Neden Yaşıyoruz ? Mutluluk İçin mi ?

gerçeği arıyan adam

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
ben neden? yaşadığımızı bulduğumu düşünüyorum. fakat bu yaşamda tanrının istemediği çok fazla şey olduğunuda düşünüyorum. bunu daha iyi anlamak içinde başlangıca yani ilk insanların yaşadığı döneme
gitmemiz gerekiyor. bu dönemi çok iyi irdeler ve teolojık olarakta algılarsak sanırım % 100 neden? yaşadığımızıda bulmak mümkün gözüküyor.
1: ilk...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

Liebert

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Eğer haşa Allah'ın olmadığını söylüyorsanız, elimizde aciz aklımızla ürettiğimiz şeyler kalır ve bunlar da bizi hiç bir yere götürmez. Örneğin bir katil öldürmekten hoşlanıyor, mutlu oluyorsa ve biz de mutlu olmak için yaşıyorsak o katille aynı seviyedeyiz demektir. İnsanların 6.999.999.999 milyarı birbirine yardım etmekten, "iyilik" yapmaktan...

gerçeği arıyan adam

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
şimdi şu an bu dünyada 6.999.999.999. kişi bu gece tok yatıyorsa. ve sadece 1 kişi aç yatıyorsa ve aglıyorsa demekkı hala gerçekten insanca yaşamayı ögrenememısız demektir. gecen 13. 7 milyar yılda bile. bunu ögrenemedıysek asla ögrenemeyız. diye düşünüyorum. :)

insan olmanın alalh korkusuya bir bagı yoktur. nice alimler nice papazlar nice...

Son düzenleme:

Liebert

Yeni üye
Kayıtlı Üye
şimdi şu an bu dünyada 6.999.999.999. kişi bu gece tok yatıyorsa. ve sadece 1 kişi aç yatıyorsa ve aglıyorsa demekkı hala gerçekten insanca yaşamayı ögrenememısız demektir. gecen 13. 7 milyar yılda bile. bunu ögrenemedıysek asla ögrenemeyız. diye düşünüyorum. :)

insan olmanın alalh...

gerçeği arıyan adam

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
Ahmet in mehmet in faturasını neden dine kesiyorsun? Tamam diyelim ki dinler uydurma, o zaman bir soru soracağım. Benim o vicdani duygularım köreldiyse, bir seri katile dönüştüysem (hatta Ted Bundy gibi yakışıklı ve soğukkanlı birine) bunun bir cezası olmayacak mı? İdam mıdır ceza? Ben 50 can almışım...

Liebert

Yeni üye
Kayıtlı Üye
hahaha :D merak etme hümanıstte değilim ama onada çok yakınım dedımya ben herşeyim herşey ben olmuyor ama :D sana daha önceki yazımdan küçük bir alıntı vericem. :)
.
doğanın kanunu belli hayvanlar için yasamak için öldürür. çünkü akıl ve mnatıktan yoksu yaratılmışlardır. . ama...

gerçeği arıyan adam

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
Birincisi ben bu sistem iyi demedim. Ben, sadece akıl yoluyla sayısız sonuç elde edilebilir dedim. Mesela hayvanlarda akıl mantık yok bizde var diyorsun bir nevi kant ın ödev ahlakı gibi. Ama ben de sana Nietzsche'in efendi ahlakı ve köle ahlakını sunuyorum. İkincisi ise sen beni tamamen yanlış...

Son düzenleme:

Liebert

Yeni üye
Kayıtlı Üye
sen beni öldürürsen ve bu dünyada sadece sen ve ben ikimiz olsaydık. mümkün olurdu.
hiç süphesiz ama verdıgın örnekleme hem çok komık hemde oldukça anlamsız olmuş . böyle bir ihtimalın olma olasılıgı bile yok. :D
senin kötü olduğunu ispatlamak için değil. asıl sen beni hiç anlamamışsın...

GizliNick

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Aptallar mutlu olmak için.
Orta akıllılar gelecek kuşaklar için.
Akıllılar ise tatmin edici başka seçenek olmadığı için.

Arthieon

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Öncelikle yaşantımıza dair verilen her türlü anlamın bizi kısıtladığını anlamamız lazım. Elbette verilen her türlü değer ve anlam da insanı kısıtlar ancak yaşama yüklenen bu "acınası ve aciz" anlamlar yaşamı daha da çekilmez bir hale getirir. Yaşamanın amacı ve anlamı anlamsız oluşunu anlamaktır. İnsan var edebileceği her anlamdan ötede ve...

ÜstünKişi

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Ölmemek için yaşıyoruz; mutluluklar bizi yaşamaya üzgünlükler ölüme yaklaştırıyor. Dinler ve benzeri düşüncelerle sadece kendimizi avutuyoruz.
Farklı bir açıdan bakarak ekliyorum:
Hayatı sevsek de sevmesek de yaşamaya alıştığımız için yaşıyoruz. Var olmaya başladığımızdan beri yaşıyoruz...

• Beğen
Tepkiler: ls2

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Farklı bir açıdan bakarak ekliyorum:
Hayatı sevsek de sevmesek de yaşamaya alıştığımız için yaşıyoruz. Var olmaya başladığımızdan beri yaşıyoruz, bu yaşama durumunu o kadar benimsemişiz ki aksi olan yaşamamayı hayal bile edemiyoruz.

Sonuç olarak yaşamaktan başka bir şey bilmediğimiz için...

Creepy

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Her insan yaşadıkça , gözlemledikçe , düşünüp , kendine göre ilerlemeler kaydettikçe kendi doğrusunu keşfeder , kendi doğrusunu yaratır , kendi doğrularıyla yaşamaya devam eder. Herkesin doğrusu bir nevi kendine özel gibidir bence ve bu sebeple çevresi ve insanlar tarafından yanlış olarak kabul bile edilebilir. Yani kendi doğrumuz başkaları...

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Her insan yaşadıkça , gözlemledikçe , düşünüp , kendine göre ilerlemeler kaydettikçe kendi doğrusunu keşfeder , kendi doğrusunu yaratır , kendi doğrularıyla yaşamaya devam eder. Herkesin doğrusu bir nevi kendine özel gibidir bence ve bu sebeple çevresi ve insanlar tarafından yanlış olarak kabul bile...

Son düzenleme:

elbisss

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Durum ve ana hangi açıdan baktığımıza göre değişebilir..

Neden yaşıyoruz ?

Aslında herşeyin çok ama çok uzagına gitmek gerektiğini düşünmekteyim fakat ben çok uzaga gitmeden yakın süreçlerden bahsederek anlatmak ihtiyacı duymaktayım....

Aslında çok uzun yıllar öncesinde insan henüz yaratılmamıştı ve insana dair herhangi birşey yoktu bizden...