Tanrı inancını kaybetmemek

Üye
Kayıtlı Üye
Tanrı, tanımsız parçasını yaratılıştan insanın içine yerleştirmiştir.İnsan değişip geliştikçe bir olduğu Tanrı da onunla beraber aynı süreci geçirir.Nitekim insanın değiştikçe
eskiden inandığı Tanrının eskiden inandığı anlamını vermemesi bundan kaynaklanır.İnsanın algısı gelişirken yaptığı tanımlar karmaşıklaşır.Gelişen
algısına, eski,basit...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

ihaveanidea

Üye
Kayıtlı Üye
Panteizm nedir sorusuna cevap olmuş. Teşekkürler!

Üye
Kayıtlı Üye
Bileşim

Panteizm nedir sorusuna cevap olmuş. Teşekkürler!
Ancak bir fark var:İnsan bütünüyle Tanrı'nın parçası değildir.Özgür irade ve tanrı parçasının birleşimidir insan.Yani insanda Allah'ta olmayan bir şey vardır.Özgür iradeyi yapay zeka olarak düşün.İnsan yarattı ama o...

kahin

Yeni üye
Kayıtlı Üye
tanrıya neden? inanalım, bir neden?? gosterin desem hemencecik size ögretilen teizmin kurallarını
tıkır tıkır sayarsınız öyle değilmi??? çünkü zavallıca başka bir silahınız yok değilmi??
madem tanrı aklımda ve ruhumda bana aklındaki tanrıyı ve ruhundaki gerçek tanrıyı kim? anlatıcak
heyecanla bekliyorum..

madem tanrı bana şahdamarımdan...

Son düzenleme:

kahin

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Ancak bir fark var:İnsan bütünüyle Tanrı'nın parçası değildir.Özgür irade ve tanrı parçasının birleşimidir insan.Yani insanda Allah'ta olmayan bir şey vardır.Özgür iradeyi yapay zeka olarak düşün.İnsan yarattı ama o kontrol edemiyor.Tabii daha kompleks bir şey.Tanrı potansiyel...

ÜstünKişi

Aktif üye
Kayıtlı Üye
tanrı seni affetsin:D

[MENTION=6633]kahin[/MENTION] 'i affettim sorun yok.

Sayın [MENTION=6717]Umur[/MENTION], ilk yazından "tanrı"nın insan algısından bağımsız olmadığını anlatmak istediğini düşünüyorum.

İkinci yazında "tanrı"dan sanki seçenekleri belirleyen ama o seçenekleri nasıl...

kahin

Yeni üye
Kayıtlı Üye
:D:O:D:cool::cool::cool::rolleyes::p sahiii bende tanrıydım değilmi? bende kendimi afffediyorum sorun yok. iyiki tanrı olmuşum insan olsaydım dua etmek zorunda zorunda kalıcaktım. boşu boşuna zaman kaybı olucaktı.. artık istediğim kadar kötülük
yapabilirim sonrada kendimi afferderim iyimiş yahuu bu tanrı olmak kendin çiz kendin...

Üye
Kayıtlı Üye
tanrıya neden? inanalım, bir neden?? gosterin desem hemencecik size ögretilen teizmin kurallarını
tıkır tıkır sayarsınız öyle değilmi??? çünkü zavallıca başka bir silahınız yok değilmi??
madem tanrı aklımda ve ruhumda bana aklındaki tanrıyı ve ruhundaki gerçek tanrıyı kim? anlatıcak
heyecanla...

Üye
Kayıtlı Üye
heyecanla...

Üye
Kayıtlı Üye
Göreli tanri

[MENTION=6633]kahin[/MENTION] 'i affettim sorun yok.

Sayın [MENTION=6717]Umur[/MENTION], ilk yazından "tanrı"nın insan algısından bağımsız olmadığını anlatmak istediğini düşünüyorum.

İkinci yazında "tanrı"dan sanki seçenekleri belirleyen ama o seçenekleri nasıl seçeceğine...

ÜstünKişi

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Cevaplarım şunlar:
Evet,Tanrı insanı yarattı ama insan algısından bağımsız olamaz diyemeyiz.Senin algına göre anlam bulması Tanrı'nın anlamının o olduğunu göstermez.Benim algıma göre de şudur.Öncelikle Tanrı'yı durağan bir nesne olarak, örneğin insan gibi ,canlandıramayız(İnsanın içinde parçası var...

Üye
Kayıtlı Üye
Cevabınızı yeterince doyurucu buluyorum, düşüncenizi anlamlandırmadaki soru işaretlerimin büyük kısmı kayboldu.

Kırmızıyla işaretlediğim bölüm hoşuma gitti yalnız "Allah" yerine tanrı kelimesinin daha uygun olacağını düşünüyorum. Böyle düşünmemin sebebi -İslam inancına göre- Allah'ın insan...

kahin

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Öncelikle Tanrıya inanmak müslüman olmak demek değildir ve ateist olmak müslüman olmamak demek değildir.İslamiyetin çelişkilerini bulduğunuz zaman ateizmi kanıtlamış olmuyorsunuz.Ben de müslüman değilim hatta inancıma uygun bir din yok sanırım. Sana...

ÜstünKişi

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Öncelikle Tanrıya inanmak müslüman olmak demek değildir ve ateist olmak müslüman olmamak demek değildir.İslamiyetin çelişkilerini bulduğunuz zaman ateizmi kanıtlamış olmuyorsunuz.Ben de müslüman değilim hatta inancıma uygun bir din yok sanırım. Sana Tanrı'nın varlığını istemediğin müddetçe kanıtlayamam...

Phi

Aktif üye
Onursal Üye
Web sitesi
www.felsefe.net
Öncelikle Tanrıya inanmak müslüman olmak demek değildir ve ateist olmak müslüman olmamak demek değildir
Inanmak kelimesi ile ateist ve muslumanlik terimlerini kullanirsan yukaridaki cumlendeki sacmalamayi devinim haline getirir salataliktan ibaret ortaya karisik birseyler cikartirsin.

Tanri...

kahin

Yeni üye
Kayıtlı Üye
atheist olmak müslüman olmamak demek değil! diyen biriyle tartışmak , tanrı yok ama tanrının varlığına
inanmak tanrının varlığını ispatlıyor demekle aynı şeydir. :D korkunç derecede trajikomık olan yorum
bana göre atheizmin ne oldugunu? bilmemekle eşdegerdir. tam bir komedi..

o zaman şöyle diyelim ,bu arkadaşla tartışmak demek aslında...

Son düzenleme:

Çağrı

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Öncelikle Tanrıya inanmak müslüman olmak demek değildir ve ateist olmak müslüman olmamak demek değildir.İslamiyetin çelişkilerini bulduğunuz zaman ateizmi kanıtlamış olmuyorsunuz.Ben de müslüman değilim hatta inancıma uygun bir din yok sanırım. Sana Tanrı'nın varlığını istemediğin müddetçe kanıtlayamam...

kahin

Yeni üye
Kayıtlı Üye
mutlu olmak için allaha gerek yokki! benim çok net! gördüğüm parası bol olan gayet mutlu bir yaşam sürüyor
.
formaliteden camiye kiliseye gidiyor, o kadar sonrada yiyip içip yatıyor hayatı tam olarak yaşıyor .. ,

bence asıl zor olan fakir yaşamaktır, insanca yaşamak için bile para gerekmektedir.
tanrıya inanmak para getirmez. tanrıyı...

Son düzenleme: