Kitabımı Okuyabilirsiniz

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde NuriKara tarafından oluşturulan Kitabımı Okuyabilirsiniz başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,738 kez görüntülenmiş, 39 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Kitabımı Okuyabilirsiniz
Konbuyu başlatan NuriKara
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan NuriKara

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
TEKVÎR / 29
Alemlerin Rabbi olan Allah dilemedikçe sizler bir şey dileyemezsiniz.

İNSÂN (DEHR) / 30Ùˆ
Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz. Doğrusu Allah, bilendir, Hakim'dir..

Bu ayetlere göre sıınav için yaratılmadık.

nuri kara buda ispat değise, bu foruma özelliklede sana yazmanın bir anlamı yok demektir.

Ayetler farklı şekillerde anlamlandırılabilir(bu bir sıkıntı). Ben bu ayetleri şöyle anlıyorum: Allah dilemedikçe dileyemem, evet ama allah dileyebilmemi dilemiş.

kahin

Kahin
Yeni Üye
eğer bilnmezciliği oynuyacaksan, biraz cık hafifte deizm katarsın ve yeni bir dinle , deizme farkl ıolgular
katarsın bu olasıdır, mantıklıdır, yanlış buldugun noktaları düzelttim deizm ölünce hiç oluyoruz
demiyor sen yanlış anlıyorsun, deizm tanrıya inanır ama dinlere inanmaz senı yenı bir yaratırsın
bu teizmı baglamaz son din islamdır, se nbir deist olarak dogru yoldasın ama deist oldugunu
anlamıyacak kadarda bilgisizsin.

kahin

Kahin
Yeni Üye
Ayetler farklı şekillerde anlamlandırılabilir(bu bir sıkıntı). Ben bu ayetleri şöyle anlıyorum: Allah dilemedikçe dileyemem, evet ama allah dileyebilmemi dilemiş.

ayetlerin farklı biçimde anlamdırıldığı yok güzel kardeşim neden? sabrımı zorluyorsun

neden? bu kadar cahilce yorumlar yapıyorsun, herşey kabak gibi ortada allah senin dilemeni dilememiş allah dileyince sen dilemişsin allah dilemedikten sonra robot gibide yaşarsın bumu? özgür irade anlayısın ... bu kadar basit bir mantık hatasını
anlıyamıyorsan, seninle tartışmak çok amlamsız olur benım için gittikçe
batıyorsun bu gidişlede yok olucaksın, çünkü bana yazmanın bedeli vardır.
fazla yüklenmiyorum sana , yoksa anında batarsın . mantıklı yazmaya calış
sonra yaz bana..

bana yazmadan önce oldukça derin düşünmek zorundasın, sonra üzülmeni ve gerilmeni
istemem sen gerilirsen bende gerilirim mantıgını geliştirmelisin.
allah senın dilemek istediğini dilemedikçe sen dileyemezsin allah senın dilediğini dilemediği halde sen dilersen bu gerçekten özgür irade demektir. sınavdasın demektır sonrada bunu anlamaya calış senın geçtiğin yollardan ben geçeli 20 yıl oldu.. bunu artık anlamalısn.
çok basit anlar artık çok basit çok.. benım için herşey çok basit özelliklede konu teizm olursa.

senınle ne yapıcam ben yahuu, sen daha özgür iradenin ne oldugunu? anlıyamamışsın

seninle tartışmak kabak tadı vermeye başladı..

Son düzenleme:

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Yolculuğu -eğer bir değişiklik olmazsa- yaklaşık 50 yıl sonra sonlandıracağımı düşünüyorum.

Yaşamanın anlamı, yaşamamaktan daha anlamlı olmasıdır.

Yaşadığım onlarca an geçmişte, yaşadığım an şimdide, yaşayacağım anlar gelecekte. Yaşamak "an" larla anlamlandırılabilir. "An"ları anlamlandırabilecek ve zaman algısı olan beyin işlevini kaybettiğinde yaşam da son bulacaktır.

"Yaşamanın anlamı, yaşamamaktan daha anlamlı olmasıdır." Bu kadarcık anlam rahatsız etmiyor mu sizi?

kahin

Kahin
Yeni Üye
senin allahla ne işin? var yahuuu senin aklın ve mantıgın yokmuda allah diliyor sonrada bu özgür irade oluyor, yok böyle bir mantık yahuu ,, değiştir bu kafayı değiştir, bu şekilde gidersen senınde teistlerden
bir farkın olmuyacak kusura bakma.

senın allahın bizi dogurup öldürebilir, bunu dileyebilr oldukça mantıklı, ama allahın
aklımızada karışıyorsa çok ciddi bir problem var demektir teizmde, bu özgür irade
değildir. aksine irade bile değildir. bu resmen allahın aklıdır. biz neden? yaşıyoruz
gelsin allah yaşasın o zaman bizi -neden? yarattıkı.. mantık hatası olmazmı?

Son düzenleme:

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
senin allahla ne işin? var yahuuu senin aklın ve mantıgın yokmuda allah diliyor sonrada bu özgür irade oluyor, yok böyle bir mantık yahuu ,, değiştir bu kafayı değiştir, bu şekilde gidersen senınde teistlerden
bir farkın olmuyacak kusura bakma.

senın allahın bizi dogurup öldürebilir, bunu dileyebilr oldukça mantıklı, ama allahın
aklımızada karışıyorsa çok ciddi bir problem var demektir teizmde, bu özgür irade
değildir. aksine irade bile değildir. bu resmen allahın aklıdır. biz neden? yaşıyoruz
gelsin allah yaşasın o zaman bizi -neden? yarattıkı.. mantık hatası olmazmı?

Haklısın mantık hatası olur ama benim demek istediğim özgür iradeyi de her şeyi yaratan yarattı. O bana özgür iradeyi vermeyi istedi. O verdiği için özgür iradem var.

kahin

Kahin
Yeni Üye
Tanrının varlığını da sorguladım, şimdi var olduğunu biliyorum. Cennet ve cehennemin varlığını da sorguluyorum. Anamın karnından her şeyi bilerek doğmadım ya, sorgulayarak öğreniyorum. Agnostizm iyidir, şüphe etmeden öğrenilemez. Site açtım isminide eksik bilgi koydum, dinim de eksik.

Sınav olduğu bence çok açık. Tanrının rızasını isteyip de iyi işler yapılabilir, ben öyle yapıyorum.

Kutsal kitaplara sorgulamadan bağlanamam, çünkü ne söyledikleri açık değil. Musa, İsa, Muhammed peygamber zamanında yaşasaydım bağlanırdım, o zamanlar açık olduğunu düşünüyorum. Tanrının koyduğu kurallar var ama bunları anlamanın yolu kutsal kitaplar değil(Bu zamanda. Bağlanmak yerine bir şeyler öğrenmek için okunmalı.). Benim düşüncem böyle. Deizm kokuyor olabilir ama ben sınavda olduğumu ve belirli kurallar olduğunu düşünüyorum. Sorum şu bu kurallar ne?

hahahahaha :D:D sen iyi değilsin kardeşim, akli dengen yerinde değil senin
agnostisizme mantıklı diyen biri sınav olduguna inanıyorsa, tanrılar çıldırmış olmalı

yahuu sen trol müsün? biizmle dalgamı? geçiyorsun yoksa gerçekten safmısın?
agnostizmi bilmeden yorum yapıyorsun deizmı bilmiyorsun teizmı bilmiyorsun

sen ne biliyorsun? kardeş....

sınav oldugu çok açık öylemi? :D :D vahhh vahhh nedir ?senın bu halin yahuu seni? kim?,
doldurdu bu kadar..

yahuuu teist değilim diyorsun, ama sınav sözcüğünü teizmden kopy paste yapıyorsun
eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee nuri efendiiiiiiiiiiii D:

ne olucak şimdi? :D bu kadar açık bir ispatıdamı reddediceksin.. :D

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
Haklısın mantık hatası olur ama benim demek istediğim özgür iradeyi de her şeyi yaratan yarattı. O bana özgür iradeyi vermeyi istedi. O verdiği için özgür iradem var.

ne tarafa? gülüyoruz seç bakalım.. :D :D :p:p

bir insan kendi kendini bu kadar rezil edermi? yahuu.. tarihte bir ilksin bravo.... bravoooo

:D :D

( o sana özgür iradeyi aklını ve mantıgını kullanasın diye verdi, o diledikçe sen kullanasın diye vermedi, çünkü allah dilemez, yaratır akıl ve mantık bunun için verilmiştir akıl ve mantık özgür iradedir. sen androitmisin? yada robotmusun? kiiii allah dileyince
program geregi burda trollük yapıyorsun... :D

Son düzenleme:

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
agnostisizme mantıklı diyen biri sınav olduguna inanıyorsa, tanrılar çıldırmış olmalı

yahuu sen trol müsün? biizmle dalgamı? geçiyorsun yoksa gerçekten safmısın?
agnostizmi bilmeden yorum yapıyorsun deizmı bilmiyorsun teizmı bilmiyorsun

sen ne biliyorsun? kardeş....

Araştırmadım bile açıkçası, deizmle ilgili bir şey yazmasan onu da bilmezdim. Ben toptancılık yapmıyorum. "Deistim artık, deizmin bütün doğruları doğrum, bütün yanlışları yanlışımdır." demem. İncil de güzel bir söz mü okudum alırım, kuranda güzel bir söz mü okudum alırım, kahin güzel bir şey mi söyledi alırım. Bir topluluğa dahil olmaya çalışmıyorum ama sen beni ille de bir topluluğa dahil etmeye çalışıyorsun.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye

Agnostizm diyerek yanlış bir kelime seçmiş olabilirim. Düzeltmek istiyorum: Şüphe etmek iyidir, şüphe etmeden öğrenilemez.

kahin

Kahin
Yeni Üye
[MENTION=4702]nuri[/MENTION] Kara :D :D iyi geceler teist kardeş, allah rahatlık versin..... :D :D

kahin

Kahin
Yeni Üye
Sınavı bilmeyenler yapar.Ayette Allah bilen ve hakimdir diyor.aloloah bildiği sınavı neden? yapar
oda ayrı bir mantık hatasıdır.

kahin

Kahin
Yeni Üye
teizmle ilgili öne sürülen yüzlerce argümanın en ufak ve basit bir ispatı yoktur, sadece iddialardan
ibarettir, teizm ,nedir? bu iddialar bakalımmı? :)

1: ademle havvanın yaşadığına dair, en ufak bir ispat yoktur,o dönemde büyük olasılıkla
mezopotomyada sümerler ve mısırlılar yaşamış olabilir.

2: 6000 yıl yaşadığı iddia edilen musanın, o dönemde yaşamış olduguna dair,
ispat veya ispatlar yoktur,

3: 2000 yıl önce romanın yakınlarında doğup büyüyüp öldüğü iddia edilen isanında yaşadığına dair
herhangi bir ispatı yoktur.

4: 1400 yıl önce yaşadığı iddia edilen ve 1 milyarın iman ettiği muhammedin bile
o dönemde yaşamış olduğuna dair en ufak bir ispat veya somut deliller yoktur.

teizmden önceki yüzlerce sahte dinlerinde ne zaman? ve nasıl? geldiğine dair en ufak
bir işaret veya ispat yoktur.. ispat olmamasına ragmen kuranı kuranla incili
inciller
tevratı tevratta ispatlamaya calışmak akıl ve mantıkla bagdaşmaz.

Son düzenleme:

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Vücudumuzdaki Bazı Fiziksel Maddeler: Psikolojimizin iyi olması vücudumuzdaki bazı fiziksel maddelere bağlıdır. Açlığın özgür iradeyi kısıtlamaması gibi bu maddeler de özgür iradeyi kısıtlamaz. Ama kararlarımızı etkiler.

(.): İnsan daha önce algılamadığı bir şeyi hayal edemez. Bir insanın var olmayan şeyleri hayal etmesi, algıladıklarını farklı şekillerde birleştirmesinden ibarettir.
Yaratmak yoktan var etmektir. Yaratmak, maddeyi ilk kez var edene mahsustur.

Enerji: Bir insanın yapabilecekleri enerjisine bağımlıdır. İnsan, yemek yiyince üzerine ağırlık çöker, sindirmek enerji harcar. İnsan daha fazla iş yapabilmek için doğru şekilde beslenmelidir. Daha fazla enerjiye sahip olan bir insanın hayatı daha verimli geçecektir.

(.): İnsanın bildikleri, bilinciyle bilinçdışının bildiklerinin toplamıdır. Her insan anlatabildiklerinden daha fazlasını bilir. Bilinçdışının bilgisi alınacak kararları etkiler ama insan bu kararlara nasıl vardığını açıklayamaz. Bütün davranışlarını açıklayabilen, bütün hislerinin sebeplerini bilen bir insan varsa; bu söylediklerim onun için geçerli değildir.

Seyahat Etmedeki Yetersizlik: Ulaşım araçlarının gelişmişliği sayesinde dünya küçük bir yer. Evrenimiz bizim yetersizliğimiz yüzünden büyüklüğünü korumaya devam ediyor.

Ulaşmak İçin Gerekli Olana Ulaşmak: Başarıdan ümidini kesen insanlar, bir şeyleri kaybetmekten çekinen insanlardır. Bazen yapılması gereken; ulaşılmayı istenilen şeye değil, ulaşmak için gerekli olan şeylere ulaşmaya çalışmaktır.

İletişim Dili: “barış” ve “peace” eş anlamlı sözcüklerdir. Bu kelimeler düşünmek için değil, başkalarıyla düşünceleri paylaşabilmek için icat edilmiştir. Algılamak düşünmek için yeterlidir.
Yazı dili konuşma dilinin sembolüdür. Sağır kimseler hariç “a” harfi bir sesin sembolüdür. Seslerin seçilmesinin kullanışlı olması haricinde bir özelliği yoktur. Ses dilinin işaret dilinden artı yanı göz temasına ihtiyaç duyulmamasıdır. Daha kullanışlı bir iletişim yolu bulunursa, iletişim dilinin değişmesi insanlığa yarar sağlar. Belki de ilk iletişim dili işaret dilidir, insanlar konuşma dilinin daha kullanışlı olduğunu fark edip iletişim dillerini değiştirmişlerdir.

Değer Yargıları: İnsanların cilt renklerindeki farklılıklar güneşle olan ilişkilerine göre şekillenmiştir. Şekilci insanlar beyaz olmayı üstünlük olarak görebilirler. Beyaz olmayı üstünlük olarak gören insanlar, akıllı insanlar için aşağılık insanlardır. Ataları güneşin altında çok durdu diye bir insanı aşağılık görmek aptallıktır.
Kaliteli insanların değer yargıları da kalitelidir.
Bir insan kendisini nasıl değerlendiriyorsa başkalarını da aynı şekilde değerlendirir. Gerçek değerler için çalışın, değerinizi sadece değerli olandan anlayanlar bilsin.
Tanrı ten rengine bakmaz ama o da insanları değerlendirir. Tanrının gözünde değerli olmak isteyen, onun değer yargılarında başarılı olmalıdır. Yaratıcınız sizin iyiliğinize veya kötülüğünüze olan bir şeyi dilerse ona kim engel olabilir? Sadece ondan korkmalısınız.

Bilgi, İnanç: Bilgi evrenseldir. Kültürden kültüre değişiklik göstermez. İnanç evrensel değildir. Kültürden kültüre değişiklik gösterebilir. Bilgi inanca er yada geç galip gelir.

Ailenin Fertleri: Birey ailesini kabullenmelidir. Ailenin fertleri birbirlerini gözetmelidir. Ailecek açıkta kalınmadığı sürece hiç biri açıkta kalmamalıdır. Ailenin bir ferdi bolluk içinde yüzerken diğer fertlerinden birinin borçlarla mücadele etmesi, gerçek olmaması gereken bir durumdur. Aileye kimlerin dahil olduğu göreceli olabilir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Değer Yargıları: İnsanların cilt renklerindeki farklılıklar güneşle olan ilişkilerine göre şekillenmiştir. Şekilci insanlar beyaz olmayı üstünlük olarak görebilirler. Beyaz olmayı üstünlük olarak gören insanlar, akıllı insanlar için aşağılık insanlardır. Ataları güneşin altında çok durdu diye bir insanı aşağılık görmek aptallıktır.

Zenci ırkın güneşlenerek mi oluştuğunu düşünüyorsunuz ?

Evrime göre koşullara uyum sebebi ile oluştuğu iddia edilen bu ırkın kendi adıma özel yaratım olduğunu düşünsem de sizinki çok daha ilginç...
Bu durumda fazla güneşte kalan herkes zenciye dönüşebilir demektir, doğru mu anladım?

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Zenci ırkın güneşlenerek mi oluştuğunu düşünüyorsunuz ?

Evrime göre koşullara uyum sebebi ile oluştuğu iddia edilen bu ırkın kendi adıma özel yaratım olduğunu düşünsem de sizinki çok daha ilginç...
Bu durumda fazla güneşte kalan herkes zenciye dönüşebilir demektir, doğru mu anladım?

Güneş ve koyu renkte uyumlu.

Bembeyaz bir insanı alıp çöle koysak. Ten rengi (?) nesil sonra değişir.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Tanrı Bir Tanedir: Karşılığı olmayan hiçbir şey gerçek değildir. İnanç karşılığı olduğunu varsaymaktır. Karşılığı olamayacağı ispatlanan bir şeye inanmak başkalarından çekinen veya/ve tembel insanların işidir. Evrimle yaratılmak, birden yaratılma fikrinin karşılığı olamayacağının ispatıdır. Tanrı insanı hem evrimle hem birden yaratmış olamaz. Çünkü tanrı bir tanedir. Aynı koşullar altında farklı olan bir tanrı, nasıl bir tane olabilir?

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Bir Şeyi Sormak:

"Tanrı var mıdır?" acayip bir soru. Kimileri "olmayan bir şeyi soramazsın." der, olmak vuku bulmak ise yanlıştır, olmak vuku bulabilmek ise de yanlıştır. İnsanlar imkansız olan şeyleri de düşleyebilir. Tanrının varlığının belirli biçimlerde mümkün olmadığını ispatlamak, o biçimlerin yokluğunu ispatlamaktır, tanrı başka biçimlerde de var olabilir. Belirli biçimlerde ısrarcı olmak -eğer kutsal kitaplarda geçmiyorsa- cahilliktir. Anlamaya çalışmak doğru olanıdır.

Potansiyelin Yokluğu:

Özel kuvvetler insanların gücünün kanıtıdır; çalışmak, azim, disiplin, inanç ve yöntem güce ulaşmanın yoludur; böylelikle potansiyel açığa çıkacaktır. Ortaya çıkan potansiyelin ismi zekadır, güçtür ve daha fazlasıdır. Potansiyelleri olmasaydı hiçbir şeyi başaramazlardı.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç