Neden Yaşıyoruz ? Mutluluk İçin mi ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde gamzecik tarafından oluşturulan Neden Yaşıyoruz ? Mutluluk İçin mi ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 78,585 kez görüntülenmiş, 487 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Neden Yaşıyoruz ? Mutluluk İçin mi ?
Konbuyu başlatan gamzecik
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Prens Ernak

künfeyekün

Felsefe.net
Yeni Üye
Kant mutlu değildi ki haklı olsun :)
Düşünce kıtası karlarla kaplıdır, küreği eline alan bir yol açmış işte, bence belirli bir mesafeden sonra kendimize bir kürek edinmeden mutluluğun sırrını çözemeyiz Decurion yinede en beğendiğim yorum seninki. elde etmek istediğimizi elde edersek mutlu oluruz bu cümleme
sadist ve mazoŞist ikilinin mutluluğuda dahil. ;)

Baybora

Felsefe.net
Yeni Üye
insanda doğanın diğer canlılara tanıdığı toleranslar kadar torpilli fakat doğa yasalarına göre kendi tercihi dışında gözünü dünyaya açtığına göre; düşünmeğe başladığı anda amaç koyar kendine. mutluluk bu anlamda bir amaçtan ziyade mutsuzlugun acısı ve bu algı yüzünden insanda içdürtüsel arzular halinde beliriyor dy düşünüyorum. bütün ihtiyaçlarını gidermiş ve içdürtüsel tatmin yaşayan biri de en sonunda yine pragmatist çizgi ile sistemli hedefler koyarak amacına ulaşmak arasında en fazla faydayı elde edebilmek için mutluluk arzular herhalde.

seridea

Felsefe.net
Yeni Üye
mutluluk, öldüğünü anlayamayanların felsefesidir.

OnurÜney

Felsefe.net
Yeni Üye
Dünya bir duraktır.Geçicidir.Eğer asıl mekan ahiret ise ölünce uyanacağız.Bu yüzden dünyadan kam almak yerine ahirete dünyada yatırım yapmalıyız.Yaşama sebebimiz bu olmalı.

orwell_1984

Felsefe.net
Yeni Üye
Şunun için yaşıyoruz: İhtiyaçlarımızı gidermek için. ama bunu görmüyoruz/göremiyoruz. çünkü bunu -ihtiyaç gidermeyi- zorunluluk olarak kabulleniyoruz. ihtiyaç için yaşamakla onu zorunluluk olarak görmek birbirinden farklı şeylerdir. ihtiyaçlarımızı gidermek için yaşıyoruz. ilk dünyaya geldiğimizde -ki bu bizim isteğimizle olmuyor- anne sütüne ihtiyaç duyuyoruz. neden karnımızı doyurmak için. bunu yapmak zorunda mıyız? yani annemizi emmek zorunda mıyız? kesinlikle hayır. anne sütü lüks bir imkan. bizim anne sütünde ihtiyaç duyduğumuz şey aslında onun kokusu yani annedir. anne şefkati. onun güzel sesi ve bakışları. bunları o anda bilemiyoruz ama ileriki yaşamımızda anne teriminin anlamını bu sayede anlayabiliyoruz. anne sütü olmadan da hayatımızı devam ettirebiliriz çeşitli bebe mamalarıyla. işte ihtiyaçlarımız da bulunduğumuz konuma göre lüksleşiyor. Mesela ana okulu bir lükslüktür. o olmasa da birşey kaybetmeyiz. Mesela dersaneler veya etüt merkezleri. başarılı olmak istedikten sonra onlarda birer lükslüktür. aslında burdan sonuç mutluluk için yaşıyoruza çıkıyor ama manevi mutluluk için yaşamıyoruz. bir sevgilinin ağzından seni seviyorum cümlesini ya da bir babanın/annenin ağzından yavrum, evladım kelimelerini duymak için yaşamıyoruz. çünkü bunlar anlık olarak tatmin edici şeyler. o anda mutlu oluyoruz ama sonra unutuyoruz. o mutlulukta bile ihtiyaçlarımızı eğer karşılayamıyorsak yine mutsuz bir insanız aslında. evet mutluluk için yaşıyoruz. ihtiyaçlarımızı-bulunduğumuz konuma göre lüks ihtiyaçlarımızı- karşılayabildiğimiz, hayatımızı idame ettirebildiğimiz takdirde mutluyuz ve onun için yaşıyoruz.

felsefehayat

Felsefe.net
Yeni Üye
Neden yaşıyoruz sorusu gariptir, neden varız sorusu daha felsefi duruyor.. Aslında her ikisi de aynı şeye hizmet etmektedir.

Cevap ise basit: Unuttuklarımızı hatırlayıp tanrıdan koptuğumuz güne geri dönmek, kısaca yaşamak, tanrıya ulaşma arzusudur, birliğin içine sızma ve tekliğin huzuruna kavuşma istencidir. Bu anılarımızı ve bilincimizi felsefe, sanat ve bilim ile canlandırmaya çalışıyoruz ama nafile, tek bir yol var anlamı çözebilmek için o da... HATIRLAMAK ve NE OLDUĞUMUZU BİLMEK

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
zeka; tasarlıyor ve oynuyor ve yapıyor ve çözüyor; bitiyor-bitince yenisini yapıyor,
potansiyelinin ortaya konması ya da yapacak başka şeyi olmaması ya da zaten yapabilirliğini yapması;
(zekanın-kaynağın ya da potansiyelin) varoluşunun ve olmasının doğası bu olması;
neden yaşıyoruz? bilmemek için; bilirsek her şey çözülür ve puff-son;

seridea

Felsefe.net
Yeni Üye
yaşadığımızı sanmıyorum. yaşamak dayatma olamaz, sevgi erdem paraya endexli ise. cehennemin dünya okulu versiyonu başlamış. yüz yıllardır kavga. ironik. bir lanet. gene de krişnamurti başardı.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
mutluluk olsa ne olur? sonra
en son ne olur?
tüm bu veri, ne olur_ne olmalı?

siz olsanız tüm bu veriyi (alıp-verip) ne yapardınız; tüm evrensel bilgi ve gerçeklik verisi ne işe yarar? siz ne yapardınız;
tüm bu veriyi düşünün; amaçsız mı?
mutluluğun olmadığı yerde;
mutluluğa ihtiyaç duyulmayan yerde;
mutluluk mu yapardınız;

sylviaplath

Felsefe.net
Yeni Üye
Bir neden üretmek yaşamak için saçma gibi çünkü biz dünyaya gelirken kimse bize hayatın kullanım talimatı listesini vermedi pat diye düştük geldik ve yaşıyoruz elbette bir amaç bulanlara ne mutlu ama yaşamaya değer bir amaç mı yeterli mi bilinmez... mutluluk için yaşamak biraz nankörlük olur aslında acıların üzüntülerin bize kattığı o kadar şeye sırt çevirmek sadece mutlu anları ele almak acıya evlatlık muamelesi gibi geliyor.

felsefehayat

Felsefe.net
Yeni Üye
"Neden yaşıyoruz" değil de "neden varız" sorusu daha yerinde olur diye düşünüyorum.
Cevap: O'nda bir olmak için, kopan varlığımızın farkına varmak için...

meyelan

Filozof
Yeni Üye
Bu sorunun cevabı yani neden yaşıyoruz un cevabı hergün değişip ,gelişip yada evrilip başka bir şeye dönüşüyor.Ama hepsi mutsuz olmama korkusu yada dolayısıyla mutlu /tatmin olma sonucuna eriyor.
Cümleye başlarken tam tersini düşünüyordum ama yazarken ki amacımı farkedince ''ötekini fikrimin cazibesine ikna etmeye çalışma,bilirkişi olma,farklı bir pencereden bakma'' vs derken yine başlığın haksız olmadığını anladım.Ben hep geç anlarım :)

ls2

Kahin
Onursal Üye
Yaşayan bir organizmayız istesekde istemesekde yaşıyoruz..yaşamamak için kendimizi öldürmemiz gerekiyor. neden kendimi öldürmüyorum?? sorusuna vereceğiniz cevaplar neden yaşadığınızın en gerçekçi cevaplarıdır.

birşey daha var ; kendinizi öldürmeniz için ne kadar sebebiniz olursa olsun. bu sebepleri dayanak yaparak buna karar veremezsiniz. algınızda buna karar verseniz de bu kararınızı asla uygulayamazsınız. kendinizi öldürebilmeniz için belirli bir ruh haline girmeniz gerekir. çok güçlü bir ruh hali. insan böyle bir kararı ancak böyle bir ruh hali ile alabilir. ama bilindiği üzere en basitinden bilerek depresyona girilemeyeceği gibi bilerek (irade -istek ,farkındalık,idrak vb) depresyondan da çıkılamaz.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Çok doğru. çok doğru .çok doğru sevgili okur yazar. her daim mümkün değil belki ama genede çok doğru işte .

Raven

Felsefe.net
Yeni Üye
Üremek, çoğalmak, fethetmek için, güç için yaşıyoruz. Mutluluk, bu amaç doğrultusunda olan bir yanılsama, bir uyuşturucu, atalarımızdan bize miras kalan en kuvvetli içgüdülerden biri olan yaşama içgüdüsünün destekleyicilerinden sadece birisi.

cosmic sea

Felsefe.net
Yeni Üye
Bu soruya cevap vermek için ölümden sonra ne olcağını biliyor olmamız lazım. Neden yaşadığımız nedeni aradığımız yerin kendi içinde olamaz. Gerçekleri zorlamaya gerek yok. Yaşamamızın bir amacı yok kendimizi kandırmayalım.

OnLy

Felsefe.net
Yeni Üye
Neden yaşıyoruz sorusuna cevap vermek için öncelikle neden dünyaya geldik bunu cevaplamız gerekir diye düşünüyorum.

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Ben yaşamıyor gibi , yaşamıyor gibi yaşıyorum.

Sezai karakoç

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç