Konuşma Kutusu - Chatbox

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde sakal tarafından oluşturulan Konuşma Kutusu - Chatbox başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 197,223 kez görüntülenmiş, 2,145 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Konuşma Kutusu - Chatbox
Konbuyu başlatan sakal
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Yaşına ve tecrübesine saygı duyulur ama Krishnamurti varoluşçuluk hakkında konuştuğunu bilmeden varoluşçuluk hakkında konuşmuştur.

Yanlış demiyorum hatta insanlığın Millenium Kuşağı etkisinden kurtulabilmesi için varoluşçuluk ilk adımdır ama Krishnamurti sadece ilk adım hakkında teorileri paylaşmıştır.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Krishnamurtiyi severim. Karsi karsiya fotograftan
Bi kac yazimindan durust sorgular goruyorum
Ve insanlar onun dinleyecileri icin durust icten aktarimlar vaazlar uretmis. Kabul.Gercegi degerlendirmis ve ve incelemis kendince.Hint filozofisi biliyor.

Krishnamurtiyi severim. Kardesim olsa onunla oyun oynar ve kavga ederdik . birlikte odun keserdik ve yarisirdik..
Burda olsa size yazardi. Bizle konusurdu
Krishnamurtiyle tavla oynamadim. Ve birlikte askerlik yapmadik.
Teosofi cemiyeti. Bu bir cemiyet. Okultist garip bir grup sadece ve dogudan bilge ithal etmis ve devsirmis..

Krishnamurti iyi bir insandir. Birlikte ava gitmedik ve birlikte top oynamadik...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 22:04 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 21:59 ----------

Krishnamurti yasamiyor ve umarim mutlu bir hayat gecirmistir ve hedeflerine ulasmistir
Ya da soylemleri umarim birileri icin yarar saglamistir..
Ama teosofiyi dagitmasini o haliyle olan teosifiyi buyuk saygiyla aniyorum
Ama neden Blavatsy ve digerlerinin yordamiyla Krishnamurti ya da digerleri denememistie.ileri calismamistir..

---------- Mesajlar Birleştirildi at 22:06 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 22:04 ----------

Vikipediye bakarsak dernegin kurulus amaci ya da tarifi muazzam
Ben cok bilmiyorum ancak niye

---------- Mesajlar Birleştirildi at 22:12 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 22:06 ----------

Neden icsel aydinlanma aramistirda daha iyi aktarim aramistirda neden dernegini muhtemelen onca uyesi varken psisik fenomenal uzerine yurutememistir ve girdileyememistir
Krishnamurti belirtilen cemiyetin belirtilen kokenine hizmet etmis midir
Medyumik herhangi referans yada denemi var midir
Neden Blavatsky nin metodolojisini ilerletmemistir

---------- Mesajlar Birleştirildi at 22:23 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 22:12 ----------

Tamam Krishnamurti insan temelli bilgilendirici temelli mesih ve meshedici temelli ya da peygamerlenmis kisi anlayisini benimsememis yikmis karsi durmus vs
Metodojik koksel calisma niye yapmamis
Niye yarsim almamais. Kendide savrulmus ya da bilmiyir. Yonetiliyor ya da her neyse
Niye herseyi kendi yapmis
Blavatskyi ne kadar biliyor
Sahip oldugu ekolu ne kadar taniyor ve surdurmuss
Devam etmeyi denemis ya da toparlanmyi denemis
Krishnamurti sonunda sanirim ben peygamber degilim demis ve
Veda hutbesi gibi bi soylem birakmis
Krishnamurti kadar sizden gercek isteseler sizde bilge olurdunuz

---------- Mesajlar Birleştirildi at 22:31 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 22:23 ----------

Eger teozofi buysa link ben Krishnamurti ismi duyuyorum.teozofi degil..

Ve eger dernek buysa dagittigi link Krishnamurti hic bi sey yapmadi. Parcalanmaya hizmet etti karisti
Durumu toparlayamadi

Eger geri geliniyosa Krishnamurti geri gelmeli
Ama Krishnamurti degil. Onu kimler tuttu..

Yasayan aktif bir bir teizofi olmasini isterdik. Bolunmemis bir...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 22:36 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 22:31 ----------

Okult neden calismamistir
Grup neden kurmamistir

Kafasi karistirilmis bir adam goruyorum sadece
Dunyasi yikilmis ya da degistirilmis
Ya da alinip kullanilmis ve atilmis atilacak ya da bi yerde buna kendi son vermis

Hic bir okult ugras icine girmismidir
Hic bir okult deneyi var midir

Koca grup ve topluluk insan birligi elinin altindadir
Sozlerini dinlemektedir

Krishnamurtinin sorunu degil bunlar ben genel bir tema icin yazdim...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 22:57 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 22:36 ----------

sophia...

kierkegaardsoren

Felsefe.net
Yeni Üye
- Özet olarak "Sfinin dünyası" Sonra özellikle Descartes'dan başlayıp tek tek okumak gerek. (Descartes'İn kitabı incecik bir şey. ROusseau'nun toplum sözleşmesini de ben bir haftada okumuştum.

Teşekkür ederim kardeşim, kusura bakmayın uzun zaman giremedim siteye :( şimdi gördüm yazdıklarınızı "Sofinin dünyası"nı eskiden okumuştum, felsefeyi sevdirmişti bana ve en son yakın zamanda warburton'un felsefe kısa tarihini okudum, ama şuanda o.hançerlioğlu- düşünce tarihi ve S.hilav- felsefe el kitabını bitirmek üzereyim. Bunların dışında bir felsefeye giriş kitabı okumama gerek varmı yoksa filozofların kitaplarına başlasammı diyorum. Eğer felsefeye giriş kitabı okursan iyi olur derseniz hangisini tavsiye edersini; mesela: ahmet cevizci, ahmet arslan, takiyettin mengüşoğlu yada warburton kitapları var giriş kitapları piyasada. Bende kafam karıştı acaba hangisini okusam diye.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 22:29 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 22:14 ----------

Dostum bu kitapları bana deyil apaçiye sorman gerekir beni aşar:D dedim sana apaçi ne derse odur celepi görünce de arkana bakmadan kaçacaksın:O

bu celep beni ayar ediyor dostum tüm çevirilerimi kaptı birde adaletsiz dünya yazıları yazıp sinirlerimi bozuyor iyice bu celep yüzünden yoldan birini çekip vurasım geliyor

dostum be celebin laneti bulaştı üzerime belim dogrulmuyor günlerdir oyüzden ugrasmaycam artık nasılsa o diyer siteye gelecek.

Dostum kusura bakma uzun zamandır siteye giremedim o yüzden yeni cevaplayabiliyorum; Umarım çevirilerini geri alırsın arkadaştan :) ben en iyisi kitaplarımı bitirip sonrada kierkegaardla devam edeyim

---------- Mesajlar Birleştirildi at 22:31 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 22:29 ----------

Bu arada sitede mesaj yazmayı öğrenirsem kendimi tebrik edecem :))

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
@kierkegaardsoren

Hangi kitabı okumaya karar verdin? Yazdığın üyeler yok ortada :)

Celebhol

Yeni üye
Yeni Üye
Forumların yapılandırılışının hatalı olduğu konusunda yönetimi uyarmıştım: http://www.felsefe.net/istekler-ampamp-oneriler/75785-forum-kategorileri-hakkinda.html , mâlesef ilgilenilmedi .. Din ve dinsel içerik, gerek sosyolojik, gerek psikolojik bağlamda tartışılabilir (ve_tartışılmalıdır) ancak sitenin felsefeyle alâkasız saç-ma düzeni, karman çorman bir iletişim alanı oluşturarak sistematik tartışmaya olanak tanımıyor mâlesef, böyle bir ortamda doğal olarak felsefenin zenginliğinden gerektiği gibi istifâde edebilmek de pek mümkün gözükmüyor.
Zaten felsefenin beş anadalının hiçbirisi hakkında özel bölümler yokken, "Özlü Sözler" diye bir kategori olması ve bunun dörde ayrılması, sitenin seviyesini belli ediyor. Özlü sözler denilen şeyler, içerik dışına çıkartılmış, ortalama insana derin gelen ama aslında sığ olan şeylerdir. Tabii, buradaki insanlara derin gelmesi çok uygun.

İşin en kötü tarafı da, burasının Türkiye'nin -sözde- felsefe siteleri içerisinden en büyüğü olması. Felsefe'nin F'sini çok nadir görüyorum mesajlara bakarken, o da -günceller içinde- sadece sizin mesajlarınızda oluyor. Bir kaç yıl önce biraz daha iyiymiş ama artık komple ölmüş. Nasıl bilimin yalancı-bilimi varsa, burası da yalancı-felsefe sitesi.

Genellikle yazılarımı yollayıp geçtiğim için daha önce fark etmemiştim ama konulara bakınca, ne tarz bir içeriğe sahip olduğu anlaşıldı. Yani her felsefe yapanın materyalist olması şart değil ama bilim hakkında da bilgisinin olması gerekiyor. Bu sitede hemen hiç kimsede böyle bir birikim yok. Yabancı komik resim paylaşım sitelerindeki aşırı sağcı, ırkçı ergenlerde bile daha fazla bilimsel birikim gördüm.

Bir bir diğer konu olarak, Türkçe'ye tecavüz ediliyor ve bu konuda hiç bir şey yapılmıyor. Hiç bir yazım kuralı izlenmiyor ve anlaşılması zor, bütün yazım kurallarını yok sayan şeyler yazılıyor. Bu ifade özgürlüğü falan değildir. Dümdüz cahilliktir ve bilgi aktarımını kolaylaştıracağına, daha da zorlaştırır.

Üçüncü olarak, buradaki insanlar daha önerme nedir bunu bile bilmiyor. Felsefenin en temel kavramlarından, mantığın en basit ilkelerinden haberleri bile yok. Kahvedeki adamın düz mantığıyla tartışmayı, felsefe yapmak zannediyorlar. Recep İvedik sözlerinden birisini alıp "Özlü Söz" diye koysan, derin bir şey zannederler.

Dördüncü olarak, felsefi konular basbayağı eksik. Felsefi sorular sorulmuyor ve sorulmuş olsalar bile, gelen cevaplar felsefi olmuyor. Epistemoloji lafını sizin bir mesajınızda gördüğümde, sevinçten ağlayasım geldi.

Beşinci olarak, felsefenin beş dalından sadece birisinin bir kısmını kapsayan din konusuna aşırı bir saplantı var, ki aslında dini içerikler din felsefesi bile değil, direkt dini konular. Geri kalan bütün felsefi içerikler yok sayılıyor ve ona odaklı -genellikle de sokaktaki adamın diyeceğinden farksız- yorumlar yapılıyor.

Site hakkında diyebileceğim tek olumlu şey, ifade özgürlüğünün yüksek olması. Bu açıdan hakkını vermek gerek. Ancak, hayatımda, adında felsefe geçen fakat seviyesi bu kadar düşük olan yeri az gördüm. Dürüst olmak ve sitenin adını "İslam bir muhteşem dostum" ve Yalancı-Felsefi Saçmalıklar diye değiştirmek gerek. Toplumun neredeyse hiç bir kalıbının arkasının görememiş ve bu yüzden onları kıramamış, felsefi neredeyse hiç bir okuma yapmamış, sorgulamayı bilmeyen, bilgisiz insanlarla dolu. Çok büyük hayal kırıklığına uğradım burada. İşin komik yanı, dediğim gibi, felsefi oluşumlardan en büyüğünün burası olması. Gerçi, yalancı-felsefi olduğu için ve Türkiye'de felsefe bilinmediği için normal. Felsefe eğitimi almış bir insan da değilim, sadece, felsefe ilgimi çektiği için okuyan ve düşünen bir insanım.

Bu kadar hayal kırıklığına uğramam ve bu negatif duygulara sahip olmamın nedenini de belirteyim. Zaten felsefeyle ilgilenen ve bir şeyleri sorgulayan insanlar olarak çok feci bir azınlıktayız. Bu konularda iletişim kurma imkanlarımız kısıtlı ve bir heves edilip, böyle bir site oluşturulmuş. Bu, ilk başta, insana umut veren bir şey. Ancak bakımsızlıktan mıdır, umursamamazlıktan mıdır, yoksa direkt bilmemezlikten midir nedir, bu halde bir şey var şu an. Diğer felsefi siteler ölmüş zaten. E nerede benim felsefem? İnternet devrinde bile bu konularda iletişim açısından bu kadar sürünüyorsak, bu çok ama çok fazla şey söylüyor.

Bu ülke konusunda zaten umutsuzdum, şu siteyi görünce daha da umutsuz oldum. Felsefeden anlaşılan buysa, biz toplumca komple kafamıza sıkalım.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
@Celephol

Güzel yorumlar bunlar kafama sıkmaya gidiyorum, iyi geceler.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
@Celebhol

Gece çıkarken okudum detaylı cevap yazamadım.

Bu siteye 2012 sonunda üye oldum ve maalesef üye sayısı çok azalmıştı. Kavgalar, küsmeler, renkli yazı yazamazsın diye yok edilenler v.s.sonuçta hiçbir zaman kavga bitmedi, üyeler de yok olup gitti.
Üyeleri belli bir standarta oturtmaksa hedef, bu hayalden öte gitmez çünkü herkes aynı düzeyde felsefe bilmiyor. İlgi alanları çok farklı ve kendince katkı sunmaya çalışıyor. Siteye gelip de yazmadan çıkanlara ne demeli? Uygun konu bulamadıklarını varsayalım, kendi konularını açabilirler.
Felsefe ülkemizde ilgi görmüyor zaten sevgili bulma siteleri varken kim felsefeye kafa yoracak? Sosyal paylaşım sitelerinde geyik muhabbeti tercih ediliyor.
Yeni üye gelmiyor, gelen yazmıyor ve eskiler de kendi emeğine sahip çıkmıyor. Yazan üye sayısı 5-6 kişi zaten, diğer sitelerde o da yok 3-5 gün ara ile çok nadir yorum geliyor.

Çözüm nedir, bu kadar yazmışsınız da öneriniz nedir? Bahsettiğiz değişiklikler sanırım site kurulurken yapılmalıydı.

Kendi adıma da bu eleştirinizi-ifadeleriniz çok sert de olsa doğru buldum-hedefte ben de varım fakat beni bilenler anlayacaktır ne demek istediğimi; farklı ilgi alanlarım var ve bu yönde ilerliyorum bazen sınırları aşsam da birilerine şirin görünmek için olmadığım biri gibi davranamam. Evrensel insanı o yüzden severdim, özgün ve çizgisinden ödün vermeyen birisiydi. Bazı insanları olduğu gibi kabul etmek ve çok renkliliği sevmek gerekiyor. Sizin baktığınız yerden herkes bakamaz, bu durumu hoş görmelisiniz.

Son düzenleme:

kierkegaardsoren

Felsefe.net
Yeni Üye
@kierkegaardsoren

Hangi kitabı okumaya karar verdin? Yazdığın üyeler yok ortada :)

Dostum senin mesajını yeni gördüm :)
Felsefeye giriş kitabı başka okumaya gerek yok sanırım:) kimse bir cevap vermiyor. O. Hançerlioğlu-Düşünce Tarihi ve S.Hilav- Felsefe El Kitabı, warburton- Felsefe kısa tarihi yeterli sanırım, daha ne kadar gireceğim felsefeye:D Nietzsche- Böyle buyurdu Zerdüşt'e devam ediyorum ve Kierkegaard- Kaygı kavramı'na başlıyacağım

epoché

Üye
Yeni Üye
Bahsettiğiz değişiklikler sanırım site kurulurken yapılmalıydı.

Neden şimdi yapılamasın? yeni düzen için bir kaç saat vakit ayırmak yeterli olur, kısa süre içinde de tüm editlemeler peyderpey tamamlanabilir..

---------- Mesajlar Birleştirildi at 13:46 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 13:44 ----------

Felsefeye giriş kitabı başka okumaya gerek yok sanırım:) kimse bir cevap vermiyor.

İletimi görmüşmüydünüz emin değilim ama Ahmet Cevizci'nin Felsefe Tarihi'ni önermiştim ..

kierkegaardsoren

Felsefe.net
Yeni Üye
A: Hocam bir soru soracağım
H: Sor bakalım
A: Şimdi Berkeley öznel idealizm konusunda şöyle bir kavram kull...
H: Bırak şimdi Berkeley'i saçmalamış, öznel idealizm bir kuruntudur, başka soru sor
A: Tamam hocam o zaman Leibniz'in Monadoloji teorisinde...
H: Bırakın şu Leibniz'i, bu nedir? Monadoloji eskimiş bir teori ve üzerinde düşünmeye değmez, soru sor?
B: Hocam Descartes Tanrının varlığıyla ilgili ontolojik...
H: Tanrı diye birşey yoktur, geç, başka düzgün bir soru sorun!
C: Hocam ben sorayım; Kant'ın Saf aklın eleştirisinde bahsettiği...
H: Saf akıl mı? Saf akıl diye birşeyi çıkaran Kant zamanındaki otoriteden korkan mızmız bir maddeciydi, geç onu, başka soruuu??
A: Hocam ya Nietzsche? Nietzsche etik kavramlarının aslında alt tabaka ins...
H: Hahaha Nietzsche'mi? evladım Nietzsche faşizme kapı açmış bir çatlaktır, ciddiye almayın, evet düzgün bir soru soracak olan yokmu yahu??
D: Hocam Karl Marx'ın işçi sınıfının toplumsal pratiklerle...
H: Marks işçi sınıfını fazla abartmış bir politik teorisyendir, geçin bunlarıııı!
B: Hocam ne soralım???
H: Felsefe sorun evladım, Allah allah yav??
A: Hocam düşündüm de...
H: Saçmalama sen daha felsefe öğrenmeden ne düşünebilirsin? otur yerine!
BÜTÜN SINIF: ???

---------- Mesajlar Birleştirildi at 14:17 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 14:09 ----------

Neden şimdi yapılamasın? yeni düzen için bir kaç saat vakit ayırmak yeterli olur, kısa süre içinde de tüm editlemeler peyderpey tamamlanabilir..

---------- Mesajlar Birleştirildi at 13:46 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 13:44 ----------

İletimi görmüşmüydünüz emin değilim ama Ahmet Cevizci'nin Felsefe Tarihi'ni önermiştim ..

Epoche kusura bakmayın, siteye bir ara baya giremedim galiba girdiğimde gözümden kaçtı. Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim :) okuyacağım, artık filozofların kitaplarına da başladım, bu şekilde daha faydalı olur sanırım.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Celebhol;

hayal kırıklığınızı anlıyorum, siteyi sevip değer vermenizden olsa gerek coşmuşunuz biraz ama olsun:) yani istediğim gibi değiller, istediğim ortam yok diye bu kadar tepki enteresan:)

Epoche'yi siz beğenebilirsiniz ha bende beğeniyorum yanlış anlaşılmasın ama kullandığı kelimelerin ağırlığıyla eziyor bazen anlamları.... ağır felsefi dili sevmiyorum..

Tanrı ,din,varoluş ve insan benim esasta gerçekten ilgilendiğim şeyler bunlar bunlar dışında felsefeyle ve bilimle pek ilgilenmiyorum..birde bilim bilmek zorundalar falan demişiniz hiçte değiliz, ha bilimsel verilere karşı saçma sapan karşı gelişler yapmayacak kadar bilinmesi gerekir orası ayrı tabi..

kierkegaardsoren

Felsefe.net
Yeni Üye
Merhaba.

Ahmet Cevizci — Felsefe Tarihi
David West — Kıta Avrupası Felsefesine Giriş
Mehmet Türkeri (derleyen) — Etik Kuramları
Hasan Yücel Başdemir (derleyen) — Epistemoloji: Temel Metinler

tâkiben (belirli filosofları özümseme sürecinizde) şahsî tavsiyelerim:

Walter Kaufmann — İnsanı Anlamak (I & II)
Ferdinand de Saussure — Genel Dilbilim Yazıları
Peter Singer — Pratik Etik

Epoche arkadaşım, yazdığın kitaplar için teşekkürler tekrar. Ayrıca bir şey sormak istiyorum. Felsefe tarihi üzerine zaten warburton ve Hançerlioğlu kitaplarını okudum (Düşünce tarihi). Bu sebeple Ahmet Cevizci-Felsefe tarihi yerine , Ahmet Cevizci-Felsefeye giriş daha iyi olurmu? Ayrıca, Orhan Bilge Kula'nın Hegel estetiği ve edebiyat kuramı tavsiye edermisin? Teşekkürler şimdiden.

epoché

Üye
Yeni Üye
Epoche arkadaşım, yazdığın kitaplar için teşekkürler tekrar. Ayrıca bir şey sormak istiyorum. Felsefe tarihi üzerine zaten warburton ve Hançerlioğlu kitaplarını okudum (Düşünce tarihi). Bu sebeple Ahmet Cevizci-Felsefe tarihi yerine , Ahmet Cevizci-Felsefeye giriş daha iyi olurmu? Ayrıca, Orhan Bilge Kula'nın Hegel estetiği ve edebiyat kuramı tavsiye edermisin? Teşekkürler şimdiden.

Cevizci'nin Felsefe Tarihi Warburton'ınkinden epey daha kapsamlıydı ama Cevizci'den ne okusanız kârdır, okuyun :) Hegel hakkında okuma yapacaksanız da önce Tînin Fenomenolojisi ile başlayıp kavramsal bir altyapı edinirseniz iyi olur ..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Dünya böyle bir yer mi yoksa sanal ortam mı böyle? Bir gün aynı görüşte olduğun kişinin yorumuna destek ver, karşı çıkma fakat aykırı görüş savunan kişi benzer iddiada bulununca sağlıksız bul, insanoğlu cidden tuhaf...

Son düzenleme:

epoché

Üye
Yeni Üye
dijital, bir tuhaflık var ama, ne olduğu belirsiz :) “aynı görüş” dediğini bi anlatabilir misin? Taslaman mı? bu bir görüş değil ki, Taslaman, belgeli bir şarlatan, maaşlı bir statüko hizmetkârıdır.

diğeri, -benzer iddia- dediğin nedir? benim sağlıksız bulduğum, sanalmanik'e yönelik “anlamıyorum/anlamak istemiyorum, öyleyse yazma” şeklindeki tutumundu..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bir bir diğer konu olarak, Türkçe'ye tecavüz ediliyor ve bu konuda hiç bir şey yapılmıyor. Hiç bir yazım kuralı izlenmiyor ve anlaşılması zor, bütün yazım kurallarını yok sayan şeyler yazılıyor. Bu ifade özgürlüğü falan değildir. Dümdüz cahilliktir ve bilgi aktarımını kolaylaştıracağına, daha da zorlaştırır.

dijital, bir tuhaflık var ama, ne olduğu belirsiz :) “aynı görüş” dediğini bi anlatabilir misin? Taslaman mı? bu bir görüş değil ki, Taslaman, belgeli bir şarlatan, maaşlı bir statüko hizmetkârıdır.

diğeri, -benzer iddia- dediğin nedir? benim sağlıksız bulduğum, sanalmanik'e yönelik “anlamıyorum/anlamak istemiyorum, öyleyse yazma” şeklindeki tutumundu..

Altına imzanızı attığınız -yani beğendiğiniz- Celebhol'ün iletisindeki itirazın aynısını bugün ben yaptım. Konumuz Caner Taslaman'ın eleştirilmesi değil fakat anlaşılan o ki mutluluktan iletileri tam okumadan yorum yapıyorsunuz. Bu itirazı ben bu sitede en az 20 kez yapmışımdır. Başlıklar konu dışı yorumlar yüzünden takip edilemez hale geliyor. Örneğin toplamda 8 sayfa yorum var, çoğu sanalmanik'in "aslan aslan mı yoksa gerçekte yılan mı, zürafa aşık olabilir mi" gibi konu ile alakası olmayan yüzlerce yorumla dolu ayrıca devrik cümleler yüzünden hiç anlaşılmıyor.

Benim itirazım bu konuya yönelikti fakat sanalmanik bu durumu inançlı-inançsız tartışmasına çevirdi. Caner Bey'i sevin ya da sevmeyin benim onunla aynı görüşü paylaşma hakkım var değil mi?

“anlamıyorum/anlamak istemiyorum, öyleyse yazma” bu tutum bana özel değil çok kişi bu durumdan şikayetçiydi şu an burada olmayabilirler ayrıca madem size göre anlaşılır, niye Celebhol'e "bu konuda sana katılmıyorum" demediniz?

Çok da uzatmak istemiyorum, nasıl yazmak istiyorsa yazsın dediğiniz gibi okumam olur, biter.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 23:50 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 23:40 ----------

Maaşlı demagog dediğiniz kişi tüm kitaplarını ücretsiz sitesinde yayınlıyor. Dediğiniz gibi bir amacı olduğunu düşünmüyorum.

epoché

Üye
Yeni Üye
Celebhol, sözünü ettiğin iletiyi benden yaptığı alıntı üzerine yazmıştı, yani bana uyarı geldi, ben de ne yazdığına bakmak için başlığa gittiğimde «okudum» mahiyetinde beğeniye tıkladım, iletiye tamamen katıldığımı ya da tüm içeriğini desteklediğimi ifade eden bir şey de yazmadım.. Kendi kendine gelin-güvey oluyorsun..

Türkçe'ye tecavüz edildiği gibi bir düşüncem de yok, insan kendini dilediği gibi ifade etmekte özgürdür, «ifade ettiği ve/ya etmeye çabaladığı ölçüde», bunu görebilmek için biraz duyarlı olmak yeterli, sanırım.

Başlıklardaki konu-dışı içeriğe bir şey diyemicem, sitede moderasyon yok, bildiğin gibi sitenin yapılandırılışını daha önce de zaten eleştirmiştim, neyin nereye yazılacağı belli değil, adı felsefe.net, ama felsefeye dair hiç bir şey yok_ya da_çok az şey var. Bu konuda birilerini eleştirmeden, önce sitenin kendisini eleştirmek gerekiyor :)

Caner Bey'e gelince, tabi ki kendisiyle aynı görüşü(¿) paylaşma hakkın var, bu konuda sen istemediğin sürece herhangi bir yorumda da bulunacak değilim, ancak, senin bu eğilimin, Taslaman'ın, statüko uşağı bir şarlatan ve maaşlı bir demagog olduğu gerçeğini de değiştirmiyor.. istersen, o “ücretsiz” dağıttığı, sadece kör cehalet ortamında prim yapabilecek nitelikteki kitaplarının kaynakçalarına bir göz at, bir de kaynakların asıllarına göz at.. Böyle bir karakterin, Türk akademik kokuşmuşluğunun ardına sığınarak, Türkiye'de “felsefe” tümcesiyle bir arada anılır hâle gelmiş olması, gayet öngörülebilir ve trajikomik olduğu kadar, talihsiz bir şeydir, malesef..

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Belli bir eğitim seviyesinde üyeler, bir yöneticiye gereksinim duymadan nerede ne yazacağını bilmelidir.
Dilediği gibi ifade edebilir tabii, bu da o kişinin seviyesini ve kalitesini belirler.
Ben göremiyorum maalesef siz ilgiyle takip ederbilirsiniz.
İyi geceler.
Bu arada şunu da eklemeden geçemeyeceğim. Celebhol o yorumu size yazmıştı, bir epistemoloji yazdınız diye ağlamak isteyen birisi okumadan beğenilen bir iletide de eminim travma geçirecektir, yazık oldu...

Son düzenleme:

X

FAdmin
Onursal Üye
@sanalmanik yine çorbayı karıştırmayı unutmuşsun.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
arkadaşın biri dedi ki bu diyalektik eristik hemen orda durdum düşündüm
durdurmayı denedim ya da öylemiyim düşündüm. olmadı düşün yapım bütün yapışık gibi hissettim
durup bazen sadeleşmek hızlı koşunumu ve akınımı bildirimimi durdurmak istiyorum olmuyor

Bu arada ben filozof değilim misyonerim
bu sürekli iç bildirmek
misyonu olmak ve misyonu olduğunu inanmak kendini görevlemek -görevlendirmek ve amaçlamak anlamları taşıyor-sürekli içi bildirimlerle düşünür ve insanları bilgilendirir vaaz verir tutuma girişir
Bu yanlış anlaşılmasın (yaşam kalitesi kaybı-düşün kalitesi kaybı) istenmeyen durum. bunu hastalık gibi düşünüyorum ve bitmesini bende isterdim
-Kimse hipertiroidi ya da farenjit olduğunda /kişini kendisi/ suçlanmıyor bu ikilem için yazıldı-
Durum suçlanır ve durumu gidermek için çaba harcanır-

---

Bazı arkadaşlarında mimlediği belirttiği gibi eristik mekanik dinamik kullanıyorum
Bu çoğu zaman istediği sonuca yürütmek -itmek için sonucu ve yazımı manipüle etmek , yazıma kışkırtıcı tuzaklar döeşemek mantık ikilemleri -ağları kurmak -örümcek gibi -anlamına taşır

-
Ve daha önce de belirttim yüksek bi egom var ya da olabilir
Kendimi Kanuni Sultan Süleyman yada Survivor daki beşiktaşlı topçu gibi hissediyor ya da sunuyor olabilirim. sabah beri bunun farkını -ayırdını-
düşünüyorum. iki insanın birbirine göre egosu olması ve bu nedir? durum nedir?

ve daha önce de belirttim narsistin teki de olabilirim
bütün bunları yazımlarımdan devşirebilirim-ben önemsenmeli değilim
ben ortalığı ve kişiliği/kişiyi manipüle ediyor olabilirim takılmayın
(Hayır bi topçu diğer takım faul yapıyor diye oynamıyor mu? ne yani sanal a faul yaptımayacak mısın-sanal ı takımdan mı kovacaksın- sanal kötü oynuyor tamam)

burayı yazılmaz hale getiriyor olabilirim görmeyin ve umursamayın
üye kaybettiriyor ya da yazım ve dinamik kaybettiriyorsam olabilirsem kesinlikle üzerime deli tabelası asmalı ya da köyden sürmelisiniz bunu umursuyorum

Kızılmak için bile beni önemsemeyin
tutarsızlıklar abidesiyim ben kızılacak tarafımda yoktur güler geçerim ya da güler geçersin gül geç beni tanımıyorsun gerçek bir yaşamda benle yaşamı bölüşmedin ve kardeşin olmadım sana bir şey diyemem

---
havadan söz toplayan ne aklına gelirse bazen seçmeden yazan deli
her şey olabilirim
beni kızmak için bile umursamayın
benimle çatışarak zaman kaybetme kendi işine -maçına-oyununa- konsantre ol-ben değersizim-çapulcuyum
asla dengenizi bozmayın duygusal durumunuz duygusal anomali yaşamayın ben deymem buna ..ha başka deyen yazıcı durum vardır bilmem ama ben deymem
üstünüze alınmayın

Bunun dışında ajan-troll- trojan olabileceğimi de düşündüm düşünüyorum
kışkırtmak araya ifadeler sıkıştırmak ve sataşmak anlamlarında
Herkes bilinçaltının ya da egosunun bi ölçüde trolüdür bunu kabul ettik
bunu da daha önce belirttim
egonun zaafları-herkes olabilir
Kızan, dinlenmeyen ya da oyuna alınmayan bir çocuk diğerlerinin oyunun bozan ya da bozulmasını bekleyen bir öfke durum çatışması yaratırken örn ne yapmaktadır
Gidip ilk fırsatta anneye şikayetle kardeşinin annece-babaca incinmesini sabote edene çocuk masumca ne yapmaktadır
-Kendi onurunu korumaktadır
-İlk durum haklılığını göstermeye çalışmaktadır
-Karşı tarafın faketmesini sağlamayı deneyerek kendi hareketini yada onun hareketini gidermeyi ve düzeltmeyi amaçlamaktadır
-kendi amacına ve çıkarına hizmet etmektedir
,- niye eşit muamele görmüyorum diye hayıflanmaktadır
z-x) henüz yaşamı çözmemişir bunlar oyundur

Ben hiç bi şey ya da hiçkimse (nobadyman-im ve diğeri/başkası) değilim .ancak o olabilirim ve bunlarım sadece
bay hiç ay da bay hiçkimse-görülmeyen duyulmayan adam zararsız söylenceci -üzerine alınmayan ve umrusanmayan adam olmayı yeğlerdim
diyojenin fıçısından düşünce sesleri dünyaya yayılsaydı krallar ne duyardı!

Mel gibson kadınların içsesini duymaya başlıyor insanları duysanız ne yapardınız
yazma mantığımı buna esinliyorum-yakınlaştırıyorum ben eğer bunda önem yoksa beni savın gitsin
uçar tekme atmak
ya da uçarda atmak ve hedefi kaçırmakta var-
her atış hedefi vurmaz
bazen saçmalamak iyidir havaya hiç saçma saçmazmısınız elinize tüfek geçse

ben trolüm
ben kötüyüm
ben egoyum
ben sanalım
ben masalım
misyonerim
kafakarşığın tekiyim
napılacağını bilmeyen deil vve napılacağını nasıl yaşanıcağını gerçekten bilmiyorum
alın hayatınız sizi nolsun
ve tekez tökez yaşıyorum- gerçek hayatımı paylaşabilirim bu görülebilir

---------- Mesajlar Birleştirildi at 06:32 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 06:19 ----------

umursamayın ortaya oynuyorum size değil çoğu zamanda yalnız tek başıma tek kale

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç