Tanrı Var Mı? aramasında bulunacak ilk sayfalardan biriyle basitçe diyalektik çalışma

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde "ictenlik" tarafından oluşturulan Tanrı Var Mı? aramasında bulunacak ilk sayfalardan biriyle basitçe diyalektik çalışma başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,998 kez görüntülenmiş, 38 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Tanrı Var Mı? aramasında bulunacak ilk sayfalardan biriyle basitçe diyalektik çalışma
Konbuyu başlatan "ictenlik"
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Google da tanrıyı aramak bozuk deil, aslında pratik bir eylem, ki bu pratikliğinden dolayı değersiz. Fikirlerin özetlerinin özetleri, klişe kıssadan hisseler, laf sokmalar, kapak yapmalar, inatlaşmalar vs.. Bütün bunlarla çorba olmuş zihinle, .

işte bunlardan irkildiğim için burdayım...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:16 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 10:36 ----------

Sazım olsa two cellos giriyordum;

Saz çalmayı bilmem;

bir diğeri de Legend Of 1900 deki Caz'ı icad eden dam sahnesi'nin ilk versiyonu..
ve ileri taşımazdık inanın..
Çünkü ne çaldığımızı/çalabileceğimizi ve ne kadar saz gitar öğrenebileceğimizi bizde bilmiyoruz gerçekten;

Yani düşüncelerin piayanosu için bir sahne var mı? Ben birlikte çalmak isterdim
ya da orkestra şefi,
o bana göre değil dinleyici olmayı yeğlerdim
eğer bir besteci olsam ki sanmam o bana göre değil-olmayabilir
gölde balık avlanmayı tercih ederdim ya da bir ağaç evini;

--
bizim -bazılarımızın birbirimizi anlamamız-anlaması için bir somun/fırın ekmek yememiz gerekiyor öncelikle aynı şeyleri söylüyor-uz ve bunu anlamıyor muyuz?
ki ikincisi çoğu zamanda uzlaşamıyor muyuz?

sağır ve ağır adımlarla ilerleyen kamplumbağaları görüyorum;

kavramsal yapılandırma için adım adım ilerleyelim ve zıtlıkları bir kenara bırakalım önce ve kaplumbağayla yarışan tavşan kaybeder.
Kaplumbağa gideceği yere varır ve tüm yaprakları, desenleri ve şekilleri de izleyecektir koşarken

kaplumbağanın yol öyküleri olacaktır. neden mr. kaplumbağa yı dinlemiyorsunuz?

Bazılarımız bizi -daha önceden- toplanmış ve -derlenmiş ve bir hayli de yolalmış veri kamplarına davet ederken bazılarımız kendi bağımsız verilerini topluyor . Kavramsal ifadenin hızlı farkları bazen aslıdna kişilerin algı bilişlerini yansıtmıyor
Ancak denilen o ki; farklar aslında bi şey değilmiş gibi duruyor oysa bağımsız ve ilişik ve birleştirilmiş felsefe yapılacaksa sanırım (çatı ve zeminler olmalı yine de ve kavramsal uyuşmalar yakınlaştırmalar sağlanmalı
birbirimize doğru adımlamak ve birbirimize -doğru- göğe bakmak gerekecek

Kavramsal adlandırmaların biliş farklarını (bazen ve genelde) doğurumadığı ve ifade etmediği doğru olabilir ancak bizler düşünce düzleminde kavramsal tabanda ifade olabilen bireyleriz

bay kaplumbağayı neden dinlemiyorsunuz hala

bu farkı anlatmayı denemek
bu şu
biri bağımsız müzik yapıyor nota bilmiyor-diğeri kulak doldurmuş herşeyi notaya dönüştürüyor
-izlem aktarmak için-defin için- ve
defnedecek herkesi -ben değil o-ben bunu görüyoru mve göreceğim gözlerimle açık
tarih çakışmalıdır bekleyin ve karar verin
o ona -diğerine- nota yaz dediğinde ancak şarkı söylemeyi biliyor
aslında aynı şeydne bahsediyorlar-tonlarda göüyoruz

işbirliği ve senkron işte burda sağlanmalı müzik birleştirme;
ve yalın müzik yapanlar; doğaç ve hızlı yapan yada klasik ve senfon (ağır girdili ve duyumlu tam nota üreten ve yapan burda destekelnmeli-çoğullanmalı; ve karşılaştırılmalı ama birbirini tamamlamalı...

--

bay kaplumbağa burda mı? sonra mı gelecek
bu bir sır

bay kaplumbağa sizi canınızdan bezdirecek-izlediği şeyler hiç bi şeye benzemiyor-daha önce gördüklerime hiç değil

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:45 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:16 ----------

forumda;

"Mevcudatın varlığının kökeni problemi" ve "Ruh ve Bilinç"

Başlıkları altında tanrının akılsal ve bilimsel nedenleri hakkında yazılarım var. Yazı uzamasın diye buraya kopyalamadım.

Şimdi bu koşullar altında nasıl bir karşı teziniz var siz den cevap alalım ..

tek tek alıntılar mısın ya da sorar mısın

öncelikle postlarınızı taradım ancak tanrının akılsal nedenleri olarak imlenmiş net bir bölüm bulamadığımı sanıyorum

xmatrix

Yeni üye
Yeni Üye
Madde aleminde yaşadığımız için madde bize en doğru gerçek , sabit değişmez bir gerçek gibi gözükmektedir . Aklın ve bilimin ışığında ise hiç öyle gözükmüyor. Yoktan var olmaz diyoruz kuantum mekaniğinde yok olup yeniden var olan parçacıkları gözlemliyoruz.

Maddeye öyle bağlanmışızki bu aleme hep vardı diyebiliyoruz. Bu söylemin arkasındaki mantığı göz ardı edebiliyoruz. Zamanın sonsuz geçmişi olması mümkün değildir. Sonsuz geçmişi olan yani başlangıcı olmayan bir zaman asla geçmişten bu ana gelemez. Çünkü sonsuzu bitirip bu ana gelemez. Sonsuz bitmez biterse sonsuz olamaz.

Buna benzer madde alemi için bir çok paradoks vardır. Aslında bu alem göründüğü gibi bir gerçek olmadığını itiraf ediyor. Biz ise akla değil algılarımıza güveniyoruz.

Zaman ve madde bu alemin kaynağı olamaz . Kaynak zamansız bir neden olmalıdır. Kaynakta madde yoksa ancak ilim olabilir . Çünkü bu alemin var olabilmesi için ilmi kaynakta olması gerekir. Bu ilmi kullanan yine bir güç ve irade olmak durumunda. Yoksa madde alemine geçiş sağlanamazdı.

Büyü diye bir şey yoktur. Her büyünün arkasında bir ilim gizlidir.
Mesala kumandanın düğmesine basıyoruz ve tüm dünya gözlerimizin önüne geliyor. Allah'ında OL demesi ile olması onun iliminin sonsuzluğunu gösterir.

Bu bağlamda yine büyülü bir kaynak olduğunu düşünmek mantık dışı.

hojam son sayfalara doğru bu mesaj...bu örnek yeterli umarım.

"tanrının akılsal ve bilimsel nedenleri"*bizim için şu anda ters ve zıt girdilere ikna olmamız ve olmuş olmamız nedeniyle kapalı alan

Sayın sanalmanik hojam.

Hojam bu girdiler matrix'te olduğu gibi kasetlemi yüklendi yahu:).

Yahu ikna olduysanız. Bunlar için nedenleriniz olması gerekmezmi. İşte sizin savunmanızda bu yönde olmalı. Manipülasyon ile olmaz hojam.

Lütfen rija ediyorum.. nedenlerinizi en azından kısa ve özet geçerseniz. Seviniriz. :) Bu kadar uzun anlaması güç yazılarla bizimde beynimiz yanacak. :)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

öncelikle bizim karşı tezimiz tam olarak budur...

Sizin şu an durduğunuz yer;
bizim de geçmiş alanımız ve mücadelemiz
ve başkaları benim gibi düşünürken, benim de tam sizin gibi düşündüğüm yer orası; orayı biliyoruz
çok ama çok iyi biliyoruz-buna güvenin demekten başka neyim var şimdilik

Aklımızın tüm sınırlarında, tüm gücümüz ve tüm düşünce mücadelemiz ve inanç azmimizle ve tüm bilgi çabamızla tanrı aradık yada tanrı doğrulamaya ve sağlatmaya giriştik
bizde-geçmişte bunu yaptık denedik.
ancak bulamadık...
. tüm inancımızla yaptık bunu-Karşı sarsılmaz güven görülecek inançlarla
Diğer insanlarla bilgi çatışmasına ve mücadelesine girdik-ikilemler öne sürdük-eksikler öne sürdük
Tüm bunları zaman içinde enine boyuna tarttık ve değerlendirdik-Başka sonuçlara -bilgilere- çözümlere ve düşüncelere ve gelişmelere ve değerlendirmelere ulaştık

Benim kendi geçmişime özgül saygımdan ve bugünümden tüm özen cümle üretmelerim bunlar, daha iyisini demek isterdim ancak ne diyebiliriz ki?

ve göstereceğizdir-yıkılmaz ve pesetmez azimlerle ve iradelerle nedenlerimizi açıklamak ortaya koymak için girişeceğiz inanınız olsun-
sizi o sonuçta bırakmayacağız ve bırakmakta istemiyoruz. Bırakmamak için elimizden geleni yapacağız.
İnanmadığımız bir tanrı tapmanızı ve yanlış bir olgu ekseninde dönmenize katlanmak ben istemiyorum-
şahsen istemiyorum. Elimden ne gelir. siz söyleyin ve isteyin yapalım-deneyelim.
Yanlış bir düşününün pençesinde sizi yalnız tapında bırakmak asla istemiyoruz. Sizi mutlak otorite çıkmazında bırakmak hiçbirimiz istemezdi. inanın ben böyle inanıyorum.

diğer arkadaşların çabası da iyidir. Size tanrı karşı yazanlar iyinet üstlenmiş bi çok insan burada onurları kırıldıkları halde mücadele verdiler hala da öyle veriyorlar
Elimizde daha fazla bilgi olsaydı iletirdik. Daha fazla şey gelseydi yapardık buna inanın. Ben denedim. Kendince azimci ve mücadeleci bir yapı ve ısrarcı bir tutum ve kişilikle; tanrı olmadığına ve olamaycağına net görü ve ikna sağladığımı düşündüğüm andan beri-itibaren internette yazıyorum. Dış dünyada bu iş zor
.İş ve yaşam akışımı sekteye uğratmak pahasına, kendi yaşam akışımı sekteye uğratmak ve zorlamak pahasına bunu umurdan yazıyorum. Yalansa cihan meydanlasın vicdanımızı ve yalanımızı tam ortaya döksün. İş, ev, gün, beden akıl kaybı hiç bi şey umursamıyoruz ve size ulaşmak için mücadele veriyoruz daha ne diyebiliriz
ve bunu yapmak için elimizden geleni yaparken ve bir yandan da aklımdan geleni ve geleceği yapacağız... ve yapmaya önemle ve ısrarla geri durmaycağız ve yoğun çaba ve direti ile de buna devam edeceğiz....
vurgun olsun -aşk olsun.

Sizi seviyoruz da ondan yapıyoruz

Sevdiğimiz için önem ve değer verdiğimiz için kimliklerinize ve düşüncelerinze saygı duyduğumuz için
aşkolsun yeniden aşkolsun...

karşı tezim tezimiz budur-şimdilik başka karşı tez istiyor musun?

Son düzenleme:

xmatrix

Yeni üye
Yeni Üye
Hojam ikimiz aynı anda mesaj atmışız galiba. Son mesajıma istinaden cevap yazarsanız. Sevinirim.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Madde aleminde yaşadığımız için madde bize en doğru gerçek , sabit değişmez bir gerçek gibi gözükmektedir . Aklın ve bilimin ışığında ise hiç öyle gözükmüyor. Yoktan var olmaz diyoruz kuantum mekaniğinde yok olup yeniden var olan parçacıkları gözlemliyoruz.

Maddeye öyle bağlanmışızki bu aleme hep vardı diyebiliyoruz. Bu söylemin arkasındaki mantığı göz ardı edebiliyoruz. Zamanın sonsuz geçmişi olması mümkün değildir. Sonsuz geçmişi olan yani başlangıcı olmayan bir zaman asla geçmişten bu ana gelemez. Çünkü sonsuzu bitirip bu ana gelemez. Sonsuz bitmez biterse sonsuz olamaz.

Buna benzer madde alemi için bir çok paradoks vardır. Aslında bu alem göründüğü gibi bir gerçek olmadığını itiraf ediyor. Biz ise akla değil algılarımıza güveniyoruz.

Zaman ve madde bu alemin kaynağı olamaz . Kaynak zamansız bir neden olmalıdır. Kaynakta madde yoksa ancak ilim olabilir . Çünkü bu alemin var olabilmesi için ilmi kaynakta olması gerekir. Bu ilmi kullanan yine bir güç ve irade olmak durumunda. Yoksa madde alemine geçiş sağlanamazdı. .

biz bu ve benzer değerlendirmeleri okuduk ve yıllarca bizde benzerlerini okuduk araştırdık ve düşündük
madde gerçek ve diğer şeyler üzerine çok düşündük-tek tek ele almak mantık ve kavram kargaşası üretiyor o yüzden yine şunu diyeceğiz..

biz kendi adımıza girişmedik bilgi ya da taş, aramadık baş ve sonuç bırakmadık
sizin yukarda yaptığınız gibi algılarda yazımlarda ürettik geçmişte;
bizde belirttiğimiz gibi, maddi dünyanın yanılgılarla ve çelişkilerle ifade olunduğunu düşünerek diğerlerine dönüp benzerlerini dedik zamanında
benzerlerini okuduk ve düşündük sorguladık

biz ben herşey madde demiyorum demiyoruz; o yöne çekilmesin.
ve her ne olursa olsun maddesiz dünyada olsun, olsa bile, tüm bu dünya yalan ve geçiciyse bile, art ve arka dünyalar ve öte dünyalar ve başka dünyalar -maddeler- ve evrenler boyutlar ve paradigmalar ve yıldız sistemleri her ne olsa bile onu bir tanrı kurmadı sonucuna gittik çünkü
tanrısız bir sistem ve tanrısız kendiliğinden olan ve kendiliğinden hep öylece var olan ve içiçe dönen/olan -kendiliğinden hep varolanın doğal yetisi olan, verilmemiş hepdoğal başlangıçsız -hepvar yeti- içvar ve içyeti ile içsistemlilik hepsistemlilik ve zamansızlık mekansızlık vb. paradigmasızlık vb sonucunda karar verdik- bunda karar kıldık..

bunda bizce bir çelişki yok ve biz hiç görmüyoruz; eğer tersi karşı girdi ve sonuç üretecek ve diretecekseniz bile en azından benle değilde daha genç ilgili naçizane başka arkadaşları deneyin..

benim-bizim
mantığımız ve havsalamız bunu kesin ve net kendi biliş diyagramında sorunsuz ve kuşkuya mahal yok bir açıklıkta ve bilimde-bilişte üretti ve doğruladı sorguladı-okudu ve yazdı ve bildi ve bildirdi;

o yüzden sizi ben yormayayım-benimle yorulursunuz;

diğer sorgularımız-sonuçlarımız ve yazımlarımız ve tüm diğer ilgililerin ve arkadaşlarında yazımları ve mücadeleleri ve ilgileri tüm forumumuzun tüm heryerinde asılı durmakla ve yatmakla birlikte bu sonuçlar ya da başka sonuçlara ulaşımın en doğru teyit yolu yine kendi bilgimiz ve yetimizdir ve sorgularımız ve özgüvenimiz olacaktır...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 14:59 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 14:35 ----------

Sonsuz geçmişi olan yani başlangıcı olmayan bir zaman asla geçmişten bu ana gelemez. Çünkü sonsuzu bitirip bu ana gelemez. Sonsuz bitmez biterse sonsuz olamaz.

Biz ise akla değil algılarımıza güveniyoruz.

Zaman ve madde bu alemin kaynağı olamaz . Kaynak zamansız bir neden olmalıdır.

kaynak diye bir şeyi aradan kaldırırsanız sorununuz çözülecek;

kaynak diye bir şey olduğunu siz nerden çıkarıyorsunuz bunu bir düşünün ve bir cevaplayın yürüyelim
zamansız başlamış şey bloğunu ve olgusunu ve yerini ya da hiç düşündünüz mü?
bir zamansızlık çıkarımı yaptınız tamam

siz zamansız içinde tanrı bulunduran şey hep var demektesiniz
-ben biz zamansız içinde tanrı bulundurmayan hep -kendi- var
ikisi aynı şeydir son sonuçta; bu sizce de zaman içinde bulunacaktır; kendi aklınızda
benle ya da diğerleriyle çatışmadan
bu yüzden kendinizi hiç üzmeyin
yeşillik olsun diye ben yazacağım
asla tartışma ve çatışma olarak düşünmeyin;
ikilemler kurmak ve cümle devindirmek

zamansız içinde tanrı bulundurmayan varoluşun içine tanrıyı nerden buldunuz ve koydunuz diyorum
onu nasıl soktunuz içine şimdi dışardan getirdiniz onu ben gördüm
ama siz mızıkçılık yapıyorsunuz
diğerleri-miz gibi mızıkçılık yapmayacaksanız devam o halde

tanrıyı dışardan getirdiğinze ben şahidim

e yokk- yoktu benimkinde yok-benim düşücemde yok.tanrısız birden buldum

tanrızı zamansız hep buldum o
oldu

başlamamış şeyin kaynağını nasıl tarif ediyorsun-ne kaynağı o
kaynak bir merkezdir-özdür bi şeydir neydir;
zamsnız tüm ve hepin içinde bir kaynak mı buldunuz?
oluşturdunuz mu?

nasıl bir kaynak bana giriş yeri -zamanı- belirtin
zamansızlıkta kaynak türetin ve açıklayın lütfen
bir sonra
zamansızlık kaynağı nedir ve zamansızlıkta kaynak nasıl ifade ye gelir-

zamansız şey hep aynı hala forumunda olmalıdır; biz sadece nasılları bilmiyoruz bence;

öncelikle kaynak diye bir ilgi kuramazsınız;

zamansız olan zamansız olmalıdır cümlenin düzgünü bu
ve zamansız olan hakla ve şimdi de zamansızdır ve hep zamansızdır-zamansız kalacaktır
ve biz ya da diğer şeyler zamansızdır hep zamansızdır sonucuna götürür bu beni
tüm herşey zamansızdır sonucuna yürürüm ve bölmeme bana böldüremezsin
bana ikilik -ikincil türettiremezsin

benimle yazışıyorsan hazır ol

o alem bu alem öte diye soyutlayıp bölemesiniz;
iççiçe olan şeyler olmalıdır;
hep alemin hepsi bir

geçmişten bu yana gelmeyen şey zaten geçmişten bu yana gelmemiştir;
o hep aynı yerdedir;
bir yere gelmemiş hep varmış

bu alem madde alemi gibi bölünmeleri nasıl yaptınız ve varsaydınız onu açıklamalısınız önce hipotezini yapılandırın ve görüşelim;

hipotez ve varsaymalar doğrulamalar ve kendinizce çözümler boşluk doldurma üretmişsiniz

siz karşı savlara sav üretiyorsunuz ya da birilerine bi şey açıklamak ve kendinizce bir şey bulmak üzerinde ve telaşındasınız şimdi-tanrı doğrulatmak

-

başlamamış hep üzerine düşünün
her olan

ElChupakabra

Felsefe.net
Yeni Üye
Şimdi afrikaya gidiyorsun baktın orada kabile toplanmış daldaşak hoplayıp zıplıyo ateşin çevresinde danslar bağırış çağırış, hayvan kanı aynı kaptan içiliyor sırayla daha bir sürü ritüeller filan lakin kimseye zararı yok bu işin ne topluluğa nede dışındakilere ama sen yine de söylemek istiyorsun onlara gerçeği, bu şekilde boş yere tapınmaları seni bir şekilde rahatsız ediyor, üzüyor, kötü niyetli değilsin sadece bilmelerini istiyorsun, bakın beyler böyle böyle durum var hoplayıp zıplamayı bırakın tek olan yaratıcıya iman vs..
Sonra eve dönüş ibadetini kendi tapınma ritüelini yapcan kutsal mekanda toplanılmış herkes huşu içinde, bir hafiflik, coşku (tıpkı kabiledekilerin hissettiği gibi). Sonra tapınmanı izleyip gözlemlemiş bir adam sana yanaşıyor. İçinde bir kötülük yok sadece bilmeni istiyor....
Evrensel yasadır. Olumsuzlamanın olumsuzlanması. Her fikir, her inanç yerini yenisine bırakacaktır er yada geç..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Kaynak zamansız bir neden olmalıdır. )

Sayin xmatrix hocam .aciklama istemeniz ve sebeplerimi yetersiz saymaniz uzerine
ben yazdiklarimdaki tum karmasayi umarim zaman icinde giderecegim ve yazimlarimdaki tuhaf tavrimi ve cumlelerimi de yeniden duzenleyip yapilandiracagim

Bunu belirttikten sonra isterseniz zamansizliga donelim
Var olan sey geriden gelemez ve bir zamanda baslayamaz bunu sizde ilan etmissiniz degil mi
Hep ve hic yoktan bir varlik zaman ve olgu turedini one suruyor musunuz ve ilerleyen cevaplardansurecek misiniz oncelikle
Bunu yaprsabiz celismelerinizi iletecegiz

ve zamansiz olan sey olgu o baslayamaz ve bitemez ve zamanla suregelemez degil mi
Buna katiliyormusunuz
Onu biz hep var olarak aciklayabiliriz
Onu biz kendinden oylece var olarak aciklayabiliriz
Zamansiz olan seyi bir sey ortaya koyamaz ve cikaranaz o kendinden vardir. Buna bir itiraziniz var mi
Ona her ne diyorsak isimlendirmeyi simdilik bir kenara koyalim
Bu satirlar bile bizim icin her mantik diyagraminda ve her akil cikarimsamasinda tanriyi ortaya koymamak icin ve zamansizligi ve kendinide ortaya koymadigi ve koyamacagi ve bunlari ortaya koyan herhangi muktedir olamayacagi icin diger yeryuzu bilgisinin hepsinden de kesin ve keskin en net bilgidir ve bizim icin tanriyi net yadsiyan bilim ve bilistir
yeterlidir
Baska bir soz dusunce uretmeye de gerek yoktur

Digerlerimiz zamansizlik uzerine dusunmedigi yada bu olguyu gercekten kafada canlandiramadigi ve zaman duzlemi ilkesini kafadan silip atamadigi icin derin yanilma icindeler
Bu zamanla gelisecek ve girecekler onlarda anlayacaklardir

Zamansizli tanridan oncedir ve yer tanridan oncedir
Tanri kendisini yaratmamistir bir kere bu olgu dupeduz hezeyan dupeduz celisiktir
Bu haliyle hicbir yerindenntutulamaz

Zamansizlik tanridan mutlak bicimde oncedir.zaman konumlarsaniz
Bu zamansizlikla acik celisecektir
Tanri zamansizlikla kendi kesin celisir olgudur
Siz hep tanri vardi kendinden vardir demek israrinda kalacaksiniz bunu tek dayanaklayabileceginiz yer onun kendini bildirmesi varsayimi olacaktir
Baska bir bilgiye tanri dayanagi sunmayacaksiniz
Akil uretimi demeniz hebadir size bunu dayatan kendini bildirdigi onsayimi pratigidir
Ve temellemesidir
Biz bunu apacik goruyor ve anliyoruz
Eger tarih bize yalan soyluyorsa bunu hic dusundunuz mu
Baska bir akilsal cikarimsamaya ise yuruyemezsiniz

Siz henuz bunlari dusunmediniz ve net olarak bilmiyorsunuz ve bilmediginiz icin net olarak yanilmaktasiniz
Bu su goturmez gercektir

Biz digerlerinin ve digerlerimizin bunun uzerine dusunmediginde o yuzden bu sonucu destekleyemediginde ve diger sonucu dayattiginda ve diger sistem statukosuna hapsolusunda ya da sizinde dediginiz maddi dunyanin ortaya koydugu kosul ikilemlerde asili kaldiginda israrciyiz
Ve bunu apacik gormekteyiz

---------- Mesajlar Birleştirildi at 17:35 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 16:36 ----------

Bakin soz bunu vahye temelliyorsunuz
Her ne derseniz deyin
Siz bu bilgiyi tanri varoldugu bilgisini nerden edindiniz
Bu felsefi olarak baska turlu dinamiklenemez
Din olgusu vahye indirgenebilir ve cozumlenebilir
Sizin tanri one surmeniz vahiyden yola cikan bir onermedir
Sonrasi akil uretmedir
Tanri kavrami akilla sizin bagimsiz akliniz ve fikir durtunuz ile uretilmis bir kavram degil. Bunu bana kim soyleyebilir.
Vahiy bunu akliniza siktugu icin siz simdi bizim gundemimize sokuyorsunuz
Baskasi degil
Bana vahye guvendiginiz soyleyor olacaksiniz ve digerlerine
ve kendi bagimsiz kaninizi henuz gelistirmediginiz ve bagimsiz dusun urununuz ve degerlendirmeniz olmadigi ve uretmedigijiz icin yanlis yapilanmis bir felsefi doktrin ile dogrular savundugunuzu soyleyecekseniz meselede uzlasalim
Inanc ve vahiy konusu tarih bilgisi ve digerleri tutumu olarak ben bunu benimsiyorum demeliydiniz
Akilsal temel onerisini kaldirin ve barisik ilisik yuruyelim oncelikle..
Istersenizntekrar dusunelim ve degerlendirelim

Son düzenleme:

xmatrix

Yeni üye
Yeni Üye
kaynak diye bir şeyi aradan kaldırırsanız sorununuz çözülecek;

kaynak diye bir şey olduğunu siz nerden çıkarıyorsunuz bunu bir düşünün ve bir cevaplayın yürüyelim
zamansız başlamış şey bloğunu ve olgusunu ve yerini ya da hiç düşündünüz mü?
bir zamansızlık çıkarımı yaptınız tamam

siz zamansız içinde tanrı bulunduran şey hep var demektesiniz
-ben biz zamansız içinde tanrı bulundurmayan hep -kendi- var
ikisi aynı şeydir son sonuçta; bu sizce de zaman içinde bulunacaktır; kendi aklınızda
benle ya da diğerleriyle çatışmadan
bu yüzden kendinizi hiç üzmeyin
yeşillik olsun diye ben yazacağım
asla tartışma ve çatışma olarak düşünmeyin;
ikilemler kurmak ve cümle devindirmek

zamansız içinde tanrı bulundurmayan varoluşun içine tanrıyı nerden buldunuz ve koydunuz diyorum
onu nasıl soktunuz içine şimdi dışardan getirdiniz onu ben gördüm
ama siz mızıkçılık yapıyorsunuz
diğerleri-miz gibi mızıkçılık yapmayacaksanız devam o halde

tanrıyı dışardan getirdiğinze ben şahidim

e yokk- yoktu benimkinde yok-benim düşücemde yok.tanrısız birden buldum

tanrızı zamansız hep buldum o
oldu

başlamamış şeyin kaynağını nasıl tarif ediyorsun-ne kaynağı o
kaynak bir merkezdir-özdür bi şeydir neydir;
zamsnız tüm ve hepin içinde bir kaynak mı buldunuz?
oluşturdunuz mu?

nasıl bir kaynak bana giriş yeri -zamanı- belirtin
zamansızlıkta kaynak türetin ve açıklayın lütfen
bir sonra
zamansızlık kaynağı nedir ve zamansızlıkta kaynak nasıl ifade ye gelir-

zamansız şey hep aynı hala forumunda olmalıdır; biz sadece nasılları bilmiyoruz bence;

öncelikle kaynak diye bir ilgi kuramazsınız;

zamansız olan zamansız olmalıdır cümlenin düzgünü bu
ve zamansız olan hakla ve şimdi de zamansızdır ve hep zamansızdır-zamansız kalacaktır
ve biz ya da diğer şeyler zamansızdır hep zamansızdır sonucuna götürür bu beni
tüm herşey zamansızdır sonucuna yürürüm ve bölmeme bana böldüremezsin
bana ikilik -ikincil türettiremezsin

benimle yazışıyorsan hazır ol

o alem bu alem öte diye soyutlayıp bölemesiniz;
iççiçe olan şeyler olmalıdır;
hep alemin hepsi bir

geçmişten bu yana gelmeyen şey zaten geçmişten bu yana gelmemiştir;
o hep aynı yerdedir;
bir yere gelmemiş hep varmış

bu alem madde alemi gibi bölünmeleri nasıl yaptınız ve varsaydınız onu açıklamalısınız önce hipotezini yapılandırın ve görüşelim;

hipotez ve varsaymalar doğrulamalar ve kendinizce çözümler boşluk doldurma üretmişsiniz

siz karşı savlara sav üretiyorsunuz ya da birilerine bi şey açıklamak ve kendinizce bir şey bulmak üzerinde ve telaşındasınız şimdi-tanrı doğrulatmak

-

başlamamış hep üzerine düşünün
her olan

--------------------------------------------------------------

Hah tamam hojam işte böle. Tam tartışma kıvamına geldiniz.:).
Şimdi hocam her şey zamansız deseydik milletin büsbütün aklı karışacaktı. Bu konudan Anlayan biri çıktıda tartışma yapabiliriz inşallah. Tartışma derken yanlış anlaşılmasın .amaç Bilgi paylaşımı. :)

Öncelikle şunu düşünmemiz gerekiyor. Elimizde zaman algısı var olan bir alem ve bu alemin alt yapısında zamansız bir yapı var değil mi. Zamanlı gözüken fakat zamansız olan bu alem nasıl bir yapıdır. Zamansız yapı zaman algısı oluştururken bile bu algıya bir başlangıç belirlemek durumundadır. Bunu şöyle bir örnekle açıklayayım . Film makarasını düşünelim. Ondada zaman yoktur. Bütün her şey aynı anda vadır. Biz filmi izlerken hareket ve zaman algılarız. Ama zamansız da olsa film makarasının ilk karesi ile son karesi vardır. Sonsuza ulaşan bir film olamaz değil mi. O halde zaman algıda olsa zamansızlığın ürettiği bir yapı olmak durumunda. Yani temel alt yapı zamansızlık . Kaynak zamansızlık olmak durumunda . sonsuz olan o. Film değil.

Her şeyin zamansız olduğu anı düşünelim. Dikkat edelim zaman yok dediğimizde neler yok oluyor.. madde ve mekanda zamana bağlı onlarda yok olacaktır. Eee o zaman geriye ne kaldı. Peki biz madde dediğimiz bu alemde nasıl zamanı ve alemi algılayabiliyoruz. Bunlar için bir neden yada nasıl , olmalı değil mi. Zamansız alemde bir şeyler olmalıki bu alem var olsun. Madde ile alakası olmayan zamansız bir alem nasıl kendinden farklı bir aleme sebeb olabilirki. Hep vardı diyorsunuz. Hep var olan nedir .. İşte iplerin koptuğu soru burası.. Madde yok , mekan yok, zaman yok.. eee o zaman ne olabilir. Bilgiyi ve bilinci zamansız aleme taşıyabilirmiyiz. Bilgi ve bilinç madde temeli olmayan bir yapıdada var olabilir. Tek mantıklı çözüm bu gözükmektedir. Zamanın olmadığı alemin var ettiği bu alem başka bir çözüme gidemiyor ne yazıkki. Siz var olan bir şeyler olabilir ama bilemiyoruz derseniz bir adım geride kalırsınız. Çözüm varken çözümsüzlük savunulamaz..

Ayrıca dip not olarak şunu düşmeliyim. Var olan bu alem tamamen rüya değil. Matematiksel ve bilimsel alt yapısı anlaşılıyor zaten. Sadece anladığımız veya düşündüğümüz gibi bir yapı değil..Kaynaktan ayrı değil. Kaynak yani Allah tekdir ötesinde berisinde başka bir şey yoktur.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
--------------------------------------------------------------

Hah tamam hojam işte böle. Tam tartışma kıvamına geldiniz.:).
Şimdi hocam her şey zamansız deseydik milletin büsbütün aklı karışacaktı. Bu konudan Anlayan biri çıktıda tartışma yapabiliriz inşallah. Tartışma derken yanlış anlaşılmasın .amaç Bilgi paylaşımı. :)

Öncelikle şunu düşünmemiz gerekiyor. Elimizde zaman algısı var olan bir alem ve bu alemin alt yapısında zamansız bir yapı var değil mi. Zamanlı gözüken fakat zamansız olan bu alem nasıl bir yapıdır. Zamansız yapı zaman algısı oluştururken bile bu algıya bir başlangıç belirlemek durumundadır. Bunu şöyle bir örnekle açıklayayım . Film makarasını düşünelim. Ondada zaman yoktur. Bütün her şey aynı anda vadır. Biz filmi izlerken hareket ve zaman algılarız. Ama zamansız da olsa film makarasının ilk karesi ile son karesi vardır. Sonsuza ulaşan bir film olamaz değil mi. O halde zaman algıda olsa zamansızlığın ürettiği bir yapı olmak durumunda. Yani temel alt yapı zamansızlık . Kaynak zamansızlık olmak durumunda . sonsuz olan o. Film değil.

Her şeyin zamansız olduğu anı düşünelim. Dikkat edelim zaman yok dediğimizde neler yok oluyor.. madde ve mekanda zamana bağlı onlarda yok olacaktır. Eee o zaman geriye ne kaldı. Peki biz madde dediğimiz bu alemde nasıl zamanı ve alemi algılayabiliyoruz. Bunlar için bir neden yada nasıl , olmalı değil mi. Zamansız alemde bir şeyler olmalıki bu alem var olsun. Madde ile alakası olmayan zamansız bir alem nasıl kendinden farklı bir aleme sebeb olabilirki. Hep vardı diyorsunuz. Hep var olan nedir .. İşte iplerin koptuğu soru burası.. Madde yok , mekan yok, zaman yok.. eee o zaman ne olabilir. Bilgiyi ve bilinci zamansız aleme taşıyabilirmiyiz. Bilgi ve bilinç madde temeli olmayan bir yapıdada var olabilir. Tek mantıklı çözüm bu gözükmektedir. Zamanın olmadığı alemin var ettiği bu alem başka bir çözüme gidemiyor ne yazıkki. Siz var olan bir şeyler olabilir ama bilemiyoruz derseniz bir adım geride kalırsınız. Çözüm varken çözümsüzlük savunulamaz..

Ayrıca dip not olarak şunu düşmeliyim. Var olan bu alem tamamen rüya değil. Matematiksel ve bilimsel alt yapısı anlaşılıyor zaten. Sadece anladığımız veya düşündüğümüz gibi bir yapı değil..Kaynaktan ayrı değil. Kaynak yani Allah tekdir ötesinde berisinde başka bir şey yoktur.

Zamansizliga bir baslangic durumu bu alem icin bile zaman kavramiyla ve alemin baslamasi ve gecmis donemde bunun olmus olmasi kipiyle yerlestirilemez
Ve bu alem -sayilan- zamansizliga baslama kavramiyla bilestirilemez

Bu zamansiz ve baslamasiz varolanin ya da varlikin ya da bunun ozgun kendinden hep varolusunun zorunudur ve parcasidir ve bilesigidir
Ozgun kendinden nedensiz ve itkisiz hareketinin dinamik bir parcasi olarak butunsel olgu dinamigi olmalidir
Bu kavramda yetersizdir ve kavramsal cozumleme daha iyisi tabi ki gelistirilebilir

Baslangicsizliktan yada zamansizliktan sozediyorsak zaman hareket baslama gibi olgulari farkli paradigmalara donusturmeyi ogrenmeliyiz saniyoruz ki

Kaynak kavramini kaldirin atin rahat edeceksiniz bunu soylemedik mi

Zamansizlik ve baslamayan sey kavramasi ve olgusu uzerine biraz daha dusunmeniz gerekiyor
Bence cozumleri goruyorsunuz

---------- Mesajlar Birleştirildi at 18:42 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 18:39 ----------

Zamansiz olunan an diye bi seyden sozedemeyecegiz
yekpare tek an sonsuz baslamadi ve bitmedi
An kavramini farkli zihinsel yapilamaliyiz
Ileri ve geri giden seyler bu size ne dusunduruyor

---------- Mesajlar Birleştirildi at 18:45 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 18:42 ----------

Hersey herseyin yada tum varolanin dinamik bir parcasidir
Bi sey varolmadi ve vara gelmedi
Her sey zaten vardi ve var
Nedensellik zinciri yok kopuk
Nedensellik zinciri bir geri art nedene baglanamaz
Baglanamayacaktir
O halde nedensellik zincirini koparin ve rahat edin kurtulusunuza bakin
Butun dertlerinizin siyrilip atildigini gorebilirsiniz

---------- Mesajlar Birleştirildi at 18:49 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 18:45 ----------

Algi olustururken bile bir zaman yapmasi filli siz zamansizlik fikrinizle nerdeyse tum ifadelerinizde celisecekseniz yeniden bakin ve zamansizlik fikrinizi yeniden tartisin ve gozden gecirin isterseniz

Zamansizlik var simdi ya da olmaktadir simdi ve olmaya her an ve simdide devam etmektedir gibi genis ve yada sabit duragan zaman tek zaman algisiyla ifade edilebilir
Ileri degil bir simdi zaman kavramasi dusunmeye baslama vakti

Gecmis yada gelecek kipini unutun
Simdinin icinde bir yer olacaklardir
Buna kavramsal olarak bile ikna olabileceksiniz

Simdiki zaman kipi ve genis zaman kipine bagli ifadeler cozumlemesi dinamigi kullanmaniz gerekecek
Eger bilgi paylasimini onemsiyorsak

---------- Mesajlar Birleştirildi at 18:51 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 18:49 ----------

Di li gecmis zaman kipleriniz zamansizliktan sozediyorsak di li kiple ne yapabilirdik

---------- Mesajlar Birleştirildi at 18:54 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 18:51 ----------

Nedeni degil ama nasillari mutlaka vardir ve simdi onu arastiriyor olacagiz

---------- Mesajlar Birleştirildi at 18:55 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 18:54 ----------

Neden olmali degil nasil olmali

---------- Mesajlar Birleştirildi at 18:58 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 18:55 ----------

Bi sey bi seyi varetmedi tamam mi hic bi sey varolmadi
Siz onu nerden cikardiniz

Varetti dili gecmis zamandir
Bu var oluyor ve varolmaya devam ediyor ve edecek (uc zaman kipi orneklemesi)
Hep var ve ya da simdi -genis zaman
Tek bolunemeyecek
Eger zamansizliktan sozedeceksek

---------- Mesajlar Birleştirildi at 18:59 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 18:58 ----------

Kaynak bu sozcugu sevmeye basladim beni ona goturun

---------- Mesajlar Birleştirildi at 19:08 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 18:59 ----------

Varetti diyemeyeceksiniz cunku varetti yukleminin bir yapici ozneye ve kim yada nesneye ve belirlemeye herhangi itkiye ve belirsizlige ihtiyaci zorunu var
Bana belirsizlik belirletemeyeceksiniz dikkatli olun

Siz zamansizca kendinden var olan varlik fikrine ve zamansizlik fikrine yakinmisiniz simdi
Siz bunu onun gerisine ve icine nasil koydunuz soktunuz
Kendinden olan durumun zorunlu oznesi olarak tanri var var olacak demek yanilgilarinizin sonucunu eger acik yurekli ve dusungen iseniz kendi dusunme sureclerinizden takip edeceksiniz bunu soyleyebilirim

---------- Mesajlar Birleştirildi at 19:16 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 19:08 ----------

Bir daire uzerine baslama olgusu yerlestirebilir misiniz ve bana dairenin basladigi yeri belirler misiniz

---------- Mesajlar Birleştirildi at 19:21 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 19:16 ----------

Zaman yok dedigimizde su oluyor. baslamamis oluyoruz. varolmamis oluyoruz. bu yuzden hep var diyoruz yada zamansiz kendinden oylece var diyoruz. ve varedilmemis oluyoruz bu acik degil mi
Bunda bir belirsizlik var mi?
Burda bur kavramsal kurgu hatasi var mi

Iste bu yuzden soylemeye korkuyoruz ve size baslatma aratiyorlar
Iste Kayip duracaksiniz bir daire yuzeyinde
Bosluga dusen kayiplar olacaksiniz
Neden yanlis dusunme parcalarina tutunuyorsunuz
Neden yanlis dusunme yuzeylerine tutunuyorsunuz
Neden duzlemlerin sonunu ve acik ucunu arastirmiyorsunuz
Neden ucsuzlugu arastirmiyorsunuz

---------- Mesajlar Birleştirildi at 19:26 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 19:21 ----------

Zamansizlik ya da tek kült zaman olgusu icinden bir baslatma fiiliyle birlikte bir olguya ve nedene bagimli kilinamayacagimizi ve hapsolamayacagimizi ve digerlerince acik tehditle ve sondurulmeyle o yola getirilmek istendigimizi gorumuze ve bunlari acik farkediyor olusumuzu hala inkar mi edeceksiniz

Inkar ve tehditlerle ve turlu baski kanaat zorlamasi yordamiyla bize tanri dayatildigini gormuyor muyuz saniyorsunuz
Ve siz sizler
Neden bunu inkar ediyorsunuz
Neden yalan ya da yanlis bilgi teoremi savunulmasina goz yumuyoruz

Baslama filli olgusunu tamamen unutmaliyiz.nokta...ilk hareket eden sey yok.
Ilkler sonlar zamansizlik belirlemesine ait kavramlar degiller

---------- Mesajlar Birleştirildi at 19:42 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 19:26 ----------

Baslama ve baslatma fillerini unutmalisiniz
Duragandan harekete gecmis sey fikrini unutmalisiniz
Baslamis ve sonradan hareket uretmis sey ve dinginken ve duraganken eylemlenmis sey fikirlerini unutmalisiniz ve silip atmalisiniz
Itki ile devinim almis hareket zorunu ve enerji gerektiren itim fikrinden soyunun
Ve goruselim yeniden

---------- Mesajlar Birleştirildi at 20:04 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 19:42 ----------

Eger zamana bagli ve bagimli is olus belirleme fiillerine bir son verirseniz dediklerimi anlayabileceksiniz
Bu acikca gorulebiliyor
Diger yandan bunun disinda tanri inanisinizi ve dusuncenizi onemsiyorsaniz ve dediklerimi anliyorsaniz tanri dusuncenizi dusurup unutabileceginizi burdan sonra umursamanizi ve onemsenizi onemle rica edecegim
Ve bu bir saka degil
Size tanri olmadigi gercekten hatirlatildi
Ve dediklerim sizi asla tnriya goturmeyecekler
Ve bunlari kucumsemeyin dusuncenize baglar kuracaklar
Ve ilerleyen ve su anda suren kani ve yazimlar eger aciksaniz ve eger gercekten umursuyorsaniz gercekten dusunce sisteminizi onaracak olmakla birlikte sizi tanri inancindan daha guclu karsi girdiler oneriyor olabilecektir
Bunlari okuyorsaniz ucup buharlasacak tanrinizin alti hala kaynamamissa bile zamana bunolgu defni kuruluyor olacaktir

---------- Mesajlar Birleştirildi at 20:12 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 20:04 ----------

Baslama hareketi diye bir hareket belirleyemezsiniz
Itki ile getirilmis ve baslamis duzensiz ve belirsiz hareket tanimlamalarindan sakinin ve uzak durun
Belirli tek hareket yada zorunlu hareket dairsel dongusel rtimik duzeneli bozulmayan es hareketle birlikte kendinden var olan denge kurami ve kaossuzluk gibi tanimlamalar simdilik daha acik ve gercekci ve belirli duruyor ancak bu da tam degil
Ancak kavramsal belirleme icin daha uygun ve yenilikci
Zorunlu hareketi ve devimi ile birlikte kendinden hep var
ya da hareketsiz ve hareket bize gore tanimlanmamis bir algi fenomen
Bu ikisi birdir

---------- Mesajlar Birleştirildi at 20:17 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 20:12 ----------

Kendi hareketiyle birlikte zamansizca varolan.nokta...
Kendi devimiyle birlikte degismesiz varolan
Bize potansiyel nelik ve nasilliklari kesfetmek kaliyor
Nedenlik ilkesi sonmustur zamana ve harekete bagimli

---------- Mesajlar Birleştirildi at 20:29 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 20:17 ----------

Nedenler ilklere oncellere onceden varolmayan sonra gelisecek olan duzensiz ve belirsiz durumlara baglastirilamayacak ve eslestirilemeyecektir

Nedenlerden sonuclara bagil olarak varolan duzenli dengeli bir ritmikte oluslar ve duzenli devingen olgular olarak sozedecegiz

---------- Mesajlar Birleştirildi at 20:35 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 20:29 ----------

Neden olgusunun ve dinamiginin ucu tutulup sonuc olgusuna baglaslastirilmadan nedenler bulunamaz ve dusunulemezler
Gecmiste olan ya da beliren seylerin gelecekte sonuclari olur
Neden baslayip biten duragan ve sonuclu sonuclanacak bir hareketin ve olgunun tanimlamasinda belirlenebilir
Siz hala duragan ve belirli bir statik belirsiz baslangic yer nokta ve konum durumu belirlemekte ve dusunmektesiniz

---------- Mesajlar Birleştirildi at 20:57 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 20:35 ----------

Hersey zamansizdir
Bu her sey butun olarak vardir. Hersey olmayan seylerden sozedemeyecegiz cunku oylece kendinden varolanin herseyi onda zaten varolmalidir
Ona disardan hersey olmayan birseylerin eklenebilecegini sozedebilir miydik

Sonradan vara gelmis yada eklenmis seylerden sozedevek olmak zamansizlik belirlemizle celisecektir
yada hersey olmayanlarin zamansiz varolmasi hersey olani sinirli yapar
Bi seyler zamanli ve bi seyler zamansizdir belirlemesi ise bizi yanilgiya surukler
Zamansiz kendinden olan herseyi ole birlikte hep var

Ilk ve son yok
Belirlenemez cunku
Sonsuz kavrami baslamama fiili ile ve zamansiz ile direkt baglantili ve ilisik kavram
Ilk ve son kavramlariniz zamansizlik ile celisir
Zamansizlik icindeki ilk ve sonlar icin ritmik hareket yada daire nitelememi oneriyorum

Biz Hep olan yada herseyi barindiranin icinde ki olan seyler ve duzenli hareket ve cevrimden donguden ve ritmikten sozedecegiz
Ritmik ve bitmeyen bir sekilde devam edecek seylerden ve oluslardan sozedecegiz

Sonsuz bir ileri bir hareketlilik degildir ve ilmadigi gibi geriye ve basa gebe degildir
Tam aksine baslama tayin edilememesidir ki sonda tayin edilemeyecektir. Bu bitmeyecegi ile de baslamayacagi ile de esanlamlidir

Bana neden bir kaynak acikladigini aciklar misin

Son düzenleme:

xmatrix

Yeni üye
Yeni Üye
Var olan sey geriden gelemez ve bir zamanda baslayamaz bunu sizde ilan etmissiniz degil mi
Hep ve hic yoktan bir varlik zaman ve olgu turedini one suruyor musunuz ve ilerleyen cevaplardansurecek misiniz oncelikle
Bunu yaprsabiz celismelerinizi iletecegiz

ve zamansiz olan sey olgu o baslayamaz ve bitemez ve zamanla suregelemez degil mi
Buna katiliyormusunuz
Onu biz hep var olarak aciklayabiliriz
Onu biz kendinden oylece var olarak aciklayabiliriz
Zamansiz olan seyi bir sey ortaya koyamaz ve cikaranaz o kendinden vardir. Buna bir itiraziniz var mi
Ona her ne diyorsak isimlendirmeyi simdilik bir kenara koyalim
Bu satirlar bile bizim icin her mantik diyagraminda ve her akil cikarimsamasinda tanriyi ortaya koymamak icin ve zamansizligi ve kendinide ortaya koymadigi ve koyamacagi ve bunlari ortaya koyan herhangi muktedir olamayacagi icin diger yeryuzu bilgisinin hepsinden de kesin ve keskin en net bilgidir ve bizim icin tanriyi net yadsiyan bilim ve bilistir
yeterlidir
Baska bir soz dusunce uretmeye de gerek yoktur

Digerlerimiz zamansizlik uzerine dusunmedigi yada bu olguyu gercekten kafada canlandiramadigi ve zaman duzlemi ilkesini kafadan silip atamadigi icin derin yanilma icindeler
Bu zamanla gelisecek ve girecekler onlarda anlayacaklardir

Zamansizli tanridan oncedir ve yer tanridan oncedir
Tanri kendisini yaratmamistir bir kere bu olgu dupeduz hezeyan dupeduz celisiktir
Bu haliyle hicbir yerindenntutulamaz

Zamansizlik tanridan mutlak bicimde oncedir.zaman konumlarsaniz
Bu zamansizlikla acik celisecektir
Tanri zamansizlikla kendi kesin celisir olgudur
Siz hep tanri vardi kendinden vardir demek israrinda kalacaksiniz bunu tek dayanaklayabileceginiz yer onun kendini bildirmesi varsayimi olacaktir
Baska bir bilgiye tanri dayanagi sunmayacaksiniz
Akil uretimi demeniz hebadir size bunu dayatan kendini bildirdigi onsayimi pratigidir
Ve temellemesidir
Biz bunu apacik goruyor ve anliyoruz
Eger tarih bize yalan soyluyorsa bunu hic dusundunuz mu
Baska bir akilsal cikarimsamaya ise yuruyemezsiniz

Siz henuz bunlari dusunmediniz ve net olarak bilmiyorsunuz ve bilmediginiz icin net olarak yanilmaktasiniz
Bu su goturmez gercektir

Biz digerlerinin ve digerlerimizin bunun uzerine dusunmediginde o yuzden bu sonucu destekleyemediginde ve diger sonucu dayattiginda ve diger sistem statukosuna hapsolusunda ya da sizinde dediginiz maddi dunyanin ortaya koydugu kosul ikilemlerde asili kaldiginda israrciyiz
Ve bunu apacik gormekteyiz

=================================:

sayın hojam zamansızlık tanrıdan öncedir derken bile çeliştiğinizin farkındamısınız. Zamansızılık noktasında önce ve sonralardan bahsedemeyiz. Zamansızlık , zamanın olmadığı noktadır. Yani kendisi bir var oluş değil var oluş kabul ettiğimiz zamanın olmadığı bir noktadır..

Her neyse hojam sizin beyin zamansızlık noktasında yanmadan bir açıklama getireyim.

Zamansızlık noktasında bir var oluş olması gerekki bu alem olsun diyoruz. Peki bu alem bizden farklı bir yapıda olduğu kesin. Çünkü zaman yok. Ama kendine has dinamikleri mutlaka olacaktır. Bunu bizim kavramlarımızla çözmeye çalışmak sizce mantıklı mı hojam. Zaman bağımlı alem kalıpları, Zaman dışı gerçekleri olan alemi ne kadar çözebilir. Onun için fazla debelenmeyin derim ben hojam. Biz ancak çözümü bu noktaya getirebiliyoruz. Bu noktadan sonra bizim dünya kalıplarımız devre dışı. Buraya kadar gelebilmemiz bile bir başarı. Burda bitirelim demiyorum ama sonrası çok zor gözüküyor. Yerine göre tevazuda gerekiyor hojam.

Bu bağlamda zamansız dediğimiz noktada. Bizim bildiğimiz şekilde bir şeyler ortaya çıkarmaz. Ama kendi gerçekliğine uygun sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Yani bizim tek yönde akan zaman algımız bizi bağlar. O alemin gerçekleri farklıdır ve anlamaya çalışmamız örneği olmayan bir çözüm gerektirir. Onun için bu dünyanın kalıplarıyla çözemeyiz.

Zamansizliga bir baslangic durumu bu alem icin bile zaman kavramiyla ve alem baslama kipiyle yerlestirilemez ve bu alem -sayilan- zamansizliga baslama kavramiyla bilestirilemez

Bu zamansiz ve baslamasiz varolanin ya da varlikin ya da onun ozgun kendinden hep varolusunun zorunudur ve
Ozgun kendinden nedensiz ve itkisiz hareketinin dinamik bir parcasi olarak butunsel olgu dinamigi olmalidir
Bu kavramda yetersizdir ve kavramsal cozumleme daha iyisi tabi ki gelistirilebilir

Baslangicsizliktan yada zamansizliktan sozediyorsak zaman hareket baslama gibi olgulari farkli paradigmalara donusturmeyi ogrenmeliyiz saniyoruz ki

Kaynak kavramini kaldirin atin rahat edeceksiniz bunu soylemedik mi

Zamansizlik ve baslamayan sey kavramasi ve olgusu uzerine biraz daha dusunmeniz gerekiyor
Bence cozumleri goruyorsunuz

---------- Mesajlar Birleştirildi at 18:42 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 18:39 ----------

Zamansiz olunan an diye bi seyden sozedemeyecegiz yekpare tek an sonsuz baslamadi ve bitmedi
An kavramini farkli zihinsel yapilamaliyiz
Ileri ve geri giden seyler bu size ne dusunduruyor

---------- Mesajlar Birleştirildi at 18:45 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 18:42 ----------

Hersey herseyin yada tum varolanin dinamik bir parcasidir
Bi sey varolmadi ve vara gelmedi
Nedensellik zinciri yok kopuk
Nedensellik zinciri bir geri art nedene baglanamaz
Baglanamayacaktir
O halde nedensellik zincirini koparin ve rahat edin kurtulusunuza bakin
Butun dertlerinizin siyrilip atildigini gorebilirsiniz

---------- Mesajlar Birleştirildi at 18:49 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 18:45 ----------

Algi olustururken bile bir zaman yapmasi filli siz zamansizlik fikrinizle nerdeyse tum ifadelerinizde celisecekseniznyeniden bakin ve zamansizliknfikrinizi yeniden tartisin ve gozfen gecirin isterseniz

Zamansizlik var yada olmaktadir olmaya her an ve simdide devam etmektedir gibi genis ve yada sabit duragan zaman tek zaman algisiyla ifade edilebilir

Gecmis yada gelecek kipini unutun

Simdiki zaman kipi ve genis zaman kipine bagli ifadeler cozumlemesi dinamigi kullanmaniz gerekecek
Eger bilgi paylasimini onemsiyorsak

---------- Mesajlar Birleştirildi at 18:51 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 18:49 ----------

Di li gecmis zaman kipleriniz zamansizliktan sozediyorsak di li kiple ne yapabilirdik

---------- Mesajlar Birleştirildi at 18:54 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 18:51 ----------

Nedeni degil ama nasillari mutlaka vardir ve simdi onu arastiriyor olacagız

Bi sey bi seyi varetmedi tamam mi hic bi sey varolmadi
Siz onu nerden cikardiniz

Varetti dili gecmis zamandir
Bu var oluyor hep var ve ya da simdi
Tek bolunemeyecek
Eger zamansizliktan sozedeceksek

============================::=====

Zaman , madde , boyut Bizim algıladığımız şekilde değil.. Bilimsel ve mantıksal açıdan var ama algıladığımız biçimde değil. Mesela zaman ; her an geçip gidip yok olmuyor . Geçmiş ve gelecek aynı anda mevcut ama (film makarası örneğini hatırlayın) biz sadece yaşadığımız anı algılıyoruz. Bunun gibi madde ve boyutta algılandığı gibi gerçekler değil. Buradada şunu örnek verebilirim.. Üç boyutlu elinde silahla gezip canavarları avladığımız oyunları bilirsiniz. Burada o alem gerçekte varmı . Sadece sanal değilmi . Tamamen yok ta diyemeyiz çünkü bilimsel bir alt yapısı var.

Yaşadığımız alemi de tamamen buna benzetmek hata olur. Her şey tam anlamıyla var . Fakat temelindeki hiçlik ile birlikte var. Yani yoktan var oluşun hikayesi bu. Algılarımız bize kemikleşmiş bir varlık gibi gösteriyor her şeyi ama...
Varlık sonsuz ilmin , kudretin eseri olduğunu işaret ediyor.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
sayın hocam varsayımlar ve yargılar türetip duruyoruz; duruyorum ve siz de öyle duracaksınız ve duruyorsunuz
her neyse türetmeler yaptık;

siz ne görüyorsunuz
ve durup tane tane bana anlatmak ister misiniz?
varsayımları birbirine sarıp dolamadan siz bana ne gördüğünüzü ve hissettiğinizi

---------- Mesajlar Birleştirildi at 09:12 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 07:09 ----------

Şimdi hocam her şey zamansız deseydik milletin büsbütün aklı karışacaktı.
millet kim?
onu mu deseydik bunu mu deseydik siz kimsiniz ve neyle -aslında ilgileniyor olacaksınız

Öncelikle şunu düşünmemiz gerekiyor.
hiç bi şey düşünmemiz gerekmiyor-durup bakmamız gerekiyor

Elimizde zaman algısı var olan bir alem
alemin zamanı-kişinin zamanı-gözlemcinin zamanı-alem hakkında hiç bir şey bilmiyoruz

ve bu alemin alt yapısında zamansız bir yapı var değil mi.
alemin altyapısı değil varlık olarak soyutlanacak -olanın-
biraz okuma yapmalısınız-biraz düşünme

Zamanlı gözüken fakat zamansız olan bu alem
zamanlı gözüküp zamansız olduğu felan karmaşık ifadeler

nasıl bir yapıdır.
siz nasılı mı arıyorsunuz burda-kendi çıkarımlarınız var-kendi doğrularınızı ve size öğretilenler -saydırılanlar- onları getirmişsinız buraya. sağlatmaya ve tartmaya. tartıya girecek bi tarafı yok bomboşluktasınız ve henüz düşünmeye başlamamışsınız bile.
.sanırım nerde olduğunuzu ve yolunuzu ölçmek görmek istemişsiniz ya da biri bi şey itmiş göndermiş sizi bize ya da buraya şuraya
her neyse hepimizi itişiyoruz ve kakışıyoruz
bu olabilir...

zamansız hakkında fikrin yok hala *dur ve başla

zaman algısı oluştururken

zaman algısı oluştururken durumu saçma (kim ve ney -fiilleyen ne? (oluştuturken oluşturan yok.. oluşmanın ya da oluşmakta olmaya devam etmektenin kendisi olan fiil kendisi
ve .. fiil olarak kendini -kendini olan olmaktaya devam etmekteye olan var ..-kendini belirtir var)
fiiilleyeni unut- fiilleyeni unut-dur demedim mi-daha şimdi)
tanrıdan kurtulmak istiyor musun sen canım-bu bir yanılgı mı?
daha biraz önce tanrınızı başınızdan defedin öyle gelin demedik mi?
bunları kim uyduruyor

bile bu algıya bir başlangıç belirlemek durumundadır.

başlangıç gözünüze girsin
neden yavaşlamıyorsun

Bunu şöyle bir örnekle açıklayayım .

bi şey açıklamaya çalışmayın durun ve bakın -yavaşlayın
bizi dinleyin hemen
Film makarasını düşünelim. Ondada zaman yoktur.

size zamanla zamansızlığı bağlamanızı ve böyle ilintiler kurmanızı kim söylüyor
neden hala dinlemiyorsun
Bütün her şey aynı anda vardır.
bakın bunu siz söylemeye getirmişsiniz bura yeterli mi? bunun üstüne cümle kurmaya ihtiyaç var mı?
orda durup geri ve ileri sarmadan biraz bakın ve biraz denge kurun

Biz filmi izlerken hareket ve zaman algılarız. Ama zamansız da olsa film makarasının ilk karesi ile son karesi vardır. Sonsuza ulaşan bir film olamaz değil mi. O halde zaman algıda olsa zamansızlığın ürettiği bir yapı olmak durumunda. Yani temel alt yapı zamansızlık . Kaynak zamansızlık olmak durumunda . sonsuz olan o. Film değil.

açıklamak için açıklıyorsunuz
sayıklamak için sayıklıyor olacağız ve yaşamak için yaşamak sanılanı yaşa-ya-maz ve kaçırırken
kaçırıyor oalcağız ve
biraz daha sert vurun ve dokunun algıların tellerine ve imlerine korkmayın ben alınmayacağım içinizden geleni bana buraya yazın
ve savurun sözcükleriniz ive algılarınızı tüm gücüyle bana kusun;saçın-sert vurun daha daha sert vurun
en sert vuruşunuz olsun yumruklanmış bir algı ve düşünce topağı ve bilişinizi savurun bana

Her şeyin zamansız olduğu anı düşünelim.

bi şeylerin zamansız olmayacağı sonrası gelecek olan ve irazda zamansız olmayanları sayıklayacak bu kurgusal başınıza girsin

başka bir an varsayımı paradigma -diyalektik çözümleme
her şey olmayan nedir?
herşey olmayanlar var = diyalektik çalışmalısın

herşeyin zamansız olduğu andan başka bi şeyler var -
demeye gidiyorsun gideceksin dur gitme -bırak orda ve düşün geri gel hemen
koş- ma

sonra sen bi şeylerin zamansız olmadığı anlar -yerler yumurtlatacan ama
bunu söylüyorum
oradan giriyorum

Dikkat edelim zaman yok dediğimizde neler yok oluyor..

zaman yok dediğimizde zaman olmuyor ve bi daha olmayacak
zaman felan olmayacak söndü-yanmaz

Hep vardı diyorsunuz.
hep vardı geçmişten bu yana getirme -şimdi var-sadece var;

Hep var olan nedir ..
hep varolandır -öyle tanımladık ve tanımlanabilir
kendi denebilir-biz*herşey-eşit
hepsi-tüm
İşte iplerin koptuğu soru burası..
ipler kopmaz-eğer koparmazsanız ve koparmayın
tutun ve sıkın korkmayın

İşte iplerin koptuğu soru burası.. Madde yok , mekan yok, zaman yok..

madde yok -şu yok bu yok bunları nerden uyduruyosun

eee o zaman ne olabilir.
olabilir derken bu en ürkütücü cümlelerden biri .varsaymalar geliyor ve başlıyor olacaklar

Bilgiyi ve bilinci zamansız aleme taşıyabilirmiyiz.
bi şeyleri bi yere taşımıyoruz tamam mı? duruyoruz şimdi-orda ve burda tam burada
size kim bi şeyler taşıtıyor-bi şeyleri taşımak zorunda değilsiniz
olduğu yerde duranı görmeyecek misin sen?

Son düzenleme:

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
David Silverman senin kadar çalışmadı be birader.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
David Silverman senin kadar çalışmadı be birader.

Oyle birini tanimiyoruz ama
Calisma demisken sinerjik bi ag ise bu calisanin kim oldugu olacagi belli degil.ben oldukca gecmis antrenmanliyim saniyorum ki
Yaglarini eritecek olanlar ve dusunce kondisyonuna girismemis olanlar
Biraz daha dusunce esnetmeye baslayabilir
Biz haziriz her zaman
Bizim burda soyle derler hamlamak
Bu uzun bi kosu ve ben sanirim ki simdilik kenarda oturuyor olacagim bu yuzden beni degil gercekten calisan
Bay kamplumbagayi -birde- dinlemeli ve izlemelisiniz
Bence ama
Ruzgarin esintisi hic birimize yol ve yon saglamayacagi ruzgar kovalamak vakit ve yon yol kaybi
Ve ne derler siz bilirsiniz...
Bay kamlumbagi herseyi goruyor ve kaydediyor olacak
Yavas zamani bay kaplumbaga yasiyor ve zamani bay kaplumbaga azaltabilir

Son düzenleme:

xmatrix

Yeni üye
Yeni Üye
Sayın sanalmanik hojam hiddet ve şiddet size hiç yakışmıyor . Sakinleşin hojam ..

O kadar anlattım siz hala detayalar da takılıp kalıyorsunuz . Bütünsel düşünme yeteneğiniz zayıf. Kendi çözümünüzde her şey hep vardı diyorsunuz. Peki zaman çözümünüz nedir hojam. Sizden cevap alalım. Lütfen kısa kısa..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
çözüm bir sorun yumağına ya da problematiğe ilişkin bir çözümleme/betimleme ise; ortaya koyamadığınız ya da koymadığımız ya da konmamış olan zaten denklenmemişliğin ve denklemsizliğin çözümseli olmayacaktır
(ya da eşitseli/denkseli ortaya konmamış- kurulmamış -olan- "denklememenin" tek taraflı çıktısız ve eşitsiz denksizliği çözüm/sonuç üretmeyecektir)
sizin bir denkleminiz-problematiğiniz var mı ne kısaca? ve bırakalım bütünü

şiddet ve hisset?
eğer dansederseniz topuklarınız yere şiddet gösterir mi?
ya da kötü şarkı söylenirse başkalarının/diğerlerimizin kulağına şiddet uygulanır

vardı demiyorum neden okumuyorsun-uz?
okumaya başlayacak mısın?
yoksa ben-biz susacak mıyım

öncelikle bana -zaten- ne görüyor olduğunuzu ya da varoluş bağınızı ve hissediminizi yeniden dile getiriyor olacak mısınız?

ben kipiyle ve ben yargılamasıyla

---------- Mesajlar Birleştirildi at 11:31 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 11:27 ----------

"o" kiplerinizi şimdilik kulak arkası edeceğiz; ve başlamak dile gelmek istiyorsanız -şimdi- buyrun- başlayın

ben öznesine sert vurumlar rica edeceğim içinizde.. "ben" diye başlayan ve büyük bir susuşu ve bakışı ve orda ne olduğunu takip eden ve bunu içten sürdürebileceğiniz daha yavaş ifadeler- ve doğaçlama deneyebilirsiniz

---------- Mesajlar Birleştirildi at 11:39 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 11:31 ----------

örn.
benlerden sonra geniş bir durgu ve boşluk düşünüyor olalım)

ben? ...şimdi buradayım
ben? bir yazı yazmayı takip ediyorum
ben? bir tartışma sürdürmek istiyorum
ben? bu tartışmayı neden sürdürmek ve ortaya koymak istedim ve istiyorum
ben? ne yapıyorum
ben? bunu yaparken ne yapıyorum

ben şimdi varoluşumun eşsiz ve bilinmez bir şey olduğunu mu düşünüyorum
ben? aslında bana sorarsanız her şey karmaşık ve bilmiyorum gibi hissediyorum
ben ne dediğime karar veremiyorum
ben aslında uyumayı tercih ederim
ben bugün yapacak hiç bir şeyim yok
ben aslında okumayı çok istiyorum
ben mücadeleci bir kişi değilim ancak yine de yapabilirim
ben yalnızım
ben amaçsızım
ben ne yaptığımı bilmiyorum
ben düşüncelere varmak istiyordum
ben sonuçlara ulaşmak istiyordum

ben kiplemesi ile biraz yazı çoğaltmanızı rica edeceğiz -ve sonra görüşelim olur mu?

---

---------- Mesajlar Birleştirildi at 11:48 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 11:39 ----------

kendi üzerine kuram üretebilirsiniz kipleme kullanmadan... bunları duyabilirim-söz duyacağım
varoluşa kendi diye seslenelim ya da varoluş adına kendi diye dile gelelim önce.. "o öznesinin ve işlemini bir bertaraf edin/edelim .. -sonra görüşelim bu böyle olmayacak biliyorsunuz sizde bunu,,
"o" yükleminin işleriyle bizler uğraşmıyoruz-şimdilik

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:04 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 11:48 ----------

kendi-lik

Elimizde zaman algısı var olan bir alem
elimizde zaman algısı var olan bir -kendi- alem
(kendi kendine alem olan/olarak varbulunan kendi olan alem -(bu ve o ya da )
ve alemin kendiliği, alemin kendisi)
kendi kendine öylece -şimdi-şu an- varolan/var bulunan (bu) alemin

elimizde zaman algısı var olan bir ben ...bu şimdi;

kendi- bu alem ;bu alemin kendisi= bu alemin =buradaki bu alemin kendinin

ben-bu alem ;benim alemimin;
bizim alemimizin-onun aleminin -onların alemlerinin

bu-burası
o-orası;

ora diye bir yerde gözlemci kendine göre yoktur
ona/ora-o durumunda gözlemci varsa kendine göre bir ben vardır

ben ve bunun türettiği işler

öte sayılacak olan, o ve onların yaşadığı ve ben sayılmayacak olan onların
onlar olarak -diğerleri olarak sınıflandığı ve kutuplandığı kutuplamada
bizden ve benden olmayanların olacağı açıktır;

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:21 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:04 ----------

"alem kendi oluştururken ya da oluyorken"
oluyorken=-kendi-oluyorken
kendi kendine oluyorken
işler alemler ve oluşlar kendi kendine ya da kendiliğinden oluyorken

"ben yapıyorken"

ben burada yazıyorken
ben burada yazıyorken aynı anda
ben düşünüyorken
ben düşünürken şunu düşünürüm
ben şimdi şunu düşünüyorum

"ben oluyorken-ben olmaktayken; ben olmaktayım; ben sürmekteyim"

kendi olmaktadır-kendi sürmektedir-

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:24 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:21 ----------

ben olduruluyorum -ben olduruldum -ben var yapıldım

geçmiş kişi zaman

beni tanrı şimdide oldurdu
beni tanrı şimdiye oldurdu
"beni tanrı şimdiye olduruyor"

tanrı beni olduruşuna devam etmektedir -beni tanrı şu anda var yapmaya devam etmektedir
beni tanrı -kedi zamanına göre şu anda ve şimdi tam var yapmaktadır
-eğer öyleyse- kip ile bazendi kafa karışıklıklarını gidermek için

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:27 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:24 ----------

tanrı öncelikle sizi yaratmaya devam ediyor olabilir ve tüm bu şeyleri ve sonsuz yaratmaya ve yapmaya devam edecektir
tanının tek -salt zamanında-sonsuz içiçe olan işler var-zamansız işler var
zamanı bir an yer (yer merkezi -alan gibi) olarak düşünün bu tam değil ama oraya kayıyor olacak
dönen zamanlar aslı-hep dönen -heryere- dönen zamanlar.. bu daha iyi bir kavrama cümlenin ifadesini/ifade gücünü kullan bunu belirtiyor olacaklar
tanrı şu anda sizi yaratmaktadır-şu anda siz varsınız

tanrı şu anda (kendi zamanında) sizi yaratmaktadır-şu anda siz varsınız
tanrı şu anda (kendi zamanında-kendi zamanından -o tek an'ından- aynı anda- sizi varyapmaktadır-olmaktadır) yaratmaktadır-şu anda siz varsınız

Son düzenleme:

xmatrix

Yeni üye
Yeni Üye
Sayın sanalmanik hojam;

Yazılarımda her fikri , bir mantığa ve/veya bilimsel temele oturtuyorum. Tabi anlayabilene ..

Mesala neden kaynak olmalı sorusuna. Eğer bu alem zamansız ise "film" örneğindeki gibi yine başı sonu olmalıdır sonucuna ulaşıyorum. Buda başı sonu olmayan başka bir nedene götürüyor beni. Zaman gerçekte var ise zaten mantıksızlığını açıkladım. Sayın hojam 3 yaşındaki çocuğa açıklar gibi bana açıklatıyorsunuz ya yani daha ne diyeyim. Sonrada bana oku diyorsunuz . Siz okuduklarınızı böyle anlıyorsanız ne diyebilirimki.
Bunca zaman boşa zaman harcamışsınız.

Ben zaten herşeyi kısa öz ve tane tane anlattım. Siz anlamayı deneyin bence.

Sizinle bir sonuca ulaşamayacağız gibim . Onun için sizin dediğiniz gibi susalım. Sağlıcakla kalın.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Algilayiciya gore degisir

Ve tanri kendi bolunmemistir tek bloktur
Ikincisi zaman bolunmemistir. tanriya gore ikinci bir zaman olamaz tek bloktur
Tanri olan kendi
Tanriya gore ikinci bir simdi olamaz kurulamaz
Tanri kendi simdisimde bu simdiyi an be an yapmaktadir
Kendi kendi bolunmez simdisinde ve bu simdi paralel yada tum simdiler bolunmez simdidir

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:36 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:34 ----------

Az once simdiyi boldunuz. Tanri ile karsilasmak istemiyor muydunuz?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:38 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:36 ----------

Az once tanriyi boldunuz. Simdinin sucu ne?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 13:07 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:38 ----------

Sayın sanalmanik hojam;

Yazılarımda her fikri , bir mantığa ve/veya bilimsel temele oturtuyorum. Tabi anlayabilene ..

Mesala neden kaynak olmalı sorusuna. Eğer bu alem zamansız ise "film" örneğindeki gibi yine başı sonu olmalıdır sonucuna ulaşıyorum. Buda başı sonu olmayan başka bir nedene götürüyor beni. Zaman gerçekte var ise zaten mantıksızlığını açıkladım. Sayın hojam 3 yaşındaki çocuğa açıklar gibi bana açıklatıyorsunuz ya yani daha ne diyeyim. Sonrada bana oku diyorsunuz . Siz okuduklarınızı böyle anlıyorsanız ne diyebilirimki.
Bunca zaman boşa zaman harcamışsınız.

Ben zaten herşeyi kısa öz ve tane tane anlattım. Siz anlamayı deneyin bence.

Sizinle bir sonuca ulaşamayacağız gibim . Onun için sizin dediğiniz gibi susalım. Sağlıcakla kalın.

Neden kaynak olmali diye zorunlamaya tutulmus bir soru olamamakla birlikte her neyse ben burda genis zaman icin genis on turetmeler denedim
Bi sey tartisiyor olamadiginiz ve henuz bi sey bilmiyor olacaginizi bilimsel mantiksal akilsal dusun temel degilde ideolojik temel icerdiginizi ve gayri egonuzu ve diger sayrilarinizi seylerinizi oldukca cozumledim ilettim ve gozlemledim
Bi cogunu bildirdim ben ne yapabilirdim ki
Bilhassa Ben tartistigimiza ve simdilik sonucsuz onsayilacak ontartimiza memnun oldum
Ben sizi oldukca tarttim merak etmeyin bu yuzden tartistik diyemesekte ben tarttim inanin ve emin olun
Gelecek sizi tartacaktir agirlastiracaktir merak etmeyin
Daha sonra tartisacaklariniz icin tuy tartmayan minderim der ki ucun gidin siz halan kelebeksiniz
Ciceklerin balini tartin birakinnkurami ne isiniz var sizin bunlarla

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
daha çok (yada aynı zamanda) burayı (da) ifade eden karalama
http://www.felsefe.net/145556-post14.html

---------- Mesajlar Birleştirildi at 07:42 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 07:31 ----------
2
http://www.felsefe.net/145551-post12.html

---------- Mesajlar Birleştirildi at 08:06 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 07:42 ----------

"gavurlar ve kafirler"

oov bunu sevdim,
olgu mekaniği ile dansedin
ve rüzgar
esmektedir
hala
ve rüzgar
yıkımlarına devam edecek

---------- Mesajlar Birleştirildi at 08:08 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 08:06 ----------

beşbin sallantı duyuyorum neler olduğunu anlatamam
amaç mekanik çalışması
uzun zamandır gelen en iyi girdap-

---------- Mesajlar Birleştirildi at 09:23 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 08:08 ----------

Arkadasim soyle yazabilirsiniz.
Ben dinsizlere aciyorum. Ben onlarin yanildigini dusunuyorum
Ve onlara acidigim icin asagidaki mekanigi uretiyorum
Onlara hatalarini gistermek istiyoruz
Ama anlamiyorlar hic duymuyorlar bende dusundum ve bunlari buldum urettim
Onlara gistermeknistiyorum
Ve bunu sizi ve onlari kurtarmak icin yapiyorum
Bu yuzden asagidaki yargilari uretiyorum ve getiriyorum
Ve bu tartismayi bu yuzden yapacagim...
Siz olgusal bir btaliktasiniz. Tanri varolmasiz olamaz..

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Konu devam edebilir aslında. Teşekkürler :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar