tanrıya göre,cennete iyiler değil?,iman edenler giricekmiş.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde kahin tarafından oluşturulan tanrıya göre,cennete iyiler değil?,iman edenler giricekmiş. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,316 kez görüntülenmiş, 68 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı tanrıya göre,cennete iyiler değil?,iman edenler giricekmiş.
Konbuyu başlatan kahin
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

kahin

Kahin
Yeni Üye
benim anlatmak istediğim senin doğruların yada benim doğrularım olayı değil.
olması gereken bazılarının doğru bildiği duygulardan fikirlerden yada her ne ise bahsederken daha seviyeli bir şekilde anlatmandır.

şimdi ben seni ciddiye alıp hergün bu forumda senin düşüncelerinden bahsederken dalga geçer gibi bir uslupla yazsam eminimki hoşuna gitmicektir.

bak benden sana bir tavsiye yazdığın konuları tekrardan tek tek bir oku fikirlerimi anlatırken nerde hata yapıyorum neden insanlara doğru bildiğim şeyleri izah edemiyorum acaba yazarken farklı bir uslupmu takınsam diye muhasebe et.

kendince birşeyler bulmuşssun doğru yada yanlış bunu tartışmıyorum bunun vermiş olduğu heyecanla karşı taraftaki insanların sivri bir dille inançlarıyla dalga geçiyorsun anlatmak istediğim bu abicim yada kardeşim.

;)

sakin ol evlat ben birşey bulmadım,sadece bulduğumdan emin olduğum şeyleri paylaştım,
hatırladınmı? ne demiştim? 2 adet dogru olmaz 1 adet doğru olur,se n2 adet dogruya iannıyorsun sadece sana doğruyı gösterdim 1 adet dogru var demiştim halada öyle diyorum,çünkü eminim, sana doğruyu gösterdim o 1 adet doğruyu bulduğun an
insanlara ihtiyacın olmuyacağını anlatmaya çalıştım.
sana bir şans vermedim, kurtulmak için bir olasılık tanımadım,senin yada benim doğrularımız ,önemli değil ama 1 adet dogru olduğunu anlatmaya çalıştım,o yolda gidersen iy iyada kötü hangisinin? gerçek dogru olduğunu anlarsın demiştim.
son olarak şunuda demiştim benim doğrularımın, yanlış olduğunu ispatlamadığın sürece,benim doğrularım senin doğruların kadar anlamlıdır demiştim hepsi bu.
sana hayat gerçekten bir kumar demiştim, ve sende bunu doğruladın ben istediğimi her zaman alırım zeka seviyesi önemli değil,önemli olan istediğimi almamdır,aldığımda ise bazıları ,bunu hissetmez bile tıpkı senin gibi. :)

ne yazıkkı yine yanıldın evlat, benim
yanlışlarım olsa bile bunu yanlışları doğruluyacak bir tanrı gücü olmadıktan sonra,senin doğruların ne işe? yararki! her zaman benim doğrularım altında eziilmek senin kaderin olur.
sen 1 adet dogru istemiştin değilmi? haahh bende sana en büyük doğruyu verdim, tanrının gücü yetiyorsa benim yanlışlarımı ispatlasında görelim gerçek gücünü. :)

benimle konuşurken ,tanrıdan bu kadar korkma evlat seni ısırmaz sadece izler. :D

Son düzenleme:

savaşcı

Yeni üye
Yeni Üye
sakin ol evlat ben birşey bulmadım,sadece bulduğumdan emin olduğum şeyleri paylaştım,
hatırladınmı? ne demiştim? 2 adet dogru olmaz 1 adet doğru olur,se n2 adet dogruya iannıyorsun sadece sana doğruyı gösterdim 1 adet dogru var demiştim halada öyle diyorum,çünkü eminim, sana doğruyu gösterdim o 1 adet doğruyu bulduğun an
insanlara ihtiyacın olmuyacağını anlatmaya çalıştım.
sana bir şans vermedim, kurtulmak için bir olasılık tanımadım,senin yada benim doğrularımız ,önemli değil ama 1 adet dogru olduğunu anlatmaya çalıştım,o yolda gidersen iy iyada kötü hangisinin? gerçek dogru olduğunu anlarsın demiştim.
son olarak şunuda demiştim benim doğrularımın, yanlış olduğunu ispatlamadığın sürece,benim doğrularım senin doğruların kadar anlamlıdır demiştim hepsi bu.
sana hayat gerçekten bir kumar demiştim, ve sende bunu doğruladın ben istediğimi her zaman alırım zeka seviyesi önemli değil,önemli olan istediğimi almamdır,aldığımda ise bazıları ,bunu hissetmez bile tıpkı senin gibi. :)

ne yazıkkı yine yanıldın evlat, benim
yanlışlarım olsa bile bunu yanlışları doğruluyacak bir tanrı gücü olmadıktan sonra,senin doğruların ne işe? yararki! her zaman benim doğrularım altında eziilmek senin kaderin olur.
sen 1 adet dogru istemiştin değilmi? haahh bende sana en büyük doğruyu verdim, tanrının gücü yetiyorsa benim yanlışlarımı ispatlasında görelim gerçek gücünü. :)

benimle konuşurken ,tanrıdan bu kadar korkma evlat seni ısırmaz sadece izler.
:D

tamam...;)

ls2

Kahin
Onursal Üye
E tamam işte dghdf. Siz aslında olayı tamamen anlamışsınız. Ön şart elbette daima inanmak olacak. O zaman dinler neden var? Kitaplar neden var? Misal , eğitim hayatınızda ''Çalışmadığım yerden çıktı sorular.'' cümlesini duymuş ya da kullanmışsınızdır. Yahu ülkemizde bile sırf muhalif diye cezalandırılan milyonlarca insan var. Bu işin dini olmayan kısmı. Yaşantınızda bile belli kurallar var iken -ki aileniz içinde geçerli- dinlerde bulunan kurallar neden size neden anlamsız gelmekte. Bunun için İslam alimi ya da din adamı olmanıza hiç gerek yok. Kendi içinizde çelişiyorsunuz. Ve bu inanmamak değil sadece kolaya kaçmak. Çünkü kurduğunuz cümleler mantık hatası dolu. Beni etikileyip, sorgulamama sebep olmuyor. İlk şık ''inanmak'' olması kadar doğal bir şey ne olabilirdi ki acaba? sdfjg

Bknz. : ''İnanmıyorum ama çok iyi bir insanım Allah seni inandırsın.'' sjcgf

Aslında en önemli sorundan bahsediyorum. bunu sorun olarak görmemenizi de empati yapabiliyorum. ama bakınız tekrarlıyorum; Allah inanmayanları sonsuza kadar cehennemde yakacağını söylüyor.

Kurallar her yerde var diyorsunuz, ama bakınız o kurallar insanidir. burada bir tanrısal kuraldan bahsediyoruz.

1400 sene evvel birini elçi kılıyorsunuz..sonrada o elçiye inanmayan herkesi sonsuz cehenneme atıyorsunuz!

Diyanet İşleri: (38-40) Görebildiklerinize ve göremediklerinize yemin ederim ki, o (Kur’an), hiç şüphesiz çok şerefli bir elçinin (Allah’tan alıp tebliğ ettiği) sözüdür. hakka suresi.

Kuranda elçi ile müşriklerin tartışmalarını okumuşsunuzdur. sürekli öbür taraf kötülenir ama orası önemli değil. sonuçta karşıdakilerde insan ve inanmıyorlar (bir nevi düşünce suçu) delil istiyorlar sorular soruyorlar. bu tartışmaları okuyun. hatta birtanesinde müşrikler bize mucize göster sana inanalım diyorlar, elçi diyor ki daha önceki peygamberler mucize gösterdide noldu gene inanmadılar felan. sonra inanmayanlara hakaretler, yaftalamalar. ya bu tartışmalarda unutulan birşey var karşıdakilerde; insan.
bir şekilde inanmıyorlar işte. ve Allah diyor ki sizleri sonsuz cehenneme atacağım kafirler zındıklar ..

hadi onuda geçelim..bu adamlar bizzat peygamberi görmüş.. ya şimdi; bir meksikalı bir danimarkalı sonsuz cehenneme!

Tanrı hem vahiy sistemi ile iletişimi seçiyor, hem bu sistemin 1400 sene sonraki başarısı ortada,hemde insanın yapısı ve sosyolojik gerçekler belli (içinde bulunduğu coğrafya kaderini çizer) sonra Allah diyor ki inanmayan sonsuz cehenneme!

Allah adildir(!),hakimdir(!) ilim(!) ve hikmet(!) sahibidir. inananları kurtuluş ile müjdele!

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
sevgili ıs 2 togepinin kuranı anlıyarak okuduğuından şüpheliyim,ayrıca seni aşaladığını düşünüyorum,
seni hafife alıyor, senin asla hafife alınmaması gereken biri olduğunu ona ispatlamalısın, :)
agnostikler atheistler gibi değildir,asla hafife alınamaz göster ona..

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
sen ciddi ciddi yazarken o hala seni küçük görmeye devam ediyor, bunun 2 nedeni olabilir.
1. neden? kuranı hiç okumamış yada anlıyacak kadar IQ SU gelişmemiş.
2. neden? ise oldukça zeki ve kurnaz bir hatun olsa gerek, seni tiye almıyor. bana göre 1. seçenek olsa
gerek gerçekten tartışmaya değmez biri bana göre benim seviyemde değil. bunu her şekilde ispatlarım.
senin seviyendede değil, bunu göster ona.

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
Aslında en önemli sorundan bahsediyorum. bunu sorun olarak görmemenizi de empati yapabiliyorum. ama bakınız tekrarlıyorum; Allah inanmayanları sonsuza kadar cehennemde yakacağını söylüyor.

Kurallar her yerde var diyorsunuz, ama bakınız o kurallar insanidir. burada bir tanrısal kuraldan bahsediyoruz.

1400 sene evvel birini elçi kılıyorsunuz..sonrada o elçiye inanmayan herkesi sonsuz cehenneme atıyorsunuz!

Diyanet İşleri: (38-40) Görebildiklerinize ve göremediklerinize yemin ederim ki, o (Kur’an), hiç şüphesiz çok şerefli bir elçinin (Allah’tan alıp tebliğ ettiği) sözüdür. hakka suresi.

Kuranda elçi ile müşriklerin tartışmalarını okumuşsunuzdur. sürekli öbür taraf kötülenir ama orası önemli değil. sonuçta karşıdakilerde insan ve inanmıyorlar (bir nevi düşünce suçu) delil istiyorlar sorular soruyorlar. bu tartışmaları okuyun. hatta birtanesinde müşrikler bize mucize göster sana inanalım diyorlar, elçi diyor ki daha önceki peygamberler mucize gösterdide noldu gene inanmadılar felan. sonra inanmayanlara hakaretler, yaftalamalar. ya bu tartışmalarda unutulan birşey var karşıdakilerde; insan.
bir şekilde inanmıyorlar işte. ve Allah diyor ki sizleri sonsuz cehenneme atacağım kafirler zındıklar ..

hadi onuda geçelim..bu adamlar bizzat peygamberi görmüş.. ya şimdi; bir meksikalı bir danimarkalı sonsuz cehenneme!

Tanrı hem vahiy sistemi ile iletişimi seçiyor, hem bu sistemin 1400 sene sonraki başarısı ortada,hemde insanın yapısı ve sosyolojik gerçekler belli (içinde bulunduğu coğrafya kaderini çizer) sonra Allah diyor ki inanmayan sonsuz cehenneme!

Allah adildir(!),hakimdir(!) ilim(!) ve hikmet(!) sahibidir. inananları kurtuluş ile müjdele!

onu en zayıf noktasından vurmalısın, ona deki, dinlerden önce yaşıyanlar neden? cehenneme gidicekmiş de bakalım ne olucak? ne? cevap vericek. :D çünkü islama göre
dinler ve sonrasında yaşıyanların sınavı var, öncesi yok bile ayette yok . :D tam bir komedi evlere şenlik.. ve şöyle de amazonda yaşıyan küçük bir kız çocugu öldüğünde neden? kafir olarak cehenneme gidicekmış de.. ayrıca islamda reşit kelimesi geçmiyor de.
sonra gelince biraz bekle mantıklı cevap verirse devam edersin
yok yine anlamsızca ve mantıksız yorum yaparsa bilki sen bir duvarla tartışıyorsun, bir insanla değil. :D
ve sonra şöyle dee :d madem muhammed peygamber ve hz kelimesi sadece onun için var, o zaman kuranda ademinde haz olarak geçmesinin mantıgı nedir? de bakalım ne diyecek..
burda islamda göre sadece muhammed peygamberdır islamın kurucusudur. adem peygamber olamaz de imkansız de. neden? imkansız oldugunu anlat ona ..2 tane peygamber olmaz de bakalım ne olucak? adem ilk peygamberse kime? peygamberlık yapıcak de allahamı? de .

:D :D .(Ya beni Âdem’e = Ey Âdemoğulları) buyuruyor. [Araf 26, 27, 31, 35, Yasin 60]

Bu husustaki âyet-i kerime mealleri şöyledir:
(Rabbin, "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" dediği zaman, melekler, “Yeryüzünde fesat çıkaracak, kan dökecek kimseler mi yaratacaksın?" dediler. “Ben sizin bilmediklerinizi bilirim” buyurdu. Âdem’e bütün eşyaların isimlerini [neye yaradıklarını, ilmini, sanatını] öğretti, sonra meleklere, “Siz de biliyorsanız söyleyin” buyurdu. Melekler, “Senin bize öğrettiklerinden başka bizim bilgimiz yoktur”dediler. Âdem’e, “Her şeyin ismini [ne işe yaradığını] söyle buyurdu. Âdem de, hepsini söyleyince, Rabbin, “Ben göklerde ve yerde, görülmeyen, gizli açık her şeyi bilirim demedim mi” buyurdu.) [Bekara 30-33]

(Sizi bir tek nefisten, candan [Âdem aleyhisselamdan], ondan da eşini [Havva validemizi] yaratan Allah’tır.) [Araf 189, Zümer 6]

:D :D

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
sen ciddi ciddi yazarken o hala seni küçük görmeye devam ediyor, bunun 2 nedeni olabilir.
1. neden? kuranı hiç okumamış yada anlıyacak kadar IQ SU gelişmemiş.
2. neden? ise oldukça zeki ve kurnaz bir hatun olsa gerek, seni tiye almıyor. bana göre 1. seçenek olsa
gerek gerçekten tartışmaya değmez biri bana göre benim seviyemde değil. bunu her şekilde ispatlarım.
senin seviyendede değil, bunu göster ona.

bana ha! Togepi haa! yakarım ulen bu gezegeni :O

ya survivordamıyız gardaş:) ayrıca fitnecimisin nesin:p

kahin

Kahin
Yeni Üye
[MENTION=5958]ls2[/MENTION] hahahaha hadi aslanım başarabilirsin ,kadınlardan korkma, kadınlar tanrıça olabilir, hatta erkeği
başını döndürebilir, hatta kadınlar, çok zeki olabilir, kadınlar mühteşem olabilir, kadınlar,
hayatın anlamı olabiilrler ama asla ama asla bir erkek kadar zeki ve dürüst olamazlar, hadi aslanım
göster gücünü gün bugündür agnostik tanrı seni kutsasın..:D:D:D:cool::cool::cool::cool:;);):rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::D:D
sana taktik veriyorum arkadan saldır 2 puan al. . :D sonrada kündeye getir ve tuş et..

Son düzenleme:
T

Togepi

Ziyaretçi
bana ha! Togepi haa! yakarım ulen bu gezegeni :O

ya survivordamıyız gardaş:) ayrıca fitnecimisin nesin:p

Yukarıdaki postunda “saygıdan ve olgunluktan” ödün vermeden cevaplar yazdığın için teşekkürler. Malum bunu başarabilen insan sayısı az. Ve bu konuyu daha uygun bir zamanımızda -mümkünse kahin beyin olmadığı bir yerde- tartışmaya devam edelim. Çünkü ergen tavrı mide bulandırmaya başladı.

İyi geceler.

kahin

Kahin
Yeni Üye
benim olmadığım bir yer neresiymiş merak ettim. :D untuma ıs2 ben olmasamda

saygından ödün vermesende,efkarlanınca ferdi dinlemesende, mutlaka
çalışmadığı yerlerden sormalısınki tanrıça saçmalamaya devam etsin
hadi yiğidim hadi goçum sana güveniyorum agnostiklerin akıl küpü..
dikkatli olmalısın benim olmadığım yerde topegi meyva suyuna ilaç katıp seni uyutabilir,
afyonlaştırabilir,seni övebilir bunlar hep taktik seni uyutmasına izin verme,bastır ve
tuş et çaylar benden..

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye

[MENTION=6633]kahin[/MENTION]; şu adamı bi dinle...

kimsenin düşüncesini değiştiremezsin, herkes kendi düşüncesini ancak kendi değiştirir...sen karşı düşünceleri söylersin karşındaki kişi bunları önemli görürse zihninin küçük bir bölümünde yer verir, sonra orada o düşünceler ya yeşerirler ya da zihnin daha güçlü düşünceleri tarafından yok edilirler.. tam anlatamadım ama bu iş böyledir.. ve özellikle manevi konularda bu süreç çok yavaş işler..

empati yapamıyorsun , çok sığ bakıyorsun olaya ve haddini çoğu zaman aşıyorsun.. ve islama o kadar çok kafayı takmışsın ki islam sana hala hükmediyor..

kahin

Kahin
Yeni Üye
bence islam sana hükmediyor, ıs2 :D togepiden bu kadar korktuğunu bilmiyordum, kadın
olduğu içinmi? alttan alıyorsun yoksa , aslında islamdan önce sana togepi hükmetmiş, durum vahim,
seni ele geçirmiş,kadının fendi erkeği yenmiş, agnostiklerin her hangi bir adamı dinlemeye
ihtiyacı olmadığını kavramak zorundasın, agnostisizm bir sanattır, bir yaşam biçimidir, onunla nefes alır ve verirsin.
agnostikler herhangi bir aklı dikkate almıyacak kadar, zekidirler,kendi hipotezlerini
üretmekten çok kendi gerçeklğini üretmeye çalışırlar. teistler ve atheistler hipotez
üretmeye bayılır buna karşın agnostıkler, bu hipootezleri çürütmeye bayılır.
sevgili ıs2 senin en büyük problemin nedir? biliyormusun? kendi gibi olmakta zorlanıyorsun,
gerçek olmuyan sahte yorumlara saygı duyuyorsun, gerçekleri görmek seni ürkütüyor,
gerçeklerden korkuyorsun, onu sindirmekte çok zorlanıyorsun,
inanki bu adamı dinlemek zorunda değilsin, gerçekten agnostik isen, içindeki gücü ortaya çıkar, ve o güce hükmetmeye çalış. çünkü o sana ihanet etmeyen en iyi dostundur.

feci şekilde yanılıyorsun,aslında seni eleştirme bana çok acı vericek ama bunu yapmak zorundayım.
insanların düşünceleri gerçekten değişir, eğer değişmeseydi 3 milyar deist agnostık ve atheist olurmuydu? olmazdı değilmi?
büğün düşünceler değişmeseydi ,dünyada dinlerde olmazdı, herkes kabile olur, ilkelce yaşar ve evrimleşmezdi, akıl evrimleşiyor ıs2 bu gerçeği görmedim diyemezsin.
5 duyu organın çalışmasa bile zihnın zamanla gelişir ve düşüncelerin ewrimleşir. olgunlaşır ve
modernleşir.
peki düşünceleri ne değiştirir?
IQ değiştirir,
bu seviye düşük olduğunda fikirlerin fazla gelişmez zihnı yorar ve zihin bunalır ve duragan hale gelir biz buna litaretürde sabit akıl frekansı diyoruz.fakat yüksek olduğunda
geliştikçe güçlenir güçlendikçe yükselir, tıpkı bir kara delık gibi yuttukça dahada güçlenir ve etki alanı genişler tıpkı modern yaşamdakı zihinsel savaşlar gibi örnegın sanalmanık

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
gerçek bir agnostik sadece islama değil, yanlış gördüğü ve anladığı herşeye muhaliftir.
gerçek bir agnostik islamı ve kuranı müslümanlardan daha iyi bilendir.
gerçek bir agnostik,atheizmi atheistlerden daha iyi bilendir.
gerçek bir agnostik teizmi! teistlerden daha iyi bilendir.
daha iyi bildiği için, kusurlarınıda görür ve eleştirmeye başlar ama senin gibi asla geri vites yapmaz. :D
agnostisizm kusursuzdur diyorum çünkü agnostisizmi eleştiricek bir yöntem yoktur.
agnostisizmin temel ilkelerini gerçekten kavramış olsaydın, süpermen olduğunuda kavrardın.
,atheistler tıpkı teistler gibi tanrının yoktur atheizmın kutsal kitabı diye bir kitap yazmışlar teslere misllieme olarak bence agnostisizm böyle anlamsız olgular yaratmaz. mükemmeldir..

neden biliyormusun?
1: tanrının ispatı yoktur.
2: tanrının varolmadığının ispatı yoktur.
3: evren niçin vardır? ispatı yoktur.
4: bilinmzciliğin ispatı vardır, yaşam aslında bilmediğimiz bir kaynaktan doğmuştur. biz buna bilmsel olarak big beng diyoruz, bilim adamları binlerce hipotez üretiyor bir sonrakı yyyıl başka bir bilim adamı 100 yıl öncekı hipotezi çürütüyor . yanı sanalmanık bile 100 yıl sonra,onun zekası bile basit olucaktır çünkü onuda çürütücek bilmciler olucaktır.
ama agnostisizm öylemi? evren sonsuza dek varolduğu sürece gizemini koruyacaktır. bunu
hafife alırsan sadece kendine ihanet! edersin. sevgili ıs 2

eger felsefe etkili olsaydı, bugun bizleri soktares platon ve Sophroniskoslar bizi yönetirdi.
bizi chp akp yönetmezdi. bizi basit insanlar yönetmezdi. felsefe sadece tarihteki çöplüğünü şimdiden almış durumdadır.
felsefe kendi iç dünyasında liderdir, onuı hiç kimse yenemez ama biz gerçeklerle yaşıyoruz.,
ekonomıyle yaşıyoruz zamlarla yaşıyoruz felsefe bu kadar etkili olsaydı . herkesin mutlu olucagı
bir sistem yaratmayı başarırdı.

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
gel seninle agnostisizmi bir kez daha irdeliyelim, ıs2 ıs3 ıs4 :D ıs5 turbo s.. :D
Agnostisizm, bilinmezcilik veya bilinemezcilik; teolojik olarak tanrının varlığının veya yokluğunun, bilimsel olarak da evrenin nereden türediğinin bilinmediğini veya bilinemeyeceğini ileri süren felsefi bir akımdır. Bu akımın takipçilerine agnostik veya bilinemezci denir. Agnostisizmin iki türü vardır.
arkadaşlar görüldüğü gibi agnostisizm. tanrının varlığını yada yokluğunu teolojık olarak bilinemiyeceğini savunur.

peki? mantık teolojık olarak ne? der!

1: mantık derkı.tanrı yoktur. yoksa neden? yoktur. sonuçlar beklenır,

2. mantık derki,tanrı vardır. varsa neden? vardır. sonuçlar beklenır.

3: tanrı kavramı yoklugu yada varlıgı gerçek bir varlıksa somutsal ele alınmak zorundadır.

4: insan aklının alamıyacagı varlık soyutsaldır. ama agnostısızm teolojık yanı soyutsal olarak tanrıyı irdeler. bu çok doğru bir kavramdır.

tanrıyı somutsal olarak irdeliyemeyiz. mantık hatası olur.

5: tanrının yoklugu yada varlıgı bilinemez. bu kavramda tanrı kelımesı gizli özne olarak kullanılmıştır. bu yuzden tanrı vardır ama tanrıyı varlık olarak düşünmek mantık hatasıdır.
çünkü tanrı kavramı mantık dışıdır kavramsızlıktır.

6.bir varlık ispatlandıgı zaman artık bilinebilir. ispatlanamıyorsa zaten teolojık bir kavram değildir.

7:tanrı teolojık olarak bilinemez demek gizli özne soyutsal! olarak tanrı vardır demektir, ama teolojık olarak yoktur demektir.

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
bak reşit kelimesi kuranda geçmiyor, ıs2 işte ispatı, eğer reşit kelimesi kuranda geçmiyorsa
kuran kendi kendini çürütmezmi? haksızmıyım?

Al-i İmran Suresi, 186. ayet: Andolsun, mallarınızla ve canlarınızla imtihan edileceksiniz ve sizden önce kendilerine kitap verilenlerden ve şirk koşmakta olanlardan elbette çok eziyet verici (sözler) işiteceksiniz. Eğer sabreder ve sakınırsanız (bu) emirlere olan azimdendir.
Saffat Suresi, 63. ayet: Doğrusu Biz, onu kafirler için bir fitne (bir imtihan konusu) kıldık.
Hucurat Suresi, 3. ayet: Şüphesiz, Allah'ın Resûlü'nün yanında seslerini alçak tutanlar; işte onlar, Allah kalplerini takva için imtihan etmiştir. Onlar için bir mağfiret ve büyük bir ecir vardır.
Bakara Suresi, 155. ayet: Andolsun, Biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele.
Araf Suresi, 163. ayet: Bir de onlara deniz kıyısındaki şehri(n uğradığı sonucu) sor. Hani onlar cumartesi (yasağını çiğneyerek) haddi aşmışlardı. 'Cumartesi günü iş yapma yasağına uyduklarında', balıkları onlara açıktan akın akın geliyor, 'cumartesi günü iş yapma yasağına uymadıklarında' ise, gelmiyorlardı. İşte Biz, fıska sapmaları dolayısıyla onları böyle imtihan ediyorduk.
Saffat Suresi, 106. ayet: Doğrusu bu, apaçık bir imtihandı.
Sad Suresi, 24. ayet: (Davud) Dedi ki: "Andolsun senin koyununu, kendi koyunlarına (katmak) istemekle sana zulmetmiştir. Doğrusu, (emek ve mali güçlerini) birleştirip katan (ortak)lardan çoğu, birbirlerine karşı tecavüz ederler; ancak iman edip salih amellerde bulunanlar başka. Onlar da ne kadar azdır." Davud, gerçekten Bizim onu imtihan ettiğimizi sandı, böylece Rabbinden bağışlanma diledi ve rüku ederek yere kapandı ve (Bize gönülden) yönelip-döndü.
Bakara Suresi, 49. ayet: Sizi, dayanılmaz işkencelere uğrattıklarında, Firavun ailesinin elinden kurtardığımızı hatırlayın. Onlar, kadınlarınızı diri bırakıp, erkek çocuklarınızı boğazlıyorlardı. Bunda sizin için Rabbinizden büyük bir imtihan vardı.
Araf Suresi, 141. ayet: "Hani size dayanılmaz işkenceler yapan, kadınlarınızı sağ bırakıp erkek çocuklarınızı öldüren Firavun ailesinden sizi kurtarmıştık. Bunda Rabbinizden sizin için büyük bir imtihan vardı."
Enfal Suresi, 28. ayet: Bilin ki, mallarınız ve çocuklarınız ancak bir fitnedir (imtihan konusudur.) Allah yanında ise büyük bir mükafat vardır.
Sad Suresi, 34. ayet: Andolsun, Biz Süleyman'ı imtihan ettik, tahtının üstünde bir ceset bıraktık. Sonra (eski durumuna) döndü.
Duhan Suresi, 33. ayet: Ve onlara, her birinde açık birer imtihan bulunan ayetler verdik.
Kamer Suresi, 27. ayet: Gerçek şu ki Biz, bir fitne (imtihan ve deneme konusu) olarak o dişi deveyi kendilerine göndereniz. Şu halde sen onları gözleyip-bekle ve sabret.
Bakara Suresi, 249. ayet: Talut, orduyla birlikte ayrıldığında dedi ki: "Doğrusu Allah sizi bir ırmakla imtihan edecektir. Kim bundan içerse, artık o benden değildir ve kim de -eliyle bir avuç alanlar hariç-onu tadmazsa bendendir. Küçük bir kısmı hariç (hepsi sudan) içti. O, kendisiyle beraber iman edenlerle (ırmağı) geçince onlar (geride kalanlar): "Bugün bizim Calut'a ve ordusuna karşı (koyacak) gücümüz yok" dediler. (O zaman) Muhakkak Allah'a kavuşacaklarını umanlar (şöyle) dediler: "Nice küçük topluluk, daha çok olan bir topluluğa Allah'ın izniyle galib gelmiştir; Allah sabredenlerle beraberdir."
Araf Suresi, 168. ayet: Onları yeryüzünde ayrı ayrı topluluklar olarak paramparça dağıttık. Kimileri salih (davranışlarda) bulunuyor, kimileri de bunların dışında olan aşağılıklardır. Onları iyiliklerle ve kötülüklerle imtihan ettik, ki dönsünler.
Enfal Suresi, 17. ayet: Onları siz öldürmediniz, ama onları Allah öldürdü; attığın zaman sen atmadın, ama Allah attı. Mü'minleri Kendinden güzel bir imtihanla imtihan etmek için (yaptı.) Şüphesiz Allah, işitendir, bilendir.
Nahl Suresi, 92. ayet: Bir ümmet diğer bir ümmetten (sayıca ve malca) daha gelişkindir diye, yeminlerinizi kendi aranızda bir bozuculuk unsuru yaparak, ipini kuvvetle eğirdikten sonra bozup-çözen (kadın) gibi olmayın. Şüphesiz Allah, sizi bununla imtihan etmektedir. Kıyamet günü hakkında ihtilafa düştüğünüz şeyi size muhakkak açıklayacaktır.
Mümtehine Suresi, 10. ayet: Ey iman edenler, mü'min kadınlar hicret ederek size geldikleri zaman, onları imtihan edin. Allah, onların imanlarını daha iyi bilendir. Şayet (gerçekten) mü'min kadınlar olduklarını bilip-öğrenirseniz, artık sakın onları kafirlere geri çevirmeyin. (Çünkü) Ne bunlar onlara helaldir, ne onlar bunlara helaldir. Onlara (kafir kocalarına kendileri için) harcadıklarını verin. Onlara (hicret eden mü'min kadınlara) ücretlerini (mehirlerini) verdiğiniz takdirde onları nikahlamanızda size bir güçlük yoktur. Kafir (kadın)ların ismetlerini (nikahlarını) tutmayın ve (onlar için) harcadıklarınızı isteyin. Onlar da (mü'min kadınlara) harcadıklarını istesinler. Bu, Allah'ın hükmüdür; sizin aranızda hükmeder. Allah, bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.
Yunus Suresi, 30. ayet: İşte orada, her nefis önceden yaptıklarıyla imtihana çekilmiş olacak ve onlar asıl-gerçek mevlaları olan Allah'a döndürülecekler. Yalan yere uydurdukları da, kendilerinden kaybolup uzaklaşacaklar.
Enbiya Suresi, 35. ayet: Her nefis ölümü tadıcıdır. Biz sizi, şerle de, hayırla da deneyerek imtihan ediyoruz ve siz Bize döndürüleceksiniz.

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
şimdi müslümanlara soruyorum madem reşit kelimesi kuranda geçmiyor, 3 yaşındaki kız çocuguna tecavüz
nasıl? kader oluyor. kader kavramı bu kadar basittir çünkü kader yoktur . 3 yaşındaki kız çocugu
tecavüz ediliyor ve sonrada öldürülüyor, reşit olmadığı için cennete gidiyor hayyyy aksi allahınız reşit kelimesini koymayı unutmuş şimdi ne olucak? :D :D sınav iptalmi? olucak.. :D

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
[MENTION=6633]kahin[/MENTION];

kimsenin düşüncesini değiştiremezsin, herkes kendi düşüncesini ancak kendi değiştirir..

dedim.

ya yazılanları üstünkörü okuyorsun ya da başka bir sorun var sende. kim düşünceler değişmez der ki ya:O duydun mu hayatında böyle diyen birini? düşünceleri değişmeyecek olan şeye tanrı diyor teologlar. (mutlaklık )

kişiye değil düşünceye yönelelim diye başlık açtın, sürekli kişilere yöneliyorsun! :O

dini metinleri dini metin kategorisinde ele almalısın. reşit kelimesi geçmiyormuş, yönetmelik veya hukuk metini mi bu her ayrıntı yazsın. kelam,fıkıh,tefsir müesseseleri neden var acaba? ayrıca kuran-hadis ayrılmaz bütündür. kuranı temel almamızın sebebi,bunlar Allahın yazdırdığı sözlerdir. denmesindendir. ( ve teolojik olarak Allah'ın aldatmaz,aldanmaz,sözünden dönmez ,doğası ve karakteri, haliyle düşünceleri değişmez (mutlak) olarak kabul edilmesindendir. değişen bir Tanrıya güvenemeyiz öyle değil mi?)

özetle bende çoğumuz gibi seninle tartışmaktan kaçınabilirim.. bu gidişle seninle kimse tartışmayacak.

not: bir dost .

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye

kimsenin düşüncesini değiştiremezsin, herkes kendi düşüncesini ancak kendi değiştirir..

dedim.

ya yazılanları üstünkörü okuyorsun ya da başka bir sorun var sende. kim düşünceler değişmez der ki ya:O duydun mu hayatında böyle diyen birini? düşünceleri değişmeyecek olan şeye tanrı diyor teologlar. (mutlaklık )

kişiye değil düşünceye yönelelim diye başlık açtın, sürekli kişilere yöneliyorsun! :O

dini metinleri dini metin kategorisinde ele almalısın. reşit kelimesi geçmiyormuş, yönetmelik veya hukuk metini mi bu her ayrıntı yazsın. kelam,fıkıh,tefsir müesseseleri neden var acaba? ayrıca kuran-hadis ayrılmaz bütündür. kuranı temel almamızın sebebi,bunlar Allahın yazdırdığı sözlerdir. denmesindendir. ( ve teolojik olarak Allah'ın aldatmaz,aldanmaz,sözünden dönmez ,doğası ve karakteri, haliyle düşünceleri değişmez (mutlak) olarak kabul edilmesindendir. değişen bir Tanrıya güvenemeyiz öyle değil mi?)

özetle bende çoğumuz gibi seninle tartışmaktan kaçınabilirim.. bu gidişle seninle kimse tartışmayacak.

not: bir dost .

sen agnostik değilsin bunu çok iyi anladım, agnostikler kuranda reşit kelimesinin
geçmediğini çok iyi bilir, bundan sonra sana tutumum farklı olucak, :D
agnostik değilsen benden çekecegın var, :D
şimdi reşit keliemsi yok yok fıkıhmış bunu dini metinler ile hiç bir bagı yokki
gösteremiyorsun değilmi? :D kelma fıkıh tefsir ne alaksı? var yahuu bende seni sanıyordum bu meallar türkçe yazılmış tabiki tabiki reşit kelimesi geçmek zorunda
sana sınav ile ilgili ayetlerin tamını verdik ama sende tık yok ,çünkü bana karşı
mantıklı cevap veremieyecek kadar zavallısın,
kimsenin düşüncesini değiştiremezsin diyorsun, bir kişi diyelim 19 yaşına kadar müslüman 20 yaşında birinden etkileniyor ve deist oluyor atheist oluyor, bir sürü örnek var, yada görmedin yada işine gelmedi, aradakı bir fark yokki.
benimle hiç kimse tartışamaz zaten, sıkar biraz..söz konusu islam olunca. benim özel bir sitem var.
bana hergün binlerce kişi meydan okuyor,hepsini ütülüyorum,gerekirse senide ütülerim
hemde çok fena.gerçekten çok cahiilmişsin,agnostisizm kim? sen kim sen önce islamı ögren
sonra gel karşıma .. :D
sen dost değilsin, sadece kendini dost olarak avutan :D sadece kendini bilir kişi zanneden IQ seviyen oldukça düşük eğer düşük olmasaydı bazi türk sanatçıların hristiyan inancından
etkilenerek hristiyan oldugunu bazılarınında müslüman olduğunu bilirdin.
kişilerin düşünceleri değişmeseydi,agnostık deist bir sürü inanç var
senın asla anlıyamadıgın şu kişilerin fikri kendi kendine değişmez onları birileri değiştirir.
senın hipotezini anında çürütelim,senın dediğin gibi olsaydı amazondakı yerliler veya aborjınler veya afrikalı yerliler agnostık deist veya satanıst olurdu. çünku senin saçma sapan mantığına göre demekkı insanlar kendi fikrini kendi değiştirebilr. herhangi biri değiştiremez,
birisin,
sen bu zekayla benimle tartışamazsın zaten,seni ciddiye almamı istiyorsan gerçekten agnostisizmi ögrenmelisin yada buböyle sonsusza dek gider senınle eğlenirim tıpkı digerlerine
yaptığımı gibi sanalmanıklede eğlenirim, onunda sizlerden bir farkı yok sadece hayallerini yazıyor tıpkı islam gibi. :D
şimdiki meallaer bile türkçe imla kurallarına göre yazılmış halbuku gercek kuran arapça bile değil daha bunun farkında bile değiller.bide benımle tartışıcaklar öylemi?

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye

dedim.

tam tersi, :D diyelimki herkes kendi düşüncesini ancak,kendi değiştirir hatta bunu ispatlamak için bir test yapalım bakalım ne kadar? salosun görelim, seni bir odaya kapatalım. bebekken yedirelim içirelim, dış dünyayla baglantını keselim, sen ölünceye dek,
fikirlerini değiştrebilrmisin? :D ee ee hadi buyur değiştirde görelim, ;)
eğer değiştirebilirsen tüürdüğümü yalarım yok eğer değiştremiyorsan tükürdüğümü
yalamak zorunda kalırsınkı bu çok fena olur senın için. hadi bekliyorum ispatla bana
sen bir ormanda yaşasaydın yinede fikirlerin değişirmiydi? :D
modern yaşamın senın elinden almış olsalardı. herkes kendi düüşncesini değiştirip
dur yahuuu ben mohıga kabilesinde ayrılıyorum, artık deist olucam,ben farklı düşünüyorum diyen kaç kişi? gördün haaaa :D :D

kahin

Kahin
Yeni Üye
dana 10 fırın ekmek ye

dedim.

sen adam olmazsın oğlum,gözümden düştün, :D iyice rezil oldun onu bile anlıyacak kadar zeki değilsin, zeki insanlar çok alınırdıda ondan.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç