Neden Yaşıyoruz ? Mutluluk İçin mi ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde gamzecik tarafından oluşturulan Neden Yaşıyoruz ? Mutluluk İçin mi ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 78,564 kez görüntülenmiş, 487 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Neden Yaşıyoruz ? Mutluluk İçin mi ?
Konbuyu başlatan gamzecik
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Prens Ernak

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Ynt: Neden yasiyoruz ? Mutluluk icin mi ?

nilüfer ' Alıntı:
Bence yasamın her dakikasının benzersizliğini unutmadan yasamak lazım yasam bu benzersizlikleriyle güzel, mutlu olmakta üzülmekte güzel ve bu 2 zıtlık dengeyi sağlıyor sadece mutlu olmak için yasamak çok bencilce olmalı zaten amaç mutlu olmaksa her zaman mutsuz olunur insanoğlu nankör…
Neden yaşıyoruz sorusunun cevabına gelince de bana göre insanlar için yasıyoruz.

Sevgili nilüfer; birinci pragrafınız da, yaşam da mutlu olmayı bireyselleştirip cevap vermişsiniz.İkinci pragraf başı yapıp bitirirken ise toplumsal bir bakış sergilemişsiniz.Burda bir çelişki varmı yokmu sizce?
Bir çok insan kendini çözemediği için toplumu çözmeye kalkar,tabi bunu size demiyorum üstünüze alınmayın.Neden yaşadığını bilmez,sorgulamadığı sürece,ki yine bir çok insan da bunu sorgulamaz.Çünkü kendisine biçilen yaşama misyonu ile hayatını yönlendirir, bu ölene kadar devam eder.Kısaca geçtim,aslında üstünde uzunca yazabilirim ama konu dışına çıkmak istemedim.İnsanoğlu nankör doğmaz,yine buda kendisine verilen misyonun ve yaşam şeklinin bir parçasıdır.Burda karşımıza çıkan kendini çözememekten geçer.Yaşamsal analizler,belirli kişisel doğrulara ulaşabilir ama bireyin toplumdaki yeri ve çözüm noktasında çelişkiye düşer.Konu bu noktada eski bir deyime gelir.Bireyin mutluluğu, toplumun mutluluğunumu getirir yoksa toplumun mutluluğu bireyinkinimi..

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye

nilüfer ' Alıntı:
İnsanlar ve insanlık için yaşıyoruz. Yaptığımız her hareket hem kendi yaşamımızı hem de bir başka insanın yaşamını etkiliyor.(sadece insanlarla sınırlı değil tabi bütün dünyanın seyrini değiştiriyor.)Yaptığımız her işi insanlara faydalı olmak ve gelecek nesillere daha gelişmiş bir dünya bırakmak için yapıyoruz.
İşte sihir bu sözcükte ’ gelişmek’ .
Dünyanın oluşumundan bu yana her canlı gelişmek için var oldu. Dünyada oluşan ilk tek hücreli canlının yaşama amacı gelişmekti, sonucunda bize kadar uzanan bir gelişme süreci yaşandı. Bizim de şu anki yaşama amacımız gelişmek biz de bizden sonra gelecek olan daha gelişmiş nesiller için yaşıyoruz.

nilüfer; bu yazınızda da konuyu çok geniş bir yelpazeden ele alıp değerlendirmişsiniz. belki geniş bakış açısında söyledikleriniz doğru olabilir ama benim sorumun şekli bu olmadığı gibi cevabı değil. sanıyorum sizde bunu biliyorsunuz.konuyu özünde değerlendirip bir cevap beklerdim. yinede saygılarımla...

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

mutluluk ve özellikle toplumun mutluluğu oldukça müphem kavramlardır; neden mi yaşarız? tercihler sisteminde bir değer olgusunu taşıdığımız için; bu olgu her bireye göre değişik olabilir; mutluluk arayışı yaşamanın mutluluğunu gölgelememelidir.

tepkisiz

Felsefe.net
Yeni Üye

Düşlerin Senin mi?
Ne zaman yaşamak sırası gelse, düşler geliyor aklıma. Yaşanılası tüm şeyin olup bittiği yer geliyor. Beklentilerim, istediklerim, en sevdiklerim, imkânsızlarım… Yaşamayı arzuladığım her şey düşlerimde beliriyor.

İşte yaşanılası diyebiliyorum.

Keşke düşlerim bitmese uyanmasam oralarda yaşasam, gerçekle yüzleşmesem. Mutlu olabilsem.

Yâda bir imkânsız gerçekleşse…

Çok şey biliyorum, istediklerim çok fazla. Mutluluk bedeli ağır olan bir hediye insana, kolay kolay verilmeyecek kadar ağır. Ucundan azıcıklarla üçer saniyelik dilimler ile sunuluyor o ağır.

Hayat gibi, orada da öyle değil mi? Ucundan azıcıklar ile avutulmuyor muyuz? Tam işte mutluluk diyoruz, doyasıya kahkahalara koyuluyoruz, biz ne olduğunun farkına varmadan daha kaybediyoruz.

Eksik yaşıyoruz, eksiklerle büyütülüyoruz. Eksik, acı ve bir dahaki seferde inşallah anında ki umut… Bir yaşımıza daha basıyoruz, biraz daha yoruluyoruz.

Seviyoruz kaybediyoruz, yaşıyoruz kaybediyoruz, ölüyoruz kaybediyoruz, öldürüyoruz kaybediyoruz, kaybediyoruz, kaybediyoruz. Tam kaybetmeye alışıyoruz ki, bir ilahi güç müdür? Çekilecek acın var daha diye bir tokat, kendimize geliyoruz. Avuntular, avuntular, avuntular… Ölüyoruz.

Acıyla besleniyoruz, acı çekmeye alıştırılıyoruz. Biz bu hayatı niye yaşıyoruz?

Kaybetmeye güdümlü bir bomba zaman. Her patlamada bir parçamızdan oluyoruz. Yok ediliyoruz. Her patlamada biraz daha sevgisizlik, biraz daha umutsuzluk, yetimsizlik, yok oluyoruz.

Ve düşler…

Koca ömür de toplasak bir saati bulmayacak mutluluk kısmetimize düşen.

Hayattan elimizi eteğimizi çektiğimiz en yorgun anda beliriveriyor o imkânsız siluetler. Kimi eski bir sevgili, kimi çocukluktan bir yüz, kimi kaybettiğimiz bir akrabamız. En imkânsızlarımızı yaşıyoruz. Yaşlanmadan, zaman olgusunu fark etmeden yaşıyoruz. Koca bir ömür sığıyor, koca ömürde yaşadığımız tüm mutluluklar o üç saniyeye.

Ama onu da kaybediyoruz…

Kimi zamanda düşsüz bırakılıveriyor insan. Hissiz, sessiz, kalbin sesi de olmasa cansız. Elinden hunharca alınıveriyor avuntusu. Ben ne yaptım diye düşünmeden edemiyorsun. Ben ne yaptım da aldı elimden. İsyan edecek oluyorsun. Ama kime neden? Susuyorsun. Bir gün geleceği günü beklemeye koyuluyorsun.

Acı çekiyorsun.

Ama sen sevgiliyi çok özlüyorsun, ama avuntun. Elinde kalan tek avuntun düşlerin, neden ben diyemiyorsun. Senin olanın seni terk etmeyeceğini biliyorsun. Terk ediliyorsun… Düşlerim benim değil mi kuşkusu, boğuluyorsun. Uykusuzluğa gark oluyorsun. Yaşadığın hayatta neyin senin olduğunu sorguluyorsun…

Hayatta verilmeyen mutluluğun, düşlerinden de gitmesi…

En zor saatleri geçiriyorsun, düşsüz geçen en ağır günler… Birer birer akıp bitiyor en yorgun saatler…

Ve kâbuslar…

Kâbusa dönüşüveriyor her şey. İçinden çıkılmaz buhranlarla doluyor gecelerin. Ölümler, karanlık, kaybedişler, gözyaşları… Bitmek bilmeyen geceler. Neyi ne kadar hak ettiğini sorgulayarak geçiyor. Her saniyesi bir zulüm, her saniyesi bir işkence, yaptıklarımın bedeli mi iç sorgulaması güzel gecelerin bir gün geleceği ümidiyle geçiyor cehennem saatleri.

Yaşadığın hayatta ki olumsuzlukların sarıveriyor seni uyku saatlerinde. Biraz daha yorgun kalkıyorsun hayata… Biraz daha hissiz…
Elinden alınıyor anlasana! Kaybettiriliyor tüm mutlulukların.
Mutluluk bedeli ağır… Hem de çok ağır… Düşlerinde bile.

Güzel günlerin değerini bilmeli, o doyumsuz anları heba etmemeli, kimseyi kaybetmemeli, gülümsemeleri düşlere bırakmamalı, biraz düşünmeli, birazcık. Kimse kimse yüzünden acı çekmemeli, kimse kimseyi üzmemeli, biçare avuntulara sürüklememeli.

Zaten zaman adında bir düşmanımız var. Zaten yok oluşa gidiyoruz. Biraz düşünelim, değerli saydıklarımızın değerini bilelim. Zamanın kalleş tutumuna yardım etmekten daha güzel şeylerde var yapılabilecek. Zaten görevini tam anlamıyla yerine getiren o olgu var, neden karşımızdakinin düşlerine ortak olmuyoruz. Neden düşlerimizi hayata dökmüyoruz. Neden düşlerimizi birleştirmiyoruz. Neden paylaşmıyoruz…

Kaybedecek ne kadar zamanımız kaldı ki?
Kaç yaşayacak düşümüz.
Kaç heba edilecek mutluluğumuz.
Değerli saydığımız kaç gönüldaşımız.
Bak beş dakika daha bitti… Ne kaldı?

nilüfer

Üye
Yeni Üye

[/quote]

Sevgili nilüfer; birinci pragrafınız da, yaşam da mutlu olmayı bireyselleştirip cevap vermişsiniz.İkinci pragraf başı yapıp bitirirken ise toplumsal bir bakış sergilemişsiniz.Burda bir çelişki varmı yokmu sizce?
Bir çok insan kendini çözemediği için toplumu çözmeye kalkar,tabi bunu size demiyorum üstünüze alınmayın.Neden yaşadığını bilmez,sorgulamadığı sürece,ki yine bir çok insan da bunu sorgulamaz.Çünkü kendisine biçilen yaşama misyonu ile hayatını yönlendirir, bu ölene kadar devam eder.Kısaca geçtim,aslında üstünde uzunca yazabilirim ama konu dışına çıkmak istemedim.İnsanoğlu nankör doğmaz,yine buda kendisine verilen misyonun ve yaşam şeklinin bir parçasıdır.Burda karşımıza çıkan kendini çözememekten geçer.Yaşamsal analizler,belirli kişisel doğrulara ulaşabilir ama bireyin toplumdaki yeri ve çözüm noktasında çelişkiye düşer.Konu bu noktada eski bir deyime gelir.Bireyin mutluluğu, toplumun mutluluğunumu getirir yoksa toplumun mutluluğu bireyinkinimi..

[/quote]
Soru 2 aşamalı; neden yasıyoruz? Mutluluk için mi?
Neden yaşıyoruz sorusuna geniş bir yelpazeden bakmak gerektiğini düşündüm. Mutluluk için mi sorusu da zaten bireyseldir. Mutluluk kavramı herkese göre değişir.

İnsanoğlu nankör doğmaz, nankör olur (genelde) amacı mutlu olmak olan insanlar her zaman mutsuz olunacak bir şeyler bulur çünkü insan daima daha fazlasını ister. Bu yüzden mutluluk amaç olmamalı yapmış olduklarının bir amacı olmalı.

ıIıI_NoRa_IıIı

Felsefe.net
Yeni Üye

Bence mutluluğu yakalamak için yaşıyoruz çünkü yaşadığımız dönem boyunca mutluluk her zaman yanımızda olsaydı hayatın bir önemi ve heyecanı kalmazdı .Küçücük bir mutluluk bize az gelir kıymet bilmez olurduk.Ayrıca sadece mutluluk icin değil daha akla gelinmedik herşey için yaşıyoruz kötülükLer hariçç.......

setanz

Felsefe.net
Yeni Üye

Mutluluğu sevmek bir kadını sevmeye benzer.Mutluluk bizim eylemlerimiz sonucu oluşan bir tepkimedir.Evet yaşıyoruz ve tek bir şansımız var,ya bir kadının kölesi olursun yada kadını yaşarsın................mutluluk için yaşanmamalı mutlulugu yaşamalı............

Fairy

Üye
Yeni Üye

Eeee mutluluğu bulduk herşey mükemmel ne yapacaksınız,intihar mı edeceksiniz ?
Bence zorunluluktan yaşıyoruz,bu dini zorunluluk değil sadece..

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Bence bunu sadece mutluluğa indirgemek çok saçma olur.Bir insanın sadece mutlu olmak için yaşadığı düşünülemez, mutluluk geçici bir öğedir.Bir insan aşkları için,sevdiklerinin yanında olmak için,bazen yalnız kalmak için,bazen acı çekmek için, kısacası yaşamak için yaşar.Mutluluk bu yaşanılarn evrelerden sadece ulaşılacak ufak bir amacı temsil eder.Ayrıca, mutlulukda da bir anlamda görecelik vardır.Beni mutlu eden şeyler seni mutlu yapmaz.Bu açıdan neye göre mutluluk.

Liberator

Felsefe.net
Yeni Üye

Mutluluk için yaşıyoruz. Fakat bu kalıcı bir mutluluk. Ayrıca sonsuz olduğu içinde asla sıkıcı değil. Evet, bahsettiğim haza dayalı anlık bir mutluluk değil, bencilliğe dayalı bir mutluluk değil. Gerçek mutluluk insanın öncelikle gerçek varlığını tanımasıyla başlar. Gerçek varlığını tanımak demek Mutlak Ruh'un bir parçasını tanımış olmak demektir. Onu kavrama yolunda olmak demek ise kalıcı bir mutluluk demektir. Bu da akıl sayesinde olur. ''Vahiy''e ihtiyaç yoktur. Herkes aklıyla Mutlak Ruh'u kavrama sürecine girebilir. Ancak bu yola girdikten sonra ilerlemek için gereken şeyler yansımaların bilgisidir. Bu şekilde mutluluğa adım adım ulaşırız. Yani yaşamın gerçek esası böyle bir mutluluktur.

Ama herkes bahsettiğim şekilde bir yaşama süreci içerisine girmemiştir. Bu da kişinin bencilliğinden kaynaklanır. İnsanın yapısında değiştirilemez bir bencillik vardır. Yine de en aza indirgenebilir. Bunun için ''İyi''ye yönelmeli onun gibi olunmaya çalışılmalı. Böylece bu dünyada kesin ve sıkıcı olmayan bir mutluluğa erişebiliriz.

İşin maddi boyutunu düşünmezsek. İnançlara ve dinlere göre değişen bir öte dünya anlayışı doğacaktır. Bu anlayışta kişiye çeşitli nedenler sunarak yaşamak zorunda kılabilir. Benim anlayışıma göre kişi gerçek varlığın bilincine varma çabası içerisinde bu dünaydadır. Öte boyutta ise beden gitmiştir sadece gerçek varlık kalmıştır. Kişinin gerçek varlığı Mutlak Ruh'un bir parçasıdır. Ve doğal olarak Mutlak Ruh gerçek varlık bütünüdür. İşte buna göre de ''Doğa'' Mutlak Ruh'un dışavurumudur. Bizlerde yaşamalıyız çünkü Öz'ümüzü bu dünyada tümüyle kavrayamasakta kavramaya çalışmalıyız. Ancak bu şekilde yansımalar olumsuzlanır ve gerçek varlığımıza ulaşabiliriz. Yani ben bunları düşünüyorum ancak bir ilahi varlığın olduğunu kabul ediyorum. Belki mutlak bir varlığın oluşunu reddeden kişiler farklı düşünüyor olabilirler.

Adem

Düşünür Üye
Moderatör

Neden yaşıyoruz sorusunda sanki bizim hayatımızın başlamasına karar vermişiz de ve yine aynı şekilde ona yön veriyormuşuz gibi bir ima var...
Ona bence yön vermiyoruz sadece yaşıyoruz.
Belki isteklerimiz var..Ancak onlara yön verebiliriz.
Düşünün dünyaya gelip gelmeme konusunda hangimiz bir karar verdik de şimdi burdayız?
Bu çok komik...
Bize düşen sadece olup biteni anlamaya çalışmak :)

Fairy

Üye
Yeni Üye

Liberator ' Alıntı:
Mutluluk için yaşıyoruz. Fakat bu kalıcı bir mutluluk. Ayrıca sonsuz olduğu içinde asla sıkıcı değil. Evet, bahsettiğim haza dayalı anlık bir mutluluk değil, bencilliğe dayalı bir mutluluk değil. Gerçek mutluluk insanın öncelikle gerçek varlığını tanımasıyla başlar. Gerçek varlığını tanımak demek Mutlak Ruh'un bir parçasını tanımış olmak demektir. Onu kavrama yolunda olmak demek ise kalıcı bir mutluluk demektir. Bu da akıl sayesinde olur. ''Vahiy''e ihtiyaç yoktur. Herkes aklıyla Mutlak Ruh'u kavrama sürecine girebilir. Ancak bu yola girdikten sonra ilerlemek için gereken şeyler yansımaların bilgisidir. Bu şekilde mutluluğa adım adım ulaşırız. Yani yaşamın gerçek esası böyle bir mutluluktur.

İnsanın hislerinin bulunduğu bi bedende var olan ruhta kalıcı mutluluğa yer yoktur yeryüzü üzerindeyken.Böyle adlandırırsan yaşama nedenlerimizi varsayımlar üzerine kuruyoruz demektir "bi gün ..... olursam" 'larla yaşıyoruz demektir.Anlık hazlar anlık mutluluklara anlık acılar anlık depresifliklere yol açar.İnsan anlık bir varlıktır o anlara göre duygu alışverişi yapar değişimlere uğrar.Aksi taktirde insanlıktan uzaklaşır "Herşey yolunda çok mutluyum oley be, dünya varmış ay şurdaki dilenen adama bak bu soğukta oralarda oturuyor dileniyor ama olsun ben mutluyum, ay sevgilim beni terketti aman nolucak etsin, annem ölmüş ee herkesin gidiceği yer orası değil mi vb..." düşünsene herşey yolunda biz gerçek mutluluğu kendimizde bulduk hep huzurlu ve mutlu bi yaşam sürdürüyoruz bu ne sıkıcı birşey duyguların varlığından habersiz yaşamak gibi birşey bu tam olarak .) Oysa kalıcı mutluluk bu dünyada mümkün kılınmamış yaratıcı için bi diğer dünyadan söz edilmiş ve orada gerçek huzur ve mutluluğun tadılıcağından söz edilmiştir.İnanırsın veya inanmassın bilmiyorum işte .)

est

Felsefe.net
Yeni Üye

ps: kendi yazdigim mesaji silememem cok ilginc..

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye

önce yaşamak nedir demeliydik.bireyler kenidilerini oluşturan toplumlarda ortaya koyamadığı için bunun cevabı yok.insanın kişilik oluşumu bizim yaşadığımız veya benzer toplumlarda oıluşmamıştır.evresini tamamlayamayan bir kişilik bunu sorgulayamaz.sorgular gibi yapabilir. fikir düşünce beyan da edebilir ama çözüme her zaman uzaktır. hatta doğru şeylerde söyler. uygulama imkanı olmadığ halde.kendini çözemeyenlerin çevresini çözme olasılığı her zaman mümkündür.bazen çok küçük şeyler için yaşarız. ama çok büyükmüş gibi davranarak. veya bazen de tam tersini yaparız.kimi ailesi için yaşadığnı söyler,kimi birine aşık olur onun için der,kimi çocuğu için, kim çok para kazanacağı ve sonunda mutlu huzurlu olacağını düşündüğü için. sonuçta yine toplumun ortaya koyup ona verdiği görevi uygular kimse kendi için zaten yaşamaz.çünkü kendini tanımaz. geçici hazlar ve mutluluklar. beklentiler insanların yaşama sebebidir.

Liberator

Felsefe.net
Yeni Üye

Fairy ' Alıntı:
Liberator ' Alıntı:

İnsanın hislerinin bulunduğu bi bedende var olan ruhta kalıcı mutluluğa yer yoktur yeryüzü üzerindeyken.Böyle adlandırırsan yaşama nedenlerimizi varsayımlar üzerine kuruyoruz demektir "bi gün ..... olursam" 'larla yaşıyoruz demektir.Anlık hazlar anlık mutluluklara anlık acılar anlık depresifliklere yol açar.İnsan anlık bir varlıktır o anlara göre duygu alışverişi yapar değişimlere uğrar.Aksi taktirde insanlıktan uzaklaşır "Herşey yolunda çok mutluyum oley be, dünya varmış ay şurdaki dilenen adama bak bu soğukta oralarda oturuyor dileniyor ama olsun ben mutluyum, ay sevgilim beni terketti aman nolucak etsin, annem ölmüş ee herkesin gidiceği yer orası değil mi vb..." düşünsene herşey yolunda biz gerçek mutluluğu kendimizde bulduk hep huzurlu ve mutlu bi yaşam sürdürüyoruz bu ne sıkıcı birşey duyguların varlığından habersiz yaşamak gibi birşey bu tam olarak .) Oysa kalıcı mutluluk bu dünyada mümkün kılınmamış yaratıcı için bi diğer dünyadan söz edilmiş ve orada gerçek huzur ve mutluluğun tadılıcağından söz edilmiştir.İnanırsın veya inanmassın bilmiyorum işte .)

Benim söylemek istediğim her insanın kalıcı mutluluğu bulması değildi. Burada kalıcı mutluluk için yaşamakta olduğumuzu söyledim. Ve yaşam süremiz boyunca da bunun için yaşayacağız. Bulmak ya da bulmamak ayrı bir konu fakat bunun için yaşadığımızı düşünüyorum. İnsan kendini ve bir anlamda Mutlak Ruh'u kavrama çabası içerisinde olmadığı sürece söylediğiniz gibi yaşar. Herşey anlıktır onun için. Ancak bu tanıma için çabaladığı sürece mutludur. Bu mutluluğun kalıcılığı ise sizin kavrayışınızla ilgildir. Gerçek varlığınızı tanımaya çalışmazsanız söylediğiniz gibi anlık mutluluklar geçerlidir. Felsefe bu yüzden vardır. Felsefenin asıl konusu bu görünüşlerin bulunduğu dünya değil, asıl varlıkların bulunduğu Mutlak Gerçekliktir. Bu dünya da Mutlak Ruh'u kavramaya çalışan her insan onu kavramaya çalıştığı sürece mutlu olacaktır, çünkü onu kavramaya ilk önce kendimizi tanımaya çalışarak başlarız.

Adem

Düşünür Üye
Moderatör

Aslında kalıcı mutluluğu istediğimiz kesin,ancak burada istemekle bunun için yaşamak arasında bir fark olmalı bence....
Yaşamaktan kasıt eğer bütün gücüyle bu amaca yönelip elinden geleni yapmaksa buna diyeceğim yok.Ancak yaşamanın anlamı bu değildir ki.Bir kavram karmaşası yaşanıyor zannımca...
Niçin yaşıyorum sorusuna denk düşen sorular niçin düşünüyorum?niçin kalbim atıyor? niçin damarlarımda kan dolaşıyor?niçin nefes alıyorum gibi sorular olmalı değilmi?
O halde "MUTLU OLMAK İÇİN YAŞIYORUM" cevabı oldukça alakasız kalıyor?
Evet burada oluşan bir kavram karmaşası olsa gerek,ya da,
Siz hayatı,yaşamayı uğraşıp didinmek,bir şeylerin peşinden koşmak gibi mi algılıyorsunuz???

Liberator

Felsefe.net
Yeni Üye

Adem ' Alıntı:
Aslında kalıcı mutluluğu istediğimiz kesin,ancak burada istemekle bunun için yaşamak arasında bir fark olmalı bence....
Yaşamaktan kasıt eğer bütün gücüyle bu amaca yönelip elinden geleni yapmaksa buna diyeceğim yok.Ancak yaşamanın anlamı bu değildir ki.Bir kavram karmaşası yaşanıyor zannımca...
Niçin yaşıyorum sorusuna denk düşen sorular niçin düşünüyorum?niçin kalbim atıyor? niçin damarlarımda kan dolaşıyor?niçin nefes alıyorum gibi sorular olmalı değilmi?
O halde "MUTLU OLMAK İÇİN YAŞIYORUM" cevabı oldukça alakasız kalıyor?
Evet burada oluşan bir kavram karmaşası olsa gerek,ya da,
Siz hayatı,yaşamayı uğraşıp didinmek,bir şeylerin peşinden koşmak gibi mi algılıyorsunuz???

Gerçek varlığımızı tanımak demek uğraşıp didinmek, bir şeylerin peşinden koşmak demek değildir. Yaşam, gerçek varlıklarımızın dışında bir oluşumdur ve bizimde gerçek varlığımızı kavrama çabasında olmamız gerekir. Bunun nedeni de bu dünyada da mutlu olabilmemizdir. Burada bahsedilen ''çaba'' sıkıntı değil mutluluk vermektedir. Ve bahsettiğim çaba dünyevi hayattan elini eteğini çekmek gibide algılanmasın. Felsefe yeterlidir.

ferhunde123

Felsefe.net
Yeni Üye

önne kendime sorayım neden yaşıyorum?varoluşumun bi amacı var diyorum bu dünyada yapmam gerken bulunmam gereken bi yer var ve ben bu boşluğu dolduruyorum herkes evrende bi boşluğu doldurur ve evrende bi iz bırakır. önemli olan bıraktığın izin derinliğidir. ne kadar derin ve dolu yaşarsan o kadar zevk alırsın hayattan.

Adem

Düşünür Üye
Moderatör

ferhunde123 ' Alıntı:

önne kendime sorayım neden yaşıyorum?varoluşumun bi amacı var diyorum bu dünyada yapmam gerken bulunmam gereken bi yer var ve ben bu boşluğu dolduruyorum herkes evrende bi boşluğu doldurur ve evrende bi iz bırakır. önemli olan bıraktığın izin derinliğidir. ne kadar derin ve dolu yaşarsan o kadar zevk alırsın hayattan.
Evet ferhunde gerçeğe çok daha yakın göründü bana .Varoluşunu kendine bağlamayıp hayat amacının kendisi tarafından detaylarıyla bilinmediğini belki genel anlamda bildiğini itiraf ediyor.
Hepimiz bu itirafı yapabilmeliyiz .....

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye

ferhunde123 ' Alıntı:

Pekiya sevgili, FERHUNDE123 dediğin gibi hayatta büyük izler bırakmış olanlar mutlumuydu yada mutlularmı sence?Önemli olan bıraktığımız izlerin büyüklüğü yada derinliğimi yoksa birilerine faydalı olmak mı, söylediğin.
Boşluğu doldurmak derkende ne tür nasıl bir boşluktan söz etmişsin anlayamıyorum, bu fiziki bir boşluk mu? Öyleyse şişman olan insanlar hayatta daha da mı mutlular.
Tarihte bir çok insan iz bıraktılar örneğin; hitler, musolini, Salvador Dali veya Van goh bu insanların tarihteki derin izlerinden şüphe bile edilemez ama bir yandan da sorduğumuzda bu insanlar mutlularmıydı.hitler intihar etti (ruslar berline girdiğinde)Salvador dali bunalımdan kulaklarını kesi,Van goh; senelerce akıl hastanesinde yaşamını sürdürdü ve sonunda dayanamayıp intihar etti ve döneminde de tabloları hiç mi hiç satmıyordu hatta alaykonusu oluyordu.
Düşündüğümüzde evrenin hayatın bir yerinde bir köşesinde izbırakmakla mutlu olunmuyor,insanda ne mutlu olmak için nede hayatta bir iz bırakmak için yaşamıyor,zaten böyle bir amaç güdederek yaşayanlarda ,amaçlarına ulaşamıyor.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar