Konuşma Kutusu - Chatbox

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde sakal tarafından oluşturulan Konuşma Kutusu - Chatbox başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 199,008 kez görüntülenmiş, 2,145 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Konuşma Kutusu - Chatbox
Konbuyu başlatan sakal
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Herhalde sitenin felsefeyle pek bir alakası bulunmadığından — görünürde de bulunamayacağından :redface:

Şimdiye kadar yazıştığım arkadaşlar, sağlıcakla kalınız.

http://www.felsefe.net/145706-post4.html

Merak ediyorum, sitede uzun süreden beri var olan başka siyasi konular mevcut, ayrıca seçim döneminde buraya "Evet" reklamı da alındı. Konu, mühürsüz oy pusulalarına geldiğinde neden böyle bir tutum ortaya çıkıyor?

Bu konuya yorum yazıp yazmamakta kararsızlık yaşadığım için cevabım biraz geç oldu fakat yazmadan da olmazdı.

Bildiğiniz üzere ülkede siyasi anlamda büyük bir kutuplaşma var ve sosyal medyada troller bu sorunu büyütmek için büyük gayret sarf ediyorlar. Gezi Parkı olaylarında da benzer bir durum yaşanmış, siyasi başlıklar - geçici - olarak kapatılmıştı. Siyaset Meydanı diye bir kategori olan bir forum sitesinde ve her şeyden önemlisi Felsefe bir sitesinde tabii ki siyaset yasaklanamaz ancak şu ara troll hesaplar bu tip başlıklardan nemalanacağı için bir süre uzak durmakta fayda olabilir, bu durumu kişisel algılamamak gerekiyor.

Felsefe temalı bir sitenin önceliği ifade-düşünce özgürlüğüdür fakat hakaret ve eleştiri arasındaki fark da her üye tarafından bilinmelidir. Konular kitlenmek yerine eskiden olduğu gibi sadece sorunlu bölümler çıkartılabilir ya da kavga oluştuysa başlık geçici olarak ortam sakinleşene kadar kapatabilir v.s.

Troller her başlığı sabote ediyor ancak siyasi ve dini başlıklar özellikle onlar için bulunmaz fırsat bu sebeple sitedeki troll sayısı da dikkate alınırsa, bu karar site için - geçici - olarak faydalı olabilir.

Bizler her ne kadar farklı görüşe de sahip olsak aramızdaki sorunları konuşmak sureti ile çözebiliriz, küsmek doğru bir yaklaşım değildir. Ben de bir haftadır uzak kaldım çünkü yazdığım her konu sabote ediliyordu, bu sebeple daha fazla gerginlik yaşanmaması için geri durmayı tercih ettim ve umarım sizler de geçici olarak bu kararı almışsınızdır ve Felsefe adına bu tavrınızı bir kez daha gözden geçirirsiniz.

@epoché sizi kırdığımı da biliyorum fakat siz de bazen beni çok kırıyorsunuz bu sebeple ara sıra geriliyoruz ancak yine de birbirimize saygısızlık yapmıyoruz diye düşünüyorum, yine de kendi adıma üzgünüm ve siz giderseniz ben kimi sinir edeceğimi şu an bilmiyorum.:)

@sanalmanik ise yine kendi kendine kalemini kırmış, başlık açmış fakat yorum yazmayın diye not düşmüş, bunlar anlaşılabilecek durumlar değil ayrıca şayet kendi başına aldığı bu karardan dönerse ondan son kez tek ricam olacaktr; konu ile ilgisiz yorumlarını kendi şahsi başlıklardan devam ettirmesidir, yani konu "Empati" ise "mavi gezegendeki mavi karıncaların" konumuzla alakası yoktur, bu esinlenmelerini kendi başlıklarından özgürce yazmaya devam etmelidir.

Kısacası kırgınlıkları bir tarafa bırakıp, sorunlarımızı birbirimize saldırmadan çözelim lütfen. Gergin ortamlarda da bir süre uzak kalıp, sonra yorum yazalım ki benim gibi yazıp yazıp pişman olup, silmek zorunda kalmayasanız çünkü sakin kafa ile ben bunu niye yazmışım diyor insan...

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
aşağılık troller!

birde kutsal adına,yücelik adına trollük yapıyosunuz he!! (iman tüccarında iman arama! .n.fazıl)

Benim nerdeyse tüm sevdiklerim dindar!! toplumsal manada dinle inançla niye bir karşı karşıya gelişimiz olsun ! suçlu siz ve benzerleri ruhunu menfaatine satmış aşağılıklar!

dini,kutsalı alçakça çıkarlarınıza ve siyasete araç yaptığınız için çoğu insan din karşıtı söylemde bulunmak zorunda kalıyor. yeryüzünün en aşağılık tiplerisiniz!!

Son düzenleme:

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
aşağılık troller!

birde kutsal adına,yücelik adına trollük yapıyosunuz he!! (iman tüccarında iman arama! .n.fazıl)

Benim nerdeyse tüm sevdiklerim dindar!! toplumsal manada dinle inançla niye bir karşı karşıya gelişimiz olsun ! suçlu siz ve benzerleri ruhunu menfaatine satmış aşağılıklar!

dini,kutsalı alçakça çıkarlarınıza ve siyasete araç yaptığınız için çoğu insan din karşıtı söylemde bulunmak zorunda kalıyor. yeryüzünün en aşağılık tiplerisiniz!!

Vaovv gözlerim doldu Is2.Adamsın.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
yazılarını sonuna kadar okuyamıyoruz dostum..bu problemide sana bildiriyoruz...olay bu ve bu çözülmeli..böyle aradaki iletişim hem verimsiz oluyor hemde ikiyüzlülüğe dönüşüyor. (yani cevap versem yarıdan çoğunu anlamadan cevap yazmış oluyorum)

ben anladım ls2 ki anlamadan önce -geçmişten- biliyorum
bende olanı karmaşayı ve bu sanal dağıtmayı, sanal kaybolmayı bende anlıyorum
nedenleyip sonuçlayamasamda
ve kendim dahil anlatamsamda ve ortaya koyamasamda
tam olarak tuhaf göründüğünün de farkındayız

ya da ortaya koyup oraya buraya çekemesemde kaybolmuş kişim ve tanımlanamayan durumumumla birlikte; söz yazarlığı uydururluğu ve uygularlığı gibi olmuşum sanırım;
ki o da toparlanmıyor

gitmek kaçmak olmasa gidiyor olurdum;
ve başlamak durmak olmadığı için başladım /başlamışım öyle anlıyorum
ve nereye varacağımı evet bilmiyorum
anlamı var mı?=
ya da denemek durmak olmadığı için yaptım yapmışım ; böyle oldu olmuş
tanımlayamam

şimdi forumu okudum hala düşünüyorum
hala değerlendiriyorum
normal bir kişi dizge olsaydım
hiç tepki vermeseydim yazın tutmasaydım ya da sıradan üç söz yazsaydım-postlara uzaktan baksaydım
kendim olsaydım ve
eski ahlak ve kişiyle yoluma devam etseydim;
buraya bir sanal getirirdim ben ve götürürdüm sanalın gerçek profiliyle
üç beş kısa laf ve gülücük olurdu
okunmayan anlanmayan şeyi olmazdı belki ve hiç bir yol açması ve tartışması ileri gitmesi de olmazdı
bunları sorguluyoruz şimdi ama
ne yaptığımı bende -tam- bilmiyorum;
ne olduğunu anlandıramam -delilik demek kısa cevap ya da kişilik bölünmesi parçalanaması felan
bana adlandırmıyor bunlar durumu
gerçek hayatta da
beni durumlar yönetiyor
ya da bi yerden başlanmış oluşulmuş ve karar verilmiş dağılmış bir şey olmuş-bir durum sanrı oluşmuş, başlamış bende
birbirini takip eden olaylar ve -bana benzemiyor olan-ben

tek bir kişi durum ya da tek bir yazı durum olmak

bir savunma ,başlama, mekanizması olduğunu sanıyorum ya da anlıyorum sadece kendini koruma

iyi ya da haklı şöyle ya da böyle diyemem
bazen yabancı bazen haklı geliyor

-
içtenliği-mi anlıyorum sade dürüst gündelik tavrı
ve öyle konuşma tavrı ama başka bir mücadele var içimde
kendime bile onamadığım ve ortaya koyamadığım ve anlayamadığım
ama sanal yazma kimlikleri -senin dediğin o anlaşılacak sade personanın gündelik olanın başedememesi sonucu gelişmiş,
mi ondan bile emin olmamakla birlikte;

içimde bir karar kapışması ve çekişmesi
belki iyi belki kötü adı da yok
ve evet biri ben değil gibi ama onun yaptığı işler sanki sonuç üretecek gibi;
o yüzden onu sevmesem de bunu düşünüyorum ve

---
yazım üretmek,bilgileşmek ya da iletmek ve Kasyopya bilgileşmek üzere internete girip yazmaya başladığımı ve bir karşı dinamik çatışma hissettiğimi biliyor hatırlıyor -olacağım- ve oraya konumluyorum
ve sanırım sonucuma yürüyorum
bunun sonrası savunu-savunma ve direnç mekanizmalarıdır -sanal kimliğini bölünmesi ve yazma karmaşası başka bi şey diyemem;

yazan çoğunu tanımıyorum bileli durumlarım var;
değişken zihin durumları ve değişken kişi his olguları çekiyorum-duyuyorum ve yaşıyorum
ve anlayış istiyor ve bekliyor -sabır- olacağım;

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Sanalmanik; kişi kendi namına sanalda birşeyler yapabilir. duyguya kapılır, kafası bozuktur, eğlenmek ister felam filam bunlara eyvallah. iyide başkası adına,bir ideoloji adına, birilerine hizmet adına,bozgunculuk yaratmak adına vs yapılırsa bizede bunları söyleme hakkı doğar kanımca..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
hııım anladım güle güle

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Duyurulur.

Buraya,ileride kendime sade,güzel ve anlamlı bir anı olarak kalsın diye gelişigüzel aforizma/deneme tadında paylaşımlar yapacağım.

Serbest takılacağımdan dolayı yazılmış postlarımı silme/yok etme hakkını kendimde saklı tutuyorum.

Teşekkürler.İyi forumlar.

"silme-yoketme hakkı" diye bir tanımlama sizi sınırlar
mı?
onu sordum düşündüm,
bırakılmış emek-yaratılmış/yapılmış emek ve paylaşılmış emek ve çoğaltılmış emek ve çoğalacak emek okuma gibi kavramları düşündüm birden

kolay gelsin-özgün olsun dilerim yolunuz açık olsun
ayrıca post bireysel bulduğum için burdan karaladım
merakla izliyor olacağım-geniş zaman için;

---------- Mesajlar Birleştirildi at 20:43 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 20:42 ----------

sevindim;

L

lamei

Ziyaretçi
pp karmaşası yaşıyom.
Napsam.

İlla pp olmak zorunda mı?
hayatımız hep koşullanma.

Not:güzel bi pp bulmalıyım ,
dosyalarıma bi bakim.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bu tip sorunlara cidden bir çözüm var mı yoksa birileri sadece hayal mi kuruyor?

digital neler gördüğümü bilemezsin..
baş yaran bir taş.. görüyorum-

Proudhon'u ben de pek bilmem fakat internette biraz araştırınca "mülkiyet kesinlikle olanaksızdır."sonucuna varmış ve "mülk sahiplerinin kendi mülklerinden kendi iradeleri ile vazgeçmelerini" önermiş. İyi hoş da ....

özünde, Proudhon için ilk cümleyi yaratan, bir tür korku ya da tedirginlik ve bir tür yağmanın ve kaosun farkına varılması..tersin algılanması ve sahte dünyanın çöküşü..

dünyayı (ve gerçeği) başka -türlü- algılayanları/yapılayanları görmüş ve korku panik ve dehşete kapılmış
bu yeni bir tür ayırt;

proudhon'un ne gördüğünü görüyorum şimdi . yakın geçmişim ile yüzleşik...

birileri sadece hayal mi kuruyor?

bilgi var=bilgi var -olacak...bilgi dönüşümdür....muhakkak...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
digital neler gördüğümü bilemezsin..
baş yaran bir taş.. görüyorum-

özünde, Proudhon için ilk cümleyi yaratan, bir tür korku ya da tedirginlik ve bir tür yağmanın ve kaosun farkına varılması..tersin algılanması ve sahte dünyanın çöküşü..

dünyayı (ve gerçeği) başka -türlü- algılayanları/yapılayanları görmüş ve korku panik ve dehşete kapılmış
bu yeni bir tür ayırt;

proudhon'un ne gördüğünü görüyorum şimdi . yakın geçmişim ile yüzleşik...

bilgi var=bilgi var -olacak...bilgi dönüşümdür....muhakkak...

Çok iyi bildiğim ya da ilgimi çeken konular değil zaten o sebeple sadece senin yazdıklarını okumaya çalışıyorum, tabii çok uzun ve anlaşılmaz olunca onu da yapamıyoruz.:) Neyse fırsat olursa yine de okumaya çalışırım.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Kısa ve anlaşılır olan kuyrugunun elinde olmadığı

tabii çok uzun ve anlaşılmaz olunca onu da yapamıyoruz.:) Neyse fırsat olursa yine de okumaya çalışırım.

anlaşılmaz olacağı saçma yeniden söylüyorum..
yazdıklarım senin kazdığın ve aradığın şeye ilişkin değil ...başka bir anlamı yok.
anlamsızlığın değeri senin yanılman ve üstünü örtmen

ve direkt söyleyebilirim o tümceyi eklemek? ilginç; (anlaşılmazlık)

altın arayan biri bulduğu bulgurları sevmeyebilir ,bunlar karmaşık altın parçaları diyebilir
-yorumun daha çok buna ilişkin görünüyor...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Kısa ve anlaşılır olan kuyrugunun elinde olmadığı

anlaşılmaz olacağı saçma yeniden söylüyorum..
yazdıklarım senin kazdığın ve aradığın şeye ilişkin değil ...başka bir anlamı yok.
anlamsızlığın değeri senin yanılman ve üstünü örtmen

ve direkt söyleyebilirim o tümceyi eklemek? ilginç; (anlaşılmazlık)

altın arayan biri bulduğu bulgurları sevmeyebilir ,bunlar karmaşık altın parçaları diyebilir
-yorumun daha çok buna ilişkin görünüyor...

Aslında her insan aynı dili konuşacak diye bir kaaide yok, seni anlamakta zorlanan tek ben değilim biliyorsun, anladığını iddia edenler de sır oldu:) Demek ki anlaşılması zor bir insansın fakat bu kötü bir özellik değil tabii ki alınganlık yapmana gerek yok.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Aslında her insan aynı dili konuşacak diye bir kaaide yok, seni anlamakta zorlanan tek ben değilim biliyorsun, anladığını iddia edenler de sır oldu:) Demek ki anlaşılması zor bir insansın fakat bu kötü bir özellik değil tabii ki alınganlık yapmana gerek yok.

Sizin anlamaya dair herhangi bir paradigmaniz yok isin tersi onu anlamiyorsunuz
isinize gelenin otesinde herhangi algilama faaliyetiniz yok
ve isinize gelecegi gibi ve isinize geldigi gibi anlamak algilamak konusunda ustalastirilmissiniz
Ve boyle algilarsiniz cunku boyle yapilandirilmissiniz
Her neyse sizi anlamayi deniyoruz...

Anlamazlik kendi algi sinirlariniza kendi sinirlamlariniza ve kendi istediginiz gibi algilamak isteyisinize iliskin bir cikmaz sonucta.. bunu anlamalisin
anlasilmaz olan ben degilim bunu anlamalisin

Hocam cama yapisan sineklere de donup arkada bosluk var oraya ucun diyemiyoruz
Boyle bi tumce kurdugum icin uzgunum ancak bu denli sinirlamalariniz heder edici

Boylesi bir yapisma ve gerceksizlik ve anlamsizlik icindesiniz kabaca

Net olarak soyluyorum ki gercege yanlis bakma ve yapisma konusunda camdaki sinekten farkiniz olacagini dusunmek kabaca bir kendini kandiris ve size donup durumunuzu bildirmemek ve sizi gormezden gelmek olurdu...

Berbat durumdasiniz...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:05 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 11:33 ----------

Arkayi boslugu geriyi ve derinligi algilama konusunda cama vuran sinek ya da sozde isiga carpan pervaneden farkiniz olamayacagi konusunda haksiz oldugumu dusunmeyeceksiniz degil mi

Yardim almali ve birlesmeli birlestirmelisiniz
Dahasi birlestirilmelisiniz. Ve yardim gormelisiniz. O da ilginc...

Tamamen dikenli tellere dolasik birinin yalana ve gerceksizlige bulasikligi dolasikligi kadar berbat ve acilimsiz durumda gorunuyorsunuz

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Sizin anlamaya dair herhangi bir paradigmaniz yok isin tersi onu anlamiyorsunuz
isinize gelenin otesinde herhangi algilama faaliyetiniz yok
ve isinize gelecegi gibi ve isinize geldigi gibi anlamak algilamak konusunda ustalastirilmissiniz
Ve boyle algilarsiniz cunku boyle yapilandirilmissiniz
Her neyse sizi anlamayi deniyoruz...

Anlamazlik kendi algi sinirlariniza kendi sinirlamlariniza ve kendi istediginiz gibi algilamak isteyisinize iliskin bir cikmaz sonucta.. bunu anlamalisin
anlasilmaz olan ben degilim bunu anlamalisin

Hocam cama yapisan sineklere de donup arkada bosluk var oraya ucun diyemiyoruz
Boyle bi tumce kurdugum icin uzgunum ancak bu denli sinirlamalariniz heder edici

Boylesi bir yapisma ve gerceksizlik ve anlamsizlik icindesiniz kabaca

Net olarak soyluyorum ki gercege yanlis bakma ve yapisma konusunda camdaki sinekten farkiniz olacagini dusunmek kabaca bir kendini kandiris ve size donup durumunuzu bildirmemek ve sizi gormezden gelmek olurdu...

Berbat durumdasiniz...

:) Neyse ki sana kızmıyorum artık. Ben bu tarz söylemleri dikkate alan birisi değilim haklısın çünkü kendime güveni olan birisiyim, kim ne demiş niye demiş çok dikkate almam, kaldı ki sanal dünyayı hiç kaale almam. Yine de senin görüşündür saygı duyarım sadece...Sana ben de yorum yapmaya kalkarsam işin içinden çıkamayız en iyisi kişisel sataşmaları bir tarafa bırakıp, yolumuza bakalım sayın üstad:)

---------- Mesajlar Birleştirildi at 15:08 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 15:05 ----------

Tüm bunları "iş yerinden sürekli nete bağlanıp, patronun hakkını yiyorsun" dediğim için yazdığını da biliyorum ancak gerçek bu arkadaşım hiç kusura bakma, işçinin hakkı varsa işverenin de var. İşveren çalışanına telefonda oyun oynasın diye ya da nette tur atsın diye maaş ödemiyor.:)

---------- Mesajlar Birleştirildi at 16:18 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 15:08 ----------

Kendi fikirleri dışında başka hiç kimsenin görüşüne tahammül edemeyen, kendi görüşüne karşı çıkanlarla fikir çatışması yerine kişisel savaş yapmaya çalışan birisinin ağzında da felsefe biraz yapay duruyor, ne dersin? "Yaşasın Kasyopya" diye bağırmadığımız için neredeyse çekip, vuracaksın.:) Sakin ol biraz, hayat tek senin pencerenden göründüğü gibi değil. Başka insanlar ve başka yaşamlar, seçenekler de var.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 16:25 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 16:18 ----------

Konu dışı mesajı buraya taşıdım, benim ego savaşları ile işim olmaz. Bana çok gençsin falan yazmışsın, kaç yıldır bu siteye üyesin, yaşımdan haberin yok ne diyeyim. Her neyse benim böyle atışmalarla işim olmaz. Sen kafana göre yaz fakat beni artık konulara dahil etme. Senin gibi düşünmeye mecbur değilim bunu anla artık.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Hic bir uyarlama ya da digerleme bicimi benim burdan olaylarin aslinda oyle gorundugu ve bunu bildirdigim aktardigim gercegini degistiremez
Kimse boyle konusmak istemez. En basta ben istemezdim
Ha kizginlik vardir. Sarsma istegi vardir. Anlanma istegi vardir.. Ama asla hakaret ve incitmeye yonelik degil soylemlerim.
Anlasilmazlik vardir ya da diger yasam cikmazlari ve iletisimsizlik vardir
Sizi sarsma ve biseyleri algilatma ve gozlemletme istegi de vardir
Ancak yine de gerceginizin ve olgunun ve yasam algi durumunuzun benim tarafimda ve gercegimde bundan tam farksiz ve buna yakin gozlemlendigi gercegini degistirmeyecek bunlar..
Oyle gorunuyor ozetle aslinda diyemiyoruz sadece...
Sadece bunu size bildiremiyor ya da geciremiyor olusumuzun bir baska yansimasi burdan turemis olacak...
Kendi oz kardeslerime kadar gundelik hayatta da soyleyebildiklerime karsi benzer soylemlerle doluyum .merak etmeyin es dost tanir sever beni...hatta mizaha karisik ve gayet sevecen ben bunlari gecerim benzerlerini...belgileyebilirim . ve size ozel ya da hakaret degil..
Oyle dusunuyor ve aslinda burdan durumunuzu oyle gorup gozlemliyor olusumuzdan sozettik dostluktan ve yani dost aci soylerden baskasi da degil..
Asla...
Nasil istersen oyle algila...sana kalmis bende boyle..

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Aslinda her insan yalan soyleyecek ve baskalarini ve sizi avutacak ve size ninni soyleyecek diye bi sey yok..
Anlamazsiniz tabi ninni degil bunlar ...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 14:00 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 13:53 ----------

Aslinda her insan sizi saymayacak gercegi bildirmeyecek
ve aslinda her insan size karsit olacak ya da sizi karsit gorupte ve acik yureklilikle gercegini ve dusundugunu bildirmeyecek ve size hakaret edecek bos konusacak diye bi sey yok

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Aslinda her insan yalan soyleyecek ve baskalarini ve sizi avutacak ve size ninni soyleyecek diye bi sey yok..
Anlamazsiniz tabi ninni degil bunlar ...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 14:00 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 13:53 ----------

Aslinda her insan sizi saymayacak gercegi bildirmeyecek
ve aslinda her insan size karsit olacak ya da sizi karsit gorupte ve acik yureklilikle gercegini ve dusundugunu bildirmeyecek ve size hakaret edecek bos konusacak diye bi sey yok

Neyse arkadaşım uzatmayalım, herkesin görüşü kendine. Sen yazarsın anlamak isteyen anlar, anlamayan da anlamaz. Senin yazdıkların "mutlak doğrudur" diye bir kaide yok.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar