Neden Varolduk.?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Hodri Meydan kategorisinde Hyptia tarafından oluşturulan Neden Varolduk.? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,074 kez görüntülenmiş, 26 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Hodri Meydan
Konu Başlığı Neden Varolduk.?
Konbuyu başlatan Hyptia
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan kahin

epoché

Üye
Yeni Üye
(ifadeler-deneyisler

Beni bir doga oldurdu
Beni bir tanri oldurdu-yapti
Ben bu doganin icinden ciktim
Beni var oldurdu
Ben barda vardim-varoldum
Ben varda gecici olarak vardim
Ben vardim
Ben kendiliginden oldum
Olmayanda olmadim
-
Olma nedir?)

BEN ve aklı, nam-ı diğer; saltık olduğu sanılan, fakat irade-tecrübesinden bağımsız bir oluş-olduğu anlaşıl(a)mayan kurgu.

(oysa) kendi varlığı-etkinliği "zaten tutarsız olan" aklı krize sokan asli faktörün, adına BEN denilen epistemolojik statikleşmenin, saltık bir hakikat olarak sabitlenişinde-etiketlenişinde türeyen, kavramsal var_ile_yok'un çarpıştığı stres deryasından başka bir şey olmadığını görmek gerekiyor; son kertede, BEN-in düşünümü etkin olduğu sürece, gramerin kurgularına hapsoluştan kaçış ihtimal dışı gibi.. (oysa #2), dışsala-bağımlı varyasyonlara bürünen biyolojik istencin ötesinde bir gerçekliğimiz söz konusu değil.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bir tanimsiz tanimlayamayacagimiza gore varolana iliskin bir nitelik ve done tanimlayacaksak onu neye gore ve nasil
Istem ve enerjinin dogasi uzerine
Isteme arzu ve sahip olma gercekligin baskin kavramlarindan degil mi

Eger bir ne den one suruyorsak
Neden oturu neyden dolayi ve oturu ya da ne amaclanarak sonuclanarak dersek?
Bunu kim ve ney amacliyor sonucluyor
Kendi icinde amacliyor sonucluyor mu sorularina gidiyorum
Amaclayan ozneyi bolemem varsillayamam ya da kimleyemem ancak neyleyememde
Diger turlu enerjinin dogasi istem yansitiyor derim ve bu yolla aciklarim

Ne den ve kim den esittir
Ney aramakla kim aramak arasindaki farklar
Kim dusunur ney dusunmez
ikisini birlestirin
Kim hicbiri ney hicbisey mi
Kendi icinde dusunuyor
Ikisini birbirinden soyutlayin ancak ney ve kim hepsi goruntu

Eger zihnim dusuncelerle bir fotograf cekiyorsa ya da bir islem ortaya koyuyorsa

“ne“den ve “ney” den nesne ve kim olarak ataniyor
Kimi seylestiriyor
Kavramlar hicbisey anlatmiyor biseyin amacini soruyor bu bi burda ne yapiyoruz diyor
Eger ne yapiyoruz diyorsak ne yapiyoruz
bu soru tyanitlanabiliyorsa diyorum
Ne yapmak filliyle durum zaten kendini “ne”nin yapilisi olarak tanimlarken “ne” yi yapan bir kime bagimli ve onu da ortaya kouyor ve “ne” yapan “kim” fikri ortaya atiyor gibi ancak bu gosterge dilsel yollarla daha fazla gelistrilemiyor ve irdelenemezken bir kafa karisikligi sariyor sadece insani

Hayir yaptigimiz sey ne olarak aciklaniyor ya da yapilan sey is kendini ne olarak acikliyor (ne yapmak olarak tarif ediyorsa? Ne yapmak eylemi nedir)ve bunu biz soruyoruz
Soran biziz anlaminda yani benim
O halde hic dusunmeyelim ya da ne nin amaci mi
(bu arada ben hala ilk sorana yanit olaraknsesli dusnuyordum ve sorguluyordum-postlardan bagimsiz yazdim. Sadece ilknsoruyla seslindusunerek kurguladim ve yazdim belirtmek isterim)

Yaptigi is mi
Yapan kim olmadan ne kendininyapiyor ya da kendi kendine
Eyleme mi
Kendi icinde varolusun eylemesinin sonucunu dogurur o halde ya da soruyor bu soru direk sonuca ataniyor

---------- Mesajlar Birleştirildi at 23:27 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 23:17 ----------

“Ne” den ve “ney” den “ne” yi dolaylar
Ya da isi dolaylar ki ayni zamanda yapilan ya dalan (kendiliginden ya da degil) bir is oldugunu one surer ve belirtir
Olan bi seyler olmaktadir ya da varsa
Ve var da diyorsak tanimlamaliyiz

Ney den oturu ya da ne amac icin `ama kimin amaci tabi .kimin amaci yoksa neyin amacidir.neyin amaci da yoksa? dir
“ne” den sorusu ne yi kimlestirerek “ne” yi mi yoneliyor bir kime mi yoneliyor direk bizlere mi ama
Dar bi anlamda “ne” yi kimlestirir ve neylestirir ya da islestirir

---------- Mesajlar Birleştirildi at 23:37 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 23:27 ----------

“ne“ ye soru soran biziz ya da ne hakkinda dusunen ve sorgular ureten bir ozne var
Ne ve kim birlikte varlar ve varlarsa kokensel olarak ne tanimlanip kim ozden bolunebilir mi nitelik olrak
Ikiside tanilamanamaz yada tanimsiz deriz ya da ne ve kimi birlikte (nitel vs) barindirir yansitir felan diye sacmalariz
Ama yapar eder derken bile ozne kullaniyoruz ve ona sorular yoneltiyoruz da
Bi sey yapmiyor o halde soru soramayiz
Bunlar olur deriz

Varolduk sadece var vari mi aciklar
Varolduk bir saptama ayni zamanda neyden arinirsa kendiligindenlik ifade eder .
Varolduk var o halde neyden ( neyin ve ne-nin kendinden) varolmadiysak bu soru aciklanamaz ve son kertede o halde “ne” var ve ne var oldugu icin variz ya da varolmus olmaliyiz deriz
Ne nin varligini tesciller bu ve aciklar
Ne nin amaclarina yonelir o halde
Ne yi aciklamaliyiz

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
-Maharaj - Ben Oyum'dan-

Zihinsel olan her şey gibi, Neden-Sonuç Yasasıda kendi kendisiyle çelişir. Var olan hiçbir şeyin kendine özgü, belli bir nedeni yoktur; en küçük bir şeyin varlığı için bile tüm evren katkıda bulunur; evren olduğu gibi olmadıkça hiçbir şey olduğu gibi olamazdı. Her şeyin kaynağı ve toprağı her şeyin tek nedeni olduğuna göre, nedensellikten evrensel bir yasa olarak söz etmek yanlıştır. Evren kendi içeriği ile sınırlanmış değildir, çünkü onun potansiyelleri sonsuzdur; üstelik o, temelde tümüyle özgür olan bir prensibin tezahürü ya da ifadesidir.
her şeyin nedensiz-olduğunu söylüyorum. Bir şeyin nasıl meydana geldiğini izlemeyi deneyebilirsiniz, fakat o şeyin niçin öyle olduğunu bulamazsınız. Bir şey, olduğu gibidir; çünkü evren olduğu gibidir.

her şeyin kaynağı, Sonsuz Olan_ak, En Yüce Gerçek'tir ki O sizin içinizdedir ( sizden ayrı değildir) ve O gücünü, ışığını her deneyimin üstüne gönderir/dağıtır. Fakat bu kaynak bir neden değildir ve hiçbir neden de kaynak değildir. Bu yüzden her şeyin nedensiz-olduğunu söylüyorum. Bir şeyin nasıl meydana geldiğini izlemeyi deneyebilirsiniz, fakat o şeyin niçin öyle olduğunu bulamazsınız. Bir şey,

Siz kendinizsiniz/olansınız ve hiçbir nedene gereksinim yoktur.

Bilincin kaynağı bilinç içindeki bir nesne olamaz.

Ne iseniz zaten osunuz.

Herşey kendiliğinden vaki olur. Bunun için bir nedene (başlangıca) ve kaynağa ihtiyaç yoktur. Kaynak varolanın kendisidir. Siz olansınız...

Son düzenleme:

Farkeder mi

Yeni üye
Yeni Üye
Hiçbirimiz var olmayı seçmedik. Aslında kimse var olma sebebini tam bilemez. Çünkü bu bir paradokstur. Insan seçmediği birşeyin sebebini bilemez ki.

kahin

Kahin
Yeni Üye
ama yaşadığını bilebilir, evrendeki hiç bir akıl yaratılmadan neden? varolduğunu zaten anlıyamaz.
bir canlıyı diğer canlıdan ayıran en belirgin özellik akıldır. bana göre akıl ölümsüzlüğün anahtarıdır.
akıl bu evrene ait olmuyan bir özelliktir. çünkü akıl beden gibi yaşanıp ölmez dahada önemlisi akıl
bir beden gibi kurallara karşı zayıf değildir. sınırsız bir özelliktir.ölüm sonrası verilen gizemli! bir anahtardır. akıl madde boyutundan bağımsızdır. sanki bedene ait olmuyan bir parçadır. akıl
bedenle akıl uyuşmaz akıl uçmak ister beden izin vermez çünkü yerçekımıne mahkumdur beden.
akıl ağlar ve güler beden ise sadece izler. beden konuşmaz akıl konusur. beden uyumaz aklımız uyur.
beden uzayda nefes alamaz ama aklımız alır.
biz aklımızla varolma sebebimizi anlıyabiliriz. hayatın içindeki görselleri izliyerek ve gözlemliyerek,bir böcegın varolma nedenı anlıyabiliriz. bir arının varolma nedenini anlıyabiliriz.( bal)
bir ağacın meyvesinin insana yararlı olduğunu anlıyabiliriiz. bir topragın yada suyun yada ateşin veya havanın neden? varolduğunu rahatlıkla anlıyabiliriz.
ateş olmasaydı etin bu kadar lezzetlı olduğunu anlıyabilirmiydik?
hava olmasaydı, nefes alabilirmiydik?
su olmasaydı, neden? suya ihtiyacımız olduğunu ölmeden önce anlıyabilirmiydik?
toprak olmasaydı, topragıınj bu kadar degerlı olduğunu anlıyabilirmiydik?
kısaca;
4 element olmasaydı, yaşamın gerçek amacını bilebilirmiydik?

4 element olmasaydı yaşamın asla varolamıyacını anlıyabilirmiydik?

dinler varolmasaydı . dine karşı kurulan idolojilerin haklı olduğunu anlıyabilirmiydik?
1: atheizm. 2 :septık. 3: deizm. 4: agnostısızm. 5: determınizm. 6: panteizm

herşeyin bir anlamı olmasaydı, şimdi şu an bile buraya yazıklarımızın doğr uyada yanlış olduğunu anlıyabilirmiydik?

Son düzenleme:

savaşcı

Yeni üye
Yeni Üye
Evrenin yaratılış amacı nedir.? Neden varız.? Sürekli düşünsel bir konum içerisindeyim. Sizlerin değerli düşüncelerine ihtiyaç duyuyorum. Sevgiler.
merhabalar bende hep aynı düşünceler içindeyim ve sırf bu düşünceler yüzünden hayat anlamsız ve manasız geliyor.artık şu düşünceye varıyorum ya tanrı yoktur yada tanrıyı yanlış tanımlıyoruz

kahin

Kahin
Yeni Üye
zamanın ispatı yaşlılıktır.eğer zamanı yaratan zamansız varlık zamanın içinde olsaydı çoktan ölmüştü.
işte tanrının varlığını ispatladım. onu görmeme gerek yok.
ben artık düşünmüyorum! ben düşünmeyi çoktan aştım artık düşünmenin üstündeyim.
artık korkmuyorum çünkü korkuyuda yendim.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar