Mutluluk tanımlanabilir mi?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Nejdet Evren tarafından oluşturulan Mutluluk tanımlanabilir mi? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 15,999 kez görüntülenmiş, 160 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Mutluluk tanımlanabilir mi?
Konbuyu başlatan Nejdet Evren
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
bilincin tarihsel bellek ile şekillenmesi ve bunun da kolektif emeğin ürünü olması karşısında öznellik yoplumsal tüm süreçlerden azade oluşan bir olgu değildir; imge ve kavramaştırılan fenomenler de buna dahildir. dolayısı ile, mutluluğun göreceli olması onun tanımlanamayacağı sonucunu doğurmaz. mutluluk tanımlanabilir ve fakat yer/zaman/kişi açısından farklı içerikte olacaktır.

Soyle dusun, mut kokenli mutluluk ve mutsuzluk sezgisel/duyumsal bir algidir. Dolayisiyle bu alginin komin tarafindan ve nasil algilanacagi ve bu algiya ne gibi bir anlam ve icerik yukleyecegi ve yine bu algi ile nasil ve neden bir bag kuracagi her beyin icin, goreceli ve degiskendir.

Kavram evrensel olabilir, yani algisi; fakat bu alginin her turlu anlami, icerigi, degerlendirilmesi, yansitilmasi, degeri, onemi, suresi, etkisi/tepkisi her beyne gore oznel farklilik gosterir.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
komün/topluluğun algılaması farklı, öznel sayılanın topluluk içinde yeşermesi/vücut bulması ayrıdır. kişisel farklılaşma olmasa zaten toplulukta ilerlem/değişme olmazdı. bu farklılaşmanın kökeninde de topluluk/etkileşimler vardır ve kaçınılmazdır.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
komün/topluluğun algılaması farklı, öznel sayılanın topluluk içinde yeşermesi/vücut bulması ayrıdır. kişisel farklılaşma olmasa zaten toplulukta ilerlem/değişme olmazdı. bu farklılaşmanın kökeninde de topluluk/etkileşimler vardır ve kaçınılmazdır.

Kisisel farklilasma, ancak bir kisinin kurgulandirdigi degerin toplumsallasmasi sonrasi mumkundur. Kurgulandiran kisidir, kurallandiran toplumdur.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Robinson Crusoe bile tek başına kurgulamamıştır.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Hiç mutlu oldunuz mu?Mutlu olduğunuzda, çevrenize nasıl bir gözlem verdiğinizin farkında mısınız veya hatırlıyor musunuz?Mutluluk kavramı yerine, "mutlu insan" ı tanımlayabilir miyiz?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Hiç mutlu oldunuz mu?Mutlu olduğunuzda, çevrenize nasıl bir gözlem verdiğinizin farkında mısınız veya hatırlıyor musunuz?Mutluluk kavramı yerine, "mutlu insan" ı tanımlayabilir miyiz?

Bir kisi mutlu oldugunu nasil ve neden yansitir? Ayrica bu verilen gozlemin algisi acaba "kisinin mutlulugu" uzerine midir?

Ben mutluluk yerine beyinsel rahatligi, zindeligi, esinligi ve diriligi tercih ederim.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
"mutlu insanı" tanımlamak bir açıdan mutluluğu tanımlamak olacaktır. mutluluğun tanımını yapmak salt kavramsal değildir. o, aynı zamanda varlık-saldır. kişinin psiko-sosyal süreçlerine etki eden tüm olumlamalar kişide mutluluk yaratır ve çevresine yansır. böylesi anları yaşamayan yoktur. en kısa tanımı ile mutluluk, yaşama sevincidir.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
"mutlu insanı" tanımlamak bir açıdan mutluluğu tanımlamak olacaktır. mutluluğun tanımını yapmak salt kavramsal değildir. o, aynı zamanda varlık-saldır. kişinin psiko-sosyal süreçlerine etki eden tüm olumlamalar kişide mutluluk yaratır ve çevresine yansır. böylesi anları yaşamayan yoktur. en kısa tanımı ile mutluluk, yaşama sevincidir.

Gülen bir çocuk..Gözlerimin önüne ilk bu geldi...Sıcak , dumanı tüten bir fincan kahveyle birlikte yudumlanan dost sohbeti..Çiçek açmış ilk ağacı gördüğünüzde yüzümüze yayılan gülümseme..Trafik belasından sonra, evin kapısına ulaştıran son adım..Maaş günü, hele hafta sonuna geliyorsa,güneş parlıyorsa ve kendinize minik bir kıyak çekip dışarıda yemek ısmarlıyorsanız..Aylardır süründüren gribiniz geçtiyse...kaybettiğinizi sanıp üzüldüğünüz ana yadigarı küpenizin teki ev süpürürken kanepenin altından çıktıysa...Somutlaştırınca, ne çok mutluluk varmış meğer? Ben ne zaman maskaralık yapmaya başlarsam, etrafımdakiler hep "hadi yine mutlusun" der..Haklısınız, mutluluk yaşama sevinci..

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Paul Eluard'ın "Ey Özgürlük" adlı şiirini anımsadım. Hem şiir hem de bestesini okumak, dinlemek insana mutluluk veriyor. sağol arkadaş anımsattığın için teşekkür ediyorum.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Gülen bir çocuk..Gözlerimin önüne ilk bu geldi...Sıcak , dumanı tüten bir fincan kahveyle birlikte yudumlanan dost sohbeti..Çiçek açmış ilk ağacı gördüğünüzde yüzümüze yayılan gülümseme..Trafik belasından sonra, evin kapısına ulaştıran son adım..Maaş günü, hele hafta sonuna geliyorsa,güneş parlıyorsa ve kendinize minik bir kıyak çekip dışarıda yemek ısmarlıyorsanız..Aylardır süründüren gribiniz geçtiyse...kaybettiğinizi sanıp üzüldüğünüz ana yadigarı küpenizin teki ev süpürürken kanepenin altından çıktıysa...Somutlaştırınca, ne çok mutluluk varmış meğer? Ben ne zaman maskaralık yapmaya başlarsam, etrafımdakiler hep "hadi yine mutlusun" der..Haklısınız, mutluluk yaşama sevinci..

Beynin rahatliginin bir anlami da mutluluk mu oluyor?

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Beynin rahatliginin bir anlami da mutluluk mu oluyor?

Sanmıyorum..Rahatlık, rahatsızlık verenden kurtulup nötre döndüğümüz süreçteki durumu ifade ediyor gibi..Bir çeşit dinginliği, dengelenmeyi , sükuneti ve hatta kısmi bir rehaveti çağrıştırıyor bana..Mutluluk , coşkulu ve içinizde tutamayıp dışarı bıraktınığınız bir duygu hali..Beden buna eşlik ediyor ve gözlemlenebilir hale geliyor..

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Sanmıyorum..Rahatlık, rahatsızlık verenden kurtulup nötre döndüğümüz süreçteki durumu ifade ediyor gibi..Bir çeşit dinginliği, dengelenmeyi , sükuneti ve hatta kısmi bir rehaveti çağrıştırıyor bana..Mutluluk , coşkulu ve içinizde tutamayıp dışarı bıraktınığınız bir duygu hali..Beden buna eşlik ediyor ve gözlemlenebilir hale geliyor..

Evet, rahatlik iki turlu. Ya beynin bilincalti rahatsizligini kendi cabasiyla rahatlatmasi (qualm) ki buna ruya/kabus v.s. de dahildir, ya da kisinin bilincli ve farkinda olarak algiladigi rahatsizligi sorgulamasi ve kendi dusunce ve davranis uretimi ile kendini rahatlatmasi. Iste serbest dusunurlugun beyni zindelestirmesi, dirilestirmesi ve sakinlestirmesi de bu oluyor.

Mutluluk ise kavramsal bir bagimliligin beyni duygusal olarak harekete gecirmesi Yani beynin otomatiklesmis, yerlesmis bir kavramsal olaya karsi etkisinin gorsel olarak dile gelisi.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
...Mutluluk ise kavramsal bir bagimliligin beyni duygusal olarak harekete gecirmesi Yani beynin otomatiklesmis, yerlesmis bir kavramsal olaya karsi etkisinin gorsel olarak dile gelisi.

Kavramsal bir bağımlılık olması, sorgulanmamış bir "hopidi hopidi.. yaşasın!" Vaziyeti olarak tanımlansa da tarafınızdan, iyi ki var..Beyin, belli durumlara göre hormon salgılıyor ve bazı muzırlıklar (çikolata gibi) bunu tetikliyor..Yılbaşı geliyor..Tam da "bayram benim neyime" lik durumdayım ama..Işıklar, mumlar, tatlı koşuşturmalar beni mutlu ediyor..Bütün sene otomatik portakal gibi koşturdum..Bir gecelik de olsa, bütün kuruyemişleri tıkınıp, televizyonun tozunu alıp zaplayacağım.Kendime ve arkadaşlarıma minik hediyeler aldım..Bazılarını kendim yaptım.Onları paketlemek için bir gün uğraştım..Hepsi orijinal olacak..Bir de üşenmezsem zeytinyağlı yaprak sarması var planda...:)

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Kavramsal bir bağımlılık olması, sorgulanmamış bir "hopidi hopidi.. yaşasın!" Vaziyeti olarak tanımlansa da tarafınızdan, iyi ki var..Beyin, belli durumlara göre hormon salgılıyor ve bazı muzırlıklar (çikolata gibi) bunu tetikliyor..Yılbaşı geliyor..Tam da "bayram benim neyime" lik durumdayım ama..Işıklar, mumlar, tatlı koşuşturmalar beni mutlu ediyor..Bütün sene otomatik portakal gibi koşturdum..Bir gecelik de olsa, bütün kuruyemişleri tıkınıp, televizyonun tozunu alıp zaplayacağım.Kendime ve arkadaşlarıma minik hediyeler aldım..Bazılarını kendim yaptım.Onları paketlemek için bir gün uğraştım..Hepsi orijinal olacak..Bir de üşenmezsem zeytinyağlı yaprak sarması var planda...:)

Aman ne guzel. Iste ben buna "mutlulugu cagirmak" derim. Neden zeytinyagli?, meze niyetine mi? Ayrica ellerine ve dusuncene saglik. Hem arkadaslarin mutlu olacak, onlarimutlu gormek te seni mutlu kilacak.

Aslinda bu tip mutluluklari kisi, sadece ozel gunlerde yasamamali. Icinden geldigince ve gerekli gordugunce, her zaman yapabilmeli. Iste asil o mutluluklar surpriz ile gelen mutluluklardir.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
mutluluk ancak özgürlükle olanaklıdır gibime geliyor...ama özgürlük de asla bireyin tek başına elde edebileceği bir duygu durumu/ bir yaşantı olamazmış gibi...ve sanki özgürlükle birlikte bedence ve ruhca tam bir iyilik ve doymuşluk mutluluğun yolunu açabilirmiş gibi...ama bu süreç, kesinlikle tümüyle ve tam anlamıyla ''toplumsal bir süreç'' olmak zorundadır, diye düşünüyorum...bana öyle geliyor ki özgür olmak tüm ayakbağlarından kurtularak, diğer özgür insanların katkısı ve etkisiyle ,olanaklı en tam kendini üretmek demektir...bu da bizim özgürlüğümüzü ,diğer insanların özgürlüğüne bağlar,bizim olanaklı en tam kendi oluşumuzu,diğer insanların kendi olabilmesine bağlar ve bizim mutluluğumuzu başkalarının mutluluğuna bağlar...belki de yabancılaşmanın her türünün aşılması -bunun olanağı var mıdır,emin değilim ama umutluyum- insan için özgür olmanın,ahlaklı olmanın,kendi olmanın ve dolayısıyla mutlu olmanın yolunu açacaktır...

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Aman ne guzel. Iste ben buna "mutlulugu cagirmak" derim. Neden zeytinyagli?, meze niyetine mi?

Sayılır..Şirince (Selçuk'un çok şirin bir köyü)'den alınıp bu geceye saklanmış şeftali şarabım var da..Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.Çok görülesi bir belde...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Sayılır..Şirince (Selçuk'un çok şirin bir köyü)'den alınıp bu geceye saklanmış şeftali şarabım var da..Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.Çok görülesi bir belde...

Uygun duserse, belki cilingir sofrasini kurup TSM konserini duet olarak verecegimiz yer bu belde olabilir, kimbilir!

muratkarahan

Üye
Yeni Üye
mutluluk tanımlanmaz,yaşanır ve uzun süre varlığını hissettirmez. gelir doruk noktasına ulaşır ve gider...

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
birazdahaderinmavi,

mutluluk ve özgürlüğün yakın ilişkisine dair belirlemeleriniz göz-ardı edilemeyecek türden bir yklaşım ve kesinlikle her ikisini de tanımlamaya çalıştığınız gibi ortaklaşma üzerinden sosyal içeriği ve çerçevesi ile gerçekleştirebiliriz.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar