış:p

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
İşte sizin gibi hatalı zihniyete sahip insanlar yüzünden bugün bu halde bu dünya ve asla düzelemeyecek gibi görünüyor.

Zürafaların zaten nesli tükenmek üzere iken bu kadın utanmadan zürafa öldürüp, sosyal medyada poz vermişti. Bu tip insanlar yüzünden çok sayıda hayvan yasak olduğu halde avlandı ve sonuçta yok olan bir dünya ile karşı karşıyayız.

IUCN, bugüne kadar korunma statüleri "asgari endişe" düzeyinde görülen zürafaları, dünya çapındaki tehdit altındaki ve nesli tükenmekte olan türlerin yer aldığı "Kırmızı Liste"de "yok olmaya açık" kategorisine aldı. Bu da zürafaların son üç nesilde nüfuslarının yüzde 30 oranında gerilediğini ortaya koyuyor.-Alıntı-

Tess Thomson Talley ismindeki kadın da hatıra amaçlı avcılık yapanlardan. Güney Afrika’da safariye çıktığı esnada bir zürafayı avladı. Yanında çektirdiği fotoğraf sosyal medyada olay oldu.

Kaynak:

Öldükten sonra dünyadan banane, senden banane, sevgili hayvanlardan ve doğa düzeninden banane.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Öldükten sonra dünyadan banane, senden banane, sevgili hayvanlardan ve doğa düzeninden banane.

Bu işler o kadar basit değil Ulu Efendi!
Senin gibi düşünenler geçmişte de vardı ve bugün onların yarattığı bencilce tahribatın bedelini ödüyoruz ayrıca yaşadığın süre boyunca, ölümsüzlüğün veyahut daha uzun ömürlü olmanın formülünü bulamayacaklarını nereden biliyorsun? O zaman bitmiş bir gezegende sürünmek zorunda kalacak ve bencilliğin bedelini ödeyeceksin. Herkes kendi çapında bir şeyleri düzeltmeye çalışmadıkça mucize beklemek hayal olur.

kahin

Kahin
Yeni Üye

Kaynak:

sevgili lefty öncelikle merhaba, sanırım bir yanlış anlaşılma oldu, umrumuzda değil derken biz üstün kişiyle agnostik olduğumuzu betimlemiştim :)
sonra ikimizde dogayı katledenleri şiddetle kınıyoruz ama senın analmadıgın şu öldükten
sonra bunların bir anlamı kalmıyacak,iyi yada kötü olmanın veya tanrının ..çünkü tanrının amacını bilemiyoruz, evreni yaratmakla neyi? amaçlayız bilemiyoruz.. öncelikle tanrı bile olsa ne olduğunu bilmek zorundayızki ona göre bir karar verelim.
özgür irade niçin? varki haksızmıyım? miniminnacık tanrısal bir ispa! yeter bana anında deist! olurum . minicik bir teist tanrı ispatı yeter bana anında teist olurum ama böyle birşey asla olmuyacak lütfen mantıklı olmaya çalış içindeki hisleri anlıyabiliyorum hatta sana saydı duymaya başladım. ama kendini kandırmaktan daha kötü ne olabilrki? bu yaşamda birde böyle düşünmeye çalış.

böyle düşünmek senin için neden? imkansız
! olsunkı senin her türlü düşünceyi anlıyacak kadar zeki olduğunu tanrı kadar bende görüyorum.

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
sevgili lefty öncelikle merhaba, sanırım bir yanlış anlaşılma oldu, umrumuzda değil derken biz üstün kişiyle agnostik olduğumuzu betimlemiştim :)
sonra ikimizde dogayı katledenleri şiddetle kınıyoruz ama senın analmadıgın şu öldükten
sonra bunların bir anlamı kalmıyacak,iyi yada kötü olmanın veya tanrının ..çünkü tanrının amacını bilemiyoruz, evreni yaratmakla neyi? amaçlayız bilemiyoruz.. öncelikle tanrı bile olsa ne olduğunu bilmek zorundayızki ona göre bir karar verelim.

Yaşadığımız dünya her geçen gün kötü iklim koşulları ve tükenen kaynakları ile bizlerin de yaşamakta çok zorlanacağı bir alan haline gelmeye başladı. Su savaşları kapıda diyor uzmanlar yani ölümden sonrası ile kafayı bozmak yerine hayatımıza sahip çıkmak çok daha mantıklı değil mi? Hakikati bu dünyada çözmek mümkün değil, anlayabildiğimiz kadarı ile yaşamak zorundayız.

kahin

Kahin
Yeni Üye
Yaşadığımız dünya her geçen gün kötü iklim koşulları ve tükenen kaynakları ile bizlerin de yaşamakta çok zorlanacağı bir alan haline gelmeye başladı. Su savaşları kapıda diyor uzmanlar yani ölümden sonrası ile kafayı bozmak yerine hayatımıza sahip çıkmak çok daha mantıklı değil mi? Hakikati bu dünyada çözmek mümkün değil, anlayabildiğimiz kadarı ile yaşamak zorundayız.

peki? ne yapmamızı önerirsin,:) bende en az senin kadar duyarlıyım hatta senden daha
falz duyarlıyım, ama üstün kişi ve ben dünyayı katletmiyoruz dikkat ettiysen katleden
hristiyan bir kadın bunu agnostiklere yüklemeye çalışmamalısın zeki kadınsın sen iyi
bilirim amaaa dünyayı kötüler yönetiyor demiştim , insanları uyarmıştım, facebookta
kahinin! yer, diye bir sayfam vardı, 400.000 abone olunca sayfam aniden kapandı.
:) yıllardır insanlıgı uyarmama rağmen herşey daha kötü oldu, ve sonra anladımki
tanrı iyi bile olsa asla müdahale etmiyecekti asla afrikadaki bebek açlıktan ölürken
onun karnını doyurmak için mücize yaratmıyacaktı, sonra analdımkı biz tanrıyı yanlış tanımışız onun şanına laik bir sayfa daha açtım kötü tanrı diye 1.2 milyon abonem oldu, meşhur olmuştum ve sonra aniden ortadan kayboldum, hala beni arıyorlar ama asla bulamıyacaklar artık eski kahın yok artık ölmeyi bekliyen kahin var artık kahının hiç umudu yok sadece tek bir umut kaldı ölmek.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
@kahin

Her konuyu hep aynı noktalara bağladığın için sana verecek cevap bulamıyorum artık... Ne diyebilirim ki, hayat senin...

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Bu işler o kadar basit değil Ulu Efendi!
Senin gibi düşünenler geçmişte de vardı ve bugün onların yarattığı bencilce tahribatın bedelini ödüyoruz ayrıca yaşadığın süre boyunca, ölümsüzlüğün veyahut daha uzun ömürlü olmanın formülünü bulamayacaklarını nereden biliyorsun? O zaman bitmiş bir gezegende sürünmek zorunda kalacak ve bencilliğin bedelini ödeyeceksin. Herkes kendi çapında bir şeyleri düzeltmeye çalışmadıkça mucize beklemek hayal olur.

Ölümsüzlük bulunmadığı sürece şu anki görüşüm devam edecek.

60 seneden kastettiğim, yaşayacağım süre içerisinde bu gezegenin beni ilgilendireceğidir.

Ölümümden sonra yaşayan insanlar zerre kadar umrumda değil. Ben öldükten sonra umrumda olamayacaklar zaten.

kahin

Kahin
Yeni Üye
@kahin

Her konuyu hep aynı noktalara bağladığın için sana verecek cevap bulamıyorum artık... Ne diyebilirim ki, hayat senin...

hala anlamadınmı? sen bu konuda % 100 haklısın, hayvanları katletmek insanları katletmek
biz iyiler için acı verici olmalı öyle değilmi? :)
içimizdeki duygular sayesinde seni çok iyi tanıdım görüşlerimiz farklı olsa bile
dünyaya verdiğin değerler gerçekten takdir ettiğim olgulardır, şunuda anlayabilirsen
herşey daha iyi! olucak güven bana lütfen .
bu hayat bu yaşam senin yada benim için,değil güçlülerin ve zenginlerin yaşaması içindir,
bir an tanrıyı unutalım tanrı gerçekten masumda olabilir, bu ihtimalde çok güçlü ama
gerçeklerle yaşadığımızı biliyorsun sen kendini yetiştirmiş kültürlü müslümansın
bu çok harika birşey , benim çevremde böyle işte kültürlü müslümanlar var,
kan kardeş gibiyim, burda sizi eleştiren kötü kahin gerçek hayatta muhteşem bir
iyilik melegidir. ama dünyayı sen yada ben değiştiremeyiz ben anladıysam sende anlamak zorundasın ..
çünkü bir gerçeklik varsa son kararı vericek olan tanrı değil insanların egosudur, tanrı sadece
ödül ceza veya hakimdir, yaratandır . onun dışında bu yaşan senin için yaratılmış olabilir ama sen özgürlüğünü yaşıyamıyor isen bu insanların egosundan kaynaklanır,
tanrının yaratılışından değil, yaratılıştan sonraki amacından nedir? bu amaç
sınavmı? kadermi? bilemiyoruz bu yüzden agnostik olduk.

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
üstün kişiyle aynı mantıga sahibim hiç kimse bu gerçegin gücünü değiştiricecek kadar gerçekçi
değildir, ölümsüz olmadıktan sonra yaşamında bir anlamı olmaz.
öldükten sonra ne olursa olsun? hiç birşey umrumda olmaz. olmasıda imkansızdır.
tekrar söylüyorum umrumda olan tek bir şey var oda ölümsüz olmak tanrı olmak istiyorum, insan
olup hergün aynı acılarla yaşamak artık anlamsız geliyor.

ben hatta biraz daha sertim bu konuda daha katıyım, üstün kişi ölümlüyken ölümsüzlük ilacıyla
ölümsüz olmak istiyor ben tanrı olmak istiyorum , herşeyi yaratmayı istiyorum nasıl? bir hismiş
tanrı olmak derinden hissetmek istiyorum.

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
aaaaaa tanrı şaşkın kahin tanrı olmayla ilgili planı yok gibi ve tanrı diyorki yahuu şu kahin insan değilmi? normalde yarattığım insanlar böyle düşünmez yoksa bu kahini ben yaratmadımmı?,

kahin1 hakkında tanrı derki yaratılış planımda insanların tanrı olma isteği be böyle hisleri yokki bu nasıl? bir mantık ben bile çözemedim der tanrı evreni terk eder. :D :D : D sadece hayal gücümü gösterdim ..

tanrıyla symbiyotik baglantı kurdum,, :) ne zaman? ağır eleştirsem int. kesiliyor
tanrı beni izliyor olmalı demekki tanrı burdaymışş..

işte tanrı böyle olmalı görecesiz ama etkili olmalı kendi işini kendi halletmeli .. :D

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Dünya İçin Karar Verme Zamanı!

WWF'ten bizleri gezegenimiz için savaşmaya çağıran bir kampanya!

WWF’in (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) 2018 Yaşayan Gezegen Raporu verilerine göre, 1970 – 2014 yılları arasında canlı nüfusu yüzde 60 azalmış durumda. Çalışmanın kapsadığı 44 yıllık süreyse, ortalama insan ömrünün neredeyse yarısı kadar.

Gezegenimiz hakkında korkutucu bir istatistik sunan raporla birlikte WWF Birleşik Krallık, insanoğluna Dünya’nın gidişatını tersine çevirmek için harekete geçmeye davet eden bir kampanyayla sesleniyor.

Soyu tükenmekte olan hayvanlara, eriyen buzullara, yanan ormanlara, iklim değişikliklerine ve doğal afetlere ait görüntülerine insanoğlunun doğayı hiçe sayan tüketim çılgınlığının neden olduğu sonuçların eşlik ettiği “Dünyanız için” adlı filmde bizlerin hem Dünya’yı yok ettiğinin farkında olan hem de onun tek umudu konumundaki ilk nesil olduğumuz hatırlatılıyor ve herkes Dünya için savaşmaya davet ediliyor.

Kaynak:

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
üstün kişiyle aynı mantıga sahibim hiç kimse bu gerçegin gücünü değiştiricecek kadar gerçekçi
değildir, ölümsüz olmadıktan sonra yaşamında bir anlamı olmaz.
öldükten sonra ne olursa olsun? hiç birşey umrumda olmaz. olmasıda imkansızdır.
tekrar söylüyorum umrumda olan tek bir şey var oda ölümsüz olmak tanrı olmak istiyorum, insan
olup hergün aynı acılarla yaşamak artık anlamsız geliyor.

ben hatta biraz daha sertim bu konuda daha katıyım, üstün kişi ölümlüyken ölümsüzlük ilacıyla
ölümsüz olmak istiyor ben tanrı olmak istiyorum , herşeyi yaratmayı istiyorum nasıl? bir hismiş
tanrı olmak derinden hissetmek istiyorum.

Ben tanrıyım zaten, sadece başkalarının bana "Tanrı" demesi için yeterli güce sahip değilim.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar