Türbanlılar Suudi Arabistana, Burası Türkiye

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde ufuk8307 tarafından oluşturulan Türbanlılar Suudi Arabistana, Burası Türkiye başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 27,385 kez görüntülenmiş, 187 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Türbanlılar Suudi Arabistana, Burası Türkiye
Konbuyu başlatan ufuk8307
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan X
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Yok eve alınmış, hırsızlık yapmış yok şu yok bu.. Bunların hepsi aslında sizin olaya ne kadar mikro düzeyde baktığınızın birer kanıtı.. Fadime şahin’i de nasıl bize sunduğunu biliyoruz bu ülkenin... Bunların hepsi yanlış örnekler maalesef.

Evet bende Atatürk olmasa bugün buralarda olamazdık düşüncesine hakimim ama Atatürk’ü sevmeyen bir insana da olmaz böyle bir his demiyorum. Sonuçta bölücülük yapılmadığı sürece birileri sevilebilir ya da sevilmeyebilir. Sokak ortasında çarşafla dolaşıp, içine hiçbir şey giymeyen, gazetelere manşet olan, bunu da sırf çarşaflıları kötülemek için yaptım diyen evlatlarda yetişmiştir bu ülke..

Sizden örnek isterken esasında buna benzer şeyler yazacağınızı tahmin ediyordum ama bu kadasr da basit düşünebileceğinizi tahmin edemiyordum. Şimdi son yazdıklarınızı bir kez daha okuyun ve Türbanlıları bu ülke dışına itecek bir genellemeye yol acacak bir örneği bizlere sunun?

Che Guevera

Felsefe.net
Yeni Üye
mt: ''Bizim gözümüzde türban takan bir kızın pub'de bira yudumlaması hoş durmayabilir'' Hani özgürlük vardı.Türbanlı kızın ''pub' DA'' bira yudumlaması niye size göre yanlış.Ayrıca siz kimsiniz uygun görmüyorsunuz tarikat mı? Bu arada pud'de DEĞİL!!!!!! PUB'DA Anlaşılan pub kültürün yok.Benimle takılırsan sana Ankara İstanbul Bodrum Antalya nın pub larını dolaştırırım :) :) öğrenirsin :) :)

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
aynı mantık evrim teorisinde de var ya. maymundan gelmedik, maymun gibi bişeyden geldik...., başörtüsüne karşı değilim türbana karşıyım,, kurmacası gibi.
ayrıca arada namaz kılarım ama arada içki de içerim,,, dalgasına bi kaç eleştiriden başka bişey de yöneltilmez bana ve benim gibilerine, ama bir kadının başı örtülü iken içki içmesi neden garip karşılanır? ya da zina yapması :)
nejdet eminimki çok şey söylerdi bu konuda...

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
Valla arkadaşım inanmıyorsan sarıyer şeker aktaş polis karakoluna bakabilirsin vede ben türban takanları bu şekilde yinede yargılamıyorum çünki bi makamım yok bu konuda ayrışıma gelinmesinin sebebi sizlerin oyları ile beslediği adamların getirisi bu bak sana bi önerim var kardeşim öncelikle lucifer effect diye bi kitap var az psikolojiden anlıyorsan oku emin ol olanlar tamamen oyun kurucuların yaşatmak istediği etkiler ve yaşıyorru görüyoruz. benim aldığım eğitimde gördüğüne ve aynı zamanda duyduğuna inan diye bi olgu var ben siyasileri kapalı kapılar ardında da gördüm ve duydum bundan 10 sene sonra asıl etkilerini tam olarak gördüğünde eyvah diyeceksiniz ama

bu arada bez parçasını namus olmasını anlamışda değilim illa insanın namuslu olabilmesi için türbanmı takması lazım anlatmaya çalıştığım o ama yani sen şartlanmış bakarken yani bu anlattıklarıma bakıp bağışıklığını kurduğun kafanla bunu idrak etmen zor. ülkenin dışına atmaya çalışmıyorum ben ama her sakallıyıda deden sanma demek istedim. birliği kura bilmek için önyargılardan ve de fiziki değişiklerden arınmak gerkiyor sizin ve bu zihniyete verilen mantığı anlamanız çok zaman alacak iş işten geçmiş olacak ama ne çare. gördüğümü yaşadığımı yazdım karalamak için yazmadım bunları. illa karalanacak birisi varsada gerçi karalama sayılmaz ama bu faşist zihniyetin sonucunu bekle gör o zaman...

efefel

Üye
Yeni Üye
Kırıcı yorumlar okudum!
konuyu açan kişi çok dar bir açıdan bakıp bir toplumun değerini hiçe saymış.
yorumlarda şunuda gördüm, türban takıp elinde bira olanlar varmış!,Bez parçasıyla namus olmazmış.
Bu görüşler çok zayıf ve felsefi düşünme yöntemine kesinlikle uymayan,amaç eleştirmek olsunda ne yazarsam yazayım türünden.
eğer bir kişi herhangi bir toplumun inanışı konusunda,yaşam tarzı konusunda siz saçmalıyosunuza varan eleştirileri yapma olayını kendinde görüyorsa kendisinin ne denli yanlış düşündüğünü de göremez.
bir görüntüyü ilk gördüğünüzde yorum yapmak çok kolaydır ama unutulmasın ki o yapılan yorumun %99 u yorumu yapanın kişiliğiyle ilgilidir.yanlızca %1 i konuyla ilgilidir.
buradada yapılan yorumlarda yine söylüyorum!bir toplumun herhangi bir değerini oldukça önemsemeden yorum yapanların yorumu kendileriyle alakalıdır.konuya dair düşünmemişlerdir.
felsefi düşünmedikleri ortada.
açıkçası çok üzücü...

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Bu bizim toplumumuzun yıllardır kanayan yarası efefel. Bunu felsefeyl bağlamak gerçekten zor diye düşünüyorum.

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
çünki herkes birbirine şartlanmış bakıyor içindeki gerçek olan insanları kuran o düşünceyi açın evvelinde. bakın beyler kırıcı olduğumu düşünmüyorum aslında doğamda yapıcılık var ama olayın fotoğrafına bakıp sadece düşünmek içinde düşünülmez tamam toplumun değeri ama türban sıkmabaş ve başörtüsü ayrılmalıdır. öncelikle köy kültürüyle yetişmiş ve çok büyük bir ailem var yani akrabalarım türkiyenin her yerinde diyebilirim. bu insanlardan biliyorum Türklüğü gerçek anadoluyu gerçek anadoluluğu yaşatmıyoruz yansıtmıyoruz özünden kopmuş bir fiilin işin olgunun düşüncenin ne amacı vardır. öyle bir durum bu bizler hepimiz burda oturup sadece felsefe yapalım ama bu yaptığımızda sokaktaki adama yansımasın öylemi. ona bi faydası olmasın düşünüp duralım o zaman. peki sen objelere ve olgulara değişik açılardan bak. kırıcıysamda özür dilerim...

tamara

Felsefe.net
Yeni Üye
bu tür konular için belki de en kötü tartışma alanları internet ortamlarıdır. hiç kimse, kimsenin düşüncesine saygı göstermezken aynı zamanda karşıt düşünceler aktarılmaya başlandığında da herkesin düşüncesi kendi içinde daha da güçleniyor. türban ya da başörtünün arasındaki farkın ne olduğunu bilmiyorum bi fikri olan varsa söylesin. ayrıca türbanlı kız ve elindeki birası beni hiç ilgilendirmiyor. bence kimseyide ilgilendirmemeli. ama türbanlı kızın düşünceleri eğer bana ve benim ülkeme zarar verecek cinstense (çoğu türbanlı gibi) o zaman işler değişir. çoğunun aklında atatürk düşmanlığı, tarikat ve şeriat var bunlar tamamen türkiye cumhuriyeti'nin temellerine aykırıdır. tabi ki atatürk'ü sevmek zorunda değilsiniz ama ona saygı duymak 'zorundasınız'. hele ki tüm dünyanın ilgiyle takip ettiği bir liderse bence sizde bir sorun var demektir.

tribalistic

Yeni üye
Yeni Üye
Bence çırılçıplak yaşamayı becerebilseydik hiç böyle sorunlarımız olmayacaktı...

cogito

Üye
Yeni Üye
Ben hem kadın hem de erkek özgürlüğü açısından türbana karşıyım. O halde bana şu cevap verilecek; ''peki ya türban takma özgürlüğü nedir?'' ben de şöyle diyeceğim; özgürlük karşıtı bir şeyin özgürlüğünü savunamam.

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
Valla ben bu konuda birazda niyetleri bildiğim için sinirli yazıyorum. Arkadaşlar olayı daha düzgün lanse etmiş. :)

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Bence çırılçıplak yaşamayı becerebilseydik hiç böyle sorunlarımız olmayacaktı...

Güzel bir yorum:) Felsefi değer taşıyor en azından:)

Katılıyorum sizlere. :)
Felsefesinden ayrı olarak da özgürlüklere karşı alınan düşmanca tavrı doğru bulmuyorum.
Özgürlük tanımı zaten kişiseldir, bu nedenle cogito arkadaşımın bunu özgürlük olarak görmemesine de saygı duyuyorum fakat benim fikrimce özgürlüktür, inancı gereği insan istediği gibi olsun. Belki bu derece düşmanlaştırılmasaydık, bu şekilde ötekileştirilme yapılmış bir başlıkla bu konu açılmazdı.

efefel

Üye
Yeni Üye
Ben hem kadın hem de erkek özgürlüğü açısından türbana karşıyım. O halde bana şu cevap verilecek; ''peki ya türban takma özgürlüğü nedir?'' ben de şöyle diyeceğim; özgürlük karşıtı bir şeyin özgürlüğünü savunamam.
bence zaten hiçbir din özgürlüğü öngörmez.
dini vecibe olduğuna inanılan eylemlerde aslında o insanların ör: 'biz özgür değiliz bu yüzdende türban takıyoruz' yada biz özgür değiliz bu yüzden secde ediyoruz düşüncelerini yansıtıyor.
yani Tanrı karşısında özgür olmadığına inanan insanlar,Tanrıya karşı yapmaları gerektiğine inandıkları şeyleri yapabilmek için insanlardan,kendilerini kapsayan yönetmelikten izin, 'özgürlük isterler'.

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Zaman/değişim? ne için var, düşüncenin de kendini aşması evrilmesi-gelişmesi için.
bunun da engeli yoktur, olacak olan bir gün gelir, olur.

Allah;dinini,Vahy ile-aracıları ile..sosyal bir varlık olan insana,
dayanışmayı-halk'a dolayısıyla hakka saygıyı.. önermiş, nihayetinde dinde zorlama yoktur-kulumu bana bırakın demiş mi? demiş, peygamber dönemi de kapandı demiş.. düşünenler,fıtratdan gelen inanç ile iman edenler için bu böyledir.

Ancak geçmişten günümüze bazı insanlar!, güç hiyerarşileri kurmak adına dini, dar kafalarınca yorumlayıp- yozluklarını günah şemsiyesi altında, düşünmekten aciz insanlara dayatmış-siyasete/politikalarına alet ederek, en çok şirke bulaşanlar olmuştur.

Dileğim,
kadının kendi üzerinden din tacirliği yapanlara, İnsanlık adına dur demeyi düşüneceği,yarının emanetine sahip olacağı günlerin yakın olması..

cogito

Üye
Yeni Üye
Efefel, özgürlüğü savunan insanlar özgürlük karşıtlığı için mücadele etmezler. Ama özgürlüğü savunmayanlar bunun için mücadele edebilirler. Ben özgürlüğü savunanlar tarafındayım.

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
ya aslında genelde korktukları için yapıyorlar bunu bir kaç arkadaşıma sordum korkarak yapmak mı yoksa içinden geldiği için yapmak mı doğru diye arkadaş korkarak yapmak doğru diyor.

efefel

Üye
Yeni Üye
Efefel, özgürlüğü savunan insanlar özgürlük karşıtlığı için mücadele etmezler. Ama özgürlüğü savunmayanlar bunun için mücadele edebilirler. Ben özgürlüğü savunanlar tarafındayım.
sanırım ,şu noktada anlaşamıyoruz cagito
bana kalırsa ikisi arasında fark var
yani insanların birbirinin özgürlüğünü kısıtlaması ve tanrısal gücün (herhangi bir din) insanı kısıtlaması arasında.
insanlar arası özgürlük taraftarı olan birinin dinsel vecibelerini yerine getirmesinde bir çelişki var anlamını çıkardım yazdığınızdan,bilmiyorum doğrumu anladım.

Azadî

Üye
Yeni Üye
Bir insan bu kadar saçmalayamaz...Cevap verme gereği bile duymuyorum...İsteyen istediği yerde yaşar !!!

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye
Ufuk önce demagoji kelimesinin nasıl yazılacağını öğren, sonra demagojiden bahsedelim, demogojiden değil...

Al sana demagoji..
Sayın Mt, yaptığınızı hiç hoş bulmadım birbirimizin kelime yanlışlarını bu denli alay konusu etmek biz felsefe yoldaşlarına yakışmaz diye düşünüyorum.

Sayın ufuk,kendini tezatların içinde bulmanı anlıyorum neden sonuç ilişkisi içinde kendimi kaybediyorum.Türbanlı arkadaşlarım var saygım düşüncelere olduğu için dış görünümle kendimi değiştirmiyorum. Merakımın fazlalığından, neden böyle bir aksesuar ya da her ne ise taktıklarını sorduğumda emin olabilirsiniz şu yanıtı alıyorum,Hoca efendi uğrunda olduğumuz anlaşılsın ya da bir nevi rengini belli etme şekli,peki sonuç? Sonuç üniversitelerde uygun hatta bedava yurt imkanı burs imkanı vs....Ben bunlara tanık oluyorum yeni nesil örtü bu amaçları güdüyor diye düşünüyorum.Benim için hiçbir problem yok herkesin özgürlüğü adına nutuk atmak istemiyorum,şu ya da bu herkesin uygarlık özgürlüğüne aldanışlarını izliyorum sadece,şimdilik...Saygılar

Tüm sayfalar yüklendi.
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar