Moğol Fütuhatının Avrupa’da İlerlemesi.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Tarih Kulübü kategorisinde Prens Ernak tarafından oluşturulan Moğol Fütuhatının Avrupa’da İlerlemesi. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 899 kez görüntülenmiş, 13 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Tarih Kulübü
Konu Başlığı Moğol Fütuhatının Avrupa’da İlerlemesi.
Konbuyu başlatan Prens Ernak
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Prens Ernak

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Cengiz’in ölümünden sonra büyük kağanlık makamına Cengiz’in üçüncü oğlu Ögeday seçilmişti. 1235’deki büyük kurultayda “Batı seferi” yani Doğu Avrupa’nın istilası kararlaştırılmıştı.1237 yılında Cengiz’in torunu Batu Han’ın liderliğinde, Subutay’ın sevk ve idaresinde harekete geçen Moğol ordusunun ilk amacı şüphesiz 1223 yılında Moğol birliklerini mağlup eden İdil Bulgar Türkleri’nden intikam almaktı. Bu harekatın neticesinde Moğollar başta Bulgar şehri olmak üzere köy ve şehirleri yerle yeksan ettiler, Bulgarları kılıçtan geçirdiler. Bu bakımdan 1236 yılı İdil/Kama Bulgarları’nın yüzyıllardan beri kurdukları medeni gelişimin yok olması bakımından bir felaket yılı sayılmalıdır. Bulgar memleketinden hareket eden Moğol ordusu 1237 kışı bittiğinde bütün Rus yurdunun siyasi ve askeri varlığını yıkmış bulunuyordu. O zamanlar ehemmiyetsiz bir kasaba olan Moskova da yakılmıştı. 1238-39 yılındaki seferler ile Kıpçak urugları dağıtıldı ve başlarındaki beyleri kovuldu. Bundan sonra Kiev, Vladimir ve Galiç şehirlerinin de Moğollar’ın eline geçmesiye bütün Rusya ele geçirilmiş oldu. Alman ve Polonyalılar’ın önünü çektiği haçlı ittifakını 9 Nisan’da Liegnitz Muharebesi’nde mağlup eden Moğollar, 11 Nisan’da da Macar birliklerini yendikten hemen sonra Adriyatik sahillerine ulaştılar. 1242 yılına gelindiğinde, Batu Han Viyana önlerinde görünüyordu. Nihayet Ögeday Han’ın ölüm haberi geldi, bu haber üzerine Moğol Birlikleri daha ileri gitmeyip yeni kağanın seçimi için Moğolistan’a dönerken Batu’da İdil (Volga) nehrinin aşağı mansıbında Saray şehrini kurmak sureti ile Altın Orda Devleti’nin temellerini attı. İşte Cengiz’in torunu Batu ‘nun kurduğu, cumhurbaşkanlığı forsunda da yer alan bu Moğol devleti yoğun Türk Kültürü ve nüfusu altında zamanla Türkleşmişti ki zaten sadece yönetici tabaka Moğoldu ve devlet Cengiz’den çok önce teşkil eden Türk devlet teşkilatına dayanıyordu.

Not: Daha sonra Rus coğrafyası'nda yaşayıp başka ülkelere de göç eden bu tatarlar o zamanlar Kıpçak adı ile anılıyordu, mesela biz Kırım Tatarlar'ı dediğimizde aslında Kıpçak Türkleri'nden bahsediyoruz. Tatar ismi zamanla Kıpçak Uruglarına şamil olmuştur.

Son düzenleme:

Bilimle anla

Felsefe.net
Yeni Üye
Merhaba tarihi hep merak etmişimdir neden tarih öğretilir bize ne gibi bir yararı vardır. Üstelik 10 yıl önce olan bir olayı bile her kafadan bir sesle doğruluğuna emin olamadığımız halde binlerce yıl önce olduğu söylenenlere nasıl inanılır. Açıklarsanız sevinirim.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Merhaba tarihi hep merak etmişimdir neden tarih öğretilir bize ne gibi bir yararı vardır. Üstelik 10 yıl önce olan bir olayı bile her kafadan bir sesle doğruluğuna emin olamadığımız halde binlerce yıl önce olduğu söylenenlere nasıl inanılır. Açıklarsanız sevinirim.

Kapsamlı bir konu. Çoğu bilinçli şey gibi tarih eğitiminin de bir amacı var. Basitçe şöyle açıklanabilir: Tarihini bilmek kişiyi kendi köklerini sevmesini sağlar.
Eğitim ne için vardır? Eğitim verilen kişinin bilmesi için.
Bilmek ne işe yarar? Farkında olmaya.
Farkında olmak ne şe yarar? İlgi duymaya. Çünkü insanın bir şeye ilgi duyması için o şeyin farkında olması gerekir.
İnsan neyi sever? İlgi duyduğu şeyi sever.**********
Tarih eğitimi neyi amaçlar? Eğitimi alan kişinin istenilen şeylerin geçmişinin farkında olmasını.

Sonuç olarak tarih eğitimi alan kişi kendi tarihini bilir, kendi tarihinin farkında olur, kendi tarihiyle ilgilenir, kendi tarihine saygı duyar. Dolayısıyla okullarda verilen tarih eğitiminin amacı: Öğrencilerin kendi tarihleri çerçevesinde düşünmesini sağlamaktır. Bu da insanları kendi milli benliklerine bağlanmaya daha meyilli hale getirir.

Bu gerekli midir? Kesinlikle. Aksi taktirde kişinin kendi milli benliği olmadığı için faklı kültürlere yakınlaşmasına ihtimal verecektir.

ls2

Kahin
Onursal Üye

Dünyaya doğar doğmaz ilk önce ailemizle birlikteliğimiz başlıyor, anne,baba ,kardeş,dede,anneanne..bakın aile dedim ,anne ,baba dedim bu kavram temelini tarihten alıyor..sonra mahalle bakkalı,diğer cocuklar,onların kardeşleri ,anne ,babaları..sonra, okuldakiler,diğer mahalledekiler,şehirdekiler..

insanlar arası tüm ilişki tarihten gelir..ahlak,hukuk,siyaset,ekonomi vs tüm sosyal yapı..

aile bağları,mahalle bağları,şehir,ülke...buradakilerle yabancılar asla aynı olamaz,olamıyor, ilerde olur mu sanmam..

Köksüz ağac olur mu, bir şeylere tutunmadan bir varoluş biçimi yaratılabilir mi?

özetle; İnsan ve tarih arasındaki ilişkiye birde bu açıdan bak derim yani..

Bilimle anla

Felsefe.net
Yeni Üye
Cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim. Belki bakış açım değişebilir yanlış düşünebilirim sadece sorguluyorum. 3 yıl önce hayat felsefem değişti ve duygu kullanmadan sadece mantıkla bakıyorum hayata bu bakış açım yetiştirildigim kültüre uyumsuz olması belki beni etkileyebilir . Şimdilik dediğim gibi yüzlerce yıl önce olduğu söylenen bu olaylar bana masal gibi geliyor doğruluğundan emin değiliz sadece inanıyoruz. Böylece herkes kendi soyunu yüceltiyor kutsuyor. Ataları ile gurur duyuyor bana göre psikolojik bir destek ve edebiyat. Yani edebiyat tdk da : boş laf anlamında. Belki yetiştirilme tarzımıza göre sadece mantık işe yaramaz edebiyatlada süslemek lazım şimdilik düşünüyorum.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim. Belki bakış açım değişebilir yanlış düşünebilirim sadece sorguluyorum. 3 yıl önce hayat felsefem değişti ve duygu kullanmadan sadece mantıkla bakıyorum hayata bu bakış açım yetiştirildigim kültüre uyumsuz olması belki beni etkileyebilir . Şimdilik dediğim gibi yüzlerce yıl önce olduğu söylenen bu olaylar bana masal gibi geliyor doğruluğundan emin değiliz sadece inanıyoruz. Böylece herkes kendi soyunu yüceltiyor kutsuyor. Ataları ile gurur duyuyor bana göre psikolojik bir destek ve edebiyat. Yani edebiyat tdk da : boş laf anlamında. Belki yetiştirilme tarzımıza göre sadece mantık işe yaramaz edebiyatlada süslemek lazım şimdilik düşünüyorum.

Eğitim Sisteminde Militarizm | Felsefe.Net - Düşünce Kırıntıları Platformu!

Son düzenleme:

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye

Masallar insanlığın bugününü ve geleceğini etkilemez, ama tarih, tarsfsız yazılsın ya da yazılmasın her türlü bir şeyleri etkiler.

İnsanın diğer insanların da kendisi gibi düşündüğünü zannetmek hata, bütün insanların aynı şekilde düşündüğünü zannetmek ise büyük bir hatadır. Sen tarih eğitimi konusunu gençlerin beynini yıkayan milliyetçi bir propaganda olarak görüyor olabilirsin, -muhtemelen eğitimciler de böyle düşüüyor- ancak bu eğitim toplumu bibirine bağlıyor ve ülke yönetme işini kolaylaştırıyor.

ls2

Kahin
Onursal Üye

Dünyadaki tüm düzen ve sistemler ayrımlar üzerine kurulmuştur. ve insanlar arası ilişkilerde ayrımlar üzerine kuruludur, bu gerçek ortadayken yüksek ideaları anlıyorum ama mümkün görmüyorum, bunlar çok ütopik.. yoksa bende savaş istemiyorum,nefret, ötekileştirme istemiyorum de nasıl olacak??

ya hepsini geçtim sevdiğin kadın bile fizigine,kültürüne,arabana, statüne bakıyor..

Bilimle anla

Felsefe.net
Yeni Üye
Verdiğiniz cevaplardan anladığım kadarıyla sadece mantık işe yaramıyor veya söylediklerinizde bir yönden mantıklı. Tabiki herkesin benim gibi düşünmesini beklemiyorum ve benimde doğru düşündüğümü söylemiyorum. Milyonlarca insan tarihe önem veriyorsa onları anlamaya çalışıyorum . Bir arkadaşın dediği Eğitim sistemide malum ortada oda ayrı bir şey

T

TENTEN

Ziyaretçi
Verdiğiniz cevaplardan anladığım kadarıyla sadece mantık işe yaramıyor veya söylediklerinizde bir yönden mantıklı. Tabiki herkesin benim gibi düşünmesini beklemiyorum ve benimde doğru düşündüğümü söylemiyorum. Milyonlarca insan tarihe önem veriyorsa onları anlamaya çalışıyorum . Bir arkadaşın dediği Eğitim sistemide malum ortada oda ayrı bir şey
Bilimsel buluşlar üretim yöntemleri vb şeyler saklanabilir.
Ama padişahların , kralların peygamberlerin aşk hayatı , yaptığı savaşlar, kullandığı eşyalar, vb tarihi bilgileri eserleri saklayıp incelemeyi anlamıyorum.
Birde bu bilgileri ezberleyenleri ezberletenleri ise hiç anlamıyorum.
Tarihi bilgilerin çoğu mitoloji astroloji gibi çöp bilgilerden oluşuyor.

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Moğolları araştırırken Nazi Almanyası geldi aklıma...
Benzer bir "üstün ırk" siyasetleri var mıydı merak ediyorum.
Bu arada Budapeşte-Ulanbator arası 7.439 km imiş...
Moğollarda üstün ırk siyaseti yoktu, tam tersine çinliler, Türkler ve Ruslar ile acayip karışmışlardı, hatta Türkler ile daha fazla karışmışlardır, yayılmacı siyasetleri size kendilerini acaba üstün ırk mı görüyorlardı düşüncesini getirmesin.

O zamanki başkent cengiz moğol devleti'nin başkenti Karakurum idi.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar