Konuşma Kutusu - Chatbox

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde sakal tarafından oluşturulan Konuşma Kutusu - Chatbox başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 198,613 kez görüntülenmiş, 2,145 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Konuşma Kutusu - Chatbox
Konbuyu başlatan sakal
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
çok çıplakça
Hannibal Lecter olsa siz sevgi ve ilgi görmemişsiniz derdi
ya da gizli (sevgi ilgi ) ya da çekinik istekler ve mutsuzluk
-
gerçekten ve gerçekten bazı yazılanların/yazarların tek sebebi kişisel yenilgiler/istekler ve hayat başarısızlıkları, iletişimsizlik
dahası bencil sosyal sorunlar;
ben de dahil sosyal beceri ve zor sorunlar/ı var olabilirdi.
çocukça şeyler

ben senin yaptığını bozarım gibi çocukça şeyler
git istemiyorum konuşmuyorum-hayır öyle değilcilik/küstümcülük -gerçekten
ben tersini söylerimcilik ve benzeri
kızgınlık
kızgınlık
elde edememe
sosyal benliksizlik
uyum sorunları
iletişim sorunları
büyümeme
kendini varetme-tanımlama ikilemi /zorlukları
çok çıplakça;

-
bazıları sadece dost arıyor . ya da dostluğu kaybetmiş_insana olan güveni
sevgisizlik
ya da sevginin nasıl kurulacağını,kucaklanacağını bilememe karışı kendini ifade edememe ve
cinsel benlik -kimlik- sorunları ikilemleri
ergen kimlik sorunları ikilemleri
güç ;..sı

-

bazı cümleleri kafanıza silah dayansa öyle yazmazdınız

yani sorunumu biri görsün (ilgili sorunlu okusun) anlaması? yakını.
ya da ben açamıyorum -derdimi- ve öyle konuşamıyorum ikilemi
erkek benlik dayatması yoğun ve
(ifade edemiyorum kendimi ya da öyle ifade edemiyorum) teması ya da demesi
duygusal ifade de zorlanmalar ve başka yerden ifade etme
hayat yenilgilerini ve yıkımlarını kabullenmeme ve ders almama-büyümeme karışık ikilemler
-

insanlara, doğaya, şartlara kızma ve suçlu arama
,kızgınlıklı küskünlük ya da kendini tersten ifade edişten başkası değil /küskünlüklü

,suçlu arama canım _suçlu arama ,,suç arama
suçlayacak arama _kötüler arama
yanlış koşullar arama
koşullara yıkma _gücü ve ikilemi koşulların zorluğuna yıkma çabası
sorumluluk almama ve kaçma
suçu ve istemi, erdemi ve erdemsizliği suçlulara, koşullara ve kendi gücü dışına yıkma
gücüne ve inancına inanmama güvenmeme /yadsıma
anlatıyor

bir suçlu bulursak ya da kendi dışımızda bizi kötü ve durumumuzu/dünyayı yapan şeyler bulursak onları suçlarsak?
tanrıdan koşullara kadar herşey-kızgınlık
-----------------------

anne baba ya da ebevyn toplum figürüne karşı diretme ;karşı olma ;karşı varolma
dilenme-direnme (sınırlı)
antilik çatışmasından eksik benlik yaratma/giderme
topluma karşı, karşı güç-karşı inan ve karşı istek çatışma sunma varolması
gün inanç dirençle başka yüzünü gösterme ve duygularını yadsıma
tüm sosyal savunma mekanizmalarını (benin psişesinin savunma mekanizmasını geniş ölçekte toplumsal sorunlara uyarlayın-girdileyin)

--(ben senin annen değilim-ben senin çocuğun değilim hıh)

sevgisini çekme-kendi benliğini çekme (ilgi almama yakınması ile karışık sosyal benlikler sorunları)
burdaki yazan enerjinin ve temel enerji ve kişilik grubunun temel iç söylemi beklemi yakını
ilgi isteminin ters söylemi
diğer algıların ve yazılanların fasafiso olduğunu söyleyeceğiz...
bunu anlatacağını da

anneye/babaya ben senin çocuğun değilim. senin istediğin gibi bir çocuk olmayacağım
-sen istediklerimi vermiyorsun-sevmiyorsun .eşit sevmiyorsun ,demek gibi sonrası gelişen şeylerin türkçesi*-insancası ve büyücekcesi
0-6 yaş basamakları
sevgisi

şimdi bana gülebilirsin-dalga da geçebilirsin
ama bir toprağa iki kazma vurmamış, bir doğada yüzleşmeli boğuşmamış, toprağı ve doğa kavgasını-gücünü/enerjisini bilmeyen ve anlamayan nesil bunları yaşayacaktır ya da anlamaz sanıyorum ve benle dalga geçer ama benim bu dediğimde boş bulunmuş/bulunmamış bir gerçeklik payı olduğunu gelecekte görebileye doğallığından
. temel figürler bu!

Son düzenleme:

Maimonides

Felsefe.net
Yeni Üye
Maimonides tekin bi nick değil bence :)

dostum sen beni tanıyonmu, melake gibi adamım belki niye celebin lafı ile üstüme yürüyon? kalbimi kırıyon bak haksızlık yapanın deyil haklının yanında olacan. bak trana bak apaçiye yanlış yapıyon dostum olmuyor böle.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
çok çıplakça
Hannibal Lecter olsa siz sevgi ve ilgi görmemişsiniz derdi
ya da gizli (sevgi ilgi ) ya da çekinik istekler ve mutsuzluk
-
gerçekten ve gerçekten bazı yazılanların/yazarların tek sebebi kişisel yenilgiler/istekler ve hayat başarısızlıkları, iletişimsizlik
dahası bencil sosyal sorunlar;
ben de dahil sosyal beceri ve zor sorunlar/ı var olabilirdi.
çocukça şeyler

ben senin yaptığını bozarım gibi çocukça şeyler
git istemiyorum konuşmuyorum-hayır öyle değilcilik/küstümcülük -gerçekten
ben tersini söylerimcilik ve benzeri
kızgınlık
kızgınlık
elde edememe
sosyal benliksizlik
uyum sorunları
iletişim sorunları
büyümeme
kendini varetme-tanımlama ikilemi /zorlukları
çok çıplakça;

-
bazıları sadece dost arıyor . ya da dostluğu kaybetmiş_insana olan güveni
sevgisizlik
ya da sevginin nasıl kurulacağını,kucaklanacağını bilememe karışı kendini ifade edememe ve
cinsel benlik -kimlik- sorunları ikilemleri
ergen kimlik sorunları ikilemleri
güç ;..sı

-

bazı cümleleri kafanıza silah dayansa öyle yazmazdınız

yani sorunumu biri görsün (ilgili sorunlu okusun) anlaması? yakını.
ya da ben açamıyorum -derdimi- ve öyle konuşamıyorum ikilemi
erkek benlik dayatması yoğun ve
(ifade edemiyorum kendimi ya da öyle ifade edemiyorum) teması ya da demesi
duygusal ifade de zorlanmalar ve başka yerden ifade etme
hayat yenilgilerini ve yıkımlarını kabullenmeme ve ders almama-büyümeme karışık ikilemler
-

insanlara, doğaya, şartlara kızma ve suçlu arama
,kızgınlıklı küskünlük ya da kendini tersten ifade edişten başkası değil /küskünlüklü

,suçlu arama canım _suçlu arama ,,suç arama
suçlayacak arama _kötüler arama
yanlış koşullar arama
koşullara yıkma _gücü ve ikilemi koşulların zorluğuna yıkma çabası
sorumluluk almama ve kaçma
suçu ve istemi, erdemi ve erdemsizliği suçlulara, koşullara ve kendi gücü dışına yıkma
gücüne ve inancına inanmama güvenmeme /yadsıma
anlatıyor

bir suçlu bulursak ya da kendi dışımızda bizi kötü ve durumumuzu/dünyayı yapan şeyler bulursak onları suçlarsak?
tanrıdan koşullara kadar herşey-kızgınlık
-----------------------

anne baba ya da ebevyn toplum figürüne karşı diretme ;karşı olma ;karşı varolma
dilenme-direnme (sınırlı)
antilik çatışmasından eksik benlik yaratma/giderme
topluma karşı, karşı güç-karşı inan ve karşı istek çatışma sunma varolması
gün inanç dirençle başka yüzünü gösterme ve duygularını yadsıma
tüm sosyal savunma mekanizmalarını (benin psişesinin savunma mekanizmasını geniş ölçekte toplumsal sorunlara uyarlayın-girdileyin)

--(ben senin annen değilim-ben senin çocuğun değilim hıh)

sevgisini çekme-kendi benliğini çekme (ilgi almama yakınması ile karışık sosyal benlikler sorunları)
burdaki yazan enerjinin ve temel enerji ve kişilik grubunun temel iç söylemi beklemi yakını
ilgi isteminin ters söylemi
diğer algıların ve yazılanların fasafiso olduğunu söyleyeceğiz...
bunu anlatacağını da

anneye/babaya ben senin çocuğun değilim. senin istediğin gibi bir çocuk olmayacağım
-sen istediklerimi vermiyorsun-sevmiyorsun .eşit sevmiyorsun ,demek gibi sonrası gelişen şeylerin türkçesi*-insancası ve büyücekcesi
0-6 yaş basamakları
sevgisi

şimdi bana gülebilirsin-dalga da geçebilirsin
ama bir toprağa iki kazma vurmamış, bir doğada yüzleşmeli boğuşmamış, toprağı ve doğa kavgasını-gücünü/enerjisini bilmeyen ve anlamayan nesil bunları yaşayacaktır ya da anlamaz sanıyorum ve benle dalga geçer ama benim bu dediğimde boş bulunmuş/bulunmamış bir gerçeklik payı olduğunu gelecekte görebileye doğallığından
. temel figürler bu!

Bu kadar uzun yazmasan ara ara okuyup cevap yazacağım ancak o kadar uzun ve anlaşılmaz yazıyorsun ki okumak zaman alıyor.

Hannibal niye böyle bir şey söylesin? :) Tüm yazdıklarını ona nasıl bağladın? İnternet kavgaları anlamsız olduğu kadar dostluklar da gerçekçi olamaz. Facebook "like" oranı ile kendini çok özel zanneden insanlar var. Bu mantıkta kişilerden dost çıkabilir mi sence? Buluşup kahve içmek yerine görüntülü konuşulan ve herkesin kendi kahvesini kendi başına içtiği bir çağda yaşıyoruz artık...

Son düzenleme:

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Bakıyorum da bazı konuları açanlar artık yok, üstelik binlerce mesajları var, attıkları mesajların sayısından felsefe ile yakından ilgili oldukları anlaşılıyor,e tabi zamanla hayata atıldılar, çoluk çocuğa karıştılar.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bakıyorum da bazı konuları açanlar artık yok, üstelik binlerce mesajları var, attıkları mesajların sayısından felsefe ile yakından ilgili oldukları anlaşılıyor,e tabi zamanla hayata atıldılar, çoluk çocuğa karıştılar.

Aslında hayata atılmaları bahane değil daha başka sebepler yarattılar.Kavgalar, küsmeler, alınganlıklar ya da korkular...Genel forum ya da teknoloji forum sitesi gibi değildir felsefe ya da edebiyat ağırlıklı siteler fakat çağımızın teknoloji salgınına yenik düşünüyorlar ne yazık ki! Siteyi kuranlar yok ortada farkındaysanız üyeler gitmiş çok mu:)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
felsefi disiplinlerin dışına çıkıp kavram kargaşası yaratmaksa derdin bunu unut. felsefenin belli dinamikleri vardır bu durumu hiçe saymak da neyin nesi böyle?

ne diyeceğimi bilmiyorum isterseniz sohbet kutusundan/konuşma kutusu yazışalım

bize felsefenin ilkelerinden bahsetmek ister misiniz?
ya da
mesajımın nasıl (bir ilkeyle) düzenlenmesini, değişmesini, yapılanmasını isterdiniz?

ve neyi sevmediniz mesajımda ya da neyi eğreti buldunuz

ya da nedir felsefenin ilkeleri ve dinamikleri, ne yapmalıyız
buyrun siz yazın ben okumaktan keyif alırım...

ve siz neden bir mesaj, değerlendirme-çözümleme yazmayı, (eleştirellikten öte yapıcı vs) bir post bırakmayı denemediniz

neden kişisel bir ilke bildirim ya da diğer başlık postla iletimle bağ kuran bir mesajlama iletmediniz
ve buyrun ben sizi dinlemekten keyif alacağım_

--
kapatılıcak, satılıcak ya da el değiştiren/değiştiricek bi sosyal alan burası muhtemelen ve bir sosyal çöplük
kapanan dağılan saçmalayan çok yer gördük
biz de deviniyoruz /kendimizce
buralar boş özgür alanlar
biz bunu keşfettik

---
uyum dinamiğine bağımlı
yazımcıya bağımı
yazımcı istemine bağımlı
yazımcı kimliğine bağımlı
gerçeğe kişiye ve ana bağımlı yazımlar

serbest kişilikle yazıyorum

konuşabiliriz-benle konuşabilirsiniz

ben mesajlarımı umursamam-taşınabilir-silinebilir-yoksayılabilir

ne demeliyim---

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
@ihaveanidea yazilanlar genele hitap ediyor aslında ancak böyle bir konuda endişe etmemek de mümkün değil.

Son düzenleme:

Maimonides

Felsefe.net
Yeni Üye
Ah yalan dünyada yalan dünyada
Yalandan yüzüme gülen dünyada

---------- Mesajlar Birleştirildi at 15:06 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 15:03 ----------

tam beni tarif etmişsin guzel kız tanışabiliriz istersen:O

Mistik Filozof

Felsefe.net
Uzaklaştırılmış
Sayın; @X

umutsuz aşk ve intihar başlığında bu arkadaş suç içeren söylemlerde bulunuyor. bi incelersen sevinirim.

Benim intiharım üzerinden suç muç yargısına ulaşma hakkın yok. Sen kimsin ki? Silah benim, can benim, intihar benim. Sana ne oluyor? Çapsızların böyle her şeyi susturmaya, yok etmeye, kendinden olmayanı ötekileştirmeye çalışmasından tiksiniyorum. Bu, benim intihar fikrimi değiştirmeyecektir. Bana bir faydası olmayacaktır, aksine kinimi arttıracaktır. Söz söyleme, sorgulama, felsefe yapma hakkımı senin gibi haddini bilmezlerin engellemeye çalışmasına karşı savunacağım.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Benim intiharım üzerinden suç muç yargısına ulaşma hakkın yok. Sen kimsin ki? Silah benim, can benim, intihar benim. Sana ne oluyor? Çapsızların böyle her şeyi susturmaya, yok etmeye, kendinden olmayanı ötekileştirmeye çalışmasından tiksiniyorum. Bu, benim intihar fikrimi değiştirmeyecektir. Bana bir faydası olmayacaktır, aksine kinimi arttıracaktır. Söz söyleme, sorgulama, felsefe yapma hakkımı senin gibi haddini bilmezlerin engellemeye çalışmasına karşı savunacağım.

Kendi duygularınız ve fikirleriniz için kimseye kasdedemezsiniz. ortalık yerde intihar ederseniz kimseye fiziksel olarak zarar vermeseniz bile psikolojik olarak zarar verirsiz. buna hakkınız yok. bu felsefe değildir,söz söyleme özgürlüğü veya hakkı değildir dostum.

Mistik Filozof

Felsefe.net
Uzaklaştırılmış
Kendi duygularınız ve fikirleriniz için kimseye kasdedemezsiniz. ortalık yerde intihar ederseniz kimseye fiziksel olarak zarar vermeseniz bile psikolojik olarak zarar verirsiz. buna hakkınız yok. bu felsefe değildir,söz söyleme özgürlüğü veya hakkı değildir dostum.

Kutup ayıları da çok yalnızmış. Ben can verirken, kutup ayılarının ne kadar yalnız olduğunu düşünmem gerekiyor evet. İntihar ve ölüm, doğanın bir parçasıdır. Birinin öldüğüne veya intihar ettiğine tanıklık edebilirsiniz. Bu doğaldır.

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
yanlış anlaşılmak ve kabalıkta etmek istemem bayım ama;

bazı arkadaşların yada bir çoğumuzun da şu ikisine ihtiyacı var -filozofiye değil
filozofiye değil

dengeli bir grup -dengeli grup ilişkisi/dinamiği
aile iletişimi ve ilişkisini temsil edecek, yakınlaştıracak ilişki dinamikleri (aile dinamikleri)
-sıcak- arkadaş-lık yakınlaşması
dostluk grubu

dışarda bir arkadaş grubu -dinamiği- kuramıyorsak ve kendi dünyamıza yakınlaşmışsak (ve yıkılmışsak kendi içimize) yıkıcı çözümler üretmek?
bu senfoni hiç bitmez- çalanı belli değil

arkadaş gurubu güçlü aile birliği-ni temsil edecek dostluk ilişkileri ve yaklaşımlar sarıcılığı
bir aile grubu-

bir diğeri
yaşam bakışı pekleşmiş ve pekinleşmiş, (insanlardan) (uygun ideal) -ebeveyn figürü öykündürmesini (yarımlığını ve eksikliğini) yıkacak ( yeni ve başka -dinç) öykündürmeler ve- rol model kişileri ile dostluk ilişkileri ya da yaşam dinamikleri ve kaynaşması bakışı -önergesi için başlangıç;

filozofi değil

kimileri bir şairi okur hayatına öykünür ya da zorlu bir hayat mücadelesine, hikayeye, bakar ona öykünür ama mesel bu değil

dağda ve doğada yetişmiş olsaydık görecektik ki, insan çeşitlemeleri içinde, saygılılık-sevgililik ve güler yüz ve güleç yüzlü, iyi ve sevecen sıcak insan ve aile deneyimli, çok çalışkan ya da çok azimli ya da -tutuğunu sıkan/ümüğünü sıkan, kendi bakışı yaşam bakışı pekişmiş, farklı olan insan temaları
var-
insan diye bir şey var-insan diye bir olgu var...

roman okumak bir yol-hayat gözlemlemek bir yol ve yeni deneyimlere açılmak bir yol
filiozofi değil bazen

deneyimini sarmak, kuşatmak ve tamir etmek-onamak ve deneyimini kucaklamak ve (yeni) deneyimini (digerin üstüne) aramak..ta.. (erişmekte) bir yol....

yanlış ebevyn rolünü (kuşanmış) öykündürmeleri ve (bunun) nefretlerini kıracak -çökerecek- içleyecek yeni/sıcak deneyimler
var mıdır?
hayatta yatmakta mıdır?
istenç nerede yatmaktadır

-
iki şeye ihtiyacınız var
yaşıtınız aile gurubu-dostluk

ebeveyn rolünü oynamayacak ama -yetişkin- ebeveyn figürünü (başak bir figürü kuracak) (ve eskiyi) onaracak/tamir edecek (yeni yaklaşımlar) rol modeller -insan iletişimleri dinamikleri

arkadaş gurubu... sizin gibi olanlarla arkadaş'(lık etmek ve olmak) olmalısınız-dostluk gurubu
grup kurmalısınız

--
sonra sonrada bir keresteyi biçerken yada bir duvarı tırmanırken ya da bir evi kurar-duvarı örer ve yeri/kaplamayı döşerken ustalaşmış, yapı kurmayı ve bilemeyi öğrenmiş -ruhlu- insanlar
bilenmiş insanlar tanımalısınız

keskisi sağlam ve onuru dimdik -diker-biçtiğini ıskalamayan;
göz ucuyla karar veren/biçen ve kararları kesin/keskin -tutkulu-tutan-
ve göz ucu ıskalamayan bir bakış-ta kara veren/kılan keskin gözlü -ufuklu-/yürekli insan tanelerinden
var
nice- insan olanlardan
onlarla yakınlaşmak; onur belenmek
bunlardan tanıyın-tanışın-akran olun-dost kalın...
dost olmalısınız/dost-lar bulmalısınız..
,
nice erdemler çürür kaynar tavada tencerede yaşam dönencede ,nöbetinde
nice umut can bekliyor sırada
yaşamaya
yaşam devri daim ve döngü edip duruyor sadece ;
niceleri de askıda bekliyor ufukta

---
bi şeyleri kurup yıkmakta; yapıp bozmakta ve yeniden tamir etmekte/kurmakta ustalaşmış insanlarla komşu yaşam ilişkili-dinamikli
yaşam

bi şeyler kurabilen/yapabilen (hemen kaçmayan ve pesetmeyen) insanlarla tanışın--
insanlardan tanıyın
ilk havluda fırsat atmayan
dişleri gıcırdamış ve erdemi tanelenmiş insan yumakları

bi şeyler yapabilen
yıkmadan ve geçmeden- (yıkıp geçmeden) içine etmeden önce bi (dürüstçe) düşünen ve sonunun gören ölçen biçen (daha önce çok kurup yapmış-savaş vermiş (dürüstçe) bi işi becerebilen bi kaç insan tanıyın

olur-geçer-varır-kılar;
yaranız
zorunuz
onur-alırsınız
onur bulursunuz
verirsiniz

---------------------------

herkesin hayatları yarım kaldı ve yarım bayım!
aynı bok çukurunu başkalarınında yaşadığını, paylaştığını görmüyor musunuz?
ve aynı bok çukurunu başkaları yaşamıyor ve paylaşmıyor mu sanıyorsunuz?
yarım hayatlarla
bok atarak
ve
bok atarak bile mutlu olabiliriz/olabilirdik birbirimize ve -dilerseniz- bok atmaya başlayın....başlayalım...
dilerseniz bok atalım

daha iyi bir bok çukuru yapa-bile kadar
daha iyi bir bok ve bokluk
en iyi bokluğumuz bu-burası-şimdi

şimdilik bu taştı ve -iyi gün---

---------- Mesajlar Birleştirildi at 10:35 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 10:23 ----------

/kendi dünyamıza yılgınlaşmış ve yıkılmışsak
kendi dünyamızda yılkı-n-laşıp yıkılganlaşmışsak
dayanak -a- erdemi x tir ve y dir

---------- Mesajlar Birleştirildi at 10:35 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 10:35 ----------

yılkın törpü keskin dalmaz...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 11:28 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 10:35 ----------

X in ayakları sağlam ama iki boyutlu ...üç boyutlu dünyada ayakta duramaz

bu durumda X e en az üç ayak gerek
ya da bir arkadan yaslanan bir direnç-dayanak

X canlı ise öğrenerek kendini ayakta tutabiliyor- harekete ve enerjiye bağımlı ve öğrenik X

--
ve Y nin ayaklarını yere dikmezsen ayakta duramaz
başka bir olasılıkta 3D/3B dünyada ayağı ağırlaştırırsak?

aslında X in ayaklarını da yere dikebilirsin

Y yi başüstü çevirmeliyiz;
ve diğer harflerle arkadaş olmalı yoksa cümle kuramayacak....

Y (kendi içinde-kendi cinsinden) çoğalamaz ve bölünemez
ve bülünse ve çoğalsa bile kendi cinsinden bölünür-
Tüm -diğer- sesler ve harfler olmadan ve birlikte işlevselleşmeden fonksiyon icra edemez ve fonksiyonu bi moka yaramaz-bi şeyde ifade etmez

Y kelime bileşmesini ve cümledeki pozisyonunu öğrenmeli;

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:31 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 11:28 ----------

ihtiyacımız var-neye

filozofiye değil de -önce- ve sonra da- dostluk ilişkilerine, aile ilişkilerine, sıcak ilişkilere ve çevrelere bireylere

yaşam öğrenmeye,

hemen sonuçlara atlamaya, hemen sonuç üretmeye değil
beklemeye ve tahammül etmeye
hemen sonuç öğrenmeye üretmeye kalkmaya değil
beklemeye ve çözmeye
öğrenmeye
daha iyi yapmayı öğrenmeye
yeniden yapmayı öğrenmeye
olmuyorsa bi daha yapmaya ve denemeye
daha iyi yapmayı denemeye, yapmaya
her defasında tekrar denemeyi öğrenmeye

---
daha iyi sonuçları üretmek için tekrar felsefe yapmaya ve denemeye
daha iyi sonuçlar için tekrar düşünmeye ve üzerinden geçmeye
sonuçları denemeye ve sınamaya ve derin düşünmeye ihtiyacımız var

hemen karar vermek zorunda değiliz ,kararlar bugünündür-şimdinindir;
hemen sonuçlar bulmak ve sonuçlar'a atlamak zorunda değiliz
atladığımız her sonuç, son sonuç, son düşünme olmayacağı gibi onun daha berrağı ,aydını ya da başka gölü, gökyüzü ve denizi vardır
sonucunda başka ışığı ve yeri- gökyüzü- vardır evet

mutlak doğruları-göreceleri bize kabul ettirenler kimler?

yaşamdaki bulgularımıza, sonuçlara hemen keskin anlamlar yüklemek yerine ve onları keskin görece doğrularımız olarak tartarak sınamak ve böylesi kabul etmek
ve bize yetiyorsa /şimdilik keskindir evet
ve bizim yaşam öğünümüzü kesiyorsa ve bizi şimdilik besliyor ve yaşatıyorsa yeterlidir evet
bizim düşünce öğünümüzü, mutluluğumuzu ve bugünümüzü kuruyor ve besliyorsa ve beni doyuruyorsa kime ne başkasından onun düşündüğünden- diyebilirim
ben bu sonuçla mutluyum...

-------------
yaşamdaki bulgularımıza, hemen sonuçlar anlamı yüklemek, artık gerçeklerimiz, olarak yaklaşmak -davranmak zorunda değiliz bizler

heey ben bugün bunu buldum öğrendim, bu benim doğrum
benim işime yarıyor

--------------
yaşamdaki bulgularımıza değişecebilecek yüzeyler/hatlar gibi yaklaşırız bizler
her an öğrenmedeyiz ve her an yaşayımda ve her an bileşmedeyiz
dinamik öğrenmedeyiz

----------------
bulgularımızı hemen keskin mutlak doğrular gibi kanıtlamak peşine düşmeli değiliz bizler
şu an işimizi görüyor ve şu an bizi yaşatıyordur, ileri geri götürüyordur
öğrenmedeyiz şimdi

--------
hemen herşeye çabucak sonuçlar bulmalı değiliz
izleyebilir-bakabilir-gözleyebilir ve tekrar düşünebiliriz; tekrar/yeniden ve daha iyisini öğrenebiliriz ve yapabiliriz...
her şeyin daha iyisi ve yenisi vardır
yaşam görecedir
açık olmaya ihtiyacımız var -en çok bu zaman- açık bırakmaya

bazı yerleri öyle doldurmalı değiliz ve bazı boşlukları doldurmadan önce düşünebiliriz
ve bazı boşlukları bazı düşünceleri ile, katı düşünceler ile, doldurdu isekte;
esnek dolgularla gelecekte yeniden onu örtebiliriz ve gelecekte onu gözden geçirebiliriz bizler
ve orayı başka malzemeler dolgular ve düşüncelerde kaplayabilir
her zaman daha iyi bir dolgu vardır_yapılabilir

ama boşlukları doldururken bile tekrar sökebileceğimizi bilerek, elimizdeki en iyi malzemeyi ve dolguyu kullandığımızı bilerek, ve onu gerekirse sökebileceğimizi ve tekrar yeniden gözden geçirebileceğimizi ve doldurabileceğimizi de bilerek; dolururuz;

ve zihnimizdeki ve ilüzyondaki veriyi de, tekrar tekrar üzerine yeni yazabileceğimizi bilerek doldururuz

hiç bi şey değişmez değildir-insan düşüncesi de
bir sonuç buldum diye övünmek? neden sevineyim-

karar verişlerimiz şimdidir;

başka bir şimdi başka bir gün içindedir
ve şimdiler deveran eder;
ediyor şimdi;

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Böle diyeceğini biliyordum:) ya kusura bakma ama sen bunları diyorsan kurana inanmıyorsun. bir değil onlarca ayet var. ve herşey net ne sembolu membolu:) irinde bir tür cehennem muhallebisi o zaman:)

Bu konuları o kadar çok tartıştık ki ne desem boş, herkes kendi araştırmasını kendisi yapmalı. Felsefe formunu, islami foruma çevirmeye çalıştığım yönünde itirazlar aldığım için :) artık bu konularda yazmama kararı aldım.

Son düzenleme:

epoché

Üye
Yeni Üye
Bu konuları o kadar çok tartıştık ki ne desem boş, herkes kendi araştırmasını kendisi yapmalı. Felsefe formunu, islami foruma çevirmeye çalıştığım yönünde itirazlar aldığım için :) artık bu konularda yazmama kararı aldım. Bazı üyeler bana mail atıp felsefeye ihanet ettiğimi :) söylediler. Bu sebeple dini konulara karışmayacağım artık:)

Forumların yapılandırılışının hatalı olduğu konusunda yönetimi uyarmıştım: http://www.felsefe.net/istekler-ampamp-oneriler/75785-forum-kategorileri-hakkinda.html , mâlesef ilgilenilmedi .. Din ve dinsel içerik, gerek sosyolojik, gerek psikolojik bağlamda tartışılabilir (ve_tartışılmalıdır) ancak sitenin felsefeyle alâkasız saç-ma düzeni, karman çorman bir iletişim alanı oluşturarak sistematik tartışmaya olanak tanımıyor mâlesef, böyle bir ortamda doğal olarak felsefenin zenginliğinden gerektiği gibi istifâde edebilmek de pek mümkün gözükmüyor.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Bu konuları o kadar çok tartıştık ki ne desem boş, herkes kendi araştırmasını kendisi yapmalı. Felsefe formunu, islami foruma çevirmeye çalıştığım yönünde itirazlar aldığım için :) artık bu konularda yazmama kararı aldım.

Eyvallah.. zaten anlaşmamız mümkün değil..bende şurda yakın zamana kadar dindardım bu yüzden seni anlıyorum..ancak sen haliyle beni anlayamazsın. anlayabilmem için dini terketmen yalan olduğunu idrak etmen gerekli..eğer birgün bu olursa beni ve diğerleri anlayabilirsin..

gerçek bir küfür olmadan gerçek bir iman olmaz demiş bir islam alimi sanırım gazaliydi..çok doğrudur..atadan çevreden gelen iman gerçek değildir..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Forumların yapılandırılışının hatalı olduğu konusunda yönetimi uyarmıştım: http://www.felsefe.net/istekler-ampamp-oneriler/75785-forum-kategorileri-hakkinda.html , mâlesef ilgilenilmedi .. Din ve dinsel içerik, gerek sosyolojik, gerek psikolojik bağlamda tartışılabilir (ve_tartışılmalıdır) ancak sitenin felsefeyle alâkasız saç-ma düzeni, karman çorman bir iletişim alanı oluşturarak sistematik tartışmaya olanak tanımıyor mâlesef, böyle bir ortamda doğal olarak felsefenin zenginliğinden gerektiği gibi istifâde edebilmek de pek mümkün gözükmüyor.

Doğrudur, beni eleştiren bazı üyeler de oldu farkında olmadan paylaşımlarımda ölçüyü kaçırmış da olabilirim düşüncesiyle dini konulara yazmama kararı aldım.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 20:14 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 20:11 ----------

Eyvallah.. zaten anlaşmamız mümkün değil..bende şurda yakın zamana kadar dindardım bu yüzden seni anlıyorum..ancak sen haliyle beni anlayamazsın. anlayabilmem için dini terketmen yalan olduğunu idrak etmen gerekli..eğer birgün bu olursa beni ve diğerleri anlayabilirsin..

gerçek bir küfür olmadan gerçek bir iman olmaz demiş bir islam alimi sanırım gazaliydi..çok doğrudur..atadan çevreden gelen iman gerçek değildir..

Atadan gelen iman tabi ki gerçek değildir hatta bu konuda ayet bile var; zamanla netleşir herşey :)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
gü.. nay... dın ....

hiyyep
hiyyepyu
yepyu

-------------

digital'e ya da kendime bir taşlama sunduğum görülebileceği ya da düşünülebileceği üzre bi şeyler yazmak demek istedim

Forumda iki adet krishnamurti alıntısı paylaşıldığını gördüm

ve onun tesofosiyi -o derneği- dağıtma hikayesi üzerine burada alıntıladığım ya da geçtiğim hikayesini uyarlayıp mesel olarak kullandığım bir iki post olmalı diye düşündüm forumda
ve sunmak istedim
aramadım ama bulamadım

--

Aslında Krishnamurti nin hikayesi boşluğa düşmenin hikayesidir
bırakılmanın hikayesidir boşluğa- birden bire

düşürülmenin hikayesidir. gereksiz pohpohlanmanın hikayesidir. Krishnamurti az buz uyanır sonunda
atalete kanmayın

--------------

Bir çocuğun pohpohlanmasındaki gibi (kukla piyon-uzaktan yönetilecek, güdülecek olan) gel sen öylesin, böylesin -seçilmişsin, sende yetenek var-aura var- meshedilmişsin denilip alınan ve beslenen büyütülen Krishnamurti

Toplumdaki sıcak sevgiciler gibi teosofi

-biz seni seçtik dendikten sonra yarı ilahlaştırılmış ve peygamberleştrilmiş bir adam kardeşi öldükten sonra gerçeğe küsmektedir

------------

Egosu şişirilmiş-kabartılmış, özel şişirilmiş ve özel şişirteçlerle güçlendirilmiş ve ders vermeye öğüt vermeye zorlanmış Krishnamurti söner

nasıl?
ve bu hikaye bize ne anlatmaktadır...

-----

Krishnamurtnin çocukluğu çalınır-- elinden ç-alınır...
Bu hikayede başka gerçek görmüyorum
ve teosifiyi yıkmak, ya da gerçeği devşirmek ve sınırlı özgürlük fikirleri vermek ona/Krishnamurti'ye çocukluğunu geri vermedi- Başkalarına da vermeyecek
başka çocuklara vermeli
verilmeli çocukluk kime?

---
Özel kafeslerde alanlarda büyütülmüştür. Beslenmiş, büyütülmüş aşınmıştır
Özel olduğu aşılanarak-özel olacağı-seçileceği-
Herkese ders veriyor ve bildiriyor. Bu büyük bir hastalık ve bir kaç asırda geçmeyecek bir aşınmadır
Buna maruz kalanlar iki kere düşünebilir

Teosofi'nin doğulu bir bilgeye ihtiyacı (ya da sözde kurtarıcıya-besleğe ihtiyacı) vardı/vardır ve sözde bulur ,sözcü bulur
onu kendi koşulladı büyüttü

çünkü o ağı
o ağ yaşamalı neden?
birileri ordan nemalanıyor-yiyor
birileri sahte bilgiden ve öğretiden nemalanmalıdır
bir örgüt var-devinmeli

-
Krishnamurti'nini çocukluğu çalınmıştır ve diğer -benzer- çocukluğu çalınanların da öfkesi var
krishnamurtiye göre nazaran öfkeli insanlar bunlar ama ona benzemez-benzemiyor olacaklar diğer gerçekleri yıktıklarında -diğer kuleleri

--
Krishnamurti de çocukluğu (pıtık oynarken) çalınmış bir adam görüyorum ve krishnamurti den öğreti almıyorum
ona çocukluğunu geri veriyorum
zamanda onu geri sarıp çocukluğunu aldığım yere, aldığımız yere geri bırakıyorum. koyuyorum...
bırakalım da krishnamurti oyun oynasın ve sadece büyüsün-
Hindistan da yoksul ya da soylu bi adam olsun ve iki eşek büyütsün ya da iki sıpada kendi yapsın ve kulaklarını çeksin ve en az 15 yaşına kadar kardeşiyle vakit geçirsin
bırakalımda -biraz daha- pıtık oynasın...

bu hikaye bitmeyecek.......
-----------

Krishnamurti bir kurbandır
Siz olmayın, digerlerimiz olmasın ve yanmasın.....
Ders verme, digerlerine ogut vaaz verme-bilgelik verme sunma aktarımı kanması altında-ışığı altında debelenen vaazör olma

ve bildirme kurbanlıgı.. bu büyük bir tuzak...
Vaazorluk baska bir tuzak. Buyuk tuzak dikkat edin

------------

Osho yada Krishnamurti bildirmekten düşünemiyor..önünü göremiyor. baktığını göremiyor ve analtmaya (koşullanmış) bakıyor. anlatıcıya
kitleye
kurulan boş bir kitle hayaline ders veriliyor-etkileşim yok-sönmüş görmüyor musunuz?
bunu daha nasıl anlatacağız biz-e
hayat kopuk
Dusunemez hale gelmisler ve onlerini goremiyorlar
Bu tuzaga cekilmeyin
Dusunme sesi bir bildirim sesi olur
Hocalik yada ustalik bu degildir
Aslinda dusundurmeyen derinligi olmayan bos sozler etmeye baslarsin ve herkes altinda gercek arar
Krishnmurtiye bir bak
O bir kurban...

------------------

Ne bildirim almaya ne de vermeye kendinizi açık hale getirmemelisiniz eğer felsefe ile ilgileniyorsanız
eğer ilgileneceksek;
iyi süzmek gerek
Öğütler iyi süzülmüş demlenmiş çaylar olabilir ..İçmesi keyifli ve tokluğu pek olabilir. Bazen bir tokat daha iyidir...

--
Osho ya da Krisnamurti gibi insanlar düşünemez hale gelmiş getirilmiş toplum ya da diğerleri kurbanlarıdır...itemler ive dürtmleridir
sanal hocalara ihtiyaçları var- bu ihtiyacı yıkın ve yerine yeni kurun diyoruz
büyüklere ihtiyacınız yok diyoruz diyoruz
anlatıcılara ihtiyacınız yok diyoruz
vaazörlere ihtiyacıznı yok diyoruz-bildirim almayın buna onay geçit vermeyin aklınızı (aklınızın direğini) kurun (yıkın) diyoruz
bildiricilere ve sözlerini düşünceklere (bu anlamda ama-boş sözlerle ve üretilmiş fantezilerle ) ihtiyacınız yok diyoruz

Krishnamurti gibi koşullanan ya da konumalanan-hocalanan biri akşama kadar bu boş vaatleri ve sözleri üretebilir

-
Hala Krishnamurti den ders alıyorsunuz ve ders veriyorsunuz ve veriyorsak
Krishnamurti okumak hayat hikayesini okumaktır. Tutsaklaştırıcı gerçeği ve gerçek aramaya son vermek-yıkmak
Onun kaldığı yerden devam edin. Sözlerinin içinde boşluk ,yer, aramayın

Krisnamurti sözlerinin içinde didik didik derinlik ararken ya da sunarken derinliklerde kaybolur musunuz ne olur?
Krishnamurti bildirdi. İsmi olan bi adam. gerçeği düşünmüş bir adam.
Bir bilge derse iddialı olur.

iyi yetiştirilmiş bir köle olmayı reddettikten sonra! başlar hikaye. Başkaldırmış bir kumandan değildir ama ordu kurmuş
Nazikçe kenara çekilmiştir-Biz bunu reddediyoruz
Nazikçe kenara çekilmeyeceğiz
Bunu göreceksiniz
Yalanlar ormanı savrulup yıkılacak

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
@sanalmanik

Krishnamurti sıradan bir insan olarak yaşamaya çalıştı fakat gerçek bir bilgeydi.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar