Sorularla Birbirimizi Tanıyalım.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde sheid tarafından oluşturulan Sorularla Birbirimizi Tanıyalım. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 16,060 kez görüntülenmiş, 128 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Sorularla Birbirimizi Tanıyalım.
Konbuyu başlatan sheid
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"
M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
hayatın şiir tadında yaşandığını anlayabilmek için,
insan olmanın farkındalığını idrak edebiliyormusun?

sheid

Yeni üye
Yeni Üye
Hiç ölümü düşündün mü?

herkes gibi bende düşündüm tabiki kim sonunu düşünmezki..
--
mor ve ötesi senin sorunu anlayamadım açıkçası yani hayat neden şiir tadında yaşansınki?nasıl bi benzetme kurdun ki arasında?senin hayatın öyle olabilir tabi öte yandan insan olmanın farkındalığını anlamak o kadarda zor değil aslında, kendime göre bende idrak edebiliyorum yani.
--
Şüpheci ile sorgulayıcı arasındaki fark nedir sizce?

P

Pyramos

Ziyaretçi
Şüphe kendiliğinden oluşur irrasyoneldir, sorgulama temelde daha rasyoneldir.
...
Fenerbahçeli değilseniz.Fenerbahçeyi niye sevmiyorsunuz? (seviyorsanız ya da nötr iseniz lütfen belirtiniz) :)

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
herkes gibi bende düşündüm tabiki kim sonunu düşünmezki..
--
mor ve ötesi senin sorunu anlayamadım açıkçası yani hayat neden şiir tadında yaşansınki?nasıl bi benzetme kurdun ki arasında?senin hayatın öyle olabilir tabi öte yandan insan olmanın farkındalığını anlamak o kadarda zor değil aslında, kendime göre bende idrak edebiliyorum yani.
--
Şüpheci ile sorgulayıcı arasındaki fark nedir sizce?

çok basit...

şüpheci bilmediğinin cahili,sorgulayıcı bildiğinin alimidir...
bilmezsen şüphe edersin,bilirsen sorgularsın...

stiutk

Felsefe.net
Yeni Üye
E-posta yı sayarsak geçen hafta, saymazsak orta okulda

Odanın dışında, hiç kendin gibi davrandığın oldu mu?

sakal

Kahin
Yeni Üye
pek yalan söylemem aslında, yani hiç bu duruma mecbur kalmadım..
---
Sizce neden insan kendi canına kıyar?

bunun bir çok sebebi olabilir..kimsenin neşeden intihar ettiğini duymadım hatta şahit olduklarımda oldu..genelde psikolojik rahatsızlıklar..

-----

boş oturmak nasıl bir şey..

sheid

Yeni üye
Yeni Üye
sıkıcı bunaltıcı bir o kadarda düşündürücü..gereksiz ama vazgeçilmez..

---
karanlıktan korkar mısınız?

sakal

Kahin
Yeni Üye
sıkıcı bunaltıcı bir o kadarda düşündürücü..gereksiz ama vazgeçilmez..

---
karanlıktan korkar mısınız?

karanlıktan korkmam,bilmediğim her şeyden korkarım..yukarıdaki boş oturma konusunu sizi aktif hale getirmek için yazmıştım epeydir yazmıyorsunuz da..

-----

felsefeye neden merak sardınız.?

sheid

Yeni üye
Yeni Üye
kafası dağınıkken yazmaya hevesi olmuyor insanın yani en azından benim ...bilmediğiniz şeylerden korkuyorsanız karanlıktanda korkuyosunuzdur bence çünkü karanlıkta etrafında ne oluyor bilemeyebilirsiniz herneyse
..
kitaplardan..okumayı severim, okuduğum kitaplar beni felsefeye yönlendirdi.Zaten meraklı biriyim okuduklarımı düşünmek anlamlar yüklemek falan hoşuma gidiyor felsefeyede bu yüzden merak saldım sanırım.
--
bi yığın acı çekiyorsunuz katlanılmaz bir hal alıyor bu kurtulmak pek mümkün değil ayrıca çektiğiniz acıyı başkasına devretme hakkınız var naparsınız?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Korkunun bilinmiyenden kaynaklandigina dair, bir olay anlatayim.

Bir kisi los isikli karanlik bir yolda ve issiz bir ortamda yuruyormus. Tabi ortalik issiz oldugundan da kafasindan turlu dusunceler geciyor ve tedirgin oluyormus, bir yerde kendini korkuya hazirliyormus. Bu arada saginas soluna,arkasina onune bakarak yuruyormus. Birden bire ileride bir isik gormus ve korkmaya baslamis "bu nedir, birisi mi geliyor?" v.s. Diyedusunceler aklindan gectikce tedirginligi artiyor ve daha temkinli davranarak yavas yavas isiga dogru yaklasiyormus. O isiga yaklastikca, isik daha bir beliginlesiyor ve sanki o da ona yaklasiyor gibi geliyormus.

Isiga yaklastikca, isigin yere uzanan siluetini de gorunce, iyice korkusu artmis. Bir ara kosmayi ya da geri donup kosmayi dusunmus, fakat vaz gecmis.

Isiga yaklastikca siluette belirginlesiyor, ama henuz bir rahatlama hissetmiyormus. Bir ara durmus ve isigin ustune gelmesini beklemis, anlamis ki isik sabit ve ustune gelmiyor.

Tekrar yavas yavas yurumus isiga yaklasmis ve bir de bakmis ki sokak lambasi. Bunu ogrenince detum korkusu gecmis ve rahatlamis, neselenmis islik calmis ve gule oynayayoluna devam etmis.

sakal

Kahin
Yeni Üye
Bu haksızlık olur yapamam..bazı acı olaylar yaşadım ve tanık oldukalrım da oldu,o zaman bile Allah düşmanıma vermesin diye dua ettim.

-----

Qua felsefesine inanıyormusunuz.?

sakal

Kahin
Yeni Üye
Korkunun bilinmiyenden kaynaklandigina dair, bir olay anlatayim.

Bir kisi los isikli karanlik bir yolda ve issiz bir ortamda yuruyormus. Tabi ortalik issiz oldugundan da kafasindan turlu dusunceler geciyor ve tedirgin oluyormus, bir yerde kendini korkuya hazirliyormus. Bu arada saginas soluna,arkasina onune bakarak yuruyormus. Birden bire ileride bir isik gormus ve korkmaya baslamis "bu nedir, birisi mi geliyor?" v.s. Diyedusunceler aklindan gectikce tedirginligi artiyor ve daha temkinli davranarak yavas yavas isiga dogru yaklasiyormus. O isiga yaklastikca, isik daha bir beliginlesiyor ve sanki o da ona yaklasiyor gibi geliyormus.

Isiga yaklastikca, isigin yere uzanan siluetini de gorunce, iyice korkusu artmis. Bir ara kosmayi ya da geri donup kosmayi dusunmus, fakat vaz gecmis.

Isiga yaklastikca siluette belirginlesiyor, ama henuz bir rahatlama hissetmiyormus. Bir ara durmus ve isigin ustune gelmesini beklemis, anlamis ki isik sabit ve ustune gelmiyor.

Tekrar yavas yavas yurumus isiga yaklasmis ve bir de bakmis ki sokak lambasi. Bunu ogrenince detum korkusu gecmis ve rahatlamis, neselenmis islik calmis ve gule oynayayoluna devam etmis.

İnsan karanlıkta duyduğu sesleri veya karşısına çıkabilecek çoğu şeyi tahmin edebilir..Benim anlatmak istediğim bu değildi..Bazen gördüğümüz şeyin ne olduğunu ve gücünü bilemeyiz..bu bilgisizlikten kaynaklanan korkuyu kastetmiştim..

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
İnsan karanlıkta duyduğu sesleri veya karşısına çıkabilecek çoğu şeyi tahmin edebilir..Benim anlatmak istediğim bu değildi..Bazen gördüğümüz şeyin ne olduğunu ve gücünü bilemeyiz..bu bilgisizlikten kaynaklanan korkuyu kastetmiştim..

Bu sadece bir ornekti. Korku sadece bilgisizlikten ve metafizik dusunceden kaynaklanir.

Korku deyince iki atasozu aklima geldi.

Kustan korkan, dari ekmez.

Korkunun, ecele faydasi yoktur.

Aslinda korku/korkma ve korkutma egemen guclerin de egemenligini koruma adina uyguladigi bir sosyo-psikolojik yanasimdir.

Bizim toplumumzda suru psikolojisi ve korku felsefesi hakimdir.

sheid

Yeni üye
Yeni Üye
neden korkuyu bu kadar sınırlandırıyorsunuz ki?her insanın mutlaka korktuğu bir şeyler vardır bu duygu herkesin içine işlemiş bi kere, tatmayan olmadığını sanmıyorum.

sakal

Kahin
Yeni Üye
Bence sizin tek korkunuz bu forumda yazamamak..ne olsa forum gözlem veriyor..

Bu sadece bir ornekti. Korku sadece bilgisizlikten ve metafizik dusunceden kaynaklanir.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
neden korkuyu bu kadar sınırlandırıyorsunuz ki?her insanın mutlaka korktuğu bir şeyler vardır bu duygu herkesin içine işlemiş bi kere, tatmayan olmadığını sanmıyorum.

Onemli olan korkuya teslim olmamak ve korku karsisinda caresiz kalmamaktir.

sakal

Kahin
Yeni Üye
Yoo bu tamamen bana ve olanin algilanmasina bagli. Benim dusunce ve bilgilerimi agir bulan baska formlarda yazmiyorum.

Ayrica neden boyle bir korkum olsun ki!

Çünkü Qua yı benden başka kimseye anlatamadınız o yüzden..hoş benim ne anladığımda tartışılır ya neyse..sizi kırmaktan korkuyorum..nedeni ise bilgi adına canınızı vereceğinizi söylemeniz..bu samimi söyleminiz o günden beri beni eziyor diyebilirim..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar