tanrıya göre,cennete iyiler değil?,iman edenler giricekmiş.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde kahin tarafından oluşturulan tanrıya göre,cennete iyiler değil?,iman edenler giricekmiş. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,309 kez görüntülenmiş, 68 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı tanrıya göre,cennete iyiler değil?,iman edenler giricekmiş.
Konbuyu başlatan kahin
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

kahin

Kahin
Yeni Üye
duymak değil mesele araştırıp öğrenmek ;d sahi senin öyle bi merakın YÖK gibi. eh kahin cik bunu da ben öğretemem ya sana. ama ne diyoruuuuzzzzzzzz yanacaksınız bende caaayyyyır caayyyııııırrrr sjfkkg

anlıyorum hahahaha anlıyorum anlıyorumdaaaaa rahibe beni şaşırtıyorsun benimle dans edermisin? bu gece çok karanlık ve dolıunay varda :D
bu araşrıtmacılar bu sesi duymadan nasıl? ses olduğunu yani wawe olduğunu anlamışlar bir kahve ve kek eşliğinde bana anlatırmısın? tatlım. hadi dans edelim. bebeğim :D
bana tanrıyı göster..

Ekli dosyalar

• Maske-1.jpg
    Maske-1.jpg
    5.1 KB ·
    Görüntüleme: 2

Efsun

Yeni üye
Yeni Üye
anlıyorum hahahaha anlıyorum anlıyorumdaaaaa rahibe beni şaşırtıyorsun benimle dans edermisin? bu gece çok karanlık ve dolıunay varda :D
bu araşrıtmacılar bu sesi duymadan nasıl? ses olduğunu yani wawe olduğunu anlamışlar bir kahve ve kek eşliğinde bana anlatırmısın? tatlım. hadi dans edelim. bebeğim :D
bana tanrıyı göster..

ne oldu yaratık ters köşeye mi yatırdılar ;d üzülüyorum senin adınaaaaa!
bildiklerine ve inandıklarına ne oldu. korkma tatlım bu kadar! CESUR OL!

kahin

Kahin
Yeni Üye
ne oldu yaratık ters köşeye mi yatırdılar ;d üzülüyorum senin adınaaaaa!
bildiklerine ve inandıklarına ne oldu. korkma tatlım bu kadar! CESUR OL!

korkmuyorum bebegim artık yanımdasın, :D koru beni :D sendeki ışığı görememişiim
aydınlat ruhumu, dizlerimdeki sesi bile duyabiliyorum, bu ses gerçekten muhteşem.
:D :D arasıra gariptende sesler duyuyormusun? kabuslar :D :D
ara sıra aklını kaybediyormususun? :D işte sen busun tatlım. her zaman böyle kal lütfen dansımız başlasın gecenın karanlığında delirelim seninle :D :D

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Bravo! Kuran'ın ilk emri de İkra'dır ama öyle bedavaya okumak ile olmaz. Önce anlamak gerek. Siz kahin beyin yazdıkları gibi anladıysanız o sizin bileceğiniz iş. Anlama işine de tamamen kolayınıza nasıl geliyor ise öyle açıklıyorsunuz. Bu şey değil mi ya ? Önce Allah Allah sonra yallah. sdgsd bu mu yani mantık kaliteniz?

Okudum bende işte. yıllarımı verdim dualar ettim kuranı anlamak için. sonunda anladım çok şükür.
neyse uzatmayacam ama kuranı okurken dikkat edin ;

müminlere seslenirken :) (böyle)
diğerlerine :mad: (böyle)

yıkın şu dogmayı diyecem ama kolay değil bilirim. öyleyse esenlikler efenim.
[MENTION=6633]kahin[/MENTION]; harbi sinir bozucusun, üstünde süperman kıyafeti varmış gibi geziyon ama bana göre beyaz donla denize giren adama benzion. biraz ağır oldu farkındayım ama bu aptal egoyla yazmaya devam ettiğin sürece hak ediyorsun. ayrıca şunu söyleyim sanırım sırf müslüman değilim diye bana altan alta fazla hakaret etmiyorsun. kafayı müslümanlara takmışın. kardeşim müslüman ülkede yaşıyoz. merhaba!

kahin

Kahin
Yeni Üye
Okudum bende işte. yıllarımı verdim dualar ettim kuranı anlamak için. sonunda anladım çok şükür.

[MENTION=6633]kahin[/MENTION]; harbi sinir bozucusun, üstünde süperman kıyafeti varmış gibi geziyon ama bana göre beyaz donla denize giren adama benzion. biraz ağır oldu farkındayım ama bu aptal egoyla yazmaya devam ettiğin sürece hak ediyorsun. ayrıca şunu söyleyim sanırım sırf müslüman değilim diye bana altan alta fazla hakaret etmiyorsun. kafayı müslümanlara takmışın. kardeşim müslüman ülkede yaşıyoz. merhaba!

sakin ol şampiyon, hırsını ölünce allahtan alırsın. benide unutma ikimiz aynı anda
soru sorarsak şaşırır ve imana gelir allah :D ölüm sonrası uyanırsan beni mutlaka bul.
dogrularla yaşadığın sürece sana hakaret değil sadece destek verebilirim :)
delirmediysem tabı. :)
rahat birşeyler dinlede sinirlerin yatışsın bugün çok gerginsin, seni üzenler olmuş gerçek hayatta görebiliyorum.. ama şimdi rahatla ve arkana yaslan ve müzigün tadını çıkar.
bir fincan kahve iç ..

Son düzenleme:

Efsun

Yeni üye
Yeni Üye

Bak [MENTION=6633]kahin[/MENTION] görüyor musun? Müslüman değilim diyor ve benim saygım sonsuz.
Nedenini iştirak edebiliyor musun peki? ben yine de söyleyeyim belki anlaman mümkün olmayabilir.
Müslüman değilim diyor ve bu kadarı fazlası yok, senin gibi dinlere alaycı göz ile bakmıyor dikkat çekmeye çalışmıyor. Yani artık senin için fazla bir şey söyleyemeyeceğim sadece dikkat çekmek isteyen bir yaratık olarak görüyorum.
Çok ağır konuşmuyorumdur inşallah kahin? Üzülür ve kırılırsan söyle lütfen daha da ağırlaşacağım ;d

kahin

Kahin
Yeni Üye
Bak [MENTION=6633]kahin[/MENTION] görüyor musun? Müslüman değilim diyor ve benim saygım sonsuz.
Nedenini iştirak edebiliyor musun peki? ben yine de söyleyeyim belki anlaman mümkün olmayabilir.
Müslüman değilim diyor ve bu kadarı fazlası yok, senin gibi dinlere alaycı göz ile bakmıyor dikkat çekmeye çalışmıyor. Yani artık senin için fazla bir şey söyleyemeyeceğim sadece dikkat çekmek isteyen bir yaratık olarak görüyorum.
Çok ağır konuşmuyorumdur inşallah kahin? Üzülür ve kırılırsan söyle lütfen daha da ağırlaşacağım ;d

şiişşşt sessiiz ol rahibe,görüyorum, :) sadece bir şok! yaşıyor, inandığı şeylerin hayal kırıklıklarını yaşıyor, ve yaşamaya mahkum edilmiş bir zavallı, onu küçümsemiyelim
rahibe, bu onun suçu değil, hayatını adadığı değerlerin bir anda yok olmasına dayanamadı
ve sonunda o artık gerçeklerin efendisi oldu, bu arada tapınakta oldukça ,gerçekçi
bir hayal var rahibe günah çıkarmak istiyorsan mutlaka gelmelisin, sana hayatın gerçek
anlamının resmini çizmek istiyorum. ;)

Efsun

Yeni üye
Yeni Üye
şiişşşt sessiiz ol rahibe,görüyorum, :) sadece bir şok! yaşıyor, inandığı şeylerin hayal kırıklıklarını yaşıyor, ve yaşamaya mahkum edilmiş bir zavallı, onu küçümsemiyelim
rahibe, bu onun suçu değil, hayatını adadığı değerlerin bir anda yok olmasına dayanamadı
ve sonunda o artık gerçeklerin efendisi oldu, bu arada tapınakta oldukça ,gerçekçi
bir hayal var rahibe günah çıkarmak istiyorsan mutlaka gelmelisin, sana hayatın gerçek
anlamının resmini çizmek istiyorum. ;)

sen zahmet etme ben çizerim, ama senin suretini çizeceğim. zor olmayacaktır benim için

kahin

Kahin
Yeni Üye
sen zahmet etme ben çizerim, ama senin suretini çizeceğim. zor olmayacaktır benim için

heyyy rahibe amen demeyi unuttun . :D her bedduanın ardından bunu demelisin.
yoksa duaların sana ihanet eder. :D saygılarımla. ama yinede amen demeden önce
bir düşünsen tapınakta amen demene gerek yok sadece,merak ettiğin hayatı görüceksin.
sihirli bir dokunuş ve sen mutluluğun anlamın bulucaksın. hayatın boyunca
aradığın gerçeği.

T

Togepi

Ziyaretçi

Ne anladığınızı ve nasıl bu kanılara vardığınızı anlatabilir misiniz bana peki? Kahin bey'e katıldığınız şu konu için mesela. Sadece iman edenler gidecekmiş cennete de iyilik yapanlar tü kakaymış. Siz de ''Kuran Kahini doğrular.. hemde defalarca..'' diye bir cümle kurmuştunuz. O halde paylaşın lütfen, nerede, hangi sayfada yazılmış ve doğrulanmış bunlar?

savaşcı

Yeni üye
Yeni Üye
her gün aralıksız uğradığım bir site daha var ordada bir abimiz devamlı görüşlerini aralıksız konu açarak bildiriyor.benim görüşlerimin tam tersi düşünceye sahip sanırım her forum sitesinde bir tane var bu abilerden:)
hayır anlamadığım konu şu tamam inanamıyorsun kendince tanrı hatalı insanlar eksik yaratıldı tabi bunlar senin düşüncelerin peki neden senin düşüncelerini doğru olduğunu kabul etmek zorundayım he diceksinki zorunda değilsin ama yaklaşık 1 aydır forumdayım hergün yorumlarını ve konuları okuyorum her defasında sizleride aydınlatacağım sözünü işitiyorum aydınlatma kardeşim fikirlerini yaz doğru bildiğin yoldan şaşma ama saygı ve seviyeli şekilde .

siz inandığınız şey için mutlumusunuz?
o zaman bırakın inananlarda inaçlarından ötürü mutlu olsunlar.
sonuçta herkesin inandığı bir şey var sen bir portakal yersin sana ekşi gelir bana tatlı hangisi doğru
eğer orta yolu bulacaksak ikimizde doğruyuz.

kahin

Kahin
Yeni Üye
Ne anladığınızı ve nasıl bu kanılara vardığınızı anlatabilir misiniz bana peki? Kahin bey'e katıldığınız şu konu için mesela. Sadece iman edenler gidecekmiş cennete de iyilik yapanlar tü kakaymış. Siz de ''Kuran Kahini doğrular.. hemde defalarca..'' diye bir cümle kurmuştunuz. O halde paylaşın lütfen, nerede, hangi sayfada yazılmış ve doğrulanmış bunlar?

onun kalbi kırılmış :D müsade ederseniz süt banyonuzu bitirdiyseniz kleo hanım ben izah edim, işte böyle oluyor, bir ayet yazılıyor sonrada ortalık fena karışıyor.
sizi agnostisizme davet ediyorum, bu son şansınız :D
,
(Elbette, ehl-i kitaptan [Yahudi ve Hristiyan] olsun, müşriklerden olsun bütün kâfirler Cehennem ateşindedir, orada ebedi kalırlar. Onlar yaratıkların en kötüsüdür.) [Beyyine 6]

(Kâfirler için hazırlanmış olan ateşten sakının!) [Al-i İmran 131]

(Allah’a ve Resulüne karşı isyan edip sınırlarını [dinin hükümlerini] aşanı Allah ebedi kalacağı bir ateşe sokar.) [Nisa 14]

(Resule karşı gelip, müminlerin yolundan başka bir yola gideni, o yönde bırakır ve Cehenneme sokarız; orası ne kötü bir yerdir.) [Nisa 115]

(Allah, Meryem oğlu Mesîh’tir diyenler kâfir olmuştur. Allah, kendine ortak koşana Cenneti haram kılar; artık onun yeri ateştir ve zalimler için yardımcı yoktur.) [Maide 72]

([Allah, Şeytana] dedi ki: Yerilmiş ve rahmetten kovulmuş olarak, oradan çık, defol; and olsun ki sana uyanları ve sizin hepinizi Cehenneme dolduracağım.) [Araf 18]

(Kâfirlerin akıbeti ateştir.) [Rad 35]

(İçinde ebedî kalacağınız Cehenneme girin! Kibirlenenlerin yeri ne kötüdür.) [Nahl 29]

(Biz, Cehennemi kâfirler için bir zindan yaptık.) [İsra 8]

(Tartıları hafif gelip hüsrana uğrayanlar, Cehennemde ebedi kalır.) [Müminun 103]

(Allah’a ve Resûlüne inanmayan o kâfirler için çılgın bir ateş hazırladık.) [Fetih 13]

(Ey Nebi, kâfirlerle [silahla] ve münafıklarla [öğütle, delille, belgeyle] cihad et, [öğüt de kâr etmezse] onlara sert davran! Onların gidecekleri Cehennem, ne kötü yerdir.) [Tevbe 73, Tahrim 9]

(Cehennem, tagutları [kâfirleri] bekleyen yerdir.) [Nebe 21-22]

(Facirler [kâfirler] Cehennemdedir.) [İnfitar 14]

(Kâfirlere Cehennem ateşi vardır. Öldürülmezler ki ölsünler [de kurtulsunlar] Cehennem azabı da hafifletilmez. İşte biz, küfürde ileri gideni böyle cezalandırırız.) [Fatır 36]

Yaratıcıya inanmak yetmez
Sual: Bir tanrıya inansa da, inanmasa da bütün gayrimüslimler Cehenneme gidecek mi? Bu konuda âyet var mı?
CEVAP
Birçok âyet ve hadis vardır. Âyet-i kerimelerden bazılarının mealleri şöyledir:
(Kâfirler için hazırlanan, yakıtı insan ve taş olan ateşten sakının.) [Bekara 24]

(Âyetlerimizi yalanlayan kâfirler, Cehennemliktir, orada ebedi kalırlar.) [Bekara 39]

(İnkârcının [kâfirin] az bir süre rızkını verir, sonra onu Cehennem azabına maruz bırakırım. Orası ne kötü yerdir.) [Bekara 126]

(Allah’tan kork denilince işlediği günahlar sebebiyle daha çok gurura kapılan kimseye, Cehennem yetişir. Ne kötü yataktır orası.) [Bekara 206]

(İnkârcıların [kâfirlerin] dostları tâğuttur, onları aydınlıktan karanlığa sokar. İşte bunlar Cehennemliktir, orada ebedi kalırlar.) [Bekara 257]

([Mubah bilip] tekrar faizcilik yapanlar Cehennemliktir, orada temelli kalırlar.) [Bekara 275]

(İnkârcıların [kâfirlerin] malları da, evlatları da Allah indinde bir fayda sağlamaz [onları cezadan kurtaramaz.] Onlar Cehennem yakıtıdır.) [Al-i İmran 10]

(İnkârcılara de ki: Mağlup olacak ve Cehenneme sürüleceksiniz. Orası ne kötü bir yerdir!) [Al-i İmran 12]

(Allah’ın, hakkında hiçbir delil indirmediği şeyleri Ona ortak koşmaları sebebiyle, kâfirlerin kalblerine korku salacağız. Gidecekleri yer de Cehennemdir. Zalimlerin varacağı yer ne kötüdür!) [Al-i İmran 151]

(İnkârcıların diyar diyar [refah içinde] gezip dolaşmaları seni [ümmetini] aldatmasın! Bu [tez gelip geçen] az bir menfaattir, sonunda onların varacakları yer Cehennemdir. Orası ne kötü yerdir!) [Al-i İmran 196, 197]

(Âyetlerimizi inkâr edip kâfir olanları yarın [elbette] ateşe sokacağız.) [Nisa 56]

(Bir mümini [mümin olduğu için] kasten öldürenin cezası, içinde ebedi kalacağı Cehennemdir. Allah ona gazap etmiş, onu lanetlemiş ve onun için büyük bir azap hazırlamıştır.) [Nisa 93]

(İşte onların [Allah’ı bırakıp şeytanı dost edenlerin] yeri Cehennemdir; ondan kaçıp kurtulacak bir yer de bulamazlar.) [Nisa 121]

(İnkâr edip âyetlerimizi yalanlayanlar, Cehennemliktir.) [Maide 86]

(Âyetlerimizi yalanlayıp büyüklük taslayanlar, Cehennemliktir, orada temelli kalırlar.) [Araf 36]

(Kâfirlikte ısrar edenler Cehenneme toplanacaktır.) [Enfal 36]

(Müşriklerin, Allah'ın mescitlerini imar etmeye yetkileri yoktur. [Beğendikleri] bütün işleri boşa gidecek; ebedi olarak ateşte kalacaklardır.) [Tevbe 17]

(Cehennem, kâfirleri mutlaka kuşatacaktır.) [Tevbe 49]

(Şu gerçeği anlamıyorlar mı: Allah'a ve Resulüne karşı gelene muhakkak içinde ebedi kalınacak Cehennem ateşi vardır.) [Tevbe 63]

(Allah, erkek kadın münafık ve kâfirlere ebedi kalacakları Cehennem ateşini hazırladı. O ateş onlara yeter. Allah onlara lanet etti. Onlara bitmez tükenmez bir azap vardır.) [Tevbe 68]

(Müşriklerin Cehennemlik oldukları belli olduktan sonra, akrabaları bile olsa, artık onlar için, Peygamber de, müminler de istigfar edemezler.) [Tevbe 113]

(Şakiler [azaba maruz kalanlar] ateştedir, orada feci şekilde inleyip, solurlar.) [Hud 106]

(Şaşacaksan, onların, "Biz toprak olduktan sonra mı yeniden yaratılacağız?" demelerine şaşmak gerekir. İşte onlar Rablerini inkâr edenler, boyunlarına demir halka vurulanlardır. Onlar Cehennemliktir, orada temelli kalırlar.) [Rad 5]

(Sağlam söz verdikten sonra Allah’a verdiği sözde durmayanlara, Allah'ın emrettiği bağları koparanlara [akrabalık bağlarını kesenlere] ve yeryüzünde bozgunculuk yapanlara lanet olsun, kötü yurt, [Cehennem] onlaradır.) [Rad 25]

(Allah’ın nimetine nankörlük eden ve kavimlerini helâk yurduna [Cehenneme] sürükleyen [müşrikler] ler, oraya girecektir. Orası ne kötü bir karargahtır.) [İbrahim 28, 29]

(Biz Cehennemi kâfirlere bir konak olarak hazırladık.) [Kehf 102]

(Allah'tan başka taptıklarınız [putlar] ile birlikte siz Cehennem yakıtı olacaksınız.) [Enbiya 98]

(Âyetlerimizi bozmak için tartışanlar, fesat çıkaranlar, Cehennemliktir.) [Hac 51]

(Senden bir an önce azabın gelmesini isteyen kâfirleri Cehennem çepeçevre kuşatacaktır.) [Ankebut 54]

(Allah kâfirleri lanetlemiş ve onlara çılgın bir ateş hazırlamıştır.) [Ahzab 64]

(Kâfirler, zümreler halinde Cehenneme sürülür. Orada, bekçiler, “Size, Rabbinizin âyetlerini bildiren ve bugüne kavuşacağınızı ihtar eden resuller gelmedi mi” derler. Onlar, “Evet geldi” derler; ama azap vaadi [Elbette Cehennemi (kâfir olan) cin ve insanlarla dolduracağım vaadi] kâfirlerin üzerine gerçekleşmiştir.) [Zümer 71]

(Yoldan çıkanlar [kâfirler] Cehenneme odun olmuştur.) [Cin 15]

(Biz, kâfirler için zincirler, demir halkalar ve alevli bir ateş hazırladık.) [İnsan 4]

Cehennemi görmek
Sual: Tekasür suresinde, (Kesin bilgi sahibi olsaydınız, Cehennemi elbette görürdünüz) deniyor. Niye bilirdiniz denmiyor da, görürdünüz deniyor?
CEVAP
Burada görmekten maksat, kalb gözüyle görmektir. Yani, (Bildirilenleri kesin olarak bilip iman etseydiniz, kalb gözlerinizle görürdünüz) deniyor; çünkü ilm-i yakînle bilmek, insanın Cehennemi kalb gözüyle görmesini sağlar. Bazı âlimlere göre, burada bildirilen, ahirette görmektir, bu hitap da kâfirleredir. (Ahirette Cehennemi [ve layık olduğunuz azabı] muhakkak göreceksiniz) demektir. (Kurtubi tefsiri)

Âyet-i kerimedeki (Taptığınız şeyler) ifadesi
Sual: Enbiya sûresinin 98. âyetinin mealinde, (Siz de, Allah'ı bırakıp da taptığınız şeyler de, Cehenneme girecektir) deniyor. Bir ateist, (Buna göre, Hristiyanların taptığı Hazret-i İsa da, Cehenneme girecek) dedi. Buna nasıl cevap vermek gerekir?
CEVAP
Meal okumak böyle yanlışlıklara sebep olur. Bu âyet-i kerimede (ve mâ ta'budüne) ifadesindeki mâ, cansızlar için söylenir, orada (taptığınız şeyler)den maksat putlardır. İbni Abbas hazretleri buyurdu ki: Bu âyet-i kerime nazil olunca müşrikler, (Bizim ilâhlarımıza hakaret ediliyor) dediler. Putperestler, (İsa da mı Cehenneme gidecek?) diye, ateistler gibi aynı şeyi sorunca, şu mealdeki âyet-i kerime indi: (Kendileri için daha önceden tarafımızdan iyilik takdir edilmiş olanlar, Cehennemden uzaktır.) [Enbiya 101] (Kurtubî tefsiri)

Cehennem ebedidir
Sual: İbni Teymiyye, (Kâfir, Cehennemde ebedî kalmaz) sözünden dolayı tekfir ediliyor da, aynı sözü söyleyen İbni Arabî niye tekfir edilmiyor?
CEVAP
Kâfirlerin sonsuz Cehennemde kalacağını bildiren birçok âyet vardır. Birinin meali:
(Kâfirlerin malları ve çocukları kendilerini Allah’ın azabından asla kurtaramaz. Onlar Cehennemliktir ve orada ebedî olarak kalırlar.) [Âl-i İmran 116]

Bu âyet-i kerime, müteşabih olmayıp, muhkem, açık olduğu için tevil edilemez. Bu bakımdan, İbni Teymiyye bu âyet-i kerimeye göre küfre düşmüştür. Aynı sözü söyleyen İbni Arabî hazretleri, mazurdur, çünkü bu sözü söylediği zaman, sekr hâlinde idi. Yani tasavvuf sarhoşluğu içindeydi, sözünün farkında değildi. Allahü teâlânın rahmet deryasına dalmış, her tarafı rahmet görüyordu. Onun için, (Bu rahmet deryasında, kâfirler de ebedi kalmaz) dedi. Günahkâr müminler Cehennemden çıkınca, onlara ait Cehennemin yeşil çayır çimenlerle kaplı olduğunu gördüğü zaman, yedi Cehennemin hepsi böyle olacak sanmış, tasavvuf sarhoşluğu içinde yanılmıştır. Kasten söylememiştir. Yoksa aklı başında olan kimse, âyet-i kerimeye aykırı olarak böyle küfür söz söylemez. İbni Teymiyye ise, şuurlu bir şekilde bu sözü söyleyerek küfre girmiştir. İkisi arasında fark çoktur. Birinde tasavvuf [evliya] sarhoşluğu var, ötekinde Vehhabi sarhoşluğu var.

Kâfirlerin pişmanlığı
Sual: (Kâfirler âhirette de iman etmeyecekler, pişman olmayacaklar. Cehennem azabı da kâfirlere zarar vermeyecek, zamanla ateşe alışacaklardır) diyenler oluyor. Bu görüşler dinimize aykırı değil midir?
CEVAP
Elbette aykırıdır. Kıyamet günü herkes gerçekleri görecek ve kâfirler, dünyada iman etmediklerine çok pişman olacaklardır. (Bizi dünyaya gönderin, iyi ameller işleyeceğiz) diyeceklerdir. Kendilerine, (Siz dünyadan gelmiyor musunuz? ) diye cevap verilecek. Şiddetli azabı görünce, (Keşke toprak olsaydık) diyeceklerdir. (Nebe 40, Secde 12, İbrahim 44)

(Kâfirler âhirette pişman olmaz) diyenler bu âyetleri inkâr etmiş olurlar. Kâfirlerin azaplarının hiç eksilmeyeceği, hattâ artacağı, çok pişman olacakları Kur’an-ı kerimde açıkça bildirilmiştir. (Bekara 86,162; Al-i İmran 88; Nahl 85; Fatır 36; Mümin 49,50; Zuhruf 75) [Bu âyet-i kerimeler nasıl inkâr edilir ki?]

Dinsiz cehenneme gider
Sual: (Ateist ve dinsiz Cehenneme gidecektir) deniyor. Bu yargı, yanlış değil mi? Kimin Cennete, kimin Cehenneme gideceğini yalnız Allah bilmez mi?
CEVAP
Ateist iman ederse Cennete gidebilir, Müslüman da küfre düşüp Cehenneme gidebilir. Bunu kimse bilemez elbette, fakat (Ateist iman etmeden ölürse Cehenneme gider) denir, çünkü bunu Allahü teâlâ bildiriyor. Söyleyen yargıda bulunmuyor. Kitaptan naklediyor. Mesela Allahü teâlâ, (Kâfirler ebedî Cehennemde kalacaktır) buyuruyor. Bir kimsenin de, kâfirlerin sonsuz Cehennemde kalacağını söylemesi, bunu nakletmesi demektir. Kendiliğinden bir şey söylemiş olmuyor.

Sonsuz Cehennem kâfir içindir
Sual: Günahı sevabından çok olan her mümin, günahlarının cezasını Cehennemde çekmeyecek midir?
CEVAP
Affa veya şefaate kavuşursa, ceza çekmeden doğru cennete gider. Günah denilince, genelde içki içmek, yalan söylemek gibi dinimizin emirlerine uymamak anlaşılırsa da, şirke, küfre de günah denir. Bu konuda bir âyet-i kerime meali:
(Allahü teâlâ, şirki asla affetmez, fakat şirkten başka olan [bütün] günahları dilerse affeder.) [Nisa 48]

Küfür olmayan günah hakkında bir âyet-i kerime meali:
(De ki, “Ey çok günah işlemekle haddi aşan kullarım, Allah’ın rahmetinden [bizi affetmez diye] ümidinizi kesmeyin! Çünkü Allah, elbette bütün günahları affeder.”) [Zümer 53]

Günah, bazen de küfür anlamına gelir. İki âyet-i kerime meali:
(Kötülüğü, günahları, kendilerini çepeçevre kuşatanlar, cehennemliktir, orada ebedî kalırlar.) [Bekara 81]

(Ona, “Allah’tan sakın” denince, gururu kendisine günah işletir, artık ona Cehennem yetişir.) [Bekara 206]

İmam-ı Rabbânî hazretleri, Cehennem azabının günahlara değil, küfre karşılık olduğunu, küfür bulaşığı olan günahlar için de cehennemde azap çekileceğini bildirmektedir. (M. 266)

Sual: Müslüman olup itikadı bozuk olanlar, kâfirler gibi Cehennemde sonsuz olarak mı kalacaklardır?
Cevap: Müslüman olan, yani Ehl-i kıble olup, ibadet eden, fakat, itikadı Ehl-i sünnet itikadına uymayan ve tövbe etmeden ölen kimseye, Cehennemde azap edilecek ise de, böyle Bidat sahibi Müslümanlar, Cehennemde sonsuz kalmayacaktır

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
işte kahinin ayeti şimdi yazdım taze, şüphesizki tüm atheistler agnostıkler ve deistler cehennemde olucaktır, yiihhuuuuuu yaşasın cehennemde yine beraberiz arkadaşlar. :D :D :D

bu tanrıyı seviyorum ,, en azından sapık pedofili ve kötü zihinli baş kesen müslümanlarla aynı yerde sonsuza dek yaşamak zorunda değilim. eyyyyy kafirlerr bayram edin bundan daha büyük ödülmü? olur... yihhaaaaa :D :D

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
her gün aralıksız uğradığım bir site daha var ordada bir abimiz devamlı görüşlerini aralıksız konu açarak bildiriyor.benim görüşlerimin tam tersi düşünceye sahip sanırım her forum sitesinde bir tane var bu abilerden:)
hayır anlamadığım konu şu tamam inanamıyorsun kendince tanrı hatalı insanlar eksik yaratıldı tabi bunlar senin düşüncelerin peki neden senin düşüncelerini doğru olduğunu kabul etmek zorundayım he diceksinki zorunda değilsin ama yaklaşık 1 aydır forumdayım hergün yorumlarını ve konuları okuyorum her defasında sizleride aydınlatacağım sözünü işitiyorum aydınlatma kardeşim fikirlerini yaz doğru bildiğin yoldan şaşma ama saygı ve seviyeli şekilde .

siz inandığınız şey için mutlumusunuz?
o zaman bırakın inananlarda inaçlarından ötürü mutlu olsunlar.
sonuçta herkesin inandığı bir şey var sen bir portakal yersin sana ekşi gelir bana tatlı hangisi doğru
eğer orta yolu bulacaksak ikimizde doğruyuz.

evettt şimdi sıra sana gelmiş, sana bir sor usorucam lütfen, en derin duygularınla
değil mantığının gücüyle cevap verirmisin? :)
öncelikle saygılarımla kardeşim,sana göre görmediğin ama inandığın huzur bulduğun
duygularından % 100 eminmisin? ara sıra tüm hayatından şüphe duyduğun isyanedip sonra tövbe ettiğin anlar oluyormu? yoksa aklında hiç şüphe uyandırmayan herşeyi
bildiğinden ötürü ianncınmı? agır basiyor.
inancın çok zor! anlarında değişkenlik gösterip tekrar eskisi gibi güçlü hale geliyormu?,
kendini yeterince iyi tanıyormusun? 3 kutsal olduğu iddia edilen kitabı bana ezbere anlatıcak kadar bilgilimisin? yoksa müslüman bir ailede dogdugun içinmi? mutlu ve huzurlusun. ..
zaman senin aleyhine işliyor saygılarımla...
ben inandığım herşey için evrenin en mutlu insanıyım, peki sen inandığın değerlerle benim kadar mutlu olmayı başarabilirsen, inandığım herşeyi bırakıcam söz veriyorum.
doğru kavramı tanrı gibidir,2 ye ayrılmaz tektir, ve sonsuza dekte tek olucaktır,bu yüzden
hayat bir kumardır, itiraf etmelisin, yoksa bu tartışmayı kaybediceksin sana garanti veririm.
benım doğrumun yanlış olduğunu ispatlamadıgın sürece senin doğrularının bir anlamı olmuyacaktır, zihin farklılığı bu yüzden var. anlaştıkmı?

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye

nasıl bu kanılara vardım,,düşün,düşün düşünn! öyle vardım. düşünürken tarihe ve insana dairde birçok şey öğrendim. kuranla ilk ve en büyük çatışmam bu konudur Topegi, beni dinden çıkan yola sürükleyen konudur, arabesk deyişi ile sebebimsinn! desem yalan olmaz:)

beyyine süresi 6-7 gayet net gayet şık . bu sure çok kısa zaten. yok önüne bak yok arkasına bak deme diye bunu seçiyorum.(netten araştırıp meal ve tefsirlerine bakabilirsin) ayrıca kuranda buna benzer birçok ayet var. kuranın hiçbir yerinde; iyiler mukafatlandırılacak demez. ön şart daima inanmaktır(iman-mümin). inanan ve salih amel işleyenler...inanmayan ne kadar iyi olursa olsun cehenneme gider, inanmamak; affedilmez kötülüktür.

Kuran bu konuda gayet net. ancak bu adaletsiz durumu belirsizleştirmek için çok şeyler söylenir. Allah adildir,kimseye zulmetmez,biri gerçekten iyi ise ona iman ihsan eder ve cennete koyar, Allah herşeyi bildiği için hata yapmaz,birini cehennme atmışsa bir bildiği vardır vb. tasavvufa hiç girmicem çünkü islamla ilgisi yoktur.(vardır diyenler çok elbet ama bana göre yoktur)

3z07k2.png

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
tanrının bu ayeti yazma olasılıgı 10 üzeri - 000000000000000000009999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999 bile değil.
NİSA SURESİ 92. Bir mü’minin bir mü’mini öldürmesi olacak şey değildir. Ancak yanlışlıkla olması başka.

tanrının yanlış yapma olasılığı, yoktur, haha böyle bir ihtimal bile ihtimale ihanettir.. böyle ayetlere inanıyorsunuzya, bana mükemmel
malzme çıkartıyorsunuz, asıl allah sizi islah etsin. :D :D :D

kahin

Kahin
Yeni Üye
nasıl bu kanılara vardım,,düşün,düşün düşünn! öyle vardım. düşünürken tarihe ve insana dairde birçok şey öğrendim. kuranla ilk ve en büyük çatışmam bu konudur Topegi, beni dinden çıkan yola sürükleyen konudur, arabesk deyişi ile sebebimsinn! desem yalan olmaz:)

beyyine süresi 6-7 gayet net gayet şık . bu sure çok kısa zaten. yok önüne bak yok arkasına bak deme diye bunu seçiyorum.(netten araştırıp meal ve tefsirlerine bakabilirsin) ayrıca kuranda buna benzer birçok ayet var. kuranın hiçbir yerinde; iyiler mukafatlandırılacak demez. ön şart daima inanmaktır(iman-mümin). inanan ve salih amel işleyenler...inanmayan ne kadar iyi olursa olsun cehenneme gider, inanmamak; affedilmez kötülüktür.

Kuran bu konuda gayet net. ancak bu adaletsiz durumu belirsizleştirmek için çok şeyler söylenir. Allah adildir,kimseye zulmetmez,biri gerçekten iyi ise ona iman ihsan eder ve cennete koyar, Allah herşeyi bildiği için hata yapmaz,birini cehennme atmışsa bir bildiği vardır vb. tasavvufa hiç girmicem çünkü islamla ilgisi yoktur.(vardır diyenler çok elbet ama bana göre yoktur)

3z07k2.png

her zamankı gibi haklıısın, kuranın hiç bir ayetinde iyiler demez iyiler yerine müminler der, müslümanlar der, birde sabiler var iman ederlerse onlarda cennette giricekmış. :D

T

Togepi

Ziyaretçi
iyiler mukafatlandırılacak demez. ön şart daima inanmaktır(iman-mümin). inanan ve salih amel işleyenler...inanmayan ne kadar iyi olursa olsun cehenneme gider, inanmamak; affedilmez kötülüktür.
E tamam işte dghdf. Siz aslında olayı tamamen anlamışsınız. Ön şart elbette daima inanmak olacak. O zaman dinler neden var? Kitaplar neden var? Misal , eğitim hayatınızda ''Çalışmadığım yerden çıktı sorular.'' cümlesini duymuş ya da kullanmışsınızdır. Yahu ülkemizde bile sırf muhalif diye cezalandırılan milyonlarca insan var. Bu işin dini olmayan kısmı. Yaşantınızda bile belli kurallar var iken -ki aileniz içinde geçerli- dinlerde bulunan kurallar neden size neden anlamsız gelmekte. Bunun için İslam alimi ya da din adamı olmanıza hiç gerek yok. Kendi içinizde çelişiyorsunuz. Ve bu inanmamak değil sadece kolaya kaçmak. Çünkü kurduğunuz cümleler mantık hatası dolu. Beni etikileyip, sorgulamama sebep olmuyor. İlk şık ''inanmak'' olması kadar doğal bir şey ne olabilirdi ki acaba? sdfjg

Bknz. : ''İnanmıyorum ama çok iyi bir insanım Allah seni inandırsın.'' sjcgf

Son düzenleme:

savaşcı

Yeni üye
Yeni Üye
evettt şimdi sıra sana gelmiş, sana bir sor usorucam lütfen, en derin duygularınla
değil mantığının gücüyle cevap verirmisin? :)
öncelikle saygılarımla kardeşim,sana göre görmediğin ama inandığın huzur bulduğun
duygularından % 100 eminmisin? ara sıra tüm hayatından şüphe duyduğun isyanedip sonra tövbe ettiğin anlar oluyormu? yoksa aklında hiç şüphe uyandırmayan herşeyi
bildiğinden ötürü ianncınmı? agır basiyor.
inancın çok zor! anlarında değişkenlik gösterip tekrar eskisi gibi güçlü hale geliyormu?,
kendini yeterince iyi tanıyormusun? 3 kutsal olduğu iddia edilen kitabı bana ezbere anlatıcak kadar bilgilimisin? yoksa müslüman bir ailede dogdugun içinmi? mutlu ve huzurlusun. ..
zaman senin aleyhine işliyor saygılarımla...
ben inandığım herşey için evrenin en mutlu insanıyım, peki sen inandığın değerlerle benim kadar mutlu olmayı başarabilirsen, inandığım herşeyi bırakıcam söz veriyorum.
doğru kavramı tanrı gibidir,2 ye ayrılmaz tektir, ve sonsuza dekte tek olucaktır,bu yüzden
hayat bir kumardır, itiraf etmelisin, yoksa bu tartışmayı kaybediceksin sana garanti veririm.
benım doğrumun yanlış olduğunu ispatlamadıgın sürece senin doğrularının bir anlamı olmuyacaktır, zihin farklılığı bu yüzden var. anlaştıkmı?

benim anlatmak istediğim senin doğruların yada benim doğrularım olayı değil.
olması gereken bazılarının doğru bildiği duygulardan fikirlerden yada her ne ise bahsederken daha seviyeli bir şekilde anlatmandır.

şimdi ben seni ciddiye alıp hergün bu forumda senin düşüncelerinden bahsederken dalga geçer gibi bir uslupla yazsam eminimki hoşuna gitmicektir.

bak benden sana bir tavsiye yazdığın konuları tekrardan tek tek bir oku fikirlerimi anlatırken nerde hata yapıyorum neden insanlara doğru bildiğim şeyleri izah edemiyorum acaba yazarken farklı bir uslupmu takınsam diye muhasebe et.

kendince birşeyler bulmuşssun doğru yada yanlış bunu tartışmıyorum bunun vermiş olduğu heyecanla karşı taraftaki insanların sivri bir dille inançlarıyla dalga geçiyorsun anlatmak istediğim bu abicim yada kardeşim.

;)

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Tanrı sana bu dunyadan nımetmı eksılttı yada Tanrı bu dunyadan senden bırşey mı aldı ...Bu dunyada herkes gıbı sende sınav ıcerısındesın Hayatın ıcerısınde bı çok zorluklardan ve guzellıklerden geçeceksın....

Bu seçım meselesıdır Kımılerı bu dunya ıcın yaşar kımılerı ıse ahıret yaşamı ıcın yaşamını ınanarak ve ıman ederek seçer ve yaşar ...Bu seçım ve tercıh meselesıdır....Kımseye durduk yere zorlama yapılmıyor...

Eğer ALLAH ısteseydı herkesı Iman ederlerden kılardı ama bunu ınsanların secımlerıne ve tercıhlerıne bıraktı bu kadar buyuk gonullu çok şukur onun sundugu verdıgı o kadar guzel nımetler o kadar guzel yaşm şeklı var kı ne yazık kı ınsanlar olarak bu guzellıklerı cogu zaman bozabılıyoruz....

Kutsal metınlere ınanmak ALLAH a ıman etmek peygamberlere ınanmak oldukça onemlıdır....Dının KUTSAL metınlerın temel degerlerındendır..

Bu dunyada savrulmuş bır şekılde hayat yaşamak ınsanın elınde olan bır durumdur yada çekı duzen verıp hayatını şekıllendırmekte ınsanın elınde olan bır durumdur...

Kımın cennete gıdıp kımın cehenneme gıdecegının kararını bızler veremeyız ALLAH herdaım ıyılıgı emredıp kotuluklerden uzak durmak ıcın bız ınsanları uyarmıstır.....Bızler ıyı ınsanlar olabılmelıyız dunyanın buna fazlasıyla ıhtıyacı var ....

Iyı olmak karşılık beklemek anlamına gelmemelıdır ıyılıkler karşılıksız yapılmalıdır herşeyın mukafatı ALLAH katında mutlaka vardır...Her ınsan yaptıklarından ve ısledıklerınden sorumlu olacaktır....

Dunyada guzellıklerı olabıldıgınce ınsan yayabılmesı gerekır....Iman eden ınsanda hatalar yapabılır hatta buyuk gunahlarda ısleyebılır yanı hıcbır ınsanın yerı garantı dıye bır durum yoktur....

Yuce ALLAH kutsal metınlerde bız ınsanlara dusunup tutalım dıye ogutler vermektedır...Dusunup akıl edıp tutan ınsanlarda mukafatlarını alacaklardır her ınsan yaptıgı amellerde kendınden sorumlu olacaktır...

Benım nazarımda Bugün ben parti başkanlıgına adaylıgımı koysam sende benım en yakın arkadasım olsan ama benım partı başkanlıgıma ınanmazsan bende bunu bılıyorsam senı neden yanıma alayım kı ıyılıklerın yada sundukların partı ıcerısınde degerler bazında kalır çalışmaların ve ıcratların ıse o oranda senın degerını ya yukseltır yada azaltır nıtelıkte olur....Inanmak demek o yola baş koymak demektır ınanmak demek o yolda ıyı gunde kotu gunde bırlıkte olmak demektır ve her anda safları sıkılaştırmak demektır...

Iman etmek ıse tam anlamıyla ALLAH ın varlıgına bırlıgıne eşssız ve tek olduguna kutsal metınlerıne yani kıtaplara peygamberlere meleklere ve kader ve şerrın ALLAH tan olduguna ıman etmek demektır...

Böyle.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç