Tanrı Var Mı? aramasında bulunacak ilk sayfalardan biriyle basitçe diyalektik çalışma

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde "ictenlik" tarafından oluşturulan Tanrı Var Mı? aramasında bulunacak ilk sayfalardan biriyle basitçe diyalektik çalışma başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,946 kez görüntülenmiş, 38 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Tanrı Var Mı? aramasında bulunacak ilk sayfalardan biriyle basitçe diyalektik çalışma
Konbuyu başlatan "ictenlik"
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
"Tanrı Var Mı? aramasında bulunacak ilk sayfalardan biriyle basitçe diyalektik çalışmak"
Tanrı Var mı?/Tanrı Yok mu Neden İnanıyorum?/neden inanmıyorum

Bir kereliğine bile olsa birinin size Tanrı’nın varlığına/yokluğuna ilişkin kanıtlar/referanslar göstermesini istemez miydiniz? Baskı yok. Uyum sağlama çabası yok. İnanmak/inanmamak için ‘iman adımı’ atmaya gerek yok. İstediğimiz, Tanrı’nın var/yok olduğu/olabileceği çıkarımına varmamızı sağlayacak birkaç basit, açık neden.

evrenin dışında, sonsuz şimdiki zamanda yaşayan bir Tanrı var mı? yok mu?
İşte soruda bu?

Evet, var/evet yok ama buna inanmak için nedenler üzerinde düşünmeden önce çoğu zaman birbirine karıştırılan ...

.Tanrı’nın var/yok- ve değil- olmasıyla ilgili olarak ilk dört soruya evet/hayır diye cevap verebiliriz ancak beşinci soruya olumlu yanıt veremeyiz.

1. Tanrı vardır./Tanrı yoktur
2. Tanrı’nın var olduğunu bilebiliriz. /Tanrının yok olduğunu bilebiliriz
3. Tanrı’nın var olması için bazı nedenler sayabiliriz. /Tanrının yok olması_olmaması için bazı nedenler sayabiliriz
4. Tanrı’nın var olma/yok olma ve olmama nedenleri, Tanrı’nın varlığıyla/yokluğuyla ilgili kanıtları oluşturmaktadır.
5. Bu kanıtlar bilimsel değildir. Ancak sıradışı bir şekilde geniş anlamda bilimsel sayılabilirler.

(I) TANRI VAR MIDIR? TANRI YOK MUDUR?
Tarih boyunca, dünyadaki tüm kültürlerde insanlar Tanrı’nın var olduğu konusunda ikna olmuşlardır.
Tarih boyunca tanrın yok olduğu ve olmadığı konusunda ikna olmuş kültürler ve insanlarda vardır.
Farklı sosyolojik, entelektüel, duygusal kökenlerden gelen ve farklı eğitim seviyelerine sahip bir çok insanda insan bir Yaratıcı ve tapınılacak bir Tanrı olmadığına inanıyorlar. Kuşkusuz, bir şeye çok sayıda insanın inanıyor olması bu şeyin doğru olduğu anlamına gelmez. Öte yandan, çağlar boyunca bu kadar çok kişi kişisel olarak Tanrı’nın var olmadığına ikna olduysa, insan kesin bir güvene sahip olarak hepsinin yanıldığını söyleyebilir mi?

yazı

sadece diyalektik esnek düzenlemeler ve aynalamalar ve ters diyalar kullanılmış ve uygulanmıştır;

aynaya bakmak;

yeni/başka bir yazı kaleme almadım
--
TANRI VAR MI? - İNANMAK İÇİN SEBEPLER
TANRI YOK MU? İNANMAMAK İÇİN SEBEPLER

Aşağıdaki metin, Tanrı'ya inanmamız/inanmamamız için direkt sebepler sunmaktadır…

Birisinin çıkıp Tanrı'nın varlığını/yokluğunu basitçe ispatlayan bir delil göstermesi herkesin hoşuna giderdi, değil mi? "Sadece inanmak ve güvenmek zorundasın" ifadeleri yerine, gerçek bir kanıt... Bu bölümde bu kanıtlara aday olarak gösterdiğimiz unsurları size sunacağız.

"/" ile değilleyen ve takaslayan ifadelerin öncelini kaldırdığımı düşünelim.
Örn. sadece şunu yazıyorum.

Birisinin çıkıp Tanrı'nın yokluğuna basitçe ispatlayan bir delil göstermesi herkesin hoşuna giderdi, değil mi? "Sadece inanmak ve güvenmek zorundasın" ifadeleri yerine, gerçek bir kanıt... Bu bölümde bu kanıtlara aday olarak gösterdiğimiz unsurları size sunacağız

böyle bir şey/ var mı?
bu bir propaganda

Ancak ilk olarak şunu göz önüne almanız gerekir; eğer bir kişi Tanrı'nın varlığını/yokluğunu bir olasılık olarak kabul etmiyorsa, bütün delilleri reddetmesi engellenemez. Eğer bir kişi insanların ayda yürüdüğüne inanmayı reddediyorsa, kendisine sunulacak bütün deliller onun düşüncesini değiştirmeye yeterli olmayabilir. Astronotların ay üzerindeki yürüyüşlerinin videoları, fotoğrafları, aydan gelen taş parçaları, tüm bunlar değersizdir çünkü bu kişi kesin bir şekilde insanların aya gidemeyeceğine karar vermiştir.
aynısını yapalım-lütfen inceleyin-serbest-dürüst
lütfen;
bakın burda felsefe yazanların hiç ya da herhangi biri bugüne kadar bunu yaptı mı?
bunu mu yapıyor?
böyle bir metodoloji örn.

Ancak ilk olarak şunu göz önüne almanız gerekir; eğer bir kişi Tanrı'nın yokluğunu bir olasılık olarak kabul etmiyorsa, bütün delilleri reddetmesi engellenemez.

şimdi bu cümle yukarıdan alındı.

Konu Tanrı'nın varlığına/yokluğuna geldiği zaman, Kutsal Kitap'ı yeterli kanıt gören insanlar da vardır

evet gerçekten konu yokluğuna geldiğinde kutsal sayılan kitabı -bile- yeterli görenler vardır-

Tanrı'nın varlığını/yokluğunu destekleyen sebeplere bakmadan önce kendinize şu soruyu yöneltmenizi tavsiye ederim: Eğer Tanrı var ise, ben onu bilmeyi istiyor muyum?

Eğer Tanrı "YOK" ise, ben onu bilmeyi istiyor muyum?

gerçekten bununla uğraşmak istiyor muyum? ben istemiyorum-ben istemiyorum
çünkü serbest zamanımı heba eden bir eylem-ve -boşa zaman kaybı ve boyunda kendi boyunda kişilerle yapılması gereken bir eylem benim ya da onun işi değil
öncelikle
burda anlatmak istediğim tek şey -aynı şey olduğu -aynı şeyin aynı şey

Tanrı'nın Varlığını/Yokluğunu Destekleyen Sebepler...

1. Dünya tarihi boyunca, bütün kültürlerdeki insanlar, bir Tanrı'nın varlığını/yokluğunu kabul etmişlerdir.

Bir kişi, bütün tarih boyunca gelmiş geçmiş bütün insanların, bütün ulusların ve kültürlerin hatalı, kendisinin haklı olduğunu nasıl söyleyebilir?

:Mesele kaç kişinin haklı ya da haksız olması ve kişi sayısı mı? bu nasıl bir ölçüt ve bağ ve bilgidir ve bu bir bilgi ölçütü mü? bu propaganda neden? ve kim yapıyor bunu ve din neden yayılım için propaganda ve siyasi zihniyet aracılığı kullansın

bu böyle devam ediyor--
bunla mı uğraşalım;;
mesele bu mu?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 07:11 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 07:06 ----------

Yukardaki sayfanın biri her zaman google aramasında reklam sağlayıcılarla birlikte en üst sıradadır. İsterseniz progapanga ve zihin zehirlenmesi üzerine konuşalım
ve isterseniz paranın kimde olduğu ve paranın gücü
ve neyin ne amaca çıkara amaca hizmet ediyor olabileceği isterseniz birlikte konuşalım
ve isterseniz-düşünelim-düşünebiliriz

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Tanrının varlığı hakkında düşünmeye başladığımızda ilk bakmamız gereken yer Onu kaybetmeyi göze alıp alamadığımızdır..onu kaybetmeyi göze alamayan teoloji yapacaktır ,kaybetmeyi göze alansa felsefe..

Şimdi düşünüyorum da ben kierkegaardı Tanrıyı kaybetmeyi göze alamadığım için okumaya başlamışım belkide..bu büyük düşünüre saygısızlık yapmak istemem elbet ama kierkegaard'ta Tanrıyı kaybetmeyi göze alamamanın üzerine kurdu belkide tüm felsefesini (yaftalıyor olabilirim elbet) ..insan böyledir..basit duygusal bir neden üzerine akımlaşacak seviyede güçlü felsefeler kurabilir...ve yine insan böyledir bir adamın tüm felsefesini benim şu an yaptığım gibi basit bir nedenle yaftalayıp üstüne birde anladığını iddia edebilir..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
başlığı açmamın bir anlamı yok bir sürülme sürüklenme ama
-başı yok yani ama ne diyeceğimi bilemedim burda/bundan
bu başlığı felan açmak çelişkilerimin zirvesi ve abidesi ama madem açtım ne denmeli
zırvalamışım-sonuç eylem ya da gereksiz girdi-boşverelim

yaızm portfoyümde en azından bunu konu başlığı olarak istemezdim-kendimi kirletiyorum gibi
ve falzası _yabancılık türevleri ekonomisi hissediyorum;
bir itiraf-ı defin mi?
gerçi bi yerden sonra bütün her yazım ve kimlik öyle oldu ama en azından konu anlam
neyse
gel gelelim efendim fasulye turşusunun suyu diğer turşu sularından farklı mıdır?
hımm bunu bilmiyorum ne cevap vereceğimi bilemedim
efendim kem küm
diyalektik ilginç bir türev ben aynaya baktığımda kendimi görüyorum-son bi kaç yıldır gördüğüm şeyide tanımıyor sevmiyor ya da bilmiyor onaylamıyor -yabancı gibiyim yalan yok

tanrı yok mu? tanrı var mı aynasında-n mı gözükür?
bunu bilmiyorum fikrim yok

ne denmeli hiç bir zaman bilmiyorum -gibi hissediyorum
bunun bir çözümü var mı?
sorular sorun ve en ideal cevaplara yakınlaşalım ve cevapları geliştirelim gibi bir ikilem duruyor bunu yapınca

bu bir sürtüşme başlığı-serbestçe sürtüşelim olmadı
sürtüşmekten zevk alıyor muyuz

---------- Mesajlar Birleştirildi at 08:20 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 08:16 ----------

sürtüşmek isteyen burda bana ya da benimle sürtüşebilir ya da serbest sürtüşebilir- daha nazik sürtüşeceğim;

ls2

Kahin
Onursal Üye
Dijitale gıcına mı açtın yoksamm :) ehehe

ya da felsefenin yükseklerinde artık bu konular konuşulmuyor felan diyenler yüzünden mi :)

bence en önemli mesele..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
evet bu başlığı sürtüşme amacıyla açtım-sürtüşmek için yani
-
pek öyle denemez ana yakın ama genel-
nereye varacağını bende merak ediyorum

---------- Mesajlar Birleştirildi at 08:34 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 08:34 ----------

arkadan hançerlemeye gerek yok -serbest hançerleme ya da serbest atışma yakınlaşması

---------- Mesajlar Birleştirildi at 08:35 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 08:34 ----------

elimde hançerim yok sözlerimle geldim buraya

---------- Mesajlar Birleştirildi at 08:35 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 08:35 ----------

dilimde jilet milet yok;
arkamda da kimse yok;

---------- Mesajlar Birleştirildi at 08:36 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 08:35 ----------

cebimde polis yok-sakarca da evim yok*- mars uranuste ve venus komşum yok

---------- Mesajlar Birleştirildi at 08:39 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 08:36 ----------

kimseyi getirmedim yanımda ;aklıma bağıl düşüncelerimi getirdim
sorular yalan söylemezler cevapları
güldürük otu ya da sinerji tohumu ya da şehir efsanesi hipnoz altında cevaplayabilirdim
-
ben felsefeyle falan işim olmaz- kafası karışmış bi adamım- yaşayamam-çıkamadım işin içinden ve kasyopya sardım
bu kadar nokta-başka soru var mı?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 08:51 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 08:39 ----------

ben burda ahlakı korumakla savunmakla ya da bi şeyler aleyhine lehine bi şeyler yazdırmakla-yazdırmamakla görevli felanda değilim -miş
takımım-ekibim grubum dönencem de yokmuş ,
mars ve uranüste evet evim çağlam çocuğum felan da hiç yokmuş
o halde neden yapıyorummuş bunları
-aklım sardı dedim ya

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Dijitale gıcına mı açtın yoksamm :) ehehe

ya da felsefenin yükseklerinde artık bu konular konuşulmuyor felan diyenler yüzünden mi :)

bence en önemli mesele..

Varlığını bildiğim bir konuyu tartışacak değilim hakkınızda hayırlısı olsun.

Sanalmanik fanları için açıyor bu başlıkları bazıları kendi yazamadıkları için tetikçi gibi sanalmanik i kullanıyormuş meğerse...
Saygılar gönderelim Pir Sultan epoche'ye! (Felsefenin piri - ustası anlamında yanlış anlama olmasın.)

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Her gün başka bir manzaradan kaçıp kopup geliyoruz buraya-orda burda süren
bi pikniğe bir günden kaçmaya buraya;
ve bir feraha buraya
Bir dağ başı olmalı bu yer
ve bir ova pikniği ya da kendi platosu ve enginliği olmalı bu yer ;çok oksijen için herkese lazım
geniş ve ferah bir dağ başı ovabaşı ve su dibi gibi olmalı bu yer için;
her gün insan kimliğine yada günceye ve eski toprağa ve toza bir çiçek ektim diktim ya da suladım
ve eskiden bir yumar tomarlak otu söktüm attım-denedim
bir ayalıkta kaya ayıkladım
tarla olacak bir ormana ya da orman olacak bir kayalığa baktım
avlığa içliğe ve diğer türlere baktım;

ya da birileri dikti birileri söktü attı bi şeyler söktü-herkese yetecek alan yok mu?
piknikleyen bu ala-da kaçacak yer arayışları;

neden burda su var- ya da neden serin ve neden gökyüzü ve diğer bulutlar yüksel
ve değilse neden oraya taşınmalı değil;

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Felsefe forumunda sadece din tartışmak artık hangi mezhep doğru tartışmalarına dönmedi mi?

Felsefe gibi bir nimeti dini görüşleri yaymak için bir alet olarak kullanmak artık eskimedi mi?

Önceki bir post'umda da belirttiğim gibi buradaki herkes bir noktaya kadar toplumun aydın gençlerini,yaşlılarını temsil etmiyor mu?

Hal böyleyken birbirimizi daha başka soyut ve somut tartışmalarda bulmamızın,aydınlatmamızın vakti gelmedi mi?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
sekiz girdili kemaliye üzümü ; rengi mor mudur al mıdır- deki karadır
rengini ışkını sıksam bal mıdır -ar mıdır- yar mıdır

---------- Mesajlar Birleştirildi at 09:39 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 09:18 ----------

ölüm yerleri bu beklemez-- bildiğim kadar direnç ve anlama tutacağım kendime

---------- Mesajlar Birleştirildi at 09:45 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 09:39 ----------

oğlumla kızım hiç bir zaman benim isteyeceğim ya da anladığım-anlayacağım ya da onlara öğütleyeceğim gibi birbirine kardeş -yakın- bakmıyor

ya da benimde daha 15 imde ya da 17 imde -imden sonra sonra kendi kardeşime bakacağım gibi -geliştireceğim gibi
gibi algı, gibi kardeş bakmıyor

çakmayan ateş çakmıyor;
çakmayan ışık çakmıyor

---------- Mesajlar Birleştirildi at 09:48 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 09:45 ----------

ben 17 imde 35 imdeki gibi müzik duymuyorum

---------- Mesajlar Birleştirildi at 09:53 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 09:48 ----------

beş milyar kelimeyi toplayıp un edip ekmek etsem hepsi daha iyi
-
başka bir ata oynanmalı güven atı ve bu at önemli öyle anlıyoruz

---------- Mesajlar Birleştirildi at 10:38 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 09:53 ----------

seminerindeki kalabalığa hitaben;

"gördünüz onları. neden geliyorlar? ne düşünüyorlar? gözleri bomboş bakıyor. tüm bu kayıt cihazları.. üzerime doğrultulmuş silahlar gibi! anlamıyorlar; hiçbir şey anlamadıklarına tümüyle ikna olmuş durumdayım. seminerime geliyorlar çünkü lacan üzerine bir kitap hazırladıklarını, lacan'ın bir biyografisini yazıyor olduklarını söyleyebilmek için yapıyorlar bunu."

şimdi lacan ne anlıyordu ve anlatıyordu ve ne oluyordu-neler-neden?
bunları düşünüyorum

kesinlikle dondurulmuş bir kalabalığa bakıyorum ve kesinlikle olmayan insanlarla konuşuyorum
ve ne olduğunu anlamaya çalışıyorum sadece ve de neden olduğunu

anlıyor olacak gibiyim ancak o yanıtı ve düşünceyi izlemi kesinlikle ama kesinlikle sevmiyor onaylamıyor ve izlemiyorum bile- düşünmek dahi istemiyorum;

burda olan nedir yahu! kazan çömlek mi patlamalı; kimin için

ls2

Kahin
Onursal Üye
Varlığını bildiğim bir konuyu tartışacak değilim hakkınızda hayırlısı olsun.

Sanalmanik fanları için açıyor bu başlıkları bazıları kendi yazamadıkları için tetikçi gibi sanalmanik i kullanıyormuş meğerse...
Saygılar gönderelim Pir Sultan epoche'ye! (Felsefenin piri - ustası anlamında yanlış anlama olmasın.)

Burada tartışırken düşüncelerimizi düzenleriz,elden geçirriz felan işte. yoksa amaç galibiyet yada mağlubiyet algıları değildir. burada maça çıkan 3 puanı alır :) bana göre böyle.. ayrıca burada hepimiz nicklerden ibaretiz bu da egoların gerilemesine vesile olmalı bence..ve bu tartışmalar için iyi bişi..

varlığını bildiğin konularında tartışabilirsin..bu inancını akılla temellendirmende faydalı olacaktır..

İnsan elbette her inancını akılla temellendiremez, hepimiz temellendiremediğimiz inanclara sahibiz çünkü temellendiremediğimiz inançları temelllendiren güdülere sahibiz..

kierkegaard der ki; sen iman sıçramasını yap, iman sıçraması yapıldıktan sonra inanç senin zihninde tutarlılığı yaratacaktır.

biliyorum dediğin şey tahminen bu olmalı Dijital :) işte kimse bu öznel tutarlılığını dışardakilere aktaramaz. o yüzden bu başlık ve benzeri tartışmalarda amaç öncelikle başkaları değil kendimiz olmalıyız..

bu kadar fair playden bahsettim ama olaylı maçların daha çok ilgi çektiğide bir gerçek :)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Burada tartışırken düşüncelerimizi düzenleriz,elden geçirriz felan işte. yoksa amaç galibiyet yada mağlubiyet algıları değildir. burada maça çıkan 3 puanı alır :) bana göre böyle.. ayrıca burada hepimiz nicklerden ibaretiz bu da egoların gerilemesine vesile olmalı bence..ve bu tartışmalar için iyi bişi..

varlığını bildiğin konularında tartışabilirsin..bu inancını akılla temellendirmende faydalı olacaktır..

İnsan elbette her inancını akılla temellendiremez, hepimiz temellendiremediğimiz inanclara sahibiz çünkü temellendiremediğimiz inançları temelllendiren güdülere sahibiz..

kierkegaard der ki; sen iman sıçramasını yap, iman sıçraması yapıldıktan sonra inanç senin zihninde tutarlılığı yaratacaktır.

biliyorum dediğin şey tahminen bu olmalı Dijital :) işte kimse bu öznel tutarlılığını dışardakilere aktaramaz. o yüzden bu başlık ve benzeri tartışmalarda amaç öncelikle başkaları değil kendimiz olmalıyız..

bu kadar fair playden bahsettim ama olaylı maçların daha çok ilgi çektiğide bir gerçek :)

İnanmayan, inananın değerlerine saygı duyamadığı için seviye düşer ve kavga çıkar, bu sebeple ben bu tip tartışmalara dahil olmayı doğru bulmuyorum. Herkes yolunu kendi çizmelidir, bu kişisel bir mücadeledir. Yine de isteyen tartışabilir, gıcık olunacak bir durum yok.

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
sanalmanik fanı felan olduğunu olacağını sanmıyorum ama sanalmanik batırılmış bir yazımcı kimliği sadece
Kasyopya okuması ivmelenmesi-girdisi sonucu, ötesi pekte diyeceği olmayan, günlük hayat sadesi -az hayat -az araştırma, okuma ile gündelik yaşam kişisi olan sanalın gerçek kimliği :
Kasyopya okuması ve Kasyopya travmalanması ya da gerçek travması sonucu buralara bulanmış-bulaşmış gelmiş bir yazımcı kimlik
bu işlere bulaşmış;
ve sanırım bırakmadan önce ya da daha kontrol tutumlu, etmen tutumlu bir yazım ararken ve kendi isteğinde son turlarını dönerken ve oynarken bunun rahatıyla son ortam karıştırmalar ve çırpınmalar metodolojisi sergiliyor

verdiği ve vereceği rahatsızlık için özür dilemeden önce nereye varacağını bilmiyor olmanın sonsuz rahatlığı ve rahatsızlığı ile de buradaydı

bu yüzden kimliğini çekmek ya da yazmamak ya da az yazmak ve sadeleşmek ve sıradan sade bir düşün bulmak ve olmak peşinde;
sade düşün ve günlük laflarla yazın azaltmak ya da sade temalı bi kaç sıcak esen ve içten candan cümleyle arada burda kalmak olmak temaşası üzerine düşünürken;
bu kaptırılmış ,vurgun yemiş, mest yemiş ve -idareli- kendini kaybeden tutumu ve kendini sunan da ahkam da eksen tavrını da inanın atıp satmak ve bırakıp terketmek peşinde;
ve bunlarıda olabildiğine çözümleyerek ve araya sokuşturulacak bi kaç başka denklemide oraya tıkayarak ve dediğimiz gibi olabildiğince bu işleri bırakmak azaltmak indirgemek ve kesmek ondan-bundan kurtulmak istiyor

başsız ve sonsuz işler bunlar; bırak yerleri ve başla yerleri ve bırak yerleri
yoruldum saygıyla

---------- Mesajlar Birleştirildi at 13:31 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:57 ----------

ben amaçlarımın sonuçlarını göremedim göremiyorum ve amaçlarımın paralellerini ve çakışmasını
çakışma umarım vardır mutlaka vardır-içiçe geçme-tüm zamanlarda
hep bir savaş hali hatırlıyorum
ben olmayan benler ve durumlar ve yazma kayması sapması hep bu durumda
sizin olsun

neye karşı üretir insan kendine ya da diğere
umursayacağım bi üçüncü ya da hiç yok;

-susma istenci-kaçma istenci;

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
neredeyse artık kesin olarak eminim ki ve kesin olarak duyumsuyorum ki; evrensel varlaşan'a ve evrensel-insan'a iade-i itibar yapacaksınız
hiç değilse;bir ovada değilse dağda değilse de bir yol keşişmesinde ve aynı pınar'dan su içmede;

---------- Mesajlar Birleştirildi at 06:27 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 06:23 ----------

evrensel hyper sevginin/sevgilinin (sevginin ve dream'in gucunun) super parabolu

--
bu cumle kendini boyle yazdırmak ve kaldırmak istiyor ona dokunmayacağım o halde;

---------- Mesajlar Birleştirildi at 07:09 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 06:27 ----------

anlama denen yer kavşağı-güven denen-denicek yer kavşağı ve bura denen yer kavşağı yada başka bir kavşak ama

ne kavşak ama
super hipotezler çağında tanrı çoktur;

---------- Mesajlar Birleştirildi at 07:19 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 07:09 ----------

"bir ben tek tanrı" özeli "çok ben çok tanrı" özeline genişler ve genellenir ve bu özel üzerinden tekellenir-tekleşir

---------- Mesajlar Birleştirildi at 07:22 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 07:19 ----------

bilgi hırsızıları görüyorum ve buna gözyumuyorum ya da açık ediyorum
ama çalınarak alınamayacağını ve aşırılamayacağını ya da bozdurulup kullanılamayacağını da ilan ediyorum

---------- Mesajlar Birleştirildi at 07:44 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 07:22 ----------

özdek olanın ben olarak özerkleşmesi ve yine özdekleşmesi çoğulu çoğullaması ve çoğulsaması
gözlemin gözlemi ya da gözlemin gözlemi
-varoluşunun göstergesi ya da görüyor diyebiliriz;
özdek olan kendini bütünlerde parçalarda diye ayırt edebiliriz ancak bu felsefe bir yere gitmeyecek

---------- Mesajlar Birleştirildi at 07:45 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 07:44 ----------

bilgi çalma ya da bilgi gözetleme/ön gözetleme aşırması /seansı

---------- Mesajlar Birleştirildi at 07:48 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 07:45 ----------

anladığınızda merak etmeyin yazıyor olursunuz aynılarını başkasına

---------- Mesajlar Birleştirildi at 08:07 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 07:48 ----------

anladığınızda merak etmeyin- bu birden olur
çakar
eğer aydınlıkta araştırma yapıyorsanız kitabın tüm sayfalarını fener bitene kadar araştırın ve okuyabilirsniz
eğer karanlıkta okuyorsanız hiç bi şey duymazsınız-karanlık sağırdır ama işinize gelir çünkü işimize de gelir gelmelidir
çünkü rahat edilir-uyunur ve başbaşa kalınır ışıkla ve ışıksızlıkla dinlenilir
özne olmanın neresi kötü ben sevilmenin ve bakmanınsa daha fazla özne olmak öznelleşmek ve ilginç ve tuhaf özneler ayratmak ve duydurma kgerekir
Beethoven ve Nazım olmalıdır Gandhi ve diğerleri onlar olmasa kimbilir yaşayamazdık
yaşam amaç ve coşku duyumsatan şeyler bize

aydınlık bakma ve açık araştırma ile ilgilidir/ ve açık bilgi yönelimliliktir
ışığı tuttuğunda bir şey görürsün ya bir şey arıyorduysan;
fener elde bıldırcın arıyorsan bıldırcın bulaan kadar bulacağın tüm diğer şeyleri ve kuşları sevmeyeceksin
budna kötü bi taraf yok-bu sanrısoloji

diğeri; kapalı
bilgi doğrulatma ; bilgi saydırma-bilgi tedarik bilgi neleme-bilgi doğruluğu sağlatma bu büyük hastalık
bilgi geçerliliği sorgulatma bu küçük hastalık onun yanında

bilgi alma-edinme sahip olma ay da güçel sahip olma çalma ele geçirme
ya da zoru metazoriye tutma çabası-defin -ölü doğan sakat bebek bilgisi bebeği bilgisi
açık araştırma bilgi getirir ve
yöenliminiz bilgi değilse seksse sekse gidin bilgiye değil ve bilgiden seks gelmeyin
ordan bilgiye gelinir çünkü her kapı bilgiye açıktır eğer araştırma ve keşfetme macerası akl ıheyecanı sürüyorsa; kapalılar çoğul
özgürlüğe neden tersten koşuyorsunuz

-önergeleşmek zor
bilgi tabileşmek -çağ safsatası

diğeri subjektif elemlerdir-kanılardır
kanılara tabi tutar -beğeni ölçer -kime ne bundan
içinde aramalar bilgi aramalar doğrulamalar
açık aramalar ve -apaçık hipotezler belki

insanlar üç tv programı ile ,durum ile programlanıyor ve savsaklanıyor
önlerine geleni subjektif değerlere tabi tutmak aşılaması
örn. yemek geldiğinde şuna başlıyoruz
güzel olmuş ama eksik hımmm suyu sade -şekeri az tuzu seksen derece -eskiden böyle bi şey yoktu
isnaları saymaya başladık kaşında gözü var diye;
ye geç vardır;

doğa temelli yaklaşım ve modern toplum büyüyüşü körlüğü -nesil defini;

bu değil şu an toplum yıkmadan bir bilgi kurulamaz ; bu toplumun deneyeceği bunu denemektir ve haz almaktır-bunun üretebileckelerini deneyim ve hazdan ve üretimden deneyin
-haz uyaran deneyim ve diger sanallıkta macera ve coşku bulmak zorluğunda

bu çağ devir sanıyorum ve bilmiyorum ama kendi çağını çöküşünüyaşaycaktır ve içe batacaktır ya da yıkımlardan yenilenecek ve enerji güç elde edecektir -çökemelrden batma ve kalkma başak yolu mamalesef biz ne semziyoruz
ya da çağ devir kapanması ve yeni devir açılışı başka bir enerji yok üretim yok

düşükler küçükler felan değil yok olamazlar alttan başlanmazsa yukarı tımananılamaz bir alt yaratılmıştır mutlaka bu o dur

yüzyıl başı devri gibi açıklamayan bir sezi öbeği ile girdişiyoruz şimdi

---------- Mesajlar Birleştirildi at 08:15 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 08:07 ----------

ben olsam bilgi ve felsefe üretme işini; dağdakilere mi verirdim önerirdim-
hayır onlardan tazeleşme ve işin içine katılmış ekip
doğa bakışını yada doğa ve toprak -gerçek- büyümesini küçümsemeyin; Gerçek materyallerle zaman büyütmenin ve gerçek doğada çok kalmanın yalnızlığını ve gerçek insanlarla, üretimle ve birebir olgularla zaman geçirmenin gücünü ve sanal tedarik tersini asla ve asla hiçmihiç küçümsemeyin;

burada ikiboyutluluk algısı ayırdı var
tv iki boyutlu düzlem kağıtta öyle ve defterde öyle ve gerçek olgularla iş göremeyen;

---------- Mesajlar Birleştirildi at 08:20 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 08:15 ----------

tv etkileşememiş ya da düzenlenmemiş ve programlanmamış eski nelisiler ve kimse yok gibi şimdi
bu yüzden bilgi az ve az olacak-daha da az olacak

herhangi programlanma-din ve bilgi tv ya da modern toplum ilişkileri -eğiti myağı düşzenleri ve bu emirler tabi tutulmamış bilir kimlikler toplumları
bunların zehirlenmesinden uzak insanlarla
ha onlarla yaşanır;
burada da eğleşilir-ikinci dünya harbi;
bilmme-sen bilirsin..

---------- Mesajlar Birleştirildi at 08:27 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 08:20 ----------

Ucboyutluk gozlemin sinerjik olgu ogrenmesinden gecmis bireyle takismayin..bu son isiniz olsun
Ve sanirim arivederci ve elveda..

ls2

Kahin
Onursal Üye
neredeyse artık kesin olarak eminim ki ve kesin olarak duyumsuyorum ki; evrensel varlaşan'a ve evrensel-insan'a iade-i itibar yapacaksınız
hiç değilse;bir ovada değilse dağda değilse de bir yol keşişmesinde ve aynı pınar'dan su içmede;

Bu satırlar bana mı dostum? eğer bana ise hemen söyleyim; öyle bir itibar iadesi yapmayacağım, sözlerimin hala arkasındayım ..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
konuyu tartışmalara ve çatışmalara bölmedim
ya da kişilere ve olaylara da

---------- Mesajlar Birleştirildi at 09:00 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 08:59 ----------

başka şeyler gördüm-
görüldüğü yerden görülüyor ..ya da görülecek

---------- Mesajlar Birleştirildi at 09:10 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 09:00 ----------

eğer evrensel bir varlaşma varsa, evrensel varlaşmanın ya da bir diğer evrensel varlaşmanın -bilgileşmenin eşit ayırdı denkleminde ve -kombinasyonunda komibinzezonunda -kişi değil belki ama olay ilgi ve tanık yüzleşecektir ; ilgi olay açılımı gözlemlenecek/nadir;

eğer evrensel bir varlaşma (ya da evrensel bir tanıklık ve genişleyen tanıklık ilgisi ve ilgili) varsa, evrensel varlaşmanın ya da bir diğer evrensel varlaşmanın -bilgileşmenin eşit ayırdı denkleminde ve ilgililer kombinasyonunda komibinzezonunda -kişi değil belki ama olay ilgi-si ile ilgili ve ilgi -nadir- yüzleşecektir ;

bunu açamadım ya da bu kadar açabildim; çatışmaz;

çatışmasız;

---------- Mesajlar Birleştirildi at 09:28 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 09:10 ----------

eğer özne 'bilindik' çabaları aşan (evrensel-geniş ya da daha duyul ve daha pozitif) tanıklık (ya da çoğul -içiçe tanıklık vb. açıklanamayn kendi de adlandıramadığı sanı ve duyum hipotezi ile benzer geri bildirim savlarında) beyanlarında bulunulmuşsa
ve siç umura ve kale almamışsanız?
bunu ummazsınız değil mi ve ummazdınız?
yine de bir düşünün; ama ne denir bilinmez

ve sonuç sağlanmışsa?

çoğul durum yada içiçe -çoğul durum- tanıklık aynılaşması/aynalaşması bengili ya da başka
çözümsüz çözümlenemeyen adlarla aslında şu an tanımlanamayacak kadar karmaşık ve içiçe durum

içiçe tanıtım ve bilgilendirme-zaman çoğulu-öznesi

siz benler ve ben oğlu benkızı benler bunlardan henüz haberdar değilsiniz;

ve buradaki öznelerden biri de sizsiniz/sizseniz gelecek için;
uyuyun olur mu?
ve haber verin duyduğunuzda bize de;
ya da bir başka biri;
iade-i itibar pozitif bir kavram-kuramdır

siz kendiniz ne sanıyorsunuz?
siz beni ben ve
siz kendinizi de kendiniz ve kendinizi de ben sanıyorsunuz

eğer evrensel bir tanıklıktan sözediyorsanız, sözediyor olursanız, evrensel-insan olanın ya da olmayanın ya da bir gün kendinizin belki ve evrensel-insan ya da kendi olan tek bir beninden de sözediyor olursanız
kendi beninizden de bir gün çekersiniz siz-hoşçakalın-sağlıcakla kalın;

ben senin sen olmayacağından sözedeceğim;

evrensel insan beni ya da evrensele insan kişisi ve evrensel insan öznesi var
ve başka bir evrensel -özlemden-özdilekten ve öznelikten ya da geribildirimden de sözetti-aklınızda bulunsun-belki lazım olur bir gün;

-evrensel sevgi kuşağını dinlediniz-

---------- Mesajlar Birleştirildi at 09:43 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 09:28 ----------

evrensel empati merak etmeyin ve evrensel empatik;
kaçış yok;

eğer kuzey kutup dairesine gidiyorsanız
burdan giden bir çok yol var;
tamam o kutup dairesi tam orası -çekimin çatışmalı olduğu tam ora; tam nokta ;ya gidiyorsanız

tamam şimdi tam kutup noktasına gidiyorsnaız

ordan evrenseli görünce sola dönün

tamam kutup noktası olarak sözedilecek bir nokta var mı?

tam bir nokta var mı?

tamam siz güney kutbundan gidin o halde ve ordan güneye dönün evrenselle karşılazmazsınız;

ama şunu da unutmayın ve aklınızda bulundurun

kutup noktası

pusulanin ise yaramadigi noktalardir.

zira, eger tam kuzey kutup noktasinda duruyorsaniz, size gore her yon guneydir.

keza, eger tam guney kutup noktasinda duruyorsaniz, size gore her yon kuzeydir.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 10:11 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 09:43 ----------

Eger bi gun kutup olmayan yer ya da cekim olmayan bi yer aramak merkez aramak ve merkez disi aramak
Merkezkac aramak merkezkac iradesi siginmasi aramak yada ozgurluk ve baris
gibi ihtiyaclar ya da kayiplar yasarsaniz
ya da neler olup bittigine bir bakmak icin daha iyi bir bakis gormek icin kutup cizgilerini ya da baska yerleri gezerseniz ararsaniz
Ve bir dairenin ic ya da disyuzeyini tam olarak ve gezmek aramak ve kavramak gibi gunyuzu ihtiyaclariniz olursa
Ne dedigimi kavrarsiniz ancak hala birbirimize aciklamak icin zamana ihtiyacimiz olucak
Bizde bilmiyoruz
Yapilandirmalr bozuk ve yetersiz

Onun icin ben ya da evrensel yada herhangi baska biri kendini parcalamadan yada paralamadan ve digerleri digerlerimiz benzer sorunlarla bogusmadan once bunlari anlamanin aramanin ya da yapilandirmanin bir yolunu aramak icin firsat
Yeri ve zamani
Simdi
Anladin mi

---------- Mesajlar Birleştirildi at 10:13 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 10:11 ----------

Notr algi cekimsiz algi ve tutumsuz algi ve tutumsuz sevicilik insan sevicilik ararsaniz anlayacaksiniz

---------- Mesajlar Birleştirildi at 10:18 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 10:13 ----------

tutumsuz kayıtsız doğal bir sevgi ararsanız anlayacaksınız...

ElChupakabra

Felsefe.net
Yeni Üye
İnsanlar önceleri tanrıyı ölmüşlerinin ruhlarında aradılar. Totemcilik vs. Sonra doğal fenomenlerde aradılar şimşektir, volkandır vs. Sonra doğada, evrende aradılar dışındadır, içindedir, evrenin kendidir vs.. Şimdi de Google da arıyorlar...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Tanrı arama eylemi sonucum;

Tanrı aramanın kendisi bu haliyle bozuk bir eylem mi?
kim bize tanrı aramamızı söylüyor
sorularımız olabilir
ve biz neyiz kimiz sorabiliriz ve şu göğe bakıp ya da dışarda olan bitene bakıp aslı arkası ve daha gerçeği nedir-neler olup bitiyor diyebiliriz
bunlar doğru ve iyi ancak
ancak tanrı diye bi şey varmış ve sen varmışsın ey tanrı nerdesin seni bulmalıyım/bulmalıyız eylemi- biraz bozuk durmuyor mu?

gerçeğin cevabını bulmalıyım
-neler olup bittiğini anlamalıyım ve daha iyi bir cevap istiyorum/bulmalıyım
ve daha iyi anlama istiyorum gibi düşünceler ve kalıplar dururken ve varken
düşüncenin açık kalıpları var iken

şimdi biz bir sonuç arıyoruz ve sonuç kendine bağımlı -bir sonuca bağımlı
ve arama eylemi ona bağımlı ve koşullu
ve var ya da yok bulacağımız şeyi arıyoruz
bu ilginç ama ne deneceğini bilmiyoruz
yani bunda gördüğüm şimdi tuhaflığı nasıl anlatmalıyım ki ben

tanrı arama eyleminin; gerçek arama, kendini arama ya da gerçeğin cevabını arama ve bulma ya da neler olup bittiğini anlama vb. adlandırmalar üzerinden daha fazla ve yetkin cevap ve bilgi arama eylemine bileşmiş biçimini -eğer öyle ifade ediliyorsa ve edilecekse seviyorum ve anlıyorum ve onaylayabilirim
bu durumda mesela onla çatışmazdık
ama aranan sonuçta yanılgılara da hazır olacaktır kişi ve -açık olacaktır-

arama eylemi sonuçta bağımsız bir eylemdir ve bulanana ve bulunacağa arama sonuca gebedir
sonuç var-ın antisi bizi yoracak öyle anlıyoruz ve çatıştıracak bizi zaman içinde

sonuç geçerli ben biliyorum ama yine de arayalım ve sınayalım bulalım ve doğrulayalım girişmesi mantığı ile ve ters varsayması ile yapıalcak aramalar
cümlenin ifadesi bile ifade ederken olanı ve olacağı ne diyebilirim;

gelecekte bu toplumda bilgi kurmak ve yapmak isteyenleri yoracağız
dönüp onlara bize sonuç anlattıracağız ve dönüp onlara bize sonuç getirin derken nerede yanıldığımızı bize gösteriyor olun diyeceğiz
bize laf anlatmaya çalışıp başramayacaklar-bunu anlıyorum şimdi ama hala umutsuz değilim

onlara sorumluluk ve değişim anlamı yükleyeceğiz
onlara çalışma ödevi yükleyeceğiz- yüklüyor olacağız; olsun;
üç beş kişi hep bize laf anlatmaya çalışıyor olacak
bunun matematiksel ve ya da düşünsel bir yanılgı ya da sosyal ve bensel -toplumsal-
bir gelişim aşaması olduğunu yoracağız ve
anlayanlar bilgi yapmaya ve uzlaşmaya uzlaştırmaya girişecektir sonuçta
-ancak çok yorucu

sonra onların enerjilerini ve üretimlerini çalıyor olacağız değil mi?-yollar bulmalıyız
birlikte gelişmeliyiz

her neyse tanrı saklambacı için üç asırda diretsek aynı şeyleri yazacak ve söyleyecek gibiyiz
o halde iddia tekrar ve inancı göstermenin gücüne ve aklına bizler sığınacağız..
tanrı olmadığında kanıyız; başka ne diyebilirdik ki,

tanrı aramalarınız bu haliyle bilgi kayıpları ve yanılgıları olarak gözükmekte ;
Sizlerden tekrar özgün ve ileri ve derin düşünemeler ve mantık ve bilgi kuramları ile ya da yeni araştırmalar ve değerlendirmeler ve metodolojiler geliştirerek ve serbest sorgulama yolları keşfi ve zihin sorguları-araştırmaları düşünmeleri ve yeniden bakmalar ve sonucu yeniden değerlendirmeleri rica edeceğiz

Bulunmayanı aramanızı kimse istemiyor olacak-ben istemiyorum
ben aradım ve bulamadım
saygılar

xmatrix

Yeni üye
Yeni Üye
Sayın sanalmanik hojam sizinle tartışmaya girmek bir intihar olabilir. Ama yinede şansımı bir deneyeyim dedim. Öncelikle sizden istirhamım anlaşılır ve kısa cevaplar vermeniz :) .

Sayın hojam forumda;

"Mevcudatın varlığının kökeni problemi" ve "Ruh ve Bilinç"

Başlıkları altında tanrının akılsal ve bilimsel nedenleri hakkında yazılarım var. Yazı uzamasın diye buraya kopyalamadım.

Şimdi bu koşullar altında nasıl bir karşı teziniz var siz den cevap alalım ..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Sayın sanalmanik hojam sizinle tartışmaya girmek bir intihar olabilir. Ama yinede şansımı bir deneyeyim dedim. Öncelikle sizden istirhamım anlaşılır ve kısa cevaplar vermeniz :) .

Sayın hojam forumda;

"Mevcudatın varlığının kökeni problemi" ve "Ruh ve Bilinç"

Başlıkları altında tanrının akılsal ve bilimsel nedenleri hakkında yazılarım var. Yazı uzamasın diye buraya kopyalamadım.

Şimdi bu koşullar altında nasıl bir karşı teziniz var siz den cevap alalım ..
sayın xmatrix hocam

utandım sıkıldım mı yerindim mi desem ya da kendimden ayıp mı duydum desem
benimle tartışmak ;
intihar sözcüğünüz beni çok zorladı o halde ben muhtelemelen çatışmacı-zorlamacı ve düzensiz bir kişiyim ve kendimle yüzleşmeliyim;

bilemedim ne demeli o en doğru şeyi arıyorum şimdi o yüzden biraz daha düşünmeliyim
öncelikle naçizane ben felsefe karalarken ya da sözde felsefe yapıp tartışırken ve bu tartışmalara girerken
bazen doğru dürüst ve özgün içten karalamalar sunuyor ve yapıyorsam da bazen de ortamı alevlendirecek kelime ve mantık ve kurgu akıl oyunlarına da başvuruyorum ki
belki kendi çıkmazımdan birilerimizi düşünmeye zorlamak-
yani hep beraber karar vermek ve düşünce çözümleri üretmek üzerine ortam alevlendiriciliği yapmadığımı söyleyemezdim

bu anlamda mutlaka benden daha iyi tartışacaklar bilenler ve benden öncelikler vardır onu da sözedeyim;
bu forumda da vardır mutlaka ve kendimi bu anlamda yeterli görmüyorum onu da önemle ve ısrarla belirtmeliyim;

yine bu anlamda bi şey bildiğimi, olduğumu, sanmadığımı, iyi bir tartışmacı olduğumu düşündüğümü de sanmadığımı da belirtmeliyim
bundan sonra da
yazılarınız mutlak okunmuştur ancak tekrar inceleyip tüm içtenliğimle size döneceğim

---

Ben yazınızdan ve iletişiminizden daha büyük dersler çıkardığımı belirtmeliyim.
Öncelikle kurduğum kişiyi yanlış kurmuşum. Ben olanla iletişimde kimse sorun çekmemeliydi ve böyle bir keder kaygı yada ikilem duymamalıydık-bilgi teması için

ben yezım yoluma kesin ve net öyle çıkmıştım

intihar ya da düello böyle bi şey olmamakla birlikte burdaki ya da bu alanlardaki genel çatışamalar sanırım bizi böyle algılatıyordur
ya da geçmiş hatalarımız vardır
söz boyamaktan ve ağdalamaktan tartışamaya girşilemez konuşulmaz izlenim doğrumuşuzdur
biri bana bunu yazdığında aklımın kaçışmasından hemen onunla gerçek hayatta tanışsaydım ve benim ne kadar sade gündelik -bu alanda hiç dertsiz ve kimseyle de zorlanmaksızın ve içi dara gelmeksizin çatışmayan da biri olduğumu da görseydi keşke diyorum.
bunları nasıl yazacağımı inanın bilmiyorum şimdi onu düşünüyorum.
yani ne denebilirkiyi ararken bunları yazıyorum.

çatışmacı ve muhalif kimlik sorunum olmalı-uyumsuz kimlik
bunu düzeltmeyi de deneyeceğim

tabi ki öncelikle bu yazılanlardan çatışmacı ve manipülatör yada uzlaşılamaz-barışılamaz ya da zor
ya da öyle değilsede bunca yzınca sözde bilgili sanılan ve ve bilgisi olan kafakarıştırma uzmanı
ya da karşı tartışma girdisi tartışılamaz bir kimlik sunduğumu ve ya da düşüncelerimi beyan edememediğimi
yada istediğim gibi anlaşılaşılamıyor olduğum çıkarıyor olacağım;
bunlar yanlışsa da yeniden değerlendireceğim;

kendimi değerlendireceğim; değerlendirmeliyim çünkü diyecekleri ve sözleri eşit olan dostlar noktasında olmalıydık-
bu yazımcı kimliği giriş hedefi;
bir sıfır ego; selam verilmekten ve konuşulmaktan hiç usanılmayan /taraf sayılmayan ve çekilmeyen
ve çekinilmeyen noktası-noktaları benim özlemimdi-
sıfır ego yani tam eşit arkadaş-lar;noktası.

asla öyle değildir- değilim
tek amacım; buralarda kendi geçtiğim yollar üzerine ve dünyada gördüğüm hepimizin gördüğü bu karmaşalar üzerine benim bizimde yapabileğimiz diyebileceğemiz ne olabilirdi başlangıcıydı
kelimeler kelimeleri sürükledi ve sanal oluştu oysa sanal diye biri yok ortada
orda susan beş yıl önce bi adam görüyorum

arkadaş öncelikle kesinlikle bilgili değilim ya da sade kendimce ve sadece kendi özgün düşünmelerim var;
ve tartışma üzerine buralarda gelişenler ve yaşadıklarım beni bu noktaya ve bu edebiyata taşıdı
belki de pesetmemek ve denemek
söz biledim ya da düzenledim bunu anlamalısınız

Burda geçmişte kendi yaptığım benzer (tanrı evren varlık) düşünmelerim-sonrası (dikkat ve ilgi çekmek için) da edebi bulama ve söz bezeme ve değiştirme dikkat çekme tanıklığı ve tutumu denedim ve yaptım-oluşturdum-kendimce
ben dürüst ifadeleri severim onun ötesinde tezler tepişmesi ve çatışması benim olgum ya da hedefimde değildi aslında;

öncelikle böyle anlaşalım ve bir ihtihar felan yok ortada olmayacaktır

ben zaten eğer öyleyse sizde bu izlenimi oluşturarak intihar etmişim; -eğer öyleyse;
bunu yazmanıza birinin bana böyle yazmasına içerlendim-kendimi içerledim; ne yalan söylim;
öncelikle bunu düzenlemeliyim

böyle algılanmış olmayı ve sunulmuş tanımış olmayı inanın kimse istemezdi ..bende istemezdim;
söz çatışmacılığından başka hünerim yok gibi sanırım

o halde serbest -fikir- göstermeyi denemeliyim öyle anlıyorum
,
ama imajımı tazelemeliyim ben tartışılmayacak kimse olmamalıydım
söz oyunlarıma aldırmayın-kurmaca kişi _kendi düşüncelerinize yönelin ve önemseyin şimdi
sade sıradan bir dünya insanı

eğer bi şeyler bildiğimi sanıyor olacaksanız yanılıyor olacaksınız
ben kendi sonuçlarımı ve edebiyatı- edebimi ve nesinimi türettim.. öncelikle bunda anlaşalım
bilgi yayılımlaşmak için özel çaba olarak bunu yaptım
ve gördüğüm bilgi karmaşasında bi şeyler değişsin istememin sonucu olarak -ilgi- edebi nesin türettim ve türetiyoruz;

bileceğim sanılıyorsa? ben kendi düşünmelerimi gerçekleştirdim; onları bilebilirim
onu biliyor olacağım
kendi sonuçlarımı üretmek üzerinde durdum ve geçmiş düşünmeler yaptım
gerisi edebi karalama-lar olacaktır.

"tanrının akılsal ve bilimsel nedenleri" bizim için şu anda ters ve zıt girdilere ikna olmamız ve olmuş olmamız nedeniyle kapalı bir alan

karşı savunu girdi ya da ilgi üretiriz
kesin ve net olarak ikna olduğumuz bir alandır
bu yüzden cümlelerinizi bölmek ve ele almak ilgi tutmak ise yaramayacaktır
bizce size göstermek olacaktır
biz sizin dikkatinizi çekmeye çalışacağız, düşüncelerinizi eleştireceğiz ya da karşı girdi sağlayacağız çünkü o sonucu biz mutlak olarak kendi irademizde sınamış ve kesin olarak elemiş ve dışlamış-yoketmiş hissediyoruz-öncesinde.
bu yüzden bunu dönüp size göstermeyi denemek için ilgiler üreteceğimizi ve karşı sonuçlar destekleyeceğimizi anlamanız anlamına gelir bu. baştan onu hatırlatayım

sizi ancak buraya çekebiliriz ve çekmek için mücadele edeceğiz
bunu dürüstçe söyleyerek başlayalım
ve burada yapacağımız şey kendi ikna olmanız değil
bir sonuç yenmesi ve tartışma kültürü de değil
"sizin kendi bilmenizi -gerçekleştirmeniz- ve kendi bilgilerinizi sizin kendi üzerinizde gerçekleştirmeniz gerekeceğini" biz sayarak
bizim ancak bunu söylememiz -doğru- olacaktır
ve kendi sonuçlarımızı iletiyoruz size; öncelikle;

ekleme isteniyorsa
olduğunuz yer, tam da bizimde geçmişte üzerinde durduğumuz ve tanrı ispatlamak için, tanrı doğrulamak için bizimde koşuşturduğumuz bir geçmiş akıl durumu
geçmişte bizimde aynı akılla akıl girdi ürettiğimiz bir yerinde aynısıdır
bu yer bizimde geçmişte ısrar-la savunduğumuz ve ısrar savurduğumuz ve akılsal nedenler ürettiğimiz-önerdiğimiz bir yerdir
biz orda zaman geçirdik-başımıza çöktüğünü tüm denemelerde özenle bildiririz;
sizin orda kalmanızı istemezdik
ve sizi hızlı götürmek -getirmek- için çırpınıyoruz bize -bizim yanımıza

Sizin şu an durduğunuz yer;
bizim de geçmiş alanımız ve mücadelemiz
ve başkaları benim gibi düşünürken, benim de tam sizin gibi düşündüğüm yer orası; orayı biliyoruz
çok ama çok iyi biliyoruz-buna güvenin demekten başka neyim var şimdilik

Aklımızın tüm sınırlarında, tüm gücümüz ve tüm dşünce mücadelemiz ve inanç azmimizle ve tüm bilgi çabamızla tanrı aradık yada tanrı doğrulamaya ve sağlatmaya giriştik
bizde-geçmişte bunu yaptık denedik.
. tüm inancımızla yaptık bunu-Karşı sarsılmaz güven görülecek inançlarla
Diğer insanlarla bilgi çatışmasına ve mücadelesine girdik-ikilemler öne sürdük-eksikler öne sürdük
Tüm bunları zaman içinde enine boyuna tarttık ve değerlendirdik-Başka sonuçlara -bilgilere- çözümlere ve düşüncelere ve gelişmelere ulaştık
o yüzden sizi bizim eski bulunduğumuz yerden buraya doğru çekmeye mücadele gösteriyoruz
aynı yerde bizimle aynı geçmiş sonuçlarda boşuna mücadele vermeyin diye;
Benim kendi geçmişime özgül saygımdan ve bugünümden tüm özen cümle üretmelerim bunlar, daha iyisini demek isterdim ancak ne diyebiliriz ki?

ve göstereceğizdir-yıkılmaz ve pesetmez azimlerle ve iradelerle nedenlerimizi açıklamak ortaya koymak için girişeceğiz inanınız olsun-
sizi o sonuçta bırakmayacağız ve bırakmakta istemiyoruz. Bırakmamak için elimizden geleni yapacağız.
İnanmadığımız bir tanrı tapmanızı ve yanlış bir olgu ekseninde dönmenize katlanmak ben istemiyorum-
şahsen istemiyorum. Elimden ne gelir. siz söyleyin ve isteyin yapalım-deneyelim.
Yanlış bir düşününün pençesinde sizi yalnız tapında bırakmak asla istemiyoruz. Sizi mutlak otorite çıkmazında bırakmak hiçbirimiz istemezdi. inanın ben böyle inanıyorum. diğer arkadaşların çabası da iyidir. Size tanrı karşı yazanlar iyinet üstlenmiş bi çok insan burada onurları kırıldıkları halde mücadele verdiler hala da öyle veriyorlar
Elimizde daha fazla bilgi olsaydı iletirdik. Daha fazla şey gelseydi yapardık buna inanın. Ben denedim. Kendince azimci ve mücadeleci bir yap ıve ısrarcı bir tutum ve kişiliğike tanrı olmadığına net görü ve ikna sağladığımı düşündüğüm andan beri-itibaren internette yazıyorum. Dış dünayda bu iş zor .İş ve yaşam akışımı sekteye uğratmak pahasını kendi yaşam akışımı sekteye uğratmak pahasına bunu umrudan yazıyorum. Yalansa cihan meydanlasın vicdanımızı.. İş ev gün kaybı hiç bi şey umursamıyoruz daha ne diyebiliriz ve yapmak için elimizden geleni yaparken ve biryandanda aklımdan geleni ve geleceği yapacağız...

ve size benim ordan benim buraya bu sonuca gelirken harcadığım düşün eforunu hatırlıyorum ve size onu hatırlatacağım

------------

şimdi siz burda daha "tanrının akılsal ve bilimsel nedenleri" derken tam onunla tam orda biz kalıyoruz
denemez sözcüklerin toplandığı yer burası
tüm akıl karışmalarının birleşimi gibi bir yer orası
dünyanın bütün sözcüklerini toplamak istediğim yer orası
yerinde patlamanın ve kelimelerin bilmediğinin ne anlatacağını karıştırmanın yeri
tam sözcük arama yeri ve burası kelimelerin içiçe kaçışmasının olduğu yer
göğe çıkıp tanrı arayıp yere inip
bu arkadaşa ne söylenmeli diye tekrar tekrar içsancılandığım yer burası;
aklım çakmak çakmak vururken ya da umutsuzluğum beni sararken beni anlamazlar ve anlamayacaklardır diye yeniden ve yeniden düşünce belediğim yer de burası
bugüne ne söylenmeli diye; çırpındığım yer burası;
işte o tarihin uzadığı an ve yer burası;
düşünce damarlarımdan kan, aklımdan resim ya da ışın ve bilişim olsa çıkarıp herkese eçkip çakıp göstereceğim ve meydanına asacağım ve kurtulacağım ama kendi özdemde sorumluluk aldığım ve deneyişte tekrar umutsuz ışıkların beni hırpaladığı ve kendime geri belendiğim yer burası
empatinin ve empatimin yetmeyeceğine yine de inanmadığım ve size ve bize de hepimize de inandığım yerde burası
üç yılı aşkın yazıyorum ben ne yapıyorum dediğim yer tam burası
başkalarının düşüncelerini mi etkilemeye mi girşiyorum hangisi ve ne doğru biri bana bi şey söylesin dediğim yer tam şimdi burası
bu yaptığım doğru mu eğri mi en doğrusu şimdi ne deyişimin sözsüzlüğü burası şimdi

vurmak yazmak ve ifade etmek istediğim sözcüklerin büyümesinin ve söz ispatlı çelişki ile artan içbaskının içbaşlamalarının ve daha girdili inanlı büyüyen söz telaşı ve söz türetme alt enerjilerin ve kabaran içdüşün ve dugyların alt sesini ve akınını ve içbaşlamasını bana kabarmasını susturduğum yerde şimdi burası
oldu
ben orda öylece duruyorum bunu biliyorum;
daha ileri gitmiyorum_ gidemiyorum

tüm sözcüklerinizi inceleyebilirim ve tüm ifadelerinizi tekrar tarayabilirim ancak bu bir şeyi değiştirmeyecektir

ama yine de rica edildiği ve sorulduğu üzere ve için geniş zamanda onu yapacağım
soru cevaplamak benim ödev ya da sorumluluk hatta sorunlulukça ödev bildiğim bir durum oluşuverdi

şimdi dediğim gibi önce okumalarınıza ve yazımlarınıza aklım gitmiyor-bende ters girdi var
aynı mücadele yapılmış -onun bir ikilemi yok
yani karşı bilgi savaşı yapılmış ve bende tanrı bilgisi kaybetmiş ve körelmiş
sanı olmuş artık-sizin sanmamız olarak duyumsanıyor

ben bu yüzden siz vakit kaybetmeyesiniz ve yanlış sonuç ve bilgi ile uğraşmayasınız direk sizin için uğraşırım
ve sizi en hızlı yoldan götürmek için önce güven sunarım- yani bu sonuca güvenin. ben ya da diğerleri araştırdık .Aklımız yıkana kadar
Kendimizce bildiğimiz tüm düşünme ve duygusal teknikleri ve isteme meraklarını ve anlama heveslerini ve hırslarını sarfederek denedik -bulamadık-doğrulayamadık.
bilgi ve kavrama bunu tersiliyor. Nasıl oluyor diyebilirsiniz. İşte kendi aklınız zaten zaman içinde ,düşünmeler ve anlamalar ve cevap bulmalar içinde size bunu sağlıyor. olacak.
başka bir şeyde diyemeyiz
biz tersi girdilerle karşılaştık. Söz sanatı ve esin ya da başka şeyler denemek
söz yığınlarıdna tersi ispat denemek anlamsızdır;,anlamsız ve çıkmaz metodoloji
inancı ve öyle biliyor tersi biliyor ve düşünüyor oluşumuzu gösteriyor olacağızdır sonuçta
bu yine size sınatmak içindir o sonucu birde ya da açık bilgi için iki taraflı kavramsal açıklık sağlamak gibi yaklaşım
Bize sorarsanız biz Tanrı tersi anlayışlar ve kavramlarla yüzyüze geldik
Aslını sorarsanız tam ne deneceğini bilmiyorum. bazılarıda biraz laf ebeliği son cümlelerimizin
ve tanrı için bir neden bulamadık buna güvenin derim

yani özetle senin bilgilenmen için geçmişte benim de başkalarının çok boşa zaman geçirdiği kaybettiği bir yerde neden oyalanıyorsun ki derim-derdim;

sonra sana karşı fikir sağlamaya çalışırım. ya da yazılarını girdilerim
ama ben de başka bir amaç sonuç doğmaz
bu arkadaşa bir iki sonuç gösterelim -önerelim diye sadece
sadece bilgi çabası ve okuma isteği sunalım diye bi şeyler karalarım anlıyor musun
ya da daha fazla araştırmayı ve düşünmeyi teşvik fikirleri hep sunarım

"ego çalmayan yazım çalmak isterdim"

herkes iter? herkes iter mi? emin misin; kimi nişien yarar-kime gider;
ego çalmayan yazım kalemi-girdisi;
onun için tekrar tekrar susuyor ve tekrar deniyorum düşünüyorum ve içmeraklarımı gözlemlerimi
çok ritüelik olmayacak ama düşünce duygu tarzında yazım ağırlamak hevesleri çağrıyorum ve bekliyorum;
demlenme merasimi;
ve beni aşan yazım kalemi-aşıklık girdisi gibi bir yer;
içakımlı bir yer ;
ne söyleneceğinin orası-bu bir içmerak;

egosal emareler-girdiler ya da ben veriler ya da mantık sınamaları da isterseniz ben veriden zihninden yazılarınıza tutayım-isterseniz de geniş zamanda çalakalem tuta bunu deneyeyim;

bazı yerleri ve yazdıklarımı sevmedim-ego kabarıyor
bunu yapıp becerip başarıp anlaşılmayan nice dostlar adına da ;
-
ego çalmayan yazım çalsa/çalsak sen ona hala sanal der misin?

eğer sınam olsaydım bu yazdığıma da ;

(bunu başkasına yazdım alınma da)

Son düzenleme:

ElChupakabra

Felsefe.net
Yeni Üye
Google da tanrıyı aramak bozuk deil, aslında pratik bir eylem, ki bu pratikliğinden dolayı değersiz. Fikirlerin özetlerinin özetleri, klişe kıssadan hisseler, laf sokmalar, kapak yapmalar, inatlaşmalar vs.. Bütün bunlarla çorba olmuş zihinle, en büyük gizeme ulaşmaya çalışırken hobaa bir de bakmışsın Sasha Grey in yeni videosu çıkmış, ben nerden geldim buraya filan.
Kim bize tanrıyı bulmamızı söylüyor? Korkularımız, zayıflığımız, olasılık kavramını tam olarak anlayamamamız. Karnın çok aç ve okunu fırlattığın kuşu vurmak için gereken olasılığı tecrübe ve antremanla yükseltebilirsin ama her zaman şansa ihtiyacın vardır, belki sana bunu sunacak bir ruh, bir güç hep yanında olsa şöyle rahatlasan daha özgüvenli bir atış, gibi belki ilkel düzey için.
Tanrı yı bulcam diye yola çıkanlar elbet onu bulacaklardır. Yeterli yüklenme yapıldığında insan beyni gerçekçi simülasyonlar oluşturma konusunda oldukça başarılıdır. Bir gün tepeye tırmanırsın ve oradadır işte. Sonra insanlara, Hey millet bugün tanrıyla lafladık biraz, size kötü haberlerim var, on emir verdi ve sanırım uymayanları kızartacak. Uzaylıları arayan günümüz insanları ve saçma sapan resimler, videolar, kaçırılmalar birinci ağızdan binlerce şahit ve deneyimleri. İnanmak isteyene, beyni her zaman yardımcı olacaktır.
Sonucu ortaya koyup sonra onu aramaya başlamak rasyonel bir eylem mi. Zeka nın yapısı gereği evet diyorum, ancak azda olsa şüphelerim var. Bilim de bu şekilde işliyor önce iddia teori sonra ispatlama çabaları, deney, gözlem vs. Tersi işleyişte olabiliyor tabi. Ancak insan kavrayışı o zaman dilimi için müsaade ederse. Örnek Galileo.. Einstein ise önce teori sonra ispat.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar