Tanrı inancını kaybetmemek

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde F - Talks kategorisinde Umur tarafından oluşturulan Tanrı inancını kaybetmemek başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,586 kez görüntülenmiş, 37 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı F - Talks
Konu Başlığı Tanrı inancını kaybetmemek
Konbuyu başlatan Umur
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ls2

kahin

Kahin
Yeni Üye
72 huri gilmanlar ırmaklardan akan şaraplar akıl ve mantıkla bağdaşmıyor, bu yüzden cennet
ve cehennemin olması imkansız işimiz insan aklına kalmış bana göre evreni neyin? varettiği bile belirsizdir.:mad::mad::mad:

milyonlarca bilgi kirliliği yaratmaktan başka bir şey yaratmıyan akılları çöpe atan insanlarla
aynı havayı solumak zorunda kalmamızı isteyen tanrıya inanmak istemem..

kentrılyarca yıl geçmiş ama sessizliğini koruyan bu zaman içinde ölen masumlar için
sadece izlemekle yetinen tanrıya inanmaktansa hiç varolmamayı tercih ederdim..

@:mad:

onun hayali yüznden acı çeken iyilerin asla mutlu olamıyacagını bile bileeee yaratan
bu varlıga inanmaktansa ölmeyi tercih ederdim...

eğer onun yarattıgı adalet buysa benim vicdanım ondan daha adaletlidir, en azından
vicdanımda masumlar eceliyle ölür derrdim..

bir bebek yaşta ölen birinin sınavı olur ama olması için ayet yazmayı unutan bir tanrıya
inanmaktansa şeytana inanmayı tercih ederdim.. son nokta..
en azından şeytan benim gibi yaratılmış ama şeytan olmayı haketmemiş derdim. çünkü
şeytanı şeytan yapan onun aklı ve mantıgı değil yaratılışı derdim..

içimdeki nefret gittikçe büyüyor derdim tanrıya cesaretin varsa karşıma çık derdim ..
karşıma çıkkı: hangimiz ?daha gerçekçiymiş görelim derdim..e nazından ben gizlenmiyorum
içimdekileri haykırıyorum ben benım derdim peki??? ama sen kimsin? derdim..

:mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Son düzenleme:

Felsefe.net
Yeni Üye
Başta fikirlerinizi takip ediyordum ama şu son söylediğiniz komik geldi. mutluluk istiyorsak öteki dünyayı mümkün kılan allaha inanma fikri. Bu dünyada mutlu olma ihtimali yok mu da umutlarımızı öteki tarafa yönelttik?

Son söylediğim aslında sizin sorunuzun cevabı.Tabii ki Tanrı'ya inanmasak ,ahirete inanmasak da mutlu oluruz.Ancak bu mutluluğumuz ölünce bitecek.Bitmeyecek mi ?Mutluluğunun bir süre veya sonsuz(onu bilemeyiz)sürmesini istiyorsan ahirete inanmaktan başka çaren yoktur.Tam anlamıyla inanırsan mutluluğunun daimi olacağını bilmek ,onu kaybetme korkunu yenmeni sağlar. Üstelik şimdiki mutluluğuna mutluluk katar.

Felsefe.net
Yeni Üye
yorum yok :D:D:D yorum yapmanın bu kadar zor olucağını
bilmiyordum,resmen şaştım kaldım, :cool::D

senden iyi senaryo uzmanı olur, ferhat ile şirin leyla ile mecnun gibi ..ama biz filim .çevirmiyoruz azıcık felsefe yapmaya çalış bakalım ne olucak? başarabilirsin.

3 yorumdur hiçbir düşünceye dayandırmadan alay cümleleri kuruyorsun,kayda değer bir şeyler söylediğin yorumunsa yanlış anladığını göstermekten başka hiçbir işe yaramadı.O ballandıra ballandıra alay ettiğin cümlenin ne demek olduğunu açıklayacağım dostum.

kahin

Kahin
Yeni Üye
boş ve içi koff sözler bunlar, nedense bu güzel sözleri teistlerden duymuşuzdur, @:

daha fazlası yokta ondan :
derlerki her zaman idare edin allah biizmledir . siz idare edin gerisini allah halleder.
bu kadar gerçekçiyseniz , o zaman bunu pratiğe döken allahıda istemek hakkımızdir
,demek zorunda kalırız.

aklımda ve mantıgımda zerre kadar etkisizler artık sanki hiç yoklarmış gibi yaşamak
bana mantıklı gelmeye başladı,, o zaman daha mantıklı düşünüyor insan ..

alay etmiyorum o kadar basit ve sığ yorum yapıyorsunki; acıyorum sana
doğal olarakta gülüyor insan , mantıktan bir haber yazılmış yorumlar gülmeyen bana göre
akli dengesini yitirmiş insanlardır.

insan önce yazıgı yazıların sonuçlarını bilerek yazmalıdır, nereye? gidiyor bu yazılar kaç kişi
okuyor bilmelidir. takip etmelidir.
bu foruma geldiyseniz espiriyi bile felsefenin teknik analizine göre yapmalısınız..

sana göre; herkes müslüman ne güzel yahuuu belkide umuttur senınkı bilemeyiz
öyle değilmi?? ahhh atheistler keşke müslüman olsalarda tükürdüğümü yalamasam
mantıgı senınkı haksızmıyım? :D

bu mantıgın sana göresi yok arkadaşım bunu anlamak zormu?

1: atheizm: teizm başta olmak üzere tümden tanrıcılık ve tanrının varlıgını tamamen reddeden , inanıştır. bu inanışa ve önermeye göre tümevarım olarak p isayısı 3.14 aslında tesadufen oluşmuştur. ama olasılıklar bize bunun aksinide göstermezki..

2: deizm: evreni yaratan her kimse sadece yaratmaya gücü yetmişşş.. sonrası yok evrenın bir saati var kurmuşş ve basmış butona zamanı gelinceye kadar izlemeye devam . eden tanrıya inanmak.

3: teizm: tüm semavi dinleri kabul eden inanıştır bu inanışa göre allah tüm dinleri yaratan
varlıktır tüm peygamberlerde bu iannışın temelini oluşturur.

4. septisizm: Kuşkuculuk, septisizm, skeptisizm veya şüphecilik, her tür bilgi savını kuşkuyla karşılayan, bunların temellerini, etkilerini ve kesinliklerini irdeleyen, ayrıca aklın kesin bir bilgi elde edemeyeceğini, hakikate erişilse dahi sürekli ve tam bir şüphe içinde kalınacağını, mutlaka ulaşmanın mümkün olmadığını savunan zihinsel mantıktır ve iannıştır.

5: nihilizm: Hiççilik ya da nihilizm veya yokçuluk; 19. yüzyıl ortalarında Rusya'da, özellikle genç entelektüel kesim arasında taraftar bularak yükselen ve bu nedenle kendine büyük felsefi akımlar arasında yer edinen bir felsefî yaklaşımdır. ana mantık hiçliğin dogasında varoluştur.. ...

6: panteizm: Panteizm ya da tüm tanrıcılık, her şeyi kapsayan içkin bir Tanrı'nın, Evren'in ya da doğanın Tanrı ile aynı olduğu görüşüdür. Panteistler kişileştirilmiş... ya da antropomorfik bir Tanrıya inanmazlar... Panteizm, genellikle monizm ile ilişkili bir kavramdır....
monizime örnekse yuıvarlak bir halka düşünün bu halkanın ortasındakı siyah lekede tanrıdır. bu leke her yere ulaşarak evreni şekillendirir..

peki? sonuçta ne oldu? şimdiye kadar kim? haklı çıktı dersınız tabiki bu iddiaları sonsuza dek çöpe atan agnostisizm haklı çıkmıştır. agnostisizm hariç tüm iddialar sadece iddia gerçekliğinde kalmıştır. agnostisizmin iddiası ise en büyük gerçeklık olgusu yaratmıştır.
hala biliinmeyen bir yaşamda bilinmeyen bir gezegende bilinmeyen bir varlık olarak
yaşamaya ve ölmeye devam etmekteyiz. aksini düşünen bana göre düşünmekten çok hayalcidir..

Son düzenleme:

Felsefe.net
Yeni Üye
Inanmak kelimesi ile ateist ve muslumanlik terimlerini kullanirsan yukaridaki cumlendeki sacmalamayi devinim haline getirir salataliktan ibaret ortaya karisik birseyler cikartirsin.

Tanri yada yaradan farkli inanislarin sentezleyerek ona ulastigi bir kavramdir. Dinler daha yokkende Tanri vardi. Inanislar yokken de bir yaradan vardi. Canli kavraminin oldugu her yerde yaradandan bahsetmek mumkundur.

Kimine ates kimine gunes kimine poseidon kimine ruzgar kimine hava kimine civa oldu bu yaradan.

Buna inanip inanmamak onun varligini yada yoklugunu ispat etmek icin kullanilacak bir sey degildir.

Not: Ateist olmak musluman olmamak demek degildir ne demek? Musluman ne demek? Ateist ne demek bunlari bir acarsan sevinirim.

''Ateist olmak,müslüman olmamak demek değildir'' cümlesinin öncelikle ne anlama GELMEDİĞİNİ söyleyeyim:Ateist olmak müslüman olmakla aynı şeydir.Anladığınız ve alay ettiğiniz anlam buydu sanırım.Demek istediğim ne peki?
Gördüğüm ateistlerin hemen hepsi müslümanlığı yıkmaya çalışıyor,ateizmi ispatlamaya çalışacakları yere.Sanıyorlar ki islamın saçmalık olduğunu ispatlarlarsa ateizm gerçek inanç olacak.Ateist,tanrıtanımayan insandır.Müslüman olmayan insana müslüman olmayan denir.Hristiyan ,musevi,budist,deist veya agnostik olabilir.Tanrının varlığıyla ilgili konu her açıldığında birileri ortaya mutlaka bir ayet atıyor.Buna anlam veremiyorum.İşte bu yüzden öyle bir cümle kurdum.

Felsefe.net
Yeni Üye
boş ve içi koff sözler bunlar, nedense bu güzel sözleri teistlerden duymuşuzdur, @:

daha fazlası yokta ondan :
derlerki her zaman idare edin allah biizmledir . siz idare edin gerisini allah halleder.
bu kadar gerçekçiyseniz , o zaman bunu pratiğe döken allahıda istemek hakkımızdir
,demek zorunda kalırız.

aklımda ve mantıgımda zerre kadar etkisizler artık sanki hiç yoklarmış gibi yaşamak
bana mantıklı gelmeye başladı,, o zaman daha mantıklı düşünüyor insan ..

alay etmiyorum o kadar basit ve sığ yorum yapıyorsunki; acıyorum sana
doğal olarakta gülüyor insan , mantıktan bir haber yazılmış yorumlar gülmeyen bana göre
akli dengesini yitirmiş insanlardır.

insan önce yazıgı yazıların sonuçlarını bilerek yazmalıdır, nereye? gidiyor bu yazılar kaç kişi
okuyor bilmelidir. takip etmelidir.
bu foruma geldiyseniz espiriyi bile felsefenin teknik analizine göre yapmalısınız..

sana göre; herkes müslüman ne güzel yahuuu belkide umuttur senınkı bilemeyiz
öyle değilmi?? ahhh atheistler keşke müslüman olsalarda tükürdüğümü yalamasam
mantıgı senınkı haksızmıyım? :D

bu mantıgın sana göresi yok arkadaşım bunu anlamak zormu?

1: atheizm: teizm başta olmak üzere tümden tanrıcılık ve tanrının varlıgını tamamen reddeden , inanıştır. bu inanışa ve önermeye göre tümevarım olarak p isayısı 3.14 aslında tesadufen oluşmuştur. ama olasılıklar bize bunun aksinide göstermezki..

2: deizm: evreni yaratan her kimse sadece yaratmaya gücü yetmişşş.. sonrası yok evrenın bir saati var kurmuşş ve basmış butona zamanı gelinceye kadar izlemeye devam . eden tanrıya inanmak.

3: teizm: tüm semavi dinleri kabul eden inanıştır bu inanışa göre allah tüm dinleri yaratan
varlıktır tüm peygamberlerde bu iannışın temelini oluşturur.

4. septisizm: Kuşkuculuk, septisizm, skeptisizm veya şüphecilik, her tür bilgi savını kuşkuyla karşılayan, bunların temellerini, etkilerini ve kesinliklerini irdeleyen, ayrıca aklın kesin bir bilgi elde edemeyeceğini, hakikate erişilse dahi sürekli ve tam bir şüphe içinde kalınacağını, mutlaka ulaşmanın mümkün olmadığını savunan zihinsel mantıktır ve iannıştır.

5: nihilizm: Hiççilik ya da nihilizm veya yokçuluk; 19. yüzyıl ortalarında Rusya'da, özellikle genç entelektüel kesim arasında taraftar bularak yükselen ve bu nedenle kendine büyük felsefi akımlar arasında yer edinen bir felsefî yaklaşımdır. ana mantık hiçliğin dogasında varoluştur.. ...

Yani ben ya teist ya ateist ya deist ya septik ya da nihilist mi olmak zorundayım?Bu akımları yaratan insanların yolundan gitmemekten başka seçenek yok mudur ? Özgür irademin(benim) ne anlamı kaldı şimdi?Hayır.İnandığım düşüncelerimi bir kalıba soksanız dahi hissettiklerim bir sınıfa girmez.Göreli din ve göreli Tanrı diye adlandırdığım kendimce inanışım var yukarıdakilerden en çok septisizme benziyor.Sadece paylaştıklarımdan ibaret değil,Temelini hayatın anlamının olmasından,özgür iradenin varlığından ve mutluluk amacına ulaşmaktan alan bir inanışa sahibim. Ayrıca o teistlerden duyduğun sözleri söylediğimi sanmıyorum.

kahin

Kahin
Yeni Üye
Yani ben ya teist ya ateist ya deist ya septik ya da nihilist mi olmak zorundayım?Bu akımları yaratan insanların yolundan gitmemekten başka seçenek yok mudur ? Özgür irademin(benim) ne anlamı kaldı şimdi?Hayır.İnandığım düşüncelerimi bir kalıba soksanız dahi hissettiklerim bir sınıfa girmez.Göreli din ve göreli Tanrı diye adlandırdığım kendimce inanışım var yukarıdakilerden en çok septisizme benziyor.Sadece paylaştıklarımdan ibaret değil,Temelini hayatın anlamının olmasından,özgür iradenin varlığından ve mutluluk amacına ulaşmaktan alan bir inanışa sahibim. Ayrıca o teistlerden duyduğun sözleri söylediğimi sanmıyorum.

bundan eminmisin; bak ne diyor? açıklıyım diyorki:
septisizm hakikatin gerçekliğine ulaşılsa dahi o gerçekliği reddeden bir akımdır, sence
gerçekliği reddetmek mümkünmüdür. diyelimki sen ve ben yaratıldık ama ve yaratıldığımız
ispatlandı hemde bizzat tanrı ispatladı septisisizm derki ben senin varlıgını reddediyorum
sen benı yaratmadın böyle mantık kurulmaz önce mantıgın ne oldugunu ögrenmelisin bu yollarda acemı oldugun açıkça bellı oluyor. senı bu yüzden agnostisizme davet ediyorum.
özelliklede septik düşünceler seni dahada belirsiz düüşncelere yönlendiricektir. hiç şüphen olmasın :
hakikate erişildiğinde herşey sona ermiştir zaten, daha ötesi yok bu inancında bir gelecegi yok , tek bir gelecek var oda agnostisizmın mantıgıdır. kusursuz tek inanıştır.

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
''Ateist olmak,müslüman olmamak demek değildir'' cümlesinin öncelikle ne anlama GELMEDİĞİNİ söyleyeyim:Ateist olmak müslüman olmakla aynı şeydir.Anladığınız ve alay ettiğiniz anlam buydu sanırım.Demek istediğim ne peki?
Gördüğüm ateistlerin hemen hepsi müslümanlığı yıkmaya çalışıyor,ateizmi ispatlamaya çalışacakları yere.Sanıyorlar ki islamın saçmalık olduğunu ispatlarlarsa ateizm gerçek inanç olacak.Ateist,tanrıtanımayan insandır.Müslüman olmayan insana müslüman olmayan denir.Hristiyan ,musevi,budist,deist veya agnostik olabilir.Tanrının varlığıyla ilgili konu her açıldığında birileri ortaya mutlaka bir ayet atıyor.Buna anlam veremiyorum.İşte bu yüzden öyle bir cümle kurdum.

hahahaha çocuksun sen yahuu seninle tartışılmaz büyüde gel evladım. :D bir dediğin
bir dediğini tutmuyor.. ş aka gibisin sen .. daha ne dediğinden emin değilsin.
önce emin olmayı ögrenmelisin felsefede 3 ana ve temel kuram vardır, duydum gördüm
ve sentezledim.. :D :D

septikmisin? müslümanmısın? karar ver sonra gel karşıma..

atheistler tabiki islamla uğraşıcak, islam atheistlerle uğraşırken iyi oluyor değilmi ?sen varya sen :D yemezler ..

ooooo sen tam adamına çatttın bana hiç bulaşma istersen ben ayet atmaya başlarsam
inan bana yaşamdan soğursun.. :D

Son düzenleme:

Felsefe.net
Yeni Üye
72 huri gilmanlar ırmaklardan akan şaraplar akıl ve mantıkla bağdaşmıyor, bu yüzden cennet
ve cehennemin olması imkansız işimiz insan aklına kalmış bana göre evreni neyin? varettiği bile belirsizdir.:mad::mad::mad:

milyonlarca bilgi kirliliği yaratmaktan başka bir şey yaratmıyan akılları çöpe atan insanlarla
aynı havayı solumak zorunda kalmamızı isteyen tanrıya inanmak istemem..

kentrılyarca yıl geçmiş ama sessizliğini koruyan bu zaman içinde ölen masumlar için
sadece izlemekle yetinen tanrıya inanmaktansa hiç varolmamayı tercih ederdim..

@:mad:

onun hayali yüznden acı çeken iyilerin asla mutlu olamıyacagını bile bileeee yaratan
bu varlıga inanmaktansa ölmeyi tercih ederdim...

eğer onun yarattıgı adalet buysa benim vicdanım ondan daha adaletlidir, en azından
vicdanımda masumlar eceliyle ölür derrdim..

bir bebek yaşta ölen birinin sınavı olur ama olması için ayet yazmayı unutan bir tanrıya
inanmaktansa şeytana inanmayı tercih ederdim.. son nokta..
en azından şeytan benim gibi yaratılmış ama şeytan olmayı haketmemiş derdim. çünkü
şeytanı şeytan yapan onun aklı ve mantıgı değil yaratılışı derdim..

içimdeki nefret gittikçe büyüyor derdim tanrıya cesaretin varsa karşıma çık derdim ..
karşıma çıkkı: hangimiz ?daha gerçekçiymiş görelim derdim..e nazından ben gizlenmiyorum
içimdekileri haykırıyorum ben benım derdim peki??? ama sen kimsin? derdim..

:mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Sana haksızsın diyemem.Bütün bu kötülükleri iyilikleri insanlar, dolayısıyla Tanrı yapmıştır.Tıpkı insan gibi Tanrı da saf iyi veya saf kötü değildir.Tanrıya bu kadar kızman varoluşundan kaynaklanan iyiliği önemsemeyip kötülüğe dikkatini vermenden kaynaklanıyor.Çoğu insan böyle olduğundan tüm dünyada kötülükler konuşulup biliniyor.Ben Tanrıyı affettim.Yaptığı iyilikler kötülükleri unutmamı sağlıyor çoğu zaman.Ya da Tanrını iyi olmasını istediğim için kötü olaylara özgür irade diyerek bahane buluyorum bazen.Tanrının gıcık edici bir tarzı var doğru.Olaylara öyle ustalıkla karışıyor ki karışmıyor.Neden bunu yapıyor diye soruyorum?Neden hasta adam iyilişivermiyor,fakir sayısal tutturmuyor?Bilmiyorum.Bilemem de.Ama inanıyorum ki zamanın birinde Tanrı adaleti sağlayacak.Ama Tanrı'nn insanın başına neden kötü işler getirdiğiyle ilgili bir teorim var,yakında paylaşırım.

kahin

Kahin
Yeni Üye
Sana haksızsın diyemem.Bütün bu kötülükleri iyilikleri insanlar, dolayısıyla Tanrı yapmıştır.Tıpkı insan gibi Tanrı da saf iyi veya saf kötü değildir.Tanrıya bu kadar kızman varoluşundan kaynaklanan iyiliği önemsemeyip kötülüğe dikkatini vermenden kaynaklanıyor.Çoğu insan böyle olduğundan tüm dünyada kötülükler konuşulup biliniyor.Ben Tanrıyı affettim.Yaptığı iyilikler kötülükleri unutmamı sağlıyor çoğu zaman.Ya da Tanrını iyi olmasını istediğim için kötü olaylara özgür irade diyerek bahane buluyorum bazen.Tanrının gıcık edici bir tarzı var doğru.Olaylara öyle ustalıkla karışıyor ki karışmıyor.Neden bunu yapıyor diye soruyorum?Neden hasta adam iyilişivermiyor,fakir sayısal tutturmuyor?Bilmiyorum.Bilemem de.Ama inanıyorum ki zamanın birinde Tanrı adaleti sağlayacak.Ama Tanrı'nn insanın başına neden kötü işler getirdiğiyle ilgili bir teorim var,yakında paylaşırım.

senin müslüman olduğunu çoktan anlamıştım, ama belli etmemeye çalıştım, genelde aklımı gizlerim,
inanki hala hiç birşey değişmedi biliyormuusun? hala çok kızgınım şu evreni yaratan bilinmez varlığa tanrı affedilicek kadar zavallı oldugunu düşündüğün için onu affetmen
çok yanlış bir düşüncedir. aksine onu affettikçe acı çeken sen olucaksın o değil. ibirazda böyle düşünmeye çalış.
madem gerçekten haklıyım neden? onu affedimki ben insanım affetmesi gereken ben değil
tanrıdır demeyi ögrenmelisin..
ilk defa bir konuda haklı olabiliriz tanrının gıcık edici bir tarzı oldugunu düşünüyorum ama emın değilim. bu kadar emın olmakta iyi değildir unutma ..
neden? bunu yapıyor aklımız oldugu için önermeside çok saçma madem aklımız var neden_

niçin? kim?
soruları olmamalı öyle değilmi? açık ve net tanrı olmalı işte ben yarattım ispatıda sizlersiniz demeli peki? yaaa sonra sonrası daha karmaşıktır onun mantıgı nedir? asıl önemlı olansa budur.

yaratmak önermesi amacı belirlermi?
amacı belirliyen önermelermi? yoksa yaratılış mucizesimi?

peki? önermeleri kim? belirliyor tanrımı?

ben önerdiğim halde amacını bilmediğim tanrının varlıgına inanmam ve güvenmem
mantıklımı? yoksa özgür irade önermesi mantıksızlktanmı? oluşuyor ..

ben asla birşey önermem çünkü daha kim??? olduğumu bile bilmiyorum sen kimsin?
diğerleri kim? önermesi daha mantıklı önermeler olazmı? sence burdan başlıyalım önerdiğimiz
tüm kavramlar çıkmaz sokaktır. ben artık önermek istemıyorum sadece gerçegı istiyorum
bedelı ne olursa olsun.

Son düzenleme:

Felsefe.net
Yeni Üye
bundan eminmisin; bak ne diyor? açıklıyım diyorki:
septisizm hakikatin gerçekliğine ulaşılsa dahi o gerçekliği reddeden bir akımdır, sence
gerçekliği reddetmek mümkünmüdür. diyelimki sen ve ben yaratıldık ama ve yaratıldığımız
ispatlandı hemde bizzat tanrı ispatladı septisisizm derki ben senin varlıgını reddediyorum
sen benı yaratmadın böyle mantık kurulmaz önce mantıgın ne oldugunu ögrenmelisin bu yollarda acemı oldugun açıkça bellı oluyor. senı bu yüzden agnostisizme davet ediyorum.
özelliklede septik düşünceler seni dahada belirsiz düüşncelere yönlendiricektir. hiç şüphen olmasın :
hakikate erişildiğinde herşey sona ermiştir zaten, daha ötesi yok bu inancında bir gelecegi yok , tek bir gelecek var oda agnostisizmın mantıgıdır. kusursuz tek inanıştır.
İnanışım değil de karakterim septisizme benziyor demeliydim.Çünkü Tanrı inancımın temeli ben değiştiğim için kendimi yoklayıp Tanrı inancımı da yapılandırmamdan oluşuyor.Her seferinde septik düşünceleri yenip inancımı güçlendiriyorum.Bu durumda inancım septisizme yakın demeyip septik düşünceyle güçleniyor demem daha doğru olur.Bu yolda yeni olabilirim.Çok hızlı geliştiğimi düşünüyorum ve inancımla mutluyum.Agnostizmi seçersem düşünmekten kaçmış ''bilinemez''deyip geçmiş olurum.Belki yaşlanınca olabilir ama şu an düşünmek müthiş bir şey :)

Felsefe.net
Yeni Üye
hahahaha çocuksun sen yahuu seninle tartışılmaz büyüde gel evladım. :D bir dediğin
bir dediğini tutmuyor.. ş aka gibisin sen .. daha ne dediğinden emin değilsin.
önce emin olmayı ögrenmelisin felsefede 3 ana ve temel kuram vardır, duydum gördüm
ve sentezledim.. :D :D

septikmisin? müslümanmısın? karar ver sonra gel karşıma..

atheistler tabiki islamla uğraşıcak, islam atheistlerle uğraşırken iyi oluyor değilmi ?sen varya sen :D yemezler ..

ooooo sen tam adamına çatttın bana hiç bulaşma istersen ben ayet atmaya başlarsam
inan bana yaşamdan soğursun.. :D
Septik veya müslüman olabileceğimi nerden çıkarttığın hakkında hiçbir fikrim yok.Bence sen kendini programlamışsın bu fikre.Tanrıyı savunan müslümandır.Biraz şüpheyle bakan septiktir diye.Dinsizim ben(Aslında kendime göre dinim var ama sen bunu ciddiye almazsın)daha fazla bu konuyu düşünmene gerek yok.Ben senin neci olduğunla ilgilenmedim ne dediğine baktım.Böylesi daha rahat.

kahin

Kahin
Yeni Üye
İnanışım değil de karakterim septisizme benziyor demeliydim.Çünkü Tanrı inancımın temeli ben değiştiğim için kendimi yoklayıp Tanrı inancımı da yapılandırmamdan oluşuyor.Her seferinde septik düşünceleri yenip inancımı güçlendiriyorum.Bu durumda inancım septisizme yakın demeyip septik düşünceyle güçleniyor demem daha doğru olur.Bu yolda yeni olabilirim.Çok hızlı geliştiğimi düşünüyorum ve inancımla mutluyum.Agnostizmi seçersem düşünmekten kaçmış ''bilinemez''deyip geçmiş olurum.Belki yaşlanınca olabilir ama şu an düşünmek müthiş bir şey :)

anladım sana iyi umutlar dilerim, kardeşim, iyi birisin ama buna ihtiyacın olucak
hayaller seni agnostisizme götürücek biliyorum, ihtiyacın olan mucizeler
sıradan bir yaşam mucize değildir. mucizeelr hayallerde değildir , mucizeler
hissetmektir dokunmaktır umutlara ,, karakterler inanışın aynasıdır bunu anladıgın an
hayallere ihtiyacın kalmaz evlat.
çok hızlı gelişiyorsun ama tersten gelişmemeye çalış mamalısın evlat bu yol ,
seni herşeyden şüphe eden biri yapacaktır. hayatını yok etmekten başka bir işe yaramaz.

gerçekliğin kendi benliğini yok edicek kadar güçlü bir yoldasın unutma..

Son düzenleme:

Felsefe.net
Yeni Üye
anladım sana iyi umutlar dilerim, kardeşim, iyi birisin ama buna ihtiyacın olucak
hayaller seni agnostisizme götürücek biliyorum, ihtiyacın olan mucizeler
sıradan bir yaşam mucize değildir. mucizeelr hayallerde değildir , mucizeler
hissetmektir dokunmaktır umutlara ,, karakterler inanışın aynasıdır bunu anladıgın an
hayallere ihtiyacın kalmaz evlat.
çok hızlı gelişiyorsun ama tersten gelişmemeye çalış mamalısın evlat bu yol ,
seni herşeyden şüphe eden biri yapacaktır. hayatını yok etmekten başka bir işe yaramaz.

gerçekliğin kendi benliğini yok edicek kadar güçlü bir yoldasın unutma..
Hayırlısı.

kahin

Kahin
Yeni Üye
Septik veya müslüman olabileceğimi nerden çıkarttığın hakkında hiçbir fikrim yok.Bence sen kendini programlamışsın bu fikre.Tanrıyı savunan müslümandır.Biraz şüpheyle bakan septiktir diye.Dinsizim ben(Aslında kendime göre dinim var ama sen bunu ciddiye almazsın)daha fazla bu konuyu düşünmene gerek yok.Ben senin neci olduğunla ilgilenmedim ne dediğine baktım.Böylesi daha rahat.

anlıyorum tamam sen bir karar ver ben nasıl? olsa yorum yaparım için rahat olsun
biraz değil tamamen şüpheyle bakan septiktir diyeceksın evlat bilmediğin inanışlara
girmemeye calış. ne oldugunu biliyorum bukalemun gibi renk değiştiren müslümansın.

Felsefe.net
Yeni Üye
anlıyorum tamam sen bir karar ver ben nasıl? olsa yorum yaparım için rahat olsun
biraz değil tamamen şüpheyle bakan septiktir diyeceksın evlat bilmediğin inanışlara
girmemeye calış. ne oldugunu biliyorum bukalemun gibi renk değiştiren müslümansın.

İyi öyle olsun ne diyeyim.Ah,sözcükler neden sana da bana göründüğü gibi görünmez ki ?

ls2

Kahin
Onursal Üye
Ve yarattığı bir toz tanesinin görkemi için tanrıya şükrediyorum, teşekkür ediyorum. ve bunun için ona tapınıyorum.

Şükür,teşekkür, tapınma. tanrının bizden bunları istediğini nerden biliyorsunuz? muhtemelen müslümansınız. ama diğer yazdıklarınıza bakıyorum deizm savları ile Allahın varlığına işaretler sunuyorsunuz. kusura bakmayın ama bu klasik bir müslüman hilesi. Allahın varlığını kuran,hadis ve ona bağlı,teoloji ile savununuz. Allah Kuranda 7 kat göğün üstünde arşta oturuyorum diyor,tahtım var diyor. öyle her yerde değil yani. herşeyden haberide yok. melekler hem bilgi sağlıyor ,hem hizmet ediyor hemde yardımcı oluyor Allaha.. kuran ayetlerini inkar eden cehenneme gider,sizi tövbeye davet ediyorum.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç