Kişi kendisini kendine şikayet edebilir mi?

ENİGMATİC

Yeni üye
Şikayetlerimiz genelde hep başkalarını diğer insanlara anlatılmakla geçiyor; peki biz? Bizim kendimize olan şikayetlerimiz olabilir mi?
 
Cevap: KİŞİ kendİsİnİ kendİne Şİkayet edebİlİr mİ?

Elbette olur. İnsan örneğin, birşeyi düşünmek istemiyor ise bunu istediği an gerçekleştiremez. Herhangi bir düşünceden kurtulmak istese de bu kolay değildir.Üstelik bir şeyi düşünmemek için önce o şeyi düşünmek gerekir. "Mavi rengi düşünmeyin!" Eminim gözünüzün önüne gelmiştir mavi. Kendinizde belli bir davranışı beğenmiyor iseniz yahut söylememeniz gereken, kendinize bir daha yapmayacağınıza dair söz verdiğiniz bir hareket tarzınız vs. var ise ve aksine bunu yapmış iseniz "kendi kendime söz vermiştim yine tutamadım" diyerek hayıflanırsınız. Mesele şudur ki kendi olan bir şey kendine söz veremez. Kendi olan bir şey kendini nasıl ikna edebilir? Kendi olan şey "Şunu yapmayacağım, düşünmeyeceğim" dediğinde onu zaten yapmaz. "Bir ben var benden içeri" cümlesi bu bakımdan anlamlıdır. Yahut ilim, ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir... dizeleri.Kısacası kimse sadece kendi değildir yahut kendi olmak, bir olmak demek değildir. Kişi, kendini kendine herzaman şikayet eder. İnsanın varlığı, birin yönetimine bırakılamayacak kadar önemlidir.
 

ENİGMATİC

Yeni üye
Cevap: KİŞİ kendİsİnİ kendİne Şİkayet edebİlİr mİ?

"Eğer Kalbin Yanlış Yollara Sapıyorsa,
Bil ki Yeryüzünde Sana,
Kalbinden Başkası Düşman Değildir..!"

>>>Firdevsi

Hayat bazen o kadar hapseder ki bizi kendine, kurtulmayı bırakın kendinizi bile düşünmez hale getirir. Oysa bu çaresizliği hayata biz öğretmişizdir. Çoğu kişiye kendimizle yüzleşmemiz gerektiğini söylerim lakin işler çığrığından çıkarak kendilerini bile inkar ettikleri duruma gelirler. Kalplerindeki korkuyu besleyerek yaşayanlar kendi çıkmazını oluşturmaktalar. Yazık!
Yorumunuz için teşekkürler...
 

Feylesof TeCe

Yeni üye
Saatlerce ayna karşısında konuştuğumu bilirim. Başkalarından şikayetçi oluyoruz ve an geliyor kendimize başka bir gibi geliyoruz. Sonrası kendimizden şikayet ediyoruz. Aslında başkası ya da kendimiz, değişimden şikayetçi gibiyiz. Tabi, bu kendi fikrim. Değişmiş olmam ya da değişiyor olmamdan şikayetçi olabilirim kendimden.
 

el acayip

Yeni üye
Cevap: KİŞİ kendİsİnİ kendİne Şİkayet edebİlİr mİ?

o insan ozgür deyildir özgür olan kimseye köle olmaz
 

el acayip

Yeni üye
Cevap: KİŞİ kendİsİnİ kendİne Şİkayet edebİlİr mİ?

kişi kendini kendine şikayet eder istemediğin bir davranış yaptığında bunu ben niye yaptın dıyebilirsin
 

serdar53

Yeni üye
Kisinin kendine sikayeti : ben bugun denize gitmek istemiyordum. sikayeti alanın cevabı : evet biliyorum bunu sende biliyordun bugun denize gitmek istemedigini ama seni denize arkadasların goturdu seni denize mac bileti alacak paran olmadigi icin ekonomik imkanlarin goturdu seni goturen goturdu. Ve simdi bundan sonra bana sikayet etmiyorsun cunku senin bugun denize gitmende etkili olan en son sebep benim
 

Lefty

Aktif üye
Kişi kendisini kendine şikayet etse bile sadece öz eleştiri yapmış olacaktır. Sonuçta adil bir yaklaşım sergileyemebilir. Ego devreye girecektir ve objektif davranamayacaktır. Mesela;

Şikayet eden Ben; O kişiye böyle davranmamalıydım, nasıl yaptım bunu?

Şikayet edilen Ben; İyi de o da sana zamanında şöyle davranmasaydı, hak etti işte boşver.( Ego)

Kişi kendini haklı çıkaracak birşeyler mutlaka bulacaktır. Ancak yine de öz eleştiri yapmak iyidir, başkaları ile empati kurmaya çabalamak her zaman bir öncekine göre daha objektif davranmayı sağlayacaktır.
 

nefha

Yeni üye
kişinin kendi kendini kınayabilmesi büyük başarıdır ve egoizmi aşmanın ilk ve en önemli adımıdır.Okadar ki Allah kendindini kınayan nefs üzerine yemin etmiştir kuranda.
 
Ne zaman kendimden, yani eksikliklerimden şikayet edecek olsam o eksikliğimin nedeni gelir aklıma.

Gidermeye çalışsam da pek azı düzene giriyor.

Bu durum bana zarar vermiyor. Eksikliğimin bağışıklığı/alternatiflerini anında oluşturuyorum.Ve çayımdan bir yudum alıyorum...
 

ls2

Aktif üye
tabiki edebilir. ancak bir yandan da geçmişteki ''bize'' saygıda duymalıyız. kendimizi geliştirmek için bu da gerekli. pişmanlığın,kendini suçlamanın fazlasıda özgüvende kalıcı hasarlar bırakabilir veya bize uzun yıllar kaybettirebilir..
 

meyelan

Üye
Hayıflanmak mı bunun adı :)
Ya da kederlenmek..her ne ise kendimi kendime şikayet edebilirim.Ettiğim de çoktur.Ve fakat kendim kendime karşı çok acımasız,la demeden asıp kesmeye başlıyor.Kendime hiç savunma hakkı tanımıyor.Hele bir sor değil mi,neden ,hangi şartta,ne gerekçeyle olmuş olanlar?Yok ...hiç bir lafı kulağı duymuyor.Esasta sorun kendimin kendime karşı bu acımasızlığı neden ki?
 
Buradaki iki tane olan "kendimiz" aslında geçmişteki "kendimiz" ile şimdiki "kendimiz"dir. Kişi eski kendinin yaptığı hatayı hatırlar ve kendisinin şimdi bu hatayı yapmaması için çaba gösterir veya yaptığı hatdan dolayı rahatsız olur.

Yani: Kişi, geçmişteki kendini şimdiki kendine şikayet edebilir.
 
Bir şeyi önemsemek iki taraflıdır; onu kazanmak iyi hissettirir, kaybetmek kötü hissettirir. Hiç kimse onu kazandığımda sevincem, kaybettiğimde üzülmiycem diyemez ama önemsemiycem diyebilir. Bu durumda insan iyi hissetmek için kendini kandırabilir. Örneğin: Güzel görünmeyi önemseyen birisi, güzel görünmediğinde kendini kandırabilir.

Gerçekler iyi hissetmekten önemlidir. "İyi hissediyorum önemseyeyim, kötü hissediyorum önemsemeyi bırakayım; İyi hissetmek için kendimi kandırayım" yaklaşımları yanlıştır. Bir şeyin değeri nasıl hissettirdiğine bağlı mıdır?

Kendini kandıran insanlar yanlışlıkları düzeltemez ve bir yalanı yaşar.
 
İnsan her şeyi değiştiremez. Böyle bir durumda kendini kandırmak yerine içinde bulunduğu durumu kabullenebilir, bunda yanlış bir şey yoktur.

İyi hissetmek için çaba gösterilmelidir ama iyi hissetmek için kötü ve yanlış şeyler yapılmamalıdır.

En öncelikli şey iyi hissetmek olmamalıdır.
 

Lefty

Aktif üye
İnsan her şeyi değiştiremez. Böyle bir durumda kendini kandırmak yerine içinde bulunduğu durumu kabullenebilir, bunda yanlış bir şey yoktur.

İyi hissetmek için çaba gösterilmelidir ama iyi hissetmek için kötü ve yanlış şeyler yapılmamalıdır.

En öncelikli şey iyi hissetmek olmamalıdır.
Sanal ortamda niklerin içinde fırıldak gibi dönen ve ne savunduğu belli olmayan birileri, dilerim yazılarını okur ve eğlenmek amaçlı da olsa, sadece o an için onlara mutluluk veren saçmalıkları bırakmayı başarırlar. İnsan kendini kandıramaz ki, boş bir avuntudur sadece.
 

"ictenlik"

Aktif üye
Topluma edebilir.
Toplumsal bir yönetim denetim (yönlendirme ve vasilik, iyileştirme) talep edebilir sanıyorum. Yani kişinin kendinden şikayeti varsa bunun çözüm yeri mercii kamudur/toplumdur. Toplumsal ortaklık ve sözleşmedir. Toplumun bağrıdır ya da ortak yasalar birliktelik hukukudur.
Sanırım bu da son sonuçta bir grup ortak hukuku ya da Sosyalizm düşü etiği gibi bir kavramı verecektir...

Bunu şöyle açayım.
Örneğin kişi fizyolojik/psikosomatik yakınma, dert ve hastalığını (kişisel şikayetini) hastaneye ya da bir Tıp Hekimine/Otoritesine şikayet ediyor dolayısıyla bunu topluma çözüme götürüyor.
Şikayeti nedir?

Bir de kendine şikayet denilen gibi yaklaşık bir özeleştiri ya da kendinle ya da yaşam koşulların ve bireysel kaderinle boğuşma , ayrışma/yalnızlık (kişisel soyutlanma) vb. olur.
 
Son düzenleme:
Üst