kendimizce/aforizmalar

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde Nejdet Evren tarafından oluşturulan kendimizce\/aforizmalar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 68,495 kez görüntülenmiş, 511 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı kendimizce\/aforizmalar
Konbuyu başlatan Nejdet Evren
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Nejdet Evren
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Cevap: Kendimce/aforizmalar

evrensel-insan,
evet, böylesi bir süreç yaşandı ve ben de açıklama yapma gereğini düşündüm/duyumsadım. herhangi bir forum/kişiye yanıt yazacaksam, ilgili forumda bunu yaparım. bu forumda alıntılama yapılabilir -kaynak blirtilerek- ancak bu söz dizinlerinden hareketle başka bir forumda başka bir kişiye gönderme yapıldığını söylemek -benim adıma üstelik- hiç kabul edilebilir bir durum değildir. dilerim bir daha yaşanmaz.

Ben bu baslikta boyle bir gozlem almadigim icin sordum. Demekki bu surec baska bir baslikta ve onceden yasandi. Yoksa ne dedigini gayet net algiliyorum. Cunku lakabimin basina da oldukca bu durum geliyor.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

muratkarahan,
açıklamalarınızdan dolayı size teşekkür etmek isterim. farklı yer, zaman ve kavramlar ile farklılaşsak da ortaklaşacaklarımız mutlaka vardır. olumsuz bir durumdan dolayı burada bir açıklama yapmak durumunda kaldım/kalmıştım -yukarıda-. tam bu zaman diliminde sizin söz-dizini ve ardından gelen katılım günceli çağrıştırdı. bu nedenle söz dizinlerinizi esastan değil şekilden değerlendirmek durumunda kaldım. ancak sizin açıklamanızı bekledim ki, olumlu olmuş, özür dilencek bir durum da görmüyorum. bundan sonraki katılımlarınızı -ki olursa, sevinirim- esastan değerlendirmek isterim/olanağım olacak.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

36/
a. Devinmene gerek yok, kendini akıntıya bırak yeter; sürüklenirsin taş gibi,
b. Akıntının sesine kulak ver; ve dinle -ki, içinde sandığın şey dışındadır- bir avuntu duyacaksın,
c. Seni sen yapan akıntı ise, ona yön veren de sen olabilirsin; ilk aletin olan ellerin ne güne duruyor?,
d. Ki, onlar -ellerin- ayaklarının, gözlerinin, dilinin ve beyninin kürek-çekenleridirler -unutma-,
e. Öyle ise, devinip sevin ki, sen değil taş sürüklensin!...

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

37- Her öz bir biçime sahiptir; biçimi ile örtüşmeyen öz yok olur.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

38- paradigmayı sökmek çiviyi sökmekten zordur.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

39- Tabulaştırılmayan insanın değeri yokluğunun yarattığı etki kadardır.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

40- Tabulaştırılan insanın değeri ise, yokluğunun yarattığı etkiden daha azdır.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

41- Canlıyı küçümseyen insanı yüceltemez, insanı yücelten ise canlıyı küçümser; öyle ise, bu farkı yaratan insanın büyümeye değil küçülmeye gereksinimi vardır; böylece, büyüdüğünü görebilecektir.

Beril

Üye
Yeni Üye

Yarattığı minicik dünyasının minicik bir dalgasında alabora olan bulabilirse hiçliğini ,yepyeni ve devasa bir güçle var olabilir ve görecektir ki ,asıl yasamak o vakit yasamaya deger olacaktır ve yaşama o vakit deger katacaktır

Kartal

Üye
Yeni Üye

42 - Hiçliğin kusursuz sessizliğini bozmak içinmiydi bunca saçmalık ?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

43- Her çıtırdayış "hiç"liğe açılan bir yarılmadır.

sakal

Kahin
Yeni Üye

Her tebessüm ''gönül'' e açılan bir kapıdır..

Beril

Üye
Yeni Üye

İçtenlikle yapılan eylemler olsa olsa eksiktir veyahut kusurlu fakat saçmalık değildir.Saçma denilen şey gerçekte anlaşılmamış bir vuku mudur? ya da gerçekten aklın yetmediği bir paradoks hali midir? Saçmalık dogmatik ,durağandır hayatiyet alanı yoktur .Oysa çoğu duygulanımlarımızı saçma buluveririz.O andaki çözümsüzlüğümüzün yargısıdır ,tıkanıklığımız ve hatta tükenmişliğimizdir işte bu saçmadır.Oysa içtenlikle atılan her eylem kendi bağrında gerçeğe gebedir.Az bir zaman sonra gerçekle yüzleşiveririz artık kucaklarımızda-yüreklerimizde -ona yer açılmıştır.Ta ki;kucağımızdaki saçma olana dek...

sakal

Kahin
Yeni Üye

Aşk;aşkı yaşayan kişinin bu süreçte meydana getirdiği eylemlerin tümünün o kişinin içtenliğinden gelen bir yansımasıdır.Halbuki dışarıdan bakan birine göre bu eylemlerin tümü bir saçmalık gibi görünür..Ta ki;bunu saçmalık olarak görenin aşkı yaşamasına dek..

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

47- Saçma denilen de gerçektir; görüngü ile hakikat arasındaki uçurum asla kapanmaz. Uçurumun dibi karanlıktır; bu karanlığa bakan kişi şüpheci değilse kendii görür; işte, hakikat budur...

sakal

Kahin
Yeni Üye

47- Saçma denilen de gerçektir; görüngü ile hakikat arasındaki uçurum asla kapanmaz. Uçurumun dibi karanlıktır; bu karanlığa bakan kişi şüpheci değilse kendii görür; işte, hakikat budur...

Derinlemesini tam anlayamadığım fakat her nedense beni içine çeken bu yazınızı biraz daha açmanız mümkün mü..? Teşekkür ederim..

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

ben teşekkür ediyorum, katılımınızdan ve anlamlı söz-dizinlerinizden dolayı..

../.
edimlerin iç yapısı ile dış görüntüsü örtüşmeyebilir. bu çelişki hem gözlemleyen hem de yaşayan için anlamsız/saçma bir edim gibi algılanabilir. ve fakat, bu fiil her hal ve şartta bir kere ortaya çıkmakla gerçek olur. hakikat bundan farklıdır. gösteri/film çekimindeki bir topluluğun edimleri onun farkında olmayan gözlemci için başka bir anlam ifade edebilir. gerçek ile hakikat arasındaki bu fark gösteri yapan kişi/ler için de söz konusu olur. onlar yaşadıklarını gösterirler, fakat gösterdiklerini rol kabul ederler. gereçek ve hakikat hem iç içe geçer hem de uzaklaşır. bu durum bir uçurumdur. kişinin kendi gerçeği, öznelliği ile dayatılmış farkında olmadığı kabullenilmeye bağlı öznelliği yine bir gerçek-hakikat uçurumudur ve her edimin hakikatten uzaklaşmak olarak yorumuna neden olabileceğinden şüpheciliğe götürebilir. bunu aşan kişi,genel karşısında öznelliğinin sınırlarını zorlayarak dayatan farkındalığı ile bu uçurumdaki karanlığa kesiksiz bakan ve şüphesini giderbildiği için de kendini/gerçeğini/hakikatini gören kişidir. kendine/öznelliğine ulaşan bu kişi evrensel genel karşısında hakikat olarak varlık kazanır.

sakal

Kahin
Yeni Üye

Her nedense çoğu yazınız bana başka kişileri ve başka olayları hatırlatıyor,bunu daha öncede belirtmiştim sanırım.Yazdıklarınızın gerçeği/hakikati apaçık ortaya koyması belkide daha önceki yaşanmış vede o an için anlaşılamayan olayları ve kişileri çözen bir şifreli anahtar gibi..Sağolun..

Beril

Üye
Yeni Üye

ben teşekkür ediyorum, katılımınızdan ve anlamlı söz-dizinlerinizden dolayı..

../.
edimlerin iç yapısı ile dış görüntüsü örtüşmeyebilir. bu çelişki hem gözlemleyen hem de yaşayan için anlamsız/saçma bir edim gibi algılanabilir. ve fakat, bu fiil her hal ve şartta bir kere ortaya çıkmakla gerçek olur. hakikat bundan farklıdır. gösteri/film çekimindeki bir topluluğun edimleri onun farkında olmayan gözlemci için başka bir anlam ifade edebilir. gerçek ile hakikat arasındaki bu fark gösteri yapan kişi/ler için de söz konusu olur. onlar yaşadıklarını gösterirler, fakat gösterdiklerini rol kabul ederler. gereçek ve hakikat hem iç içe geçer hem de uzaklaşır. bu durum bir uçurumdur. kişinin kendi gerçeği, öznelliği ile dayatılmış farkında olmadığı kabullenilmeye bağlı öznelliği yine bir gerçek-hakikat uçurumudur ve her edimin hakikatten uzaklaşmak olarak yorumuna neden olabileceğinden şüpheciliğe götürebilir. bunu aşan kişi,genel karşısında öznelliğinin sınırlarını zorlayarak dayatan farkındalığı ile bu uçurumdaki karanlığa kesiksiz bakan ve şüphesini giderbildiği için de kendini/gerçeğini/hakikatini gören kişidir. kendine/öznelliğine ulaşan bu kişi evrensel genel karşısında hakikat olarak varlık kazanır.

Üstadım hayatı algılamanız ,anlamanız ve güçlü idrakınizle vals eden bilgi birikinize olan hayranlığımız elbette siz hakikat yolcularına şahsım adına son nefesime değin baki kalacaktır .Şu yazacaklarım size klişe gelebilir ve hatta şu an saçmalayabilir ''Sizi Seviyorum'',varlığınıza duacıyımSecdem de dahi sizi anıyorum desem inanın abartmamış olurum.Çünkü çözümlemeleriniz karanlıkları deliyor şahsım adına şu mesajı alıyorum;Sen ne deli ne de mecnunsun!Yürüdüğün yol gerçek ,sen boşuna dökmedin göz yaşlarını ,istediğinin kendindin kendin olmak ,kendine varmak...
Yol çetrefilli ,vakit dar,yanılmamak içten değil,fırsatlar ise ansızın başımıza konan kelebekler misali.Devam etmeli,devam etmeli...

Allah'a emanetsiniz

Beril

Üye
Yeni Üye

Şu halde gerçeğin takipçisi olmak zor bir misyonu yüklenmekle eş değer görünüyor.
1.Kendinde olacaksın fakat kendine tapmayacaksın.
2. Hem bileceksin ve hem de bilmeden yaşayacaksın maamafih biliyorum diyen her zaman yanılmıştır hakikat karşısında.
3.Hem seveceksin ve hem de uzak durmasını bileceksin çünkü dünyada bir çok kötülük bilerek ,kasten yapılmış kötülükler değildir.
4.Ne yaşarsan yaşa ,içinde hırsın olmadığı her şey güzeldir fakat göklerde dahi uçsan içinde hırs varsa sen hakikatte değilsin demektir.
5. Ayna olmak marifet işidir güçlü değilsen hiç boşa kürek çekme ,beyhude yorulursun.
6.En muazzam bilgi kendinde saklı olandır ,unutulmaz ,silinmez ve hatta büyür de büyür;yeter ki ulaşmasını bil.
7.Son olarak en muhteşem bilgiye aşkla gidilir.Tüm sırlar aşkı bilene çözülür,her ne kadar dışarıdan bakan saçma bulsa da ...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç