Neden Yaşıyoruz ? Mutluluk İçin mi ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde gamzecik tarafından oluşturulan Neden Yaşıyoruz ? Mutluluk İçin mi ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 78,571 kez görüntülenmiş, 487 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Neden Yaşıyoruz ? Mutluluk İçin mi ?
Konbuyu başlatan gamzecik
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Prens Ernak

ulaskaptan.

Felsefe.net
Yeni Üye
Yaşam sebebimiz ...
Insanların dünyaya sadece bir tane geliş ve dunyada da var oluş sebebi vardır .
Buda misyonu ya da görevi .
Dünyadaki her insan bir hedef bir amaç ve misyon doğrultusunda bunu gerçekleştirmek için gelmiştir . Umut ettiklerimiz hedeflerimiz veya olacak , olmayacak her şey bizi hedefimize veya dünyaya geliş sebebimiz gerçekleştirmeye daha çok yaklaştırır . Ve insan bunu gerçekleştirdiği zama ise ayrılık vakti gelmiş olur ve ölür.

Kara Kalem

Yeni üye
Yeni Üye
yaşam sebebi, varolma nedenimiz mutluluk nedir?
Yaşam, varolma, mutluluk.. toplumsal sınıflardan bağımsız mıdır?

No.2"-Youn

Felsefe.net
Yeni Üye
gamzecik ; belki okursunuz diye yazacağım.
Evet her insanın amacı budur mutlu olmak ve haz almak.Yararlı çıkmak.Her şey yarar üstüne kurulmuştur.Bildiğiniz her şey.İnsan güzellikten zevk alacak şekilde olduğu için güzel diye nitelendirdiği her yarar onu mutlu eder ve onun için yaşar.Konuşmak istediğiniz bir şey olursa yazın lütfen ;elimden geldiğince cevaplayacağım.

Nefret

Felsefe.net
Yeni Üye
Farklı olmak . Siyrilmak , özgün olmak . Hayata bir şeyler katmak . Unutulmamak . Değerli hissedilmek . Bir şeyler degistirmek . Bana kalırsa yaşamayi istememizin sebebi duygulardan çok fikirler . Idealar , ütopyalar . Ama en önemlisi mecburiyet . Dogmayi istememek ama verilen hediyeyi kabullenmek . Yaşamayı istememizin nedeninden çok ölmeyi istemememizin nedenine bakmaliyiz . Çünkü asıl karar budur .

Sarampol

Felsefe.net
Yeni Üye
Mutluluk zehirli bir kelimedir. Mutluluk kelimesi hiç olmasaydı büyük ihtimalle insanlar daha mutlu olurlardı.

"Mutlu muyum?" sorusunu kendinize sormaya başladıysanız vay halinize. Aslında var olmayan bir yarayı kaşımaya başlamışsınızdır. Ve o yarayı artık oluşturmuşsunuzdur ve kaşımaya da devam edeceksizinizdir. Geçmiş olsun.

"Mutlu muyum?" sorusu bi kere zaten hileli bir sorudur. Mutlu olduğunuzdan emin olabileceğiniz çok nadir anlar vardır hayatta. Mesela baba olacağınızı öğrendiğiniz an. Diğer anlar gridir, net değildir. Bu kesinsizlik de sizi mutsuz edecektir.

"Mutlu muyum?" diye sorduğunuzda çoğu zaman cevaptan emin olamayacağınız için "mutlu olmak için bir şeyler yapmalıyım" dersiniz. Burda da işte konu başlığımıza geliyoruz; Evet mutlu olmak için yaşıyoruz. Ve bu bizi asla mutlu etmeyecek. Çünkü işlerin sonunda "mutlu muyum?" diye sormaktan kendimizi alı koyamayacağız. Kısır bir döngü.

Mutluluğun da bir formulünü vermek döngüden ötürü manasız olur. Bir şeyi sırf mutlu olmak için yapıyorsan asla mutlu olamazsın.

Adamın birinin bir lafı vardı, ismini hatırlamıyorum, "Mutluluk uyku gibidir, kendiliğinden gelmiyorsa getiremezsin"

Yani lafın kısası, yaşama nedeniniz mutlu olmaksa başka bir neden bulun.

Syac

Felsefe.net
Yeni Üye
Hayattan beklentisi olmayan insanlara bakıp" aa nekadar" mutlu" deriz ya..
Albert Einstein'ın mutluluk denklemidir. formül ise mutluluk = gerçeklik - beklentiler şeklindedir.
Başka bir sözü "Mutlu olmak istiyorsan hayatını bir amaca bağla insanlara yada eşyalara değil.
Bir cümle daha alıntı yapıyım :) Hayat bisiklet gibidir dengeyi kaybetmemek için ilerlemek gerekir..

Bu 3 noktayı birleşimidir Mutluluk.Yada benimlen karı bilir :D

Bir

Felsefe.net
Yeni Üye
Bizler entropi artıklarıyız.
Neden yaşıyoruz diye sormak, neden hortumlar doğup ölüyor demek kadar manasızdır kanımca...

ls2

Kahin
Onursal Üye
Bizler entropi artıklarıyız.
Neden yaşıyoruz diye sormak, neden hortumlar doğup ölüyor demek kadar manasızdır kanımca...

durum bu kadar ümitsiz mi. diğer başlıkta açık sözlü olmak iyidir demişsiniz. bu yazdıklarınıza tüm kalbinizle inanıyor musunuz? tamamen gerçekten böyle mi hissediyorsunuz?

Bir

Felsefe.net
Yeni Üye
durum bu kadar ümitsiz mi. diğer başlıkta açık sözlü olmak iyidir demişsiniz. bu yazdıklarınıza tüm kalbinizle inanıyor musunuz? tamamen gerçekten böyle mi hissediyorsunuz?

Ümitsiz? Ne gibi bir ümit bekliyordunuz?
Yaşamaktan keyif alıyorum. Ama bu gerçekleri kabullenmemi gerektirmiyor.

Müzisyen

Felsefe.net
Yeni Üye
Bence insan zevk ve mutluluk için yaşamalı.Neden haz alıyorsa onu yapmalı.Beşeri dünyadan sıyrılmaya çalışmalı.Doğayla ilgilenmeli.Bir eşle birlikte olmalı.Tüm düşüncelerin fikirlerin insan yapısı olduğunu bilmeli ,İnsanın saf özünde biyolojisinde ne ihtiyacı varsa onu özgürce yapmalı yapabilmeli .

Bir

Felsefe.net
Yeni Üye
Bence insan zevk ve mutluluk için yaşamalı.Neden haz alıyorsa onu yapmalı.Beşeri dünyadan sıyrılmaya çalışmalı.Doğayla ilgilenmeli.Bir eşle birlikte olmalı.Tüm düşüncelerin fikirlerin insan yapısı olduğunu bilmeli ,İnsanın saf özünde biyolojisinde ne ihtiyacı varsa onu özgürce yapmalı yapabilmeli .

Belki insanın doyumu beşeriyettedir? Belki tek eşli olmak doğamıza uygun değildir? Belki insanların haz aldığı şeyleri yapması diğerlerinin haz almasını engelliyordur?

çirkin

Felsefe.net
Yeni Üye
Ben şahsen mutluluk kadar basit bir olayı kendi yaşama nedenim olarak atfedemem neden derseniz her olaydan edinilebilecek mutluluk duygusu artık bir noktadan sonra zevk vermemeye başlar ilgi çekici gelmez bilgisayar oyunu oynarsın iyi bir şekilde oynarsın ve mutlu olursun okula gitmezsin okula astığından dolayı mutlu olursun halka tatlısı yersin mutlu olursun ve daha birçok sebep hal böyle olunca mutluluk amaç değil araçta değil benim için gerçekten önemsiz kavram. Şahsi fikir olarak yaşama sebebim ise eğer bir konuda mükemmelsem o mükemmel olduğum konuda iz bırakmak, etki bırakmak insanların kafasındaki ve yaşantısındaki putları yıkmak Ha yapamıyor muyum o zaman da dinim gereği hakikati aramak bana verilen potansiyel ışığında fani hayatımı tamamlayabilmek. Benim için yaşam bu

ls2

Kahin
Onursal Üye
Ümitsiz? Ne gibi bir ümit bekliyordunuz?
Yaşamaktan keyif alıyorum. Ama bu gerçekleri kabullenmemi gerektirmiyor.

Sevdiklerimizi kavuşma ümidi....Birgün bir yerlerde başka şartlarda da olsa birarada olma ümidi..veya kavuşamasan da en azından haberdar olma ümidi..

tüm kalbinizle kabullendiniz mi bu gerçeği? sorum aslında bu zaten..

Bir

Felsefe.net
Yeni Üye
Sevdiklerimizi kavuşma ümidi....Birgün bir yerlerde başka şartlarda da olsa birarada olma ümidi..veya kavuşamasan da en azından haberdar olma ümidi..

tüm kalbinizle kabullendiniz mi bu gerçeği? sorum aslında bu zaten..

Öyle bir ümit taşımıyorum. Kabullendim. Ama yakın birini kaybedecek olurum, bilemem.

öğreti

Felsefe.net
Yeni Üye
Hazzın dönüşümüne itaat eder insan . Bu anne memesini emme ile başlayıp daha yücesini yaratma gibi bir sonla biten bir hazzın dönüşümü olabilir. Fakat bu hazzın dönüşümüne itaat etmeyenler vardır ki onların durumu vahimdir. Üzerinde konuştukça eksildiğimi ve zayıfladığımı hissettiğim bir konu.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
hazz ve gerçek neşe arasında bir çizgi var ve olmalı -bazılarımız öğrenedik bunu sadece ,arzuya tapıyoruz bizler

Miss Antagonist

Felsefe.net
Yeni Üye
Tek derdin içinde bulunduğun çıkmazlardan kurtulmaksa mutluluk için yaşarsın, ama o çıkmazların zihninin bir oyunu olduğunu farkettiğinde işler değişir, artık mutsuzluk yada mutluluk kavramları önemsizdir. Kendi zihninin senden sakladıkları vardır ve artık onların peşine düşersin...

L

lamei

Ziyaretçi
zariyat 56 var.
Ondan dolayı yaşıyorum,
Yoksa hiç çekilmez valla.

Mutluluk flan değil,
Arada huzurlu olduğumuz zamanlar var,
Kalbimizin Allah'a yöneldiği zamanlar işte.
Mutsuz olmam için dünya da olduğumu bilmem yeter.
Ölsekte cennetimize kavuşsak, inshAllah!

ElChupakabra

Felsefe.net
Yeni Üye
Nietczhe olsa güç için yaşıyorum derdi. Hükmetmek için.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar