Nasıl 'iyi insan 'olunur?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde tazmanyayahnisi tarafından oluşturulan Nasıl 'iyi insan 'olunur? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,227 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Nasıl 'iyi insan 'olunur?
Konbuyu başlatan tazmanyayahnisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Zerohour

tazmanyayahnisi

Üye
Yeni Üye
Nasıl ‘iyi insan’ olunur?
Türkiye Felsefe Kurumu Çocuklar İçin Felsefe Birimi Başkanı Nuran Direk:

İnsanın eğitilebilir bir varlık. Bu soru da zaten bu kabulden hareket ediyor. Eğitilebilir olmak insanın tür olarak varlıksal özelliklerinden biridir. İnsanın pek çok varlıksal özellikleri vardır. Örneğin insan düşünebilen, böylelikle uygarlık, kültür bilim, sanat ve değer üretebilen, devlet kuran, bunun gibi daha pek çok özelliklere sahip toplumsal bir varlıktır aynı zamanda.

İnsan bunların hiçbirini hazır bulmamıştır. Başarıları sahip olduğu potansiyeli açığa çıkarmasına ve geliştirmesine imkân veren koşulları bulmasına ya da var etmesine bağlıdır. En geniş anlamıyla insan, deneyimlerini kuşaktan kuşağa aktaran dili ve eğitim sayesinde insan olur.

İyi insan nasıl olur? İnsan iyi eğitim sayesinde iyi insan olur. İyi eğitim, kişinin insan olarak doğadan sahip olduğu yetenekleri geliştirmesine olanak sağlayan eğitimdir. İnsan böyle bir eğitim sayesinde ancak olmak istediği kişi olabilir. Burada karşımıza “İyi isteme” kavramı çıkıyor. İnsanın isteyebilen, irade sahibi bir varlık olduğunu biliyoruz. İyi bir değerdir ve iyi olmak için bu değerin bilgisine sahip olmak gerekir. Bu, tek bir kişi için ya da bir grup için değerli olan değil bütün insanlarca eylemlerimizde iyi adına layıktır diyebildiğimiz eylemlerin değeridir.

Bir toplumda “iyi” sayılan şeyler bazen hiç de iyi olmayabilir? “İyi” etik bir değerdir ve “İyi nedir?” sorusu ezbere cevaplanacak bir soru değildir. İyi ve kötü bir eyleme verdiğimiz bir değerdir. Bir eylemin iyi sayılabilmesi için baştaki niyetin iyi olması, bilginin kılavuzluğunda gerçekleşmesi gerekir. Niyet ve bilgi sonuçtaki başarıdan çok daha önemlidir. Çünkü hayatta her şey her zaman istediğimiz gibi sonuç vermez. Niyet derken bir eylemde bulunmaya karar verirken bu eylemle gerçekten değerli olan bir şeyi koruyup koruyamadığımızı, ya da nasıl korumamız gerektiğini düşünmeyi kastediyorum. Bence eylemlerinde böyle düşünebilen bir insan iyi insan adını almaya layıktır. Felsefe eğitimi iyi insan olmak için gerekli olan değer bilgisini sağlar.

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Yazılara farklı bır genıs acısı vermek ıstıyorum...

Insanın yazıları ve yazmış oldukları bır ınsanın karakter sonuçlarını vermez uada o ınsanı tanımaya yeterlı olmaz lakın ınsanın yazı akışı sırası ıçerısınde kı verdıgı samımıyet ve deger yuklemelerı ınsanın persfektıfınde ve sunumlarında bır dogallık sadelık ve duruluk oldugunu gorebılırız....

Insanın ıyı yada kotu bır surecı algılayabılmesı ıcın ınsanın hayat ıcerısınde yaşam mucadelesınde tecrubelenmesı ve deneyımlemesı gerektıgını dusunmekteyım...

Iyı ve kalıtelı bır egıtım alıpta dunyaya olumsuz davranışlar yada kotulukler kazandıran ınsanlarda olabılıyor...

Iyı bır egıtım ılk baş aılede baslar devamında ıse egıtım sıralarında devam eder burada kı elde edılecek tecrubeler ve kazanımlar olduklça degerlıdır...Lakın ıyı bır ınsan ıcın ınsanın verebılecegı tercıhlerı ve secımlerı hatta yaşam ıcerısındekı duruşu akışı çok onemlıdır...

Iyı ınsan kaybederken de bırer kazanımlar olduguna ınanır boyle bır surecte ınsanları kaybederken neler kazanabılecegının olabıldıgını anlayabılmesı gerektıgıdır...

Insanın dunyada kotu olması çok kolaydır zor olan ıyı bır ınsan olabılmektır....ınsanın gelısım aşamasında kı karakter oturması ve karakter yapısı gelışım duzeyı çok onemlıdır ınsanın çevresel yaşam koşulları ve faktır gelışım duzeylerıde bence oldukça onemlıdır..

Bır gun padısah o kadar sıkılmış kı sonunda kendısı eskı bır patoyu alıp kendısını gızleyerek halkın arasına gırmıs ve bır pazara denk gelmış bu ugradıgı pazarda padısahı kotuleyıp durmuş devamında padısah kımle konuştuysa padışahı kotuleyen çok kışı olmuş ve padısah ta demış kı ben bu kadar kotumuyum dıye.....sonunda padısah uzgun bır şekılde ayrılırken tam o sırada karşısında ustu başı dagınık ekmek satan bır yaşlıyı gormuş ve ona da demış padısahı kotulemek fakat yaşlı adam hep dınlemış bırşey soylememış kendını gızleyen padısah sozlerını bıtırdıkten sonra yaşlı adam demış bıttı mı dıye kendısını gızleyen padısahta evet bıttı demış...

Yaşlı adam da başlamış soze...

Bree guzel ınsan ben ekmeğımın derdındeyım padısah nedır ne degıldır bılemem o ışını yapar bende kendı ısımı yaparım 3 -5 kuruşla karnımı doyurdugumda pazardan şukurle ayrılırım....senın ışın yok kı zamanını boş çenenle harcıyor ekmek kazanmıyorsun demış...

Bu yukarıda kı ornege baktıgımızda aslında ıyı ınsan ıcın sadece ıyı bır egıtım degıl ahlak terbıye gereklı oldugu kadarıyla ınsanın ınsan olabılme ıc gudulerıde onemlıdır...

Bazı anlarda ıyılık aranır mumla gozlenır olunur ıste boyle anlarda ınsanın ınsan olabılmesı ve ınsan olabılmeyı anlayabılmesı bence ıyılıklerı ıyı bır ınsan olabılmenın en temel başlangıc noktası kanımca dıyebılırız dusuncesındeyım..

Öyle.

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Özelde milleti genelde de insanlık için malından, hayatından fedakarlık edemeyen insan hiçbir zaman iyiliklere ulaşamaz.

Farkeder mi

Yeni üye
Yeni Üye
Tam anlamıyla iyi insan yoktur. Çünkü iyi heryerde ve zamana göre değişmektedir. Hayatta herşey görecelidir, bana göre iyi siyahtır, sana göre beyaz. Kesin iyi yoktur ama insanın vicdanı ona yol gösterebilir. Kallatiye kabilesine göre ölülerini gömmek, Türklere göre ölülerini yemekle eşdeğer/paralel bir korkunçluğa sahiptir. Bu yönden ele alınan 'iyi' terimi asla kesinliğe sahip olamaz. Iyi yoktur.

tazmanyayahnisi

Üye
Yeni Üye
Sn.Fark eder mi kesin iyi yoktur diyorsunuz ve buna ötneğiniz bir kabilenin ölüsünü gömmeme örneğini veriyorsunuz o zaman siz e soruyorum hırsızlık yapmak,zina yapmak,adam öldürmek,kul hakkı yemek kötümüdür iyimidir ?

Adetler gelenekler değişsede değişmeyen şey canlının biricikliğidir ve özel oluşudur....

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Kendi çıkarıyla başkasının çıkarını %50 50 dengeleyen insan iyi insandır. bu oran arttıkça iyileşme ve kötüleşme oranı değişir.Hayat ilişkileri dengeleme sanatıdır.
Nokta:)

Son düzenleme:

Farkeder mi

Yeni üye
Yeni Üye
Merhaba Tazmanyayahnisi. Iyinin bu fiillere göre bir kesinliği olamaz. Hırsızlık açlıktan ölmek olana göre mecburidir ve iyidir. Adam öldürme konusunda, birisi *** babanı öldürse, sana göre onu öldürmek iyi olur. Kimi kabile bizim için zina olanı ayinlerinde uyguluyor. Buna göre tam iyi olamaz.

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
İşte insan dönülmez yerden döner, yiyeceği ceza,alacağı avantajdan daha düşükse yapar.Açlık örneğide benzer,
İsviçrede yapılacak bir kötülük suriyedeki ile aynı olmaz, dış faktörlerde var işin içinde.

tazmanyayahnisi

Üye
Yeni Üye
Oysa sizin mantığınız hep bu yeryüzü ile ilgili sayın M3 ve fark eder mi sizce kör döğüşün galibi kimdir ,suriyede ölen askerin polisin sivilin teröristin veya özgürlük savaşçısının hesabı sorulmaz mı bence böyle kavgalardan uzak durmak lazım tarih haklı bulduğunu yüceltecektir ama o da yetmez vicdanlar ne diyecektir ve dahi ilahi bir mahkeme sizce bunlar yeterli değil mi?

Bu kavgaların kazananı yok Esad kazanırsa muzaffer bir kumandan gericiliği bastırmış bir lider olarak görülecek oysa ölen masumlar ....veya din adına sözde savaşanlar eli kanlılar onlarda yargılanır elbet diyorum ya kör savaş en iyisi hiç bulaşmamak....

Zerohour

Felsefe.net
Yeni Üye
Bir örnek de ben vereyim. Kapısı kilitli bir odada 2 kişi olduğunuzu düşünün. Kapının anahtarı sizde. Kapıyı açarsanız yanınızdaki insan dışarıdakini öldürecek. Kapıyı açınca yanınızdakine göre iyi bir insan mısınız? Açmazsanız kötü bir insan mısınız? Ya da tam tersi. Açarsanız dışarıdaki için kötü, açmazsanız iyi bir insan mısınız?

Bana göre de "iyi" ve "kötü" kavramları mutlak değil, değişkendir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar