Susmak mı, konuşmak mı?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde mavimor tarafından oluşturulan Susmak mı, konuşmak mı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 49,300 kez görüntülenmiş, 287 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Susmak mı, konuşmak mı?
Konbuyu başlatan mavimor
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Serçe

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Söylemek istediğim tam anlamıyla buydu. Aslında söylediklerimden, yanlış bildikten sonra konuşması çıkarılamaz. Çünkü insanlar yanlış bildiğini bilseydi zaten bilgilerini değiştirir ve doğru arayışına girerdi. Arayışı bitene kadarda bilgisine güvenemezdi.

Aslında doğru bilgi de var mı diye sormak da gerekiyor ve bu tartışma burada -> http://www.felsefe.net/felsefeye-giris/3615-mutlak-dogru-bilgi-varmidir.html <- başlıyor.

sakal

Kahin
Yeni Üye
Bazen söylediğimiz sözün esiri oluruz.söylemediğimiz söz ise bizim esirimizdir.söz söylemek her kişiye,susmak er kişiye yakışır.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Şimdi felsefe yapmak için felsefe yapmayı bırakalım. Daha doğrusu ben bırakayım.
Doğal ve kendi hayatımdan yola çıkarak cevaplamaya çalışayım. Tamam mı?
Biriyle konuşmak istiyorum ama sadece konuşmak değil, özel bir şeyler konuşmak istiyorum. Ama konuşamıyorum, aslında konuşuyorum ama istediklerimi değil. Konuşamamak canımı sıkıyor, bir de şu yazdığım yazıda fazlaca "ama" kelimesini kullanmış olmam da canımı sıkıyor! Konuşmak ya da susmak, doğru ya da yanlış... Akışına bırakılmalı bazı şeyler. Bu akışta susmak da olur, konuşmak da.

Sokrats

Felsefe.net
Yeni Üye
Susmak... Teröre, kadın şiddetine, çocuk tacizliğine, ülkenin elden gitmesine, haksızlıklara susa susa bu hale gelmedik mi?

"Aman baban kızar kızım, arkadaşlarınla dışarı çıkma.", "Yok, kocam ne derse odur. Severde, döverde.", "Onlar güçlü bir devlet dilimiz, dinimiz, değerlerimiz neyi istiyorlarsa ondan vazgeçeriz." vb pekçok sözü söylerken/konuşurken, "Kızımın düşünceleri/istekleri ve bir hayatı var." diyemedik. "Bende bir insanım ve haklarım var, sahip çıkmam gereken canım var, bir hayatım..." diyemedik. "Bizlerin ataları hür olmamız için onca kan döktü, biz ufacık bir cesarette bulunsak ne olur?" diyemedik.

Konuştuk: fazla konuştuk, boş konuştuk,
Ve sustuk: konuşulması gerekenlere, gerçeklere ve doğrulara...

self_evident

Felsefe.net
Yeni Üye
Zarar durumuyla birlikte, söyleyeceğim sözlerin dinleyiciye, bana bir yararı da olmayacak ise susmayı tercih ederim.

gizlisaklı

Felsefe.net
Yeni Üye
Konuşmak için önce susmak ve dinlemek gerekir diye düşünüyorum.Susmak hayatı gözlemlemenin ve deneyimlemenin en etkili yolu.Hayattan bir an için ayırırsınız kendinizi ve kabuğunuza çekilirsiniz.Etrafınızda olanları dahaa net algılamaya ve kavramaya başlarsınız.Sustukça daha çok şey öğrenirsiniz.Herkesin yakalayamadığı küçük ve çok güzel ayrıntılar bulursunuz çevrenizde.O tadı bir kere aldınız mı zaten bir daha hayatınız boyunca gereksiz yere konuşmazsınız.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Her şeyin fazlası zarardır. Çok susarsak konuşmayı unuturuz, çok konuşursak susmasını bilmeyiz. Marifet, dengeyi sağlayabilmektedir.

sakal

Kahin
Yeni Üye
bende sağır ve dilsizler ne düşünür acaba bu konuda merak etmekteyim.

sakal

Kahin
Yeni Üye
Bu susmayı vede konuşmayı kulağımızla algıladığımız ses dalgaları olarakmı almalıyız.Şu an yaptığımız nedir?Sonuçta sağır vedilsizlerde yazışabiliyorlar.Hemde benden çok hızlı mesaj atabiliyorlar bunu gördüm.

sheid

Yeni üye
Yeni Üye
İletişim kurmanın tabiki bir çok yolu var.Onlarında kendilerine özgü bir dilleri var.Öte yandan bizim açımızdan bakarsak olaya aslında bu kişiden kişiye değişir.Bana göreyse konuşmak..Çünkü insanlar iletişime muhtaçlar susarak hiç bir yere varamazsınki.Meraklı biriyim durmadan sorular sorup durarım konuşmadan yapamam yani.Tabi çok konuşmakta iyi değil ama ömür boyu susmaktansa hep konuşmayı tercih ederim.

lalelidebirmarul

Felsefe.net
Yeni Üye
varoluşun dehşeti ve verdiği ağırlık karşısında hala bir çırpınan edasıyla konuşma ediminde bulunuluyorsa susmak; dinamik,aktif,tutkulu bir yaşamdan haz alıyorsak kararında,samimi ve tutarlı konuşmanın olumlu olabileceğinin kanaatindeyim.konuşmanında,susmanında kendi dünyaları vardır.ve bu dünya gerçekten derinleştikçe derinleşir ve bu dünyalar birbiriyle karşılaştırılabilecek kadar pasif olgular değildir.ikiside apayrı şeylerdir.

THOUGHTS

Üye
Yeni Üye
Eğer boş konuşmuyorsan ebediyete kadar konuş.Ama boş konuşmamak için ilk susman gerekli.

muratkarahan

Üye
Yeni Üye
Ben bu konuda ölçü kavramının çok önemli bir yer tuttuğuna inanıyorum.Yerine göre derler ya.....O yeri ayarlamak önemli..

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Susmayı ve konuşmayı kalıplarından çıkarsak mı?
Susarak, karşımızdakine çok şey söyleyebiliriz. Konuşarak, susmuş da olabiliriz. İletişimi deneysel olarak inceleyemeyiz, bu sebepten kesin sonuçlar ortaya koyamayız.

anotherday

Felsefe.net
Yeni Üye
Sorun susmak yada konuşmak değil bence,ifade edebilmektir.Bazen susarak çok şey ifade edebilirsiniz,bazen de saatlerce konuşsanız da söz bir yere varmaz.

sakal

Kahin
Yeni Üye
Ne gariptir ki insanın en yumuşak organı (dil) en sert organının (diş) arkasında yer almaktadır.sanki bizi tasarlayan dilimizi tutmamız için onu diş ile hapsetmiştir.Yada bu yaratılıştaki hikmeti düşünmemizi istemiştir.Aslında dilin keskinliği bazen dişten daha etkilidir.Dişin kestiği yara kapanır da dilin ki asla kapanmaz.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Sorun susmak yada konuşmak değil bence,ifade edebilmektir.Bazen susarak çok şey ifade edebilirsiniz,bazen de saatlerce konuşsanız da söz bir yere varmaz.

Bu dediğinizle benim daha önceden yazdığım mesaj çok uyuşuyor.

Susmayı ve konuşmayı kalıplarından çıkarsak mı?
Susarak, karşımızdakine çok şey söyleyebiliriz. Konuşarak, susmuş da olabiliriz. İletişimi deneysel olarak inceleyemeyiz, bu sebepten kesin sonuçlar ortaya koyamayız.

Aynı fikirde olmamıza sevindim.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç