Kişi kendisini kendine şikayet edebilir mi?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe Kulübü kategorisinde ENİGMATİC tarafından oluşturulan Kişi kendisini kendine şikayet edebilir mi? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,857 kez görüntülenmiş, 20 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe Kulübü
Konu Başlığı Kişi kendisini kendine şikayet edebilir mi?
Konbuyu başlatan ENİGMATİC
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

ENİGMATİC

Felsefe.net
Yeni Üye
Şikayetlerimiz genelde hep başkalarını diğer insanlara anlatılmakla geçiyor; peki biz? Bizim kendimize olan şikayetlerimiz olabilir mi?

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Cevap: KİŞİ kendİsİnİ kendİne Şİkayet edebİlİr mİ?

Elbette olur. İnsan örneğin, birşeyi düşünmek istemiyor ise bunu istediği an gerçekleştiremez. Herhangi bir düşünceden kurtulmak istese de bu kolay değildir.Üstelik bir şeyi düşünmemek için önce o şeyi düşünmek gerekir. "Mavi rengi düşünmeyin!" Eminim gözünüzün önüne gelmiştir mavi. Kendinizde belli bir davranışı beğenmiyor iseniz yahut söylememeniz gereken, kendinize bir daha yapmayacağınıza dair söz verdiğiniz bir hareket tarzınız vs. var ise ve aksine bunu yapmış iseniz "kendi kendime söz vermiştim yine tutamadım" diyerek hayıflanırsınız. Mesele şudur ki kendi olan bir şey kendine söz veremez. Kendi olan bir şey kendini nasıl ikna edebilir? Kendi olan şey "Şunu yapmayacağım, düşünmeyeceğim" dediğinde onu zaten yapmaz. "Bir ben var benden içeri" cümlesi bu bakımdan anlamlıdır. Yahut ilim, ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir... dizeleri.Kısacası kimse sadece kendi değildir yahut kendi olmak, bir olmak demek değildir. Kişi, kendini kendine herzaman şikayet eder. İnsanın varlığı, birin yönetimine bırakılamayacak kadar önemlidir.

ENİGMATİC

Felsefe.net
Yeni Üye

"Eğer Kalbin Yanlış Yollara Sapıyorsa,
Bil ki Yeryüzünde Sana,
Kalbinden Başkası Düşman Değildir..!"

>>>Firdevsi

Hayat bazen o kadar hapseder ki bizi kendine, kurtulmayı bırakın kendinizi bile düşünmez hale getirir. Oysa bu çaresizliği hayata biz öğretmişizdir. Çoğu kişiye kendimizle yüzleşmemiz gerektiğini söylerim lakin işler çığrığından çıkarak kendilerini bile inkar ettikleri duruma gelirler. Kalplerindeki korkuyu besleyerek yaşayanlar kendi çıkmazını oluşturmaktalar. Yazık!
Yorumunuz için teşekkürler...

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Saatlerce ayna karşısında konuştuğumu bilirim. Başkalarından şikayetçi oluyoruz ve an geliyor kendimize başka bir gibi geliyoruz. Sonrası kendimizden şikayet ediyoruz. Aslında başkası ya da kendimiz, değişimden şikayetçi gibiyiz. Tabi, bu kendi fikrim. Değişmiş olmam ya da değişiyor olmamdan şikayetçi olabilirim kendimden.

el acayip

Felsefe.net
Yeni Üye

o insan ozgür deyildir özgür olan kimseye köle olmaz

el acayip

Felsefe.net
Yeni Üye

kişi kendini kendine şikayet eder istemediğin bir davranış yaptığında bunu ben niye yaptın dıyebilirsin

serdar53

Felsefe.net
Yeni Üye
Kisinin kendine sikayeti : ben bugun denize gitmek istemiyordum. sikayeti alanın cevabı : evet biliyorum bunu sende biliyordun bugun denize gitmek istemedigini ama seni denize arkadasların goturdu seni denize mac bileti alacak paran olmadigi icin ekonomik imkanlarin goturdu seni goturen goturdu. Ve simdi bundan sonra bana sikayet etmiyorsun cunku senin bugun denize gitmende etkili olan en son sebep benim

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Kişi kendisini kendine şikayet etse bile sadece öz eleştiri yapmış olacaktır. Sonuçta adil bir yaklaşım sergileyemebilir. Ego devreye girecektir ve objektif davranamayacaktır. Mesela;

Şikayet eden Ben; O kişiye böyle davranmamalıydım, nasıl yaptım bunu?

Şikayet edilen Ben; İyi de o da sana zamanında şöyle davranmasaydı, hak etti işte boşver.( Ego)

Kişi kendini haklı çıkaracak birşeyler mutlaka bulacaktır. Ancak yine de öz eleştiri yapmak iyidir, başkaları ile empati kurmaya çabalamak her zaman bir öncekine göre daha objektif davranmayı sağlayacaktır.

nefha

Yeni üye
Yeni Üye
kişinin kendi kendini kınayabilmesi büyük başarıdır ve egoizmi aşmanın ilk ve en önemli adımıdır.Okadar ki Allah kendindini kınayan nefs üzerine yemin etmiştir kuranda.

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Ne zaman kendimden, yani eksikliklerimden şikayet edecek olsam o eksikliğimin nedeni gelir aklıma.

Gidermeye çalışsam da pek azı düzene giriyor.

Bu durum bana zarar vermiyor. Eksikliğimin bağışıklığı/alternatiflerini anında oluşturuyorum.

Ve çayımdan bir yudum alıyorum...

ls2

Kahin
Onursal Üye
tabiki edebilir. ancak bir yandan da geçmişteki ''bize'' saygıda duymalıyız. kendimizi geliştirmek için bu da gerekli. pişmanlığın,kendini suçlamanın fazlasıda özgüvende kalıcı hasarlar bırakabilir veya bize uzun yıllar kaybettirebilir..

meyelan

Filozof
Yeni Üye
Hayıflanmak mı bunun adı :)
Ya da kederlenmek..her ne ise kendimi kendime şikayet edebilirim.Ettiğim de çoktur.Ve fakat kendim kendime karşı çok acımasız,la demeden asıp kesmeye başlıyor.Kendime hiç savunma hakkı tanımıyor.Hele bir sor değil mi,neden ,hangi şartta,ne gerekçeyle olmuş olanlar?Yok ...hiç bir lafı kulağı duymuyor.Esasta sorun kendimin kendime karşı bu acımasızlığı neden ki?

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Buradaki iki tane olan "kendimiz" aslında geçmişteki "kendimiz" ile şimdiki "kendimiz"dir. Kişi eski kendinin yaptığı hatayı hatırlar ve kendisinin şimdi bu hatayı yapmaması için çaba gösterir veya yaptığı hatdan dolayı rahatsız olur.

Yani: Kişi, geçmişteki kendini şimdiki kendine şikayet edebilir.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Bir şeyi önemsemek iki taraflıdır; onu kazanmak iyi hissettirir, kaybetmek kötü hissettirir. Hiç kimse onu kazandığımda sevincem, kaybettiğimde üzülmiycem diyemez ama önemsemiycem diyebilir. Bu durumda insan iyi hissetmek için kendini kandırabilir. Örneğin: Güzel görünmeyi önemseyen birisi, güzel görünmediğinde kendini kandırabilir.

Gerçekler iyi hissetmekten önemlidir. "İyi hissediyorum önemseyeyim, kötü hissediyorum önemsemeyi bırakayım; İyi hissetmek için kendimi kandırayım" yaklaşımları yanlıştır. Bir şeyin değeri nasıl hissettirdiğine bağlı mıdır?

Kendini kandıran insanlar yanlışlıkları düzeltemez ve bir yalanı yaşar.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
İnsan her şeyi değiştiremez. Böyle bir durumda kendini kandırmak yerine içinde bulunduğu durumu kabullenebilir, bunda yanlış bir şey yoktur.

İyi hissetmek için çaba gösterilmelidir ama iyi hissetmek için kötü ve yanlış şeyler yapılmamalıdır.

En öncelikli şey iyi hissetmek olmamalıdır.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
İnsan her şeyi değiştiremez. Böyle bir durumda kendini kandırmak yerine içinde bulunduğu durumu kabullenebilir, bunda yanlış bir şey yoktur.

İyi hissetmek için çaba gösterilmelidir ama iyi hissetmek için kötü ve yanlış şeyler yapılmamalıdır.

En öncelikli şey iyi hissetmek olmamalıdır.

Sanal ortamda niklerin içinde fırıldak gibi dönen ve ne savunduğu belli olmayan birileri, dilerim yazılarını okur ve eğlenmek amaçlı da olsa, sadece o an için onlara mutluluk veren saçmalıkları bırakmayı başarırlar. İnsan kendini kandıramaz ki, boş bir avuntudur sadece.

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Kişinin kendisini mahkemeye şikayet etmesi ile alakalı bkz:Roman J. Israel, Esq.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Topluma edebilir.
Toplumsal bir yönetim denetim (yönlendirme ve vasilik, iyileştirme) talep edebilir sanıyorum. Yani kişinin kendinden şikayeti varsa bunun çözüm yeri mercii kamudur/toplumdur. Toplumsal ortaklık ve sözleşmedir. Toplumun bağrıdır ya da ortak yasalar birliktelik hukukudur.
Sanırım bu da son sonuçta bir grup ortak hukuku ya da Sosyalizm düşü etiği gibi bir kavramı verecektir...

Bunu şöyle açayım.
Örneğin kişi fizyolojik/psikosomatik yakınma, dert ve hastalığını (kişisel şikayetini) hastaneye ya da bir Tıp Hekimine/Otoritesine şikayet ediyor dolayısıyla bunu topluma çözüme götürüyor.
Şikayeti nedir?

Bir de kendine şikayet denilen gibi yaklaşık bir özeleştiri ya da kendinle ya da yaşam koşulların ve bireysel kaderinle boğuşma , ayrışma/yalnızlık (kişisel soyutlanma) vb. olur.

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Elbette olabılıyor buna sorgu sual halı denılıyor kışının ıstışareye kendısını çekmesıdır Aslında bılıyormusun herşey duşunmekle oluşan bır durumdur yanı bır başkasını eleştırırken aslında onu dusundugumuzden oturu eleştırmekteyız yada bıze dogru olmayanın onda olmasının bıze ters gelmesıyle olmaktadır..
Şöyle ızah etmek ısterım...
Bır başkasını eleştırırken aslında farklı bır gozle olaya baktıgımızı dusunebılırız fakat farklı bakan bu gozun ne kadar şeffaf ne kadar objektıf olduguda onemlıdır yanı bır başkasında aradıgımız hata kendımızde olmaması gerekıyor eger bır baskasında kı hata bızde de varsa ve ısrarla bu hataya devam edıyorsak kışının kendısını sorgu sual e yanı ıstışareye çekmesı yapılan hataların aza ındırılmesıne neden olur...
Sorgu sual halı genellıkle gece yarısı olması daha uygundur neden dersen ortamın sakın ve rahat dusunmeye elverışlı olması oldukça onemlıdır..kışı felsefeden esınlenerek kendısıne sorular sormalı ve soırdugu bu sorulara yanıtlar mutlaka aramalıdır nefsın olmesı gerçekten de alınacak guzel yanıt ıcın oldukça onemlıdır....
Böyle.

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Enerjim düşüyor çoğu zaman iyilik yapmak için. Sarp Yokuş ile ilgili ayet aklıma geliyor,motive olmaya çalışıyorum.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç