Varliksal/Inancsal Ic Celiski- Noncognitivizm

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Psikoloji kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Varliksal\/Inancsal Ic Celiski- Noncognitivizm başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,568 kez görüntülenmiş, 32 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Psikoloji
Konu Başlığı Varliksal\/Inancsal Ic Celiski- Noncognitivizm
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Polemiğe girmek için denklik gerekir, o yüzden asla sizinle plomiC' e ( :) ) girmek gibi bir düşüncem olmadı, olamaz da. Algılama yeteneğiniz bana oldukça yetersiz geldi, bağışlayın lütfen. Benim açımdan konu kapanmıştır.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
varlığı kanıtlanamayan birşeyin, yokluğunu kanıtlamanıza da gerek yoktur.

Bilimsel olarak eger zaten insanoglu bir seyi gozlemsel olarak algiliyorsa ve bu tartismasiz ise, bunun kaniti gozlemdir.

Ayrica varliktan ne algiliyorsunuz?

Sizce nedir varlik?

Aciklayin ki acaba varliga ortak bir anlam ve icerik verip vermedigimiz ortaya ciksin.

Benim algimda varlik, insanoglu duyusal ve duyumsal algisina uyari veren bir soru/unlem isaretidir.

Isaret zaten var demektir. Sonra da bu vara insanoglu bir asd/isim takar.

Varligin ne oldugu ve varlikile ilgili her turlu tartisma metafizigin felsefenin konusudur.

Bilim ise varlik ile degil, algiladigi fenomen ya da kavrtamin davranisini ya da fonksiyonunu dile getirir.

Varligin ne oldugu tartismasini da felsefenin metafizik dalina birakir.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Polemiğe girmek için denklik gerekir, o yüzden asla sizinle plomiC' e ( :) ) girmek gibi bir düşüncem olmadı, olamaz da. Algılama yeteneğiniz bana oldukça yetersiz geldi, bağışlayın lütfen. Benim açımdan konu kapanmıştır.

Bence yetersizligi bir de kendinizde arayiniz.

En azindan ben bir yaziyi okudugumda algilayamazsam, yazarina sorarim.

Siz\in gibi kehanette de bulunmam.

Sahi siz var misiniz?

Cunku mesajlariniz herplakabim uzerine de!

ls2

Kahin
Onursal Üye
İnançlar çeşitlidir, bu çeşitlilik çelişkidir öyleyse hepsi yanlıştır...uzun uzun zırvalamış ama anlatmaya çalıştığı şey bu kadar. ateizme ait bir sav ve söylemdir bu. kendince ingilizce kelimelerle afilli hale getirmiş:)

Arkadaşlar biraz tartışmışsınız bence devam edin..kavramlarla nasıl oynadığını görün..bu tutmazsa sonra bilim metedolojisi ile oynamaya başlar..bu tumayınca da kendi uydurduğu qua felsefesi..başka bir numarası da sizin zihninize saldırıdır. kendisinin quacı kısaca objektif bir zihne sahipken sizinkinin doğal olduğunu (yine kendi uydurduğu bişi) ben yorum yapmam gözlem sunarım gibi zırvalar işte. sizin beyin subjektiftir ama size bunu diyenin ki objektif:) off sıkıldım kıvırırda kıvırır yani. meczup bile olduğundan şüphelendim bir ara..

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Hani bazi arkadaslar diyorlar ya "evrensel-insan her formu kendi bloguna dondurur" diye.

Bu soylemdeki tek gercekpayi, yukaridaki mesaj gibi, kendini evrensel-insan fobisi sosyo-psikolojisinde olanlar icin soylenmistir.

Onlar varken, evrensel-insan'in fazlacaba harcamasina da gerek kalmiyor.

"Evrensel-insan fobisine kendini kaptiranlar, ustelik hic bir karsilikta beklemeden; evrensel-insan'in avukatligina soyunuyorlar.

Ayni yukaridaki bu evrensel-insan fobili yazarlari begenenlerde cikiyor, tabi ki.

Tek diyecegim, evrensel-insan'in sahte ve kopyalarindan kendinizi koruyunuz.

Sonucta evrensel-insan fobisine bir beynin kendini kaptirmasi da bir caba ve gayret isidir.

Bunlara bu tip forumlarda "sahte murit" denir.

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Bence yetersizligi bir de kendinizde arayiniz.

En azindan ben bir yaziyi okudugumda algilayamazsam, yazarina sorarim.

Siz\in gibi kehanette de bulunmam.

Sahi siz var misiniz?

Cunku mesajlariniz herplakabim uzerine de!

Özeleştiri yapabilen ve kendisini bilimsel bir mercek altında inceleyebilen ve sonuçta doğruluğu tartışılamaz ve de kıvırmaya mahal bırakmayan bilimsel gözlemler edinme yeteneğimle kendi yetersizliklerimi aradım, olsa idi inceleyecektim. Yetersizliğimin olmamasının en büyük kanıtı, yetersiz insanlarla anlamsız polemiglere girmemek, ancak ara sıra ( özellikle de kafayı çektiğimde eğlenmek) amaçlı gevelemek yetisine sahip olduğumu gözlemledim. Bu bir genelleme değildir, lütfen kimse üstüne alınmasın. Sadece kendi " yeterlilik durumum" konusunda bilimsel olarak yaptığım gözlemlemenin sonucudur. Akademik değerini tartışmaya gerek görmeyecek kadar bu sonuçtan eminim :) .

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Özeleştiri yapabilen ve kendisini bilimsel bir mercek altında inceleyebilen ve sonuçta doğruluğu tartışılamaz ve de kıvırmaya mahal bırakmayan bilimsel gözlemler edinme yeteneğimle kendi yetersizliklerimi aradım, olsa idi inceleyecektim.

Demekki siz tam da bilimselloige ters olarakkendinizi "mukemmel/kusursuz/hatasiz" v.s. olarak goruyorsunuz.

Ben hala hergun birseyleri ogrenmekte birseyleri bilincime cikartmakta ve birseyleri zihin devrimi ve degisimi olarak yerine getirmekteyim.

Yani senin anlayacagin, daimi bir sekilde beynimin zihinsel faaliyetlerinmi calistirma isletme ve zihinde olanlari degerlendirme ve de sorgulama.

Yetersizliğimin olmamasının en büyük kanıtı, yetersiz insanlarla anlamsız polemiglere girmemek, ancak ara sıra ( özellikle de kafayı çektiğimde eğlenmek) amaçlı gevelemek yetisine sahip olduğumu gözlemledim. Bu bir genelleme değildir, lütfen kimse üstüne alınmasın. Sadece kendi " yeterlilik durumum" konusunda bilimsel olarak yaptığım gözlemlemenin sonucudur. Akademik değerini tartışmaya gerek görmeyecek kadar bu sonuçtan eminim :) .

Bu belki felsefi olarak bir inanc olabilir, ama bilimsel olarakkendini kandirmaktir.

Sahi su yeterliligin bir tanimini yapar misin?

Siz bilmeyi bilgiyi bitirm,issiniz de, herseyinm degistigi yasam iliski ve dunyada; demekki bitirdiginiz yerden itibaren de geri kalmissiniz.

Bu da zaten yazilana hic bir sekilde bilgi ve dusunce ile yanit veremeyisinizden belli. :)

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
:) Bilgi ve düşünce ile cevap vermek, bilimsel, zihinsel gelişimci, geliştirici gözlemlemeler yapmak, bu alanda çığırlar açmak ve bunları komedi şeklinde dayatmak evrensel vatandaşlara, siz gibi entellektüellere düşer efendim. Biz kıyıda köşede kalmış, sadece kendini gözlemleyebiln, sizler gibi sahici bilim insanlarını takip etmekle ve gözlemlerini kayıtsız şartsız kabullenmekle yükümlüyüzdür. Şükranlarımla :))))

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
:) Bilgi ve düşünce ile cevap vermek, bilimsel, zihinsel gelişimci, geliştirici gözlemlemeler yapmak, bu alanda çığırlar açmak ve bunları komedi şeklinde dayatmak evrensel vatandaşlara, siz gibi entellektüellere düşer efendim. Biz kıyıda köşede kalmış, sadece kendini gözlemleyebiln, sizler gibi sahici bilim insanlarını takip etmekle ve gözlemlerini kayıtsız şartsız kabullenmekle yükümlüyüzdür. Şükranlarımla :))))

Sunu basta soyleseydiniz ya.

Demekki sizkendinize ve insanliga karsi bir gorevc yuklenmemissiniz.

Bunu da ancak bilgi ve dusunce ile degil de, aklinizca alaya alarak dile getiriyorsunuz.

Bilgi kimseye kisi istemedikce dayatilmaz.

Bilginin sizzler gibi "komedi" olarak algilanbmasi da, zaten sizing kendinizi degisen herseyde yeterli ve mutlak kilm,anizda anlamini buluyor.

Kimse kimseyi kabullenmek durumunda degildir.

Yalniz bir seye karsi cikiyorsa, bunu laf olsun/yorba dolsiun diye degil; neye neden ve nasil karsi ciktigini bilgi ve dusuncesi ile ortaya koyarak yapmalidir ki, bilgi ve dusunce alis verisi olabilsin.

Evrensel-insan ne sahte ne de taklit muritler istemez.

Sadece her bir beynin kendi vucuduna bilincli ve farkinda olarak sahip cikmasina bir kapi acar.

Bu kapiyi kullanip kullanmamakta da kimseyi zorlamaz.

Ustelik bilgi ve dusuncesini de bir karsilik beklemeden paylasir ve kullanir.

Bilgi kutsaldegildir ki sukran duyulsun. :)

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Sunu basta soyleseydiniz ya.

Demekki sizkendinize ve insanliga karsi bir gorevc yuklenmemissiniz.

Bunu da ancak bilgi ve dusunce ile degil de, aklinizca alaya alarak dile getiriyorsunuz.

Bilgi kimseye kisi istemedikce dayatilmaz.

Bilginin sizzler gibi "komedi" olarak algilanbmasi da, zaten sizing kendinizi degisen herseyde yeterli ve mutlak kilm,anizda anlamini buluyor.

Kimse kimseyi kabullenmek durumunda degildir.

Yalniz bir seye karsi cikiyorsa, bunu laf olsun/yorba dolsiun diye degil; neye neden ve nasil karsi ciktigini bilgi ve dusuncesi ile ortaya koyarak yapmalidir ki, bilgi ve dusunce alis verisi olabilsin.

Evrensel-insan ne sahte ne de taklit muritler istemez.

Sadece her bir beynin kendi vucuduna bilincli ve farkinda olarak sahip cikmasina bir kapi acar.

Bu kapiyi kullanip kullanmamakta da kimseyi zorlamaz.

Ustelik bilgi ve dusuncesini de bir karsilik beklemeden paylasir ve kullanir.

Bilgi kutsaldegildir ki sukran duyulsun. :)

Aman estağfurullah efendim, sizin bilgileriniz kutsaldır, o kadar gözlem ve incelemeye dayalı, bilimsel şeylere kutsal dememek yakışık almaz.
Ama bakın ben neden böyleyim; Bir akşam kardeşimle kafa kafaya verdik ve eğlenmeye Reina' ya gidelim dedik, giyindik, süslendik annemle babamın yanına gittik ve "biz Reina'ya gideceğiz" dedik, annem babama bir bakış attıktan sonra bize döndü ve " hayır " dedi . Biz de söylenmeye başladık; ama anneeeee!!!. Annem gözlerini devirerek babamı işaret etti ve bize bakarak " böyle buyurdu berduş " dedi. ( Berduş dediği adam da Prof. yane) Tabii biz sızlanmaya devam ettik; ama biz düşünmüştük ki, eğlenmek bize iyi gelecek. Babam yerinden kalktı,bize döndü vee; bundan sonra size düşünmeyi yasaklıyorum, eğlenmeyi de yasaklıyorum, düşünüp böyle saçma fikirler üreteceğinize hiç düşünmeyin daha iyi, gidiyorsunuz zil zurna sarhoş olup geliyorsunuz, bundan sonra sizin yerinize ben düşünürüm! dedi.. Babamı ilk kez böyle hiddetli görmüştük ve o anda düşünmeyi bıraktık o gün bugündür hiç düşünmem ben. Sonra bir ara bir ilham geldi, düşünmek istedim onda da şu karara vardım; babam haklıydı, düşünüp saçma sapan absürt fikirler icad edeceğime, düşünmemek daha iyidir. Tekrar eski moduma döndüm. İşte böyle dostum, düşünme, gözlem ve bilgi üzerine hazin hikayem budur :( Ama üzülmeye gerek yok, ben böyle de mutluyum.

ls2

Kahin
Onursal Üye

:) kepler teleskobunun üst modelidir kendisi:)

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Aman estağfurullah efendim, sizin bilgileriniz kutsaldır, o kadar gözlem ve incelemeye dayalı, bilimsel şeylere kutsal dememek yakışık almaz.

Ben bilgiye sadece insanogflu icin "degerli ve gerekli" diyorum. :)

Ama bakın ben neden böyleyim; Bir akşam kardeşimle kafa kafaya verdik ve eğlenmeye Reina' ya gidelim dedik, giyindik, süslendik annemle babamın yanına gittik ve "biz Reina'ya gideceğiz" dedik, annem babama bir bakış attıktan sonra bize döndü ve " hayır " dedi . Biz de söylenmeye başladık; ama anneeeee!!!. Annem gözlerini devirerek babamı işaret etti ve bize bakarak " böyle buyurdu berduş " dedi. ( Berduş dediği adam da Prof. yane) Tabii biz sızlanmaya devam ettik; ama biz düşünmüştük ki, eğlenmek bize iyi gelecek. Babam yerinden kalktı,bize döndü vee; bundan sonra size düşünmeyi yasaklıyorum, eğlenmeyi de yasaklıyorum, düşünüp böyle saçma fikirler üreteceğinize hiç düşünmeyin daha iyi, gidiyorsunuz zil zurna sarhoş olup geliyorsunuz, bundan sonra sizin yerinize ben düşünürüm! dedi.. Babamı ilk kez böyle hiddetli görmüştük ve o anda düşünmeyi bıraktık o gün bugündür hiç düşünmem ben. Sonra bir ara bir ilham geldi, düşünmek istedim onda da şu karara vardım; babam haklıydı, düşünüp saçma sapan absürt fikirler icad edeceğime, düşünmemek daha iyidir. Tekrar eski moduma döndüm. İşte böyle dostum, düşünme, gözlem ve bilgi üzerine hazin hikayem budur :( Ama üzülmeye gerek yok, ben böyle de mutluyum.

Yalniz unuttugun bir sey var.

Senin yaptigin beynini dusundurmemek yani beynin ile iletisim kurmamaktir.

Yoksa beyin zaten yasamini dusunerek surdurur.

Buradaki dusunce de insanoglu vucudunun beyinde yer etmis ve otomatiklesmis bilgiler ile hareket etmesidir.

Benden acizane tavsiye, eger bu dunyada yasamak ve iliski kurmak isteniyorsa; bunun kisinin kendince yapabilmewsidir.

Aksi biat kulturunun suru psikolojisinin korku felsefesi temelli itaati ve kisinin yasam ve iliskisinin baskalari eliyle yasatilmasi ve iliskilendirilmesidir.

Bu da bireysel bilinc ve farkindalik beyni zorladikca, ve beyin kendi yasamini yasayamadikca, psikolojik sorun yaratir.

Ben ne yazik ki senin baban gibi bir baba degilim. Uc evladima da bireysel hak ve ozgurluk tanir onlarin kendi kararlarini kendilerinin almalarini saglarim.

Baba olarak ta sadece kollarim.

Bir kusu avucunda s1karsan olur, gevsek birakirsan da kacar.

Demekki oyle bir tutacaksin ki hem olmeyecekhem de kacmak istemeyecek.

Zaten onemliolan da mutluluk hissidir.

Cunku beyni dusundurme ya da bir seyleri ogrtenme sorgulama ancak beynin zarar gormesinde ve rahatsizliginda mumkundur.

Kisaca mutluluk bilince cikmamis rahatsizliklarin bilincaltinda gizlenmesidir.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
"Gizli dayatma" bu algiyi yazinin neresinden aldiniz?

"Kazada uc kisi yasamini yitirdi" cumlesi yazan kisiye mi aittir, yoksa olan bir olayinin kisinin kendi yorumunu katmadan dile mi gelmesidir?

Mesela asagidaki bakis acilarindan hangisi ile siz bir yazilani okur ya da yorumlarsiniz?

http://www.felsefe.net/felsefe-ye-giris/5391-uc-quotfarkliquot-bakis-acisi.html

Ya da halk dili ile sorayim.

Bir yazarin, bir yaziyi objektif ya da subjektif yazdigini nasil ve neye gore algilarsiniz?

Verilen link;

http://www.felsefe.net/felsefe'ye-giris/4219-uc-quotfarkliquot-bakis-acisi.html

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar