Neden Yaşıyoruz ? Mutluluk İçin mi ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde gamzecik tarafından oluşturulan Neden Yaşıyoruz ? Mutluluk İçin mi ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 78,587 kez görüntülenmiş, 487 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Neden Yaşıyoruz ? Mutluluk İçin mi ?
Konbuyu başlatan gamzecik
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Prens Ernak

banu

Felsefe.net
Yeni Üye
Ynt: Neden yasiyoruz ? Mutluluk icin mi ?

hayat=zaman;
doğduğumuz anla öleceğimiz gün arasındaki zamandır hayat ve bu zamanı bi şekilde geçirmemiz gerekir insanların hayatlarını yaşarken yaptıkları bir çok şey sinema önünde filmin başlamasına kalan 15 dk.yı sigara yada 1 fincan kahve içerek geçirmesi gibi yaşamaktadır ve bundaki asıl amaç mutluluk değildir sadece o 15 dk.yı bir şekilde geçirme arzusudur. ve bu zaman doğrultusunda alınan eğitim, iş, kariyer, hayat şartlarının iyileştirilmesi için hep daha fazla çalışıp hep daha iyisini istemek mutluluğa açılan bir kapı değil sadece zamanın akış hızını arttırmak olarak varsayabiliriz. kaldı ki; mutluluk sadece insanın kendsisini sevip kendisiyle barışık olmasından geçer diyebiliriz. ve dış etkenler kişi istemediği sürece mutluluğu ne arttırır ne de eksiltir.

Adem

Düşünür Üye
Moderatör

Aslında hiç birimiz neden yaşadığımızın farkında değiliz (ama olabiliriz).
Bi kere şunu iyi kavramalı insan,bizi yaşatan biz değiliz,nasıl ki dünyaya gelirken kendi irademizle gelmedik..
Hangimiz ben dünyanın şurasında şu anne babanın çocuğu olarak dünyaya geleyim,şu özelliklere sahip olayım,aklım olsun hatta biraz da çok akıllı olayım falan gibi şeyleri düşünerek geldik bu dünyaya?
Hiç birimiz....
Peki hangimiz ,böbreklerim şöle çalışsın,damarlarımda akan kanın debisi şu olsun,kalbim dakikada şu kadar atsın şöle nefes alayım kaslarım böle olsun vs. vs. gibi düşüncelerle yaşıyoruz?
Hiç birimiz...
Düşüncelerimizin bile nereden gelip kafamıza yerleştiğinin dahi farkında değilken.....
Peki bizi yaşatanın biz olduğundan eminmisiniz?
Yaşamamızın ya da ölümümüzün bizim elimizde olmadığını görüyoruz...
O halde yaşam gayemizi biz belirlemiş olabilirmiyiz?(ya da belirleyebilirmiyiz)

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Aslinda ilk yorum durumu cok guzel ozetlemis. Ben buna ek olarak, insandaki mutluluk duygusunun da hayatin devamliligini saglayan bir mekanizma oldugunu dusunuyorum. Zira insan mutlu olabilen bir canli olsaydi, hicbir zaman daha fazlasi icin cabalamayacakti, ve yasamini borclu oldugu "limitleri zorlama" eylemine asla girmeyecekti.

Sonuc olarak, insan devamliligi saglamak icin yasar, mutluluk ise bu devamliligin daha saglam olmasina imkan vermesi bakimindan bu surecte amactan ziyade aractir.

Fairy

Üye
Yeni Üye

Liberator ' Alıntı:
Fairy ' Alıntı:
Liberator ' Alıntı:
Mutluluk için yaşıyoruz. Fakat bu kalıcı bir mutluluk. Ayrıca sonsuz olduğu içinde asla sıkıcı değil. Evet, bahsettiğim haza dayalı anlık bir mutluluk değil, bencilliğe dayalı bir mutluluk değil. Gerçek mutluluk insanın öncelikle gerçek varlığını tanımasıyla başlar. Gerçek varlığını tanımak demek Mutlak Ruh'un bir parçasını tanımış olmak demektir. Onu kavrama yolunda olmak demek ise kalıcı bir mutluluk demektir. Bu da akıl sayesinde olur. ''Vahiy''e ihtiyaç yoktur. Herkes aklıyla Mutlak Ruh'u kavrama sürecine girebilir. Ancak bu yola girdikten sonra ilerlemek için gereken şeyler yansımaların bilgisidir. Bu şekilde mutluluğa adım adım ulaşırız. Yani yaşamın gerçek esası böyle bir mutluluktur.

İnsanın hislerinin bulunduğu bi bedende var olan ruhta kalıcı mutluluğa yer yoktur yeryüzü üzerindeyken.Böyle adlandırırsan yaşama nedenlerimizi varsayımlar üzerine kuruyoruz demektir "bi gün ..... olursam" 'larla yaşıyoruz demektir.Anlık hazlar anlık mutluluklara anlık acılar anlık depresifliklere yol açar.İnsan anlık bir varlıktır o anlara göre duygu alışverişi yapar değişimlere uğrar.Aksi taktirde insanlıktan uzaklaşır "Herşey yolunda çok mutluyum oley be, dünya varmış ay şurdaki dilenen adama bak bu soğukta oralarda oturuyor dileniyor ama olsun ben mutluyum, ay sevgilim beni terketti aman nolucak etsin, annem ölmüş ee herkesin gidiceği yer orası değil mi vb..." düşünsene herşey yolunda biz gerçek mutluluğu kendimizde bulduk hep huzurlu ve mutlu bi yaşam sürdürüyoruz bu ne sıkıcı birşey duyguların varlığından habersiz yaşamak gibi birşey bu tam olarak .) Oysa kalıcı mutluluk bu dünyada mümkün kılınmamış yaratıcı için bi diğer dünyadan söz edilmiş ve orada gerçek huzur ve mutluluğun tadılıcağından söz edilmiştir.İnanırsın veya inanmassın bilmiyorum işte .)

Benim söylemek istediğim her insanın kalıcı mutluluğu bulması değildi. Burada kalıcı mutluluk için yaşamakta olduğumuzu söyledim. Ve yaşam süremiz boyunca da bunun için yaşayacağız. Bulmak ya da bulmamak ayrı bir konu fakat bunun için yaşadığımızı düşünüyorum. İnsan kendini ve bir anlamda Mutlak Ruh'u kavrama çabası içerisinde olmadığı sürece söylediğiniz gibi yaşar. Herşey anlıktır onun için. Ancak bu tanıma için çabaladığı sürece mutludur. Bu mutluluğun kalıcılığı ise sizin kavrayışınızla ilgildir. Gerçek varlığınızı tanımaya çalışmazsanız söylediğiniz gibi anlık mutluluklar geçerlidir. Felsefe bu yüzden vardır. Felsefenin asıl konusu bu görünüşlerin bulunduğu dünya değil, asıl varlıkların bulunduğu Mutlak Gerçekliktir. Bu dünya da Mutlak Ruh'u kavramaya çalışan her insan onu kavramaya çalıştığı sürece mutlu olacaktır, çünkü onu kavramaya ilk önce kendimizi tanımaya çalışarak başlarız.

Kendiniz ne kadar tanırsan tanı ne kadar kontrol gücün ileri düzeyde olursa olsun insan duygulardan oluşan bi varlıktır yeryüzü onjectif ve subjectif kötü kavramlarıyla dolu bir düzende yaşıyoruz bu nedenle burda kalıcı mutluluğa sahip olmanızın imkanının olmadığını kanısındayım..Mutlak ruh'tan kastınız nedir ?

silm

Felsefe.net
Yeni Üye

Burda yazdığım ilk yazı belki farklı algılanacak şimdi ama...

Yahu gerçekten böyle mi düşünüyorsunuz siz? Keşiflerle, emaneti bir sonraki nesle aktarmakla falan mutlu olunacağını mı sanıyorsunuz?

Birşey diyeyim mi size ben: Siz o zaman bir daha düşünün, mutluluğun ne olduğunu iyice bir anlayın...

sümeyra

Üye
Yeni Üye

emanet mi?sahip olmak diye birşey yoktur ki emanet diye bir olgu olsun o da bizi başka nesillere aktarmakla mutlu etsin..neden yaşıyoruz?çünkü dünyaya geldik,bu kadar.Yürekten inanıyorum ki başka sebebi yok.

JRosé

Felsefe.net
Yeni Üye

Kişisel tatminlerimiz için yaşadığımız görüşündeyim. Eğer, geleceğe bir şeyler bırakmak kişisel tatminimizi sağlıyorsa, o zaman onun için yaşarız. Ya da, bir görüşümüzü kimselere anlatmak, paylaşmak olabilir bu. Aklınıza gelen herhangi bir şey. "Mutluluk" denilen şey çok çabuk gelip bir anda kayboluveren bir şey olduğundan, mutluluğun yaşam amacı olduğuna inanmıyorum. Kişisel tatmin daha kalıcıdır.

hassas_denge

Yeni üye
Yeni Üye

Özetle;

Gün olur, bu fiziksel yaşam son bulur.
İşte o gün, bir tek şey önemli olacak;
Nasıl bir iz bıraktığın.
Ne kadar doğru, ne kadar onurlu?
Hakan YILDIZ, Mart 2004

silm

Felsefe.net
Yeni Üye

MUTLULUK ÖYLE GELİP GEÇİCİ BİR ŞEY DEĞİLDİR.

O sizin dediğiniz olsa olsa "sevinçlilik halidir".

Mutluluk bir haldir ki hiç öyle kolay erişilmez.

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye

silm ' Alıntı:

Evet bunları, neye dayanara söylediğinizi sorabilirim sanırım.

silm

Felsefe.net
Yeni Üye

Laetna ' Alıntı:
silm ' Alıntı:

Evet bunları, neye dayanara söylediğinizi sorabilirim sanırım.

Elbette Sevgili Laetna, elbette sorabilirsiniz...

Mutluluk bilmektir, "hakikat"i bilmektir mutluluk.

Meseleyi ortaya böyle koyduktan sonra...

Ben de size sorabilirim o zaman, izninizle:

-İnsan, bildiğini unutur mu hemen?

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Bu neyi bildiğine bağlı olarak değişir.
Hakikati bilmek her zaman insanı mutlu etmez, ayırca sözlerinize kesinlik ifadesi koyacaksanız kesin cümleler kurmalısınız."Mutluluk bilmektir, "hakikat"i bilmektir mutluluk. " Siz hiç üç gün sonra öleceksiniz haberini alan bir insan gördünüz mü, onun mutlu olduğunu düşüne biliyormusunuz? Sizin düşüncenize göre düşündüğümüzde bu insanın oldukca mutlu olması gerekir öyle değil mi? İşte kesin bir hakikat daha mutluluk sadece hakikat değildir ve bir tanıma, bir kaç cümleye genellenecek bir kavramda değildir.
Ve sorunuza gelecek olursak, evet insan bildiğiniz hemen unutabilir.Bunun bir çok yolu var; hipnoz, hafıza kaybı,uyku, beyin tranvası...

sentetik

Felsefe.net
Yeni Üye

şehrin yabancısı ' Alıntı:
nilüfer ' Alıntı:
Bence yasamın her dakikasının benzersizliğini unutmadan yasamak lazım yasam bu benzersizlikleriyle güzel, mutlu olmakta üzülmekte güzel ve bu 2 zıtlık dengeyi sağlıyor sadece mutlu olmak için yasamak çok bencilce olmalı zaten amaç mutlu olmaksa her zaman mutsuz olunur insanoğlu nankör…
Neden yaşıyoruz sorusunun cevabına gelince de bana göre insanlar için yasıyoruz.

Sevgili nilüfer; birinci pragrafınız da, yaşam da mutlu olmayı bireyselleştirip cevap vermişsiniz.İkinci pragraf başı yapıp bitirirken ise toplumsal bir bakış sergilemişsiniz.Burda bir çelişki varmı yokmu sizce?
Bir çok insan kendini çözemediği için toplumu çözmeye kalkar,tabi bunu size demiyorum üstünüze alınmayın.Neden yaşadığını bilmez,sorgulamadığı sürece,ki yine bir çok insan da bunu sorgulamaz.Çünkü kendisine biçilen yaşama misyonu ile hayatını yönlendirir, bu ölene kadar devam eder.Kısaca geçtim,aslında üstünde uzunca yazabilirim ama konu dışına çıkmak istemedim.İnsanoğlu nankör doğmaz,yine buda kendisine verilen misyonun ve yaşam şeklinin bir parçasıdır.Burda karşımıza çıkan kendini çözememekten geçer.Yaşamsal analizler,belirli kişisel doğrulara ulaşabilir ama bireyin toplumdaki yeri ve çözüm noktasında çelişkiye düşer.Konu bu noktada eski bir deyime gelir.Bireyin mutluluğu, toplumun mutluluğunumu getirir yoksa toplumun mutluluğu bireyinkinimi..

Salome_

Felsefe.net
Yeni Üye

Başarı için yaşıyorum.

biyikli

Felsefe.net
Yeni Üye

ne için mi yaşıyorum elbette mutlu olmak ve mutlu etmek için kavga hüzün ,keder benden uşak olsun ben de onlardan uzak olayım.

eternitysearch

Felsefe.net
Yeni Üye

yaşamak bir seçim değildir. yaşıyoruz çünkü yaşıyoruz!

cfcbolu

Felsefe.net
Yeni Üye

tabi ki yok olmak için yaşıyoruz.yaşamak için kendime verdiğim en büyük teselli

lyng

Felsefe.net
Yeni Üye

Tüm hayvanlar alemi gibi insan da üremek için yaşar. Mutluluk, öğrenmek, iyilik yapmak, aşk..vs..hepsi birer pozdur aslında. İnsan dediğimiz canlı sadece uygun şartlar olduğu için dünyada varlığını sürdüren bir canlıdır, o kadar. Ve diğer canlılar gibi barınır, beslenir, uyur, çiftleşir ve ürer. Yaşamın anlamı yok demiyorum. Dediğim şey, yaşamın anlamı nedir diye bir soru olamaz. Yaşamın bir anlamı olmak zorunda değildir. Zar attığınızda 4 geldi diyelim. "Neden 4 geldi, bunun anlamı ne" diye sormayız. Bu da öyle.

Simerenya11

Yeni üye
Yeni Üye

"İnsan yalnızca mutlu olmak için var değildir. Çünkü mutluluk için hayvan olmak yeterdi. Hayvana doğal itkileri yeterlidir. Halbuki insanın doğal itkilerinin yanında bir de aklı vardır. Akıl, ahlak yasasının(kategorik imperatif) sesini işitir. İnsana mutluluk dışında kalan şey ödev ahlakına ulaşmaktır."(Kant) (Ben de aynı kanaatteyim)

nilüfer

Üye
Yeni Üye

sentetik ' Alıntı:
şehrin yabancısı ' Alıntı:
nilüfer ' Alıntı:
Bence yasamın her dakikasının benzersizliğini unutmadan yasamak lazım yasam bu benzersizlikleriyle güzel, mutlu olmakta üzülmekte güzel ve bu 2 zıtlık dengeyi sağlıyor sadece mutlu olmak için yasamak çok bencilce olmalı zaten amaç mutlu olmaksa her zaman mutsuz olunur insanoğlu nankör…
Neden yaşıyoruz sorusunun cevabına gelince de bana göre insanlar için yasıyoruz.

Sevgili nilüfer; birinci pragrafınız da, yaşam da mutlu olmayı bireyselleştirip cevap vermişsiniz.İkinci pragraf başı yapıp bitirirken ise toplumsal bir bakış sergilemişsiniz.Burda bir çelişki varmı yokmu sizce?
Bir çok insan kendini çözemediği için toplumu çözmeye kalkar,tabi bunu size demiyorum üstünüze alınmayın.Neden yaşadığını bilmez,sorgulamadığı sürece,ki yine bir çok insan da bunu sorgulamaz.Çünkü kendisine biçilen yaşama misyonu ile hayatını yönlendirir, bu ölene kadar devam eder.Kısaca geçtim,aslında üstünde uzunca yazabilirim ama konu dışına çıkmak istemedim.İnsanoğlu nankör doğmaz,yine buda kendisine verilen misyonun ve yaşam şeklinin bir parçasıdır.Burda karşımıza çıkan kendini çözememekten geçer.Yaşamsal analizler,belirli kişisel doğrulara ulaşabilir ama bireyin toplumdaki yeri ve çözüm noktasında çelişkiye düşer.Konu bu noktada eski bir deyime gelir.Bireyin mutluluğu, toplumun mutluluğunumu getirir yoksa toplumun mutluluğu bireyinkinimi..
Soru iki aşamalı ve mutluluk içinmi yaşıyoruz sorusuna bireysel acıdan bakmak gerektiğini düşündüm. Neden yaşıyoruz sorusu ise çok geniş ve ucu açık bir soru her türlü yorum yapılabilir.
Ben mutluluk için yaşamayı amaç edinmiyorum. Bana bu çok bencilce geliyor. İnsanoğlu nankör dememden kasıt amaç mutlu olmak olunca mutsuz olunacak bir şeyler illaki bulunuyor insanlar genelde nankör oluyorlar bu durumda. Hayatta mutlu olmakta üzülmekte var ve bu zıtlıklar dengeyi sağlıyor bence, amaç mücadele etmek dersek niçin ya da ne için sorusu sorulmaya mahkûm. Buradan insanların neden yaşadığını bilmediği ve sorgulamadığı kısma geliyoruz. Bu konuda size katılıyorum insanlar neden yaşadığını bilmiyor ve sorgulamıyor da ama şöyle bir şey daha söylemek istiyorum gerçekten neden yaşadığımızı bilmiyoruz kendimizce amaçlar ediniyoruz onun doğrultusunda gidiyoruz. Diğer yazımda neden yaşıyoruz sorusuna genelleştirip bilimsel açıdan cevap vermeye çalıştım. Bireyselleştirmek gerekirse gelişmek ve geliştirmek için yaşıyorum, kendimi ve başkalarını bununla birlikte sonraki nesillerde gelişmiş ilerlemiş olacak diye düşünüyorum.
Dün Ahmet Altan’ın bir yazısını okudum ve onu da paylaşmak istiyorum.
’Yeryüzünün bütün bilim adamlarını, filozoflarını, düşünürlerini, yazarlarını, sanatçılarını toplasanız, bütün bilgileri ve bilgelikleriyle, insanoğlunun bugüne dek öğrendiği ne varsa onlardan konuşmaya başlasalar.
Sonra üç yaşında yarım yarım konuşan bir bebek gelse ve onlara dese ki ‘dünya niye var?’ Bu sorunun üstüne orayı saracak olan sessizlik aslında bize bütün konuşulanlardan daha fazlasını anlatır…’(13.09.09 taraf gazetesi Ahmet Altan)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç