kendimizce/aforizmalar

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde Nejdet Evren tarafından oluşturulan kendimizce\/aforizmalar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 68,115 kez görüntülenmiş, 511 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı kendimizce\/aforizmalar
Konbuyu başlatan Nejdet Evren
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Nejdet Evren

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
1) Tutkularına egemen olamayan kişi, onun kurbanı olur!

2) Tabu, bir korku duvarıdır; eşik değeri ise bir adımdır!...

3) Tabuyu yaratanların gücü ona inananların sayısı ile orantılıdır!

4) Yalın/çıplak olmakla böcek daha doğal, maskeli olmakla insan daha sosyaldir; ancak, bu her iki farklı olgu, yek-diğerine üstünlük anlamına gelmez.

5) İnsan farklı olmak için farklı davranmaz; farklı olduğu için farklı davranır...

6) Hayat, her gün yeniden doğar; doğmuyorsa yoktur!...

7) Yalan, insan onurunu çalan sinsi bir hırsızdır!...

8) Siyah bir renk ise, karanlık renksizdir...

9) Bilgi, inancın kör-düğümünü çözemez ise; tüm düşüncelere kırağı düşecektir...

10) Yankısı yalçın kayalardan dönen uçuruma savrulan bir çığlıktır sevda

11) An-dır zaman;ya yaşanır, ya da yaşanmaz.

12) Buzda adım alırken tereddüt etmek; düşmektir!..

13) Kökünden kesilmiş ağacın dalları filizlenmez; sürgün hayat bulur dipten..

14) Özgürlük fırtınası yüreğe çarpmadıkça; ruhlar köle kalacaktır

15) Kültür bir yönüyle doğaya yabancılaşma ise eğer; doğaya geri dönemeyen, yabanıl kalacaktır!..

16) Her şeyin değişken olması, hiç bir şeyin anlaşılmaz olduğu sonucunu doğurmaz!

17) Ağaç yaş iken eğilirse, bodur kalır!

18) Aynı noktaya geri dönüş, asla yoktur!

19) Yalancının mumu yatsıya kadar yanarsa; artık sönmez!

20- Gerçek yalnızlık deryası çıkışsızdır; yolu olmadığından bunu, hiç kimse gösteremez.

21- insanın öğrenmeye hakkı vardır, eğitilmeye değil...

22- kitleye mal olsa da yanlıştan bir doğru çıkmaz.

23- bildiğimize inanmayız, inandığımızı bilmeyiz.

24-Tarihin mahzeninde sonsuza dek saklı kalmayı başaran olgu, tabuta mühürlenmiş bir tabudur.

Azadî

Üye
Yeni Üye
hepsi birbirinden ..okudum hepsini..yorumu daha sonra yaparım hocam şimdilik müsadenle biraz çözümleneyim ))

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
25-Yer-yüzü-cennetini lokalize eden, içinde kalır.

26-Binlerce yıl birikmiş kirden arınmadan, hiçbir yere varılamaz.

27-Başı dik olanın gözü, önünü görmezmiş.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
28- Tarih yaşanır ve yazılır; yazılanlar yaşanılanlar ile bir-e-bir örtüşmezler ve fakat onu yaşayanlar, yazanlar ve yaratanlar da insandır; tek farkla, tarihin öznesi olan insanlar düşünen insanlardır...

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
29- Kadın/ana kendine güvenme duygusunu yitirmişse eğer, erkek/ata korunmasızdır.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
30- nerede düşeceğini bilemezsin, yürümeden...

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Cevap: Kendimce/aforizmalar

31- gölgesi uzadıkça insan, küçülür

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

32- Yalanı yalanla düzeltme, doğru sanılır; sen yalncı kalırsın.

33- Herkesin kendini bilge saydığı yerde herkes herkesi cahil sayarmış.

34- Herkesin mask/elendiği yerde herkes kendini açık/mask-esiz sayarmış

35- Söylenene inanınlmayan yerde söyleyen de kendi sözlerine inanmazmış.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

burada yazdıklarım forum başlığından da anlaşılacağı gibi "kendimce"dir. diğer hiç bir alandaki forum/kişilere yanıt niteliğinde değildir. bu şekilde değerlendirilmesini esefle karşılıyorum.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

burada yazdıklarım forum başlığından da anlaşılacağı gibi "kendimce"dir. diğer hiç bir alandaki forum/kişilere yanıt niteliğinde değildir. bu şekilde değerlendirilmesini esefle karşılıyorum.

Boyle bir degerlendirme mi, oldu?

Yoksa bir on tedbir mi?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

evrensel-insan,
evet, böylesi bir süreç yaşandı ve ben de açıklama yapma gereğini düşündüm/duyumsadım. herhangi bir forum/kişiye yanıt yazacaksam, ilgili forumda bunu yaparım. bu forumda alıntılama yapılabilir -kaynak blirtilerek- ancak bu söz dizinlerinden hareketle başka bir forumda başka bir kişiye gönderme yapıldığını söylemek -benim adıma üstelik- hiç kabul edilebilir bir durum değildir. dilerim bir daha yaşanmaz.

../
muratkarahan,
yazdıklarınız "kendimce" yazdıklarıma bir eleştiri mi? katılım mı? yoksa kendinizce mi? ve buna bağlı olarak glsezinrs, sizin yazdıklarınız ne anlama geliyor? daha anlaşılır olmanızı dilerim.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye

../
muratkarahan,
yazdıklarınız "kendimce" yazdıklarıma bir eleştiri mi? katılım mı? yoksa kendinizce mi? ve buna bağlı olarak glsezinrs, sizin yazdıklarınız ne anlama geliyor? daha anlaşılır olmanızı dilerim.
Elbette eleştiri değil..Soyulmuş muz esprisinin yazdıklarınızla ne ilgisi var ki eleştiri olsun..Esprinin paradoksa dönüşmesi hoşuma gitti..Kaldı ki aforizma eleştirilmez, yeniden üretilir..Yazdıklarınızı zevkle , düşünerek, severek okuyorum.Muratkarahan'ın katılımını yanıtladım hepsi o kadar..Konu başlığının "kişiye özel" olduğunu atladım , "kendimce.." yanıtladım...Daha dikkatli olurum.Hatta ileti silinirse daha makbul benim için..

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

dillendirilen jargondan çok uzak kalmış olmalıyım; ne bir espiri ne de bir paradoks göremedim. ancak, muratkarahan adlı katılımcının yanıtını beklemem gerekiyor.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye

dillendirilen jargondan çok uzak kalmış olmalıyım; ne bir espiri ne de bir paradoks göremedim. ancak, muratkarahan adlı katılımcının yanıtını beklemem gerekiyor.

Jargodan ne kastediyorsunuz?Burada bir sokak dili, argo vs ardına saklanmış bir şey yok ki..Muzu soyup bırakırsanız, havayla temas ettiğinden fermente olmaya başlar , bozulur ve israf olur..Başka ne anlam çıkardığınızı merak ettim şimdi..

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

kuşak-farkından kaynaklı espiri anlayışı farklı bir dil-dizgesini oluşturur. bu farklılık kuşaklara sirayet/etki edebilir. bu nedenle yukarıda da belirttiğim gibi muz espirisi denilen söz-dizininden bir anlam çıkartamadım. gerçi, yapamayacağın şeyi üstlenme, üstlendiğin şeyi yap gibisinden bir anlamı var elbette. ve fakat, yöntem, kavramlar ve yer önemsiz olmasa gerek.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye

kuşak-farkından kaynaklı espiri anlayışı farklı bir dil-dizgesini oluşturur. bu farklılık kuşaklara sirayet/etki edebilir. bu nedenle yukarıda da belirttiğim gibi muz espirisi denilen söz-dizininden bir anlam çıkartamadım. gerçi, yapamayacağın şeyi üstlenme, üstlendiğin şeyi yap gibisinden bir anlamı var elbette. ve fakat, yöntem, kavramlar ve yer önemsiz olmasa gerek.

Teşekkürler..Sıradan bir söz dizini için bu kadar enerji ve zaman harcamanız, benim bile aklıma muzlu aforizmayı "kazıdı"..:)
Not:Bu "seyreltik jargonun" silinmesi için sn.mavimora başvurdum..Belki mesajımı henüz almadı..

muratkarahan

Üye
Yeni Üye

Arkadaşlar muz espirisini bir eleştiri olarak yazmadım.kişiye özel olduğunuda bilmiyordum.Sadece bir tebessüm yaratmak için yazdım.Bir yanlışım olduysa özür dilerim.Ayrıca sadece espiri değil değişik anlamlar da çıkabilir.Ben de katılmak istedim yani.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar