Kendini İfade Etmek

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde uzak şehir tarafından oluşturulan Kendini İfade Etmek başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 39,615 kez görüntülenmiş, 120 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Kendini İfade Etmek
Konbuyu başlatan uzak şehir
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan DeepVision
K

kuzeys

Ziyaretçi
Ynt: Kendini İfade Etmek

Aksiyom ' Alıntı:
kuzeys ' Alıntı:
Önemli olan kendimizi ifade etmek değil,karşımızdaki insanın ön yargılarından sıyrılmaktır.
Karşımdakinin ön yargısından sıyrıldım diyelim bu beni ifade etmeye yeterlimi?Bence değil.

o önyargıdan ve yüklemler kuşağından sıyrıldığın vakit sen - senden öte- bir ben'sin zaten.

Simerenya11

Yeni üye
Yeni Üye

Kendini ifade etmek biraz da şartlara yani yaşanan ortama bağlı. Çok farklı sınırlar, kırmızı çizgiler varsa birey kör-topal sosyalleşebiliyor. Aksine ortam müsaitse birey de kendi olabilmenin yolunu bulabiliyor. Ortega y Gasset, "en zayıfların bile kendi olabileceği bir demokrat ortam gereklidir" derken bunu kastediyor olmalı.

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye

kuzeys ' Alıntı:
Aksiyom ' Alıntı:
kuzeys ' Alıntı:
Önemli olan kendimizi ifade etmek değil,karşımızdaki insanın ön yargılarından sıyrılmaktır.
Karşımdakinin ön yargısından sıyrıldım diyelim bu beni ifade etmeye yeterlimi?Bence değil.

o önyargıdan ve yüklemler kuşağından sıyrıldığın vakit sen - senden öte- bir ben'sin zaten.
Sadece ön yargıları yıkmak beni asla yansıtamaz. kelimelerin dili bedenin ,dili olmadıkça yeterli beni ifade etmek yeterli olmayacaktır.''Kelimelerin gücünü anlamadan insanların gücünü anlayamazsınız''

kardem

Felsefe.net
Yeni Üye

kendini ifade etmek deyince herkesin ilk aklına gelen konuşarak ifade etme oluyodur.ama bence bu en basit ifade etme yolu.anlık durumlar bile bir insanın nasıl özelliklere sahip olduğunu anlatabiliyor.bir söz üzerine olan bir bakış mesela yada ilk karşılaştığındaki samimiyet buna bir çok örnek verilebilir ben davranışlarımla samimiyetimle kasmadan konuşarak yani felsefe eğitimi aldım diye mutlaka her cümlemde felsefi söz kullanma gereği duymamak gibi( ki bu ortamda gözlemlediğim durum bu vede çok komik oluyo bunu yapmayalım lütfen) yani kısaca oldugumuz gibi davranırsak en dogru ve en gercek yolla kendimizi ifade edebiliriz diye düşünüyorum

K

kuzeys

Ziyaretçi
bana göre günlük yaşam içerisinde düşüncelerimiz nesnel olarak şekillensede hep öznel olarak yansır.bu hem bireysel hemde toplumsal ilişkilerimizi belirleyebilecek bir derinliktedir. Karşılaştığımız yada tanıştığımız şeyler noktasında o kişin kendi doğasını değerlendirmemiz gerekirken bizler çoğu zaman kendi edinimlerimiz tecrübelerimiz üzerinden haraket edip olayları olduğu gibi insanıda kenci bilincimizle kavrayıp tanımlamaya çalışırız oysaki karşımızdaki insan bizim bildiğimiz sınırlardan çok daha ötelerde olabilir.

Baudelaire bir pasajında; insanları kandırmak istiyorsan onlara gerçekleri söyle;çünkü onlar ilk aşamada hiç bir zaman sana inanmazlar ve söylediklerin altında başka şeyler arar diyor
montaigne;denemeler'inde; insanları kandırmak istiyorsan onlara duymak istediklerini söyle diyor.

her iki durumda görünürde birbirine zıt geliyorsada insanın nesnel değil öznel açılımını yargılarını simgeliyor bana göre.Yani ilk aşamada senin ne olduğun önemli değil karşındakinin ne olduğu önemlidir.üstelik kandırma fiilini kullanırken burada kendini dilediğin gibi ifade ettirme kabul ettirme yüklemi var, biraz düşünecek olursak insanlarla tanışırken bir tıpluluk ve bir cemiyete müdahil olurkende bu istem vardır. Yani sürekli olarak kendini önplana çıkarmaya çalışan varlığını haykırmaya çalışana megomalan bir kimlik söz konusudur.Takdir edersinizki sürekli ben diyen bir kişi toplum içerisinde süper star değilse onu birtek hanları katları yataları cemiyet içerisine sokar.
İnsan doğası gereği toplumsal bir varlıktır ve ancak başka bir varlıkla yada insanla şekillenip bütün olabilir bu konuda kendimizden önce karşımızdaki insanın gözlerinin içine bakıp onunla uyum sağlayıp iletişim içerisinde bir öncekinden çok daha farklı bir kimlik sergilemeliyiz.

köle

Üye
Yeni Üye
Her insanı kendimiz üzerinden anlıyorsak ve sizin önyargı dediğiniz şeyi oluşturuyorsak ne yapmalı?

Peki kendimiz dediğimiz şey çok güçlüyse, ve bir çok sorunu halletmişse bu önyargılarımıza güvenemez miyiz? Yani başka kişiyi derinlemesine tanımaktan ziyade ilk aşamada karşıdakinin bizde uyandırdığı hisleri, ya da bu önyargıları direk olarak o kişiye haykırmak kendini ifade etmenin en güzel şeklini oluşturmaz mı?

şair.hamdi

Felsefe.net
Yeni Üye
Kendini ifade etmek çok önemli bir olaydır. Bunu yaptığınız kadar ilişkileriniz gelişir ve o kadar değerlisinizdir.

ait oldugum bi nick yok

Felsefe.net
Yeni Üye
bana göre günlük yaşam içerisinde düşüncelerimiz nesnel olarak şekillensede hep öznel olarak yansır.bu hem bireysel hemde toplumsal ilişkilerimizi belirleyebilecek bir derinliktedir. Karşılaştığımız yada tanıştığımız şeyler noktasında o kişin kendi doğasını değerlendirmemiz gerekirken bizler çoğu zaman kendi edinimlerimiz tecrübelerimiz üzerinden haraket edip olayları olduğu gibi insanıda kenci bilincimizle kavrayıp tanımlamaya çalışırız oysaki karşımızdaki insan bizim bildiğimiz sınırlardan çok daha ötelerde olabilir.

Bundan başa bir seçeneğimiz yok. Bugüne değin bilinçli- bilinçsiz oluşturmuş olduğumuz ben zemini üzerinden birilerini anlamak için çaba sarfediyoruz. Herhangi bi durumda kendimiz birinin yerine koyarken, o durumun şartlarını alıyor ve o günki ben ile cevaplar arıyor, karşıdakini anlamaya çalışıyoruz. Bunun dışında başka bi anlama olanağımız yok, haliyle kendini ifade edişin sınırlarını da bu belirliyor. Ancak şöyle bir durum var ki; oda deneyimlenmişliklerin benzer olması ve kendini ifade ettiğinde istediğin resmi karşındakinde görebilme ve tabi aynı şekilde diğer kişinin aynı şeyleri görebiliyor, hissedebiliyor olması. Bu da insanları keyifli şekilde bi arada tutan sebep olsa gerek.

heyhat...???

Felsefe.net
Yeni Üye
insan neden kendini ifade etme gereği duyar??gerektiğinde zaten her insan sanırım kendini ifade edebiliyordur yeteri kadar bu normal evet, ama birde kendilerini göstermek için epeyce yırtınan ve olmadıkları rollere bürünenler var..'göz alıcı insanlardan sakının' diyor nietzche..büyüdükçe bu sözün anlamını daha iyi anlıyorum..

naz

Felsefe.net
Yeni Üye
insan neden kendini ifade etme gereği duyar??gerektiğinde zaten her insan sanırım kendini ifade edebiliyordur yeteri kadar bu normal evet, ama birde kendilerini göstermek için epeyce yırtınan ve olmadıkları rollere bürünenler var..'göz alıcı insanlardan sakının' diyor nietzche..büyüdükçe bu sözün anlamını daha iyi anlıyorum..[/QUOTE

Bu konuda söylediklerinize Nietzsche'nin bir sözünü eklemek istiyorum. "İnsanlar ışığın çevresinde toplaşırlar, daha iyi görmek için değil, daha iyi parıldamak için."

usenenadam

Yeni üye
Yeni Üye
bak bak bak..

durumdan dürüm çıkarırım
kurumdan kömür çıkarırım
manzaradan mantar toplarım
Ankara’dan Timur kovalarım

uyurken horlayabiliyorum
asabileşince parlayabiliyorum
acıkınca simit yiyebiliyorum
kusursuz kul olmaz tabii
dökülen susamları toparlayamıyorum

şimdilik haarikayım
müthiş bile olabilirim
ama kendimi tutuyorum
kulaklarımdan kafama mandalladım
çünkü inanılmaz olmaktan korkuyorum

inanılmayınca neye yararım ben d'iimii..

benimle gurur duyuyorum
kendimle iftihar ediyorum
varlığımla kıvanç duyuyorum
şahsıma bayılıyorum
kendimi düşündükçe
haşmetimden ürperiyorum
tüylerim diken diken
kıllarım kaktüs oluyor
aynaya baktıkça
koltuklarım kabarıyor
sandalyelerim sevinçle tepiniyor
burnum zurna
kulaklarım trampet
kirpiklerim piyano
gözkapaklarım ritim tutuyor
gözbebeklerim göbek atıyor
bardaklarım lülülülüüü
diye zılgıt çekerken
çatallarım kaşıklarım
tempolu bir şekilde
tabaklarıma çıkırçıkır vurarak
beni alkışlıyorlar....
nefsim çok nefis
onu seviyorum sayıyorum
topluyorum çıkarıyorum
çarp böl tekrar sayıyorum
yaşasınn!
gene bii tanecik çıkıyorum
öyle seviniyorum ki
bizzat ellerimi baş üstüme
kaldırıp kaldırıp
çaaak!.. çakk!.. yapıyorum

bak bak!
ulen ben neymişim be
zurnayım sanıyordum
kıskananlar def olsun
beğenenler darbuka

AndroNova

Üye
Yeni Üye
Siz kendinizi nasıl ifade edersiniz; yada başkalarını nasıl etkilersiniz?
Etkileyici söz, dış görünüme önem verme...
Tavsiyelerinizi alabilir miyim?

Ben kendimi ilk önce birşeyler biliyor gibi daha sonra da aptalı oynayarak ifade ederim. Aptal görünenler daima diğerlerinden birşeyler saklarlar... Kimi zaman biraz bilgi, kimi zaman biraz duygu... Aptal gibi görünmemin sebebide daima kendim koruyacak bir zırhım olması "Aptallık"... Şu ana kadar kimse anlamadı. Bunu okuyanlardan başka...

Dış görünüm ahmakları kandırır...

Bilinmez

Felsefe.net
Yeni Üye
Bana üzüntü veren bir konu, neden yaziyim:

Bazi insanlar artik kendilerini kendi olduklari gibi diil, karsilarindaki insanlara göre ifade ediyorlar. Ben beni sana göre ifade etmeye basladim. ;) Yigit karsisindakine göre yogurt yemeye basladi.

mavi

Yeni üye
Yeni Üye
İnsanların kendilerini ifade ederken ki dillerini önemsiyorum..
Örneğin kendini kelimelerle ifade edebilirken biri, bir diğeri susarak anlatır her şeyi..
Bazen dokunarak söyleriz sevdiğimizi , bazen hissettirerek..

Öncelikle kendinizi hangi duyunuzla ifade etmeyi tercih ettiğiniz önemli..
Dokunarak, konuşarak, hissettirerek...
Aynı duyularla kendinizi ifade etmeniz uyumunuzu oluşturur bence bu nedenle..
Otistik bir öğrencimle iletişim kurmaya çalışırken ona dokunamadan bir şeyleri anlatmanın benim için zor olması gibi..
o görsel bense işitsel ifade edebiliyordum..(İstisna uyumsuzluklar)

Ben kendimi keşfettiğimden bu yana, yazarak konuşarak, dokunarak, duyarak, hissettirerek tüm duyularımı kullanmaya çalışarak kendimi ifade ediyorum..Karşımdakinin hangi dili kullandığını keşfederek iletişim kurmaya çabalıyorum.belki bu yüzden iyi diyaloglar kurabiliyorum sanırım..

Babam nabza göre şerbet derken bu duruma..ben empati diyorum...

cogito

Üye
Yeni Üye
Kendini ifade etmek isteği kendi varlığının farkında olmak isteği demektir.

M

monaliza

Ziyaretçi
İnsanın kendini bir şekilde ifade etmesi yada ettiğini sanması ile "KENDİ DOĞRU İFADE EDEBİLMESİ" bence farklı şeyler. Her insan kendini bir şekilde ifade eder, ama doğru ifade edebilirse,siz anlayabilirsiniz.(Anlama yeteneğiniz varsa tabii) Siz kendinizi doğru ifade edebilirsiniz de, bazen karşınızdaki anlayamaz. Karşılıklı etkileşim de önemli. Görsel ve iletişimsel ifadelikleri de göz önünda tutmak önemli gerçi,şu zamanda ne de olsa sanal alemde de kendimizi ifade etmeye çalışıyoruz.

"İnsanın kendisini ifadesinde" gözüme çarpan ilkler; (Görsellik katılımlı ifadede);
Temizlik, (kıyafetin, elin, yüzün, saçın temiz ve düzenli olması)
Ses tonu(insan bağırarak konuşmamalı,duyulmayacak kadar sessiz de)
Diksiyon(ifadenin daha kolay anlaşılmasına katkı sağlar)
Bakışlar
Duruş
Doğru kelimeler kullanarak, doğru,düzgün , net ve anlamlı cümleler kurmak
Gerektiğinde konuşup,gerektiğinde susmak.
Görgü kurallarına uymak
Saygılı davranmak...

Bu özellikler önemli benim için. Çünkü kişi ne ise, ifadesi de odur.

elif

Felsefe.net
Yeni Üye
kendini ifade edebildiğin kadar varsındır!baskalarının gözünde seni sen yapan ifadende saklıdır.(((bazen ifade edemeyiz ya hani tıkanır kalırız aslında kendimizce olay tamamdır...fakat krsımızdaki kişi tatmin olmamıstr... bunun nedeni o konu hakkında yetersiz olusumuzmudur yada karsıdaki insanın anlamama eylemindeki ısrarcılıgımıdır?

pheloist

Felsefe.net
Yeni Üye
Slm !
Yaklaşık 2 sene önce fikir alış-verişine sunulmuş KENDİNİ İFADE ETMEK konusu hakkında diğer arkadaşlarımın fikirlerini okudum.Elbette bir çok fikire katılmaktayım.Ancak tüm arkadaşların yaklaşımları daha ziyade analitik bazda ve kısmi göründü bana.Ancak felsefenin sentetik(sistemleştirici) yönü konusunda yaklaşımları görebilmiş değilim .
Kendini ifade etmek : sadece düzgün bir diksiyon ve anlatmak istediğini olabildiğince en doğru şekilde sesli olarak anlatmak değildir.Bu sebpten dolayı fides'in yazmakla ilgili fikirlerine kesinlikle katılmıyorum.Bizlerinde bu platformda fikirlerimizi yani kendimizi yazı ile ifade ettiğimizi örnek gösterek yazmanın da kendini başkalarına ifade etmek olduğunu belirmek isterim.laetna 'nın tonlama yani ifadeye ruh katmak konusundaki fikirlerine katılıyorum. Zira insanlar anlaşılmak için ifade ederler kendilerini.Anlaşılmak karşılıklı bir iletişimin parçası ise (ki öyledir) ortaya etkileşim çıkar.etkileşim gerek tonlama gerek mimik gerekse göz teması gibi hareket ve karşılağında izlenimlerle karşısındakini duruma müdahil etmelidir.Aksi takdirde insan kendini ifade edememiş yani anlaşılamamış olur.
İnsan kendini simge sembollerle dahi ifade edebilir.Görünen tercihleri ile ( hayatta tercih ettiğimiz ve biz ağzımızı açmadan görünen somut varlığımızla) ifade ederiz Bu sebepten dolayı .kendini ifade etme konusunu sadece konuşma becerileri ile sınırlı tutmak kesinlikle çok kısmi bir yaklaşımdır.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar